Woonruimtecommissie moet het zonder „burgers" stellen B. en W. naar Den Haag voor het bejaardencentrum s;aat Het Bentliuizer verlaat binnenkort verdwijnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gemeenteraad Alphen aan den Rijn Bouwplannen P. Doelmanstraat zijn niet gestrand VOOR DE BEHANDELING van een toch waarlijk niet zo belangrijke agenda was Alphens raad gisteravond nog bijna twee uur bijeen. Een groot deel van de tijd ging heen met de stemming over een nieuwe com missie inzake de verdeling van de woonruimte. Ging de raad er enkele jaren geleden toe over de burgerij bij deze commissie in te schakelen, thans werd hierop teruggekomen. Voor de drie verplicht-aftredenden koos men namelijk drie raadsleden. Er werd niet bij gezegd, of dit voortvloeit uit on tevredenheid over de gang van zaken. 1 de belangen De heer Goedhart was afwezig, verzoek van loco-burgemeester J. 1 Berg werd direct na het ambtsgebed het overleden raadslid, de heer P. Verdonk, met enkele ogenblikken stilte herdacht Bij de mededelingen roerde de heer Sloot jes de mededeling van G.S. aan. dat de beslissing over het bebouwingsplan de Pieter Doelmanstraat drie maanden is uitgesteld. Hij attendeerde op de strubbe lingen, die reeds zo lang rond deze be bouwing bestaan en hij vroeg aan de voor zitter: „Is van de zijde van het gemeente bestuur eer vraag aan G.S. gesteld kreeg men toen dit antwoord?" De heer Slootjes zei, dat hij kennelijk de Indruk heeft, dat deze zaak van alle kanten wordt geremd. De voorzitter merkte evenwel op, dat de zaak niet is gestrand. De be slissing van G.S. wacht op de behan deling van de ingediende bezwaar schriften en die zal volgende maand plaats hebben. Zolang de behouwlngs- voorschriftcn niet vaststaan kan niet met de bouw worden begonnen. Engels en Duits De uitbreiding van het leerplan van de gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes met de vakken kinderverzorgster en Engels vond algemene goedkeuring. De heren Rogaar en Slootjes wilden ook de jongens Engels laten leren. De heer Sloot jes bleèk zelfs voor invoering van En gelse en Duitse les op de lagere scholen. Wethouder Dekker meende, dat het ge meentebestuur hier geen initiatief kan nemen. Wel willen B. en W. stellig mede werking in deze richting verlenen. Vervolgens werden enkele benoemingen bij dp gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes bekrachtigd. Meegedeeld werd, dat mejuffrouw Van Beusekom haar ontslagaanvraag als lerares handwerken heeft ingetrokken. De uitbreiding van het leerplan van de Chr. technische school met het vak met selen werd goedgekeurd, evenasl het voor stel medewerking te verlenen tot stichting van een gemeentelijke kleuterschool in Oudshoorn. Weg met Slootjes Met het verbouwplan van het dorpshuis te Aarlanderveen waren de .afgevaardigden uit dit gemeente- dSël, de heren Honout en Verduijn, geheel tevreden. De verbetering van de situatie rond de Gnephoék en de daarmee verband houdende sloot- dpmping, deed de heer Rogaar op merken, dat hij akkoord gaat met de opruiming van slootjes. Uiteraard veroorzaakte deze zinsnede nogal enige hilariteit, maar de afgevaar digde haastte zich te verklaren, dat hij werkelijk niet zijn mede-raads lid op de korrel had. De voorzitter zei, dat men thans onder handelt over de sloot achter de Van Ree- destraat. De aankoop van hèt pand Emmalaan 21 en de achterliggende gronden en de on bewoonbaarverklaring van Bloemweg 5 gingen zonder enige discussie onder de hamer door. Stemmen Vervolgens kwam de benoeming van vijf leden van de woonruimtecommissie aan de orde. Aftredend waren de heren H. v. d. Akker (raadslid), W. J. v. d Brink, L. Gesman. A. Kroon en Chr. A. v. d. Mark. Alleen de heer Gesman en de heer Van der Mark waren herkiesbaar. De stemming had als resultaat, dat de heer Gesman 15 stemmen kreeg en de heer Van der Mark 16 stemmen. Behalve deze beiden werden voorts gekozen de raads leden H. Brokaar (15 stemmen), W. Geer lof (12 stemmen) cn Ph. Rogaar (14 stem- De heren Brokaar en Rogaar verklaar den hun benoeming te aanvaarden, maar de heer Geerlof verbond er het voorbe houd aan, dat hij ontheffing zou krijgen als lid van de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven. Ook de heer Rogaar wilde in verband met zijn be noeming voor dezelfde commissie bedan ken. „Waarom", zo vroeg de heer Van der Meent zich af. „laat de heer Geerlof zich in deze commissie kiezen als hij het zo druk heeft. Was in de a.r.