bij - ong en oud stroomden toe uitreiking van Geuzenspijs Boekhouder bracht slager rand van faillissement op _Dr. Van Houweninge Graftclijk op Rhijnhof begraven Congres société Jean Bodin in Gravensteen besloten Ir. Driessen zaterdag 95 jaar VISSERIJGOLFJES HEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Haring en wittebrood Afrikaanse bezoeker kwam na 45 jaar weer terug TARING EN WITTEBROOD. Een schier onafzienbare rij Leidenaars is l gistermorgen in het Waaggebouw langs de met duizenden broden be en tafels en kuipen met glibberige haringen gestroomd om het 3-ok- ierfeest te beginnen met het in ontvangst nemen van de traditionele stgave. De tijd, dat de uitreiking min of meer als een soort bedeling rd gezien, ligt ver achter ons. Burgers van alle rang en stand en van e leeftijd schaarden zich, geduldig wachtend, broederlijk aaneen om van Geuzenspijzen te worden voorzien. Doorlopen, alstublieft. Doorlopen!", zo jen de op de schragen staande zwaluw- lokte commissieleden voortdurend. Het geroezemoes en een drukte van ■eiste toen om half acht de eerste |iten zich bij de behulpzaam brood Lende heren vervoegden om zich ver- bij de in keurige witte jasschor- I" gestoken „haringvrouwen" te ver ben studie op zichzelf om de werpen, waarin de goede gaven wor- l opgeborgen, te beschouwen. We za- de meest uiteenlopende soorten van van city-bags tot gewone hand- er waren jongelui, die hun harin- i een goudviskommetje lieten stop- 1 enkele meisjes kwamen zelfs met visnet opdraven. Een heel oud man had er helemaal niet aan gedacht s mee te nemen. Hij moest z'n tien i in de armen meenemen. Met zijn bovenop ging dat best! Peuters Het aardigst was ongetwijfeld het ezoek van twee peuters-met-paarde- taart. Ze waren helemaal alleen om aring en wittebrood gekomen en het de hand, dat ze een hele racht aan het geschenk hadden. De esjarige Ria van der Kwaak droeg broden en haar vijfjarig zusje erda mocht de haring thuisbrengen, e moeten weer gauw naar huis op Langebrug", zeiden de dames en adat ze als volleerde filmsterren de toelopende persfotografen sdden geposeerd wandelden ze par- ïantlg weg. het jongste bezoek arriveerden Itenlandse gasten in het Waaggebouw. 71-jarlge heer D. van Tilburg had fenveertig jaar geleden voor het laatst wittebrood gehaald. Met het iktoberfeest in zicht was hij met zijn Bter uit Johannesburg (Zuid-Afrika) rgekomen om zich nog eenmaal echt- Idenaar te kunnen voelen. >t brood-en-haring beladen magistraat, it was wel het meest Leidse ogenbikje n het programma. Pahherd Buiten koesterden de honderden wachtenden zich intussen in een glunderend herfstzonnetje^, terwijl de Bond van de Leidse Harmonie- en fanfareverenigingen op het Waag- hoofd met het spelen van populaire feestmarsen de tijd kortte. Het slot van de uitreiking was voor mevrouw L. Wijling uit de 3-óktoberstraat (hoe bestaat het!), die een stevige pakkerd het achtei stak, dooi burgemeester Van Kinschot kreeg voor haar namens de haring uitdeelsters aangeboden bloemen hulde en voor het feit, dat dit de 35ste keer was, dut zij de manden, pannen, tassen en slopen van de Leidse bevolking van zootjes haring voorziet. Cijfers Voor de wereldomroep vertelde ten slotte het lid van de commissie van re geling en uitvoering, de heer J. Brouwer, dat 8872 broden van vierhonderd gram en 13.725 haringen aan 7640 personen waren uitgereikt. En daarna spoedden de laat- sten ziph naar, huis, Oude mannen en deftige en statig schrijdende heren van middelbare leeftijd, opgescho- Magistraat „hoogste" haringhaler, burgemeester nr. F. H. van Kinschot, wandelde zo gen negen uur De Waag binnen. Behalve echtgenote van de burgemeester en thouder Jongeleen, gaven ook brigade- fieraal G. Dijkstra en overste H. W. -*h van Wijk blijken van hun belang ing. Op de tafel staande deed de heer Kinschot ten gerieve van talrijke fo- [rafen een greep in de haringkuip