Zo was het tot voor kort Naar men hoopt volgend jaar bouw nieuwe v.g.l.o.-sehool Ds. C. den Boer NIEI'WE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Alphen aan den Rijn Nieuws van en voor Katwijk Ambtswoning van de burgemeester Voor de raadszitting van morgenavond heeft het college van B. en W. nog een agendapunt vastgesteld. Het betreft een kredietaanvrage voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester Reeds eerder werd een bedrag van 1000 gevoteerd voor het ontwerpen van een plan. Dit is intussen gebeurd door prof ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Deze heeft gedacht aan een woning, op de kweektuin langs de Willem de Zwijgerlaan die zowel harmonieert met het raadhuis enerzijds, als met het De Ridderpark anderzijds. Gekozen is het bungalowtype, daar elke andere bouwstijl een storend effect zou veroorzaken. De bungalow zal op een kleine terp worden gebouwd. De groen strook bij het oorlogsmonument zal dan worden verbreed, waardoor aansluiting wordt verkregen met de tuin rondom de ambtswoning. De bouwkosten, waaronder begrepen tuinaanleg, verwarmingsinstallatie, archi tectenhonorarium en toezicht, worden be groot op 88.000. B. en W. vragen daarom ;en aanvullend krediet van 87.000. Opbrengst collecte De in onze gemeente gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft 725,<1 opgebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN Botsing Ter hoogte van het raadhuis is eer bromfietser met duopassagier gistermid dag tegen een zandauto gebotst. De brom fietsers kwamen met de schrik vrij, doch hun vervoermiddel werd zwaar bescha digd. KATWIJK AAN ZEE Gereformeerde mannen startten weer De Gereformeerde mannenverenigingen zijn het vergaderseizoen begonnen met gecombineerde bijeenkomst, waarop de voorzitter van de bond van Geref. ir nenverenigingen, ds. Y van der Zee Nieuw Vennep, het woord voerde. De vergadering, die in het Jeugdhuis Irene werd gehouden, stond onder zitterschap van de heer C. Ouwehand. De spreker had als thema „Het sein profeet Gods". Hij vergeleek de opdracht aan de profeet Jeremia en aan de pro feet Hosea met onze hedendaagse taak: het doorleven en het doorgeven van Gods woord. Onze woorden moeten worden oi gezet in daden en wij mogen ons v ernstig bezinnen op de vraag, of de d van Jezus Christus er door ons of ondanks ons zal komen. De predikant besloot met een opwek king om met woord en daad profeten Gods te zijn. Lettende op de vele gavi die wij ontvingen, moeten we dankba jegens Hem zijn. Er was goede belangstelling voor deze eerste samenkomst. Johannes Calvijnschool De tweede Gereformeerde school, hoofd de heer T. M. Gilhuis, nu tijdelijk ge' tigd in het schoolgebouw aan de Burgers- dijkstraat, draagt de naam, Johannes Calvijnschool". Zoals bekend komt de schpol definitief aan de Randweg. Lichtmasten Langs de Kortenaerkade zijn th; lichtmasten opgesteld. Zo spoedig moge lijk zullen de lantaarns op het elektrici teitsnet worden aangesloten. Hoog en laag water Donderdag 27 september: hoog water 7.46 en 20.13, laag water 3.19 en VISSERIJGOLFJES Vandaag aan de markt De middenweekse markt werd gister morgen bezocht door de Elie, die sinds 14 september 1175 kisten vis ving, waarvan 450 schelvis en piepers, 300 dichte makreel, 150 gestripte makreel, 80 zwarte kool, 40 kabeljauw en gul, 30 open wijting en 10 dichte wijting, 60 haring en 15 haai en rog, ria en 220 stuks stijve kabeljauwen. De Allanwater was er ook (van 17 sep tember) en voerde aan 970 kisten vis, /an 950 met haring en 200 kleine kist jes haring. Voorts had de WIRON IV van 15 september 605 kisten bij zich, waarvan 