CHRISTFLIJK AMBTELIJKE ARBEID ONDER DE SCHIPPERS verstopping coors Belgische evangelische pioniersarbeid vraagt zeer veel geduld 2 NI Synode Chr. Gerei. Kerken (Van verslaggevers.) OP hur laatste vergaderdag van deze week heeft de synode van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn behandeld het rapport van deputaten voor de amb telijke bearbeiding van Chr. Geref. schip pers. De discussie ging met name over twee voorstellen: dat van deputaten, waarbij de synode de wenselijkheid uitspreekt, dat verschillende aan vaarwater gelegen kerken uit haar schippers leden een ouderling benoemen en dat van de com missie tot bestudering van het deputa- tenrapport, ten gevolge waarvan alle aan vaarwater gelegen gemeenten een of twee ouderlingen, bij voorkeur ex-schippers, zouden kiezen met de opdracht om onder de schippers te werken. De zaak werd na langdurige bespre king naar de commissies terug verwe zen. Deze zal later aan de synode op nieuw rapport uitbrengen over de te volgen weg. Ook werd naar de commis- Boek VAN DE D.4G ..Bescherming van vleermuizen in Nederland." door J. W. Sluiter, P. F. van Heerdt en J. Th. de Smidt. Uitg. Mij. W. de Haan, Utrecht. Vleermuizen zijn impopulair en onbe kend, omrind door bijgeloof en baker verhaaltjes. Het is daarom goed, dat er een studie verschenen is die ondanks haar wetenschappelijk karakter ook voor de leek veel aardige bijzonderhe den bevat. De vleermuizen drinken geen mensenbloed, men weet nog niet eens scherming. Waarom vindt soms niet op verlaten vlieringen in het donker en wel op een lichte moderne druk bezochte droogzolder? Toch is er blijkens de lectuurlijst reeds een grote reeks boeken over hen in Nederland versohenen en uit dit boekje kan men veel te weten komen. Wie wist dat er zo veel soorten in Nederland zijn? Dat zij zich oriënteren met behulp van ge- luidstrillingen. dat zij strenge koude kunnen doorstaan bij een lichaamstem peratuur van nul graden en vijf maan den kunnen vasten? Het valt aan te ne men. dat zij in Nederland thans een moeilijke tijd doormaken. Oude gebou wen, verlaten forten, holle bomen en grotten verdwijnen of worden voor nieuw gebruik bestemd. De samenstellers stel len daarom een reeks van beschermings maatregelen voor. De uitgave geschied de onder auspiciën van het ministerie van O., K. en W. ian het college van deputaten toe te gen. De commissie had dienaangaande naar analogie van haar bovengenoemd voorstel geadviseerd, drie ouderlingen uit aan vaarwater gelegen gemeenten aan het college toe te voegen. De synode besloot het beleid van de putaten goed te keuren. Tevens werden deputaten gemachtigd, contact te zoeken met een plaatselijke kerk teneinde te komen tot het beroepen van een schip- perspredikant. Het werk onder de schip pers wordt nu al verricht door ds. L. Kleisen te Utrecht, maar sinds deze zijn ambt als legerpredikant beëindigde, is zijn positie nimmer officieel geregeld. Gisteren is de synode tot dit laatste over gegaan. Zij vergaderde hierover in comi té. Aanvaard werd tenslotte een „instruc tie voor een schipperspredikant". Prof. dr. J. Boeke overleden In Bandung is overleden prof. dr. T Boeke, oud-hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht in de histologie er de embryologie. Hij bereikte de leef tijd i 81 Prof. Boeke was lid van tal van tenschappelijke instellingen en drager van tal van wetenschappelijke en ande re onderscheidingen. Hij was onder mïer commandeur in de orde van Oranje Nas sau en ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Advertentie Geef de strijd niet op tegen HIT IS rt» maris, mm Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oud-Beijerland, C. Vos te Westmaas, die echter reeds een be roep naar Bennekom aannam en dus Dor dit beroep bedankte. Beroepen: Te Ouderkerk a. d. IJssel, J. Hovius te Dordrecht; te Rh^nen (toez., vak.