later flitsten de fotolampen voor I Haagse economische politierechter Pacht was te hoog Een boete van 250 of 25 dagen hoorde veehouder/bloemist uit Voorhout |igen zich eisen door de officier van justi- bij de Haagse economische politierech- De man had een pachtovereenkomst ltsloten, die niet schriftelijk was vastge- :eld. Hij had een weiland verpacht vooi 1.50 per Rijnlandse roe. Nadat hij het erpacht had deed hij aangifte bij dé Irondkamer en enige tijd daarna kreeg ij bericht dat zijn verzoek was afgewe- 'ïn. Toen de afwijzing kwam waren dt andelingen al gebeurd. De pachters had- en de grond gescheurd en geploegd er oor rekening van verd. was de grond eëgd. De gewassen stonden ook al in de rond. De man had het stuk weiland ,e pachters verpacht met de verplichting at zij het moesten scheuren en ploegen, rant hij was van plan, er naderhand bol- en op te gaan kweken. De pacht die hij ad vastgesteld was veel te hoog. igenlijke prijs is 1 tot 1.10 en ook nog rel lager. Het kardinale punt vond de officier ustitie wel dat men zich tegenwoordig o weinig aantrekt van de grondkamer, den gaat maar op eigen houtje transac ts sluiten. De raadsman van verdachte, nr. Eriks, voerde aan dat het wel eens noeilijk gaat in het vak. Verd. heeft dit aar een moeilijk jaafc gehad wegens de lattigheid. Conform de eis werd hij veroordeeld. ten jongens in bonte shirts en strohoeden, lieftallige jonge meisjes en leuke kleuters, die tezamen hadden meegewerkt om een tot de verbeelding sprekende Leidse tra ditie in ere te houden en die daarbij heb ben kunnen smullen van een origineel Geuzengerecht: haring en wittebrood. Kind in Zuidsingel verdronken Gistermiddag om half vier liep de drie jarige jongen J. van der Klauw van de Minnebroersgracht op de Zuidsingel een poes na, waardoor hij in het water te rechtkwam. Mevrouw Stoof ging te water, maar slaagde er niet in, het kind te grij pen. Later kwamen er twee politieagenten bij, maar ook dat baatte niet. Na een half uur gaf men het zoeken op. Toen er later werd gedregd, is het kind gevonden. Een agent werd bij het zoeken nog de benen gewond toen hij in het water met een stuk ijzer in aanraking kwam. Meisje aangereden Gistermorgen om tien over 11 werd negnjarig meisje op de Langebrug, toen bal aanlopend de weg fietser aangereden. Beiden vielen. Het meisje werd met een gebroken rechteronderbeen naar het academisch ziekenhuis gebracht. Ongeluk op Haagweg Om half 3 gistermiddag opende een 48- jarige mevrouw uit Leiden op de Haagweg ter hoogte van de molen van Noordman het portier van een auto om het goed te kunnen dichtslaan. Door de wind werd het portier echter geheel opengeslagen werd de mevrouw uit de auto gezogen. Zij schoof met haar gezicht over de weg en kwam met het hoofd tegen een betonnen bermpaaltje terecht. Met hoofdverwom dingen en een hersenschudding is zij naai het academisch ziekenhuis gebracht. Haagse politierechter Vijf maanden gevangenisstraf, »n maand voorwaardelijk, met drie jaar roeftijd, eiste de officier van justitie bij de Haagse politierechter tegen een boek houder uit Den Haag. Deze had door zijn handelwijze de Leidse slager S. van T. op de rand van een faillissement gebracht. De verdachte had thuis een boekje met restant aantal cheques op de Ned. Middenstandsbank van een vleesgrossier. wie hij werkte. Nadat -verdachte ver geefs had getracht een inkoopcombinatie op te richten was hij in financiële moei lijkheden geraakt. Om hier uit te komen ging hij naar de Leidse slager toe en kocht hier voor ƒ3500 aan vlees, zoge naamd voor een scheepsleverantie. Hij liet een vervoerder aanrukken en betaal de met een cheque op de Middenstands- bank. Later bleek, dat verdachte geen cent op deze bank had staan. De man had het vlees beneden de waarde ten eigen bate verkocht. De rechter veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Beschonken in 9t verkeer