Schoolhoofd Sj. Bakker verliet chr. mulo te Noord wijk H. Buter nam afscheid van Chr, school Madame Fath en Dior op show van firma Tissing luistert 936 NIEUWE LEIDSCHE COURANT IDs. Bouma: „V laat geen zinkend schip achter In de grote hal van de Chr. Mulo te Noordwijk aan Zee hebben zeer vele oud-leerlingen, ouders en belangstellenden dinsdagavond afscheid geno- tnen van de heer Sj. Bakker, het hoofd van deze school, die zijn werk om gezondheidsredenen moest neerleggen. De voorzitter van het school bestuur, ds. B. Bouma, opende de bijeenkomst met schriftlezing en gebed en verwelkomde in 't bijzonder de vertegenwoordigers van de diverse schoolbesturen, de heer W. G. Aldershoff, die aanwezig was namens de afdeling Leiden van de vereniging van Chr. Mulo-scholen, de schoolhoof den, de heren Th. Haakman, D. Feenstra, G. Marijt, S. W. Neefjes, P. Kuyt, J. J. Schoonhoven, J. K. de Vries en G. H. IJkel. Ds Bouma deelde mede dat brieven van I steun en de vriendschap, die hij steeds jrerhindering waren ingekomen van de had ondervonden. De heer Bakker dankte Inspecteur van het l.o., de heer Machiel- het bestuur, de collega's en de leerlingen jen, de consulent voor de lichamelijke op- voor hun medeleven en besloot met de voeding, de heer Roggeveen houder G. Vogelaar. Ook was een schrij den ingekomen van de heer H. de Boer. het 86-jarige oud-hoofd van de chr. school jan de Nieuwe Zeeweg. Ds. Bouma wees er vervolgens op dat ien afscheid altijd weemoedig stemt, in It bijzonder nu het iemand geldt, die vanaf oprichting van de school, als hoofd >ft gefungeerd. Bovenal berokkent het ons leed dat dit icheid om gezondheidsredenen moet ge leden. „Het moge u tot troost zijn dat allen hartelijk met u meeleven in deze ïproeving. De gedachte, dat u geen inkend schip achterlaat, zal u ongetwij- ild bemoedigen, aldus ds Bouma. „Nog geleden mocht u het meemakep dat fraaie nieuwe school werd betrokken, [et leerlingental stijgt nog steeds, zodat vijfde leerkracht zijn werk mag leginnen. Als christenen geloven we in de legering Van God, in Hem vinden we we hopen van harte, dat u zich lelkens weer zult sterken in Hem om te irusten in Zijn doen. Werk gaat door Aan het werk van ons allen in het koninkrijk Gods komt, vroeger of later, een eind, maar het werk gaat door, want steeds geeft God nieuwe arbeiders. Ge durende 34 jaren heeft u onze school ge diend. U was een man van oprechte geest, eerlijk en recht door zee. In grote trou heeft u onvermoeid gewerkt en we b waren de meest prettige herinnering» aan u. Wij danken u hartelijk voor hetgeen u voor uw vele leerlingen heeft betekend hopen, dat het u in uw i woonplaats Wolfheze, goed zal gaan de levensavond licht zal zijn. Namens het bestuur bood ds. Bouma de heer Bakker een geschenk onder Installatie Met enkele hartelijke woorden instal- I leerde ds. Bouma vervolgens het ni I hoofd der school, de heer M. Posthumus, I voorheen te Drachten. „Een grote grootse taak wacht u", aldus spr. „e ms wel huiveren als u daaraan denkt. In het geloof vallen de moeilijk heden echter weg en daarom verwachten wij, dat u trouw en met blijdschap uw taak zult verrichten. U kunt zich verze kerd houden van de hulp en de medewer king van het bestuur, evenals van de ouders. We twijfelen er niet aan of u zult zich in Noordwijk spoedig thuis voelen.". Ten slotte verwelkomde ds. Bouma de nieuwe onderwijzer, de heer J. Sleeboom, die als oud-Noordwijker, hier geboren en getogen, zijn weg wel zal vinden. Afscheidswoorden werden gesproken door de heren W. G. Aldershoff namens de vereniging van chr. m.u.l.o.