-H. v. d. Linden), J. N. de Ruiter te Leiden. Aangenomen: Naar Oosterhout-Slijk- Ewijk, A. C. Honders te Sas van Gent. GEREF. KERKEN Aangenomen. Naar Goënga c.a. kand. C. E. van den Broek te Baam, die be dankte voor Mildam. Bedankt: Voor Workum, B. van Oeve- >n te Vries (Dr.). Tweetal te Amsterdam (vak. P. Veen- huizen): K. M. R. v. d. Beek te Arnhem J. Bijleveld te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Lethbridge (Canada i, G. Zwerus te Sunnside (U.S.A.), voor heen te Middelharnis. Rabbijn Soetendorp spreekt voor zondagsschoolleiders Op de regionale Najaarscónferentie van de Nederland sehï Zondagsschol 1 Veieeniging zal rabbijn J. Soetendorp van Amsterdam voor de Zendags- sehoolleiders(sters) soreken over „Pro feten in hun eigen omgeving". De heer Soetendoro houdt zich reeds sinds jaren bezig met het ver teller. van de bijbel.se geschiedenis, gaf hierin les in Israël en studeert thans theologie. Voor allen, die aan het kind uit dp bijbel mogen vertellen, zal deze t- z rg ongetwijfeld zeer interessant zijn en hoewel de N.Z.V. uiteraard aller eerst haar leden-zondagsscboolleider. (sters) samenbrengt kan men cok ?'s n et lid een introductie aanvragen. Het programma omvat voorts een bespreking van vier vragen met be- trc-kkine tot de vertelling van het Kerstevangelie, de liturgie op het Kerstfeest en een proefvertelling van een z.g. vrij kerstverhaal „De zanger van Berlikon" met gekleurde film strip.. De conferentie wordt gehouden za terdag 29 sept. a.s., des nam. 3 uur. in de Schotse kerk, Schied. Vest 119 te Rotterdam. kracht regelm Zó helpen Cai van hardlijvigheid af. u mocht u 1 toch nog L_. paar Carters pllletjea voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPiLLETJES t 1.20 per flacon. Melodie en woord der Ethergolven ZONDA 616 SEPTEMBER sum I, «02 m. VARA: 8.00 Nws -al; 18.05 Sportjov_JBP 19.00 Spontane reacties: 19.35 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Amus muz; 20.35 De zesde mogelijkheid, hoorsp: 21.10 West-Indisch ork: 31.30 Aan de zelfkant van het koninkrijk, caus; 21.40 Miniaturen: 22.00 Lichte muz: 22.20 Journ 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23A5 Act of gram; 23.25 -24.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV 8 00 Nws en weerber, 8.15 Orgelconc: 8.30 Morgenwijding: 915 Gram; KRO: 9.30 Nws: 9 45 Gram; 9 55 Hoogmis; 11.30 Gram; 11.50 Planoreci tal; 12 30 Apologie; 12 40 Lichte muz; 12.55 uur: 15.30 Gram; Marcel Thlelemane pers IKOR 17.00 I 17.35 Hoe leeft lei; 18 40 Radloschippencatechlsatle .NCRV 19.00 Nws uit de kerken: 19 05 Boekbespr.: 19.15 Vocaal ens; 19 30 Het Evangelie in een draaikolk, caus. KRO: 19.45 Nws; 20.00 De gewone man; 20 05 Lichte muz; 20.25 Act; 30.35 U bent toch ook van de partij?, caus; MAANDAG 17 SEPTEMBE .1 7.10 Gym., 7.20 Gram., 9.10 v.d.vrouw., 9j15 Puzzel mee "1 ITT? KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 2 Zanghulde. 7 zouteloos, 8 vloeistof. 9 rivier in Italië. 10 onder wijs. 11 voegwoord, 12 verstand. 14 vo gel. 16 bomvrij gewelf. 19 rondhout, 20 toestand van razernij, 22 rivier. 24 arkti- sche vogel, 25 voorzetsel. 26 werpanker- tje, 2fi kuisheid. 29 vroeger. Vertikaal; 1 Ferm, 2 vervelend, 3 ma kelaar. 4 reeds, 5 aanw. voorn.woord, 6 gwemvogel. 9 staatsman, 13 insekt. 