Jlicuuie geihsct)t(Courant Tweede parate divisie in de loop van volgend jaar DEFENSIEBEGROTING 1957 Personeelswinst door instelling op atoomoorlog Communisten pogen ieder op te zetten tegen het westen Vijf landen willen voor Suezkanaal naar V.N. Blokwachter sleurde twee kinderen voor trein weg Geen grote schommelingen van de vleesprijzen verwacht A T„- DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Zevenendertigste jaargang No 10760 Directie: P. DIEMER HoofdredacteurDr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUfltvuUct U ^bebleoett tnya hert ia tc9heaspoet Tussen stenen tijdperk en nieuwe tijd ZIE PACWA 5 f)E SAMENSTELLING VAN HET NEDERLANDSE LEGER moei worden Lr aangepast aan een eventuele atoomoorlog. Een uitgebreid onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat een ingrijpende reorganisatie noodzake lijk is. De Nederlandse strijdkrachten, die voor de Navo beschikbaar zijn, zullen derhalve bestaan uit: een actief legerkorps van een staf met twee divisies, een beperkt aantal legerkorpstroepen (terwijl de ontbrekende snel oproep baar zijn), en een reserve-legerkorps van dezelfde samenstelling, aldus de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf, in zijn begroting. Voor de aanpassing aan de mogelijk heid van een atoomoorlog werd een spe ciale studiegroep gevormd, die inmiddels haar taak heeft beëindigd. Omtrent de hoofdlijnen van de door deze groep ont worpen nieuwe organisatie van de divi- het legerkorps is overeenstemming bereikt met de Navo-opperbevelhebber in Europa. Alvorens definitief tot bovenge noemde nieuwe organisatie Wordt over- 1 zullen een aantal onderdelen in nieuwe samenstelling nog aan een proef worden onderworpen. Door verkleining van de divisie-orga nisatie en vermindering van de parate legerkorpstroepen te zamen wordt per soneelswinst verkregen. Hierdoor wordt het mogelijk by handhaving van de hui dige lichtingssterkte en by de thans ge bruikelijke duur der eerste oefening reeds in de loop van het volgend jaar en tweede parate divisie op te richten. Deze nieuw organisatie impliceert, zoal iet terstond dan toch geleidelijk, uitbrei- ing van het materieel, o.a. de verbin dingsmiddelen. Ook al zou van de zijde der Verenigde Staten materiële hulp wor den verleend dan zijn vrij aanzienlijke uitgaven noodzakelijk om de aanpassing der gevechtseenheden aan de atoomoor logvoering te verzekeren. 1450 miljoen De begroting, die thans wordt aangebo- en, vermeld een eindcijfer van 1091.359.000 gulden, waarvan 1.009.071.500 de gewone dienst en 82.287.500 gulden de Buitengewone dienst II. In Haarlemse kazerne Veertig gevallen van vergiftiging Veertig militairen uit de Ripperda- Ikazerne in Haarlem zijn ziek geworden jten gevolge van het eten van bedorven paardevlees. Drie patiënten verblijven thans nog in het hospitaal, de anderen liijn nagenoeg geheel hersteld, j De vergiftigingsverschijnselen deden 'rich voor in de nacht v»n dinsdag op [woensdag nadat 's avonds paardevlees |was opgediend dat enigszins bedorven jrook. Enkele militairen weigerden dit te gebruiken, anderen nuttigden het des- Bij een onderzoek is gebleken dat het [vlees is afgeleverd door de militaire koks- ichool in Leiden en door het keukenperso- jneel van de Haarlemse kazerne nog warm iu de ijskast werd geborgen, waardoor een sneller bedreft optretdt. WAPENS UIT EGYPTE NAAR JORDANIË Jordanië heeft van Egypte wapens en munitie ontvangen voor de Jordaanse na tionale garde. Naar verluidt zal de garde Worden uitgerust met Tsjechoslowaakse «n Egyptische wapens, die via Syrië en Egypte worden geleverd. I Met het oog op de defensie moeten alle pordaanse oliemaatschappijen