Mieuure geihsctft GTouranl ingrijpen van Veiligheidsraad nodig in conflict Israël en Jordanië Dertig gewonden (vier zwaar) na botsing tussen bus en trailer Klachten op agenda van de Veiligheidsraad Weigert ASR,, dan doet ook K.V.P. niet mee DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58935 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter, Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Zevenendertigste jaargang No 10766 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken .fUntvactlcfc l« gfttfelevea tnyn hert ia Ugljcnspott" Woningnood Spanje groter dan hier ZIE PAGINA 5 STAPPEN VAN HAMMERSKJÖLD Engeland keurt vergelding van lelikopter maakte in weiland noodlanding Gistermiddag omstreeks half vflf is een ilikopter van het luchtvaartbedrijf ero-Ypenburg ten gevolge van ;n motorstoring in een weiland onder hipluiden geland. De piloot, Eelco W. Schuller, bleef ongedeerd, 'erugkerend van besproeiingswerkzaam- ^den op Walcheren en op weg naar de lulshaven Ypenburg zag de helikopter- lloot, op ongeveer honderd meter hoogte liegend, een straaljager drie maal in zijn Ingeving cirkelen. Omdat het enigszins eiig was en de heer Schuller er niet tker van was, dat de straaljager de heli- ppter had opgemerkt 'iet hij zijn toestel ïertig meter dalen. Nadat hij echter enige ogenblikken op n hoogte van zestig metgr had, gevlogen, >rloor de motor toerental en werd het estel moeilijk bestuurbaar, terwijl de loot een sissend geluid achter zich hoor- (ja( Hij wilde een zgn. voorzorgslanding jen tvoeren om het toestel te kunnen nazien, frch de daling verliep sneller dan gebrui- ce -lijk en de piloot kon haar niet geledde- eP' ker doen verlopen. nlt' (De helikopter kwam hard met de grond ge- aanraking en sprong door de voorwaart- >mt snelheid over het weiland voort. De ere iaart knapte af en de romp kwam in een vér bot terecht eer De schade aan de helikopter, een Hiller rer. i-c is aanzienlijk. De rijksluchtvaartdienst )eft een onderzoek ingesteld. hnbtenaar veroordeeld jEen 42-jarige ambtenaar, J. T. te Gro- Ingen, is vanochtend door de Groningse •.vy.-/-.}chtbank veroordeeld tot één jaar ge- vijvivlngcnisstraf, waarvan vier maanden iüS^rwaardelijk. Op zijn werk bij het bu- lau van de eerstaanwezend ingenieur der ènie had hij 3600 gulden verduisterd uit zgn. bestekkenkas. Een Israëlische pantserwagen rukt uit voor de strijd. (Tele grafisch overgebrachte foto.) Israëliërs sterk af TVE Israëlische vergeldingsaanval op de Jordaanse legerplaats Hoesan heeft in New York grote activiteit veroorzaakt. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjöld, heeft aan de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief geschreven waarin wordt aangedrongen op maatregelen door de Veiligheidsraad, indien de betrokken regeringen de toestand niet snel weten te regelen. Bovendien heeft Hammerskjöld de ver tegenwoordigers bij de V.N. van de Grote Vier bij zich ontboden, evenals die van Jordanië en Israël. Ook gisteravond heerste onrust in Je ruzalem. Meer dan een half uur bestook ten Israëliërs en Jordaniërs elkaar met automatische wapens. Het vuur werd ge staakt in opdracht van de bestandscom missie. Volgens diplomatieke kringen heerst in het Arabische deel van de stad grote spanning. De stafchef van de bestandscommissie, generaal Burns, wordt spoedig in Jeru zalem verwacht. Gisteren had hjj een ge sprek met de minister van buitenlandse zaken van Israël, mevrouw Golda Meir. Hij legde de nadruk op de noodzakelijk heid om tot een nieuw „staakt het vuren" te komen. Mevrouw Meir eiste op haar beurt, dat het Arabisch Legioen zou be loven, zich van elke aanval op Israël te onthouden. Zij herinnerde eraan, dat sinds de bemiddelingspoging van Hammerskjöld 36 Israëliërs zijn gedood en 51 gewond. Na deze bespreking vertrok generaal IN DE ACHTERHOEK VANOCHTEND omstreeks kwart voor acht is in Silvolde bij Ter- borg (Achterhoek) een bus van de Gelderse Tramweg Mij in botsing ge komen met een trailer uit Assendelft. Dertig buspassagiers werden