Grote Taptoe raakte met kop en staart verward Défilé in Breestraat verliep niet geheel vlekkeloos Met Bowientje 3 october vieren *WoHiïO Aspirin*) MEI WE LEIDSEHE COURANT 4 DONDERDAG 4 OKTOBER 19; Achtduizend deelnemers Overweldigende manifestatie van levende traditie GfO LANG WAS aan de vooravond van 3 oktober de taptoe, dat kop en staart elkaar de nodige last hebben bezorgd. Een dergelijke over weldigende deelneming van alles, wat Leiden aan verenigingen en instel lingen kent, hebben we nog niet eerder gezien. Naar schatting hebben wel achtduizend jonge en oudere Leidenaars meegedaan aan deze traditie. Drie kwartier lang duurde het voorbijtrekken van deze enorme licht- stoet. Bij het Gangetje stieten de koplopers en de hekkesluiters op elkaar, wat helaas tot een hiaat aanleiding gaf. Als algemene indruk willen we geven, dat de stoet er wat het licht betreft be ter verzorgd uitzag dan vorig jaar, en wat de muziek aangaat zelfs uitstekend voor de dag is gekomen. Het zal moeilijk val len een andere stad in Nederland aan te geven, waar een dergelijke manifestatie als de Grote Taptoe op touw wordt ge zet. Dit kan alleen maar als het woord „traditie" geen inhoudsloze klank is ge worden, doch integendeel levende werke lijkheid is gebleven. Het zou voor psycho logen en sociologen wellicht een interes sante bezigheid zijn uit te maken hoe dat precies komt. Vast staat dat geen enkele Leld9e of Leidenaar op 3 oktober en de vooravond van de grote dag in huis blijft zitten, maar de straat op gaat om deel te hebben aan de algemene vreugde Fakkels Na de gewone inleiding van trappelende politiepaarden met daarop het stoere nog lang niet uitgestorven soort politie mannen, dat met deze edele viervoet weet om te gaan, vormde Concordia, c< pleet met majorettes, wel een bij uits geschikt korps om de Taptoe te openen. De padvinders met hun kransen voor Van der Werff en het 3 oktobermonument stapten voorbij, en dan kwamen de fraai gek'ede heren van het bestuur der 3 Octoberver- eeniging. Voor het stadhuis werd het eer hele handenschudderij met burgemeester en wethouders, de garnizoenscommandant en de commissaris van politie, die zich allen bij de optocht aansloten. De heren liepen voor de met fakkels gewapende vrouwelijke en mannelijk* studenten uit, welke groepen, der tradi tie getrouw, van enige ordening niet wil den weten. Ook een student schudt eenmaal gaarne kluisters af! Een bijzonder applaus ging op voor voortreffelijk marcherende veteran legioen Nederland, voorafgegaan door een drumband met een tamboer- getooid met een waarlijk majesteitelijke kolbak-met-witte-pluim. I zagen er in hun kaki-tropenuniform door een ringetje te halen uit. Er liepen ook enkele vrouwelijke leden Op het bestuur van de vereniging Koninginnedag volgden de meisjes van Brunhilde, witte trui en zwarte broek, waarop K. en G. kwam aantrommelen, met zelfs wel twee tamboer-maitres, van wie één nog maar pas kwam kijken doch dit zeer bijzondere vak degelijk onder de knie bleek te hebben. De pijpers bevalen het consumeren van klappermelk met suiker aan, een ten onzent in tastbare vorm helaas al te onbekende lekkernij Helemaal paars werd de straat va Z.W.V., en de padvinders zegden het mt lampions. De Leidse gymnasiasten slin gerden als een eindeloze slang van links naar rechts over de route, waarop de wandelsport met strakke rijen het even wicht kwam herstellen. Olym piade De Wilskracht van de Werkman gaf een duchtig nummertje weg, en dat m ook wel, want daar vlak achter liep de A.V. Holland, met als kostbare trofee de fakkel van de Olympiade 1948. De ineen gestrengelde ringen duidden meteen op het komende sportfestijn in Australië Nieuw Brunhilde marcheerde voorbij. L.Z.C. gaf een zwart-wit mootje in de stoet en Docos een wit-rood dito. Nieuw Leven luidde de opmars van Crescendo in, met de naam in