een brand- plof-reserve aanleggen, die voldoende is kor veertien dagen. Deze reserve moet intact gehouden worden. (Indonesische jeugd, waar is Uw ridder- Bvfcheid?, schreef een der Indonesische Bladen, nadat communistische jongeren j'i"n>rouio Bouman hadden gemolesteerd. |Wicr ziet men de handlangers van Moskou fc Djakarta bezig met het vernielen van de aan de, Nederlandse vertegenwoordi- jfing toebehorende auto voor het gebouw ran het landgerecht te Djakarta, waar het proces-Schmidt gevoerd wordt. Onder oenvoering van Manoppo drongen zij het 'tebouw binnen, waar de journalist 'A'ooyman vocht als een leeuw en het 'en van mevrouw Bouman redde. Hiervan is 328.000.000 bestemd voor de marine, 759.000.000 voor de landmacht. 363.000.000 voor de luchtmacht, terwijl in ternationale financiering en burgerlijke verdediging beiden 50.000.000 eisen. Rondweg is voor het komende jaar een bedrag van 1450 miljoen gulden voor de defensie beschikbaar. Dit bedrag be schouwt de regering hoofdzakelijk als be sterad voor de afwerking van de tweede meerjarige opbouwperiode van 1955 tot 1957. Voor instandhouding van het mili taire apparaat acht de regering in de ja ren na 1957 echter een bedrag van 1550 miljoen gulden per jaar noodzakelijk. Thans wordt overleg gepleegd met de Navo om de plannen op te stellen voor de jaren 1958 tot 1961, die het bedrag van 1550 miljoen niet te boven gaan. Deze drie jaren worden door ,'t demissionaire kabinet beschouwd als een periode, bin nen welke de bestaande strijdmiddelen zij het onder geleidelijke aanpassing de voortgaande technisch ontwikkeling nog grotendeels aan de behoefte zullen beantwoorden.Inmiddels zal het beeld de krijgsmacht van de toekomst zich duidelijken en zullen voorbereidingen kunnen worden getroffen, welke voc overgang naar de nieuwe vormgeving vereist zullen blijken. Hierbij wordt er van uitgegaan dat de Amerikaanse hulp niet alleen zal worden voortgezet, doch ook, indien nieuwe stra tegische inzichten op korte termijn ver hoogde uitgaven noodzakelijk zouden ma ken. aan de nieuwe inzichten zal worden aangepast. Ten aanzien van de luchtverdediging verklaart de minister, dat de bestaande middelen moeten worden aangevuld met geleide projectielen. Er is echter nog geen uitzicht dat deze wapens spoedig in vol doende aantallen ter beschikking zullen komen. Mede in verband met de nood zaak, de reeds bestaande types en syste men tot verdere ontwikkeling te brengen, kan voor 1960 nog niet op een adequate voorziening worden gerekend. Kabinetsformatie Dr. Rutgers weer op Huis ten Bosch (Van c parlementsredactie) Na de bewogen gebeurtenissen van de vorige week is er een beklemmende stilte gevallen over de kabinetsformatie. Er is nog steeds geen nieuwe formateur be noemd en de veronderstelling, dat er een geheime opdracht zou zjjn verstrekt, mist voorlopig voldoende grond. In politieke kringen in Den Haag viel dan ook weinig of geen activiteit te bespeuren. Wel heeft H.M. de Koningin gistermid dag op Huis ten Bosch'weer gesproken, met een van haar belangrijkste adviseurs in deze formatie, dr. A A. L. Rutgei vice-president van de Raad van State. Het onderhoud duurde ongeveer anderhalf uur. Een gedeelte van dr*4ag bracht H.M. de Koningin door op De Ruigenhoek, het landgoed van haar moeder, prinses Wil- helmina. Daarna ontving zij op Huis ten Bosch het hoofdbestuur van de Europesi Landbouwfederatie, de C.E.A., die deze week in Scheveningen een congres houdt n het einde van de middag vertrok de Koningin weer naar Soestdijk. De fractievoorzitters van de twee groot ste partijen, de heren Burger (Pv.d.A.) en Romme (K.V.P.), waren gisteren in Parijs. zij een