15 wijnmaat, 17 gramschap. 18 kleed, 21 af standsmaat. 23 oppervlaktemaat, 27 bij- Oplossing puzzel no. 16 Horizontaal: 1 Blokfluit, 2 roer. uil, re; 3 oor. achter; 4. Staphorst, 5. al, last, ets; 6. bespieden, 7 te, naald, ra; 8. snars, no ta; 9. sar, tenger. Vertikaal: 1 Bros. abt, S.S.,; 2. loot, lee, na; 3. Oeral, snar, 4. krap, apart, 5 fuch sia. S.E.; 6. li; hotel. N.N., 7. ut. tred, dog; 8 Ir., ester, te; 9. terts, naar. wijding 1000 Gra en Broadway, eau Zang en Nw«.. 1®15 Orgelspel.. 18.30 Liet 19.00 Hawaiianmuz19.15 Pianovoo.„. Regeringsuitz Landb.rubr,. 20.00 Nws.', 2U06 Tosca, opera 22.00 Joum. 22.10 Lichte muz GrarnNWS" 2315 Koersen en ,ct- 23.25—24.00 HUversun, H. 298 m.NCRV: 7.00 Nws. en o.U.b.-ber 7.10 Gewijde muz., 7.30 gram 7-45 Een woord Voor de dag.. 9.00 Nws en' weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram., 9.00 V. d.zieken., 9.30 V.d.huisvr 9.35 Voordr. 10.00 harm órk03<e M^rgenw^din8 -. 1100 Radiophil- 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor 1 'boe'r tuinder12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Zang.. 12.55 Gt 16.30 Vocaal ens.. 16 ters 17.15 Lichte muz., 17.45 Regeringsuitz.; De B.B. buiter i of act.. 13.00 Nws.. 1315 35 Gram., 14.05 Schoolra- 4.45 V.d.vrouw., 15 15 Gram 16 00 Bijbeloverdenking. i blnne rsber. lichting Stichting B< ■ü^^l Bevolking vraagt de aandacht van de Neder^ landse Noodwacht., 18.00 Koorzang., 1820 Sportpraatje 18.30 Metropole-ork 19.00 Nw en weerber, 19 10 Orgelconc. 19 30 Pari comn 19 45 Gram, 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjei koor, 20 40 Kapitein Bullroar. hoorsp, 21.30 Kamerork en sol; 22.10 Komgrondengebleden in het land van de grote rivieren, caus, 22.25 Kamerork 22 45 Avondoverdenking. 23.15—24 00 Gram. Maandag 17 september van 18—1 2. Ouverture „Le Rol d'Ys". L'Orchestre des Concerts, Lamoureux olv. Jean Fournet. III. Pau^ Dukas: L'Apprenti Sorcier. L'Or- Orchestre National de la Radlodlffusion fran- Caise olv. Hem. Bussen VI Hem-. Rabaud La Procession Nocturne op. 6 Philharmonic Symphony Orchestra, New York. olv. Dimitri tifijjj - Mitropoulo Henri Buss :ège. Meni VII Claude Dc Petite Suite. En "allet. Orches diodiffuslon frangaise, olv He.... VIII. Maruice Ravel. 1. Berceuse nom de Gabriel Fcuré, 2 Pièce en ie Habanera Johanna Martzy, viool, Intonietti. piano 3. Tzigane. Arthur iux viool L'Orchestra des Concerts reux olv. Jean Fournet. iz: 17 00 V d kind- 17.55 20 .T-an: 21 m Nw:' 21.15 St Joan^ri^ r d kind; l«oo 13.15 Gram; 14 o lernrk'^konr^n^ïi-f-0?! on onr>; 21.15 Gram; '1 90 r.ram; 22.00 Nw Vervreemding Als de liefde gaat verkoelen komt de vervreemding. Dat zien we in het huiselijk samenleven en dat zien we ook in de kerk. Van de kerk is men maar niet zo opeens vervreemd. Dat is een proces, dat bij de een korter, bij de ander langer duurt. En wordt dat proces niet gestuit dan zijn de gevolgen fataal. Paulus waarschuwt de gemeen te Eféze, dat zij niet mag wande- EEN WOORD VOOR VAN DAAG len als de heide nen. Die heidenen zijn vervreemd van het leven Gods. (4 18). Dat kan ook 't lot worden van mensen, die in de kerkelijke re- v gisters staan ingeschreven. Zij le zen niet meer in de bijbel, hun plaats in de kerk blijft onbezet, •aan gebed hebben zij geen be hoefte. Zij horen Gods stem niet meer. God wordt voor hen hoe langer hoe meer een vréémde. Voor dat vreselijk gevaar heb ben we altijd op onze hoede moe ten zijn. David bidt in Psalm 27: Tk zoek Uw aangezicht, Here; ver berg Uw aangezicht niet voor mij. De oorzaak van vervreemding ligt