-scholen. S. W. Neefjes namens de Noordwijkse schoolhoofden en S. Pasma, oud-secre taris van het schoolbestuur. Niet gemakkelijk Zichtbaar ontroerd, nam de heer Bakker hierna het woord. „Het afscheid nemen valt mij niet gemakkelijk", aldus het scheidende hoofd „en het het was wel nodig dat u allen mij een hart onder de riem stak. Als men met hart en ziel schoolmeester is. valt het niet mee op zijn 60ste jaar uitgerangeerd te worden. Het valt dan niet mee een andere levensvul ling te vinden". Toch overheerste bij spr. een gevoel van dankbaarheid voor de opmerking dat hij op „de Kleine Wart- burg" te Wolfheze veel aan Noordwijk zou denken. ieuwe- hoofd der school, de heer Posthumus, dankte voor de hartelijke woorden hem toegevoegd. Spr. hoopte het in hem gestelde vertrouwen, met Gods hulp niet te beschamen. Hartelijke af scheidswoorden sprak de heer Posthumus aan het adres van de heer Bakker. Spr. verheugde zich over de aanwezigheid van zovele ouders, want wil de school goed functioneren, dan is een vaste band tussen ouders en personeel nodig. De kinderen die de m.u.l.o. bezoeken zijn op een moeilijke leeftijd en daarom is dit werk niet eenvoudig. De opleiding van de jeugd Is niet allereerst gericht op het slagen in de maatschappij, hoe belang rijk ook, maar dient om hen te helpen vormen tot kinderen Gods. Zeer velen maakten hierna van de ge legenheid gebruik afscheid van de heer en mevrouw Bakker te nemen en kennis te maken met de nieuwe leerkrachten. 's Middags hadden de leerlingen van het scheidende hoofd afscheid genomen. Ds. Bouma voerde ook hierbij het woord en ook de heer A. Warneke, de oudste col lega Koos Meyers droeg een gedicht en namens de leerlingen werd een scheer- apparaat aangeboden. Deze plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk gen van gezang 300A vers 1 en 3 „Wat de toekomst brengen moge de komende man bij de chr. Mulo te Noordwijk. Links het nieuwe hoofdde heer Posthumus, rechts de vertrekkende heer Bakker Foto N. van der Horst ALPHEN AAN DEN RIJN Bezwaren tegen nieuw uitbreidingsplan Het thans door het college van Ged. Staten vastgestelde uitbreidingsplan voor de bebouwde kom van Alphen aan den Rijn voor het gedeelte Pieter Doelman straat, had de heren A. E.» C. Bahlmann te Alphen aan den Rijn en jhr. G. J. Stoop te Doorn opnieuw aanleiding gegeven bij het provinciaal bestuur een bezwaar schrift in te dienen. Vanmorgen heetf het college van Ged. Staten tijdens een openbare zitting deze bezwaarschriften behandeld. Althans dit Leimuiden J. Smit werd cds zijn opvolger geïnstalleerd MAANDAGAVOND had in de grote zaal van de dames Sneeboer het afscheid plaats van de heer J. H. Buter als hoofd van de Christelijke school en werd de heer J. Smit geïnstalleerd. Aanwezig waren ouders, oud leerlingen, het college van B. en W., dr. Schilp uit Leiden, inspecteur voor het Chr.-nationaal onderwijs, en vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk. De heer Vonk dankte de heer Buter voor zijn vele werk in het belang van de school en de leerlingen. Mevrouw Buter betrok hij in zijn dankwoord. Voor de heer Buter was het niet gemakkelijk, opvolger te zijn van de heer Bol. Hij heeft echter ruim schoots aan de verwachtingen voldaan. Spr. wenste hem een prettige werkkring toe in Alphen aan den Rijn De burgemeester, de heer Kammenga. zei, dat de heer Buter in Leimuiden met veel ijver en ambitie heeft gewerkt. De samenwerking met het gemeentebestuur Is steeds van prettige aard geweest. De burgemeester zei tot de heer Smit, dat hij hoopte, dat deze in het voetspoor van zijn voorgangers zou gaan. Hij wenste hem de zegen van God toe voor zijn belangrijke werk onder de jeugd. Dr. Schilp verklaarde, dat de heer Buter recht op zijn doel afging. Hij verstaat de kunst, gezellig en joviaal met zijn leerlin gen om te gaan, maar toch de touwtjes ln handen te houden. „U laat de school niet ontredderd achter". Het nieuwe hoofd wenste hij