Classis Leiden van Hervormde Kerk over Nieuw Guinea Alen Towsey kwam naar Leiden om Nederlands te studeren Raad Zoeterwoude stelde begroting 1957 vast NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Discussie moet voortgezet Dr. Jansen Schoonhoven (O.geest) leidde besprekingen in Ook de classis Leiden van de Hervormde Kerk, die gisteren in het zen dingshuis te Oegstgeest vergaderde, heeft zich beziggehouden met de veelbesproken „Oproep tot bezinning inzake Nieuw-rGuinea". Nadat dr E. Jansen Schoonhoven gewezen had op de theologische en politieke achter gronden van dit probleem, bleek in de discUssie, dat er op dit terrein veel meningsverschillen te vinden zijn. Verscheidene ambtsdragers n ten voortijdig de vergadering verlaten en daardoor gaven de uitslagen van de stemmingen niet geheel de meningen van de afgevaardigden weer. Het laatste woord is over deze kwestie zeker nog niet gesproken. De praeses, ds D. J. Vossers, had de lei ding van de vergadering. „Welke van d« vele preken, die we in ons leven hebben gehoord, blijven hangen? Niet de preken, het i maar de preken, die ons deden schrikken. De Generale Synode heeft ook een preek gehouden, die zeer verontrustend heeft gewerkt. Velen zeggen: ,,'t Is niet een preek geweest, maar een politieke ver handeling". Heeft de Synode zich met het bekende vraagstuk te bemoeien? Men zegt, dat -de theologische fundering zeer zwak is. Een tekst aan het slot! In het begin wordt wel „de gerechtigheid Gods' genoemd, maar is dat „bijbels funderen?' Als de Synode gaat preken, dan moet het een pronkjuweel zijn. Toch heeft de Sy node de mensen door deze „Oproep tot bezinning" aan het schrikken willen brengen. Deze preek moeten wij vandaag beoordelen. Dat ligt ons over 't algemeen wel. Hoe zal de uitslag zijn? De Hervormde Kerk heeft de opdracht, een rustverstorende Kerk te zijn. Zij staat als Christus-belijdende Kerk reld. De beloften en geboden Gods gaan in de regel tegen de mening van het volk in. Zie naar 1 Koningen 22. Maar het is ook mogelijk, dat de Raad voor de Zen ding en de Generale Synode verontrust geweest zijn, of Ramoth-in-Gilead van Aram of van Israël is. Dan laat men zich niet gelegen liggen aan instemming of afkeuring; dan luistert men alleen naar de stem van de profeet Micha. We mogen dus de preek vandaag ge rust uiteenrafelen, critiseren of zeggen, dat de brief verkeerd geadresseerd is. Het kan ook zijn, dat we moeten instem men met het woord van de profeet. We vragen ons af. of het goed is geweest, dat de Synode dit internationaal-politieke vraagstuk aan de orde heeft gesteld voor een behandeling in de Kerk. Moge de Geest Gods ons leiden bij de bespreking van dit gewichtige vraagstuk". Verslagen De presentielijst was getekend door 35 predikanten, 32 ouderlingen, 4 diaken. 1 ouderling-kerkvoogd en 4 gasten. Ds Van der Kooij uit Noorden, die voor het eerst een vergadering van de classis Leiden meemaakte, kteeg een woord van welkom te horen. Ds J. N. de Ruiter van Leiden gaf een verslag van de laatstgehouden Synode-vergadering, ds W. A. B. Hagen van Katwijk aan Zee deed dit over de provinciale Kerkvergadering. De heer K. Eilander uit Berkhout in West-Friesland, secretaris van de Stichting voor Pro testantse Belangen, gaf aan de vergade- ririg een uiteenzetting, hoe deze Stichting tracht, onroerende goederen, die oor spronkelijk in Protestantse handen waren, in Protestantse handen te houden. Volgens een mededeling van de praeses is er vertraging gekomen in de beroeping van een ziekenhuispredikant. De finan ciën waren nog niet voldoende geregeld. Toch is deze zaak wel urgent, omdat de huidige predikant, ds Vermet, tegen 1 januari om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. Ter tafel lag een rapport van de com missie pastorale zorg aan de predikanten. Dit bevatte een drietal voorstellen: 1. Het moderamen van de classis schrijve een brief aan de kerkeraden, die tot de clas sis behoren, waarin op de verhoudingen in de kerkeraad gewezen wordt; 2. Er zullen ter classicale vergadering meer praktische