ïlirutuo £ciitsri)e (üimrant Het leven niet veel duurder Waarschuwing van lonen tegen stijging en prijzen Oproermakers worden in gelijk gesteld Huis beloofd voor moord op gouverneur Harding DAMES PYJAMA'S 8,90 Canada levert Israël Sabres Nieuwe informateur niet zonder kansen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. PostrekenlDg 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stcmtvastlcfi fs ghfbl«en tnya hert ia legfjcnspoef Zevenendertigste jaargang No 10762 De Münchener moorden Zie pag. 4 Minister Zij Is tra in zijn begroting TI/TINISTER ZIJLSTRA acht zijn prijspolitiek in de afgelopen periode ii grote trekken verwezenlijkt. Het indexcijfer voor het levensonderhoud lag in 1955 slechts één punt hoger dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt, dat het cijfer in 1956 niet veel hoger zal worden, ondanks de nu geldende hoge prijzen voor groenten en fruit. Minister Zijlstra prijst het bedrijfsleven om zijn loyale medewerking aan de prijsstabilisatie. Dit schrijft de bewinds man in de memorie van toelichting op zijn begroting van economische zaken voor 1957. Drie jaar lang maakte de heer George Hole uit Patchem, Engeland, ernst met zijn hobby. Toen had hij een sterrekijker geconstrueerd, (volgens het systeem Coude Cassegrain), die in zuid-Engeland alleen wordt overtroffen door de kijker in het „officiële" koninklijke obser vatorium. Twee jaar besteedde de heer Hole aan het schuren en po lijsten van de spiegelwaarbij hij soms „oneffenheden" van één-mil joenste inch moest verwijderen. Na aanval op mevrouw Bouman Maar tegen politieman worden maatregelen genomen HE OFFICIER van justitie in het proces-Schmidt te Djakarta, Jusuf U Suwondo heeft vandaag bekend gemaakt, dat er een overeenstemming is tot stand gekomen tussen zijn parket, de politie en enige leiders van de jongelieden, die maandag na de jongste zitting van de zaak-Schmidt het landgerecht betoogd hebben". Terwijl hjj constateert, dat de krachtige expansie van de Nederlandse i zich nog voortzet, waarschuwt de tegen ernstige gevaren, die onze ccor bedreigen. Zo verwacht hij dit jaai tekort op de betalingsbalans. Een tweede gevaar, dat in de huidige situatie beslolei ligt, is dat van overspanning met de daar mee samenhangende opwaartse druk op het loon- en prijsniveau, waardoor concurrentiepositie ondermijnd kan den. Populair gezegd: Nederland heeft veel speling meer op de buitenlandse e zeer gunstige conjunctuur heeft zich ook in het afgelopen jaar voortgezet. Het nationale inkomen nam in 1955 toe 2,5 miljard, d.i. 10 pet. De reële in komensstijging per hoofd van de bevol king was 7 pet (in de voorgaande jaren resp. 8 en 6 pet). De industriële produk- tie steeg eveneens met 7 pet. Deze stijging heeft zich zij het wat zwakker ook de eerste helft van 1956 voortgezet. De werkloosheid daalde nog verdei De uitvoer nam in 1955 weer belangrijk toe. Na de stijging van resp. 15 en 13 pet de jaren '53 en '54 hadden wij toeneming van 10 pet. Voor het halfjaar van '56 wordt de verdere stijging het uitvoervolume geraamd op onge- 9 pet. invoer nam echter sterker toe dan de uitvoer: in de jaren '53, '54 en '55 bedroeg stjjging resp. 19, 26 en 12 pel stijging in de eerste helft van dit raamt men op 13 pet. Wat de economische expansie aangaat, wijst de minister er op, dat het tempo hiervan afneemt naarmate een zeker pro- duktieplafond wordt benaderd. De in dustriële investeringen liggen naar ver houding hoog. Gerekend in prijzen var 1952 stegen zi] van 1,7 miljard in 195Ï lot bijna 2 miljard in '54 en vervol gens tol ongeveer 23 miljard in 195! Dat betekent een toeneming van onge- Verschillende jongelui