Jeugd is de kern van Evangelische kerk FOCKINK STIERMARKEN - heerlijk land II Bervboeren bleven Bijbel trouw, ondanks druk der Jezuieten Engeland wil vrijhandel President van Costa Rica bezoek in Nederland DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 door de eetzaal van het protestantse jeugdhuis in Deutschfeistritz loopt. Links is deze spreuk geflankeerd door een zilveren kruis op een blauw veld - het insigne van het Evangelische Jeugdwerk in Oesterreich. En onder dit symbool staat onze gastheer, die datzelfde insigne op zijn revers draagt: Ds. Sepp Meier, de jeugdpredikant van Stiermarken. In dit jeugdhuis had den we een langdurig onderhoud met deze dominee, die ons een inzicht heeft gegeven in het kerkelijk leven van die kleine groep protestanten in Oostenrijk, welke slechts 5 pet. van de bevolking uitmaakt. Men worstelt met tegenwerking van roomse zijde, met een groot gebrek aan predikanten, kerkgebouwen en geld. Alsook en dat is veel erger met grote lauwheid n overschilligheid bij kerkleden, zodat men het grotendeels van de jeugd moet hebben. Daarom is in Oostenrijk het jeugdwerk het belangrijkste kerkewerk. En daarom klopt in dit jeugdwerk het hart van de protestantse kerk in Stiermarken. In Gra is ds. Meier de zieleherder van één der drie kerken aldaar. Voorts verzorgt hij de verspreide leden in een gebied van 800 vierkante kilometer, een gebied waar geen enkel kerkgebouw is, waar toch regelmatig godsdienst oefeningen gehouden moeten worden. Bovendien dient in dit diaspora-gebied orden gewerkt aan de vorming van gemeenten en de bouw van kerken. Ten slotte is hij jeugdpredikant voor geheel Stiermarken en in deze kwaliteit heeft hij leiding te geven aan het zeer inten sieve jeugdwerk onder de 17.000 jonge ge meenteleden. Bovenmenselijke taak van de grootste problemen in het diaspora-gebied, waar dus geen kerk en geen eigen predikant is, vormt het gods dienstonderwijs aan de jeugd. Dat onder wijs wordt gegeven op de staatsscho len. Doch deze hebben alle Roomse leerkrachten. De protestantse kinderen mogen tijdens het op het rooster ver melde uur eigen godsdienstonderwijs ont vangen. als ereen bevoegde kracht bij is. Dat betekent, dat de pre dikant steeds grote afstanden moet af leggen van de ene school naar de andere om op bepaalde uren aan twee of drie kinderen les te kunnen ge- Gelukkig zijn er hier en daar moe ders, die het diploma godsdienstonder- behaalden en zo. behalve haar eigen kroost, ook enkele andere kinde- i onderrichten kunnen. Voorts zijn er diaconessen, die bevoegd en bereid zijn bij te springen. Maar de dominee moet zorgen, dat dit onderwijs gegeven wordt Daarnaast heeft hij dan het eigenlijke catechetische onderricht, dat ook in de gebieden met alleen maar versprei de leden altijd door de predikant zelf gegeven moet worden. Zo hebben ds. Meier en zijn collega's dus een bijna bovenmenselijke taak. Bo vendien baren de „handelingen van de leeftocht" hem waarschijnlijk ook nog méér zorgen dan velen van z'n Nederland ambtgenoten. Het maximum salaris n een dominee met vijf kinderen be draagt nl., inclusief de kinderbijslag f 420 per maand. Het aanvangstraktement van de hulpprediker is 130 per maand Uit deze kleine kern van protestan ten moest de Evangelische Kerk weer worden opgebouwd, zodra en dat was onder keizer Jozef II, de zoon van Ma- Theresia een tijdperk van tole rantie aanbrak. De protestanten werden toen geduld, hoewel ze van academi sche studie en staatsambten uitgesloten bleven en ze ook geen kerkgebouwen met torens mochten bouwen. Zo bleef het, tot in 1870 de