Leiden weer in het teken van vee en zuivelprodukten Weer mislukt van het draaiboek VAN HENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Roncl Vebo 1956 p1 EVOLG gevend aan de wens zijn Koningin heeft prof. De Gaay Fortman pogingen in het werk gesteld, een nieuw kabinet voor te bereiden. De formulering van de op dracht was zo ruim mogelijk: kabinet". Terecht menen wij. Reeds waren te veel pogingen .mislukt: reeds te lang liet het nieuwe kabinet op zich wachten. Het lag geheel ii lijn van deze opdracht, dat prof. De Gaay Fortman, blijkbaar na een her nieuwd verzoek van de Koningin, zijn pogingen heeft voortgezet, ook toen de P.v.d.A. het had laten afwe ten en zich, achteraf, kennelijk to*t haar eigen ontsteltenis, in de oppo sitie had ge manocuvreerd. T~keze voortzetting, een voortzetting U in de richting van een smallere basis, lag duidelijk n i e t in vankelijk begeren van de A.R.-infor- mateur. Hij heeft eerlijk en onbevan gen getracht, de brede basis te wezenlijken. Hij had trouwens de eigenschappen om er de aangewezen man voor te zijn. Het moet hem het hart zijn gegaan, dat hij in deze bemoeiingen niet is kunnen sla gen. Dat hij zijn pogingen in de rich ting van een smaller kabinet heeft voortgezet, menen wij alsnog in hem te mogen prijzen. Al zijn voorgan gers waren in het leggen van de bre de basis reeds gestrand. Dit kon op zichzelf zeker betreuren. Wij voor ons hebben het na elke mislukking opnieuw gedaan. Wij hebben ook tel kens weer doen uitkomen, dat een coalitiekabinet, hoe men daarover op zichzelf mocht denken op dit ogen blik niet voor de hand lag. Maar nogmaals, eens moest er een kabinet komen, zo niet op brede basis dan toch op smallere. /~\ok dit laatste heeft prof. De Gaay Fortman beproefd en hij heeft de duidelijke moed gehad, er na te leurstellingen mee door te gaan. Zijn humor en opgewektheid zullen hem er bij tot steun zijn geweest. Hij had ze hard nodig hij de bejegenin gen, hem aangedaan. Men heeft hem, kennelijk in strijd met de feiten, er van beschuldigd, dat hij in zijn me thode de partijen ongelijk behandel de. Ietwat zonderling voegde men dan aan deze beschuldiging toe, dat men aan zijn goede trouw niet twij felde. Een socialistisch hoogleraar in het staatsrecht heeft hem van naïef dilettantisme beticht, alleen omdat hij deed hetgeen hem door een voor aanstaand socialist was aangeraden. Weer anderen, op hun beurt nu echt naïef, zagen in dit socialistische schelden uitingen van ware geleerd heid. Tenslotte heeft hij geen steun ondervonden van een zijde, waarvan hij dit waarschijnlijk had verwacht. Het heet, dat minister Staf beducht is voor een socialistische oppositie tegen zijn defensiebeleid. Na het moeizame streven van de heren Drees en Staf om met elkaar tot overeenstemming te geraken, is dit tot op zekere hoogte begrijpelijk. Aan de andere kant getuigt deze vrees niet van vertrouwen in het hoge ge halte ener socialistische oppositie. Onder deze omstandigheden moest zelfs aan de volharding van prof. De Gaay Fortman een einde ko men. Men heeft van zijn laatste po gingen gezegd, dat zij aan de KVP een te sterlce positie gaf. Men kent onze bedenkingen tegen de KVP. Daaraan ontlenen wij de vrijheid, op te merken dat dit verwijt geen grond heeft. De cijferverhoudingen van de aangezochte ministers lieten dit zon der meer zien. Verneemt men, omge keerd, niet vaak als bezwaar tegen de brede basis dat de groten samen de pas aangeven ten koste van de kleinen? Dat groten deze neiging hebben het vandaag gepubliceerde rapport van de parlementaire en quêtecommissie is daar om dit in wij der verband te bewijzen. %v7"at nu? Een zoveelste poging om de brede basis alsnog te reali seren? Een kabinet op een andere, smallere basis, bijvoorbeeld socialis ten, liberalen en Christelijk-histori- schen? Men hoort het verluiden, maar zou dit plotseling zoveel min der bezwaarlijk zijn dan het coalitie kabinet, waartegen onder