nooit bij God, maar altijd bij ons. Hij, die voor ons Zijn Zoon gaf, is altijd Dezelfde, in liefde, in barmhartigheid, in schuldver geving. Als in uw leven de" kilte der vervreemding gekomen is, vang dan weer aan met het gebed, be gin weer met het lezen van uw bijbel. En denk er om: op zondag staan de kerkdeuren open. Daar wil de Here ons ontmoeten. Ook het afgedwaalde kind. Begin er morgen mee! RADIOFONISCH ORATORIUM ..JOB" PRIX DAT ALIA GEWONNEN DOOR TON DE LEEUW Eerste uitzending door de N.C.R.V. lia, die door de Europese Radio-Unie jaarlijks wordt toe gekend heeft ditmaal succes voor Nederland opgeleverd. In de af deling muziek werd de inzending van de Nederlandse Radio-Unie: het radiofonisch oratorium „Job", gecomponeerd door de Utrechtse componist Ton de Leeuw, met de Prix d'Italia bekroond. De prijs die ligt tussen f 12.000 en f 18.000, is gisteravond aan de componist uitgereikt. Ton de Leeuw even aart daarmee het succes, dat ir. H. Badings enkele jaren geleden met zijn radiofonische opera ..Orestes" boekte. De toekenning van de hoogste onder scheiding betekent niet alleen een groot succes voor de componist, maar ook voor de uitvoerenden van de Neder landse Radio Unie, niet i-n het minst de technische dienst, die in het werk •talrijke radiofonische effecten ver- Het werk „Job", waarvan de tekst ontleend werd aan de Bijbel, is uit gevoerd door het Omroep-Kamerorkest, het koor van de Nederlandse Radio Unie, een Close Harmony kwartet, twee spreekstemmen en de bas Guus Hoek man. onder leiding van de dirigent Maurits van den Berg. Eenzelfde opname als in Italië succes oogstte, is gisteravond om half tien als extra programma door de N.C.R.V. uitgezonden. Daaraan vooraf ging een interview van de Ut* 4 moderne winkelinierhurs f}f Liberale welwillendheid had meer kunnen zijn (Van een onzer redacteuren) Te WejlUg COlltaCt KNOKKE, 12 sept. lager onderwijs betreft). raai sijn. De liberalen TERWIJL de meer Onze moeite werd maai dan driehonderd matig beloond^ de jongens- samenleving. Bij de „uit gang" (de trap) van de „kerk" (de overloop) kon den we het laatste num- mer van De Kruisbanier ook wel de socialisten in kopen, het algemene evan- dichters uit wel 37 lan- ties gesloten en den zich opmaakten tot opnieuw op weg, de gemeentelijke meisjes- voortzetting van hun schoolt waar we te laat ei tweejaarlijks congres hijgend^de ^bovenste 'togen sche „chrlstelijken". Deze leeuwse predikant ds. H. Hegger thans eindredacteur is. Ds. Hegger snijdt het kerkdien- probleem aan en noemt als hotels zijn de grootste Knokke, en als die eenmaal de evangelische sten aankondigen, du: oorzaak allereerst het feit, in Knokke en terwijl SiS. En loop van het trappenhuis de kleinere hotels, hoewel dat kleine gemeenten te idie in r.k. handen zijn, niet contact met elkaar eerste Belgische gelist Schutte's vèrdragen- te weigeren. (zon) dagj esmensen stem en hét harmoniu Ja, die liberalen. Evan- zijn dochter het gelist Schutte vertelde j- afscheiding het betere genre zich psalmgezang naar Hp mondainp bad- twintig gemeenteleden leid- België „raac -v den, zochten wij een beetje het protestantisme gevoerd b plaats spoedden om zien beschaamd een stoel op iSi omdat het Hollandse im- hebben en daardoor teveel in isolement staan en te weinig de gemeenschap der heiligen in groter verband kunnen beleven. Daarnaast ge- door een waterige na- Van de dienst zelf valt pórt zou zijn - met veel merkwaardigs te de dwingelandij jaarszon nog even te vertellen: het was een heel men zich ontwc laten koesteren, tracht ten wij zondag