BOLS Woningnood is in Spanje veel groter dan in ons land Arbeider moet hard werken, en nog komt zijn gezin te kort Verkiezingen werpen hun schaduwen vooruit ..Studentenorganisaties zullen nieuwe stijl moeten vinden" N.V.V. doet beroep op niet te staken grafici f - DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Sereno bewaakt de huizenblokken Hjn iyan een onzer verslaggevers) jk l-l- Barcelona een woning te vin- len. Er wordt gebouwd, maar niet genoeg, bij lange na niet. Bovendien s gedurende de burgeroorlog, ze ventien jaar geleden, een groot aan- sen (al woningen vernield, wat nog iteeds niet is gecompenseerd. Aan het begin van dit jaar werd het woningtekort voor geheel Spanje op •én miljoen geschat. Hierbij «grepen het aantal woningen dat drin- worden vervangen. Vooral in Ie oude stad van Barcelona, llechts een blik in het portaal behoeft werpen om te zien dat er maar weinig ;e herstellen is, zouden naar Nederlands! «grippen honderden woningen onbewoon. aar verklaard moeten worden. Niettemin uizen er tientallen gezinnen. De jaarlijkse woningproduktie «el Spanje bedraagt gemiddeld slechts 5.000. Ware er geen sprake van bevol- ;ingsaanwas en woningsanering, dan lus, bij een constant bouwtempo, de ingnood over veertig jaar tot het den behoren. Een weinig aantrekkelijk jefld voor de Spanjaarden. Doch de ;elijkheid is nog erger. Alleen om de bevolkingsaanwas, drie- onderdduizcnd zielen op een totaal i miljoen inwoners per jaar te kunm pvangcn, zijn 75.000 woningen per jaar odig. Wil men dan nog komen tot hygië- ischer en gezonder woon-omstandigheden produktic van 110.000 woningen jarlijks noodzakelijk. Hi lingtckort wordt dus jaarlijks met 85.000 enhedcn vergroot. In Nederland bestaat een levensgroot 'oningprobleem, waarvoor talloze des- undigen al dan niet bruikbare oplossin de hand doen. doch de Nederlan- er mag zich gelukkig prijzen boven de Spanjaard, wiens regering het niet raagt een jaar te noemen, waarop de ingellende tot het verleden zou kun- behoren. V er jaardagstaart en een bos sleutels. Wil men na elf uur zijn woning betreden, dan moet men de hulp van de sereno inroepen. Hij beschikt na melijk over de sleutels van alle buiten deuren van een straat of blok, en kent alle bewoners. Komt men laat thuis, dan sist men (de gebruikelijke manier om iemand te roepen, of dit nu een kelner of een aar dig meisje is) of klapt in de handen. De sereno, die met enkele collega's op een straathoek zit te pralen, stampt met zijn stok op de grond ten teken dat hij in aan tocht is. Men geeft hem een peseta en de man verdwijnt weer, geluidloos lopend op zijn touwschoentjes, naar een straathoek of een andere klant, die toegang tot zijn woning begeert. In Barcelona zijn er honderden, allen huis te gaan. in een goedkoop restai eten. Het allergoedkoopste is wel acht tot twaalf peseta's. Voor water, licht en kolen in zijn woning betaalt hij honderd vijftig peseta's, voor kleding, schoeisel e.d. tweehonderd. Diverse ove rige uitgaven kan men eveneens op twee honderd stellen. In deze berekening heeft hij slechts maal per week vlees, twee schotels per maaltijd, vijf kilo suiker en olijfolie als enige vethoudende substantie. Zijn maandelijkse uitgaven bedragen du: ongeveer eenentwintighonderd peseta's, zijn ontvangsten in het beste geval der tienhonderd. Het ontbrekende dient worden aangevuld met overuren, met werk van de vrouw, met, indien mogelijk, een andere betrekking naast zijn hoofdberoep, Een achturige werkdag wordt een fictie, omdat de meest primaire levensbehoeften meer geld vragen dan hij kan verdienen, Laten we toch afrekenen met het sprookje dat de Spanjaard, althans de inwoner van Barcelona, lui is. raio Primo de Rivera komt, royaal, uljoenenstad waardig, een monumentaal erzekeringsgebouw. In