uum RCIS DOOR FIRATO: knappe techniek, maar soms beangstigend mmm door De nieuwe ^pitqdL is verschenen GEEN REVOLUTIES DIT JAAR Phiiij js' stand van nü groter dan hele expositie in be<d F. v. Balluseëk (KLM) met pensioen Vissers manifesteerden in Enkliuizen 7 ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 Mensen zonder haast W (Slot). ÏANOKWARI.... SORONG.... Fak Fak.... Biak.... dan naar de hoofdstad van Nieuw-Guinea: Hollandia. In al die plaatsen Nederlanders. Onder hen tal van lieden die, met het horloge in de hand, de minuten tellen, die ze nog scheiden van hun vertrek naar Nederland. Ik ontmoette er nog al wat. Ze waren teleurgesteld. Nieuw-Guinea had hun niet gegeven wat ze er van verwacht hadden. En om- dat ze, om welke reden dan ook, teleurgesteld waren, Nieuw-Guinea is geen gemakkelijk land. Wie besluit er heen te gaan, moet weten, dat hij heeft te pionieren. Hij krijgt er niets cadeau. Het zal ge heel aan hem zélf liggen of hij slaagt of mislukt. Wie mislukt geeft bijna automatisch de schuld daarvan aan het gouvernement. Ik geloof niet dat dit billijk is. Natuurlijk kan men dat gouvernement allerlei dingen verwijten, maar zeker niet alles. En dat er in een jong land als Nieuw-Guinea proble men zijn, moeilijkheden, conflicten. is dat te verwonderen? Behoren ze niet haast organisch tot een land-in-opbouw? Tot een land, met welks open legging en ontwikkeling men in feite eerst gisteren is begonnen? stelle zich in verbinding met het ministerie van overzeese rijks delen. Eveneens is er behoefte aan administratief personeel, zo wel in Hollandia als in de an dere plaatsen. Van belang is echter, dat men fysiek en geestelijk in staat is daar te werken. Het kan niet vaak genoeg worden gezegd. dit is geen gemakkelijk land enhet is niet het oude Nederlands-Indië! Voor jonge mensen, die nog niet te oud zijn om! niets meer te mogen riskeren, liggen hier echter kansen. Ook in het overheidsbe drijf, waarbij wij dan de hoop uitspreken dat de honorering van het werk aange past zal worden aan de normen van deze haatten ze het land. Haatten ze het klimaat. Haatten I Want het zal een toekomst hebben! Als ze hel lot, dal hen hierheen gevoeld had. I Nederland het wil! Maar er waren anderen, die in datzelfde Nieuw- Guinea hun bestemming hadden gevonden. Die Geef ambtenarij niet steeds de schuld Gelijk al opgemerkt, wordt er in Nieuw- Guinea hard gewerkt. Ook dét wekt weerstanden op. Maar ze lijken ons niet onoverkomelijk. In Nederland pleegt men „de ambte narij" de schuld te geven ook van dat gene. waaraan die ambtenarij werkelijk niet debet is. Nieuw-Guinea maakt daar op geen uitzondering. Ik benijd dit gou vernement niet. Noch de lagere bestuurs ambtenaren, noch de diensthoofden, noch de gouverneur. Om dit land te leider) dient men het geduld van Job te paren aan Salomo's wijsheid. En dat is niet een voudig Ik had geruime dr. J. van Baal. Het wa ren uitermate ver frissende, verhel derende en stimu lerende gesprek ken. Indien één ding zeker is, dan de grote liefde, de sym pathie van deze gouverneur voor dit land en dit volk. Ik geloof niet dat gouver- neur-van-Nieuw-Guinea-zijn een plezie rige functie is. Integendeelhet is m.i. een buitengewoon ónplezierige, ondank bare en fysiek onmenselijk zware func tie. Deze gouverneur kent het gebied reeds vele jaren. Hij was vroeger in het zuiden van het land al werkzaam als controleur. Hij spreekt over de Papoea's als over zijn kinderen en heeft dan ook maar één doelstelling: „Nieuw-Guinea voor de Papoea's". Zijn streven is erop gericht, dat elk Papoea-gezin de beschikking krijgt over een paar hectaren grond, waarop het een eigen bedrijfje kan ontwikkelen. Het moge een ver ideaal lijken, het móét mo gelijk zijn eenmaal een eigen Papoease middenstand te creëren. Maar ook hier voor is weer dat ene, allesbepalende no dig: tijd. Wie heeft daar een toekomst Ik ontving in de laatste weken, nu ik weer terug ben uit NHeuw-Guinea, brie ven van mensen, die me vragen: „Moet ik naar Nieuiw-Guinea gaan en zo ja, wat kan ik daar dan doen?" Wie werkelijk naar dat land toe wil en