W Jff 12 Faf 14 fTJ15 fïl16 f3 17 tn Gouddorst verwoestte een oude cultuur Nederlander gaat helpen bij presidentsverkiezingen Onder mom van Christendom werd bloedige historie gemaakt MAAK NOOIT RUZIE MET ZO'N VROUW VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag ïondag baandag CTTv .SePTEMBéü b september V ^september jt w september g september o jê september g sepjembei' fll. s' CUSCO, eens hoofdstad der Inca's H| EEN VAN DE INTERESSANTSTE steden van heel Amerika is ongetwij feld de Peruaanse stad Cusco, hoog in de Andes, eens de hoofdstad van het machtige Inca-rijk, doch nu niet meer dan een cultuur-historisch mo nument. Een stad voor geschiedkundigen, archeologen, schatgravers, dich ters, schilders en fotografen; een bedevaartsoord voor allen, die begrepen hebben dat hier de blanke beschaving van het buskruit en de inquisitie het won van een grote Indiaanse cultuur. der 50.000 stoïcijnse zielen, die heden ten dage nog de straten van de oude stad bevolken. Want al zijn ze dan gedegene reerd, aan de fiere Indiaanse trekken herkent men het trotse, intelligente Inca- Spoorweg, tram. en regeringshotel uit gezonderd, ademt Cusco de sfeer van de 17e eeuw. De Indiaan, door de eeuwen afgestompt en lusteloos geworden, aan stank en onraad reeds lang gewend, leeft er onaangetast door de moderne tijd Een tragedie van verval Maar toch is er in die eeuwen iets ge beurd. Spaanse huizen en kerken hebben de sfeer van het Indianenrijk overwel digd en onder de Indianen zelf treft men vele cholos of halfbloeden aan. Zo is Cusco niet alleen een museum van oude kunst, maar vooral een trage die van verval. Voorgeschiedenis, middel eeuwen en tegenwoordige tijd zijn in één smeltpot geraakt, zodat alle karakters zijn verdwenen, hoe sterk elk karakter ook was! Het is alsof èn de Indianen, èn de afstammelingen van Spanjaarden en de geestelijkheid elkaar ontzien, omdat ze te goed beseffen, wat er in het verleden is gebeurd. (De laatste Inca-keizer werd nl. op verraderlijke wijze omgebracht!) Daarom vegeteert men maar zo'n beetje. .Waar eens een Inca-modelstad stond, op getrokken uit puur graniet, hebben de Spanjaarden de muren omvergesmeten ien er hun eigen tempels gebouwd. Maar j ze staan er hoe mooi soms van buiten Jen van binnen als een geschiedkundige vergissing, zodat niemand er zich meer in thuis voelt. Behalve de toerist, die er zelfs een omweg voor maakt. De tijd verbleekte de misdaad Cusco staat vol kerken, kapellen en kloosters, met gouden altaren, kande laars en sacristieën. Ze staan er als zelf- wuste monumenten van blanke heer- •s, die meenden op die heidendom te kunnen Dat het goud voor die altaren e.d. werd geroofd mocht niet deren. Dat bouwkosten werden bestreden met een belasting, waarvoor de on derdrukte Indianen hun laatste lama's en schapen moesten afstaan, speelt ook al lang geen rol meer. Dat er aan is gewerkt door slaven, die onder de zweepslagen zijn bezwe ken, het is voorbij. Dat opstanden met wapens .cocaïne en drank den bedwongen.de tijd heeft de misdaad verbleekt. Trouwens het doel heiligde de middelen. En de christelijke Spanjaarden moesten tot iedere prijs zegevieren over de bar baren. Geloof en vroomheid fungeer den echter maar al te vaak als dek mantel voor grof egoïsme. De blanke meester duldde geen ras, dat sterker en machtiger zou zijn dan het zijne. Ook hier moest de blanke de baas zijn De stad Cusco is