werden onder vraagd (dus de belhamel Manoppo niet j Red.), evenvals de politieman, die per ongeluk een van de betogers wondde, toen Repatriëringsgeschil Moskou-Bonn De Sowjetunie heeft West-Duitsland er van beschuldigd, 3013 Russische burgers tegen hun wil in West-Duitsland vast te houden. De Westduitse regering heeft te gelijk geprotesteerd, dat Moskou de Duit- te geleerden aan de Zwarte Zee repatrië ring verbiedt. Het ministerie voor het vluchtelingen- wezen heeft verklaard, dat er op het ogenblik 20.000 Russen in West-Duitsland wonen. Het zijn voor het merendeel voor malige krijgsgevangenen, die niet naar Rusland willen terugkeren. Overigens blijft de regering te Bonn volhouden, dat elke vreemdeling, die West-Duitsland wenst te verlaten, vrij is ZONDAGSBLAD U'EN ONZER verslaggevers heeft op zijn tochten door het land een weg gezochtdie typisch Neder lands is. Hij was vergezeld van een fotograaf en samen geven ze op de voorpagina hun bevindingen weer. Een andere fotograaf ging erop uit om vaders te betrappen, die met hun kinderen op stap waren. Ook hij kwam met aardige opnamen terug. Pagina 2 bevat een kort verhaal, de Volkswijk, de radiorubriek en een artikel van onze weerkundige medewerker over de betekenis van de „hoge katterug" op de weer kaarten. Op de pagina Geestelijk Leven een interview met ds. G. Julius, de bekende vlootpredikantdie weldra zijn uniform met de toga zal ver wisselen. In het Cultureel Venster wordt o.m. gewezen op de onrustbarende inwerking van de televisie op de Blad Zij geeft een beschouwing over de hulp, die geboden kan wor den aan meisjes, die door hun werkzaamheden de gehele dag uan huis zijn. hij a Suwondo zeide dat gepaste maatregelen tegen deze politieman noodzakelijk wc den geacht. Met betrekking tot het vertrek van m vxouw Bouman zeide hij, dat haar taak volbracht en dat de beklaagde het daa mede eens is. Op 15 oktober komt de uit spraak en in geval van hoger beroep is geen verdediger nodig. Er is voorts volgens Suwondo nie« nader bekend omtrent de berechting va de heer H. Doornik. Volgens het communistische blad Hariar Rakjat wordt er zondag te Bandoeng een massabijeenkomst gehouden om de dood straf tegen de heer Schmidt te Admiraal Radford Communistische agressie blijft Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse staf chefs, heeft te Chicago verklaard, dat alleen „ongelooflijke blindheid of wens dromen ons er toe kan brengen te geloven, dat het gevaar van communistische agressie voorbij is". Hij zei dat het feit dat de communistische leiders in som - mige landen persoonlijk meer aanvaard worden, hen in staat stelt „meer onheil te stichten". Franse sectie in Algerije vermoord Bjj Palesti o, 72 km van Algiers, zjjn 21 Franse soldaten op beestachtige wijze ver moord. Het was een sectie infanteristen, die met helikopters was overgebracht. Onmiddellijk werden grote versterkingen gezonden. Op het ogenblik heert er een Iele strijd. In een personenwagen van de Algiers- Constantine express ontplofte gisteren een bom, waardoor acht personen, waar onder zes Europeanen, gewond werden. Dicht bij Constantine werden verder nog twee aanslagen op treinen gepleegd doordat mijnen onder de rails waren ge plaatst. Een trein met achttien goederenwagons ontspoorde, waardoor grote materiële schade ontstond. Akkerbouwprodukten 30 procent duurder De prijzen van akkerbouwprodukten aren in augustus bijna 30 procent ho er dan een jaar geleden. Het groep- indexcijfer steeg volgens het centraal bu- j voor de statistiek van juli tot augus- 2Vz pet tot 123 pet tegen vorig jaar 94 onder invloed van de hoge noteringen van peulvruchten. De algemene prijsindex