De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste een maand gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen een 38-jarige colpor teur uit Leiden, die hij een potentiële moordenaar-op-de-weg noemde. Na het bezoeken van diverse café's had ver dachte op 3 september jl. in de Lange- straat op een motorbakfiets gereden, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Op de Haarlemmerstraat was hij in aanrijding gekomen met een meisje op de fiets. Mensen, die verdachte uit een café hadden zien komen, hadden hem nog gewaarschuwd. Eén van hen had de politie ingelicht. De verdachte meende nog wel in staat te zijn om de bakfiets naar behoren te besturen. „Drank speelt een grote rol in uw leven." concludeerde de rechter uit de stukken. De verdachte was reeds 12 maal bekeurd wegens open bare dronkenschap. Het vonnis luidde drie weken gevangenisstraf, vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en acht maanden voorwaardelijke ontzegging. Echtpaar sloeg buurman Voor de Haagse politierechter versche en een 27-jarige houtbewerker uit Sas- senheim, terwijl zijn eveneens gedagvaar de echtgenote niet was verschenen. Zij hadden te Sassenheim op 26 mei hun buurman J. J. P. B. mishandeld. De verdachte erkende dit Hun zoontje had aan de auto van B. gezeten e man was hierover kwaad geworden. De verdachte was erop af getogen, m onder bedreiging met een hark had hem gesommeerd de bollenschuur te v laten. De vrouw, die B. met de hark zag manoeuvreren, was erbij gekomen. Sa men hadden ze B. mishandeld. Als getuige werd het slachtoffer, de 38-jarige bloem bollenreiziger B. gehoord. Deze bevestig de dat het kind, waarover de ruzie was ontstaan, 3 a 4 jaar was. De officier van justitie vorderde tegen de houtbewerker ƒ10 boete of 5 dagen en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk,met drie jaar proeftijd, en tegen de vrouw 10 boete of 5 dagen. Het vonnis luidde voor de houtbewerker 10 boete of 2 dagen en voor de vrouw 5 boete of één dag. OP RHIJNHOF is dinsdagmiddag onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. C. J. van Houweninge Graftdijk, sedert 1920 chirurg te Leiden. De burgemeester en zijn echtge- hote woonden de teraardebestelling bij, alsmede vele collega's en vrienden van de overledene, bestuur, dirigerend geneesheer en zusters van het Dia- conessenhuis, een deputatie van de Leidse afdeling der Kon. Ned. Mij ter bevordering der geneeskunst. Voorts bestuursleden van de Leidse Specialistenvereniging en van de Leidse vereniging van huisartsen, een af vaardiging van de Ned. vereniging van Heelkunde, bestuur en vele leden der Rotaryclub en oud-patiënten. Toen de Leidenaars vannacht waren uitgefeest, kwam het leger der straatreinigers in actie. Uren hebben ze er over gedaan om de 'stad weer toonbaar te maken. Kubieke meters vuil zijn er uit gekomen. De Leidenaars zijn op deze dag nu eenmaal alles, behalve scrupuleus. Hulde aan deze nachtelijke werkers. Positie der vrouw in aansluiting op de conferentie van de „Société d'histoire des droits de l'antiquité", die vorige week in het Juridisch Centrum Het Gravensteen te Leiden werd gehouden, kwamen van 27 september tot gisteren inter nationale juristen en historici aldaar bijeen allen lid van de „Société Jean Bodin pour l'histoire comparative des institutions" om zich te ver diepen in en van gedachten te wisselen over de positie van de vrouw, zo wel bezien in de loop der eeuwen als volgens de zeden van verschillende landen en landstreken. De slotzitting werd dinsdagmiddag ge houden, waarbij de conclusies naar voren gebracht werden, die het resultaat der verschillende voordrachten en discussies Aan dit congres namen ongeveer een vijftigtal geleerden deel, afkomstig uit verschillende landen van Europa. Een groot aantal van hen hield voordrachten, als onderwerp:, de positie van de iv, waarbij ieder van hen een spe ciale tijd