de evan gelische kerk van Knok ke te vinden. sobere kerkdienst, zoals die elke zondag in ,v.v Nederland gehouden wordt, Vlaams Wij wisten, dat gemeenteschool Schoolstraat nodigde or zj7n der gemeente, deze gebruik in kleine zich ontworsteld had diezelfde tijd valt ook het terugdringen Vlaams ten gunste Waals). Tege van de vorige vooral van liberale zijde gen deze verdrukking SCHUTTE dc protestanten Wij zijn nu eenmaal be- het zig met pionierswerk. Dat het is aldjd moeilijk en zwaar, het einde 1° Brazilië hebben ze ook wel vijftig jaar op deze manier gearbeid. Pas daar- von na kwam de grote door- opgeko- braak. Deze doorbraak Als het evangelisch chrls- het Evangelie zal ook Vlaanderen komen, mi als het gaat zoals in E onvind- gemeente- k°tt'e- i België staan. baar, omdat ei lijke slimmerd kant van de straat het bordje „Schoolstraat" had doen ophangen, maar aan de kant waar wij zochten Allereerst is daar natuui ter verduidelijking het op- 'ijl1 de tegenwerking schrift .Onderwiisstraat" rjoms-kal— had laten aanbrengen. Rij- Wanneer kelijk laat waren we waar de hotels we dachten te moeten zijn: kaarten de gemeentelijke school het buitenland, op de tendom toen zijn kansen ge- zilië, dan hebben protestanten sche bevolking onder het Evangelie ben i gekomen: verder dan toen: wel wil lendheid. de badplaats gische plaats en tijd kringen de laatste tijd nog- de kerkdiensten ver- al bezig 25 jaar pioniers voor de boeg. Wan- wij grijze haren heb- ;n uitgepraat zijn, zal n jongere garde ko men aanrukken, die Vlaan deren stormenderhand voor het Evangelie zal verove- ren. Dan komt de grote be- evangelische weging. Dan zullen de beke- tste tijd nog- ringen iets massaals krij- het feit. dat gen zoals nu in Brazilië. j weinig invloed- stantse kerken uit de grond de Belgische rijzen. heer E. Bomli, programma-directeur van de Nederlandse Radio-Unie, met de bekroonde componist, die zijn vakantie in Zuid-Frankrijk onderbrak de Prix d'Italia Chr. bedrijfsgroep chemische industrie Vrijdag 14 september vond, onder leiding van de heer C. van Baren Jr. voorzitter van de Christelijke bedrijfs groepen-Centrale. te Driebergen eer landelijke bedrijfsgroepenconferents van de bedrijfsgroep: Chemische dustrie en aardolie plaats. In deze vergadering, die zeer druk bezocht was, gaf de hoofdbestuurder de heer J. van de Herik een uiteen zetting van de huidige stand van za ken in deze bedrijfstakken. Tal van sprekers voerden 'net woord. Daarbij werd met grote klem aange drongen. dat gestroeft zal worden om de zondagsarbeid zo sterk mogelijk te beperken.. Veel aandacht werd ook geschonken aan de tendens, die in de industriële sector valt waar te nemen, om te ko men tot een voortschrijdende auto matisering. Ten opzichte van de P.B.O. werd teleurstelling uitgesproken over feit, dat in deze industriële sector, de P.B.O. nog niet die ontwikkeling heeft, als mocht worden verwacht. Daarnevens werd vastgesteld, dat nog in tal van ondernemingen nog geen sprake is van ondernemingspen sioen. Het hoofdbestuur werd opge dragen daarnaar met kracht te stre ven. Voorts werd ook bepleit dat ir het bedrijfsleven bevordert zal worden het systeem van winstdeling en premieerde spaarregeling. Een bedrijfsgroepsbestuur werd kozen, waarna als leden van de enigingsraad werden benoemd: de he ren. P. van Baren te Amsterdam, C. H. Beumer te Rotterdam: B. Orsel te Oosterbeek: J. Verheii te Rotterdam en K. Zijnstra te Drachten. Thcol. school van oud-Herv. gemeenten Voorlopig in Den Haag gevestigd De heer A. van der Marei te Vlaar- dmgen schrijft