525 met schelvis en piepers en 50 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de Onderne ming III van 14 september verscheen met 650 kisten haring en de Annie met 350 kisten vis en 250 stuks stijve. neming III, KW 95, KW 89 (14 sept.), WI RON IV en Annie (15 sept.), Amsterdam, Medan, Tzonne, Allanwater, Curagao en Beatrice (17 sept.), KW 123, 48 en 64 (18 sept.) Beyes; Eveline, Onderneming IV en II (19 sept.), Dirk Marie (19 sept.), Claesje, Deining, Swift, Mercator, Heusdens (20 sept.), Haarlem, Thorina (21 sept.), Her- i, Polderman, Klaaswijker, Caroline, Vios, Norma, Willy, KW 76 (23 sept.). Binnengekomen KW 6, 76, 31. Vertrokken KW 81, 126, 73, 125, 69, 64, 101, 57, 26, 147, 114, 162, 107, 169, 65, 89, 155, Gisteren aan de markt De Van Hattem was gisteren binnen iet een vangst van 1210 kisten van 14 september en 30 stuks stijve en de KW 52 had 120 kisten, terwijl voorts ook de Abra ham binnenviel met 860 kisten haring en 70 stijve. Uit Den Helder kwam wat tong In c uit gisteren van de f 102 tot de f 75 ei kleine regels maakten f 46 tot f 60, wijl de kisten tussen de f 90 en de f 100 deden. Zwarte kool haalde de f 76 tot f 64 de grote gullenmaat deed f 23 met f 16 >r de kleine gullenmaat. Leng noteerde f 70 tot f 66 en grote gul f 34 tot f 46, ter wijl de witte kool f 100 tot f 110 haalde r voor de wijting van f 12 tot f 16 kwam. De grove schelvis haalde deze markt f 20 tot f 30 en voor de grootmid del kwam f 20 tot f 40, terwijl de braatjes tussen de f 10 en de f 20 maakten. Grote tong hield zich aan de. f 5 per kilo en de overige fijnvisprijzen waren navenant. Haring is' gegaan voor f 17 tot f 28 e makreel voor f 15.50 tot f 19. (Adv KATWIJK AAN ZEE Bijzondere samenkomst, uitgaande van de M.V. „Calvijn" op D.V. donderdag 27 sept. a.s. om 8 uur in de Kapel. te Veen (N.Br.) spreekt over: „Toevluchtnemend geloof" HET BESTUUR HILLEGOM Twee kinderen werden ernstig gewond Om half negen gistermorgen zijn twee broertjes, de 9- en de 10-jarige T. van de Wijs uit de Weerlaan, het slacht offer geworden van hun onvoorzichtig heid. Ze reden samen op één fiets door de Weeresteinstraat in de richting Hil- legom. Ter hoogte van de Van Tetstra. stond een'vrachtauto langs het rijwielpad geparkeerd. De kinderen staken bij de; auto plotseling de straat over. Ze we: den door een passerende personenauto geschept. In ernstige toestand v< het leven van het oudste jongetje wordt gevreesd werden ze naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd. Kunstkring ontvouwde programma De Kunstkring voor de bloembollen-1 streek heeft haar programma voor de komende winter ontvouwd. De uitvoerin-| Zo was tot voor kort het inte rieur van de Gereformeerde kerk in Katwijk aan Zee. Mo menteel wordt het bedehuis echter grondig gerestaureerd. Er komt een nieuwe verlich ting, er worden nieuwe vloe ren gelegd, de kansel wordt vernieuwd en in de plaats van de banken komen losse stoelen. Deze stoelen, met gebogen rug leuningen, armleuningen en klapzittingen, zullen in een boogvorm worden geplaatst. Wanneer alles over twee maanden gereed is zal men de kerk nauwelijks meer herken nen. Foto D. Kruyt. De Chr. school voor voortgezet lager onderwijs in onze gemeente de di recteur spreekt liever van school voor algemene vorming mag zich verheu gen in een toenemend leerlingental en is, naar men ons meedeelde, een van de grootste in ons land. Dat deze on- derwüs-inr'ichting op het ministerie van onderwijs goed staat aangeschre ven, is bekend. Het grootste contingent der leerlingen woont in onze gemeente. Op de kleinere lagere 6choleti ln de omtrek- houdt men nog al