voor de landbouw was in augustus 111 tegen 107 in juli en 99 vorig jaar. He groepsmdexcijfer voor veehouderijproduk- ten was in augustus 108, tegen 103 in jul: en 100 vorig jaar door hogere prijzen vooi eieren en melk. hoewel rundvlees goed koper was. De kostenindex was 121 tegen juli 121 en vorig Jaar 115. Derde stuurman Stockholm vijf km uit de koers In het onderzoek voor een Amerikaan se zeevaartraad naar de oorzaak aanvaring tussen het Zweedse schip Stockholm en het Italiaanse schip An drea Doria, waarbij 50 mensen het leven verloren, heeft het verhoor van Ernest Carstens-Johansen, de derde stuurman van de Stockholm drie dagen geduurd. Carstens-Johansen was verantwoordelijk le navigatie op het Betalingsbalans Ten opzichte eerste halfjaar v: 1955 is in de eerste zes maanden van 19 het verschil tussen invoerwaarde en ui voorwaarde met 300 a 400 miljoi toegenomen. Het lijkt daarom waarschijn lijk, dat onze betalingsbalans ovei eerste helft van dit jaar een niet on zienlijk nadelig saldo heeft opgeleverd. De toch al grote spanningen op de arbeidsmarkt hebben de tendens nog verder doen toenemen. Dit betekent een potentieel gevaar voor het ont staan van niet-verantwoorde kosten- en prijsstijgingen. Als onze concur rentiepositie op de buitenlandse markten hierdoor ondermijnd zou worden, betekent dit een belemme ring van de noodzakelijke toekomsti ge expansie van onze economie, wat gezien de snel groeiende bevolking tot structurele werkloosheid zou leiden. Kostenstijging In dit verband is het van belang, dat ize prijzen niet meer zo gunstig afsteken bij die van de concurrenten op de buiten landse markt als in vroegere jaren het geval was. De verwachting ligt dan ook de hand, dat in de naaste toekomst leneming van de Nederlandse export ook bij handhaving van onze huidige con currentiepositie geleidelijk verder zal nkrimpen. Eeventueel kostenstijgingen souden dit proces versnellen. Al bedreigen deze spanningen de struc turele ontwikkeling van onze economie, anderzijds blijft een krachtige expansie voorwaarde voor het behoud van onze toekomstige welvaart en werkgelegen heid. Een te sterke afremming van de hoogconjunctuur zou deze expansie be- Bestedingsbeperking Op, het Newyorkse vliegveld ldlewild arriveerde dezer dagen Javier Pereira, een Indiaan uit Bogota, Columbia, waarvan gezegd wordt dat hij 167 jaar oud is en dus de oudste man ter wereld. Als onderwerp van wetenschappelijk onderzoek zal Javier Pereira twee weken in het medisch Cornell doorbrengen. Bij zijn aankomst dankte hij de 141 jaar jongere stewardess Januita Wintermute voor de goede verzorging. DOOR MIDDEL van een adverten tie in het dagblad Estia heeft sen Griekse politicus uit Athene zijn huis aangeboden, als beloning voor het vermoorden van sir John Har ding. De advertentie verscheen, na dat de drie Cyprioten waren terecht gesteld. Vier leden van de Eoka hebben gepro beerd een overval te doen op een politie bureau, maar zij moesten terugde )or het vuur van de politie. De staking als protest tegen de ophan ging van de drie Cyprioten, duurt nog steeds voort. De winkels blijven gesloten de Grieks-Cyprioten gingen niet werk of kantoor. De staking zal maandag ndigen. Uit een afgelegen dorp kwamen berich ten binnen, dat daar een symbolische be grafenis werd gehouden ter ere van d< drie terechtgestelde nationalisten. De lijk- welke werd gebruikt, was gedrapeerd de Griekse vlag en een lint aar krans vermeldde: „Van Eoka aan helden". Tegen de secretaris-generaal van narchie op Cyprus, Kranidlotis, die ;rt 5 september onder hulsarrest wa: rjjdag een bevelschrift tot verdere (Zie vervolg pag. 4) Hij verklaarde aan het