dingen aan de orde gesteld moeten worden, b.v. op het gebied van mogelijkheden en methoden voor het win terwerk, de catechese, de vergadertech niek; de bespreking van dit punt leidde tot het voorstel om de predikanten op vier maandagen bij elkaar te roepen om over deze aangelegenheden te discus siëren; 3. De verplichting worde iedere predikant opgelegd om een zielzorger te hebben. De vrijheid van keuze blijve daarbij volledig gehandhaafd; dit punt bleek niet dadelijk aanvaardbaar té zijn, sommigen wilden de verplichting afwij zen, terwijl anderen dachten in de rich ting van een paar vertrouwensmannen in de provincie; een nader voorstel over deze materie zal nog worden opgesteld. geen nadere omschrijving van dit woord gegeven is. Later, in de brief van de Sy node. dié een nadere toelichting geeft op de „Oproep", komt deze omschrijving wel voor. Dit is dan ook de theologische achtergrond, waarom de Synode gespro ken heeft, zoals zij het heeft gedaan. Geen partijpolitiek dat ge- Bij het vragen naar de politieke achter grond moet men vooral bedenken, dat ei geen partij-politieke achtergronden aar de „Oproep" ten grondslag liggen. Men heeft dit wel als een verwijt laten horen, maar dit is beslist onwaar. Geen enkele politieke partij heeft gezegd, wat de Sy node zegt over dit vraagstuk. Men heeft getracht, het licht van Gods Woord daar over te laten vallen. De Synode leverl in geen enkele vorm kritiek op de wijze waarop het Ned. gouvernement het be stuur over Nieuw-Guinea uitoefent. De Raad voor de Zending is ér overtuigd, dat de gouverneur en ambtenaren veel doe bied. Nieuw-Guinea tionaal probleem aan de orde gesteld moeten worden en dat is de bedoeling van de Synode. Veel Nederlanders lijden in dit opzicht aan een blikver- enging. We moeten twee dingen goed zien: 1. Indonesië heeft een geschil met Nederland over Nieuw-Guinea en dat heeft eritstige gevolgen; 2. In donesië vindt voor zijn standpunt veel bijval bij andere landen. Kan men nu de Synode verwijten, dat zij met het aan de orde stellen van dit probleem de paden van Gods Woord verlaat? Spr. wees er nog op. dat het zeer moeilijk is, Gods Woord toe te passen op een concreet geval. De Kerk zal het moeten wagen, de pre diking toe te passen op concrete si tuaties. Deze moeilijkheden zal men niet uit de weg mogen gaan. Zie 1 Petrus 1 13. De inleider zei, dat het vraagstuk Nieuw-Guinea een onderdeel uitmaakt van een veel groter probleem, n.l. de ver houding tussen de westerse en de niet- westerse wereld. Dat heeft een grote om wenteling teweeggebracht. In de oosterse landen is een bovenlaag gekomen, die het eigen land wilde bevrijden van elke be voogding. Voor deze bevrijding heeft men alles over en men stelt het westen in staat van beschuldiging. Men verzet zich tegen westerse superioriteit en overheer sing. In dit probleem zijn wij als volk van Nederland ook zeer nauw betrokken en dat had men in ons land niet voldoende in de gaten. Het Nederlandse bestuur over Nieuw- Guinea is. volgens die volken, nog een restant van kolonialisme; daarover zal in de toekomst waarschijnlijk een storm op steken. Welnu, de Synode heeft het storm- sein gehesen. Daarom verzet spr. er zich tegen als dit een onvaderlandse daad wordt genoemd. Hij meende, dat het te gendeel juist waar is. Discutabel Wat kan nu de oplossing zijn? In de, „Oproep" staat, dat het niet de taak van de Synode is, de oplossing aan te wijzen. In geen geval mag Nieuw-Guinea in de ijskast komen. Daarom zal Nederland be reid moeten zijn, zijn soevereiniteit Nieuw-Guinea discutabel te stellen. Met klem zei spr., dat de Synode niet zegt, dat alles maar onder het gezag van In donesië moeten worden gesteld. Ze waar schuwt wel voor verborgen nationalisti sche gevoelens. De belangen van de be volking van Nieuw-Guinea moeten op staan; dat staat driemaal in de „Op- Wat heeft dit alles nu te maken mi theologische achtergronden? 