te veel de leerlingen na het zesde leerjaar vast, hoewel het ook wel weer eens te verklaren is in verband met de getalsverhouding, waarbij enkele leerlin gen meer of minder soms uitmaakt of een gesubsidieerde leerkracht al of niet ge handhaafd kan blijven. Het grootste percentage leerlingen wordt gevormd door de jongens. Een merkwaardige inconsequentie van veel ouders, die positief Chr. lager onderwijs voor hun kinderen begeren is, dat de itielejes naar hun mening na zes jaar daarvan genoeg hebben. Want hoewel de meisjes op de VGLO-school nog twee jaar kunnen leren en daarbij ook volledig theo rie en praktijklessen ontvangen in alle huishoudelijke vakken, valt het niet mee ze hier te krijgen. Op dit gebied neemt men genoegen met de algemene scholen. Intussen, het leerlingental van de school 1 zó, dat de vijfde gesubsidieerde vaste leerkracht Aangesteld kan worden. Het schoolgebouw aan de Julianastraat is te klein geworden. Naast de theorie lokalen moet men voor dit onderwijs ook beschikken over ruimte voor handenar beid. Een nieuwe school staat op de ur- gentielijst van het ministerie en zal ver- ft naast de J. W. Hoornenborgschool. De architect, de heer W. Brouwer, heeft reeds een bouwplan ontworpen, dat in studie is bij de „bevoegde instanties". Men hoopt, dat in het komende jaar met de bouw kan worden begonnen. Puzzelritsucces voor Alpheuse politie Inspecteur-korpschef N G. Groothuyse i brigadier T. Domburg hebben ander maal resp. als bestuurder en kaartlezer NIEVWVEEN Grond voor Herv. pastorie Het ligt in de bedoeling de pas door de gemeente aangekochte oude Herv. pasto rie af te breken om plaats te maken vooi een nieuwe R.K. kleuterschool plus ont spanningsgebouw. De Herv. kerkvoogdij heeft plannen voor een nieuwe pastorie. s reeds een bouwfonds opgericht. Naar wij vernemen heeft de kerkvoogdij thans een stuk grond aangekocht naast de woning van de graanhandelaar Van Baaren. Om het nodige geld bijeen te krijgen zal m.i.v. 1 januari het zitplaatsen- geld met vijftig percent worden verhoogd. Na genoemde datum zal het Evangelisatie gebouw niet meer voor kerkdiensten wor den gebruikt. Ze zullen uitsluitend in de Herv. kerk worden gehouden. Duiven in de v(lucht) „De Wilpeh" nam deel aan een wed vlucht vanaf St. Ghislain over een afstand van 208 km. Gelost om 7.30 uur. Snelheid eerste aankomende duif 1143 m per minuut. De uitslag: J. Hoogervorst 1, 11; C. van Bemmelen 2, 3, 4. 5, 7; Bijl-Spring in 't Veld 6; C. van Leeuwen 8; Meijer-v. d. Leden 10. Plaatsgenoot gewond Onze plaatsgenoot H. C. van Rossen berg is zaterdagavond met zijn motor in Amsterdam tegen een auto gereden. Met een gebroken linker-onderarm en andere kwetsuren kon hij, na in een ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keren. De handelsraad van het Hongaarse ge zantschap, de heer Erno Kulcsar, die reeds vele jaren in ons land de contac ten met het Nederlandse bedrijfsleven heeft onderhouden, keert binnenkort n Boedapest terug. Ter gelegenheid - van het vertrek i de handelsraad en mevrouw Kulcsar de komst van de nieuwe handelsraad rouw Kovacs, hielden de Hongaarse gezant en mevrouw J. Karpati dezer dagen een ontvangst in hun residentie an de Oranjestraat. Goudprijs. Zuid-Afrika zal in vergade ring van Int. Geldfonds aandringen op verhoging. Singapore. 