gewond, van wie vier in levensgevaar ver keren. Het ongeluk gebeurde, toen de trailer, zwaar geladen met hout, een geparkeerde luxe-auto passeerde, terwijl uit. de rich ting Gendringen de bus naderde. Hoewel de buschauffeur uitweek was een botsing onvermijdelijk. Zijn voertuig werd door de slag van de weg afgedrukt en kwam in een bouwland terecht, waar het tachtig negentig centimeter diep inschoof. De treiler slipte toen de chauffeur rem de, doch bleef op de weg staan. Volgens een verklaring van de vrachtautochauf feur had deze door een bocht in de weg de bus niet opgemerkt. In de zeventien meter lange bus (een zgn. harmonikabus, waarvan de maat schappij er vijf in gebruik heeft) was de ravage zeer groot. Een aantal van de 7L passagiers waren naar buiten geslingerd, anderen kris kras door elkaar geworpen. Onmiddellijk werd uitgebreid hulp ver leend, waarbij als centraal punt het Wil- helminaziekenhuis in Doetinchem werd genomen. Mede door de activiteit van een E.H.B.O.-ploeg uit Silvolde konden spoe dig twaalf ernstiger gewonden, onder wie Om het Suezkanaal n I7"OLGENDE WEEK zal de Veiligheidsraad zowel de Frans-Britse klacht als de Egyptische klacht inzake het Suezkanaal behandelen. De eerste llacht werd met algemene stemmen op de agenda geplaatst, het besluit om Ie Egyptische klacht te behandelen viel met zeven stemmen vóór en vier Uithoudingen n.l. van Engeland, Frankrijk, Australië en België. De belangstelling voor de vergadering zo groot, dat men in de aangrenzen- i vertrekken televisietoestellen had ge- aatst, waardoor delegatieleden, pu- itoringvrij spreken met Amerika bliek en pers de besprekingen konden De Sowjetrussische afgevaardigde stel de in het begin voor de Egyptische klacht voorrang te verlenen, doch trok dit om de Joegoslavische suggestie te sti nen de klachten tegelijkertijd te behi delen. Uiteindelijk heeft het Frans-Brit- voorstel voorrang gekregen. De Vei ligheidsraad besloot Egypte uit te nodigen deel te nemen aan het debat, hoewel dit land geen lid is van dc Veiligheidsraad Over het verzoek van Israël als belang hebbende te worden gehoord is geen be slissing genomen. Men vreest hiermede een precedent te scheppen, waardoor de Arabische landen eveneens met een ver zoek om toelating zullen komen. De behandeling van de klachten zal of 5 oktober beginnen. De ministers var buitenlandse zaken van Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en Egypte wor den in New York verwacht. Omtrent de komst van de Russische minister Sjepi- lof is men nog niet zeker. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, heeft in zijn wekelijkse persconferentie aange drongen op „geduld en vindingrijkheid" ir de Suezkwestie. Hij zeide, dat de Ver enigde Staten het Brits-Franse stand punt zullen steunen. Hij meende voorts dat Israël gebruik kan maken van de fa ciliteiten, die de vereniging van kanaal gebruikers, de Scua, zal bieden, ook al kan Israël geen lid van de organisat worden. Voor het eerst heeft de Egyptische K: naalautoriteit bekend gemaakt hoeveel loodsen zij In dienst heeft, nl. 89 volledig geoefende en 120, waaronder 75 buiten landers, in opleiding. Er zjjn 7000 solli- wee conductrices, in het ziekenhuis worden opgenomen. De gewonden werden binnengedragen i een hotel bij de plaats van het ongeval anwaar zij, na verbonden te zijn, met ier ziekenauto's en twee personenauto's aar Doetinchem werden vervoerd. Drie doktoren verleenden eerste hulp. Tot de zwaar gewonden behoren de 45- jarige heer Ebbers uit Silvolde, mevrouw Oostendorp, mevrouw Steverink (beiden ionplaats onbekend) en een 15-jarige Ambonees uit Gendringen. De chauffeurs bleven ongedeerd. Burns naar de hoofdstad van Jordanië. Koning Hoessein van Jordanië heeft het slagveld bij Hoesan bezocht en voorts ge confereerd met zijn ministerraad. Hierna ontbood hij de hoofden van de Arabische diplomatieke missies in Amman. De pre sident van Syrië gaf de koning telefonisch de verzekering van de bereidheid van Sy rië om Jordanië te steunen. Engeland heeft te Londen