dan als particulier zou ik willen wijzen op de kansen in het kleinbedrijf. Men moet zich echter in geen geval gouden bergen voorstellen, en zich wel degelijk voorbereiden op teleurstellingen. Er zijn in plaatsen als Hollandia, Manok- wari en Merauke echter moge lijkheden voor rijwielherstellers, voor motorreparatcurs, voor handelaartjes in ijzerwaren, enz. Wie er meer van wil weten, bezig waren een bedrijf op te houwen. Die totaal geen haast hadden terug te keren naar Nederland. Ik vond hen niet alleen in de kringen van bestuurs ambtenaren, zendelingen en missionarissen, maar ook onder particuliere ondernemers. Ik vond ze onder de bezitters van kleinere en grotere midden- 8tandsbedrijven. Ik vond ze onder de kolonisten. reden de lange weg die dok V verbindt met Hollandia-haven en Hollandia-bin- nen. Rechts van ons verhief zich de rim boe, links lag. ver in de diepte, de Hum- holdtbaai. Het was volle maan en heel de baai was één bassin vol glanzend zilver. Ik wist dat over enkele uren het vliegtuig kwam. dat me terug zou brengen naar Nederland. We spraken niet veel, omdat we eikaars gedachten wel konden raden. De auto stopte en we stegen uit. Er was geen geluid daar op het gezaag van de grote krekels na. De branding van de Stille Zuidzee kwam in de verte dofrui- send aan. Uit een kampong, heel in de diepte, kronkelde wat rook omhoog. Hier en daar gloorde een klein lichtje uit de duisternis. Nergens waren mensen te zien of te horen. Het was alles volmaakt vrede. We leunden tegen de auto en ineens zei dr. De Bruyn: „Dit vergeet je niet meer." „Nee," zei ik. „dat vergeet je niet meer." Het was te schoon, te indrukwek kend om dat beeld van Nieuw-Guinea ooit kwijt te raken. Ik zou het de volgen de dag met me meenemen naar Holland tijd. Twee voorheelden van hen die slaagden Ik noem hier twee voorbeelden, die be wijzen wat er te bereiken is, indien men bereid is zich geheel te gevën. Zes jaar geleden kwam een jonge man bij de schrijver van dit artikel, met de vraag of er voor hem, als oud militair, mogelijkheden waren op Nieuw-Guinea. Ik meende die vraag bevestigend te moeten beantwoor den. Nóóit hoorde ik meer wat van hem, tot ik hem twee maanden ge leden in Manokwari tegen het lijf liep. Hij was eigenaar van een goed lopend bedrijf en dacht er niet meer aan naar Nederland terug te gaan. Het andere voorbeeld is dat van een Fries gezin in Hollandia. Het had het in het begin moeilijk genoeg, maar met Friese koppigheid zette het door. Het wist een warenhuis op te bouwen, waar ik een bezoek aan ge bracht heb. En het was alleen maar plezierig verheugend met die mensen te praten en hun zaak te bekijken. Ze waren er. Ze hadden bereikt wat ze bereiken wilden. Ook al wisten ze dat er moeilijkheden zouden b 1 ij- v e n. Mijn laatste blik op Nieuw-Guinea De laatste avond van mijn verblijf op Nieuw-Guinea vertoefde ik in Hollandia, met mijn oude vriend, dr. De Bruyn. We EEF DAT LANDgeef dat volk van één miljoen mensen, kans! Geef het de tijd die het nodig heeft en onthoud het de wijsheid s al i »rzet. veel geleden en gestreden halverwege om te keren 'de gouvernementswerf te Hol landia (aan de noordkust), de hoofd- van het haast onmetelijke ge bied. Wil Nederland het? Velen in dat land hopen het Euro peanen en Papoea's. Nieuw-Guinea opbouw, lange weg van het st< de twintigste eeuw. En n Chinese muur van moe ;n jungle, die genomen r bezig eenmaal eer tijdperk naa land bezit ei sen, bergen worden. Geef dat land, geef dat volk z'n kans! Geef het de tijd die het nodig heeft en onthoud het de wijsheid niet. Er is al tevéél werk verzet. Er is al tevéél geleden en gestreden, om halverwege terug te keren! Ik geloof niet dat ik, aan het einde van deze reisbrieven, Nieuw-Guinea iets beters kan toewensen. In Nieuw-Guinea wijkt de wil dernis. Moge zij niet, om welke reden dan ook, zich opnieuw gaan sluiten! JN SORONG, op de noordw punt van Nieuw-Guinea, vestigde de Nederlandse Nieuw Guinea troleum Mij (N.N.G.P.M.) o.a. bedrijfsschool. Hier worden poea's door Nederlands persoi die maatschappij opgeleid tot alleszins bruikbhre