26/9 tin 391% doller de pikol, 3% dollar, rubber 88% cent de pound, V* cent. gen zullen alleen worden gegeven de abonnees. Honderden hebben zich reeds als abonnee opgegeven. Introductie is niet mogelijk dus. Op het programma staan de volgende uitvoeringen: donderdag 12 oktober: Ned. Operette gezelschap met „Die Blumen von Hawaii" van Paul Abraham; vrijdag 18 november: Toneelgroep „Puck" met het blijspel „Elke lente bréngt een belofte" van Alejandro Ca- donderdag 10 januari: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Toon Ver- hey, m.m.v. de soliste Sylvia van Hoef. Het seizoen wordt besloten met uitvoering van de opera „La Bohème" I Puccini door het Ned. Operagezelschap. Alle uitvoeringen worden gegeven i grote zaal van Treslong. OEGSTGEEST Vervoerkosten en loonsverhoging Vanavond komt de gemeenteraad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen. Twee kinderen uit de gemeente gaan dit jaar voor het eerst de school buitengewoon lager onderwijs aan de Zuidsingel in Leiden bezoeken. Deze scholieren moeten elke dag door een on derwijzer met een taxi worden opgehaald. Dezelfde auto haalt ook een kind uit Kat wijk en een kind uit Rijnsburg op. De goedkoopste aanbieding voor het ver ier bedraagt 2000 per jaar. Dit bedrag moet over de drie gemeenten worden om geslagen, zodanig dat 640 voor rekening de gemeente Oegstgeest zou komen. Het college stelt voor dit bedrag beschik baar te stellen. Verder doen B. en W. de raad een voor stel om de lonen van het gemeenteperso- neel met ingang van 1 juli 1956 met 6 pro cent te verhogen. VALKENBURG Nog goed afgelopen Gistermiddag is op de Hoofdstraat een ongeluk gebeurd, dat gelukkig nogal goed afgelopen. De 6-jarige Brine Kaufman kwam uit de bus van de N.Z.H. en stak direct na het vertrek van de bus, zonder op het verkeer te letten, de weg over. In matige snelheid kwam de heer Ruckert uit Katwijk per auto aanrijden. Ondanks sterk uitwijken kon hij een bot- met het knaapje niet meer voorko- Het ventje werd tegen de weg ge slingerd en bleef liggen. Een paar leden i de E.H.B.O. waren zeer vlug aanwezig droegen hem ergens binnen. Dokter Hueting constateerde een lichte hersen schudding en beschadiging van het sleu telbeen. VOORHOUT Middenstand bijeen Een verjongd bestuur van Voorhouts middenstandsvereniging heeft gisteren het winterseizoen ingezet. De voorzitter, de heer A. van Kampen, zei onder meer: .Over het oude zullen wij niet meer pra- en, maar wij zullen vooruitzien en met nieuwe energie het prestige van onze ver eniging weer brengen op dat peil, waar het loet zijn". De heer Van Heere van Philips te Eind hoven sprak in deze in „De bonte Koe" gehouden vergadering over de fabricage de gloeilamp. Pastoor Bres6er bracht dank aan de heer M Jansen voor zijn werk in de vereniging. Het dagelijks bestuur van de vereniging Is: A. van Kampen, voorzitter; Jac. van Wieringen, secretaris en P. Noordermeer, penningmeester. WARMOND Jubileum Donderdag is het 25 jaar geleden, dat huize Sint Liduina alhier werd geopend. Dit huis voor bejaarden werd door pas toor A. J. Oudejans gesticht. De herden king zal in besloten kring plaats hebben Benoeming Tot adjunct-commies ter gemeentese cretarie is benoemd de heer A. van Gils te Oosterhout. Warmonds Fanfare Warmonds Fanfare zal dit jaar deelne men aan de taptoe in Leiden op 2 okto- Nó is het om te huilen een fraai succes geboekt bij een puzzelrit. Vorig jaar werden ze samen landelijk j kampioen bij de Poiltie-Brabantritten, gisteren behaalden ze het kampioenschap, district west. verreden onder auspiciën van de Ned. politiesportbond en georgani seerd door de Amsterdamse politiegym- nastiek- en sportvereniging. De heren wc-rden eersten in de autoklasse. Ze won- nen de zilveren vaas en een kampioens- medaille, terwijl ze voor de beste presta tie met Volkswagen werden beloond met! een mistlamp. Brigadier Domburg won i de eerste prijs als kaartlezer en kreeg een aardig vaantje en een sigarettenaansteker. In de zijspanklasse behaalden hoofd agent L. v. d. Steen en agent-kaartlezer C. de Keijzer, eveneens leden van het Alphens gemeentelijk politiekorps een vierde prijs, een plaquette. Het parcours /as uitgezet boven het IJ in Noordholland. Diploma's brandweer Tijdens een gezellige bijeenkomst in de commandopost van de B.B.