geluk met zijn benoeming installatie. De heer Smit bezocht in militaire tijd bij hem de hoofdakte-cur in Leiden. De heer Buter dankte de sprekers zei, in Leimuiden een goede tijd te hebben den 3 gehad. Moeilijkheden zijn er natuurlijk ook wel geweest, maar ondanks dat bleef de vriendschap bestaan. van de heer Smit verklaar de de voorzitter, dat het bestuur de beste verwachtingen heeft. „Gelukkig bent u e zich van bewust, dat uw taak niet licht i en dat ge in eigen kracht niets kunt doen' Spr. wenste hem de kracht van God to om zijn taak goed te kunnen vervullen. De heer Dieleman sprak namens d kerkeraad van de Geref. Kerk. De hee Zemel deed dit namens de ouders en d oud-leerlingen en de vader van de heer Smit, zelf oud-hoofd van een school, wenste zijn zoon geluk met deze dag. Als oudste onderwijzer aan de school voerde de heer Van den Broek het woord. Ter afwisseling werden in deze bijeen komst enkele films vertoond, de films ovei de reis van de ouden van dagen in 1954 er 1955 en die oyer het bezoek van H.M. de Koningin aan Leimuiden en Rijnsater- Opbrengst De collecte voor de blinden heeft ir deze gemeente 68 opgebracht. Reclassering Zaterdag wordt hier een collecte gehou- r de nationale reclassering. DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Dit bleef er over van de kleine Citroen, die dinsdagavond op de grens van Valkenburg en Voorschoten met volle snelheid op een vrachtauto botste, doordat de bestuurder te ver uitweek voor een bromfietser. VALKENBURG Ernstig ongeluk: één dode Dinsdagavond, ongeveer half negen, is vlak bij de grens tussen Valkenburg en Voorschoten een ernstig ongeluk gebeurd. Van de kant van Leiden kwamen twee vrachtauto's van de firma Mosterd in ma tige snelheid. Uit de richting Valkenburg naderde met flinke snelheid een personen- Waarschijnlijk heeft de bestuurder deze auto willen uitwijken voor een bromfietser, terwijl hij er geen erg in had, dat twee vrachtauto's vlak achter elkaar aankwamen. Een botsing volgde, waar de gevolgen heel erg waren, vrouw van de chauffeur, de heer P. Bouwmeester uit Katwijk a d. Rijn, werd zo ernstig aan het hoofd verwond, dat dokter Hueting slechts de dood kon constateren. De andere drie inzittenden, nl. de bestuur - n een tweede echtpaar, kregen slechts lichte verwondingen. Als tragische bijzonderheid kunnen we de bedoeling. De beide appellanten n echter niet naar Den Haag geko- zodat de leden van Ged. Staten geen nadere verklaring kregen. Namens het ge meentebestuur was jhr. J. de Ranitz, stedebouwkundig adviseur aanwezig, doch hij had er geen behoefte aan het stand punt van de gemeente, dat reeds schriftelijke stukken stond, nog eens nader iteen te zetten. Ged. Staten zullen later op deze be roepschriften een beslissing nemen. Geslaagde proefvaart Op de Nieuwe Waterweg heeft het motorschip „Arbon", dat op de scheeps- ,De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn voor rekening van de N.V. scheepvaartmaat- ichappij „Fegro" te Doordrecht is ge bouwd, met goed gevolg proefgevaren. Het schip is van het gladdektype met ak en kampanje gebouwd onder klasse ..V. Atlantische vaart. De voortstuwing geschiedt door een 450 p.k. „Industrie" (direct omkeerbare) dieselmotor van de motorenfabriek „De Industrie" te Alphen >an den Rijn. Aanhangwagen aan de haal De heer G. Spierenburg, wonende Ha- zerswpude-Rijndijk, reed dinsdagochtend half tien met zijn vrachtauto met aan hangwagen, beladen met veertien ton te- de Emmalean in de richting van Ter hoogte van de verffa- briek Varoseieau raakte de aanhangwa gen los, zette koers naar de linkerkant de weg, schoot over het trottoir en bleef met de voorwielen over de sloot hangen. Het duurde even voor de bestuurder merkte dat hij het achterste deel van combinatie