of een speciaal land voor zijn rekening nam. Zo werd gesproken over de positie van de vrouw in het oude Egypte, in de Griekse steden, in de Helle nistische wereld, in Rome, in het Romein keizerrijk, in de Byzantijnse recht spraak, in de Oudheid in 't algemeen, in het Fransmerovingse en -Carolingse tijd perk, in Italië, in Engeland, in Duitsland, in de Franse rechtspraak tijdens het Oude Regime, in België, in Zwitserland, in West-Europa tijdens de 19de en 20ste eeuw, Voor ons land werd het woord ge voerd door mr. J. W. Bosch, officier van Justitie te Breda, die de positie van de v in Nederland belichtte. Prof. dr. J. Prins van Utrecht sprak over de positie de vrouw in Indonesië en dr J. F. Glastra van Loon van Leiden over de positie van de vrouw in de Verenigde Sta ten. Elke conferentiedag werd besloten met een discussie, waaraan tal van aanwe zigen deelnamen. Conclusies Uiteraard is over dit onderwerp, waar over zoveel beschouwingen zijn gegeven op dit congres, een grote hoeveelheid teriaal verzarield. Een hoeveelheid, die thans nog niet geheel te overzien is. Daar om zal de Société zich in haar volgende zitting, in 1957 te Dijon te houden, opnieuw met de status van de vrouw bezighouden. Dan zullen slechts enkele samenvattende verslagen worden gegeven, was tot waardevolle juridische, sociologische 1 historische resultaten hoopt te komen. Tijdens de laatste congresdag trachtte de secretaris van de Société, prof. dr. J. Gilissen uit Brussel, (Vrije Universiteit) uit het zeer omvangrijke materiaal enkele voorlopige conclusies te trekken. in het oude Griekenland, in het oude Rome, bij de oude Germaanse volken in het middeleeuwse feodale Europa. Hier is de vrouw deel van de familiegroep, de „clan". In dit systeem is duidelijk de gelijkheid der sexen te zien. Daar de waarde van het lid van de groep bepaald wordt door zijn fysieke kracht, is de iv altijd de mindere. Zij is nimmer hoofd van de groep, maar altijd aan de leider van de clan onderworpen. Enkele kenmerken van dit type zijn: polygamie, waardoor het aantal zoons wordt^ermeer- derd, en de verstotingsmogelijkheid rouw door het groepshoofd en doden van pasgeboren dochters. Gelijk Scherp tegenover dit type staat het indi vidualistische, dat we o.a. vinden in he Romeinse keizerrijk en in Europa vanaf de 17de eeuw. Hier zijn man en vrou beginsel gelijk. Het huwelijk is monogaam berust op de wil van de vrouw maritale markt blijft bestaan, maa beperkt. Op privaatrechtelijk terrein is het gelijkheidsbeginsel nagenoeg ver' zenlijkt. Op publiekrechtelijk gebied de gelijkheid evenwel niet bereikt, al zijn :el vrouwen tot hoge ambten geroepen. In het intermediaire systeem ten slotte, it men o.a. aantreft in Europa tussen de l3-de en 17-de eeuw, is dé ongelijkheid sexen een betrekkelijke. De vi onbekwaam zich voor een ander te verbinden (het Romeinse Senatus consul- turn Vellianum), en de gehuwde vrouw if in het algemeen onbekwaam rechtshande lingen te verrichten. De vaderlijke macht bestaat, doch zij is minder sterk dan in het eerste systeem. Systemen Ten aanzien van de rechtspositie van de vrouw onderscheidde hij drie systemen: het clan-type, het individualistische type en een tussenvorm. Het clan-type is vinden in alle primitieve gemeenschappen, De plechtigheid droeg een sober karak ter, zoals de overledene ook altijd in het openbare leven is opgetreden. Dr P. J. Kooreman, chirurg te Rotterdam, en dr 'Jac. de Jong, dirigerend geneesheer van |het Diaconessenhuis, spraken een per- llClsoonlijk afscheidswoord. Dr Kooreman bracht in de herinnering, dat dr Van Houweninge Graftdijk zich zeer met Lei den verbonden heeft gevoeld. Zijn eerste lessen in de klinische chirurgie gaf hij hier en voor zijn oud-leerlingen is hij al- I tijd een wijze raadsman gebleven. Zijn medische ervaring was zo groot, dat in f* moeilijke gevallen immer een beroep op hem werd