de buitenwijken, het Plazo Calvo Sobelo, op de weg et vliegveld, verrijzen moderne, lichte llats, die ook volgens Nederlandse leke- "legrippen aan eisen van schoonheid en erieflijke inrichting voldoen. Dit in igens tel ling tot de regeringsgebouwen, volgens het verjaardagstaart-principe het midden een torentje boven de »aa'lf of veertien verdiepingen hebben szien van deze bizarre maar weinig idrukwekkende eigenaardigheid, bijzon fantasieloos worden opgetrokken. Bijzonder soliede zijn de nieuwe wo ningen niet. Meermalen had er tijdens het bouwen een instorting plaats, die het noodzakelijk maakte het gehele werk opnieuw te begiijnen. Dit is niet de laatste plaats te wijten aan gebrek aan goede materialen. Er zijn hijskranen, zeker, maar op ele bouwwerken worden de materialen iet een katrol in rieten mandjes om hoog gebracht. Arbeid is immers goed koop in Spanje. Betonnen bouwsels zijn betrekkelijk weinig, daar cement moet worden ingevoerd en de Spaanse re- g nu eenmaal over weinig deviezen beschikt. muren worden opgetrokken van bakstenen, met op bepaalde afstanden Ingemetselde pijlers om het geheel eni ge stevigheid te verschaffen. Deze ste vigheid is nogal illusoir, wanneer men dikte der buitenmuren ziet; bij hoge gebouwen gemiddeld zestien centimeter, binnenmuren van vier tot zes centi- Vloeren zijn van steen, wat werkbespa- nd is voor de huisvrouwen, maar wat ede zijn oorzaak vindt in het gebrek aan Wordt niet midden in een wooncen- um gebouwd, dan blijven schuttingen dezelfde reden achterwege, elders en zolders ziet men weinig. Het is veelal eenvoudig vanuit de woning —f bereiken, een terrasdak, en wordt door bewoners van de bovenste verdiepin- i gebruikt om de was te laten drogen. Sleutelbewaarders Een typisch aspect van de Spaanse grote oningen: de sereno. Tegen tien. elf oondsverschijnen zij op straat, voor- n een met ijzer beslagen knuppel In de dichtbevolkte wijken van Barcelona leven tienduizenden in omstandigheden, die elk be grip van hygiëne tarten. Niette min vermeerdert het woning tekort nog jaarlijks met tien duizenden en kan de nieuwbouw het normale bevolkingsaccres nauwelijks bijhouden. voorzien van een knuppel en een grote pet (hoeveel mensen dragen er in Spanje uniformen of uniformpetten!). Men kan de sereno kleine diensten opdragen, zo als het letten op een geparkeerde auto. boodschappen doen in de buurt of een dokter waarschuwen. Hij is een toevlucht voor Spanjaarden en vreemdelingen. Hij weet welke hotels in zijn wijk nog kamers vrij hebben. Duur leven De Spanjaarden die zich in het bezit van een behoorlijke woning kunnen ver heugen, merken dit ook terdege aan hun budget. De prijzen van een klein apparte ment variëren van tweehonderd tot vier honderd gulden per maand, tweekamer woningen in een behoorlijke buurt voor zien van comfort, van negentig tot hon derdvijftig gulden Talloos zijn echter zij, die het met min der moeten doen, wier maandelijkse in komsten eenvoudig niet toestaan, een der gelijk bedrag voor hun woning uit te Stel de inkomsten van een goed-betaal- de arbeider met twee kinderen, de gemid delde grootte van een gezin in Barcelona op veertig peseta's per dag. Er zijn er tal lozen; half geschoolden of ongeschool den, die minder ontvangen. Zijn salaris bedraagt dan ongeveer twintig peseta's per dag, maar door duurte, en kinderbij slag etc. krijgt hij bijna het dubbele in handen. Minimaal verwoont hij 350 peseta's per maand en voor de voeding van zijn ge zin dient hij zeker twaalfhonderd pese ta's uit te trekken. Hij kan, wanneer hij ver van zijn werk woont of 's avonds overuren maakt die hem beletten naar Een huis, zoals men ze in de grote Spaanse bevolkingscentra veelvuldig aantreft. Kleine bal konnetjes voor de ramen, het ge heel tegen de zon afgeschermd met