Rooms- Katholieke Kerk het dogma der onfeil baarheid van de paus aanvaardde.' Uit nationalistische overwegingen ontstond daarop in Oostenrijk een krachtige los- i-Rome beweging. Uit verzet tegen het veldwinnende ultra-montanisme wer den vele roomsen toen protestant. Zo ont stonden de zgn. „Ubertritt-Gemeinden" gemeenten, die uit gewezen roomsen be stonden. Deze nieuwe protestanten had den echter over het algemeen niet uit diepe, innerlijke overtuiging voor het pro testantisme gekozen. Hun overgang was meer een demonstratie tegen Rome. Zo wel de Dolfuss-periode als de tijd van de „Anschluss" waren moeilijk voor de Pro testantse kerk. Onder het nationaal-so- cialisme verloor ze 30 procent van haar leden (onder wie vele predikanten) door oorlogsgeweld. En tal van jonge gemeen teleden uit de jeugdbeweging werden bij de SS ingedeeld. Velen hunner dienden echter weldra ln strafcompagnieën, omdat zij weigerden bepaalde opdrachten te vervullen. „Dank" zij de na-oorlogse vluchtelingenstroom nam het aantal kerkleden later weer met 25 procent toe. Zó zelfs, dat thans ver scheidene H.B.-gemeenten geheel uit Hongaarse calvinisten bestaan. Anti-rooms De groei van het protestantisme in Oostenrijk wordt duidelijk gedemon streerd door de volgende cijfers: in 1781 logse j'aren door de jeugdbeweging op gegroeid in een nauw contact met Duits land, Zwitserland, Hongarije en Ameri ka. Bij de jeugd wordt wèl enthousias me gevonden voor een levend geloof. Zo doet zich hier het wonderlijke verschijn sel voor, dat de jeugd in doorsnee veel orthodoxer is dan de oudere generatie Dit geldt vooral voor Stiermarken, waar van de dertig gemeenten er slechts drie behoren tot de bergboerengemeenten, die teruggaan tot de eerste reformatietijd. De jonge belijdende leden nemen twintig maal aan het Avondmaal deel, tegen de- ouderen éénmaal. Vaak zijn de middag diensten in de kerk voor de helft gevuld met jongeren! Vandaar dat aan de jeugbeweging zo veel aandacht wordt besteed. Vandaar dat ds. Meier jarenlang alles O" alles heeft gezet, om een jeugdhuis te kunnen bou wen als centrum van het kerkelijke jeugdwerk in Stiermarken. Hier worden conferenties gehouden voor de arbeiders jeugd, die dagelijks onder invloed staat van de zeer marxistisch georiënteerde vakbeweging. Hier komt de boerenjeugd bijeen, die dikwijls volkomen geïsoleerd leeft tussen louter roomse jongeren, 's Winters is het tehuis een landobouw- huishoudschool voor de boerenmeisjes, die allen openbare en dus rooms-katholieke scholen moesten bezoeken en daarom hier nog eens in een protestantse gemeen schap worden samengebracht, voor ze zelf een gezin gaan vormen. Bovendien wordt dit huls van de jeugd gebruikt voor predikantenconferenties en andere kerkelijke bijeenkomsten. Bui tenlandse jongerengroepen worden er graag ontvangen. Kortom, het Evangeli- jT)7T IS HET interieur van de rooms-katholieke kerk van Weizberg in Stiermarken). Deze uitbundige Oostenrijkse barokstijl is typerend voor het land. Zelfs het inwendige van sommige oude romaanse en go tische kerken is in de periode van hartstochtelijke bouwdrift onder de „barokkeizers" in de nieuwe „Jezuïtenstijl" bijgewerkt. sche Jugendheim in Deutschfeistritz is het centrum van het protestantse leven in Stiermarken. Ook bij de exploitatie van dit tehuis kampt men natuurlijk met geldgebrek, want de kerk is arm en kan onmogelijk bijspringen. Van de bouwkos ten, groot f 195.000, werd 60 procent door de jeugd zelf bijeengebracht met allerlei waren er 15.000 protestanten, in 1900 on geveer 100.000 en thans 426.000. Naast het grote gebrek aan