-kring geen kandidaat uit de burgerij te vinden?" Voorts betreurde spreker, dat ook thans weer geen vrouwelijk lid is benoemd. Hij Oneens Aangezien men het niet eens kon wor den over de vraag, wie voorzitter van de commissie zou worden, schorste de loco- burgemeester de vergadering. De prot.- chr. fracties gingen hierna in beraad, maar men werd het blijkbaar nog niet eens. De eerste stemming had namelijk tot resultaat, dat de heren Geerlof (a.r.) en Rogaar (P.v.d.A.) elk 5, de heer v. d. Mark (r.k.) 3 en de heer Brokaar 2 stem men kregen; 1 stem werd uitgebracht op de heer Gesman en 1 blanco. De tweede stemming gaf aan: Rogaar 7, Geerlof 5. Brokaar 3, Gesman 1, blanco 1. Bij de derde stemming tussen de twee hoogsten kwam de heer Rogaar er met 9 stemmen tegen-6op de heer" Geerlof en 1 blanco. Als plaatsvervangende leden van de commissie werden de heren W. van Beijeren en Joh. v. d. Lee (raadslid) her- Met de stemmen van de heren Duin. Honout en Ruyssenaars tegen ging de raad ermee akkoord, direct de ontslag aanvraag van de heren Geerlof en Rogaar als leden van de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven te aan vaarden. Als opvolgers werden gekozen de heren Van der Akker en de heer Sloot jes, welke laatste voor het eerst sedert hij onafhankelijk k.v.p.-er is, in een com missie werd benoemd. Beide heren kre gen respectievelijk 14 en 16 van de 17 stemmen. Visie Slootjes Bij een begrotingswijziging, name lijk de overheveling van een bedrag naar gemeentewerken ten behoeve van een garage voor gemeentewerken en brandweer, gaf de heer Slootjes als zijn visie op deze zaak. dat thans dient te worden vastgesteld, dat zo wel gemeentewerken als brandweer ieder een eigen onderdak nodig heb ben. Het kwam hem voor, dat het rol lend materieel van gemeentewerken de brandweer nodig heeft. „Wij moe ten in al ons doen en laten rekening houden met het veel grotere Alphen. waarvoor wy bezig zijn de grondslagen te leggen", aldus de heer Slootjes. De voorzitter achtte het beter nu niet op deze kwestie in te gaan. „Als de plan nen te zijner tijd vaste vorm hebben aan genomen kan de raad zijn oordeel geven", aldus loco-burgemeester v. d. Berg. Niet voor Marcinelle Gebleken is. dat im onze gemeente de laatste tijd met de zgn Prkisessenkalen- ders wordt gecolporteerd, waarbij mer beweert dar de opbrengst ten goede zoi komen aan de nabestaanden van de slacht offers van de mijnramp te Marcinelle. Van de zijde van de politie verzoekt men ons het publiek er op te wijzen, dat het hier in de allereerste plaats gaat om oen commercieel belang en dat slechts een zeer gering percentage van de op brengst van de kalenders mogelijk ten goede komt aan de door de mijnramp ge- troffenen. Opbrengst Asterverkoop De verkoop van herfstasters, de traditio nele collecte ten bate van het werk der Christelijke wijkverpleging in onze ge meente, heeft f 648 opgebracht, een mooi bedrag, dat hoger was dan vorig jaar. De 6 pet is er in verwerkt, zei ons de se cretaris. Steekpartij berecht Zes maanden gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd requireerde de procureur-gene raal bij het Haags Gerechtshof tegen de 51-jarige koopman Th. van W. Deze had in eerste instantie twee maanden waar van een maand voorwaardelijk gekregen wegens_,bedreiging met zware mishande ling. Van W. had in een woonwagen kamp te Dordt onenigheid gehad met de 38-jarige P. van E. Op de bewuste avond wachtte hij Van E. bij diens wagen op en toen deze thuiskwam ging hij hem met een mes te lijf. Van E. had echter kans gezien om vlug een ijzeren staaf uit zijn wagen te pakken en hiermee sloeg hij Van W. bewusteloos. Een Poolse piloot landde op een nog in aanleg zijnd vliegveld in Dene marken (Bornholm). Het toestel, een nieuwe Russische MIG-straal- jager, bracht het er nog vrij goed af. De jonge Poolse luitenant heeft om politiek asiel gevraagd. TER AAR