een rieten mat. HET IDEALE KABINET.... ....op stevige basis. Kunsten en Wetenschappen onder Abe Linkstra. Spot en Vrolijk- i heid onder Toon Kan. Verder afschaffing belastingen, verhoogd staatspensioen voor alle meerderjarigen en vrij roken: Lexington van America's Best Tobaccos. Wereldcongres voor de bedrij f sveiliglieid Ter gelegenheid van de Wereldtentoon stelling in Brussel wordt daar van 5 tot ei 1958 het tweede wereldcongres in zake het voorkomen van bedrijfsongeval len gehouden. Het doel van het congres de uitwisseling tussen overheid, instel lingen, organisaties, bedrijven en andere belangstellenden van inzichten en erva ringen op het gebied van de veiligheid in het bedrijf. Een Benelux-comité verzorgt de voor bereiding. Ook Nederland heeft hierin zitting. Van ons land wordt een bijdrage f 60.000 verwacht. Het bedrijfsleven hiervan tweederde opbrengen, rijk dient het overige deel f 20.000, beschikbaar te stellen, aldus mi nister Suurhoff in de begroting van so ciale zaken. Openluchtmuseum Arnhem Tot de uitbreidingen van het Neder lands openluchtmuseum te Arnhem 1957 zullen vermoedelijk behoren de aula, de teel'boerderij „Scheermanevliet" uit Oud-Beijerland en een Brabantse lang- gevelboerderij uit Budel. Ook zullen er dat jaar verscheidene tentoonstellingen worden gehouden. In de Westduitse Bondsrepubliek (Van onze correspondent te Bonn) TI/IET HET VERSTRIJKEN van het zomerreces van de Bondsdag wordt -L*-®- in West-Duitsland formeel het verkiezingsjaar 1957 ingezet, dat pas zal eindigen, wanneer de bevolking van de Bondsrepubliek in de herfst van 1957 haar derde na-oorlogse parlement gaat kiezen. Die verkiezings campagne is feitelijk al eerder begonnen, n.l. tijdens het Bondsdagdebat vlak vóór het zomerreces in juli j.l. over de her-invoering van de militaire dienstplicht, om in het kader van de N.A.V.O. 500.000 man op de been te brengen. (De wet werd, naar men zich zal herinneren, aangeno men met de stemmen van hetgeen er van Adenauers coalitie nog over is). Het debat over de dienstplicht heeft, eerder dan gewoonlijk, het kiezers korps wakker geschud en de aandacht gevestigd op wat een der belang rijkste onderwerpen (en twistpunten) van de komende verkiezingsstrijd zal worden. Vast staat reeds dat de C.D.U. géén herhaling te zien zal geven van haar sationele stembusoverwinning van die haar een grote meerderheid in parlement verschafte. Het is zelfs nog Hij werkt tien, twaalf uur per Doch met deze on-Europese werktijd is hij nog niet in staat zijn kinderen de opvoeding te geven, die hij graag zou wensen. Zonder de mate ontspanning te krijgen, waarop iemand piet een dergelijke werktijd recht heeft Veel fantasie De Utrechtse politierechter veroor deelde de 24-jarige eierenhandelaar G. S. uit Nijkerk tot 75 of 15 dagen hech- wegens het doen van valse aan gifte. De jongeman was op een zaterdag avond naar allerlei amusementsbedrijven Utrecht getogen en, om tegenover zijn ouders en verloofde gedekt te zijn, diste oen maar bij de politie een verhaal op, als zou hij het slachtoffer van een roofoverval zijn geweest Burgemeester van Delft over rel o TN DE GISTERAVOND gehouden vergadering van de Delftse gemeente raad, heeft het lid, de heer Plantema (arb.) een interpellatie gehouden over de gebeurtenissen in de nacht van vrijdag op zaterdag van vorige week, waarbij de pas-ontgroende leden van het Delftse Studenten Corps een aanval deden op de sociëteit van de Delftse Studentenbond en daarbij vernielingen hebben aangericht. De voorzitter, burgemeester D. de Loor zeide dat hij als hoofd van de politie niet interpellabel is. Wegens de ernst van de zaak wilde hij niettemin enige mededelingen doen over deze kwestie, is het geen boosaardig op- de studenten geweest, aldus aan de politie voorgelegd en