predikanten, kerk gebouwen en jeugdleiders baart echter vooral de houding van een groot deel der oudere gemeenteleden grote zorg geest, die in veel „Ubertritt-Gemeinden" heerst, is er een van laksheid en onver schilligheid. Men ziet het lidmaatschap van de kerk als een formele en traditio nele aangelegenheid en als een vorm van protest tegen Rome. Méér niet. De jongeren zijn echter in de na-oor acties; 30 procent Averd ontvangen van de Wereldraad van Kerken en de over heid droeg 10 procent bij daar het ge- >uw ook gebruikt wordt als school. Doch ondanks alle geldzorgen heerst er een blijmoedige en opti mistische sfeer in dit tehuis Men wordt er niet gewekt door gongge® of gebons op de kamerdeuren, doch door de klanken van een chris telijk lied, dat door de directrice en enkele meisjes iedere morgen wordt aangeheven. Zware debatten worden fgewisseld met volksdans en voordracht. Hier wordt gebouwd aan de toekomst van de protestantse kerk in Stiermarken, dat ook kerkelijk een „land aan de grens" is met zijn 62.000 protestanten op een bevolking 1.200.000 zielen. Gebouwd in het vertrouwen, dat in de toekomst, evenals zo vaak in het verleden, de woorden uit het hier zo veelvuldig gezongen Lutherlied bewaarheid zul len worden: Al drukt het leed, al dreigt het lot, Hij doet Zijn hulp ver schijnen! Geen verdeeldheid Eén groot voorrecht geniet de protes- ntse groepering in Oostenrijk, eén voor recht, dat uit de druk geboren is. Zij kent nl. géén kerkelijke verdeeldheid. Alle ge meenten behoren bij „Evangelische Kirche und H.B. in Oesterreich", zoals de of ficiële naam van de kerk luidt. Die ge- :innige lettercombinaties duiden op eendrachtige samenwerking van protes tanten van Gereformeerde en van Lutherse ignatuur binnen deze kerk. A.B. bete kent Augsburger Bekenntnis en duidt de Lutherse groep aan, die de Augsburgse geloofsbelijdenis onderschrijft. De H.B. gemeenten Hclvetischer Bekenntnis, die de Zwitserse geloofsbelijdenis van Calvijn onderschrijven. De gereformeerde groep is verre in de minderheid en telt in geheel Oos tenrijk slechts 16.000 zielen, terwijl de lutherse groep 410.000 zielen om vat. Bovendien zijn er maar acht H.B.-gemeenten, terwijl de overige gereformeerden plaatselijk aangeslo ten zijn bij de A.B.-gemeenten, die een lutherse predikant hebben. Dit is echter, voor wat bijv. het cateche tisch onderwijs betreft, geen be zwaar. Deze lutherse dominees leren de kinderen van hun gereformeerde gemeenteleden n.l. de Heidelbergse catechismus en omgekeerd onderwij zen de predikanten in gemeenten van gereformeerde signatuur de lutherse belijdenisschriften aan hun catechi santen, die van luthersen huize zijn. Moeilijkheden heeft deze nauwe sa menwerking tot dusverre nimmer opgeleverd. Daarvoor is de gemeen schappelijke strijd naar buiten te fel. De lauwheid van vele ouderen is alleen te verstaan uit de geschiedenis van de protestantse kerk in Oosten rijk. De Jezuieten I Oostenrijk heeft geen eigen reformator J gehad. Kooplieden, soldaten en studente» [brachten de protestantse geschriften ei I vooral de liederen van Luther in he land. „Al zingende is Oostenrijk voor d< moederkerk verloren gegaan", zei een bis schop destijds. Binnen vijftig jaar had de reformatie gezegevierd en was 90 pet de bevolking protestant geworden. Pries ters waren er haast niet meer. Dan begint keizer Ferdinand I een contrareformatie, waarvoor hij de hulp inroept van de tien jaar tevoren gestichte norde. De Jezuïeten richten voor al in Oostenrijk scholen en universiteiten op, zodat zij vat op de jeugd krijgen en in het tekort aan