einde van het verhoor, dat de Stockholm vijf kilometer uit de koers was, toen het schip op de Andrea Doria invoer. Het eigenlijke pro- waarvoor beide maatschappijen i tot schadevergoeding tegen elkaar hebben ingediend, volgt na dit verhoor Thetis Bay, het eerste Amerikaanse vliegdekschip voor gevechtshelikopters, de haven van Long Beach aangeko- Het schip kan 20 helikopters en een bemanning van 500 personen vervoeren, zou in de strijd 1200 volledig uitge- mariniers over de kustverdediging heen 120 km landinwaarts kunnen brengen. AdvertentieI GEKEPERD FLANELLEN Leuk model, alle kleuren Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA bonnen voor onze cliënten. 58936 is het nummer van onze postrekening Als u daarop vóór 1 okt. het abonne mentsgeld voor het 4e kwartaal 1956 f 7,— overschrijft, dan voorkomt u dat er bii u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie Wilt u er vooral op letten dat het juis te adres, waar de krant bezorgd wordt op het strookje wordt vermeid? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bi] voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE J\ In hongerstaking voor een woning Een 32-jarige tuinman te Heemstede is in hongerstaking gegaan om te trachten aldus een woning te krijgen. Reeds s jaar staat hij ingeschreven als woning zoekende. Twee jaar geleden trouwde hij en sindsdien was hij tweemaal in staat een gedeelte van een woning te huren, wat hem echter door de huisvestingscommissie zonder opgaaf van reden werd geweigerd. Twee dagen geleden ging hij, voo van een fles water en wat sigaretten, op een stoel voor het raadhuis van Heem stede zitten. Koningin bij promotie Mejuffrouw dr. D. Norel uit Leiden, die gisteren aan de universiteit te Nijme gen is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, heeft op de receptie in Metro- pole te Nijmegen de gelukwensen van de Koningin in ontvangst mogen nemen. H.M. was ongeveer drie kwartier op de receptie aanwezig. De Koningin kent mejuffrouw dr. Norel nog uit haar Leidse studietijd Vogels vliegen rond de rotsen nada is een ideale bljjfplaats voor zeevogels. Er zjjn brede stranden kliffen en rotsen en overal is de zee met haar branding en stuif- water. Geen wonder dat eend men hier de zeevogels bjj zwart duizenden kan aantreffen. De zwartkopalkei s kr-jgt om huisvrede- Ca- breuk of roof te plegen, ver- Het koninkrijk van de eidereend ligt op de lies aux Basques, de lies Razades en de Pelerins in de monding van de St. Lawrance Golf. De eider- vitte vogel met zwemvliezen. Ze heeft gen vitte 1 pinguïns. Ze tig hun deel van de rijkdom aan kleine vis. die ac Oceaan te bieden heeft, in de wacht. De alk vliegt een beetje plomp en moeilijk, maar daarentegen is ze 'n bijzonder goede zwem mer en duiker, zelfs bij de ruwste zee. ture. In de zomer zijn de kliffen van dxt eiland be dekt met Jan van Genten. Bonavevture Island wordt wel een? het vogeleiland van Canada genoemd. Zonder ophouden, dag-in, dag-uit, vliegen vogels rond de rotsen, als een durende sneeuwbui. Elk jaar weer trekken grote groepen toeristen er in gehuurde boten op uit om die rots-met-vogels eens wat dichterbij te be zien. En het is de moeite zeker waard: hier leven meer dan 22-duizend vogels oo een plaats, al leen voor een vogel te De Jan van Gent is vangenhouding uitgevaardigd. H(j wordt beschuldigd terrorist te zjjn. Kranidiotis is overgebracht naar een gevangenis in de omgeving van Nicosia. De Canadese regering heeft de verkoop van 24 Sabre-slraaljagers aan Israël goed gekeurd. De vliegtuigen zullen in de loop van het komende halfjaar worden ver scheept. Het Canadese besluit is gegrond op de overweging, dat