ons: Hiermede brenger, wij ter uwer kennis, dat op maandag 10 sept. jl. te 's-Graven- hage tot stand is gekomen de kerkelijke gemeenschap der Oud-Hervormde Ge meenten, waarbij een ambtelijke bedie ning des Woords is ingesteld. Deze bediening zal profetisch-priester- lijk zijn; de aard van de prediking schriftuurlijk-profetisch, zoals het de Here naar de rechtzinnige leer der Her vormers en godvrezende Oudvaders en naar de profetische verwachtingsleer, onder de invloed en voorlichting des Goddelijken Geestes, de predikers geven Hunne prediking zal omvatten de al- ïde, beproefde leer der door Christus aangebrachte Gerechtigheid en lijdelijke en dadelijke gehoorzaamheid als alge- noegzaam tot zaligheid, alsmede de aan kondiging van het aanstaande oordeel, rechterlijk over de wereld, vernietigend over de pauselijke antichrist en vader- lijk-richterlijk over de Kerk onder de uitgieting van de zevende fiool onder neenwijzing naar het herstel van de Kerk tot haar heerlijker staat (bruilotstaat) op De uitwendige opbouw dezer kerke lijke gemeenschap is landelijk. Hare uit bouw zal o.a. geschieden middels een onderzoek van personen, die zich melden voor het ambtelijk dienstwerk, buiten de bestaande kerkgenootschappen. Hare theologische school is voorlopig gevestigd te 's-Gravenhage. Zij wordt geleid door vier ambtelijke personen, die als predi ker uitgaan en wier spreekbeurten rayonsgewijs zijn geregeld. Het financieel beheer is ondergebracht in een behoor lijk geldelijk fonds. Ondenvijsbenoemingen Ireneschool. Zil- mdt te St. Phi- ran Stolbergschool t de heer O. Cle\ 123. Voor Bader was er bovendien nog het nodige papierwerk in zijn bureau te doen, maar dat lapte hij aan z'n laars. Holden zat een middag bij hem toen een sergeant een stapel papieren in het bakje ..Binnengekomen Post" legde. Bader snauwde: „Wat moet dat. sergeant?" „Correspondentie, die u moet afdoen, overste"- „Goed, dan zal ik die meteen afdoen" en hij smeet de hele zaak in de prullemand. Maar wel vond hij tijd om aan een kleine jon gen te schrijven, aan de zevenjarige Norman Rowley, uit een mijnwerkersdorp in Yorkshire, wien beide benen waren afgezet, toen hij door een autobus was overreden Bader schreef hem dat hij zich er niets van moest aantrekken, want dat hij best vlieger kon worden als hij er erg z'n best voor deed (Daarmee hielp hij de jongen meer dan iemand anders. Hij was er trots op de vriend van wing commander Bader te zijn). In zeker opzicht dreef Bader zijn persoonlijke leiding te ver; hij leidde niemand op om zo nodig zijn plaats in te nemen. Hij zou niet altijd de wihg kunnen aanvoeren en een ieder begreep dat het ontbreken van een plaatsvervanger een grote handicap kon betekenen. Maar het scheen zo volkomen onwezenlijk dat hij niet mee zou vliegen en bovendien begreep een ieder dat hij een bekwamer aanvoerder was dan elk ander. Wanneer er geen sweeps waren (wat zelden voorkwam), dan hield hij ervan met zijn Spit fire te stunten. Dan verscheen zijn massieve gestalte in de deurnn°ning "an Hnlden's kamer. „Ken! Aerobatiek!" „O.K., overste. Ik kom zo meteen bij u." „Wat mankeer je, kerel? Heb je geen zin?" DAN PAUL BRICKHILL MAAR ZO! „Jawel, overste, maar ik moet dit dienstsche- ma even afmaken." „Ben je razend Vooruit, kom mee!" En het eerstvolgende uur tolden Holden, Tur ner en Burton met hun commandant door de lucht, volgden ze hem in formatie in loops, rols, vrilles en de rest van het repertoire. Het was streng verboden dat boven het vliegveld te doen, maar Bader trok zich daar niets van aan. Toer hij uit een formatie-loop kwam, zag hij dat an dere Spitfires boven het vliegveld hetzelfde de den en hij riep door zijn radio: „Hier Dogs body Hou op met dat gehannes boven het vliegveld!" Later, nadat hij de schuldigen hef tig de mantel had uitgeveegd, zei Holden tegen hem: „Dat was wel 'n beetje erg scherp, over ste. 