kwijt wa6. Vermoedelijk slijtage aan de koppeling de oorzaak 1 deze gebeurtenis, waarbij niemand letsel BENTHUIZEN vee inwoners hebben aangifte gedaan het verlies van een herenpolshorloge. Inlichtingen bij het gemeentehuis of de rijkspolitie. Plattclandsvrou' Het bestuur van de afdeling Benthui- :n van de Ned. bond van Plattelands- er voor het komende se als volgt uit: J. M. D. Diephout- Uyttenbogaard. presidente, A. Zaalde Graaf, secretaresse. A. Steenbakker— Morilyon Loijsen, tweede van der EijkOskam, penn: tsse, en E. Dogteromvan de Velde, lid. Miljoenenwe De firma Groen en Bergman alhier is de bouw van 300 flatwoningen en 32 gara ges te Rijswijk opgedragen voor de son- van 6 miljoen gulden. Op dit ogenblik i; door deze firma nog voor een bedrag var 2 miljoen aan woningbouw uit te voeren terwijl bovendien in mei nog een op dracht tot woningbouw tot een bedrag van 4 miljoen werd" aanvaard. HAZERSWOUDE Paard sloeg op hol Verblind door een tegenligger botste een auto aan de Rijndijk tegen de paard- en-wagen van groentehandelaar J. Plat- teel. Het paard sloeg op hol en de groen tehandelaar en een veertienjarige jongen, die bij hem op de bok zat, kwamen met de benen tussen het lemoen terecht. Bei den liepen verwondingen op. De groentewagen en de auto werden be schadigd. Collecte Deze week wordt een huis-aan-huis- collecte gehouden ten bate van de Nat. reclassering. Oefenavond Rapid houdt niet hedenavond haar oefenavond maar morgen op de gewone uren, dit in verband met de bloedtrans fusie, die in het gymnastieklokaal school met de Bijbel plaats heeft. Vergadering De Bond van Plattelandsvrouw gadert morgen om half 8 in de Hervormde school. Zuster Haayer spreekt over „Don ker Rotterdam". Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna P. G. A. dr v C G. Kerkvliet en J. M. Moerings; Annigj» C. dr v G. Boer en A. Rijkaart; Marinui P. C. Schrama en A. P. T. var Rijn; Marretje dr v A. Rijkaart en M. de Kruijf. GETROUWD: Johannes J. Klein 33 j t Alida G. Stolwijk, 33 j.; Robert M. Cohen, 28 j. en Aaltje Zaalberg, 24 j.; Pieter van der Laan, 25 j. en Geertrui Hassefras, 23 j. KOUDEKERK A. D. RIJN Schaaknieuws De uitslagen van de onderling gespeel de competitiewedstrijden van de schaak club luiden: Mevrouw BoeleeR. Geer lof 0—1; G. de Wit—H. Boelee 0—1; G. Snatersen—A. Scheer 1—0; J. C. v. Eg- mond—mevr. Boelee 10; E. Dorrepaal— J. Colijn 0—1; R. Geerlof—A. Hoogeveen KATWIJK Bevolkingsonderzoek De huisbezoekers voor het bevolkings onderzoek op t.b.c. ondervinden op hun tocht door het dorp van vele zijden grote medewerking. Toch zijn er nog inwoners, <m de een of andere reden niet mee doen. Het comité bevolkingsonderzoek verzocht ons, er nog eens "op aan te drin- in zeer groten getale deel te nemen. KATWIJK AAN DEN RIJN Chr. kleuterschool In de zaal van de C.J.M.V. aan de Rijn straat vergaderde de vereniging voor christelijk kleuteronderwijs. De voorzit- ds. H. de Va-l-k, deelde mee, dat de school zal komen te staan aan de Wasse- naarseweg tegenover de Vinkeweg. De da- waarop met de bouw zal worden begonnen, is nog niet bekend, maar wel licht dichtbij. G.S. moeten alleen de bouw vergunning nog verlenen. De school zal be an uit 3 leslokalen en een speellokaal plaats bieden aan 120 kinderen. Komen meer kinderen, dan is er gelegenheid het speellokaal te gebruiken als leslokaal. Zoals bekend, zal de school een semi permanent karakter dragen; de voormalige noodwoningen op het Andreasplein te Kat wijk aan Zee werden ervoor aangekocht. Het gemeentebestuur heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld, zodat de ge bouwen grondig kunnen worden gerestau- In bespreking kwam ook de noodzaak om het aantal leden uit de breiden. Er xyerd een commissie benoemd. De stuursverkiezing