deze om standigheden ook door ons be denkingen zijn geopperd? Of moet het zittende kabinet worden gere construeerd? Nog drie nachten en het is derde dinsdag, maar de brokken lijken onheelbaarder dan ooit. De toestand wordt werkelijk zorgelijk! Een dokter nodig? De zondagsdienst der huieartsen te Lel den wordt morgen waargenomen door de dokters Hartman. Lahr. Verbruggen, De Bruijne en Veldhuizen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden: vandaag zijn 's middags, 's avonds en '6 nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecep' n de apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807, de apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48. telefoon 21060, en de Oegst- geester apotheek, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. Morgen, zondag, zijn van '6 morgens 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de apotheek Kok en de apotheek te Oeg6t- geest. De nachtdienst wordt van 24 uur af waargenomen door de apotheken Kok, Tot hulp der Menschheid en Oegstgeest. De jongerendag wordt door de heer H. an der Stoel geleid. Gezien de grote be langstelling van vorig jaar en aangemoe digd door de medewerking van het land bouwonderwijs gaat de Veoo met het or eren van zulk soort dagen enthousiast verder. Er zijn dan ook leerlingen vai vijfentwintig landbouwscholen uitgeno- Activiteit van boeren neemt hand over hand toe I ^EGEN HET EINDE van de komende week komt de stad Leiden weer in het teken van vee en zuivel te staan. Donderdagmorgen om tien uur zal burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in „Schuttershof"' namelijk de fokveedag en de beide zuiveldagen van de „Vebo'* openen, waarvoor immers elk jaar opnieuw het beste vee van de fokveedagen en de lekkerste kaas van de kaasdagen naar de Sleutelstad wordt gebracht. Vrijdag komt ook de jeugd aan het woord, waar jongens en meisjes van de drie centrale bonden allerlei wedstrijden organiseren. Mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, zal van zijn belangstelling voor de activiteiten blijk geven. In totaal worden 650 stuks vee aange roerd, dus nog enkele meer dan op de Jubelvebo van vorig jaar. Dit vee is af komstig van eersteklas fokkers en boven dien wordt nog een strenge selectie toege past, waarvan de pedagogische waarde zichzelf spreekt. De activiteit van de boeren wordt dan ook steeds groter! Stimulans Op de zuiveldagen (donderdag èn vrij dag) zal in de eerste plaats Leidse en Goudse kaas worden aangevoerd. Het is uitermate nuttig het kaasmaken op deze te stimuleren, want het arbeids vraagstuk doet ook op dit gebied zijn ivloed gelden. Tal van boerinnen komen an het zelf kaasmaken helaas niet leer toe! Zoals wjj reeds eerder schreven, wordt dit jaar geen slachtveetentoon stelling gehouden, omdat het Vcbo- bestuur de tjjd van het jaar daarvoor niet geschikt acht. De slagers willen immers in het najaar geen extra hoge prtfs betalen voor de bekroonde dieren. Anders ligt het vlak voor de feest dagen, zodat de slachtvee-expositie nu tegen Kerstmis zal plaats hebben. Medewerking J. Brons maandag in Avondmuziek In het kader van de Avondmuziek geeft e heer J. Brons organist van de Kooi- kapel, maandagavond om half 9 een rgelconcert in de Pieterskerk. Het pro- ramma ziet er als volgt uit: 1. Variaties over „Ei, du feiner Reiter" in S. Scheidt; 2. Koraal „Herr Christ, ?r einig Gottes Sohn" van D Buxte- hude; 3. Tocatta in F van J. S. Bach; 4. Koraal „Der Tag der ist so freudenreich" J. S. Bach; 5. Noël van L. C. d'Aquin; 6a Koraal „Jesus, meine Zuversicht" van Max Reger, 6b Koraal „Ein feste Burg" Max Reger; 7. Pièce Heroique van C. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden voor het orgel van de Hooglandse kerk. De toegang is vrij. digd voor deelneming aan de wedstrijden, die op het programma staan. 