't Is toch eigenlijk niet fair dat u ze zo afblaft, terwijl u 't zelf ook dc-et." Hartelijk lachend antwoordde Bader: „Ja, maar dat is heel wat anders, Ken." Maar dat was alleen maar om zich groot te houden, en niet ernstig bedoeld. Gewoonlijk zei hij tegen vliegers, di de voorschriften betref fende het stunten overtraden: „Doe dat niet meer! Ik heb er mijn benen mee verspeeld en mensen met meer ervaring dan jullie heeft 't het leven gekost. Als je dood wilt, laat door een vijandelijke kogel gebeuren, maar niet door slecht vliegen. Wanneer je eenmaal wing commander bent, ga dan je gang maar. Voor je zo ver bent hou je je aan de voorschriften." De ergste overtreding was het stunten na een eevecht. Hij had nooit de foto uit de Eerste Wereldoorlog vergeten, die in een hanga: Cranwell hing met het onderschrift „De Laatste Loop", en waarop de staart van een vliegtuig brak, dat tijdens een gevecht beschadigd was Zelf maakte hij nimmer een „overwinningsrol en hij dreigde een ieder die dat wel deed met de strengste straf: „Nog één keer en ik laat je overplaatsen." Wanneer het op belangrijke dingen aankwaï was hij uitermate punctueel Er werd wel ee gezegd dat hij „veel te bazig" was, maar a dynamische leiders worden nu eenmaal zo; trou wens, negentig procen* van zijn mensen hadden alleen maar adoratie voor hem. Zelfs na het in vallen van de duisternis, wann?er ze niet langer klaar hoefden te staan had Bader nog niet ge noeg en hij probeerde altijd Tom Pike, de com mandant van het squadron nachtjagers, te be wegen hem in een Beaufighter mee te nemen als hij achter de nachtbommenwergers aanging. Zijn argument was dan: „Ik zou zo graag zo'n ding in vlammen naar beneden zien komen, 's Nachts is dat een veel mooier gezicht." Maar Pike kon hem niet meenemen omdat er niet genoeg ruimte in een Beaufighter was. Er bestond een merkwaardige vriendschap tussen deze twee mannen. Pike was een lange, schrale man, met een gevoelig gezicht en en rustige manier van doen. Op 12 juli, toen ze boven Hazebrouck zaten, liet Bader 616 omlaag duiken op vijftien 109's. WUKD'l VEKVULODi 1 Een openhartig en eerlijk rapport fAPNIEUW is een rapport verschenen van de parlementaire enquête commissie en opnieuw mag de com missie aanspraak maken op onze hulde voor haar arbeid, even gedegen als omvangrijk. Ditmaal zullen de voorwerpen van haar onderzoek In zeer brede kring de aandacht hebben. Er waren im mers tcvelen bij betrokken. Wij den ken aan de mannen van de marine en van de Prinses Irene-brigade. Wij denken aan al diegenen, die tijdens de Japanse bezetting van Indië onzeg baar leed te dragen hadden. Wij den ken aan diegenen, die na de Japanse nederlaag zo gaarne het hunne wilden bijdragen om in Indië de heilloze revolutie te keer te gaan. Wij denken vooral aan hen, die in al deze gebeur tenissen verwanten hebben verloren. Ieder zal van ganser harte instem men met de woorden van eerbiedige dank, door de commissie neergeschre ven jegens hen, die in de strijd voor vrijheid en voor recht het hoogste hebben gegeven wat zij te geven hadden: hun leven. J-JULDE dus bij dit nieuwe rapport van de parlementaire commissie. Zij is de problemen niet uit de weg gegaan. Zij geeft na nauwgezet onder zoek haar