had als resultaat, dat de heer A. Noort werd herkozen en dat ir plaats van de heer J. Zwaan werd geko zen de heer T. de Jong. J. G. van der Ven overleden Op 93-jarige leeftijd is gisteren alhiei overleden de heer J. G. van der Ven. Hij was jarenlang ouderling van de Hervormde Gemeente, terwijl hij ook bestuurslid was van de Hervormde schoolvereniging. De teraardebestelling zal plaats hebben op maandagmiddag 8 oktober om half 3 op de algemene begraafplaats. Damclub K.D.C. De uitslagen van wedstrijden om de bor denbezetting van de damclub K.D.C. zijn: Eerste klasse: J. Houwer—J. Heemskerk 2—0; H. Voorzaat—C. van Klaveren 0—2; H. Klinkenberg—A. A. Vooijs 02; Fr. SpierenburgJ. Schoneveld 20. Tweede klasse: J. C. van Rijn— C. Glas bergen 2—0 regl.; Alb. de Koning—C. de Winter 0—2; J. Slootweg—Am. van Bee- len 2—0; J. Zwaan—J. H. van Duijvenbode 0; Ab. van Beelen—B. Bijsterbosch 2—0; J. H. van Slootén—Ant. Verhoog 2—0. Schade voor winkelier Een dezer dagen is een winkelruit aan de Tulpstraat zodanig bekrast, dat de politie er aan te pas moest komen om de daders op te sporen. Intussen is het voor de betrokken winkelier een schadepost, omdat de ruit moet worden vernieuwd. LISSE JERSEY, het materiaal voor japonnen, blouses en pakjes, dat enkele jaren geleden zijn intrede deed in de modewereld en zich tot vandaag wist te handhaven, hoeft niet alleen meer tot effen kledingstukken te worden ver werkt. Gestreept, gemêleerd, in fantasiedessin en met ottoman-effect zagen we het als het materiaal, bij uitstek geschikt voor geklede japonnen en pakjes op de show van de firma Tissing te Lisse, die werd gehouden in de Nachtegaal. Zilvi zakci iubilei Vrijdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. M. van Egmond, Prins Hen drikstraat la, zijn garage- en automobiel bedrijf oprichtte. Dit bedrijf is in de loop der jaren belangrijk gegroeid. Op de middag van de jubileumdag wordt in hotel Toor receptie gehouden. CITY MAGAZIJN Pr. Hendrikstr. 55, Alphen a. d. R. DAMES Is uw Costuum klaar Wij brengen sieraden vervaardigd door volkeren rondom de Middel landse Zee. w.o. Colliers, Armban den, Broches, Oorknoppen. Parfumerieën - Luxe sier- en gebruiksvoorwerpen - Chinese sierkunst - Spaanse parelcolliers, oorhangers en -knoppen - Gouden doublé armbanden. NIEUWVEEN Propagandafilm Donderdag 11 oktober zal in de Herv. kerk de film Vechten en Dienen worden vertoond. Deze film gaat uit van de stich ting Protestantse Gezondheidszorg toont het leven in een van de ziekenhui zen, van patiënt tot leerling-verpleegstei De bedoeling van deze avond is, op te wekken tot medewerking voor de bouw van Prot. ziekenhuizen, die in ons land hard nodig zijn. RIJNSATERWOUDE Uitslagen van Luto De dam- en schaakvereniging Luto heeft haar onderlinge competitie voortgezet de volgende resultaten: dammen. A. Kooy B. Roest 2—0, M. Bik—W. van Egmond 02, M. Jansen—F. Oostveen 2—0, E. Mur W. van Iperen 2—0, H. Oostveen—T. van Luiing 0—2, M. Jansen—M. Bik 2—0, T. van Luiing—A. Kooy 20, H. Oostveen— F. Oostveen 2—0, T. van LuiingF. Oost veen 2—0, H. Oostveen—A. Kooy 02; schaken: G. Roest—M. van der Zwan 1—0, R. AppelmelkC. Rijlaarsdam 10. M. van der Zwan—G. Roest 0—1, C. Rijlaarsdam R. Appelmelk 0—1. De klacht van de Nederlandse vrouw. Ie graag naar de laatste mode gekleed gaat, is meestal dat het modenieuws van de Parijse shows een jaar te laat in het eigen land wordt gevolgd. De Nederland- confectionairs hebben dit nadeel dat zij hun modellen gedeeltelijk al gereed hebben voordat Parijs iets over de mode voor het komend seizoen loslaat. Vlie gensvlug moet er dan getracht worden waar dit mogelijk is iets van het nieuwe in te voeren, maar meestal gelukt dit niet Hoe het ook zij, Diors magneetlijn en de cape van Gneviève