vergadering van het actie comité voor een Verenigd Europa, het zg. comité-Monnet bijwoonden. Naar verluidt zouden zij vandaag weer present zijn ir Tweede-Kamer, waar om een uur eer openbare vergadering begon. Evert Vermeer Weer verkiezingen als De Franse maarschalk Juin en gene- raal-majoor Geuzin zijn gistermiddag op het vliegveld Valkenburg aangekomen.1 1 .1 Onmiddellijk na zijn aankomst had de' GT ^C611 KHDJ.llCt KOlllt maarschalk een onderhoud met ir. Staf, I die zijn gasten 's avonds terugzag aan een „Indien men er niet in mocht slagen hotel Witte Brug in Den Haag. een kabinet te vormen, dan is het niet onmogelijk, dat de Koningin de Tweede Vanmiddag is maarscha'k Juin door H.M. de Koningin op Soestdyk ontvangen. Te voren had hij een erewacht geïnspecteerd in de Julianakazerne in Den Haag en bijeenkomst van de verenigde chefs staven bijgewoond. Eisenhower in verkiezingsrede „Niemand weet nog, of het geschil om het Suezkanaal op een voor alle be trokkenen rechtvaardige wijze kan worden opgelost, doch het staat vast, dat de V.S. geen moeite hebben gespaard om de vrede te redden." Met deze woorden richtte president Eisenhower zich gisteravond voor radio en televisie tot het Amerikaanse volk. Hij opende daarmee zijn verkiezings campagne. Eisenhower sprak verder over vier ern stige vraagstukken van deze tjjd. Aller eerst de worsteling om vrijheid in een groot deel van de wereld, dat zich als een gordel van de Noordafrikaanse woes tijnen tot de eilanden van de Stille Oce aan uistrekt. „Een gebied", zo zei Eisen hower, „waar de communisten allen po gen op te zetten tot haat tegen het wes- Het weede probleem is de bedreiging an de kernwapens, waardoor een nieuw dodelijk aspect aan het oude schrik beeld van een ooriog is toegevoegd. Het derde vraagstuk is de thans door de communisten gevolgde werkwijze om via het stembiljet, datgene te verwerven, wat zij op de punt van de bajonet niet konden veroveren. Tenslotte noemde Eisenhower het om hoog komen van de Sowjetunie als in dustriële mogendheid een uitdaging voor het westen. „De vrije volken moeten hier de nauwst mogelijke economische samen werking tegenover stellen", meende hij. Zinspelend op Stevenson's oproep tot beëindiging van de proeven met kern wapens en afschaffing van de dienst plicht zer de president: „Wij kunnen ons niet verstandig en krachtig tonen door. eenvoudigweg en op eigen gelegenheid, op te houden met het beproeven van onze kernwapens". De afschaffing van de dienstplicht is onmogelijk vervolgde Eisenhower. Over zijn gezondheid zei de president: „Ik vertrouw er op, lichamelijk in staat te zijn, alle verantwoordelijkheden van het presidentschap te dragen". Kamer ontbindt en dat nieuwe verkiezin gen gehouden moeten worden," aldus de voorzitter van de Partij van de Arbeid. Evert Vermeer, op een gisteravond in Oud-Schoten gehouden vergadering van deze partij. De heer Vermeer zeide oppositie niet aanlokkelijk te vinden, doch deze even tueel te willen aanvaarden. Voorts deelde hij mede, dat de P.v.d.A. de kandidatuur van de heer Hofstra als minister van financiën handhaaft, ondanks het ver weer van de K.V.P. Werk hervat. De 5000 arbeiders van de scheepswerven aan de Clyde hebben van daag na een staking sinds 31 augustus het werk hervat. Makarios. Aartsbisschop Makarios heeft het ziekenhuis op de Seychellen, waar hij wegens een maagstoornis verbleef, weer kunnen verlaten. Aliet allen achter plan Grote Drie Boelganin vraagt bijeenkomst van DE zes regeringsleiders EERSTE DAG van de Tweede Suezconferentie in Londen hebben negen van de achttien landen, waaronder Nederland, zich uitgesproken voor het, door minister John Foster