gedaan, en nooit tevergeefs. Dr letj&'van Houweninge Graftdijk had een grote r a s belangstelling voor zijn patiënten en het J. M Leidse Diaconessenhuis heeft lange tijd van zijn grote gaven kunnen profiterei Tot slot schetste spr. de grote plaats, di /erledene in de Ned. vereniging voor Heelkunde heeft ingenomen. Dr De Jong besprak vooral de lege plaats, die dr Van Houweninge Graftdijk in het Diaconessenhuis achterlaat. De overledene had een heilige eerbied voor het menselijke leven en was bezield met een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Als een ingreep niet kon baten ging hij hiertoe dan ook niet over. Zijn leven was vervuld met de zorg voor zijn patiënten en zijn gezin. Dag en nacht gedurende lange tijd is het Diaconessenhuis zijr arbeidsterrein geweest. In blijde en droe ve dagen leefde hij intens met het hui' mee en in de laatste dagen van zijn leve' werd hij getroost door de hier heersend sfeer van liefde. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid dankte de oudste zoon voor het uit brede kring ontvangen medeleven. Oud-directeur van gemeentewerken TR. G. L. DRIESSEN, oud-directeur van gemeentewerken te Leiden, Ihoopt zaterdag 6 oktober 95 jaar te worden. Hij wordt nu verpleegd in stilte laten voorbijgaan, rusthuis te Oegstgeest en zal die i de besloten familiekring. Toch geeft deze lustrumverjaardag alle aanleiding om nog eens bij het werk van riessen stil te staan. Hij heeft in onze stad zijn sporen nagelaten. De heer Dries- is in Leiden geboren, in een huis aan de Herengracht. Zijn vader was directeur de Leidse katoenmaatschappij. Na de openbare school aan de Aalmarkt bezocht hij de H.B.S. alhier. Van 1879 tot 1884 stu deerde hij aan de polytechnische school civiel ingenieur, t 1890 was de heer Driessen werk- i bij de gemeente Amsterdam, onder voor de bouw van de Vecht-water- leiding. De volgende tien jaren verbleef "n het toenmalige Nederlands-Indië, hoofdzakelijk voor de uitvoering van ir- iewerken. Vele werken In 1900 werd de heer Driessen :n Leiden benoemd tot tijdelijk ingenieur voor de r van het openbare slachthuis en Rhijngeest. En een jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van gemeente werken. Hij werd hierbij de opvolger van de latere prof. J. de Vries Broekman Deze functie heeft de heer Driessen tot 1927 bekleed. Toen verkreeg hij de erepenning de gemeente Leiden en werd hij be ad tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Na zijn pensionering wijdde de heer Driessen zich aan de kennis van de topo grafie en de geschiedenis van Leiden. Hij ;chreef een boekje over Leidse straat- ïamen en ook verschenen in het Leidse Jaarboekje verscheidene artikelen van hand. Hij bevorderde de belangen de vereniging Oud-Lelden, onder door de catalogisering van het ar- Een groot aantal werken zijn in Leiden onder zijn directie uitgevoerd. Zo wer den veel scholen gebouwd. Ook de brug genbouw werd krachtig ter hand geno men, terwijl Endegeest met tal van ge bouwen werd uitgebreid. Verder had de heer Driessen de leiding bij de bouw van twee zweminrichtingen, aan de Kanaal- weg (inmiddels opgeheven) en aan de ZijL Ook noemen we de aanleg van het Kooi- park en de werken, die verband hielden met de komst van de elektrische tram. Deze tram deed in 1907 in Leiden zijn Exercitie op Kaasmarkt met fleur uitgevoerd Amsterdamse politiekapel wist terdege van blazen en marcheren De muzikale exercitie op de Kaasmarkt trok vorig jaar zoveel belangstel lenden en viel toen zo in de smaak, dat het bestuur van de Drie-October- vereeniging zoiets ook dit jaar niet wilde missen. Was in 1955 de Amster damse politicmuziekkapel gast in Leiden, ditmaal had men de Harmonie van de Nederlandse Kabelfabriek in Delft gevraagd. Om half 9 werden de muzikanten aan het station ontvangen en welkom geheten door enige bestuursleden van de vereni ging. Zij maakten een wandeling naar