oordeel onbevangen en openhartig- Is het alles wijsheid achteraf? Is het een geschiedverhaal, ook in deze zin dat het geschied is en dat het niet meer is te achterhalen? Maar ook dan ligt er een zekere voldoening in, dat nu werkelijk zekerheid is geschapen waar tot dusver de vermoedens over heersten. En al herhaalt de geschiede nis zich nooit letterlijk, dan bevatten dit onderzoek en zijn conclusies toch een veelheid van lessen, ook voor de toekomst, die zich niet laten verwaar- Bedachtzaam en wijs zijn de con clusies, waartoe de commissie kwam. Maar ze zijn openhartig en zelfs meer malen hard. Er staat veel beschamends i. Wij denken aan wat er geschreven staat over de Britse politiek rondom de Japanse capitulatie, een politiek die typisch op de Britse belangen was in gesteld en die' zich, juist toen het er kwam, bitter weinig aan de Nederlandse strijdgenoot gelegen liet liggen. j^ATUURLIJK was de oorlogvoering in de eerste plaats een oorlog voering door de groten. Maar moest dit betekenen, dat de kleineren op zulk een wijze werden gepasseerd als in feite het geval was? In uiterst belangrijke beslissingen werden zij soms zelfs niet ingelicht, laat staan it ze er in gekend werden. Dat Amerika en Engeland de gren- n van de commandogebieden in het Verre Oosten onderling en ten bate van Engeland wijzigden op hetzelfde moment, waarop Japan capituleerde, is, mede door de Britse achteloosheid jegens Nederland, fataal en catastro faal gebleken. De Britse weigering om ook maar één enkele Britse soldaat in te zetten oor het herstel van het Nederlandse gezag in Indië was kortom ontstellend. Nog ernstiger was de Britse weige ring aan Nederlandse troepen om dan zelf tc gaan doen wat voor de hand lag en wat ook voor Indonesië zelf het beste zou zijn. Onder de gevolgen van zulk een politiek lijdt vandaag nog een groot deel van de wereld. Er zijn, schrijft de commissie eerlijk maar hard, er zijn hier politieke, Nederland niet welge zinde overwegingen in het spel ge weest. Dat de Britten daarbij duide lijke afspraken in de wind sloegen, scheen hun niet moeilijk te vallen. 2^AN de kant van de Nederlandse regering heeft het daartegenover activiteit ontbroken. Men was passief en afwachtend. De heer Van Kleffens, zo lezen we ergens in het rapport, heeft het blijkbaar te druk gehad met de Verenigde Naties. Eens, tijdens de conferentie te Pots dam, wilde men zich duidelijker doen gelden. De heren Schermerhorn en Gerbrandy trokken er heen. Maar zij werden wel een uiterst onwelleven- en onhoffelijke houding niet :ns ontvangen. Een ergerlijke situatie dus, waarvan wij niet kunnen begrijpen, dat zij, zo als wij menen, toen niet terstond pu bliek is gemaakt. In het incasseren onbeleefdheden kan men zelf de vormen ook al tc zeer in acht nemen. Neen. opwekkend is de lezing van dit nieuwe enquêterapport niet altijd. Maar het zou niet getuigen van wijs heid, zo men alleen oog wilde hebben voor wat ons aangenaam is. De wer kelijkheid is vaak anders. Dat die werkelijkheid ons echter behalve van menselijke kleinheid ook voorbeelden kan tonen van menselijke grootheid hetzelfde rapport levert er gelukkig op vele bladzijden talrijke oorbeelden van- Zondag 16 september zal in de Baptisten- gemeente te Enschede herdacht wor den, dat deze gemeente 25 jaar geleden werd geïnstitueerd, 's Morgens om 10 in het kerkgebouw Lipper- speciale dienst zUn, kerkstraat waarin het kerkkoor zal medewerken cn waarbij de feestprediking zal ge schieden door de plaatselijke voorgan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2