priesters weten te voor zien. Het protestantisme wordt alom met kracht onderdrukt. De leider van deze actie tegen het protestantisme in Oostcn- jarenlang de later heilig ver klaarde Nederlandse Jezuïet Petrus die de naam ..de ketterhamer" verwierf. Binnen zestig jaar was Oosten- ik weer geheel room-katholiek. Alleen de bergboeren, op hun af gelegen boerderijtjes hoog in de Al pen, bleven het protestantisme trouw. Zeven generaties lang gaven zij de Bijbel en het reformatorisch geloof door aan hun kinderen, 's Za terdagsavonds werd dan de Bijbel te voorschijn gehaald uit een geheime bergplaats in een varkenshok of er gens tussen de balken. Sommigen verstopten hun Bijbel in een water dicht vaatje, dat de gehele week op de bodem van een bergmeer rustte. Meestal was het vader, die voorlas uit het Heilig Woord. Ook onderwees hij zijn kinderen uit de catechismus. Zij, die niet lezen konden, waren toch vaak in staat een geheel evangelie uit het hoofd op te zeggen. wat doet U op 17 oktober D (Vervolg van pagina 1) Het blijft overigens opmerkelijk, dat de officiële Britse opinie ten aanzien van het Westeuropese vrijhandelsplan in zo korte tijd zich zo finaal gewijzigd heeft. Nog slechts een jaar geleden 6tond de Britse regering nog vrij sceptisch tegen over de idee van Britse deelneming aan economische integratie-pogingen der lan den van de EGKS. Dat hierin zo plotseling verandering ge- 'komen is kan men toeschrijven aan een viertaJ oorzaken: a. Het gevaar dat West- Dmtsland na de verkiezingen zich eco nomisch meer naar het oosten zou orïën- Om dit gevaar te bezweren moet Wëst- Duitsland niet al'leen via NAVO en West europese Unie, maar vooral ook econo misch en financieel aan het Westen ge bonden worden en een zekere mate van economische integratie kan daarvoor de beste garantie bieden. b. De gebeurtenissen rondom het Suez- kanaal die zonneklaar bewezen hebben hoe desastreus het kan zijn dat het 't Wes ten ontbreekt aan coördinatie van econo mische belangen; c. Het feit, dat het gevaar van Enge- lands verzwakking als centrum en leider van het Gemenebest geenszins denkbeel dig is. De Britse economie heeft de laat ste jaren voortdurend in labiel evenwicht verkeerd en het voor de ontplooiing der onderontwikkelde mandaat-gebieden koloniën zo nodige kapitaal begon schaars te worden. Groot-Britannië als gemeen schappelijk segment tussen twee elkaar overlappende handelsgebieden kan op nieuw financieel en cultureel krachtcen trum worden; d. Bovenal: de Britse regering zag zich door het initiatief der EGKS voor voldongen feit gesteld. Bleef zij afzijdig dan zag Engeland zich uitgesloten va Europese markt, die 250 miljoen zielen Het schip van de week 500 maal in de ether Morgen zal de Wereldomroep voor de vijfhonderdste maal het programma groeten aan zeevarenden „Het schip de week" uitzenden. De schepen, die in dit jubileumpro gramma groeten uitzenden, zijn het Schouten van de K.P.M., het Oostschip, het Westerschip en de tankers Gaza Glebula van de Shell Tankers N.V. Opneming van dit'programma geschiedt in hotel Gooiland te Hilversum. Aan he jubileum zal ook aandacht worden ge schonken ln de uitzendingen in de Afri kaanse. Spaanse, Arabische, Indonesische en Engelse taal. Bedrijfsleven niet in havenschap Delfzijl De kamer van koophandel voor de veenkoloniën en oostelijk Groningen te Veendam heeft bij minister Algera gc protesteerd tegen het feit dat het bedrijfs leven, blijkens het desbetreffende ontwerp, geen zeggenschap zal hebben in het te vormen Havenschap Delfzijl. Volgens het bestaande ontwerp zullen vertegenwoordigers