officieel zijn sterke afkeuring uitgesproken over de aanval van Israël op Jordanië. Wel be tuigde Groot-Brittann zijn medeleven met de slachtoffers van de Jordaanse aanval met de slachtoffers van de Jor daanse aanval op de archeologen in Israël De Israëlische ambassade in Londen gaf als commentaar, dat de Britse afkeuring alleen gehoord wordt, wanneer Israël valt, maar nalaat Jordanië te veroordelen voor de inleidende aanvallen van troepen. Hieraan werd toegevoegd, dat dit ongelukkigerwijze de spanning nog meerderde. De berichten van het slagveld zijn uiteenlopend. In een verklaring va Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie wordt gezegd, dat waarnemers vai Verenigde Naties de dode lichamen hebben gevonden van 38 Jordaanse soldaten politiemannen en van een twaalfji meisje. Verder zagen zij elf gewonde Jor daniërs, onder wie ook burgers. Het politiebureau van Sjarafa is, even- s een school b^ Wadi Foekin, verwoest In het Jordaanse" gedeelte van Jeruzalem echter wordt nog gesproken over 12 ge dode burgers. Gisteren kwam via Damascus het bericht an het Jordaanse leger binnen, dat er en Jordaanse tegenaanval was gedaan, waarbij vijftig Israëliërs gesneuveld zou den zijn. Echter werd1''aangenomen, dat het hier de verdediging tegen de Israëli sche aanval betreft. Israël houdt vol dat slechts acht man gesneuveld zijn. Hun lichamen zouden Kabinetscrisis sukkelt voort (Van onze parlementsredactie) TNE K.V.P. GAAT AKKOORD met mr. Burger's voorstel tot zetelverde- U ling, mits ook de A.R. daaraan haar goedkeuring hecht. De katholieke fractieleider prof. Romme heeft dit gisteravond aan de informateur mee gedeeld na afloop van een K.V.P.-fractievergadering, die twee en half uur duurde. De beslissing over het zetelplan en het verdere verloop van de informatiepoging-Burger is dus nu in handen van de anti-revolutionairen komen te liggen. Hedenmorgen om 11 uur heeft de A.R.-fractieleider prof. Zijlstra een onderhoud gehad met de informateur. Om 12 uur kwam de anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie bijeen om zich over de plannen van mr Burger te beraden. Het is niet te verwachten, dat ze daarover een positief oordeel zal vellen. (Van onze parlementsredactie) Mr. Burger wil de anti-revolutionairen slechts één zetel, nl. Economische Zaken, laten behouden. Verkeer en waterstaat, de tweede a.r.-zeteï in het demissionaire ka binet, heeft hij aan de V.V.D. toegedacht. Deze partij zou aanvankelijk öf justitie, óf verkeer en waterstaat krijgen, ma* portefeuille van justitie blijkt inmiddels aan de P.v.d.A. te zijn toegewezen. Het verlies van een zetel is voc door de terugtrekkende troepen mei amen zijn naar Israëlisch grondgebied. Een jeep met waarnemers van de V.N. werd gisteren in de Jordaanse zone Jeruzalem beschoten door Jordaniërs. Er vielen geen slachtoffers. In Utrecht wordt een tweedaagse kunstmarkt gehouden, waar drie en veertig kunstenaars de bezoe kers laten zien wat ware kunst is. Ook zijn er op het Janskerk hof die het publiek een inzicht geven hoe een kunstwerk ont staat. citaties uit alle delen der wereld ont vangen. De Amerikaanse marine-attaché in Port Said heeft de verzekering gege ven, dat geen communistische loodsen op Amerikaanse schepen geplaatst zullen worden. Binnen veertien dagen zal voorts een plan tot verbetering van het Suezkanaal ten bedrage van 20 miljoen Egyptische ponden bekend worden gemaakt, deelde de directeur van de Egyptische autoriteit mede. Het is niet bekend of dit de oude plannen geheel zal vervangen. De Egyp tische regering heeft inschrijvingen ge vraagd voor 1 oktober voor het volgende stadium van het oude plan. Twee vertegenwoordigers van een Bel gische baggermaatschappij voeren op het ogenblik in Port Said besprekingen over de aanneming van werkzaamheden aan het kanaal. Sedert de nationalisatie heeft de Belgische maatschappij slechts een derde van haar kosten betaald gekregen en dit in Egyptische valuta. De vertegen woordigers hebben nu echter de verzeke ring gekregen, dat de maatschappij