werkkrachten. Dit is een vreemde actie van Om midden uit zijn werk vandaan Ziehier het antwoord op die vraag: 'n Verkeersagent. Wat drijft de man Zo snel hij kan naar huis te gaan? De nieuwe Spiegel kwam vandaag! Jaarabonnement: 30 ct per week, f3,90 per kwartaal. Opgaven aan Bureau De Spiegel, Wageningen £111 in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam haar poorten voor het publiek opent, zal iedereen kunnen zien, dat de expositie aanzienlijk groter is ge worden dan men bij benadering had kunnen verwachten, groter dus ook dan de naam denkt. Want eigenlijk betekent de naam Firato de vereniging van fabrikanten en importeurs van radiotoestellen: welnu, een kind zal kunnen begrijpen dat men er met radiotoestellen alleen de volgende week in het R.A.I.-gebouw niet afkomt. Maar behalve de televisietoestellen, grammofoons en platenwisselaars zullen vaklui en geïnteresseerden ook allerlei andere elektronische toestellen en materialen, die voor de vervaardiging van noodzakelijk zijn, kunnen zien. IIoc groot de Firato sinds haar geboorte in welgeworden is, bewijst wel het feit, di de inzending van Philips Nederland dit jaar alleen al groter is dan de gehele toonstelling toen. Revolutionaire dingen hebben wij bij de voorbezichtiging niet gezien. Dat ook niet in de lucht. Maar voor iet me herinneren, op alle trieste, sombere, verregende dagen die me daar te wachten stonden. Een rimpeling trok over het gesmolten zilver in de Humboldt- baai. Nee.... ik zou het niet meer vergeten, dit kleine stukje Nieuw-Guinea onder me en rond me. Een deel van een land van 161.000 vierkante mijl, bewoond door een klein miljoen Papoea's, van wie er thans een 400.000 on der bestuur zijn of met wie een eerste contact is opgenomen. Een land van 16.000 Aziaten ook. En van 17.000 Europeanen. Het was doodstil om ons heen. Maar ergens, dichtbij en heel ver weg, w ze. die 17.000 Europeanen Allen met zorgen, problemen en moeilijkheden. En allen met een stukje vertrouwen i: toekomst van dit land. Kapittel van de Chaine des Rötissenrs Onder voorzitterschap van prins Bern- hard, de Engelse en Franse ambassadeur: in Nederland, Sir Paul Mason en baror Edmond de Beauverger, minister Beyen, de commissaris der Koningin in Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben en de burge meester van Maastricht mr. W. baron Michiels van Kessenich, zal van 16 tot 18 november in deze stad een groot i tionaal kapittel worden gehouden culinaire broederschap Chaine des Rótis- De manifestatie staat onder leiding van de gedelegeerd baljuw voor Nederland van de Chaine, de heer B. D. Proos Hoogendijk. De jachthoornblazers van de Cercle Royal Rallye Boitsfort, de Koninklijke Maastreechter Staar en de Kon. Harmonie Maastricht zullen hun medewerking verlenen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer F. von Balluseck, plaatsvervangend president directeur en hoofd van het directoraat >er van de K.L.M. per 31 december zijn functie neerleggen. De scheidende directeur, die zijn werkzaamheden voor nog een jaar zal voortzetten, zal worden opgevolgd door drs. M. J. van der Ploeg, eveneens plaatsvervangend president directeur en tot nu toe hoofd van het directoraat financiën en administratie. Bedrtyfsongeluk. Bij de scheepswerf N.V. Smit Czn. te Alblasserdam werd gis teren de achttienjarige ijzerwerker G Vermeulen door een balk, die van twaalf meter hoogte viel, getroffen. Hij was vrij wel op slag dood. Conclusie uit enquête Tandheelkundige hulp studenten teer punt Uil ecu medische enquête, begin 1956 ge houden onder Amsterdamse studenten, blükt volgens een voorlopig verslag, dal over het algemeen voor de dekking tegen ziektekosten, dank z« de uit 195J date rende stiehling studenten-gezondheids zorg, een bevredigende oplossing is ge vonden. De enquêtecommissie van de Algemi Studenten Vereniging Amsterdam meent echter, dat het er niet erg hoopvol ziet voor een goedkope regeling tandheelkundige hulp, dit gezien de hoge kosten hiervan. In een groot aantal gevallen zullen de ouders van een student de zlektekoi wel kunnen dragen, aangezien de v het eerste