1. Door te pleiten, dat er in Nieuw-Guinea een stabiel bewind zal zijn, komt de Synode op voor de bevolking; 2. Door te pleiten voor vermindering van het wantrouwen onder de volkeren, komt de Synode op voor de naaste, opdat hun streven vrijheid worde erkend. Spr. constateerde dat in Nieuw-Guinea geen noemenswaardige vrijheidsbeweging te bespeuren is. Het is een groot probleem in het geheel van de Aziatische volkeren. Hij geloofde dat de Synode gepoogd heeft, althans het begin van de weg van Gods gerechtigheid aan te wijzen. Discussie De voorzitter, ds Vossers, wilde de discussie graag aan de hand van vijftal vragen leiden. 1. Is de classicale vergadering van Lei den van oordeel, dat de Generale Synode, gebruik makend van haar recht, haar door de Kerk verleend, het probleem Nieuw-Guinea èn kerkelijk èn politieke- lijk aan de orde mocht stellen?; 2. Kan de classicale vergadering het billijken, dat de Synode in dit onderha vige geval de andere vergaderingen niet heeft geraadpleegd?; 3. Is de classicale vergadering van voelen, dat Nederland bereid zal moeten zijn zijn aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, in cussie te brengen?; 4. Meent de classicale vergadering, dat het aanwijzen van een praktische oplos sing niet op de weg der Kerk ligt, maar wil zij de Synode verzoeken om bij rege ring en parlement erop aan te dringen, een oplossing te zoeken?; 5. Is de classicale vergadering met de bijbels-theologische fundering van deze Oproep" tevreden? En zo neen, wil zij r dan bij de Generale Synode en bij de andere vergaderingen op aandringen ieraan verder te werken? Ds Pronk van Boskoop meende, dat de eerste vraag kon vervallen, omdat dit recht in de Kerkorde vastligt. Ook dr Oppenheimer van Leiden vond het onmogelijk, dit recht te bestrijden. De Kerk bemoeit zich. volgens hem, niét alleen met het innerlijke leven van het individu, maar ook met het openbare le- Alleen zijn onze Gemeenten dat niet gewend; ze zijn er niet op voorbereid en daarom mogen we de Synode wel ver- wijsten, dat ze de Gemeenten daarin niet heeft geoefend. Bij een volgende gelegen heid zal het uitschrijven van een perscon ferentie wellicht eerst noodzakelijk zijn. Ds Meuzelaar van Noordwijk Binnen meende, dot de „Oproep" wel wat anders gesteld had kunnen worden, maar hij was toch dankbaar, dat deze kwestie aan de orde is gesteld. Ds Ottevanger van Leiden vroeg, of bet tijdstip wel juist gekozen was. De Kerk heeft, volgens hem, het recht tot spreken, maar er zijn nog andere fac toren. De Kerk zal het Woord Gods tè ten hebben. De stem der volkeren mag toch geen doorslag geven? Dr Oppenheimer wees dan op een twee tal rapporten, die in de Gemeenten bijna geheel onbekend zijn: het rapport der christen-juristen, die zeggen, dat het nu de tijd is, dat deze dingen aan de orde komen; het rapport van Evanston zegt, ;r nog overschotten van kolonialisme zijn in de wereld, die moeten worden op geruimd. Met meerderheid van stemmen ver klaarde de vergadering, dat de vraag naar het recht van de Synode geheel kan vervallen. Bij vraag 2 vroeg ds Ottevanger, waar in de urgentie van deze aangelegenheid schuilt. Ook de Synode-leden zijn er met hun neus op gedrukt. Waarom dan zo'n haast en waarom eerst niet de classicale vergaderingen geraadpleegd? Fundering Dr Jansen Schoonhoven vond het tijd stip zeer gunstig, omdat we niet moeten wachten, tot de zaak in de Verenigde Na ties komt. Bovendien is het, volgens hem. „een oproep tot bezinning", die aan de classicale vergaderingen wordt voorgelegd. Ds Moerenhout van Katwijk zei, dat de „Oproep" suggesties bevat, en dat men het daarover niet eens is. Bij de vraag naar de theologische fun dering zei dr Oppenheimer, dat het be roep op de H. Schrift in het geding is. „We moeten niet voor iedere aangelegen heid een tekst proberen te vinden. Nieuw- Guinea is volstrekt onbekend in de Bij bel. Spontaan moet men vaak de dingen aanvoelen. Beweegt dit stuk zich in de richting van het denken Gods?" Als spr. in dit stuk niet duidelijk aanvoelde, dat de begrippen vrede, verzoening en ge rechtigheid erin voorkomen, dan zouden aangehaalde teksten dit niet hebben .be reikt. Hij geloofde dat dit wel het geval is. De theologische