deze Sabres een defensieve taak zullen krijgen en houdt verband met het feit, dat „een buurland van Israël" (Egypte, Red.) onlangs een groot aantal Russische straaljagers en zelfs straalbommenwerpers heeft ontvangen. Meer dan een half jaar geleden vroeg Israël Canada om de levering van deze Sabres. In verband met de toestand in het Midden-Oosten werd de levering evenwel opgeschort. Na diepgaand overleg met be vriende regeringen heeft de Canadese re gering bepaald, dat het niet gerechtvaar digd is, de aflevering van deze jachtvlieg tuigen nog langer te verbieden. Bepaalde ..politieke omstandigheden" zouden echter kunnen leiden tot staking of uitstel van de verzending, zo liet minister-president St. Laurent in een communiqué bekend ma ken. In de Ver. Staten is bevestigd, dat Canada eerst overleg heeft gepleegd over deze leverantie.Amerika had daartegen geen bezwaar, hoewel het zelf afwijzend heeft beschikt op het Israëlische verzoek tot levering van zware wapens. Deze had den moeten dienen als tegenwicht voor de bewapening van Egypte door het Sowjet- blok. De Ver. Staten vrezen een bewape ningswedloop in het Midden-Oosten. Egypte heeft Canada verzocht 250.000 >n tarwe ter waarde van 20 miljoen dol lar tegen betaling in dollars te leveren. Canada heeft medegedeeld, dat het be is hieraan te voldoen. Op naar de honderdste dag Wil mr. Burger toch reconstructie? (Van onze parlementsredactie) DE STILTE, die een week lang over de kabinetsformatie heeft gehangen, werd gisterimiddag verbroken door de officiële mededeling, dat H.M. de Koningin de socialistische fractievoorzitter, mr. J. A. W. Burger, heeft verzocht een onderzpek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstel ling van een kabinet. Mr. Burger heeft deze opdracht aanvaard. Na de ver geefse pogingen van de heren Drees, Romme, Lieftinck-en De Gaay Fort man is het doek opgegaan over het vijfde bedrijf van het formatiedrama. Het is niet onmogelijk, dat tijdens de lange pauze na het vierde bedrijf de gemoederen enigszins tot bedaren zijn gebracht, zodat de kansen van de vijfde (in)formateur inmiddels gestegen zouden kunnen zijn. tanten en (eventueel) liberalen lijkt ook al niet waarschijnlijk, zodat alleen de brede basis overblijft. Trouwens, i6 het mr. Burger ernst met zijn eis, dat dr. Drees gehandhaafd blijft als premier; dan zal hij toch werkelijk naar een breed- samengesteld kabinet moeten streven, want de heer Drees voelt er niets voor om aan het hoofd van een smal kabinet tegen een krachtige K.V.P.-A.R. oppositie op te Voor de kraaien zijn de aalscholvers en kraaien, rotsen langs de kust een In sommige landen en ideale plaats om nesten Canada is er een van te bouwen. De zilver- is het verboden op de meeuwen, die altijd tussen eidereend te jagen. De hemel en zee schijnen te reden voor het verbod is drijven, leven van wat er van commerciële aard. van voorbijgaande sche- Het eiderdons wordt nl. pen afvalt. Ze trekken gebruikt voor het vullen met de schepen mee van dekbedden en slaap- soms over aanzienlijke zakken afstanden en ze ko- De aalscholver is een ■eeds bekend bij e Franse kolonis- lieten zich de Soms dni hoogte va op zijn hij terug, vogel, welgevoed en tevreden, de eet De zilvermeeuwen nes- ten. I telen in kolonies, dicht eieren van deze dieren opeen. Aan het begin goed smaken. De aalschol- van elk broedseizoen is vijftien meter •ooigrijpt en verslindt haar onder water. Dank zij zijn lange vleugelpun- ten heeft de Jan van Gent weinig last van de zee wind, hoe sterk die ook mag zijn en dank zij vliezen voorziene, poten kan hij gemakt elfjk van het water komen, hoe roerig het ook is. de herfst trekt de Jan Gent het een heftige strijd om een goed plaatsje te be machtigen Hoewel deze meeuw zelf een beruchte eierendief is. houdt ze angstvallig het oog op heeft de eigenaardige zuidoostelijk deel gewoonte om alleen die Verenigde Staten, vis te eten welke niet ge- zodra de zon in d schikt is voor menselijke leerden vastgesteld. Aan Bom ntje de hemel het wit van nformatie-opdracht aan de heer Burger kwam bepaald met onverwachts. Onmiddellijk na de mislukking van de informatie-De Gaay Fortman gingen er, e in A.R.