Hervormd jeugdwerk gisteren begonnen In Jonathan was gisteravond een dee der Hervormde jeugd bijeen onder lei ding van ds. Van Amstel. In zijn opening merkte de predikant op, dat het a< deze avond niet op de studie doch op de ontspanning lag. Dit is goed. aldus al mag het verenigingsleven er niet in opgaan. Toch is deze avond een leer; avond als we uit de te vertonen dia's zul- zien hoe groot God in Zijn schepping if Ook dat moeten we uit het Woord ver staan, vandaar ook dat de 19e psalm werd voorgelezen. Na een hartelijk woord van welkom tot de heer P. de Pater uit deze gemeente gaf deze een beknopt overzicht van „foto-loopbaan" en toonde met vergro tingen aan de tekortkomingen in eigen werk. Ook de fototechniek werd te berde gebracht, De vele hierna vertoonde kleu rendia's bewezen, dat de heer Pater op zijn fotorloopbaan immer hoger streeft en geen moeite of tijd hem te veel is. Na een luid applaus van de jeugd, be dankte ds. Van Amstel de heer De Pater voor vertoning en vertelling en sprak de predikant de hoop uit de heer De Pater nog weer eens bereid te vinden. Na er aan te hebben herinnerd, dat de volgende week de J.V. weer vergadert sloot ds. Van Amstel met gebed deze eer ste jeugdavond Raad van Oegstgeest Zes procent gemeentepersoneel werd aangehouden WOVBRVGGE Uitvoering van het rioleringsplan Op de laatste raadsvergadering verleen de de raad zijn goedkeuring aan het riole ringsplan voor Woubrugge-west. Dit werd is thans gegund aan de heer S. Tromp te Alphen voor 39.800. Men hoopt het gehele project binnen twee en een halve maand voltooid te hebben. Het omvat demping van de aan de Ned. Herv. diaco nie toebehorende sloot achter de won gen aan de Kerkstraat, tevens aanleg een riool voor zes woningen aldaar, aan het begin van de Dokter Lothlaan acht aan de Comriekade. Tevens zal de be ruchte sloot voor de acht gemeentewonin gen langs de Bateweg worden gedempt er ter plaatse een riool worden gelegd, ter wijl op de aldaar aan te leggen inspectie- put de riolering van de openbare school aangesloten kan worden. Ten slotte den hierin opgenomen de acht woningen ten noorden van de Schoolstraat, de middenstandswoningen in de Dokter Loth laan, die thans nog via overstortputten uitlozen in een open sloot. Het geheel betekent een belangrijke ver betering van de afvoer en de hygiëne. Ledenvergadering E.H.B.O. Onder leiding van mevrouw Kinkel- Klomp, secretaresse, werd woensdagavond een ledenvergadering gehouden van de plaatselijke afdeling der E.H.B.O. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacatu res van mevrouw C. Kinkel-Vergunst en zuster B. Tom gekozen mevrouw M. Boc- hove-Bulk en de heer A. T. de Horder. De functies zullen onderling worden ver deeld. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat er een voordelig saldo ruim 15 gulden. Op 19 oktober begint een herhalingscursus van de E.H. O. onder leiding van de heer J. Slegten- horst en dokter L. E. Loth. De onlangs ingekochte zuurstofkoffer zal waarschijn- plaats vinden in het brugwachters- WEGENS VAKANTIE van burgemeester Du Boeuff werd de raad van Oegstgeest gisteravond voorgezeten door wethouder J. den Ouden, Eén van de belangrijkste punten, die aan de orde kwam, was het voorstel het krediet voor verbreding van het eerste gedeelte van de Hoge Morsweg te verhogen van f 100.000 tot f 171.000. Het betrokken raadsbesluit dateert al van 1953, maar het heeft twee jaar geduurd voor de«goedkeuring Ged. Staten afkwam. Bovendien werden de plannen gewijzigd, vandaar de hogere kosten. Dat lange uitstel gaf mr. Slingenberg de vraag in de mond, waarom Ged. Staten hun beslissing twee jaar hebben aa houden. Is het raadsbesluit indertijd wel direct naar dit college gezonden? Dit laatste bleek, zo viel uit het antwoord van de voorzitter op te maken, wel dege lijk het geval te zijn geweest. Alleen ble ken Ged. Staten niet overtuigd te zijr 'an de urgentie van het geval. Dit college :tuurde ambtenaren om de situatie aar de Hoge Morsweg op te nemen en boven dien achtte men het een bezwaar, dat het uitbreidingsplan voor dit gemeentedee' niet gereed was. De stedebouwkundige n de gemeente kreeg opdracht dit deel ontwikkelen