tegenwoordig nog net zo vol als eertijds. In sloppen en op plei nen gaat het bonte leven verder. Maar de kerken en kapellen zijn meestentijds leeg. Alleen wat vrouwen, en een enkele Indiaanse man knielen beeld van de verbloede Christus ceerde mis. Doch onze geknielde Indiaan luistert er nauwelijks naar. Zijn eigen god, die van de aardbevingen, was ster- in zei hem méér. Zijn eigen god, een gekleurde Christus met Indiaanse ge laatstrekken, wie men met wat geofferd kon bidden de grond niet te doen bevenDit was de enige, die verhoor de Ziedaar Cusco, de gezamenlijke smelt kroes van culturen, christenheid en hel dendom. Verderf woekert maar voort Triest Cusco overigens! Want gelijk sns de Inca-pronkstukken voor het grootste deel door de Spanjaarden in niet verder te verwoesten bouwval. Waar het Plein der Wapens ligt. lag eers oude Aukaypata. Waar eens het huis de Inca Wirakocha stond, prijkt nu kathedraal. Waar nu morsige straatjes liggen met daken van golfplaten, stonden tientallen paleizen van Inca-ambte- i. Wat er nog van het heiligste huis der Inca's, de zonnetempel, staat, zijn de terrassen uit graniet. Het huis waar maan, bliksem en regenboog den, is vernietigd. Ook de priesterhuizen daarnaast, alsmede de paleizen van de Inca-hofhouding; paleizen die wanden gehad moeten hebben bedekt met platen puur goud. Op dat goud zijn de christelijke Spanjaarden afgestoven. Weg met de heidenen! Geef hier dat goud....! Heel wat goud moeten voorts de Indiaanse priesters hebben verstopt, op plaatsen, die tot op heden onvind- Een Indiaanse pater leest er de gecompli- slechts in de geest e Dit is een van de huidige be woners van het voortsluimeren- de Cusco. Sommigen hunner tre den de moderne beschaving tege moet met de verkoop van scheermesjes. Want goud en edelstenen, die nog altijd vreem delingen lokken, interesseren hen niet meer. Goud toch be tekende de ondergang van het destijds zo hoog ontwikkelde land der Indianen. elkaar werden geslagen, zo vervallen n langzaam, de Spaanse tempels. En nie mand, die er naar omkijkt en het ver derf van de in ontbinding zijnde fresco'! beelden, hekken en houtsnijwerk een hal toeroept. Men neemt aan dat er alleen al in deze laatste eeuw zo'n 10.000 schil derijen zijn vervallen en verdwenen... Er is één uitzondering: het huis van di in 1616 gestorven dichter Carcilaso de li Vega, zelf afstammeling van een Inca prins; en Spaans gouverneur. In dat huis id door een bekwaam Peruaan chirurg, staan vele Inca-schatten ei Spaanse reliqulcën bijeen. Vazen van 400 jaar oud naast Spaanse kledingstukken uit de tijd der conquistadores, de En dus toch weer die onwerke lijke sfeer: Dit is noch het Indiaanse, loch het Spaanse Cusco, noch dat v: moderne arts die er temidden van rönt- tenapparatcn en penicilline woon verkt. Nog steeds veel goud verborgen Het oude Indiaanse Cusco ziet men nof Ondanks haar 50.000 ligt de Peruaanse stad Cusco, eenmaal hoofdstad van het machtige Inca-rijk, als een uit gedoofd oord in het Andes-ge- bergte. En op een heuvel er bo ven bevinden zich de resten van het wereldwonder der ves ting Sajsawaman. Deze resten worden gevormd door een muur van granietblokken, die een maal door de Indianen op maat werden gezaagd met fijn koper draad, dat met diamantjes was bezet. Van intelligentie ge sproken baar bleven. Daarop stuiven thans andere mannen af, die hun bi vak opsloegen in het enige hotel en iedere