uitgesneden lampions, en ook de zinspreuk „Steeds Hoger" in lichtende bogen. K.L.C. Morskwartier ging streefde, maar nog altijd niet bereikte vriendschap, die de wereld omspant. Zwemmers en hockeyers liepen achter de R.K. Leidse Harmoniekapel aan, en op nieuw werd de straat paars, ditmaal van de Victorie-meisjes. Ons Eiland had het in 't artistieke gezocht met meisjes ge tooid met bontmutsjes en idem-capejes. Het Eerste Leidse Jeugdorkest-met drumband De Burcht deed het applaus weer door de dik opeengepakte rijen gol ven. Kort daarachter marcheerden D.W.S., de wit-blauwe jongelieden van Jahn, ook al in gezelschap van een drumband, het oranje-witte K.N.S. en dan weer een groep studenten. Die kwamen tenminste vooraf aan de blauwzwarte jongens vanI misschien Roodenburg, de grappig uitgedoste toneel groep van Westerkwartier en de bijzonder talrijk vertegenwoordigde groepen Vicus Orientis. Tijd voor de muziek: Trouw en Durf dan maar eens. Sportverenigingen, pad- vindsters, de welpen van Jan van Galen. Sportief, het St. Agneslyceum, het oog kwam tijd te kort om dit alles op te nemen. Warmonds Fanfare in de pas ge kregen nieuwe uniformen marcheerde stram voorbij, trots op deze eerste deel neming aan de Leidse taptoe, en toen kwam iets zeer bijzonders. Aquarium De Aquariumvrienden deden name lijk hun ns aquarium kunstzinnig vervaardigd tan te komen, niet natuurlijk, maar toch drie-dimensio- neel en met een bijzonder fraaie kleur- werking. Zulke artistieke stukjes kan de Taptoe wei meer gebruiken. De meisjes-H.B.S. mogen de trou ook niet uitvlakken met die aardige kos tumering, en dan Oosterkwartier! Wat hadden deze mensen veel werk gemaakt van hun groepen. Die prachtige operette- paartjes, gepruikt en piekfijn aangekleed, i lust 1 Padvindei komst in vi St. Joris e t drumband luidden de ran 'een statig voortschrijdende en een draak, die het tempo et maar nauwelijks kon bijhou- drumbands konden blijkbaai ant de zeeverkenners kwamen t dit samenstel Opvallend was trouwens de grote deelneming van de padvinderij In haar schakeringen. We zagen zelfs een echt brandend houtvuur voorbij dragen, en een tent. Boisot kwam met een boot van vlaggen en een verlichte molen had helaas de wieken verloren. Die werden er nu maar voor gehouden. Die Leithe bracht de watersport met de i de GEURIG Ergens tussen de langs de op tocht route d-ichtopeengepakte me nigte was zomaar een open plek. Hetgeen onze verwondering wekte. Nieuwsgierig aGs wij zijn bleven wij even staan. Toen kwamen er twee oude dametjes aan. Een had een^ wratje onder aan de linkerwang. Er staken een paar haartjes uit. De ander had een mager grijs knoe deltje onder het zwarte, ouder wetse hoedje. Vergenoegd schoten ze zo vlug ze konden naar de open plek. .Jofel plekje, meid" zei de een. „Nou", zei het andere vrouw tje, „van welke kant komen ze nou?" „Van die", zei haar vrien din. Ze liet ineens haar vinger zakken. „Ruik je dat?" zei ze. „Wat stinkt het hier ailemaohies". „Ja", zei het knoedeltje, „nou je het zegt!" Het wratje keek om zich heen, speurend naar geur versprei dende zaken. Ze zag niet6. 't Is niet om te harden", zei de ander. Toen keek het wratje naar de grond. „Meid", riep ze, „kijk nou, we 6taan boven op een riool put". Ga je mee weg?" Het plekje bleef de hele middag open. ,flet doopfeest van Rembrandt". Chirurgijn meester Symon Vougen wuift hoofs naar de poorters. Harmen Garritsz. heeft zijn boreling voor een wijle op de arm genomen. uit de kop ontsnapt. Hoe vlug we ook onze balpunt hanteer den op het bordes van het stadhuis, er zul len wel vaandels zijn gepasseerd zonder de daarop geborduurde naam hebben kunnen ontcijferen. Men moet naar niet kwalijk nemen, 't Is echt drommels mooi geweest! Receptie i stopten de lif- an het stadhuis, t te laten. Daar L.S.C., het be- s om kwart voor ti ten op de tweede