Fath zijn deze herfst reeds in de Nederlandse mode doorgedrongen en op enkele shows moch ten we reeds een glimpje van deze lijnen opvangen Ook de firma Tissing bracht op haar show enkele van deze nieuwig- Accent op rok Er was een antraciet japonnetje van jersey met daarover heen gedragen een korte cape van dezelfde stof; bijzonder elegant. Niet mooi was de aan de cape bevestigde capuchon, die de mannequin op haar rug liet hangen terwijl ze boven dien een hoed had opgezet. Bij de mag neet-lijn valt speciaal het accent op de rok, die over de heupen in kleine plooien valt vanuit de taille en die onderaan smal ler toeloopt. Een dergelijke indruk, maar met iets meer wijdte, geven de rokken van Dior, geïnspireerd op de Volendam- merrok. We zagen een dergelijk japonne tje in een shadow-ruit. De mantelpakjes waren van Nederlands fabrikaat. Bijzonder gedistingeerd stond 'n mantelkostuum in hel rood, gegarneerd met persdaner bond op de kraag en de zakken. De pakjes vertoonden soms split ten opzij. Ook de mnatels waren, zoals op het ogenblik de grote mode is, met bont gegarneerd. De firma bracht een nieuwe mantelstof uit: plume". Inderdaad geeft deze stof een idee van kleine^ veertjes. Een exclusieve mantel zagen we lichtbeige kleur van dit materiaal. De prinsessenmodellen waren bij de ja ponnen geliefd. Ze kleden erg af en sti de meeste vrouwen, die een niet al grote taillemaat hebben, goed. Hazenhaar- en mohairverwerking geven jersey het aanzien van angora. Een zijdeachtig ef fect krijgt de wollen stof „Alpaca" door 'n zijden draad, die erin is verwerkt. Zelfs de haren van de Kashmir-geit gebruikt men voor de stof ..Kasha' een lichtbeige japon zagen, gegarneerd met havanhah-bruin. Italiaans Ook ontbraken op deze show dieuze Italiaanse lange jumpers de rokken met ingeweven plooi» prettige dracht voor de werkende omdat de verschillende blouses en rok ken zijn te combineren en de garderobe daardoor uitgebreider lijkt. Aan de regenkledij was dacht. De flaush-wintermantel kan zelfs waterdicht worden gemaakt, zodat aparte regenmantel overbodig wordt. Als variatie op de „houtje-touwtje" jas zagen de auto-coat, in warme stoffen, die bovendien dikwijls met teddy voerd. Bij een zwarte auto-coat touwtjes vervangen door wit leren reep jes. De capuchon van dit modél 'oerd met een imitatie-ocelet. Stuk voor stuk was het getoonde smaak- rol en nergens was men zich te buiten gegaan aan onpraktische kledij; dit wil echter niet zeggen dat er niet naar ge streefd was .een gevarieerde collectie sa- stellen. Er was keus voor uiteen lopende smaken, zowel in het sportieve als in het geklede genre. Men kan zeggen dat de show is geslaagd. Nieuw kerkorgel kerkorgel in de Ned. Hervormde kerk. Het bestaande orgel dient nodig te wor den vervangen aangezien het niet meer voldoet aan de eisen. Het orgel, dat in dertijd is gebouwd door Dekker te Goes, heeft dan ook al bijna veertig jaar dienst gedaan. Aanschaffing van een nieuw instrument is geen kleinigheid. Hiermee zal wel een bedrag van rond vijftigduizend gulden zijn gemoeid. Filatelisten kwamen bijeen In „De Witte Zwaan" hield de vereni ging van postzegelverzamelaars de eerste bijeenkomst van het winterseizoen. Voor zitter Gehrels kon een groot aantal ver zamelaars welkom heten en secretaris G. Segers mocht vier nieuwe leden noteren. De heer Gehrels hield bij de tentoonstel- ng van Nederlandse zegels een instructie- causerie. De veiling en verloting had- »n ruime belangstelling. Besloten werd, dat de senioren elke eerste dinsdag van de maand bijeenkomen de junioren elke tweede dinsdag Bo vendien zal een vaste ruilbeurs worden ge organiseerd, waar ook niet-leden kunnen Godsdienstonderwijs Behalve ds. C. Jongeboer zal ook ds. H. W. Eerland aan de