dag met pikhouwelen Cusco afzoeken in de hoop zo'n verborgen schat te ontdekken. Maar het goud doet de Indiaan- van-nu niets meer. Want al is hij een analfabeet, hij weet intuïtief, dat juist dat gele metaal de ramp over zijn Inca-rijk heeft gebracht. „Dank" zij de Spanjaarden! Een wereldwonder boven de stad Buiten de plek waar het hedendaagse Cusco voortsluimert, ligt op een heuvel het wereldwonder van de vesting Sajsa- an, eens een piramide uit graniet, onderaardse gangen, met badzalen, turnzalen, waterleidingen en een gym- Alleen de muur is er nog van n muur van granietblokken, die vele honderden kilo's wegen. Blokken daar alleen met mankracht werden opgestapeld, die op maat werden gezaagd fijn koperdraad dat was afgezet met diamantjes; en waarin gaten werden ge boord met bamboe en fijn zand. Het wa- werkjes van vele maanden, waarbij de intelligentie het won van botte kracht. Tegen deze vesting liep Pizarro, de ver- ireraar, storm. Vijfhonderd Spaanse soldaten wisten deze vesting te nemen. En de aanvoerder der Inca's, Manco, stortte zich vertwijfeld van de hoogste toren. Zijn val werd de val van het rijk. droomrijk, over welks omvang, rijk dom en kracht men zich nu nog slechts de hand van de gigantische bouw vallen een schamele voorstelling kan maken. Beneden, in de banale stad Cusco in 1956, aan de Orangejus van het luchtgekoelde hotel, vindt de toerist zichzelf weer terug, nadat hij zich tegenover de geweldige muren ver loren had. Dan komt een Indiaan, met gescheurde kleren, stinkend en met een ongezonde baard naar bin- Dr. C. Hillen Zakenleven niet bezorgd over Suezkanaal-crisis Het Nederlandse zakenleven maakt zicfh niet ai te ongerust over de situatie, diie met betrekking tot het Suezkanaal is ont staan, ald-us dr. C. Hillen, secretaris var het Midden-Oosten-instituut, tijdens eer onderhoud op de Utrechtse najaarsbeure. Het Nederlandse zakenleven is var ning, dat de handelsbetrekkingen nie len lijden onder de huidige internationale spanning. Bovendien maakt men zioh geen grote zorgen over de mogelijke stag natie in de betalingen. In dit licht be- aldus dr. Hillen, i6 het begrijpelijk dat de Nederlandse handel rustig gaat. getuige de deelneming aan de i nationale jaarbeurs in Damascus, die ge- 6eptember duurt. Al met al raakt de kwestie Suez in feite alleen nog de scheepvaart. Een dame, die iedere man aan haar voeten brengt (Van een medewerker) HEBT U WEL EENS op straat gevochten„Needat is nooit nodig geweest. Ik heb iets in mijn ogen, dat afschrikt. Men voelt, dat ik te sterk benMet dezelfde woorden zou een interview met een bokser kunnen beginnen. Maar we zitten tegenover een jeugdige, charman te dame, de 25-jarige Tiny Dekker, wonende in de Potgieterstraat te Am sterdam. Behalve de hoge onderscheiding van de zwarte band in Judo behaalde ze zes graden in Jiu Jitsu.En dat wil wat zeggen voor een heel juist: later kwam zij in de ban van het zusje vai^ Jiu Jitsu. het Judo, dat een zuivere gevechtssport is. „Deze trekt me op het ogenblik het meeste Ze heeft acht jaar getraind en nog eens getraind. Ze haalde met taaie volharding graad na graad. band na band. Kampioe ne kan ztf echter nimmer worden, want zoiets bestaat er in de vrouwelijke sec tor nu eenmaal niet „Judo is heel erg moeilijk Hoe lan ger je het doet. des te moeilijker wordt het Na deze opmerking staat Tiny Dekker op en zweeft elegant door haar met smaak ingerichte