's Morgens om acht uur komen de jongelui voor de opening van „hun" dag in „Schuttershof" bijeen, waarna met een melkwedstrijd wordt begon nen. Door de scholen en organisaties gezamenlijk is een veebeoordelings- wedstrijd op touw gezet en een kal- veropfokwedstrijd is evenmin verge ten. Gezien de lange voorbereidings tijd nemen hieraan echter alleen le den van de L.T.J. deel. Het accent van al deze krachtmetingen zal val len op de vakbekwaamheid van de jonge boeren. Daarnaast worden ech ter ook minder „ernstige" wedstrij den georganiseerd, zoals het gewicht schatten van voeder en een veebeoor- delingswedstrijd, waaraan ook door de bezoekers kan worden meegedaan. En de dames Natuurlijk zijn de dames, last but not least, niet vergeten. Zij kunnen mooie prijzen winnen met het schikken van bloemen, het opmaken van manden met fruit, het bakken van pannekoeken, het keuren van stoffen en tafeldekken. De dag wordt besloten op het Schuttersveld met een demonstratie van de landelijke rij- verenigingen uit Zoeterwoude en „Konin gin Emma" te Wassenaar. De toegang tot dit ruiterfeest is gratis. Het Vebo-bestuur, dat het vorenstaande op een persbijeenkomst uiteenzette, sprak ten slotte zijn waardering uit voor de toe nemende belangstelling van de landbouw- autoriteiten en de boerenleenbanken in de omliggende gemeenten.' L Grappig flAAR ONZE schatting waren bij de plechtige bijeenkomst in de collegezaal van het bo tanisch laboratorium 'gisteren ruim honderd mensen aanwe zig. Al deze mensen hadden een lessenaar voor zich (hoewel ze niet behoefden te schrijven), behalve een tweetal mensen: van de pers. Die wèl moesten schrijven. Foto albums zoals U ze in Leiden nog niet za fraai, zo modern van dessin en opmaak, tegen prijzen die „VOOROORLOGS" aandoen! en wat belangrijk is: Elk album bevat zuurvrij fotokarton, 5 door Uw foto's niet verkleuren. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGES. U zult verbaasd 6taan. VULPENKLINIEK C. Wolfslag, Breestraat 145 „De Doofpot" Max Tailleur vertelt moppen OP HET REMBRANDTPLEIN in Amsterdam heeft Max Tailleur nu vie 1 jaar moppen verteld en daarmee, hoewel in beperkte kring, bekend heid gekregen. Thans maakt hij een korte tournee door het land. Met Wiesje Bouwmeester, Pauline Johnson en Jélle de Vries, gaf hij gisteravond een „moppenavond" in de Schouwburg, die voor deze gelegenheid slechts ma tig bezet was. Een paar uur moppen vertellen lijkt ons niet mee te vallen en voor het publiek is het ook een vrij vermoeiende bezigheid, omdat men steeds de aandacht volledig gespannen moet houden. Saar met elkaar laat smoezen geeft het de indruk dat men nu met iets echt Am sterdams en Joods te doen heeft. Dat is niet waar. De moppen, die Tailleur ver telde, waren voor een groot gedeelte niet typisch Amsterdams en de Joodse gein was slechts enkele malen aanwezig. Daar- Max Tailleur heeft liefde voor Amster dam en de Amsterdammers en zijn bedoe- ig is om al smoezend en vertellend iets laten zien van de Amsterdamse humor. Wanneer men maar vaak Moos, Bram en Drie oktober in t teken van Rembrandt Leiden gaat reclame maken voor zijn naderende drie-oktober-optocht, die, zoals bekend, aan Rembrandt zal zijn gewijd. In dit Rembrandtjaar had het onderwerp van het grote feest in de stad van Rembrandts ge boorte niet anders kunnen zijn. Als voorbode van deze optocht wordt binnenkort in en buiten Leiden op vele plaatsen een affiche aange bracht, waarop een vergroting van een zelfportret van de grote meester voorkomt. Wij prijzen de artistieke uitvoering van het affiche! hij ook het beste. b.v. waarom de Joden door de Rode Zee liepen liedje van de sinaasappelkoopman op het Waterlooplein, waarmee de avond beslo- Tailleur kan zijn verhaaltjes behoorlijk goed brengen, maar zijn spreektechniek zal hij aanmerkelijk moeten verbeteren, want hij was soms heel slecht te verstaan. Wiesje Bouwmeester en Pauline Johnson zorgden met hun liedjes vo climax. Niet. dat het slechter Tailleur deed. Integendeel. En zeker niet t Wiesje Bouwmeester bracht, irbij kon