ingeschreven studenten in 1955 voor 46'/« (mni.l, resp. 68*/» (vrl.) afkomstig waren uit do zogenaamde „hogere milieus", waar de ouders in het algemeen meer dan 10.000 inkomen per jaar hebben. De kosten van tandheelkundige hulp kun- en echter belangrijk zwaarder op de udent drukken dan de andere medische osten. De hogere besteding aan tandvei >rglng van de vrouwelijke studenten loet voor een deel op rekening rotere welstand dezer studenten worden geschreven. Vele studenten hebben geplei i goedkope verzekering tegei tandartskosten. Europese vliegtuigbouw gemeenschap De vereniging van Franse vliegtuigbou wers heeft Duitsland uitgenodigd geza menlijk een Westeuropese samenwerking de burgerlijke luchtvaart te begin- ook interesse toch zeker nie Bij de radio (extra) luidspreker, los is de techniek zien, dat de in het toestel op dit ogenblik weer erg en vogue nadat een Nederlandse fabriek het vorig Jaar voor de première zorgde, als het wel hebben. De indruk overheerst trouwens toch, dat men bij de radio's op dit ogenblik niet veel anders kan verbe teren dan de geluidsweergave. Gescheiden hoge- en lage toonregeling, enkele jaren geleden als nieuwtje gebracht, zijn nu standaard voor zeer veel fabrikaten: toonregelingen apart voor drie of zelfs meer frequentiegebieden zijn nu al geei zeldzaamheid meer. Aan het stiefkindje, 't uiterlijk van d< radio- en televisietoestellen wordt lang zamerhand iets meer aandacht geschon ken, al verloopt deze ontwikkeling nog maar uiterst langzaam en al hebben nog steeds teveel fabrikanten er blijkbaar geen oog voor. Maar duidelijk kan men zien, dat het enkele jaren geleden door de Duitse fa briek Braun ondernomen Initiatief school heeft gemaakt. Terecht: hebben w(j al niet veel te lang opgekeken tegen de goud-gegallonncerde, protserige café meubels, die de radio- en televiseltoestel- len langzamerhand waren geworden? Met medewerking van de Nederlandse Radio Unie zal op de Firato een F.M.- zender worden opgesteld, die een platen- programma uitzendt, dat op verschillen de stands goed te ontvangen zal zijn. 's Middags en 's avonds verzorgt de Ne derlandse Televisiestichting programma's die niet alleen op de tentoonstelling, maar via kanaal 4 ook in de huiskamers te ontvangen zal zijn. Philips brengt een nieuwe toon-opne- mer, een magneto-dynamisehe, die in sa menwerking met een eveneens nieuw ont wikkelde „hi-fi-" versterkercombinatie voor een geluid zorgt, dat de werkelijk heid verrassend dicht benaderd. De „dust bug", een op een toonopnemer gelijkend apparaatje, wordt door een Engelse firma vervaardigd en moet de platen volkomen reinigen. Er is een radio-apparaatje, Ame- kaans fabrikaat, dat uitsluitend op transistors werkt. Wat volume en ge luidskwaliteit betreft evenaart het een normaal radiotoestel, maar het heeft slechts de grootte van een hand palm en speelt maandenlang op een batterij van negen volt. Bij de nieuwe Tonfunk radio- en tele visietoestellen wordt een los apparaatje geleverd, dat het zonder draadverbinding mogelijk maakt op afstand aan en uit te schakelen. Het zal in de buurt van de zee wonen de T.V.-bezltters deugd doen, dat er nu antennes met een beschermende plastic laag in de handel worden gebracht, die het verroesten van deze vrij kostbare in stallaties tegengaan. Wil men afwezigheid eventuele opbel lers laten weten, wanneer men weer thuis Is, of wie ze moeten opbellen, dan kan dit geschieden met de Telcboy. die een „eindeloze" band heeft met een looptijd van dertig seconden. Toestemming van P.T.T. is reeds aangevraagd. Verder vindt men er ook diverse grap jes. Men zal bij Philips zijn krachten kun nen meten met Victor, een robot, die een voudige behendigheidsspelletjes kan doen. En hoe! Wie enorm getraind is, zal het tegen de techniek op zijn best tot gelijk spel kunnen brengen, daar winnen on mogelijk is. Een ontwerp van Londense en Weense ingenieurs is een electroni- sche schildpad, die een imitatie is van het dierlijk leven in zeer primi tieve vorm. Het dier heeft gehoor, gevoel en gezicht. Een electronisch hersenwerk maakt van de zintuig lijke waarnemingen