en daaruit is het voorstel voortgevloeid. „Die ambtelijke bezoeken hebben de gemeente dus heel wat gelcf ge kost", concludeerde mr. Slingenberg. Het antwoord van de voorzitter kon niet an ders dan toestemmend luiden. De raad had verder geen bezwaren. Salarisverhoging Op de valreep had de raad nog voorstel bereikt aan het gemeentepi salarisverhoging van 6 procent toe te kennen, met ingang van 1 jpli jj„ :oals het georganiseerd overleg in lande lijk verband had aanbevolen. De heer v. d. Veel belangstelling bij jubileum ..Do Macht van het Kleine halve eeuw in Oegstgeest TN GEBOUW „IRENE" heeft de afdeling Oegstgeest van „De Macht van het Kleine" onder grote belangstelling haar vijftigjarig jubileum ge vierd. Na een welkomstwoord van ds. J. A. de Klerk, predikant-directeur van „Meer en Bosch" te Heemstede, gaf broeder Smit, die zelf veertig jaar heeft meegewerkt, een overzicht van de afgelopen halve eeuw, dat „De Macht van het Kleine" in Oegstgeest actief werkzaam is. Maandag—De Jong een hoek. waarna aan de overige medewerksters eveneens een aandenken werd aangeboden. De predi kant-directeur legde de nadruk op de grote zegen, die de kliniek voor de patiën ten betekent, en hij vestigde de aandacht op het flinke percentage verpleegden, dat In de maatschappij terugkeert. Vervolgens speelde mevrouw Blanen- stein de Arabesque van Schumann en mevrouw Burgerhout droeg een schetsje voor waarna een verloting werd gehouden. Leden van het Hervormd kerkkoor uit Leiden voerden het toneelstuk „De tante uit Dollarland" op. De heer Smit beklemtoonde, dat de toe standen aan het begin van deze eeuw nogal verschilden met die van tegenwoor dig. Er was inderti'i weinig begrip voor filantropie. Men had nog niet geleerd te geven en van solidariteit was evenmin sprake. Gelukkig is thans veel ten goede gekeerd en broeder Smit hoopte, dat het jubileumfonds, dat thans in verband met het vijftigjarig bestaan woidt gevormd, gelegenheid zal bieden tot de bouw van een kinderpaviljoen. Hiervoor is evenwel een bedrag van f 750.090 nodig Ds De Klerk overhandigde mevrouw Voort verklaarde onaangenaam te zijn ge troffen door de late indiening var voorstel, B. en W. waren toch al geruime tijd van deze materie op de hoogte. M; Slingenberg sloot zich bij deze opmerking aan; zo'n haast heeft het toch niet? De ambtenaren krijgen toch hun deel wel. Spr. informeerde of deze salarisverhoging al in de begroting 1957 is verwerkt Ged„ Staten hun goedkeuring nog m< geven op een eventuele wijziging van deze begroting. Vóór uitstel van behandeling bleek de heer Van Nieuwkoop te zijn, waarn heer Bergmeijer kwam verklaren het hele voorstel nog niet eens te hebben gezien! „We waren nog niet van plan dit vooi stel in te dienen, maar omdat zoveel ge meenten ertoe zijn overgegaan kon het college niet langer wachten", zo vatte de voorzitter de mening van B. en W. sar De volgende vergadering zal pas over a zes weken worden gehouden. Als dit voorstel thans niet aanvaarden ri eerst het plaatselijk georganiseerd o- leg worden ingeschakeld Aanhouden De heer Slingenberg bleek toch de 5g maar even te willen aanzien, een ning, die werd bestreden door de heer Blansjaar. Deze laatste spreker legde de nadruk op de moeilijkheden, die de ge iten ondervinden bij het aantrekken personeel. Nadat de heer Veen ge rustgesteld was in zijn vrees, dat de imbtenaren de verhoging gedeeltelijk veer zouden moeten terugbetalen, indien de regering aan 1 september vasthoudt. >erd als een soort verrassing met geen enkele stem tegen het besluit genomen dit punt tot de volgende vergadering ie Allerlei Als „mededeling" werd openbaar, dat Ged. Staten het raadsbesluit tot het bou- van een gymnastieklokaal aan de Rijnzichtweg hebben goedgekeurd. De heer Veen wilde wel eens weten hoe het daarmee voorstaat. Er bleek nog niet definitief grond ie zijn gekocht en pas a het afkomen va; de urgentieverklaring 'orden de tekeningen vervaardigd. Het gymlokaal staat er dus nog lang niet. Tot leden van de woonruimtecommissie werden herkozen mevrouw G. Bouma— Voetberg en de heren D. M. van Nes, Th J. J. van Beek, G. Blansjaar en C. Oos- terom. B. en W. stelden voor de in aanleg