-kring, stemmen op, die pleiten voor een opdracht aan de fractie leider van de partij, die verantwoorde voor het vastlopen van de brede- basdspogingen van de vierde (in)forma> teur. Ook ir. Staf werd in dit verband her haalde malen genoemd maar aan diens kandidatuur werd de laatste dagen meer neer getwijfeld. Nu de keuze dus op Burger i6 gevallen, is het de vraag hoe deze te werk zal gaan. Uit het feit, dat hij gisteren een gesprek heeft gehad de demissionaire minister van o derwijs Cals, die op het ogenblik teve Kamerlid is voor de K.V.P., kan m concluderen, dat hij geen overleg wenst openen met de fractievoorzitters en h in extra-parlementaire richting zoekt. Heeft hij parlemenataire bedoelin gen dan zou een onderhoud met de K.V.P. - fractievoorzitter Romme meer voor de hand gelegen hebben. Een andere conclu- s, dat hij aanwerkt op reconstructie het oude kabjnet-Drees en daartoe de demissionaire K.V.P.-ministers wil bewerken. Éen soortgelijke methode heeft hij ook in 1955 gevolgd. Of hij daar- nu succes zal hebben, is zeer de g. K.V.P. en A.R. voelen namelijk niets voor een kabinet, dat zonder pro- slechts met een akkoord over de zetelverdeling op pad gaat. Parlementair of extra-parlementair, iconstructie of geen reconstructie, het is duidelijk, dat de nieuwe informateur rachten de brede basis alsnog te red den. Dit is trouwens zijn enige mogelijk heid. De christelijk-histor'ischen, die reed: weigerden hun medewerking aan de vor ming van een rechts kabinet te verlenen, schijnen er evenmin iets voor te voelen zonder K.V.P. én A.R. in zee te gaan. Een samengaan van socialisten, protes- Concessies Naar verluidt zouden er in de K.V.P.- kringen geen bezwaren bestaan tegen een hernieuwd premierschap van dr. Drees, zodat althans op dit punt geen ernstige moeilijkheden meer dreigen te ontstaan. Wiil mr. Burger echter slagen, dan zal hij uiteraard ook op andere punten met de K.V.P. tot een akkoord moeten komen. Dit heeft hij voor een belangrijk deel in eigen hand. Van nature i6 hij een felle, erbeten vechter, een doctrinair socialist die niet dan in de uiterste noodzaak tot bereid is. Van die „uiterste noodzaak is na 98 dagen formeren be paald wel sprake. Natuurlijk zijn de heer Burger en de zijnen niet de enigen, die het oog op de zorgeilijke 6ituatie bij verplicht zijn concessies te doen. Ook de K.V.P. zal een soepeler houding moe- wil de nieuwe informateur kans van slagen hebben. (Zie vervolg pag. Op de tentoonstelling van vracht en bestelauto's, die gisteren in Londen werd geopend, is o.a. een vrachtwagen te zien, waarvan de carrosserie is uitgevoerd in de vorm van een fles. Vandaar de vreemde „afgehakte" voorkant van de wagen. HET WEER IN EUROPA 1 8 i li 11 if 1$ I j E ,.jl! Zï WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: "N Dr0°8 en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige •JSTNÜ zuidoosteliike wind. Dezelfde nu 'a®ere temperaturen. y (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag, zon: 6.29—18.38. maan: 19.43— 10 24; maandag, zon: 6.31-18.36. maan: 20.2011.35 uur. Op 27 september L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1