etage de receptiegangers en het collegium vj ir van V V.S.L., de garnizoenscomman dant en het bestuur der aloude 3 October- vereeniging. In de koffiekamer wijdde de burgemeester woorden aan het zeventig jarig bestaan der vereniging, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat het jubileum feest over vijf jaar wel extra luisterrijk vorden gevierd, heer Van Kinschot was ook erg dankbaar voor het feit, dat het bestuur hem het nieuwe insigne had geschonkên, •op het Leidse stadswapen uit het bange jaar 1574 in ere is hersteld. Kort het beleg heeft secretari: it de leeuw met het opgeheven zwaard in het wapen opgenomen, met de spreuk Hec Libertatis Ergo. De burgemeeste: vond het zeer te prijzen, dat het insigne m aan de oude vorm is aangepast en hi bracht een dronk uit op de 3 Octoberver eeniging. na zowel de voorzitter als de secretaris het oude Leidse stadswapen- kleuren te hebben overhandigd. In dankwoord sprak mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt de erkentelijkheid van zijn bestuur uit voor de ontstoken feestverlichting. Hij stelde een dronk in op het Leidse col lege van burgemeester en wethouders. Kapel Kon. Luchtmacht imponeerde T"\E MILITAIRE MARS is gisteren, voor zover wij het van de standplaats U bij het Stadhuis konden waarnemen, uitstekend verlopen. Het défilé voor de burgerlijke en militaire autoriteiten, die op het platform voor het Stadhuis stonden opgesteld, was niet geheel vlekkeloos. eestraat-breedte besloeg en in volmaak te orde „links uit de flank" maakte on :ich voor het front der autoriteiten op ti tellen. Hierna tekende zich eufemistisch iltgedrukt, het vlekje af, waardoor het défilé werd ontsierd. Het is moeilijk te :eggen waar de oorzaak zich verschool. De kapel van de Luchtmacht kan een iets langzaam tempo hebben aangegeven. Of de kadercompagnie en de twee instruc- compagnieën van de militaire koks- school hebben zich niet tijdig genoeg aan het aangegeven tempo weten aan te pas- hbewel later bleek, dat al na het be treden van de Breestraat de marsorde verbroken. Hoe het zij, deze onder delen maakten een zeer onordelijke in druk op het publiek. Een compagnie van de Nationale Re- ;rve defileerde in massale formatie en ïn goede impressie achterlatend langs autoriteiten en genodigden. Evenmin vie- den aanmerkingen te maken op het nog volgende detachement van de bewakings compagnie Leiden, dat 40 man sterk was, op het 60 man sterke detachement van het 334ste transport squadron van de Kon. Luchtmacht en op de twee gemotoriseerde batterijen van de 939ste afdeling 1 toriale lichte luchtdoelartillerie. Het défilé werd afgenomen door de territoriaal bevelhebber West, tevens bevelhebber van de eerste militaire afde ling, brigade-generaal G. Dijkstra. Parade commandant was de reserve-majoor der intendance Th. H. Evers. Om half tien precies, naar goede traditie dus, deed aan het eind van de Breestraat het tamboerkorps van de Nationale Re serve zich horen. In perfecte orde trok het langs de in stemmig zwart en buitenmodel gestoken gezagsdragers. Stram, zonder één uit het ritme vallende tred en in voor treffelijk aangehouden formatie trokken twee pelotons van de studentenweerbaar- heidsvereniging Pro Patria voorbij. De kapel van de marine-luchtvaartdiepst maakte als altijd een weinig indruk, alsof de muziek niet strak beteugeld werd en men aan het plechtige hele gedoe met iets van een toch wel charmant aandoende lust tot improviseren deelnam. Het personeel van de marine-luchtvaartdienst, dat ver volgens langs marcheerde, oogstte daaren tegen onze onvermengde waardering. De meest imponeerde formatie was zon der enige twijfel de kapel van de Konink lijke Luchtmacht, die in vijf rijen de hele Modeshow op 3 oktober? Dat nu niet helemaal. Maar op de Breestraat zag de fotograaf toch wel, dat de broek ook voor het vrouwelijk