Protestantse leer lingen van de rijkstuinbouwschool gods dienstonderwijs geven. Bejaardensoos Het sooswerk van de afdeling Lisse van de Algemene Bond van Ouden van Dagen veer ter hand worden genomen. In ergaderzaal van de Geref. kerk (art. an de Prinsessenstraat kunnen de be jaarden allerlei spelen beoefenen, waarbij kopje koffie en een sigaartje natuur lijk niet ontbreken. melden, dat de heer Bouwmeester dagen geleden uit Biak was te ruggekeerd, waar hij anderhalf jaar als onderofficier-vlieger had dienst gedaan. Drie kinderen blijven moederloos achter. Rijkspostspaarbank In de afgelopen maand is bij de rijks postspaarbank een bedrag van 6126,0! .ngelegd en de som van 3328,48 terugbe taald. WOUBRUGGE Gespaard In September werd bij de rijkspost spaarbank ingelegd f 24.828 en terugbe taald f 4680. Zes nieuwe boekjes. Heropening soos eel belangstelling voor de gis termiddag heropende sociëteit der ouden dagen. Ook waren er autoriteit-en. Enkele cadeaus werden geschonken. Verlichting kzaamheden aan de toren de Hervormde kerk zijn «mei voltooid. De drie vernieuwde wijzerplaten zijn van duidelijke verlichting voorzien. KATWIJK AAN ZEE Prof. Dijk leidde Uniecollecte in Dinsdagavond sprak in Irene de voorzitter van de Unie. „Een school met de Bjjbel", prof. dr. K. Djjk nit Amsterdam, in verband met h< dat dc Uniecollecte voor de deur staat. Dc bijzondere schoolavond stond leiding van het hoofd der Calvjjn- school. de heer T. M. Gilhuis, die r een kort woord de spreker inleidde. Professor Dijk had als onderwerp: „De struis en haar jongen". Op de vraag, wi wij met onze kinderen doen, stelde spi dat wij niet alleen maar te verzorgen, i voeden en groot te brengen hebben, mai ook en dat is de hogere taak op te voi den tot de dienst van God. God heeft recht op de dienst van jonge levens. Dit moet onze gehele opvoeding beheersen, want het is het ene nodige. Deze taak wordt ter stond in het gezin begonnen, daar de ontvankelijkheid van een kind zo groot is. De school neemt daarom ook zo'n bijzon dere plaats in, omdat zowel thuis als op school de levensvorming gelijk dient zijn. Er mag geen tegenstelling zijn tus- Naar wij vernemen wordt een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid on te komen tot plaatsing van een nieuw Nutsa Ook dit jaar heeft het departement Lisse van het „Nut van het Algemeen" een aardig programma opgesteld. Op 8 oktober wordt begonnen met een causerie van Anton Coolen over „De romanschrij ver en zijn figuren". Op 27 november volgt een filmavond, op 10 januari komt de heer Den Doolaard spreken, op 1 fe bruari heeft een Rembrandtherdenking plaats, waarna ten slotte de heer J. van der Wallen op 12 maart een lezing zal houden over „De Nederlandse Antillen". Vrouwenbond Vanavond komt mejuffrouw Krijkamp uit Katwijk aan Zee voor de Christen vrouwenbond spreken over het onderwerp „Kinderzorg". Lezing over Rembrandt Vanavond hoopt de heer L. Bunt van de Lissese afdeling van de Jonge Kerk een lezing over Rembrandt van Rijn te hou den. De bijeenkomst, die in Het Baken wordt gehouden, begint om acht uur. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor in Lisse is gedu rende de maand september 54.021,19 aan spaargelden ingelegd en 40.960,12 terug betaald. Nieuw vredesaanbod van Tsjou en Lai De minister-president van communis tisch China. Tsjou en Lai, heeft gezegd er geen bezwaar tegen te hebben, dat de leider van de Chinese nationalisten op Formosa blijft en zijn leger behoudt, als het Chinese volk maar één is en zijn leger hetzelfde kenteken draagt als dat van de Chinese communisten. De premier zei, dat het aanbod van zijn regering tot een vreedzame regeling van het probleem-Formosa van de hand is gewezen. Maar zij zal het aanbod steeds herhalen, aldus Tsjou