fundering mag dan zwak zijn. ze is er zeker aan alle kanten in te vinden. De bedoeling is duidelijk. Ds Moerenhout wees erop, dat de „Op- roèp" toch spreekt over „huidige situatie" en „veranderende wereld". Daarom vindt hij de theologische fundering zeer zwak. Ds Hoekstra van Oegstgeest meende dat juist de gebeurtenissen van elke dag teke nen aan de wand zijn, die ons worden voor gehouden. Dat moet ons doen vragen, wat Gods wil is in de hedendaagse situatie. De praeses deed het volgende voor stel: „De classicale vergadering ver zoekt de Synode, gezien de huidige onzekerheid in de Kerk, de discussie over Nieuw-Guinea voort te zetten". Negenendertig leden verklaarden zich hier voor; 23 meenden, dat de classicale vergaderingen eerst ge raadpleegd hadden moeten worden, terwijl 28 de Synode wilden verzoe ken, er bij de regering op aan te drin- oplossing te zoeken. Het 5 i de vergadering werd gesloten. ■--tf F In Rijnsburg werd gisteren het huwelijk voltrokken tussen de wegen wachter Bert van Delft, Katwijkerweg 4, en mejuffrouw Dicky Heemskerk, Baron van Wassenaarstraat 3. Van het gemeentehuis trok de stoet naar de kleine kerk aan de Brouwerstraat. Op de foto schrijden bruid en bruidegom tussen een haagje van wegenwachters door. Foto N. van dej- Horst. PROMOTIE If. VAI\ ZYLL Activiteiten I.C.C. Op 15 februari zal de interscholaire culturele ontmoeting 1957 in de Stadsge hoorzaal worden gehouden. Voor begin november staan verder wedstrijden in welsprekendheid op het programma en ook zal een bekende figuur uit het cul turele leven worden aangezocht voor het houden van een causerie. Ter opluistering Het accordeon-ensemble „Neerlandia" uit Leiden zal het concours opluisteren, dat op 3 en 4 november in Rotterdam wordt gehouden en waar wordt gespeeld om de titel wereldkampioen mondaccor- Scylla-nieuws Morgenavond half acht wordt in het clublokaal van Scylla, Galgenwater 10, de halve finale gehouden van de bekerwed strijden, georganiseerd door de afdeling Den Haag van de N.T.T.B. De strijd gaat lussen Scylla 1 en Wibo 2. Scylla komt uit met Van Zoelen. Van der Voort en Verkerk; Wibo met Jacobs. Wesseüng en Bronsgeest. Het damesteam van ScyMa werd in de kwart-finale uitgeschakeld door het Ne derlands kampioensteam Batswingers. Dé einduitslag was 0—9. Aan de universiteit van Leuven is tot doctor in de lichamelijke opvoeding ge promoveerd op het proefschrift „De Ivmpische beweging en haar betekenis voor de sportbeoefening" de heer W. Zyll uit Den Haag, directeur van het Ne derlands Olympisch Comité. Promotor was prof. G. de Nayer. De jury kende dr. Van Zyll h'et predikaat „met grote on derscheiding" toe. (Advertentie) Wie maakt de leukste 3 oktober-foto' Win er een fototoestel mee. Stuur Uv kiekje in. FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstr. Formaat minstens 6x6 cm. hoogs 18 x 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per Emeritus-predikant iverd vijfenzeventig Ds. .Joh. Jansen nog lang geen vergeten burger HET SPRAK welhaast vanzelf, dat het ds. Joh. Jansen gisteren op zijn vijfenzeventigste verjaardag niet aan belangstelling zou ontbreken. Maar dat de emeritus-predikant der Chr. Geref. Kerk zóveel blijken van medeleven en waardering zou ontvangen, hadden hij en zijn vrouw toch niet verwacht. Natuurlijk kwamen de blijken van be langstelling vooral uit de Leidse Ge meente. De kerkeraad had een deputatie gezonden, alsmede een prachtige fruit mand. Ds. Van der Weele was verhinderd, zal ds. en mevrouw Jansen alsnog bezoeken. De oude heer A. Buurman, die lang ouderling van ds. Jansen is ge weest. had voor een fraai bloemstuk ge zorgd, evenals zijn zoon, de heer A. Buurman te Wassenaar. Ook de jeugd verenigingen hebben hun oud-predikant niet vergeten. Tot de verdere receptiegangers behoor- en ds. Visser uit Sassenheim, ds. De Bruin uit Boskoop en ds. Kampman uit Rijnsburg, die -met ouderling Zandbergen de Kerk van het bloemendorp vertegen woordigde. Voorts kwamen velen ds. en Jansen complimenteren, en er heel wat brieven, bloemen, fruit- Win de