ge slacht het feestelijk kledingstuk bij uitnemendheid is! De titel gisteravond geboden, wa- werk". Het Feestavond in gehoorzaal het feeetpi 1 de stadsgehoorzaal werd „Tussen optocht vas verzorgd door Roland Wagter en werd uitgevoerd door Petei Piekos, het duo „Hij en ik", Judiith de Leeuw, het duo Dankaert, The Rilt there, Berny Wong en Joop de Leur. De vele aanwezigen hebben zich van begin tot eind goed vermaakt; het progi stond dan ook op het gewenste peil. De heer H. de Wilde opende met een komstwoord. In de pauze werd geco teerd voor het Prin6es-Irene-fonds. ir het 3-oktoberfeest 'en heeft, zodat hij ■dacht i rt z\jn Bowientje ]uw verslag ge- deze reis sterl tek te late1 gaan, omdat hij zich op die Leidse dag der dagen met z\in Bowientje niett in de vroege morgenuren op straat begaf om enkel en alleen maar een argeloos ommetje te maken, omdet voorts Carmen Sglvia (18431916) eens gezegd heeft dat de menigte is als de zee. die u voortdraagt of verzwelgt, omdat voorts Bowientje e uw dienaar er niets voor voelden op d\ schone dag verzwolgen te worden en zich ergo door de menigte lieten voortdragen. de feestelijke stad in. zodat zij ook dit jaar niet aan hun Leidse noodlot konden ontkomen, heeft meergenoemde dienaar ten slotte maar weer zijn pen opyevat, om u het relaas van zijn wedervaren kortelings tg schetsen En ge moogt het gerust weten: dwalend door onze goede stad. die overgoten was van het schoonste herfst zonnelicht dat ge maar bedenken kun*, kwam reeds na enkele ogenblikken opnieuw die vreug de van elke 3 oktober weer over ons. De vreugde van de herdenking. Iemand heeft eens gezegd: „Als de klokken der her innering luiden, wordt het zondag in het hart". En Bowientje en ik hebben de schone waarheid van deze wc-orden on dervonden. Er is nu eenmaal iets mee slepends in de algemene vreugde van een dankbaar gedenkende stad. En Dante 1256—1321heeft gelijk gehad, toen hij zei, dat er geen groter vreugde is dan zich in dagen van voorspoed de tijden van leed te herinneren. DOWIENTJE en ik, w\j waren ons be wust dat we, ook d't jaar, de schoon heid en grootsheid van het feest niet moes ten afmeten naar de details, die ieder op zichzelf vaak onbetekenend en zelfs lelijk z\jn. Ik denk bijvoorbeeld aan de man zonder benen op de Prinsessegracht, het hol geblèr van een groep jongelui, die anderen lastig vielen in de Doezastraat, de dronkelap op de Haarlemmerstraat, die om half elf in de morgen al laveloos 1?N DAN DE OPTOCHT, Rembrandt en dus uitgefeest was. aan het inzielige zijn Leidse tfcd. Een niet te lange kereltje op de Breestrait met zijn nóg maar wonderschone stoet, met veel ge el iger buikorgeltje, die heide zó uit het duld en kunstzin en begrip voor historie meer, die, ieder apart, een minder pret tige smaak in de mond brachten. Mai men moet nu eenmaal niet een schot geweven kleed ook geen feestkleed door de loep bekijken op onderdelen, want dan gaai de harmonie van he heel verloren in de massa van los naast elkaar liggende ongerechtigheidjes. 1WIJ HEBBEN zomaar gezworven, wientje en ik, naar waar de wint dreef, en als een nieuwe bladzij in Leidse album van herinneringen is ook weer deze 3 oktober geweest. In de vi morgen stonden wij in het Van der Werff- park, terwijl de zon schuine stralen de museumgebouwen wierp en de ir tipe treurwilgen langs de wallekant gou den kronen op hun hoofden zette. Wjj mochten meedoen aan de lof aes Heren, omdat wij 50 cent hadden neergeteld voor het bundeltje van de heer IJdo. en plech tig klonken de koralen op in de stille morgen. (Wanneer zullen de Leidenaars voor niets de Heer op 3 oktober in het park met een lied mogen prijzen?). Wfj waren bij de uitdeling van ht n wittebrood, het manna der verlossing n de bange tijd van 1674. en zagen de •liegende vaandels en slaande tiom voor- ij de pui van het stadhuis. En overal