-kring Z.-H.-3 de Vrijwillige Brandweer, heeft haar commandant, de heer A. J. Th. M. Korver, ;n aantal diploma's uitgereikt. Het diploma brandwachter 2e klas ont- ingen de heren K. Rademaker, C. B Rozestraten, C. v. d. Louw, L. v. Velzen, H. A. Vergeer. A. Ambagtsheer, C. Witte- bol, J. C. Blok en C. Deelstra te Alphen den Rijn en de heren J. Burger, J. Kroon en D. A. v. Vliet te Aarlanderveen. Als chauffeur-pompbedienaar werden gediplomeerd de heren A. Ambagtsheer, K. Rademaker, J. van Dijk, J. Kok, J. C. M. v. Egmond, te Alphen aan den Rijn en de heer D. A. v. Vliet te Aarlan- De heer Korver sprak met voldoening /er de goede resultaten van de op 16 en 23 juni in Alphen aan den Rijn gehouden provinciale brandweerwedstrijden en sprak een waarderend woord tot de leden de Vrijwillige Brandweer alhier, die 'oorbereiding en de regeling van he'' verloop op uitstekende wijze hadden ver- Na de diploma-uitreiking werden plan- zn besproken om een serie wekelijks! oefeningen te organiseren. Een tweetal films werd deze avond vertoond, namelijk over brandbestrijding te Zaandam en „Orkaan-route". Voor het jeugdgebouw De Geref. jeugd die zich beijvert om te komen tot stichting van een jeugdgebouw ie „Boedi Oetomo" krijgt de kans op financieel gebied weer een duw in de goede richting te geven. Het comi té heeft namelijk met de directie van het chocoladebedrijft „Baronie" overeenstem ming bereikt om daar een avond per met jongens en meisjes inpak- werkzaamheden te verrichten. Men zal dit mogen doen geheel in eigen groep dus los van de personeelskring. Het is de bedoeling dat de jongelui de verdien sten afstaan voor het jeugdgebouw. BENTHUIZEN L Vechten en Dienen Op zaterdag 6 oktober zal in het gym nastieklokaal van de spaarbank, Dorps straat 135, te Zoetermeer de geluidsfilm Vechten en Dienen worden vertoond. Aanvang 8 uur. De film gaat uit van de stichting Protestantse Gezondheidszorg. Veilig verkeer Zaterdag houdt de vereniging voor vei lig verkeer een rit voor personenauto's, vrachtauto's en motorrijwielen. De start is om half 3 bij het Paviljoen, Stations straat. Men kan zich laten inschrijven aar de start tussen half 2 en half 4. Opbrengst De collecte voor D.E.L. heeft f 95 op gebracht. HAZERSWOUDE Voor wijkverpleging Ten bate van de wijkverpleging wordt zaterdag in zaal J. Timmermans speelmiddag en -avond gehouden. Burge meester Den Hollander verricht o uur de opening. Behalve een grote loting staat het publiek ook een seri< tracties te wachten. Herv. dameskrans De Hervormde dameskrans „Wees Zegen" vergadert donderdagavond half acht in de Hervormde school. Burgerlijke Stand GEBOREN: Hendrikus C. H.. z H. J. de Graaf en M. Th. van der Veer; Flora Margaretha, dr van C. Kroon en M. Boer; Helena A. S., dr van J. Blonk J. A. de Mik. ONDERTROUWD: A. Diseraad, 33 jr J. I. Bakhuizen, 24 jr. GETROUWD: J. A. van den Boech, 27 en A. H. Vos, 26 jr. OVERLEDEN: A. Groen in 't Woud, 72 jr, echtgenote van P. Meijer. Rode Kruis In het parochiehuis aan de Rijndijk den films gedraaid vanwege het Rode Krui6. De heer De Koning uit Leiden deel de mee, dat er op 12 oktober gelegenheid is. bloed af te staan. Een verloting bracht 53 op. KOUDEKERK A. D. RIJN Schaken Uitslag onderlinge competitie: J. de Wit J. C. van