zilveren medaille van de Ver. v Vreemdelingen Verkeer, verbonden aar de tweede prijs van de grote 3 oktober- fotowedstrijd. Foto's insturen aan: FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarlemmerstraat 102. Formaat minstens 6x6 cm, hoogstens 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per Met beurs van onze regering Hij arriveerde met de Cirote Beer Inleiding Dr Jansen Schoonhoven, rector van de Hervormde zendingshogeschool te Oegst geest, leidde de besprekingen over de „Oproep" In. Deze oproep is vrij plotseling publick geworden. Reeds menigeen heeft zich af gevraagd, waarom de Synode zoVeel on rust verwekt. Voor het goed verstaan is het nodig, te weten, dat de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk de zaak aanhangig heeft gemaakt, omdat hij meende, dat deze zaak veel te weinig door het Nederlandse volk in het alge meen werd begrepen. De raad wist, dat er veel verzet zou komen, maar wij meen den. dat het moest. Als we vragen naar de theologische achtergronden van deze „Oproep", dan zijn er, die menen, dat die er in 't geheel niet in te vinden zijn. Anderen menen van wel. maar dat de achtergronden ge fundeerd zijn in een „natuurlijke" theo logie. Dit laatste is echter ook ten enen male onjuist. Spr. meende, dat de Synode de theologische achtergronden duidelijker naar voren had moeten brengen In de in leiding tot de „Oproep" wordt wel ge zegd, dat we „moeten zoeken naar het licht van het Woord Gods"; dat vond spr. een zeer belangrijke zinsnede, want dan wordt gepredikt, dat Jezus Christus de Koning der koningen en de Heer der he ren is. Gods soevereiniteit zal gepredikt moeten worden over alle volken. Van daar dat de „Oproep" spreekt over de verantwoordelijkheid tegenover God en de naaste. We zullen daarbij bij de pro feten in de leer moeten gaan. want dit geldt piet alleen in onze verhouding als individu tegenover individu, maar ook ten opzichte van volkeren en staten. De „Oproep" noemt ook het woord „ge rechtigheid". De Synode heeft zeker de bijbelse zin van dit woord als bekend vei- ondersteld. Spr. betreurde het, dat er en keert terug met Zuiderkruis "JVTEGEN MAANDEN ACHTEREEN heeft op een tweede verdiepingskamer k aanSle burgerlijk-rustige Jan van Goyenkade te Leiden een Australiër gewoond. Mister Alan Towsey, master of arts (doctorale graad) van de uni versiteit van Sydney in Australië. Naar Nederland en naar de rijksuniversi teit van Leiden gekomen om onze taal, letterkunde, geschiedenis en ons land zelf beter te leren kennen. onderwees, had men hem om zijn kennis van het Nederlands ook benoemd toi van het comité, dat met de opstelling het leerplan Nederlands was belast. Een man die, toen wij hem opzochten, met zijn open Schillerhemd koffers zat te pakken in een vertrek, dat dezelfde aan blik bood als alle andere vertrekken, waar een mens zich gereed maakt voor een duizenden mijlen lange reis over zee en land. Die echter ondanks zijn beslom meringen vriendelijk tijd vrij maakte voor een kort gesprek, waarop hij zich kenne lijk geheel wist te concentreren, al was hij met de her en der verspreide boeken en nog in te pakken kleren nog lang niet „Hoe bent u hier gekomen, meneer Tow sey?" Mr. Towsey's onder borstelige wenk brauwen verscholen ogen glinsteren in eens van plezier en het gesloten gezicht breekt open naar een uiterst beminnelijke, wat verlegen glimlach. Hij maakt in uit stekend Hollands een sterrekundig grapje: „Ik ben via Suez gekomen met de Groote Beer en ik ga over Panama terug met de Zuiderkruis". Hij heeft veel gevoel voor humor. Kennis Na een duidelijker vraag vertelt hij'van de studiebeurs, die hij van de Nederlandse regering kreeg om hier te studeren. Hij mocht kiezen aan welke universiteit dat zou gebeuren. Hij koos Leiden en zo werd hij verder Ingewijd in Nederlandse taai en letterkunde door prof. Kloeke en prof. Minderaa. Vérder ingewijd, want hii had in Australië al wat theoretische kennis opgedaan van het Hollands. In zijn staat, New South Wales, was het Nederlands op de scholen ingevoerd als