door de stad de kramers en e muzikanten, de lachende meisjes en uitdagende jongens, bedachtzame paren- op-leeftijd en schuchter dribbelende n van dagen. Ongemerkt hield de politie extra opgepoetst het feest de feestvierenden in de galen, een glimlach van begrip om%hun dienstgezich- ten. Kinderen bliezen vol hartstocht op papieren toeters en kropen angstig weg achter moeders rok als knapen met ver vaarlijke mombakkesen hen joelend voor bij trokken. Geuren van gerookte paling, gebrande pida's, verse via/els en zure bommen trachten uit te stijgen boven de walmen van hutspot met klapstuk, die uit de huizen en restaurants naar buiten sloegen. En de zon bleef schijnen, al dook ze af en toe weg achter een vette wolk, om even adem te scheppen. schetsboek van Dori gestapt hadden die de pr\js van loos omhoog brachten als de t samengesteld Bowientje en ik. wij von den de mooiste wagen die. welke de in- 'rhrijving van de jonge Remhrandt als tudent aan de Leidse Hogeschole voor stelde. De waardige senaat, het prach tige academiepoortje, de schuchtere geling Rembrandt, het was allemaal stijlvol. En in de Hogewoerd, vlak bij de Kraaierstraat, zullen honderden Lei denaars Constantijn Huygens nooit vergeten, want hij bereed een zo 1 ros, dat de smalle straat te eng was zijn drift, zodat een ogenblik van paniek dreigde. Een paniek, die werd afgewent door de vaardige hand en de koelbloedig heid van de edele berijder. Mooi en goed waren vooral ook de boe renwagens met hun zakken graan en hun bossen korenhalmen. En van de leuke ezeltjes, bepakt en bezakt, hadden de toeschouwers danig deugd. Zeer grappig waren de Romeinse sol daten (De Clementie van keizer Titus), waarvan sommige schokvrije en water dichte polshorloges droegen, en weer an deren het nieuwstes nufje op brillenge bied. (Is er nu niemand, die daar een: TOT SLOjT het vuurwerk. Met opei mond keken Bowientje en ik naar di lichtende sprookjes, die de avondlijke he mei boven het Schuttersveld in gloed zetten. Wij zagen en hoorden de drie vol automatische batterijen gekleurde boe- kettenbommen. magnesiumtourbillons, de duizenden schelwitte stralen ik citi een stukje beschrijvende literatuur v de heer Kat-zelf in welker midden zonnen kettingen vormden van vloeibaar zilver, een menigte bliksemende sterren, direct gevolgd door zwaar afweergeschut en ontbrandende standaards, welke een schitterende verlichting over het terrein wierpen, waarna grote lianen in ver schillende kleuren hoog in de lucht ste gen, om telkens aan het eind van hun banen bloemknoppen uit te werpen. Het was allemaal om nooit te vergeten, en toen w{j, Bowientje en ik, ten slotte moe maar dankbaar naar huis togen, za gen wij nóg grote fonteinen, vuurstralen ogen schitteren. En toen de verlichte straten nog wemel den van de feestvierendi menigten, kro pen Bowientje en ik uitgeput onder onze Leidse dekens. Ik zal zowat een half uur geslapen heb ben, toen ik opnieuw een machtig onder deel van het vuurwerk zag: een draaiende rozet, plotseling omringd door prachtige fonteinen, welke duizenden glinsterende dukaten uitwierpen, waarin kleurige fla- ontstonden met dubbel gekleurde Was ik opnic op het Schuttersveld? woelde een beetje. Het i m\jn rechteroog. Rembrandt (Jaap de Ruyter de Wildt) aan de voeten van mees ter Woldendorp. Meester laat even de teugel vieren en smookt in het volle besef zijner waar digheid de Goudse. Is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk Origineel idee gevraagd Als Rembrandt niet 350 jaar het 3 oktoberfeest van 1956 tra», boren, was het beter geweest ren niet een historische optocht wijden aan „Rembrandt in zijn L, se tijd". Leiden was het nu vana sprekend aan zijn waardig Rembrandts geboortestad "verp'li, Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de „3 October-t eeniging" schreef in het voorwa in het