Dulles toegelichte, plan om een ver eniging van kanaalgebruikers te vormen. Vijf landen lieten weten, dat het geschil om het Suezkanaal onmiddellijk voor de Verenigde Naties ge bracht dient te worden en van vier landen zijn de standpunten nog niet bekend. Intussen heeft de Russisohe premier Boelganin in een interview verklaard, dat de Sowjetunie een bijeenkomst van rege ringsleiders van Egypte, India, Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en de Sowjet unie ter bespiel.ing van het vraagstuk toejuichen. Egypte onthield zich van c inentaar op dit voorstel: de reacties in Washington, Londen en Parijs waren uiter mate koel. Zes punten Het westelijke plan, waar het gisteren om ging ziet er, kort geformuleerd in zes punten, als volgt uit: 1. De achttien landen moeten één lijn trekken totdat een aanvaardbare oplos sing met Egypte bereikt is. De achttien landen moeten vasihou- aan hun voorstellen voor een interna- Vlak'bij station Delft tionaal beheer van het kanaal als basis voor een oplossing. 3. De achttien moeten een operatie staf in het leven roepen, die werkregelin- gen zou moeten opstellen met Egypte, ter coördinatie van het verkeer op het kanaal. Deze staf zal helpen bij het loodsen van schepen door het kanaal, de gelden innen en de inkomsten delen met Egypte. 4. Een kleine bestuursraad moet ge vormd worden om op de hoogte te blijven met de ontwikkeling van andere mogelijk heden op lange termijn, zoals het gebruik van grote tankbotem die om de Kaap zou den gaan en het aanleggen van nieuwe oliepijpleidingen naar de Middellandse zee. 5. Er moet een bescheiden werkfonds gevormd worden. 6. Het lidmaatschap van de vereniging zal geen enkel.land binden tot grotei verplichtingen, zoals het tfTcn eventueel aansluiten bij maatregelen tegen Egypte indien dit land weigert, samen te werken. Dulles noemde het geschil om het ka naal een proefgeval om het vermogen van de wereld tot oplossing van haar vraag stukken te testen. „Het hangt hier vanaf of wij in staat zijn, een vreedzame wereld op te bouwen", z i hij. Zo ziet het er uit in de conferen tiezaal van het Lancaster House te Londen. Achter dit deel van de ronde tafel ziet men links de Ne derlandse delegatie onder leiding van minister Luns derde van links), daarnaast de delegatie van Nieuw Zeeland onder leiding van sir Clifford Webb en dan de dele gatie van Noorwegen, geleid door de Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard Lange (tweede van rechts). minister Luns, die gis termiddag op de conferentie het woord voerde, deelde mede, dat zijn delegatie met de voorstellen instemt. „In het bij zonder", aldus minister Luns, „sluit ik mij aan bij de opvatting in punt zes, dat terwijl de leden geen specifieke ver plichtingen worden opgelegd de voor gestelde associatie bevordelijk kan zijn voor een gemeenschappelijke houding en voor het bereiken van een voorlopige de facto grondslag voor het beheer" Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heelt woensdag bevestigd, dat tien Amerikaanse loodsen een pas poort voor Egypte hebben aangevraagd Op dit verzoek is nog geen beslissing ge- Gisteravond heeft Nasser ;.ijn ministers bijeengeroepen om met hen het kanaalge schil te bespreken. Uit Damascus wordt gemeld, dat Arabische politieke leiders hebben aangedrongen op een onmiddellij ke algemene militaire en economische mo bilisatie in alle Arabische landen en op 't instellen van militaire opleidingen voor burgers om „westerse agressie" het hoofd te bieden. Het congres van vertegenwoordigers van politieke partijen en bewegingen ln de gehele Arabische wereld deed ook een beroep op de regeringen, voorbereidingen te