verplicht leer vak. Hoewel hij eigenlijk Frans en Duits Hij had geregeld contact met Hol landse immigranten. De Hollanders moeten over mister Towsey naar huis hebben geschreven,want hij heeft zich in Holland in betrekkelijke be Mr. Alan Towsey. tekenis nooit in die negen maanden eenzaam behoeven te voelen. Toen hij begin van dit jaar in Rotterdam aankwam, werd hij daar allerharte lijkst ontvangen door familieleden van hem bekende immigranten. Heerlijke tijd „Ik ga geen namen noemen van men sen, die gastvrij zijn geweest voor mij", zegt mr. Towsey, „want dan krijgt u zo'n lange lijst" hij geeft een halve meter aan „en ik zou er dan toch nog ver geten. En dat wil ik niet. U mag wel schrijven, dat lk hier een heerlijke tijd heb gehad." En dan praat hij nog even over de reisjes, die hij naar vrijwel alle streken van Nederland maakte. Van de heerlijke week, die hij In het goede land van Brabant beleefde. Van zijn studiereis naar Alkmaar, Enkhuizen én Groningen, waar hij werd opgevangen door mensen, die net als hij Esperanto spreken. Hier manifesteert hij onbewust zijn bescheidenheid. Hij heeft het niet met zoveel woorden gezegd, maai valt uit het gesprek af te leiden: hij spreekt Frans, Duits, Engels, Neder lands en Esperanto. Wens Even nog gaat het gesprek voort. Ovi de 70.000 Hollanders, die nu al in Ne South Wales zijn, over het Hollandse oi derwijssysteem. waarvan hij een speciale studie maakte, over de Nederlandse lite ratuurstudie, die hij thuis bij zijn vi en drie kinderen in de plaats zijner inwo ning Parkes gaat voortzetten en over zijr wens eens aan een Australische universi teit Nederlands te mogen doceren. „Ik heb heel veel materiaal verzameld" zegt hij. „Misschien kan lk dat nog eens gebruiken om de hogere graad van „mas ter of arts" (doctor) te bereiken. Maar" en hij kijkt even naar zijn boeken en zijn kledingstukken „morgen vertrekt de Zuiderkruis, ik moet verder met mijn werk." Quasi wanhopig haalt hij zijn schouders op. „Hoe ik alles moet ber gen, het is mij een raadsel." manden en andere geschenken, waarbij enkele onder couvert. „Het lijkt er haast op, dat Ik nog in artiovp dionst hen", zèi de oude. vorig jaar geridderde predikant, die zich deze dag niet zó had voorgesteld. Van 's morgens tien uur tot 's avonds 9 uur is het in het huis aan de De Laat de Kanterstraat een komen en gaan ge weest. met slechts een enkele onderbre king. Ds. en mevrouw Jansen toonden zich daarvoor zeer erkentelijk. Dr. J. W. de Jong houdt morgen inauguratie Morgenmiddag om vier uur zal dr. J. W. de Jong, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte de rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de Buddhologie en het Tibetaans, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot-auditorium. Genie-officier wilde eigen auto hebben Een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het in streng arrest doorge brachte voorarrest met een procftjjd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst zonder het recht te verliezen bij de ge wapende macht te dienen hoorde giste ren de eerste luitenant der genie M. C. A. B. door de auditeur-militair b(J de Krijgsraad te Veldc-West tegen zich eisen, tot welke straf hU ook werd ver- B. had zich als hoofd van de dlenst- kring der genie in Den I'elder schuldig gemaakt aan overtreding van het Milit: re Ambtenaren Reglement door van e aannemer f 288.90, een toilettafel rr spiegel en rietmatten aan te nemen bovendien door allerlei slimmigheden de staat der Nederlanden te benadelen ter gunste van die aannemer voor f 1030 al< kwijting van een door hem aangegane geldlening. In zijn requisitoir kondigde de auditeur militair aan. dat meer knoeierijen bij de genie binnenkort berecht zullen worden. Verdachte had zich aan bedriegerijen schuldig gemaakt omdai hij een eigen auto wilde hebben De raadsman, mr A. Kastein herinnerde er aan. dat er bij de genie weinig rekening gehouden wordt met de voorschriften en zei. dat velen bij dit dienstvak na de arrestatie van ver dachte bfezwarend materiaal hebben ver- Verbetering