zijnde wegen op het terrein tussen Hof- dijck en Marelaan de namen te geven van Prinses Beatrixlaan en Prinses Irene- laan. Even ontspoh zich nog een discussie of het wel aanbeveling verdiende „Prin- l liet het toch r Kerstbomen Mevrouw SmitsWitvliet bleek 'veront rust te zijn over de wijzigingen in de ver ordening, betrekking hebbend op het op halen van huisvuil. Volgens de letter van dit stuk kunnen de Kerstbomen dan niet met de vuilnisman worden meegegeven „Dan zaagt men ze maar op maat", aldus het bondige antwoord van de voorzitter. Ook had mevrouw bedenkingen tegen het toezicht van gemeentewege op een even tuele schoonmaakdienst, waardoor de con currentie wordt uitgeschakeld. B. en W beloofden erop te zullen toezien, dat de man, die zich hiermee misschien zal gaan bezighouden, zijn werk goed verricht huis Gezin wil afgestane tweeling terug In Toronto moet 'de rechter van het hof van appèl uitspraak doen ïn de zaak van de tweejarige tweeling Maats, die kort na de geboorte aan pleegouders werd afge staan. De ouders Herman en Trudy Maats, beiden immigranten uit Nederland, had den elkaar in Toronto ontmoet en waren daar getrouwd. Zij stonden de kinderen af. maar vroegen later aan het gerechts hof teruggave van de tweeling. In no vember jl. wees de rechter de kinderen aan de pleegouders toe, die in Cooksvillt De behandeling in appèl wordt groten deels gefinancierd door Nederlandse im migranten in Canada De advocaat van di tegenpartij betwijfelde of de eis tot te ruggave door de ouders wél een waar borg wa6 voor hun toekomstige zorg vooi de kinderen. „Eerst deden ze afstand van de zuigelingen en later gaven zij stemming tot de adoptie", argu; teert hij. BENTHUIZEN IVFADAT reeds in 1503 het Hof van Holland had uitgesproken, dat het ver- -L laat te Benthuizen moest worden afgebroken, nu in 1956, ruwweg 450 jaar later, Provinciale Staten van Zuid-Holland beslist, dat het Benthuizer verlaat moet verdwijnen. Mocht een overheidsbeluit in de tiende eeuw wel eens niet worden uitge voerd. de overheid laat tegenwoordig niet meer met zich spotten. Daarom kan gevoegelijk aannemen, dat er binnei zienbare tijd door het Benthuizer verlaat geen schepen meer zullen varen en het verlaat zelf ook zal ophouden te be staan. Een veelbewogen geschiedenis loopt naar haar einde. Provinciale Staten hebben de bijzon dere reglementen voor de drooggemaakte Gelderwoudse polder en de Benthuizer Noord- en Zuidpolder met de Benthor- nerpolder ingetrokken. Tevens hebben zij een bijzonder reglement voor de Bent huizer vastgesteld, jongstleden dinsdag. In deze intrkking en vaststelling ligt het einde van het Benthuizer verlaat opgeslo ten. In de ingelandenvergadering van di verse polders was begin dit jaar al uit gesproken. dat het aanbeveling verdiende het verlaat te dichten, omdat de onder houdskosten hoog waren en omdat daar- Ondersteuning Bij het punt verhoging van subsidie 195ir ten behoeve van de gemeentelijke missie voor maatschappelijke zorg vroeg de heer Veen zich af. of de normen, gens welke de commissie werkt, wel de tijd meegaan. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Mevrouw Smits—Witvlie'. was verbaasd dat het aantal ondersteun den in deze tijd zo toenam. Worden deze mensen wel omgeschoold? De heer Blans jaar informeerde nasr de mogelijkhei-. samenwerking te zoeken met de beschutte werkplaatsen in Sassenheim en Katwijk Het college bleek dit al te hebben onder zocht, maar beide werkplaatsen kunnen niemand meer opnemen. Overigens achtte de voorzitter het beter de betrokkenen zoveel mogelijk onder te brengen in male bedrijven. De raad ging akkoord met het voc verhoging te vragen van de algemene uit kering uit het gemeentefonds Het voorstel niet in te gaan op het ver zoek van de r.k. jongensschool om mede werking voor het aanschaffen van alu- um-jaloezieën voor deze school op verzoek van de heer Bergmeijer gehouden, omdat er twijfel bestond vraag of wel een onderzoek was eld in de betrokken schoollokalen. Na overleg in de fracties hechtte de raad goedkeuring aan het voorstel 640 uit t( trekken voor het ophalen van twee kin deren, die de, b.l.o.