treffen tot een gezamenlijke Arabische boycot van het westen, met inbegrip van het stopzetten van de oltelcveranties aan West-Europa en een verbod op het ge bruik van Arabische bases en luchthavens. Bp Delft is weer een sneltreii nippertje gestopt, waardoor voorkomen werd, dat kinderen hun onvoorzichtig heid met de dood moesten bekopen. Een paar weken geleden remde de Bergland express juist op tyd voor een kleuter, die op de rails liep. Gisteren stapten de zesjarige Henk van angen met zpn zevenjarig broertje Wim op de spoorbaan toen de Etoile du Nord intocht was. De blokwacht J. W. Menzij van de spoorwegovergang Engel- B-52's mogen voorlopig niet vliegen De Amerikaanse luchtmacht heeft startverbod uitgevaardigd voor alle totdat vastgesteld is wat de ooi-zaak sweest, dat een van deze interconti nentale straalbommenwerpers maandag in Caldfornië ie neergestort. Het startverbod betekent, dat de V.S. JTlopig voor eventuele intercontinen tale strategische bombardementen (bij e van vergeldingsmaatregel) aangewe- zijn op de B-36's en B-47's. it is de tweede maal. dat een start verbod voor de B-52 wordt uitgevaardigd. Eerder dit jaar, na het verongelukken een van de reuzen (zij kosten acht miljoen dollar) zijn zij ook aan de grond gehouden. In de komende maanden TTET HEEFT ALLE SCHIJN, dat de vleesprijzen in de komende maanden J J- een gelijkmatig beeld te zien zullen geven. Deze verwachting werd gisteren tijdens de te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap voor vee en vlees uitgesproken door de voorzitter, de heer J. de Veer. Hij voegde hier aan toe, dat de weersomstandigheden uiteraard van grote invloed op de prijzen zullen zijn, ook al zullen deze de normale seizoen daling ondergaan. De boer mag rekenen op een bevredigend prijspeil. men. Men besloot, het niveau van dit aanbod niet te verhogen. Ofschoon het prijspeil zich op de vooral in het westen beweeglijke markt daarboven begeeft, besloot het produkt schap, de baconprijs voor Engeland op f 2.40 te handhaven. Om tot dit besluit te komen moest men zelfs even in besloten vergadering gaan. Verscheidene leden hadden zich namelijk uitgesproken voor een verhoging tot 2.45. Sprekend namens de adviescommissie oordeelde mr. dr. A. van Deth het ver standig. een voorzichtig prijsbeleid te voe ren, omdat in de eerste periode van een vrije markt in Engeland, daar een dalen den tendens valt waar te nemen. Het be stuur werd gemachtigd, de situatie na een week opnieuw te bezien. In zpn overzicht van de vleespositie in de eerste helft van dit jaar deelde de voorzitter mee. dat de vlcesproduktie be langrijk hoger Is geweest dan in de eerste zes maanden van 1955. Naar verhouding is de invoer byna verdubbeld, terwpl ook de uitvoer van baconvarkens en vleeswa ren aanzienlek hoger lag. Voor binnenlandse consumptie was in de eerste helft van 1955 209.000 ton beschik baar, dit jaar was dat 225.000 ton. Om de marktpositie niet te verstoren, hebben de importeurs in overleg met het produktschap besloten, zich beperkingen op te leggen en de invoer tot 29 september te bepalen op 1000 stuks per week. Daarna zal men verder zien. Nederland is de vorige week met 14.000 baconvarkens op de Britse markt geko-' sestraat, ruim 100 meter van het statioi Delft, zag het gebeuren. Wetend, dat de sneltrein Amsterdam— harp's om 16.22 uur van het station passeren, rende de heer MenzU de spoor baan op. Hp sleurde Henk juist voor de locomotief weg. Deze kwam op dat mo ment vlak by het drietal krachtig rem mend tot stilstand. De machinist, de heel Mulder uit Rot terdam, had de kinderen namciyk ook gezien en onmiddeliyk gereageerd. Toen bleek, dat allen in