de Kaasmarkt, op hun tocht reeds honder den feestgangers met zich meevoerend. Directeur W. de Regt en zijn mannen hebben op het marktterrein laten zien, dat zij voor de kapel van vorig jaar niet behoeven onder te doen. De in rood-grijze capes en blauwe broeken gestoken man nen hebben de toeschouwers daar een muzikaal en fleurig menu voorgezet, waarvan allen met veel smaak hebben geproefd. De feestwijzer duidde het aller minst overdreven aan: een spectaculair, schouwspel, dat op een historische feest dag niet mag ontbreken. Vooral de hoorn blazers vielen op door hun zuiver blazen. De Harmonie van de Kabelfabriek is een eenheid, waarin alle onderdelen geheel op elkaar zijn afgestemd» en ingespeeld. De discipline is van dien aard, dat de exercitie met een opmerkelijke soepelheid kon worden uitgevoerd. Omstreeks kwart over 9 vertrok het ge zelschap in de richting van de Hoge Rijn waar het tal yan straten in feeste lijke vrolijkheid heeft gebracht. Twee detachementen defileren voor de burgerlijke en militaire auto riteiten op het platform voor het stadhuis. MOORL WIJKERHOUT E.H.B.O.-cursus Wegens te geringe deelneming is de eerste les van de E.H.B.O.-cursus uitge steld tot 9 oktober. Tot deze datum kan men zich opgeven bij de heer P. Barn- hoorn, Nieuweduinstraat 26. Op de cur susavond kan men zich ook nog laten in schrijven. De cursus wordt verzorgd door dokter Van der Lugt. Tafeltennis-nieuws De anderhalf jaar geleden opgerichte tafeltennisvereniging D.R.S. gaat in de competitie spelen. De vereniging zal dit seizoen met één herenteam en één dames team uitkomen. De competitie wordt ge speeld in de gemeentewoning. Liefde voor Leiden De heer Driessen heeft een grote liefde Dor Leiden. „Er is maar één stad en ït is Leiden". Dat zou hij eens hebben ïzegd. Maar kan men dat chauvinisme noemen, als men in zo'n stad geboren is als overal om Je heen objecten herin- en aan je werkzaamheden. Dan be houdt dit plekje van de aarde toch wel speciale plaats in je hart. Nadat de heer Driessen was gepensioneerd, heeft hij ontelbare wandelingen naar het ge- ite-archief aan de Boisotkade ge it en heeft hij er nog „ontelbaarder" doorgebracht, om Leiden te kunnen tegen de achtergrond van zijn in menig opzicht zo rijke historie. Zijn romantische gevoel voor de stad heeft echter zijn- realiteitszin nooit gebro ken. De heer Driessen vindt, dat Leiden in vele opzichten is verbéterd door het 'eren van te nauwe gedeelten. Ver schillende dempingen zijn van groot be lang gebleken: Levendaal, Gangetje en, ja ook, de Mare. Vijf jaar geleden, bij zijn 90ste verjaardag, zei de heer Dries- „Ik geloof niet, dat de demping van de Mare een aanval op de schoonheid van Leiden betekent". Wij weten niet, of hij het nu nog doet, laar toen de heer Driessen uit de ac tieve dienst was getreden, begon hij er gewoonte van te maken, om een be paalde tijd zich door de nieuwe gedeelten Leiden te laten rijden. Hij moest van de veranderingen in en aan het stadsbeeld op de hoogte blijven. Op die tochten toonde hij zich altijd uitermate belang stellend en de mannen van gemeentewer ken, die dan met hem meegingen, hebben menige vraag moeten beantwoorden. Met de groei van de stad groeide ir. Driessens voldoening. Nu wordt hij 95 Jaar. De heer Driessen leeft nu in de teruggetrokkenheid, maar zijn geest is nog levend en zijn belangstel- voor de dingen „daarbuiten" onver minderd. Hij zal geen bezoek ontvangen; dat vinden zijn kinderen beter. Maar velen zullen hem schrijven! Ook voor zijn werk op het archief bood de burgemeester hem op zijn 92ste verjaardag een door de Leidse kunstschilder Jos Mertens getekend portret-in-lijst aan. Het initiatief voor dit huldeblijk was uitgegaan van nu wijlen mr. Van Royen, gemeente-archivaris. VOORSCHOTEN Installatie directeur De heer A. J. D. van Oosten, de nieuw benoemde directeur éan de vereniging Kinderzprg te Den