-school te Leiden be zoeken. Bejaardencentrum Als eerste spreker in de rondvraag drukte de heer Van Wclzen de be zorgdheid van het bestuur van 't be jaardencentrum uit over het uitblij ven van goedkeuring van C.cd. Staten op het raadsbesluit tot stichting van dit centrum over te gaan. Welke zyn de moeilijkheden bij G.S.? Het college bleek dit ook niet te weten. Als de dag na de raad nog geen brief binnen is gaan B. en W. zelf uitsluitsel halen in Den Haag. De heer Blansjaar brak een lans voor het gezin Schrama, dat een krotwoning bewoont in dc Assendelftstraat. De huis eigenaar belooft veel maar doet niets. Hei college zal stappen ondernemen. Hetzelfde raadslid had vernomen dat op zondag geen geneesmiddelen in Oegstgeest zijn te krij gen. Ook 1" ernaar wordt geinfo meerd. Stenen palen heer Veen bleef stilstaan bij de ste- palen op de Haarlemmertrckvaart bij het voormalige tolhuis, die groot gevaa- voor het verkeer opleveren. B. en W. zul len advies inwinnen of ze kunnen worden opgeruimd, Ditzelfde raadslid goot de fiolen van zijn toorn uit over wethouder Kralt van Rijnsburg, die bij het bezoek van de commissaris der Koningin Rijnsburg óp Oegstgeester grondgebied namelijk in de veiling Flora, over gren.< correcties heeft gesproken. Hij beval zelfs aanneming van een motie aan, om op hei onbehoorlijke van dit gedrag te wijzer raad sprak hierover een kwartier mei ■opening deelde de dat de juiste gang van zaken zal infoi Tot slot kreeg de heer v. d. Voort een toestemmend antwoord op zijn vraag, of het niet gewenst was een bord op de Wai- monderweg te plaatsen, dat wijst op het gevaar van de zandauto's, die de Laa-.i van Oud Poelgeest uitrijden in de rich ting Warmond. In Endegeest werd oogstfeest gevierd In de fraai met bloemen versierde zaal van de psychiatrische inrichting Ende geest werd gisteravond het jaarlijks oogst feest gevierd. Het zusterkoor zong o.l.v. de heer Arnoldus ter opening van de n drietal liederen, waarvan Klok ke Roeland wel het meest in de smaak d. Kapelaan Grljpink hield hierna een korte dichte'rlijke toespraak over de groei :n de bloei van het oogstfeest. Een balletgroepje van de Endegeest- ichool deelde hierna bloemen uit en dans- c een boerendansje. waarna de mondhar- nonikagroep o.l.v. de heer Keur populaire nuziek speelde. Het eerste gedeelte van de ivond werd besloten met een rook- en ■etwedstrijd voor dames en heren Na de pauze deelden de danseresj' iet balletgroepje met kwistige hand ap pels rond. Daarna dansten ze en heel goed een herfstballet. Na een wedstrijd jongens en meisjes danste de ballet groep de Sint Bernardwals, eerst alleen, ia dansten de dames en heren in de mee. Het zusterkoor zong tot besluit lisderen, waarna dr. Pruyt de mede werkers aan de avond dankte, waaronder behalve de reeds genoemde heren Arnol- Keur. ook de leidster van het bal- ■pje, mej. M. van der Reyden en de algeheel leider, de heer Th. L. Spiering. Benoeming De voorzitte»- van het centraal stembu- eau ter verkiezing van de leden der pro- inciale statei. van Zuid-Holland heeft in e vacature, die is ontstaan door het ver rek van mr. J. J. Oyevaar te Leidschen- dam, benoemd mevrouw P H. Smits- Verenigde vergadering van Rijnland nam diverse besluiten Gisteren is te Leiden een verenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland gehouden. De heer Ed. C. Wit- schey uit Alphen aan den Rijn het laatst aanwezig als hoofdingeland; de dijkgraaf bracht hem dank voor hetgeen hij als zodanig in het belang van Rijnland had gedaan, waarop de heer Witschey de beste wensen voor de welvaart Rijnland antwoordde. Mr. De Graaf, burgemeester van L deed zijn intrede als hoofdingeland plaatsvervanger. De vergadering besloot tot het toelaten van de onlangs herkozen of nieuwgekozen leden. De heer Oudijk te Waddinxveen is hoofdingeland geworden; de heren Visser te Halfweg. Van Reeu- wijk te Abbenes, Baron van Was; Catwijck te Bloemendaal en d Taat te Boskoop zijn gekozen tot plaats- ers; voor het overige zijn de af tredende leden herkozen. De vergadering nam enkele besluiten Inzake uitmaling van polders op de boe- Rijnland. Deze uitmalingen eisen thans de goedkeuring der verenigde vergadering en dit is van betekenis omdat