van het rijk, de pro vincie en de gemeente Delfzijl het be heer en de exploitatie voeren over circa 230 hectare industrieterrein. Ontploffing. Op de Rijn bij Emmerik is gisteren de ketel van de sleepboot Syll; ontploft, waarbij de negentienjarige sto ker B. Renzen uit 's-Hertogenbosch dooi ontsnappende stoom om het leven kwam. Tien Huntertrainers voor de luchtmacht De Koninklijke Luchtmacht heeft ia Engeland bij de Hawker Slddeley Air craft Group tien Hunter lestoestellen met straalaandrijving en dubbele besturing besteld. Binnenkort wordt nog een aan vullende order van tien stuks verwacht. Sinds kort is de Hunter bij de lucht- iacht in gebruik. Het toestel wordt in de standaarduitvoering in licensie in ons land gebouwd. De bouw van de Hunter- trainer kan wegens de veel geringere aantallen in ons land voor eigen gebruik nooit economisch verantwoord zijn. Leerling-vlieger kwam in onweersbui Een lesvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool heeft gisteren omstreeks half vier een voorzorgslanding moeten maken op een weiland ten zuiden van Drachten. De bestuurder, de leerling-vlieger F. L. van Wassenaer uit Nederhemert. zette het toestel zonder averij aan de grond en bleef zelf ook ongedeerd. Hij maakte de vlucht voor het behalen van een volledig brevet, doch kwam in een on weersbui en raakte de koers kwijt. Kerstpostpakketten voor militairen op N.-Guinea Kerstpostpakketten voor militairen op Ned. Nieuw-Guinea of op schepen in de wateren rond dit gebiedsdeel kunnen wor den verzonden met het m.s. Japara, dat in de tweede helft van deze maand vertrekt. De pakketten dienen uiterlijk 20 oktober ter post te zijn bezorgd. Beslissing pijpleiding opnieuw uitgesteld De voorzitter van de Rotterdamse kamer van koophandel, mr. K. P. van der Man- dele, heeft dezér dagen verklaard dat de beslissing omtrent het aanleggep van een oliepijpleiding van Keulen naar de Noord zee, waarbij een keuze zou worden gedaan tussen Wilhelmshaven en Rotterdam, op nieuw is uitgesteld. De acht Westduitse oliemaatschappijen die hierover moeten beslissen besloten eerst een rapport af te wachten dat door een deskundige uit de Verenigde Staten zal worden uitgebracht over de aanleg- kosten van deze buisleiding. Mr. Van der Mandele zeide, dat door dit besluit de beslissing mogelijk wel enige maanden kan worden vertraagd. BoerderUbrand. Gisteren is de boerderij van H. Westerbroek te Elspeet geheel verbrand. De kinderen, die op zolder sliepen, konden ternauwernood worden gered. De brand ls vermoedelijk ontstaan door een lek in de schoorsteen. Een ge deelte van dé inboedel kon worden gered. Kranslegging. De ver. 2-7 R.I. 1945 van oud-oorlogsvrijwilligers zal, ter gelegen heid van de viering van haar oprichtings datum zaterdagmiddag een krans leggen bij het Nationaal Monument op De Dam. f{OE DE KLEINE protestantse groep van Deutschlandsberg zich moet behelpen. In deze barak houdt ze haar kerkdiensten. Binnenkort hoopt men echter aan de bouw van een eenvoudig bedehuisje te kun nen beginnen. Op vele plaatsen in Oostenrijk, en dus ook in Stiermar ken, is de situatie der protestanten nog veel moeilijker, daar in grote gebieden maar hier en daar een protestants gezin wordt aangetroffen, voor wie een reizende dominee vaak het enige contact betekent. En door het gemis van protestantse scholen moeten ook de protestantse kinderen naar de openbare school die in feite rooms-katholiek is. 750) In en 'en btf deze i tpookurhepen I bclev Toch is het zo VERMISTE EILANDEN We behoe- lukkig toch i lidsdien !e«e ko- ïie hebb. We behoeven U niet te