de aandacht ontspannen i. Jelle de Vries was een muzikaal be geleider. Het applaus en de gulle lach telkens opklonken, waren het bewijs Max Tailleur met zijn had. A. C. TH. VAN-DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Concordia maakt vanavond muziek Als het vanavond mooi weer is en u wilt de straat eens op, dan kunt u door het Van der Werffpark gaan, r om 8 uur de Chr. muziekver eniging „Concordia" gaat concerte- in de muziektent. Dit zal wel een* van de laatste openluchtconcer- van het seizoen zijn. Vóór de pauze worden werken uitgevoerd Cori, Boedijn en Verdi en na de pauze is er een marsprogramma, raan ook de drumband mee- Tussen de bladzijden „Morgen zie ik je weer", getuigenis van geloof in de opgestane Heiland LUXOR. Deze en de komende week klinkt in het Luxortheater de Blijde Boodschap. In de kleurenrolprent „Morgen zie ik je weer" geeft de Amerikaanse dominee van Schotse afkomst Peter Marshall immers een krachtig getuigenis van een Christendom, dat niet synoniem is met zuur- kijkerij en oudbakkenheid, maar dat sprankelt van vrolijkheid en daad kracht, van nieuw door Christus verworven leven, waarover de gebruinde man op het witte doek niet raakt uitgepraat. De film toont het leven van Peter Mars hall van zijn vroegste jeugd af. Zijn ver langen om te gaan varen, zijn roeping om predikant te worden, het vertrek uit Schotland, de studie, zijn verloving, hu welijk en vooral ook zijn arbeid in dienst van de Meester. Overal waar Peter komt worden de mensen tot bezinning en ook tot enthousiasme gewekt. De kerken stro men vol, de jeugdbijeenkomsten zijn drukbezocht en vol opgewekttheid en de kranten schrijven: Er is een reveil onder de Christenen. Toch neemt de prediker geen blad voor de mond; hij wekt de in gedutte Christenen op en stelt zijn toe hoorders voor de keus zich toe te ver- de opgestane Heiland, of >rten de i afgoden Wie denkt, dat zö'n film wel eens saai kon zijn vergist zich ten zeerste Peters korte maar krachtige preken boeien onge looflijk. zijn gezinsleven is rijk en afwis selend en er zijn tal van ogenblikken vol humor en vrolijkheid. Toch wordt 't leed 't gezin Marchall niet bespaard De jeugdi ge domineesvrouw wordt ziek en later krijgt de predikant zelf eveneens een in storting. Het vertrouwen op de Heer doet hen echter door de zorgen, die hen be waarden voor de hoogmoed, heenkomen tot Peter ten slotte sterft met als laatste woorden tot zijn vrouw „Morgen zie ik je weer". De filmmakers, die hebben gewerkt aan de hand van het boek van mevrouw Mars hall, hebben de juiste sfeer vaak goed we ten te treffen, hetgeen niet in de la: plaats is te danken aan het fijn aai voelde spel van Richard Todd en Jean Pe ters. Uiteraard heeft de rolprent een sterk Amerikaanse inslag, maar toch heeft het levensverhaal van Peter Marshall ook iets te zeggen tot de Nederlandse bioscoopbezoeker en eveneens tot degenen die gewoonlijk geen theaters bezoeken. neer Hugo slechts uit jaloezie heeft ge dood was hij een verrader; moordde hij uit principiële overtuiging, dan was zijn daad vergeefs. De jongen wilde zijn han den schoon houden, maar wat is na dit alles nog te verwachten? De partij blaast ook zijn levenslicht uit Zoals vele andere werken van de Franse psycholoog en filosoof Jean Paul Sartre is ook „Vuile handen" zonder wijsgerige kennis te begrijpen. Doch hoe indringend en boeiend het filmverhaal ook is, het laat zijn eigenlijke betekenis eerst kennen tegen de achtergrond van het filosofisch werk van de geleerde, dat de liefde loochent en atheïstisch van karakter is. Vuile handen Casino. Het land wordt door de Duit- :rs bezet en de opstandige inwoners heb ben zich in drie groepen verdeeld: de corrupte regentenkliek, die met de be- heult, doch bij het keren van he tij ook wel met de opstandelingen wl meedoen, de bourgeoisie, welke haar be- :ittingen ziet bedreigd en de proletariërs die honger hebben naar brood en macht Hugo, een