hierdoor een betere controle op de lozing vervuild water wordt verkregen. Langzaam maar gestadig vordert men op de weg naar een volledige beheersing van het afvalwater-vraagstuk, waartoe het technische rapport, door ir. De Gruyter pgemaakt en deze zomer verspreid, een belangrijk hulpmiddel Is. Voorts is een besluit genomen, verband houdende met de herziening der aansla- Rijnlands lasten. Deze herziening hangt samen met een reglementswijziging, waartoe de provinciale staten van Zuid- Noórdholland in de afgelopen winter hebben besloten en waarop de goedkeu ring voor het begin van het volgende jaar wordt verwacht. De zes procent salarisverhoging zal aan het personeel van Rijnland over de laat ste vier maanden van dit jaar bij voor schot worden betaald; een definitief voor stel hieromtrent zal later worden behan deld. DE KAAG Schippertjesdag Schippertjesdag is een hoogtepunt ge weest in het KaageMandse leven van dit jaar. Het zeileeizoen was ten einde en nu was er de gelegenheid om eens even on der elkaar uit te maken wie nu wel de beste zeiler van de Kaageilanders zelf is. Er kwamen 27 deelnemers aan de start, die el'kaar bestreden in verschillende boten over drie ronden. De uitslag wa6 als volgt: 1. Jan Loogman, 81 pnt; 2. Jan Zwetsloot, 72 pnt.; 3. D. v. d. Broek 70 pn,t.; 4 Janus Schuitenburg 69 pnt.; 5. Jan van Ees, 65 pnt.; 6. Jan van Asselt 61 pnt.; 7. Gerard Zwetsloot 60 pnt.; 8. Henk van Gerven, 58 pnt.; 9. Ohris Zwetsloot 57 p.; 10. Möliers 55 pnt.; 11. Piet Biemond 48 pnt.; 12. Br. de Ruiter 47 pnt.; 13. A. v. d. Mey 45 pnt,; 14. H. Wijnivoort 44 pnt.; 15. Jonkman 43 pnt. De heer Fr. Vlugt, die het laatste aan kwam naar hij zei omdat er toch iemand moest zijn. dié de achterhoede dekte kreeg een troostprijs. Mej. C. van Egmond won de prijs uit een ge sloten enveloppe. De heer H. C. A. de Baat reikte de prijzen uit, waarbij hij toepasselijke woorden sprak. NIEUWVEEN School voor imbecielen Dinsdagmorgen vindt de Officiële ope- door belangrijke nieuwe investeringen konden worden voorkomen In de zestiende eeuw passeerden veel schepen het verlaat. Het was gemaakt door de stad Delft, ter bekorting der ver bindingen met andere steden en tussen liggende plaatsen. Dit zeer tot ontstem ming van de Stad Gouda, die toen haar bezwaarschriften tegen het bestaan van het verlaat geen effect sorteerden het recht in eigen handen nam en verschil lende sluizen, waaronder die te Leid- sehendam, eenvoudigweg vernielde. En toen gebood het Hof van Holland in 1503 de vernietiging van het Benthuizer ver laat. Het verlaat bestaat nog. De over heid werd weersaan en de overheid boog het hoofd. Kom daarnu eens om. ALKEMADE Burgerlijke stand GEBOREN: Jozef C. M. zn v J S. Klein en J. M. van der Salm; Agnes A. M. dr van G. J. van Leeuwen en H. C. van der Salm; Jacobus H. C. zn v H. M. I. Bakker en C. J. M. Spierenburg; Johannes I. M. zn v J. H. I. Hogenboom en A. P. M. Bakker; Johanna M. dr v G. Th. J. v. d. Zwet en J. M. van Amsterdam; Petrus J. zn v J. Hogenboom en G. J. van Tol; Cornelia M. dr v C. Th. Borst en C. A. van der Geest. Geboren: Theodorus J, z van A van Haastregt en A C van Leeuwen; Hendrik C, z van E Willems en A T Baas; Maria C Th, d van P J Koek en M C Hulsebosch; Anne M M d van C M van Benten en J A G Straathof; Johanna C H. d van J J Zandvliet en H M A de Haas; Teunis, z van J de Jong en J M C Rietdijk; Ronald, z van G H Stipdonk en H M van Egmond. ONDERTROUWD: J. Th. Olijerhoek en H. H. van Velzen; H. J. G. Hodes en C. P. Heemskerk. Ondertrouwd: J H I van Velzen en J M M Turk; P S van der Voort en C L van der Poel; Th A Dongelmans en E A Lek; A J M de Boer en D M M Wesselman. GEHUWD: F. J. Verhaar en G. W. Olijerhoek; Th. H. M. de Jong en M. A. J. van Velzen. Gehuwd: M J Vonk en M A G van Rui ten; J de Blanken en M P H Deters. L1SSE Mej. De Koekkoek overleden In de nat*it van maandag op dinsdag i6 op 44-jarige leeftijd overleden mej. De Koekkoek, in leven onderwijzeres aan de Geref. school (Schoolstraat). Zij kwam in Krabbendijke naar Lisse. In 1952 werd ze ziek. Nog korte tijd is ze te Lisse werkzaam geweest. Toen werd ze opgenomen in een rusthuis te Apeldoorn. Daar is ze tot haar