Watertje in zicht GISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Zoeterwoude in openbare vergadering bijeen. Een belangrijk agendapunt vormde de bespreking van de gemeentebegroting voor het jaar 1957, die een tekort aangeeft van f 147.846.08. De kapitaaldienst heeft een tekort van f 1.617.487,51. De ver betering van het Watertje staat bovenaan op de lijst van openbare werken en op voorstel van de begrotingscommissie werd nog een bedrag van f 500.000 gebracht op de kapitaaldienst voor de aanleg van een verbindings weg van de Noorbuurt naar de Ommedijk. Ven en A C Heijningen; Wilhelmus G P, z v P C van der Drift en W J Hilgersom; Elisabeth H J. d v W G Molenkamp en Direct na de opening deelde de voorzit ter mee. dat G.S. de goedkeuring van de uitgaven voor een zwembad aan de Noord Aa nog twee maanden aanhouden voor een nader onderzoek. Met de aanleg van het zwembad is een bedrag van 45.000 gemoeid. Vervolgens gingen een aantal kleinere ;aken onder de hamer door en werden enkele subsidieverleningen akkoord be vonden. B. en W. stelden de raad voor een gemeentebode te benoemen. Op de voor dracht van het college 6tonden de namen de heren J. L. van den Akker en W. an Leeuwen. Na geheime besprekingen den op de heer Van den Akker 4 rtemmen uitgebracht en op de heer A. Th. Berg. die niet op de voordracht stond, 7 stemmen, zodat deze laatste werd be noemd. De raad ging daarna akkoord met grond aankoop van de bouwvereniging St. Willi- brord, van de Zwetpolder en van de Pa tronaatscommissie. Beschouwingen Bij de algemene beschouwingen tracht de heer H, J. v. d. Ploeg het college dank de voortvarendheid ten opzichte de woningbouw. Bij de bestudering de begroting had het investeringsplan zijn bijzondere aandacht getrokken. Volgens de begrotingscommissie, waarvain spreker deel uitmaakt, ontbreekt hieraan een post 4000 voor het maken van uitbrei dingsplannen cn 3.000.000 voor de rioo waterzuiveringsinstallatie Dc heer V. de Ploeg ging ook nader In op de deining, die rond het struc tuurplan is ontstaan. De plannen, die volgens het raadslid, door de land bouwdeskundige zeer eenzijdig zijn be keken, werden ernstig aan kritiek on derworpen. De betrokken deskundige zou hebben beweerd, dat Industrialisa tie voor Zoeterwoude niet noodzake lijk is. De heer Van der Ploeg heeft evenwel reeds jaren gepleit voor de vestiging van klcinindustrlc. HIJ legde In dit verband de nadruk op de moei lijkheden, die bU Industrievestiging zullen ontstaan en op d* verantwoor delijke taak van het gemeentebestuur. Opmerkingen De heer C. J. van Leeuwen merkte op, dat het hem bevreemdt, dat de plannen de raad zo stroef worden uitgevoerd de heer Van der Geest vestigde nog s de aandacht op de „achtergeblevi gebieden", die verstoken zijn van elek triciteit en waterleiding. De voorzitter antwoordde, dat de i lissie voor het waterleidingbedrijf plan- en in studie heeft en dat ook de lichting de aandacht van B. en W. heeft. Bij de post beplantingen kon de voorzitter meedelen, dat het in de bedoeling ligt de nting langs Zwetkade en Schenkel- weg door de Heidemaatschappij te laten begroten. Met 1 stem tegen besloot de raad geen goedkeuring te geven aan subsidies de militaire tehuizen van het Huma nistisch Verbond. Nadat ten slotte was besloten de nood- slachtplaats te handhaven en te verbete- werd de gemeentebegroting in al haar onderdelen met algemene stemmen vast gesteld. Burgerlijke stand Geboren; Johannes J A M. z v N J van Schic en A A P van Santen; Seraphina, P v d Velde en A Nagtegaal; Qulri" H P. d v C A Lagerberg en C A van 'uwen; Leonardus G M, z v Th C van ?n en W H M Wolvers; Gerrlt J. z v J Wielders en W C van der Hoeven; Cor nells A A, z v W Th Hogervorst en E M Schouten'; Theodora H, d v P J van Dr. R. A. Kern erelid van Oosters Genootschap Gisteren heeft prof. dr. F. M. Th. Liagre Böhl, de vice-voorzittcr van het Oosters Genootschap in Nederland, aan dr. R. A. oud-lector van de Leidse universi- n een bekende Orientalist, het erelid schap van dit genootschap aangebo den. Deze onderscheiding