flat, teneinde voor een kopje thee te zorgen Wanneer ze ons bedient spreekt ze over de Japanse meestergreep, de schouderworp en de arm- en beenklem. („Nooit doorzetten, want anders breek je iets"). Reactie nen om gilettemesjes te koop aan te zichten trekken., bieden. Hij, nazaat van de bouwers kening mee houdei •an vestingen, tempels en paleizen, i is de jongste vrouw in ons land, die dergelijke prestatie op het terrein de aan elkaar verwante gevechts- sporten leverde. Enige tijd is zij ook de enige geweest, maar er is een tweede bij gekomen: op de sportschool van Gé Ko ning te Amsterdam heeft de ongeveer 30- jarige Corry Prinsvan Os dezefde prestaties weten te leveren. Maar Tiny Dekker hoopt ook haar tweede dan-graad te halen en heeft bovendien een leeftijds- voorsprongDe tijd zal het leren, of zij nogmaals een eenzame hoogte weet te bereiken. Voorzichtig neerleggen In elk geval staat Tiny haar mannetje, zodat het niet prettig is door haar in de heupzwaai genomen te worden. Ook al be looft ze een tegenstander, die niet ver trouwd is met Judo, „dat ze hem voor zichtig zal neerleggen". Maar tochhet beoefenen" van deze sport heeft voor een vrouw geheel psychologische kanten. Want Tiny traint, of een demonstratie geeft, kan zij zich niet zo geven als een man want „je moet altijd oppassen, dat de lip penstift niet door je gezicht smeert.. Een mag vuurrood worden altijd i mij zitten te kijken i Als jong meisje was zij erg verlegen, hij. eens medebezitter van goud en N„ hec[l zelfvertrouwen edelstenen, hij, de afgebeulde over wonnene, komt nu de beschaving te hulp met een scheermesje. Zo is Cusco droom en vloek tege lijk; een plaats waar men zichzelf kan haten, omdat men blanke is is zo goed voor je figuur.. „Ga eens mee" vriendinnetje tegen haar: „Ga mee naar Jiu Jitsu-les. Dat is leuk." Ze ging. Eerst ongeïnteresseerd en niet vermo dend, dat deze voor haar zo vreemde, watervlugge Japanse aanvais- en verdedl- gingssport nog eens haar grootste hobby zou worden. Of eigenlijk i6 dit niet Door de E 55 naar de Ver. Staten Tien regels voor een goed koopman leidden tot een studiereis (Van onze speciale verslaggever) is het nog niet eerder gebeurd, di de oceaan overstak om actief te gaan helpen bij de verkiezing van een president van de Verenigde Staten. Dit staat dan nu te gebeuren. Gis teren is de 23-jarige E. H. van Borssum Waalkes uit Baarn met een kolen- schip van de Steenkolen Handelsvereniging naar Amerika vertrokken, om een paar maanden te gaan werken bij het publiciteitsbureau dat de ver kiezingsactie leidt voor de democratische kandidaat Stevenson, en waar schijnlijk al over enkele weken zal hij gedurende een dag of veertien kris kras het land door reizen in een van de befaamde verkiezingstreinen. Deze jeugdige Nederlander heeft zijn reis te danken aan de E 55. Daar was een „selectie paviljoen" van vijf grote Neder landse bedrijven, die vijf jongeren van 16—25 jaar een unieke kans wilden geven voor een opleiding voor een topplaats in het bedrijfsleven. Uit nieuwsgierigheid 11/fEER UIT NIEUWSGIERIGHEID dan 1,1 dan r te dingen paviljoen binnengestapt. Hem werden tien vragen gesteld op handelsgebied, di< kennelijk op bevredigende wijze beant woordde, want na het gesprek werd hem gevraagd in maximaal 120 woorden „tien regels voor een goed koopman" te formu leren. Dat heeft hij gedaan. Hij kwam tot de volgende tien regels: 1. Handel