jonge intellectueel uit de be- ittende klasse, keert uit haat tegen de onwaarachtigheid zijn eigen kring de rug zich aan te sluiten bij het volk, dat zich evenwel in verschillende heeft verdeeld. Een deel van de prole- wil de macht voor zich allèèn op- doch anderen wensen sai king met regenten en bourgeoisii Hugo behoort tot de eerste groe krijgt de opdracht de leider andere kring te liquideren, zoals dat heet. ecretaris van de grote man leert hij echter waarderen en zolang hij hem ïens ziet, kan de jonge revolutionair het dodelijke schot niet lossen. Zijn par tijgenoten verdenken hem dan ook van verraad en zenden andere leden voor de ■d uit. Natuurlijk kan Hugo dit niet zetten, want hij wenst immers vrij te zijn; taar het schot wordt niet eerder gelost an uit jaloezie, wanneer hij de leider imen met zijn vrouw betrapt. Inmiddels hebben de gedachten van Hugo's partijgenoten echter wijziging ondergaan en ook zij staan thans de eer tijds gewraakte samenwerking voor. Wan- (Knap verfilmd verhaal, dat evenwel peen werkelijk positieve waarden in houdt.) Serenade LIDO. Een film van twee uren lang met heel veel zang, heel veel sentiment en erg veel tragiek. Het is. naar de ro man van James Cain, het verhaal van de landarbeider in Californië, Damon Vin- centi, die een wondermooie stem bezit en natuurlijk ook wordt ontdekt. Een zeer gefortuneerde, maar even avontuurlijke vrouw. Kendall Hale, interesseert zich voor hem en Damon kan zanglessen nemen bij een beroemd leraar. Na enige tijd komt zijn debuut als Othel lo in Verdi's gelijknamige opera. Maar zo vlot zal alles niet verlopen: zijn liefde voor die rijke Kendall Hale wordt een grote desillusie en tijdens de voorstelling vlucht hij van het toneel. Hij vertrekt ontgoocheld en met gebroken hart naar Mexico, probeert daar nog eens voor te zingen, maar schijnt geen stem meer te hebben overgehouden. Een ernstige kiekte brengt de zanger in het gezin van de beroemde stierenvechter Montes, wiens dochter verliefd op hem wordt. Er ontstaan uiteraard nogal wat conflicten om deze liefde van de donkerogige Juana (een uitstekende rol van Sarita Montiel); de herinnering aan Kendall Hale is nog zo sterk. Damon gaat echter weer zingen, trouwt met Juana. maar ontmoet plotse ling zijn vroegere liefde weer. De zuivere liefde echter overwint: de liefde tu$sen Damon en Juana. Wie van zang en ook van de stem van Mario Lanza houdt, zal hier veel kunnen genieten in tal van liederen en opera fragmenten. En hij zal dan zeker het wat sentimentele en toevallige in deze rol prent op de koop toe nemen, behalve dan e scène in de roomse kerk. Hij zal ook het spel van Joan Fontaine op prijs 9tellen, maar zich toch uiteindelijk niet kunnen onttrekken aan de idee, dat de film toch eigenlijk wel onecht is. Te- !T spijt zijn, dat een veel grotere zangkunstenaar dan Mario Lanza. de sopraan Licia Albanese, maar een paar aal in deze film mag zingen. (Sentimentele rolprent, die voor zang liefhebbers echter wel waarde heeft). Johnny Guitar Verzamelen Er moet toch iets fascinerends zitten in verzamelen, als men hoort, dat een groepje van drie mensen in vijf jaar uitgroeit tot een vereniging met 1100 leden. Dit was het geval met de Ne derlandse vereniging „De Verzame laar", die thans maandelijks ook ruil beurzen in Leiden organiseert. In café De Valk treffen ze elkaar, de verza melaars van lucifersmerken en post zegels, suikerzakjes en prentbrief kaarten, munten en nog veel meer. En het zijn er niet weinigen, die komen ruilen! De leden van de vereniging streven allen hetzelfde doel na: verzamelen. Verder doet het er niet toe, of men ambachtsman of ingenieur, dienstbode of lerares is en tot welke politieke of godsdienstige groepering men behoort. Voor velen is het verzamelen een vrije tijdsbesteding. Begint zo iemand een verzameling dan bestaat de kans, dat de belangstelling voor iets wordt ge wekt. Er is een meneer, die sinaasap