Egmond 10; A. Hoogeveen— G. de Wit 01. H. BoeleeE. Dorrepaal 1—0; G. Snatersen—H. van Vliet 0—1; J. ColijnA. Scheer 10. WOlBRUGGE Middenstandsvereniging opgericht In Het oude Raedthuys kwamen gis teravond verscheidene middenstanders bijeen om te praten over de oprichting van een vereniging. Na afloop traden bij na alle aanwezigen als lid toe. In het be stuur werden gekozen de heren Burg- graaff. voorzitter, J. Quint, secretaris, J. Verzaal. penningmeester, J. Dijkstra, al gemeen adjunct en J. Stigter. De regle menten van de Alphense middenstands vereniging werden, enigszins gewijzigd, overgenomen. Het doel in onder meer om het kopen voor de consument aantrekke lijker te maken. Vlag in top De driekleur wapperde op de hoogste dakspant van een der vijf in aanbouw zijnde middenstandswoningen aan de Gerbrand Swartlaan. Verwacht wordt, dat deze woningen ln het volgende voor jaar kunnen worden betrokken. Voorschoten Ch risten-vrouwen luisterden naar auteur J. W. Ooms Gisteravond was voor het eerst ln het nieuwe vergaderselzoen de Christen-vrouwenbond weer bijeen on der leiding van mevrouw Mechelse. De bekende auteur van Christelijke ro mans, J. W. Ooms uit Soestdijk sprak over: „Hoe ontstaat een roman". Voor deze lezing bestond veel belangstelling. In haar openingswoord herdacht de pre sidente de onlangs overleden mej. Alting, die zoveel jaren een trouw lid was ge- Op vaak geestige wijze en zonder ge wichtigdoenerij vertelde de heer Ooms larom en het hoe van de geboorte van roman. Eenvoudig was zijn antwoord op de vraag naar 't waarom. Omdat een iuteur het niet laten kan". Omdat hij zo hevig geïnteresseerd is voor het leven van zijn medemens. Niet in de eerste plaais de geschiedenis boeit hem, maar hoe dc s zich in de verschillende levenssitua ties gedraagt en hoe hij daarin Gods plan de mens uitvoert. En om dat te zien )p te schrijven heeft hij inspiratie nodig, die een gave van God is. De heer Ooms vertelde van zijn eerst1 schreden op het schrijverspad, hoe hij ver scheidene malen zijn vader heeft moeten beloven nooit meer te zullen schrijven. De schrijver werd eens gevraagd of alles wat in zijn romans stond, waar gebeurd ir Volmondig antwoordde hij hier „ja" op; voor zijn verbeelding althans. Waarmede hij maar wilde zeggen dat een schrijver zich zó in zijn geschiedenis inleeft, dat izoor hem realiteit is. Vandaar dat hij ook in een voortdurende strijd leeft tus sen fictie en werkelijkheid. Wat de auteur bezig houdt is wat de mens terecht brengt van het leven tussen het eerste paradijs en het nieuwe paradijs Simpele voorvallen in het gewone leven kunnen oorzaak zijn van het ontstaan van een roman met de slotzin: „O, God ik dank U dat er kinderen zijn". In verband met de omstandigheid dat de zaal „Irene" niet meer beschikbaar is voor vergaderingen het pand is weer inge richt als woonhuis zal het ln de toe komst moeilijk vallen dezelfde regelmaat in tijd en plaats van vergaderen te hand haven. Dit deelde de presidente van de vrouwenbond gisteravond nog mede. Propaganda voor de volleybalsport Gisteren is ln het gymnastieklokaal van de nieuwe school aan de Wijngaarden- laan het Rouwkoops volleybaltoernooi 1956 gehouden. De inzet werd gevormd door de „Mtep Zwager"-wisselbeker. Er namen vier verenigingen deel aan dit toernooi, dat ten doel had in Voorscho ten de volleybalsport meer bekend te maken. De uitslag luidt: 1. Donar, 9 pt; 2. Or. Groen, 7 pt; 3. G. G. V., 7 pt; 4. Rouw koop, 1 pt. De avond werd geopend door de heer Zwager, echtgenoot van Miep Zwager, naar wie de wisselbeker is ge noemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7