instructies, die doorgegeven worden aan de voort bewegingsorganen. RADIO BETER! Imp N.V. INDUSTRIE WOLF (Van een onzer verslaggevers) HET OUDE SCHILDERACHTIGE vissersstadje Enkhuizen, romantische herinnering aan wat eens, in lang vervlogen eeuwen, een trotse havenstad met machtige Oostinjevaarders was, is gisteren voor één dag uit zijn stille mijmering ontwaakt. In de anders zo rustige straatjes, waar oude koopmanshuizen met hun fraaie geveltjes schijnen te dromen van een roemrijke historie, waar de eeuwenoude Drommedaris zijn ijle caril lonklanken over de huisjes laat klinken, was het nu druk. Ongewoon druk. Er wapperden vlaggen, er liepen drommen vissers, vissersvrouwen, overal uit het land hier naar toe gekomen, allen in typische kleurige oud- Hollandse klederdrachten en in het kleine haventje staken honderden masten van vele vissersvaartuigen met hun al even kleurige vlaggen om hoog naar de sombere voortjagende wolkenmassa's, waaruit zo nu en dan striemende regenbui viel. Dat was het beeld van Visserijdag 1956, die de Stichting van de Nederlandse visserij dit jaar in Enkhuizen hield. Het rroltjk uit. Keen feest anifestatie. Friese beschuit U proeft i Een demonstratie van hinnenvissers. Vissers, die de aandacht vroegen v hun grote probleem: de inpoldering afsluiting van hun kostbare visgronden als het IJsselmeer, de Lauwersz-e e eeuwse stromen. Enkhuizen is één Ie vele plaatsen, waar men de gevolgen an de niet te stillen honger naar land an den lijve ondervindt Zij hebben er tegen geprotesteerd, de e visse s Mors a sale komst in de Wester- of St. Gom- erk en 's middags met een v. waaraan tweehonderdvijftig i deelnamen. rerllczen leed, In de tneb Enkele visserijdesk.indig gave: tij dens de bijeenkomst In de kerk. koor uit Spakenburg medewerking verleende, toelichting op het inpolderings probleem. Dr. P. Kornnga. bioloog bij het Rijksinstituut voor visserijonderzoek be lichtte de gevolgen van afdamming van de Zeeuwse stromen. De grootste zorgen maakt men zich hier over de oestercultuur, die thans vrijwel geheel op de Oosterschel- de is geconcentreerd. Omdat het welhaast uitgesloten is deze cultuur naar andpre vateren te verplaatsen (de natuur'ijke nm- itandigheden zijn nergens zo goed als in de Oosterschelde), dreigt zij bij afsluiting ondergang te worden gedoemd. Ook de mosselcultuur, die de grootste te wereld (totale produktie per jaar: 50 miljoen kg met een opbrengst van 10 miljoen gul den). zou aanzienlijke schade ondervinden. Enige compensatie kan men verwachten van de produktie In de Waddenzee Verder wees spreker op nadelige invloeden, die afdamming op de garnalenvisserij en de kreeftenstand uitoefent. Over de landaan winning In de Lauwersree sprak d° burge meester van Zoutkamp de heer H. Otte- vangër. „In Zoutkamp zullen, wanneer de afsluiting wordt doorgezet achthonderd mensen worden gedupeerd, dat Is zestig procent van de bevolking", aldus spreker, die echter ook een open oog voor de voor delen van drooglegging had: verbeterde af watering voor de drie noordelijke provin- venkorting van de zeedijk tot meer dan de helft, wat m'nder onderhoud en ander gevaar voor doorbraak betekent. De heer J Voetelink, voorzitter van de combinatie van IJsselmeervisserï, drong tan op een spoedig tot stand brengen van •egelingen op de basis van het rapport 'an de commissie Van de Zaai. Hierin vordt geadviseerd het aantal vissers chepen. dat op het T.lsselmeer vist met :estig procent te verminderen om rede lijke vangsten voor de andere vissers mo gelijk te maken. De vissers, die elders een ddel van bestaan zullen moeten zoeken.' zouden door het rijk schadeloos moeten 'orden gesteld. De betekenis van de land- anwinning len slotte, werd belicht door de heer J L. Hoogland, vice-voorzitfrr an de Eerste Kamei Na de bijeenkomst begaven de vele asten, onder wie leden van de Staten- Generaal. zich aan boord van het schip R. Hasselt, vanwaar zij de vlootrevue' gadesloegen. Een indrukwekkende kleder- drachtenkaleidosroop in de kerk was het slot van Visserijdag 1956.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7