dood ge bleven. Vandaag werd haar stoffelijk over schot in Apeldoorn ter aarde besteld. Oud-Geref. Gemeente Morgenavond om half 8 hoopt ds V. d. Poel van Ede voor te gaan voor de Oud- Geref. Gemeente. Aanrijding Een jongen van acht jaar. die pas had leren fietsen, begon op de Stationsweg uit zenuwachtigheid wat te slingeren, waar door hij door een auto werd gegrepen. Hij brak bij de va] zijn arm. Hij werd naar :n ziekenhuis vervoerd. Solex-clubtocht Zaterdagmiddag maakt de Solex-olub „Bloembollenstreek" een clubtocht naar Bloemendaal en Zandvoort. Zaterdag 6 oktober zal een oriëntatierit worden ge houden. WARMOND Alb. Oudshoorn ere-burger By de viering van zijn zeventigste verjaardag is de heer Alb. Oudshoorn hartelijk gehuldigd. Burgemee; uitvoerig de Fis» sprak Witvliet te Oegstgeest, lid van de V.V.D. schade. ning plaats van de nieuwe school 1 imbecielen Sint Ursula. Plattelandsvrouwen byeen De afdeling Nieuwveen van de C.B.P.B heeft dinsdagavond een bijeenkomst ge houden in één der zalen van de Johan- ;-stichting. Mevrouw KooikerMohr Katwijk besprak het boek „Rem brandt". Boeiend en duidelijk vertelde zij ote schilder, vooral ove gezin. Vliegende duiven „Rijn en Gouwe" nam deel aai Jivenconcours vanaf St. Ghislain. iiven vlogen uit om 7.30 uur. de wind as zuid-oost. Snelheid eerste duif 1191 per min. De uitslag: A. Verhoef. Boskoop 1, 4. 15; W. H. Muiden. Boskoop 2. 3. 5. 10. 11: H. Martens. Alphen aan den Rijn 6. 14: ter. Waddinxveen 7; C. van Bemmelen. Nieuwveen 8; H C. Woerde. Alphen 9; H. van Dijk. Waddinxveen 12; J. Landaai. Alphen 13. P. Goedhardt. Al phen 16: F. Rip, Waddinxveen 17, 19. 20. 23. 25; W. v. d. Jagt. Idem 18. 22; C. Oost veen. Bodegraven 21, 24. Een motorschip heeft dinsdagmiddag de Kattenbrug aangevaren. De schipper dacht, dat hij onder de gesloten brug kon doorvaren. Daarom verminderde hij zijn snelheid weinig of niet. Hij maakte even wel een misrekening. De steven van zijn motorschip raakte net de uiterste ijzeren onderbalk van het brugdek. De balk werd ienlijk verbogen, waardoor het hou- brugdek een weinig omhoog werd gedrukt. Ook de steven van het schip erd beschadigd. Verzekering dekt de 'diensten de jarige en hjj deelde ten slotte mee, dat de raad had besloten de erepenning in zilver van de gemeente Warmond aan de heer Oudshoorn toe te kennen. Ook de 85-jarige heer C. Zwetsloot kwam In het bezit van de penning. De burgemeester gewaagde in zijn toe spraak van de uitstekende wijze, waarop de heer Oudshoorn zijn wethouderschap heeft vervuld. „Meer dan twintig jaren bent u ijverig bezig geweest en gedurende deze lange tijd is door uw werkzaamheid en vooruitstrevendheid heel wat tot stand gekomen", aldus de heer Von Fisenne. De oud-wethouder toonde zich zeer ge troffen door de onverwachte huldiging. Hij sprak zijn dank uit aan allen, die had den meegewerkt om van zijn verjaardag een onvergetelijke dag te maken. Bij de huldiging waren onder meer aanwezig burgemeester G. F W. van Berckel uit Noordwijk, dokter Walen kamp met echtgenote en notaris Gün- ther. Tal van bloemstukken en andere geschenken getuigden van de sympathie van de Warmondse bevolking. Vlieger onmiddellijk in hechtenis genomen Het hoog militair gerechtshof deed gis teren uitspraak in de zaak tegen de 27- larige sergeant-vlieger A. R. S. uit Dee- len. Deze was door de krijgsraad oost, egens het overschrijden van zijn vlieg- orders door buiten zijn vlieggebied „boch- sn te draalen", veroordeeld .tot twee aanden militaire detentie en verlaging it de rang van soldaat Het hoog militair gerechtshof vernietigde het vonnis van de krijgsraad en veroordeelde S. tot een militaire detentie van 6 weken, met be- sl tot onmiddellijke gevangenneming. Jongetje geslikt De 4'/4-jarige jongen A. B. is dezer da gen in de landbouwschuur van een over buurman aan het wrakkenpad te Creil (N.O.-polder), vermoedelijk tijdens het ipelen, in een berg kaf geraakt en ge dikt. TV-tender In Irnsum. In afwachting 'an de definitieve televisiezender te Ap- pel6ch zal in Irneum (Fr.) in het bestaan de gebouw van de fm-zender oen tijdelijke tv-zender in gebruik worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9