pelvloeitjes verzamelt. Om te kunnen corresponderen met Spanje ging hij Spaans leren, daarna ging hij met vakantie naar het land van Franco en nu geeft hij Spaanse les! En dan de suikerzakjes. Vooral in de Sleutelstad is hiervoor ontzettend veel belangstelling die nog in de hand wordt gewerkt door de fabrikanten, die steeds aardiger plaatjes maken en vaak door een tekenaar een esthetisch verantwoord ontwerp laten vervaar digen. Wil een verzamelaar enigszins meetellen, dan zijn duizend zakjes niets bijzonders! Als men van zijn hobby enige stu die maakt, kan men op de meest vreemde wegen van zijn verzameling tot studie komen. En de Leidenaars die verzamelen zonder méér, hebben in ieder geval een vrijetijdsbesteding, waarin zij zich na de dagelijkse arbeid kunnen uitleven. Dan is zelfs de uit- zonderlijkste verzameling niet doelloos Kous op de kop Het jeugdige schoonmaakstertje van een openbaar gebouw in één der Rijn streekplaatsen nam deze weck op het politiebureau de haak van het tele foontoestel en meldde zich als: „Rijks- Aan de andere zijde van de lijn was echter juist een agent die de stem van het meisje herkende en kwasie infor meerde naar de juistheid van een door haar en haar vriend in die week op gelopen proces-verbaal. Het anders wel erg bij-de-hande schoonmaakster tje zei bedeesd: „Ja, mijnheer" en legde de haak toen maar gauw op het toestel Depressieve explicatie Onze oud-stadgenoot, de heer J. F. den Tonkclaar, die als weerkundige aan het K.N.M.I. in De Bilt is verbon den, heeft zich kennelijk om een wraak van zijn talrijke bruingeroest van vakantie terugkerende kennissen te ontkomen gehaast een artikel te schrijven over de oorzaken van het minder goede weer, waarmee wij de afgelopen zomer werden bedeeld. Men kan zich, zo pleit de heer Den Tonkc laar zich vrij, de „zonale circulatie" voorstellen als een „weertrein" waarin steeds een aantal wagons slecht weer worden afgewisseld door een enkele wagon weersverbetering. Onophoude lijk rolde deze weertrein de afgelopen maanden voort. De ene depressie was nog niet voorbij, of, na en kortston dige weersverbetering, diende de vol gende zich al weer aan. Ieder gebied, dat door een dergelijke actieve west- circulatie wordt bestreken, komt er slecht af. Het is een bedeling met nage noeg honderd procent ongunstig weer! In tegenstelling tot de overheersende west-circulatie in juli en augustus staat de hardnekkige, meridionale stroming in de maand juni. Hierbij zien we, dat de banen, wanneer zij zich eenmaal hebben ingesteld, weinig meer van plaats veranderen. De weertrein is tot stilstand gekomen en er wordt stoom afgeblazen. Een dergelijke situatie biedt ons globaal gesproken vijftig pro cent kans op mooi weer. Want we kun nen het dan treffen, dat juist een wa gon met mooi weer voor het West- curopese station stilstaat. Dit was echter deze zomer helaas niet het geval. Wij bevonden ons juist in de hoek waar de „minder-goed- weer-wagon" stopte en aan de talrijke regenbuien, die ons deel werden, was dit maar al te goed te merken. De enige oplossing was dit jaar dan ook, naar het zuiden te trekken, waar wel een „goed-weer-wagon" stond gepar keerd. In Italië en Zuid-Frankrijk is het ontzettend warm geweest! Bekroonde cultuur De roos en de anjer zijn bloem soorten, die sedert lange tijden be kend staan om hun schoonheid en hun gratie. Uitstekend boven andere, min der edele soorten hebben zij door de :elfs de geschied- i de schrijvers getuigen. De bloemen, die i foto ziet. kunnen et jaren geleden waren ze immers nog volkomen onbekend in het gedeelte van Europa, waar wij toonen. Toch hebben de gerbera's door hun karak teristieke vormen en schoonheid van kleur, thans een plaats ingenomen naast de meest aristocratische bloem- Oorspronkelijk groeide de gerbera in tropische streken als Afrika en In donesië. In het wild is de bloem maar heel nietig en van een rijke verschei denheid van kleuren kan evenmin