men ver klaarde zich bereid zich aan de spelregels te zullen onderwerpen. Door het optreden van enige oudere jaars van het D.S.C. zijn er toch moei lijkheden ontstaan, die spreker afkeurde We zijn begonnen de studenten ons ver trouwen te" schenken, en zullen dit ooi in de toekomst doen, zeide hij. Het ge beurde is voor de omwonenden zeer on aangenaam geweest, maar de sociëteil Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nieuwe heerlijke imaj Erg lekker ook voor kinderer Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate Colgate de meest verkochte tandpasta tor wereld van de Delftse Studentenbond ligt aan de Oude Delft nu eenmaal moeilijk. Het college zal trachten daarin verandering te brengen. Hoewel men, vervolgde de burgemeester, bij enige corpora de groentijd als een kentering ondergaat, ontbreekt anderen de geestkracht en overwicht op het grote aantal nieuwe le den. In dergelijke gevallen gaat men van de vuisten gebruik maken en een grote mond opzetten. De heer Plantema zei hierop dat de studenten een nieuwe stijl zullen moeten nden die past in deze tijd. Zijn fractie is echter in hoge mate verontrust over et overvloedig gebruik van alcoholica, ijdens deze feesten waarin ook de ni leden van 16, 17 en 18 jaar mee trouwd worden gemaakt. Dit optreden dwingt weinig respect af bij de burgerij, aldus spreker. Wanneer op deze wijze met het veroorzaken wanordelijkheden wordt voortgegaan, zal uiteindelijk het verbieden van dit soort openbare demonstraties moeten volgen. Enige andere sprekers sloten zich hierbij helemaal niet zeker, of de C.D.U. eind 1957 wederom als de sterkste partij uit de arena te voorschijn zal treden. Wèl staat vast, dat de twee grote partijen de C.D.U. en de sociaal-democraten ruim tweederde van alle uitgebrachte stemmen op zich zullen verenigen. Doch wie van hen de sterkste zal blijken, en derhalve de nieuwe regering met een kanselier zal leiden, is nog niet te voor spellen. Kleine partijen De liberale Vrije Democraten zullen waarschijnlijk de gebruikelijke tien pro cent van de stemmen halen, die zij in de afgelopen jaren bij de verkiezingen van d elanden en voor de gemeenteraden wisten te verzamelen. De partij heeft al jaren geleden het hoogtepunt van haar macht bereikt. Zij is na verscheidene in terne crises waarschijnlijk zelfs over dat hoogtepunt heen en het zou eind 1957 best eens kunnen blijken, dat zij aan. kradht heeft ingeboet. Ditzelfde geldt voor de Vluchtelingenpartij, welke ook een aantal interne crises heeft doorge maakt, die evenals in de Vrije Demo cratische Partij leidden tot het over lopen van leden naar de C.D.U. Voorts hebben zich uit de Vrije Democratische Partij enkele maanden geleden lieden los gemaakt, die overgingen tot vorming van een Vrije Volksparty. Deze „new-comer" en de Vluchtelingenpartij zullen moeite genoeg hebben met de 5 pct.-clausule, die in de Westduitse kieswet werd opgeno men om splinterpartyen de toegang tot de Bondsdag te beletten VrUe Democra ten en Vluchtelingenpartij behoorden r.a 1953 tot de coalitie van Adenauer, d»li hebben in de afgelopen drie jaren de party van de Bondskanselier de rug toe gekeerd. Officieus behoren zij than6 tot de oppositie. Ja, van C.D.U.