feestprogramma: „Zij dit vraag stellen of de „3 October-i eeniging" geen origineler onderv voor haar optocht had kunnen denken, vergeten, dat Rembrandt 15 juli 1606 te LEIDEN het leut licht zag en in deze stad ook zijn ste roem oogstte." Zo is het. De ei; stadshistorie is de laatste jaren inr tochten uitgebeeld; in 't Remhrait iaar was men aan het uitbeelden Rembrandts Leidse levensperiode: bonden. En uiteraard was dit dè legenheid om het de wereld nog goed te vertellen: ..Rembrandt u Leiden geboren, lekkur!". Rembrandt of geen Rembra* historische optochten worden, ali maar geregeld genoeg door de trekken, min of meer vervelend, beseffen we niet zozeer, omdat steeds een vol jaar tussen zit, mi als we zes dagen achtereen een paald historisch onderwerp zouj zien uitgebeeld in een optocht, zouden we heel duidelijk te teel komen, dat karossen karossen ruiters ruiters en een kuitbroek kuitbroek en dat het verdraaid excusez le mot moeilijk is elke volgende stoet zulke gewaden vinden, dat de dames langs de steeds weer roepen ..Ooooh". Reveille op bordes Het ls een prijzenswaardige gewoonte, dai de Leidse politie het feest met een reveiile op het achterbordes van het stad huis opent. Die gewoonte is dubbel te prijzen omdat de politie het op deze dag toch al zo druk heeft. Die drukte noopt haar zelfs, politiemensen van bulten aan te trekken om de feestvierende massa's in ordelijke banen te leiden, op het ver keer in de stad, dat, zij het in mindere mate. toch moet doorgaan, toe te zien en als dat nodig is bij mensen en verkeer regelend op te treden. Langslapers kent Leiden op 3 oktober niet. En dus mag de politiemuziek er al tijd op rekenen, dat zij een aandachtige schare op het Stadhuisplein aantreft. Er waren ook. gisteren vrij veel mensen op de been. Dat wordt ook gestimuleerd door de grote uitdeling van haring en witte brood en de koraalmuziek. Toen om 7 uur de politie de dag met het Wilhelmus inzette, verstomde het ge roezemoes dadelijk. Steeds meer mensen kwamen naar het plein gewandeld. Zij bleken de muziek, getuige het applaus, zeer te waarderen. Vooral het nummer „Nationaal Embleem" sloeg in. Met het gezang „Dankt, dankt nu allen God" werd de reveille besloten. Commissaris Dreeuws woonde de uitvoering van zijn mannen bij. Was de optocht van gisteren i niet mooi? Verre van dat. De optot was prachtig. Wij hebben onverhol de Romeinse soldaten met hun b kende kurassen en rode speren l wonderd. Wij hebben net als iedr j andere toeschouwer in onze nat heid in loffelijke bewoordingen elegantie van flambards, kan: le plooikragen en pruiken geprezen, de heer G. A. Baljeu kan overtuigd zijn, dat wij niet de sten willen zijn, als het er de distinctie, de stijl van zijn pro wagen-decor te roemen. Want optocht moge op het feestpalet fraaiste kleur hebben gevormd, optocht zelf troffen des heren jeu's decor-ontwerpen ons het mei In hun geconcentreerde eenvoud het zo te zeggen. Het zijn vooral decors van de heer Baljeu gewet die de optocht een eigen karak hebben gegeven. Heeft iemand eens gezegd, dat het talent kunstenaar zich vooral daar demi streert, waar het overbodige breekt? Wij wilden alleen maar zeggi dat wij gisteren vaak aan vorige torische optochten moesten denk Dat kan natuurlijk liggen onvermogen om nuance-verschill te ontdekken tussen zestiende- zeventiende-eeuwse mode. Maar het niet daaraan ligt meer toeschouwers vergaan als dan moet de „3 October-vereei ging" als ze na de vermoeieniss van het feest met frisse geest aan volgende gaat zitten denken beren zeer origineel te zijn. Wij nijden mr. De Ruyter de Wildt en medebestuurders die taak niet. had. De molenaar Een molenbedrijf, zoals Rembrandts vader i werd gespeeld door tuinder P. de Graaf uit Leiderdorp, die zich tus sen de bloemen wel op zijn gemak voelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4