werd de heer verleend ter gelegenheid van zijn 81ste verjaardag. Nederlandse braderie in Brussel Zaterdag wordt in de Hoogstraat te Brussel een „Breughel-braderie" geopend, van het algemene thema zal zijn „Nederland". De winkels zullen enkele kenmerken en feiten uit de Nederlandse folklore en geschiedenis uitbeelden. J H Karremans. Getrouwd: J P Baak en Th A Uljee; A H. Wolvers en J W Vink; A de Graaf en N Vromans; G F J van Rijn en C C M de Groot; W Hoogervorst en A A Zand bergen. Ovea-leden: Gijsberta Hak, 77 jaar, echtgenote van P Oudshoorn. Haagse economische politierechter Leidenaar overtrad melkwet Conform de eis werd een niet versche nen mëlkslijter te Leiden veroordeeld tot 15 of 6 dagen door de Haagse econo mische politierechter. Verdachte had een overtreding van de melkwet begaan. Boete voor melkverkoper Een melkverkoper uit Leiden was ge dagvaard voor de Haagse economische politierechter, omdat hij melk aan zijn vaatwerk had onttrokken zonder hierbij de kraan te gebruiken. Omdat dit in strijd is met de melkwet werd verd.. die niet verschenen was, conform de eis veroor deeld tot 20 of 8 dagen. Koeien voor plezier? Melk niet verkopen Vijfendertig gulden of 20 dagen eiste de officier bij de Haagse economische poli tierechter tegen een veehouder te Noord- wijkerhout. Deze stond terecht, omdat men zijn dochtertje had aangehouden, die in een emmer melk vervoerde om te ver kopen. Toen de politierechter aan ver dachte vroeg of hij veehouder was ont kende hij dit ten dele. Ik heb koeien voor mijn plezier. Maar u laat dan toch maar met melk venten door uw kinderen, zei de politierechter. Toen zijn dochter aan gehouden was had verdachte vier koeien, momenteel heeft hij er nog twee. Verd. maakte er geen gewoonte van om melk te verkopen, masr als ik wat over heb dan wel. Ook voerde verdachte nog aan, dat hij het uit nood had gedaan. De po litierechter zei: Zoiets mag nu eenmaal niet. Aan verd. werd nog gevraagd of hij het nu nog deed. Praktisch niet, was het antwoord van verd. Conform de eis ver oordeelde de politierechter hem met de waarschuwing, dat hij het niet opnieuw moet proberen, want dan zal de straf veel zwaarder zijn dan nu. Bakkerswet overtreden Bij verstek werd conform de eis ver oordeeld een bakker te Noordwijk tot «en geldboete van ƒ15 of dagen hechtenis. Verdachte had de bakkerswet overtreden. Caféhoudster veroordeeld In een café te Noordwljkerhout werd op 28 februari jl. in de tapkast twee fles sen jonge jenever gevonden, die daar niet hoorden. Mevrouw S. kon niet be grijpen hoe deze flessen hierin gekomen rant de flessen bevatten niet het juiste procent alcohol. De dame, die te recht stond dacht dat het een kwajon gensstreek was. Maar hoe kunnen die dan in de tapkast komen? Dat ging eerst ge makkelijk. maar nu heb ik het laten ver anderen, want ik heb er mee geleerd. De officier eiste een geldboete van ƒ15 of 6 dagen. Mevrouw S. vond de straf toch wel erg hoog. want ik ben zo arm, dat Ik het niet kan betalen. Zij vroeg daarom uitstel van betaling. De officier verminderde nu de eis tot 10 of 4 da gen. Conform de eis veroordeelde de rechter haar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus Henricus Theodo- •us Maria zn van G. Prinsen en C. T. M. Heiring; Adrlanus Cornells zn van C. Ber- ;er en M. W. de Koning; Arjen Reinout :n van A. J. v. d. Grient en J. B. Wilken; Tómas-Eythór zn van A. E. Tómasson en d. Valk; Adriaan Marinus zn Gillissen en S. Reijerse; Eva Maria dr van P. Muus en G. den Heijer; Peter Barwert zn van P. Ouwehand en T. Genemans; Simon Hendrik zn van IJ. de Jong en A. v. Duyvenvoorde. GEHUWD: A. J. Kortekaas en M. M. Levahrt; J. H A. Naber en C. A. M. J. Beurze; H N. Bauer en .M. M. van Noort; A. J. Bentveld en M. S. Neuteboom; P. P. J. M. Schram en W. M. E. Thomeer; d. Nieuwendijk en E. v. d. Steen; C. H. P. J. Sormani en J. A. M. Bleijs; G J. M. Groenendaal en F. Boekkooi. OVERLEDEN: A. v. d. Melj. 81 jaar. huisvr. van H. A. v. Asperen; J. A. van Muijen, 44 jaar, man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7