Haag zal zaterdagmid- om 3 uur in het gebouw Nleuw-Voor- dprp te Voorschoten worden geïnstal leerd. Tafeltennisnieuws In de bekerwedstrijden is zowel het eerste als het tweede herenteam van „Olympus" tot de halve finale doorge drongen. Olympus I moest maandagavond de degens kruisen met het Haagse Spor tief I, dat in de vorige winterseizoen een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in de eerste klasse. Het was daarom een ver rassing, dat laatstgenoemd team met een 54 nederlaag genoegen moest nemen. W. Anker en J. Verrips wonnen beiden tweemaal, hetgeen vooral van Anker een bijzonder goede prestatie is. IJ. van Rooijen zorgde voor het nuttige yijfde punt. Het tweede team zag kans GEB 5. kam pioen van de derde klasse, te kloppen. Deze ontmoeting had een spannend ver loop en pas de laatste partij deed de ba lans in het voordeel van Olympus over slaan: 54. J. Kuijt bleef ongeslagen en had aldus een belangrijk aandeel in de overwinning. Zijn teamgenoten A. Peter en B. Bregman scoorden ieder éénmaal. Nog deze week zullen de bekerwedstrij den een einde nemen. De finales worden zaterdagmiddag gehouden in het kantine lokaal van het nieuwe gebouw van de „Eerste Nederlandse" in Den Haag, waar Olympus dus de eer van Voorschoten op het gebied van tafeltennis zal trachten hoog te houden. Geref. mannenverenlglng Vrijdagavond 8 uur vergadert de Geref. mannenvereniging. De heer B. Hoekstra zal een inleiding houden over Augustinus. Burgerlijke Stand Geboren: Christiaan W, z v -Chr W Snippe en E van der Poel: Marco A B, z v B W Hoïtink en J M E Jorre de St Jorre. Ondertrouwd: M C Kool, Warmond He renweg 63 en C E Rakers, Kon. Juliana- laan 35; J S Geven, Arnhem Wielakker- straat 35 en J van der Doe, Valkenburgse- weg 86; H Steenbeek, Snelrewaard, Lin- schoterzandweg 18 en H Boer, Tram straat 6. i piepers, 60 kabel- t kool, 40 haring, ;n door de „Post- ran 24 september, bezocht door de Herm< 23 september, waa kreel, 330 met schelvis e 70 wijting cn 10 varia, boy", met 1550 kisten 1500 haring en 50 var En gisteren De woensdag werd bevoorraad door de Norma Maria (22 sept.), met 1160 kisten plus 30 stijve, de Thorina (21 sept.), met 1200 haring, de Dirkje (24 sept.) met 1300 kisten haring, de Haarlem (21 sept.), met 1350 haring, de KW 81 '24 sept.) met 670 kisten haring en 80 varia, de HD 87 335 kisten, waarbij 220 schelvis en 50 stuks stijve kabeljauwen en de kleine vaart met 3000 kilo tong alsmede 300 kisten schol. Buitenland in Het buitenland nam de regels en kisten kabeljauw, de grove schelvis, tong en schol af. Regels deden 130 152, kleine 65 A 70 en kisten 188 tot 200, terwijl voor de kisten kleine kabeljauwen 146 tot 150 binnenkwamen. Grote tong haalde 4.60 tot 5, groot middel 3.60 A 4.20 en halve pondjes f 3.60 tot 3.80 met 2.80 tot 3 voor de enen en 2.20 tot 2.30 voor de tweetjes. Engeland gaf voor de grote- en de middel Morgen ter markt De vrijdagafslag krijgt de „Maria van Hattem" (25 september) op visite, met 860 kisten vis, waarvan 530 makreel, 200 schel vis, 20 wijting en 55 blanke kool. 30 haring en 25 varia. Voorts is de Soerabaja pre sent met 1050 kisten van 24 september, waarvan 1000 met haring cn 50 met varia, llier gebleven Handelsindustrie in Nederland namen de haring af voor 17 A 22 en betaalden voor de makreel f 25 ik f 33. Kleinmiddel- schelviS noteerde 35 A ƒ42. de penncs 32 40 en de braadjes 26 A~' 30. Wijting gold 22 a 30 en grove gullen maak'en 55 70, zwarte kool lag 3ok hoog 84 A 102 en de witte koolvis. deed f 108. Schol n ging voor 37 A 48 van de hand,de drieën maakten 22 A 30. In en uit Binnengekomen: KW 47, 81, 75, 69, 89, 125, 92. Vertrokken: KW 159, 122, 9, 73, 88. 98, 12, 133, 128, 60. Veenkoloniale Bank. Tot beperkt bedrag verkrijgbaar 4Vi pet pandbrieven series T en U van 1000, ƒ500 99V* pet, uit loting 5 pet per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15