vol ledig in buitenlandse valuta betaald zal worden. Oogdat in het donker ziet.... IN DE Verenigde Staten lescoop verkregen beeld plaat altijd vrij lang moet is een apparaat vervaar- grotere details vertoont worden belicht, vaak wel digd, ker kan woi het heeft de micon" gekregen, apparaat is in wez gesloten televisiekring het don-' Aan de John Hopkins ■den gezienUniversiteit wordt de Lu- gai naam „Lu- micon reeds in de rönt- Het genologische afdeling toe- een gepast In de astronomische jo in du Mars tengevolge van de trillingen in de atmos feer dansenzodat de opname onscherp wordt. Met de Lumi< ene zijde en een ontvang toestel aan de andere zij de; tussen deze beide is 'n versterker aangebracht waarmee uiterst geringe hoeveelheden licht 50.000 maal versterkt kunnen In absolute duisternis kan het apparaat natuur lijk niet werken, maar een voorwerp dat tijdens een maanloze avond alleen door het licht van de ster ren beschenen wordt, zal op de beeldbuis zichtbaar de to grafie zal het apparaat volstaan met een belich- i tiende de of minder, zodat de camera alle bijzonderhe den kan vastleggen, die bij. een andere belichting verloren gaan. Met behulp i zodanige lichtversterki vinden dat i onschatbare betekenis gen van een telescoop er iken te zijn; aldus de 30 maal door wordt ver- ecteur van het Lowell groot. Met de 40-inch te lescoop te Flagstaff nden toege- hulp het nodig is verbonden lichtsterkte verkrijgen: in de rönt genologie, ter verhe 1de- lescoop van Flagstaff, zijn ikele buitengewoon ite opnamen de te- lescoop i Mount Palo- het op het planeet Mars gemaakt. Het licht dat ons t>< zelfs „in de schadu wordt gesteld. Dr. W li ning, dat dergelijke enor- van me telescopen als die op is zo zwak Mount Palomar niet lan- fotografische ger noodzakelijk zijn. li-revolutionairen onaanvaardbaar. Zjj nsen niet het slachtoffer te worden i he tmeedoen van de V.V.D. Voor i compensatie van het zetelverlies in vorm van een staatssecretariaat op inenlandse zaken voelen z(J niets. Het ligt namelijk in het mr. Burger de A.R. schadefloos te stellen door haar de post van staatssecretaris van binnenlandse zaken (speciaal belast met ambtenarenzaken) aan te bieden. Als kan didaat voor deze functie werd reeds de naam van het Tweede-Kamerlid drs. C. P. Hazenbosch genoemd. De A.R. eist echter twee volwaardige departementen. Wordt aan deze eis niet voldaan, dan hoeft Burger niet op de medewerking van anti-revolutionairen te rekenen. Men moet deze houding van de A.R. zien tegen de achtergrond van het gehele formatiebeleid" van de heer Burger. De informateur had zelfs gistermorgen, toen zijn bedoelingen door publicaties in de pers algemeen bekend waren, zijn zetel plan nog niet aan A.R., C.H. enV.V.D. voor- gelegd. Zelfs de enige a.r. kandidaat-mi- nister( prof. Zijlstra, was niet van dt plannen van de informateur op de hoogte gesteld. De opzet van de informateur kennelijk de kleinere partijen onder druk te zetten door eerst een akkoord tussen de „grote twee" tot stand te brengen. Het echter niet aan te nemen, dat de A.R. zich door dit akkoord zal laten beïnvloe den. Men is in deze kring zeer veront waardigd over de discriminerende prak tijken van de informateur en daarom be paald niet geneigd hem veel „good-will' te tonen. De kans op een spoedig einde van d isis is door deze ontwikkeling aanmer kelijk gedaald. De oplossing is volgens ve len gelegen in de mogelijkheid, dat de V.V.D. zich tenslotte toch nog terugtrekt. zou echter onjuist zijn bij beslissin- gen-op-dit-moment op een dergelijke op lossing vooruit te lopen. De animo van de V.V.D. om aan de regering deel te nemen blijkt overigens, gezien de uitlatingen in de liberale per3, niet groot te zijn. Hoewel de K.V.P. zich dus inbeginsel met het plan tot zetelverdeling Burger akkoord heeft verklaard, ziet het iet naar uit, dat prof. Romme, de K.V.P.