-züde worden zelfs pogingen gedaan, hen naar de op- positiebanken te verwiizen. De enige over- gebléven coalitie-genote van de C.D.U :s than6 nog de alleen in Nedersaksen mee tellende Deutsche Partei. De Vrye Volks party d er afvallige Liberalen heeft 16 afgevaardigden in de Bondsdag, die daar vroeger voor de Vrije Democratise"- Party zaten. De V.V.P. mag biy zyn, wan neer zy er by de volgende algemene ver kiezingen in zou slagen wederom 16 ver tegenwoordigers in de Bondsdag te krij gen. Zonder de hulp van de C.D.U. clie zich er in bepaalde kieskringen van zou kunnen onthouden eigen kandidaten te stellen en de kiezers te raden op V.V.P - kandidaten te stemmen zal dit wel niet mogeiyk zün. Nog een vraagteken Hoe dus de politieke situatie na de ver kiezingen zal worden hangt volkomen in dc lucht. Vandaar dat alle partijen op het ogenblik een grote mate van gereser veerdheid aan de dag leggen. Alle deuren worden opengehouden voor eventuele toekomstige coalitie afspraken. Zeker is welhaast, dat mocht de C.D.U. wederom na de algemene verkiezingen als de sterkste party in de Bondsrepu bliek te voorschijn treden, zy toch niet langer het land zal kunnen regeren zon der de sociaal-democraten. Dat zal bete kenen de vorming van de veelbegeerde grote coalitie, waaraan verder niemand te pas zal behoeven te komen. Dat zal echter ook betekenen, dat dr. Ade- jr dan nu aan zyn laatste ambts periode al6 Bondskanselier bezig is. Want de S.P.D. zal nimmer willen behoren tot coalitie, die door dr. Adenauer wordt geleid. Daarvoor zyn de verhoudingen jn hem en de sociaal-democraten vooral de laatste drie jaar zeer ver- MoCh-t de S.P.D. de sterkste partij blij- en te zyn (wat waarschijnlijk wordt ge acht), dan heet de volgende kanselier van West-Duitsland hoogstwaarsch ijniyk Erich Ollenhauer. Beste partners De S.P.D. zal evenmin zonder de C.D.U. kunnen regeren als laatstgenoemde zonder de S.P.D. een situatie die enige gelijkenis met die in Nederland, waar de vrijwel gelijke krachtsverhouding tussen de twee grote partijen tot welhaast on overkomelijke moeiiykheden leidde. Bei de partijen willen intussen op zo goed mogelijke voet blijven met de kleinere partijen, die straks in een coalitie zouden worden opgenomen, indien een ;rking van de ene grote party met met de andere toch niet tot stand zou kunnen nkomen. Wat dit betreft heeft de S.P.D. de beste papieren. Zowel in de S.P.D. els in de C.D.U. ver langen echter velen naar een hecht sa mengaan van beide partijen, gelijk ten tyde van de republiek van Weimar. Zulks omdat men zich tussen het Russische blok en het Amerikaanse ofschoon men van dit laatste toch zelf deel uitmaakt al lerminst veilig voelt. Onder dergelüke benarde omstandigheden zoeken beide partüen veel meer naar wat verbindt dan scheidt. Drie procent verhoging I ten slotte nog, dat by eer wordt gehecht aan i inhoud meer hebben. de studenten te tradities, die geei sterke idealisme uit vroeger jaren veranderd in cynisme en nihilisme. Spreker had de overtuiging dat de stu dentenorganisaties wel de behoefte stijl, nog niet hebben gevonden. tot Zctc/tfoj epjtoc/i DEUK IN DE HORIZON die stok schijnt ter hoogte derheid lie lurgelrouwe afbeelding en inder hij sterke belichting grenslijn stelselmatig naar die heldere lirhtvlakken kere omgeving contraster it heel duidelijk tot uitdrul telefoon- of telegraafdraad, geribhrlde achtergrond re partijer selfde reg regelm g af, schüner Van dit kledingp er met hetzelfde verscheel hebben; de zon schijnt dikki in werkelijkheid is, want precii an de horizon had het zirli Iets soortgelijks, i noemen, die alle betrekking hebben op één en hetzelfde verschijnsel, nl. dc overstraling. Wjj leggen de grenzen der beeldvlakken op dat punt. waar de hel- laardige gezwollen of bochtige stukken, overal waar de draad een donkere ribbel kruist. Ook hier vindt ovrrstraling van de heldere par tijen plaats, waardoor voortdurend ver- li opzicht, schijnen ons ^"ant het merkwaardige is, t beelden altijd mooier worden de werkelijkheid, waarvan zij leid. Daarover een volgende (Nadruk s Algem. Ned. Grafische Bond (N.V.V.) t gisteren in Amsterdam een resolutie :enomcn, waarin zy zegt het oordeel het college van ryksbemiddelaar zake een loonsverhoging van drie pet. te betreuren. Zy doet een dringend beroep op de leden, geen inbreuk te maken op de