worden gesproken. Toen de Europea nen de gerbera's evenwel ontdekten, zijn ze naar onze streken overge bracht om hier in kassen te worden geselecteerd en verzorgd. Zo begon het eens als onkruid lanps de wegen groeiende plantje beroemd te worden. In tal van landen hielden de plantkun digen zich bezig met de selectie van de gerbera, die, onder ideale omstan digheden gecultiveerd, langzamerhand een bloem werd met kleuren in zo veel boeiende nuances, dat welhaast geen andere bloemsoort hiermee kan wedijveren. Ook de vorm van de ger bera groeide uit tot een bijzondere sierlijkheid. In Noordwijk houden de kwekers fa. C. Alkemade A.z. zich nu reeds enige jaren met succes met de selectie van de gerbera bezig. Men betrekt de plan ten uit verschillende vindplaatsen in Azië en Afrika en kruist steeds de beste exemplaren met elkaar. Gere geld komen bewonderaars uit alle landen van Europa naar Noordwijk om de gerbera in zijn nieuwe vorm te bewonderen. De export neemt snel toe en ook de Nederlandse .bloemenwinkels hebben de sierlijke bloemen tegen woordig regelmatig in voorraad. Hielen lichten "C^EN EZEL werd te Hazerswoude Door een diender aangehouden Daar er steeds geklaagd werd dat Hij geen achterlichten had. 't Dier zei: ,,'t zou me zeer verplichten Mij m'n hiel te laten lichten." Boekhouden Het systeem van „boekhouden zon der centen" heeft in Amerika grote opgang gemaakt. De grondslag is, dat alle in de administratie verwerkte be dragen worden afgerond tot de dichtst bijzijnde hele gulden. Wanneer de re gels voor het afronden streng wor den toegepast, komt het totale bedrag (indien er tenminste voldoende pos ten zijn) nagenoeg overeen mgt het bedrag, dat zou zijn verkregen, wan neer alle bedragen tot op de laatste cent zouden zijn verantwoord. Een voordeel is natuurlijk, dat op deze wijze veel vlugger kan worden ge- REX. Ergens in een nog onbebouwde streek in het Wilde Westen heeft Vienna (Joan Crawford) een café gebouwd. Zij straks wel bij varen als de spoor lijn wordt voltooid. Dan kan het café goudmijn worden. Maar zover komt het helaas niet voor Vienna. De bewoners deze streek willen haar weg hebben onder leiding van de fanatieke Emma Small wordt Vienna bedreigd. De 'haat van Emma is het gevolg van »n liefdeskwestie. Vienna wordt terzijde ;staan door Johnny Guitar (Sterling Hayden), de man met de gitaar op zijn ug. Als de vete tot een uitbarsting komt en het huis en het café van Vienna in brand worden gestoken, weet Johnny Guitar haar nog uit de handen van de bandieten te houden. Tijdelijk, want bij een achter volging wordt zij gegrepen en ze zal wor den opgehangen. Net op tijd weet Johnny baar galg door te snijden en ze rijden heiden de vrijheid tegemoet. Een happy- In dit s spannende wild-west-ver- t werkelijk een geslaagde rol- dan ook alleen in dit genre. Wie niet van het wilde Westen houdt, moet er beslist niet naar toe gaan. Er gebeurt nogal wat, maar zo dat het voor het moreel geen kwaad kan. Ook geen goed echter. Dat zegt voldoende. (Wie van het wilde westen houdt Charlie's tante Trianon. Charlie's Tante kan nóg een week worden bewonderd. Smaken ver- ihillen nu eenmaal. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties STREMMING SCHEEPVAART EN LANDVERKEER Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat in verband met de vernieuwing van de Koe- poortebrug voor de duur der wertozaam- de scheepvaart door de Witte- en Zoeterwoudsesingelgracht ter plaatse ge stremd is met ingang van 17 september b. het landiverkeer over deze brug ge stremd is met ingang van 24 september a.s. Gedurende de stremming van het land- verkeer zal het voetgangereverkt en het verkeer met rijwielen en handwagens kun- plaats vinden over een hulpbrug. Puzzelprominenten 1. G. de Bock, Korevaanstraat 55, Lel den; 2. N. Zweere-de Vries, Stevlnstra 20. Alphen aan den Rijn; 3. A. Lucas, Witte Rozenstraat 36, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3