-fractieleider, bereid zal blijken in het nieuwe kabinet op te treden als vice- premier, minnister van binnenlandse za ken, P.B.O. en bezitsvorming. Dit was na melijk de bedoeling van de informateur Naar verluidt zou prof. Romme er behal- persoonljjke ook politieke bezwaren hebben tegen hebben een dergelijke func tie te aanvaarden. Wordt hij inderdaad geen minister, dan lijkt de oud-staats secretaris van economische zaken, prof. an der Grinten, de meest aangewezen guur voor deze post. Inmiddels is bekend geworden, dat het departement van binnenlandse zaken orgaan met financiële, sociale en eco nomische deskundigen wordt verbonden. 'ice-premier enz. combineert de lei ding van dit orgaan met het voorzitter schap van de raad van economische aan gelegenheden, een sociaal-economische commissie in de ministerraad. Oit alles brengt natuurlijk een niet onbelangrijke versterking van de K.V.P. in de sociaal- economische sector met zich mee. De •premier zal voorts als minister van binnenlandse zaken ook de Westindische Welke postzegels komen buiten gebruik Met ingang van 1 januari 1957 worden de volgende bijzondere postzegels buiten gebruik gesteld cn voor de frankering waardeloos: de zomerpostzegels, uitgifte 1955, fran- keer-waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent; b. de in 1955 uitgegeven bevrijdingspostzegel, frankeerwaarde 10 cent; c. de in 1955 uit gegeven bijzondere postzegels met toeslag tb.v. het Koningin Wilhelmina Fonds, frankeerwaarden 2. 5. 7. 10 en 25 cent; d. de kinderpostzegels uitgifte 1955. fran keerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Het befaamde nationale dans theater van Pakistan, dat de echte nationale, religieuze volkskunst brengt, is in ons land terugge keerd. Het grote succes oan enige jaren geleden heeft de leiding doen besluiten opnieuw in Nederland op te treden. De eerste voorstelling heeft plaats op dinsdag 2 oktober in de Kurzaal te Scheveningen. Na het overlijden van haar echt genoot is thans Begum Alfroza Bul bul leidster van het gezelschap. De danseressen zijn reeds met de repe- Gouverneur Struycken naar Nederland De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, is gis termiddag om particuliere redenen naar Nederland vertrokken. Gisteren heeft de minister van onderwijs, mr. Cals, in Delft de eerste paal geheid voor de te bouwen studentenflats, de eerste in Nederland. Geheel volgens de voorschriften had Zijne Excel lentie een oliejas en werkwanten aangetrokken. Een helm voltooi de het geheel. Motorrijder gedood bij gecompliceerd ongeluk De 31-jarige motorrijder H. Postuma uit Appelscha is gistermiddag op de rijks weg tussen Bergum en Suameer (Fr.) om het leven gekomen bij een gecompliceerde botsing. Een militaire tankwagen, waar van de remmen weigerde, raakte eerst een voor hem rijdende personenauto, die over de kop sloeg en botste daarop tegen de uit de tegenovergestelde richting na derende motor, die verbrandde. De inzit tenden van de personenauto, die zwaar beschadigd werd, werden licht gewond. De militaire wagen raakte in een sloot; de brandweer van Bergum bluste een be gin van brand. De militaire chauffeur bleef ongedeerd. Andrea Doria Het lichten van de Andrea Doria moet volgens een bergings- deskundige van de Amerikaanse marine vijf miljoen dollar kosten. Zwerver zwaar mishandeld De Utrechtse rechtbank heeft gisteroch tend de 25-jarige houtbewerker J. H. W. en de 20-jarige machinist A. L. van G., beiden afkomstig uit Culemborg, ver oordeeld tot acht» maanden gevangenis straf. De eis was één jaar en vier maan den. In mei hadden zij in een café een zwer ver ontmoet en hem tijdens een vechtpar tij in een sloot geduwd. Toen de man trachtte naar boven te klauteren, werd hij in zijn gezicht geschopt en opnieuw in het water geduwd. Niettemin kon hij later op het droge klimmen. Hij moest toen met enige verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. WEERBERICHT Regen en wind Tot morgenavond verwacht de Bilt: I Zwaar bewolkt met tijde lijk regen.' Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuid west. Iets kouder. (Opge maakt te 11.15 uur). oktober Nieuwe i

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1