vragen, weet waar Valkeiland ligt, want iet dat niet; U kunt het zelfs n -ten. omdat Valkeiland zoek is. M t eiland lag destijds op een afsts n ruim 3000 km ten oosten van A ilië in de Stille Oceaan, tot het 13 plotseling verdwenen was. Deze verdwijning was niet het lg van slordige plaatsbepaling, m ent uitsluitend en alleen geweten srden aan de vreemdsoortige f nissen die zich nu eenmaal op zee ihoreo af te spelen. Dat bleek duide- k in 1926, toen Valkeiland weer even otseling hoven de oppervlakte ver heen als het er dertien jaren te vo- n onder was gedoken. Lang konden - Engelsen zich evenwel niet in deze ieuwe koloniale aanwinst verheugen, ant in 1949 moest de Engelse onder- linistcr van koloniën Valkeiland op- hie- i dozijn zijn geteld i opdook. Thans ii le oppervlakte verd Inham Rif op de opgeA het ogenblik zijn De beste bessen BESSEN VAN f 5-95 per literkruik, Erewacht op Schiphol op Voorafgegaan door een gemotoriseerd ere-escorte van de Kon. Mare chaussee en onder begeleiding van Rijkspolitiemannen op motoren, zijn president José Figueres van Costa Rica en zijn echtgenote gisteravond van Schiphol naar kasteel Oud-Wassenaar gereden. Daar resideren zij tijdens het vierdaagse bezoek, dat de president op uitnodiging van de Nederlandse regering aan ons land brengt. Eve de het vrouw Figueres met het lijntoestel vai de K.L.M. uit Rome op de luchthaven ge arriveerd. Het parlement had zich vlak voor het vertrek uit Costa Rica me tegen 21 stemmen tegen de Europese van twee maanden uitgesproken, n zo vertelde de president in een korte f conferentie, dat was maar een politiek grapje, want de volgende dag was de uit lag van een tweede stemming preci ndersom. Op Schiphol stond een erewacht v; marechaussees in ceremoniëel tenue aa getreden. Bij de trap van het vliegtuig heette de opperceremoniemeester va Koningin, vice-admiraal b.d. N. A. Rost Tonningen de president en zijn echt- >te namens het 'Koninklijk paar wel kom Verder waren daar de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns de consuls van Costa Rica te Amsterdam en Rotterdam, de heren J. Querido en S. J. R. de Monch en de gezant van Costa Rica in Bonn, dr. Gonzalo Cubero. President Fiueres zal onder meer be sprekingen voeren over economische vraagstukken, waarbij ook de handels betrekkingen tussen ons land en Costa Rica aan de orde zullen kiomen. Vanmorgen is het gezelschap door de burgemeester van Amsterdam ontvangen. In het paleis op de Dam biedt de Konin gin vanavond de president een diner aan. Er zullen verder bezoeken aan de Phillps- fabrieken, het nieuwe vliegveld Zestien hoven te Rotterdam, van waaruit een vliegtocht boven de Zuiderzeewerken wordt gemaakt en het Kon. Instituut voor de Tropen gebracht worden. Proef met oestercultuur in het Veeregat In het Veeregat zal een proef worden genomen of hier mogelijkheden bestaan oestercultuur. De proef ls mogelijk, indien via een inlaat door de afsluitdam bij elk tij zeewater met vers plankton nog aan te leggen bassin van onge- honderd hectare en een soort kweek- kanaal kan binnenkomen. Indien een sluis of inlaat wordt aan gelegd zou de visserij van Veere haar krijgen. Het ls dan misschien ook mogelijk bij de dam een haven aan te leggen. Mocht de proef, die vele miljoe- ;n zal kosten, slagen dan is bewezen dat >or de verplaatsing van de oestercultuur lar de Grevelingen alle mogelijkheden aanwezig zijn. Mislukt de proef, dan kan een uitgave van tientallen miljoenen die nodig is voor een dergelijk experiment, in het Greve lingen, worden bespaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5