veiligheid waren, reed de trein verder Het was al de tweede keer, dat Henk op de rails werd aangetroffen Zware straf geëist tegen agent Wegens kruimeldiefstallen uit auto's in Sneek Tegen een oneeriyke agent van politie is gisteren voor de rechtbank te Leeu' den een jaar en drie maanden met aftrek geëist. De 39-jarige agent H. F. worden benoemd tot hoofdagent s in de nacht van 6 op 7 augustus op erdaad betrapt by het stelen van rook- ikelen uit de auto van een grossier Sneek. Deze grossier stalde zyn auto's in e garage aan de Oude Koemarkt. Hü miste elkens rookwaren. Toen dc dief maar let gevonden werd, begonnen de perso- eclsleden van de garage elkaar te ver denken. Ten slotte stelde men een val op. Na enkele nachten waarin niets gebeurde, verscheen voor de ogen van de verbaasde wakers een agent, die zich regelrecht een auto begaf. agent kon voor de rechtbank niet verklaren, hoe hij tot deze kruimeldief stallen was "gekomen. De waarde van het gestolene wordt geschat op f 500. Bij het bepalen van de strafmaat noemde de offi- justitie als bezwarende omstan digheid schennis van de ambtsplicht. De erdediger bepleitte een gecombineerde straf. Accou ntalitscongres in Amsterdam Volgend jaar september zal in Amster- lam het zevende internationale accoun tantscongres worden gehouden, dat als regel om de vijf jaar plaats heeft. Men verwacht dat tweeduizend personen, merendeels buitenlanders, aan het con- zullen deelnemen. De huidige con tacten omvatten 46 landen en 160 organi saties. De organisatie is in handen van het Nederlands instituut van accountants en de Vereniging van academisch gevormde accountants, die een comité van voor bereiding hebben gevormd. Campbell (363 km p.u.) had „narrow escape Op het Coniston Meer, in het noorden ran Engeland, heeft Donald Campbell net zijn raceboot met turbine-motor, de .Bluebird"; het wereldsnelheidsrecord water, dat reeds op zijn naam stond n gemiddelde van 345 km per uur. v beterd en gebracht op 363 km per uur Toen Campbell voor de tweede maal 2t meer overstak, begon de boot onregel matig te stampen en te dansen ei 6loegen zwarte rookwolken uit. Eenmaal •eer aan de wal zei Campbell: „Ik was r bijna geweest". Sturgis gesloten voor negers Een menigte blanken juichte van vreugde, toen in de Amerikaans.' 6taat Kentucky het hoofd van de middelbare school te Sturgis gisteren acht neger- eoholderen, die per auto naar de school gebracht, terugstuurde. Hij deed voorlezing van een besluit van de districtsschoolraad, geen negers tot de school toe te laten Toen de jonge negere Afreden, renden blanke vrouwen achter de auto aan en sloegen er met de vuisten op. Anderen schreeuwden: „Ik zou het weer proberen". De negersoho- lleren hadden de school tot dusverre be zocht onder bescherming van zwaar ge wapende leden van de nationale garde Ambassadeur. Vandaag heeft de Neder landse ambassadeur in India, de heer H A. Helb, zijn geloofsbrieven aan de pre sident van India te New Delhi overhan digd. Gisteren had de heer Helb een on derhoud met premier Nehroe. Donald Campbell, de trotse hou der van het wereldsnelheidsre- cord op het water, heeft een nieu we motorboot, uitgerust met straalmotoren. Tijdens een giste ren gemaakte proefvaart haalde hij met zijn nieuwe Bluebird een snelhgid van 160 mijl. Het record staat op 116.2 mijl. HET WEER IN EUROPA WZW WZW zzw Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met later meer bewolking. Weinig verande ring in temperatuuY. Zwakke tot matige wind uit zuide- ïyke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon: 6.26—18.43; Maan: 18.47—8.01. Op 27 september laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1