en Lai. Spr. ging dan in 't kort na de geschie denis van de schoolstrijd en belichtte de Uniecollecte eertijds was be gonnen, om te eindigen met de opwekking >k nu deze collecte met kracht te steu- »n, want er is nog steeds veel nodig. Muzikale medewerking verleende het Gereformeerd Kerkkoor. Bouw bedrijfspand Vrijdagavond om 8 uur wordt in de Oranjezaal van het jeugdhuis een leden- 'ergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. De tweede bondsvoorzitter, de heer Eshuis, zal spreken over het onderwerp „De loonsituatie in het bouwbedrijf". Negenduizend spaarders bij Raiffeisenbank Gisteren werd bjj de Coöp. Raiffeisen bank als 9000ste spaarder ingeschreven Neeltje Ouwchand, geboren op 3 septem ber j.l., Vlierstraat 18. Neeltje kreeg ter gelegenheid van dit heuglijke feit var de bank een inlage van f 50. de gebrui kelijke inlage van f 2,50 en een gratis busje. Neeltje zelf was niet aanwezig. Haar gelukkige moeder nam het spaar boekje voor haar uit handen van de kas sier, de heer J. van Rijn. in ontvangst. Op 1 januari van dit jaar was h«rt aan tal spaarders 8469. Dit jaar nam het dus al toe met 631. Het ingelegd tegoed steeg van 1 Januari met f 1.392.000 tot in totaal f 9.521.000. Aan het eind van dit jaar het miljoen zijn bereikt. Dat zal nieuwe mijlpaal betekenen in het 46-jarig bestaan van de bank. De bank heeft thans meer dan 10.000 cliënten aan spaarders, rekening-courant houders en voorschotnemers, uitsluitend Inwoners van Katwijk aan Zee. Bedroeg in 1954 de omzet 77 miljoen gulden, deze zal dit jaar waarschijnlijk de 100 miljoen overschrijden. Amateurfotografen Gisteravond vergaderde de amateur- fotografenvereniging Katwijk in Marina. Deze vergadering was belegd om van ge dachten te wisselen over het winterpro- gramma. Verschillende instructieve demonstraties en lezingen werden voorge steld, terwijl ook gedacht is aan praktische arbeid. Serenade voor 13 blazers van Richard Strauss. (IS.C.R.V. 22.35 uur) Deze behoort tot de jeugdwerken van Richard Strauss. Hij componeerde het werk op 17-jarige leeftijd en het werd gelijk uitgegeven. De roem van dit werk is echter te danken aan dirigent Hans von Bülow, die juist door deze Serenade van Strauss ging houden. Richard Strauss zelf vertelde hierover in de Neue Freie Presse te Wenen van 25 november 1909: „De win ter van 1883 in Berlijn heeft me nog iets belangrijkers gebracht: de persoonlijke kennismaking met Hans von Bülow. Hij nam mijn Blazersserenatie Op. 7, die overi gens niets anders is dan een heel net con- servatoriumwerk, in zijn reisprogramma op. Bjj de uitvoering :n Berlijn gaf hij mij de opdracht voor Memingen nog zo'n stuk te schrijven. Ik ging direct aan het werk (heerlijke jeugdtijd, toen het nog op commando gingen zond hem reeds de volgende zomer mijn vierdelige Suite voor 13 blazers in B-dur". Richard Strauss zelf achtte die Blazersserenade dus niet zo erg hoog, maar het kan ook een vorm van bescheidenheid zijn. Want het is een uitzonderlijk goed werk en misschien wel een der beste composities uit Strauss' eerste periode, toen hij nog ster': roman tisch was. Het is een heerlijk stuk gewor den. De opdracht van de Blazerssuite heeft Strauss geweten, want in de winter 1884 droeg von Bülow de 20-jarige Strauss op dit werk zelf te dirigeren in Milnchen. „Zonder repetities, wam daarvoor heeft het orkest geen lijd op reis", vertelde von Bülow. De arme Strauss had nog nooit een dirigeerstok, in de hand gehouden en bracht het werk in een soort droomtoe stand. Maar hij had succes en als vergoe ding schreef een criticus over dit concert: „Als hü geen beroemd componist kan worden, zo zal hij zich ongetwijfeld ont wikkelen tot een goede kapelmeester".

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7