bewu6t, eerlijk en eenvoudig; 2. bedenk wel: wil zal uw winst zijn;3. werk geconcen treerd en regelmatig; 4. Behandel proble- Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger! men rustig en ontspannen; 5. Eerst deel, dan voordeel; 6. weet veel; 7. Kom beloften na; 8. Werk goede ideeën uit; 9. Kan het beter, dan moet het beter er 10. Wees een mensenvriend. Nagenoeg in het laatste uur van inzen ding heeft hij op aandringen van zijn moe der zijn formulering naar de beoordelings commissie gezonden. Zo laat was h mee, dat hij er een speciale reis voor Rotterdam moest maken. De posterijen zouden de brief niet meer op tijd hebben kunnen bezorgen. Een van de zestien FNIGE MAANDEN LATER hoorde hij, dat hij tot de zeetien kandidaten be hoorde, wier inzending zo geslaagd werd beoordeeld, dat ze voor een psychologisch onderzoek in aanmerking kwamen. En het resultaat daarvan is geweest, dat hij als een van de vijf prijswinnaars ten slotte uit de bus kwam. Twee van die vijf ont vingen een studiebeurs voor Delft, de drie overigen werd de gelegenheid gebo den een reis van een jaar naar de Vere nigde Staten te maken om inzicht en varing op te doen in het zakenleven En zo vertrok dit drietal de heren E. H. van Borssum Waalkes uit Baarn. II. J. Kortink uit Enschede en J. H. van Zantc uit Den Haag gisteravond met het m „Panachiotis" van de S.H.V. uit Amster dam naar New York. De heer Van Bors sum, die een artistieke opleiding kreeg aan de Rotterdamse Academie voor Beel dende Kunsten en straks zijn vader hoopt op te volgen in diens reclame-adviesbu reau, kan misschien na „zijn verkiezi campagne" nog wat werk doen bij de commerciële televisie en in het ontwerp- centrum van General Motors en in de ver- pakkingsindustrie. De heer Van Zanten, een economisch student zal een plaats krijgen bij de L.B.M. een bedrijf op het gebied van moderne „elektronische her sens", de heer Kortink gaat de termijn- handel in de koffiebranche onder de loep Kort voor zijn vertrek hadden we een gesprek met de héér Van Bors sum. Hij zei: „Dit gelukje heeft mij om te beginnen geleerd, dat je met een in de artisticiteit ontwikkelde verbeeldingskracht ook commercieel nog wat kunt presteren." Geen vlagmisbruik meer In Elburg zullen nationale vlaggen, verschillig van welke natie, voortaan niet meer worden gebruikt als reclamemiddel blikvanger en dergelijke. Ze mogen in het vervolg alleen worden uitgestoken op feest- en herdenkingsdagen en bij bepaalde gebeurtenissen die vlagvertoon in aanmerking komen. De gemeenteraad van Elburg heeft de politie-verordening met deze bepaling aangevuld, omdat de nationale vlaggen van vele landen volgens het college tegen woordig al te vaak worden misbruikt. Op het ogenblik geef ik in de sport school van mijn vriend Tonny Wagenaar aan jonge kinderen. Daarbij ls het kwaardig. aan hun reacties gewaar te worden, dat ze. juist door het besef weer baar te zijn, zich niet meer zo makkelijk ■hten laten verleiden. Kinderen, die graag vochten, worden kalmer en be heersterZe komen erboven te staan. En hierdoor worden de zwakkeren, die 1 aangevallen werden, meer met ru6t gelaten Incidenteel werkt Tiny Dekker ook 'el als mannequin, terwijl zij het coupeusevak niet geheel vergeten is. Zij ontwerpt namelijk nog altijd haar eigen kleding. En wanneer zij zich modieus op straat beweegt, leest men haar grote, hemelblauwe ogen die vaste overtuiging van „Als ik wil gaat iedere man aan mijn voeten". Letterlijk dan wel te verstaan Uitbreiding raad van bestuur Philips Op 6 december zal een buitengewone aandeelhoudersvergadering van Philips' Gloeilampenfabrieken een voorstel be handelen om de raad van bestuur uit te breiden met de heren prof. dr. H. B. G. Kasimir, A. J. Deenen, ir. R. van Dijk, H. J. R. G. Hartong, ir. H. A. G. Hazeu. G. J. L. M. Jenneskens en ir. A. Ooiman in verband met de meer dan vervijfvou digde bedrijvigheid in de laatste negen jaar en voor zo gunstig mogelijkheden verdere harmonische groei. Het ligt in de bedoeling na deze verkiezing A. J. Guepjn en ir. Th. P. Tromp te benoemen tot lid van het presidium van de raad. Voorts zal de heer O. M. E. Lou- part wegens zijn leeftijd zijn bestuurs functie beëindigen en voorgedragen wor- Or commissaris. Vergeefse missie Engelse kolonel zocht bijzondere paarden Kolonel Reeves, dierenarts bij het Brlt- i Rijnleger, is dezer dagen met een bij zondere opdracht in Nederland geweest. Hij is namelijk belast met de verzorging de zestig zwarte paarden, die konin gin Wilhelmina kort na de oorlog aan de Royal Household Cavalry schonk, be stemd voor het escorte bij het uitrijden an de Koninklijke familie. Deze paarden ijn inmiddels ouder geworden en thans moeten er jaarlijks ongeveer vijftien wor- :n vervangen. Kolonel Reeves toog naar de Utrechtse paardenmarkt, om te zien of hier paarden e aan zijn verlangens voldeden. Aangezien deze verlangens echter moei lijk zijn te voldoen (de paarden moeten geheel zwart zijn, zonder te hoge kragen aan de onderbenen, een schouderhoogte van 160 tot 165 centimeter hebben, vier tot acht jaar oud zijn en bij voorkeur ruinen zijn), slaagde hij niet. De Van Oldenbarnevelt ook om de Kaap De Stoomvaart Mij Nederland heeft be sloten dat de Johan van Oldenbarnevelt. varende in charter voor de Nederlandse regering, onderweg naar Amsterdam met ongeveer 1050 repatriërenden uit Indonesi i aan boord, niet door het Suezkanaal zal varen. In verband hiermede wordt het schip vandaag in Aden en 12 oktober in Amsterdam verwacht. De Oranje, die gisteren uit Colombo vertrok, blijft voorlopig de oude route volgen. Twee min gulden voor aardappelexporteurs Het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten heeft gisteren besloten het produktschap voor aardappelen twee miljoen gulden te lenen als bijdrage in de lening van acht miljoen gulden, die wordt gegeven aan de door het destijds Ingestelde aardappelexportverbod gedu peerde aardappelexporteurs. De rente voor deze lening is gelijk aan de rente, die het hoofdproduktschap zelf moet betalen voor het opnemen van dit bedrag; men wilde namelijk winst noch verlies bij deze lening. De twee miljoen gulden zullen in tien termijnen worden terugbetaald. Verzending van zeepost Den Haag, 13 sept. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië - m.s. Paraguay Star. 18 sept. Australië - s.s. Heria. 19 sept. Brazilië - m.s. Paraguay Star, 18 sept. Canada - s.s. Groote Beer, 19 sept. en s.s. Rijndam, 20 sept. Chili - via New York 20 sept. Indo nesië - m.s. Weltevreden, 20 sept. Ned. Antillen - m.s. Artemis, 17 sept. Ned. Nw. Guinea - m.s Weltevreden, 20 sept. Nw. Zeeland - via Engeland 22 sept. Suriname m.s. Hersilla. 17 sept. Unie van Z.-Afrika m.s. Jagersfontein. 19 sept. Z.W.-Afrika m.s. Carnarvon Castle, 22 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7