C.A.O. en in samenwerking met de werk gevers de uitvoering van het in de circu laire van het centraal bureau voor de gra fische bedreven gestelde zoveel mogeiyk te bespoedigen. Deze circulaire behelst: De minimum uurlonen der volwas sen vakarbeiders worden met vüf ct. verhoogd; de minimum uurlonen der volwassen werknemers in het papierwaren- en enveloppenbedrüf, der volwassen hulpvakarbeiders en volwassen onge schoolde werknemers worden met vier cent verhoogd; de minimum uurlonen der volwassen vrouwelijke werknemers worden met drie cent verhoogd; de minimum uurlonen der jeugdige werknemers ondergaan een verhoging, afhankelijk van het voor hun leeftijd geldende percentage van het volwas sen loon in hun beroep; de extra beloningen worden met een cent verhoogd. Administratief Over de drie procent tot de administratieve c.a de overeengekomen: de werknemers onder de 21 meenteklassen worden a; met betrekking 5. is het volgen salarissen der jaar in alle ge- op 25 juli 1956 gewyzigde algemene jeugd- regeling voor administratief personeel: de salarissen der vrouwelijke en manlyke werknemers van 21 jaar cn ouder in de eerste gemeenteklasse worden met drie procent verhoogd met dien verstande, dat de afronding van het maandsalaris naar n steeds op een veelvoud van f 2.50 uitkomt, en de salarissen der vrouwelijke manlijke werknemers van 21 jaar en ouder in de tweede, derde, vierde vijfde gemeenteklasse worden als gebrui- keiyk afgeleid van de salarissen in de eer ste gemeenteklasse en bedragen resp. 2, 4, 6 en 8 procent minder dan die in deze De verhogingen dienen met ingang van 1 september j.l. te worden toegepast met dien verstande, dat elke werknemer een verhoging van ten minste drie procent op zyn werkelijk verdiende bruto weekloon of -salaris (met inbegrip van bijzondere prestatiebeloningen) ontvangt Waarschuwing Door de verhoging der contractuele mi nimum-uurlonen en salarissen wordt de mogelijkheid tot het verstrekken van bo- venminimaal loon vergroot, aldus de cir culaire, die besluit met „dat de leden der organisaties gehouden zijn de bepalingen :.a.o.'s na te leven en dat elke inbreuk daarop moet worden afgekeurd." Nederland op zesde plaats Nederland staat op de zesde plaats van >n zeventigtal landen wat betreft de financiële steun aan de onderontwikkel de landen, aldus blijkt uit een medede- van de Verenigde Naties. De eerste zijn Amerika. Groot-Brittannië. Canada. Frankrijk en de Sowjetunie. Nederlands bijdrage is 28 procent. Ten aanzien van het aantal uitgezonden deskundigen t Nederland de vierde plaats In ach ter Amerika, Engeland en Frankrijk. Veertien landen op het mondaccordeonsconcours Tot n>u toe hebben zich deelnemers uit veertien landen aangemeld om mee te dingen naar de titel wereldkampioen mondaccordeon, die tijdens een concours op 3 en 4 november a.s. te Rotterdam te behalen valt De virtuozen zullen zich elkaar meten in de Rivièrahal en de Rotterdamsdhe Schouwburg. Onder de deelnemers bevinden zich Tommy ReiMy, alsmede de Zwitser Walt Miller en een name genoemde Egyptenaar. Ter illustratie zullen de accordeonensem bles „Neerlandia" uit Leiden en Excel- uit Rotterdam optreden. Zending beschuit voor Pestalozzi Bü een beschuitfabriek te Almelo wordt de beschuit sedert acht maanden ingepakt met een inpakmachine, die een capaciteit heeft van vyftig rollen per minuut en speciaal werd ontworpen door een Zwit serse fabriek. Op 27 september zal deze machine de 205.000.000ste beschuit afleveren Ter ge legenheid van het bereiken van dit kwart miljard zal een vertegenwoordiger van de Zwitserse legatie een bezoek aan het bedrüf brengen. Er zullen 26.000 beschui ten worden aangeboden, bestemd voor de kinderen van het vluchtelingendorp Pes talozzi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5