slaap De dijk is dicht, leve de nieuwe polder Zuid-Afrika verandert zijn eisen voor immigratie Jan Schoffel hanteerde precisieapparaat Lemsteraak voor Kroonprinses reeds in mei gereed Oorlogsgravenstichting werd tien jaar geleden opgericht Twee dansende mannetjes (Van onze speciale verslaggever) n !T"\E DIJK ging dicht en de Koningin aanschouwde het. Een polder, een i- \U provinciedeel in wording werd gistermiddag om acht minuten over 'één aan Haar Koninkrijk gehecht. Reden genoeg dus tot juichenHet wach- e ten is nog maar op het ogenblik, dat 's werelds grootste polder de kop jboueu water wil steken. Om het daar zo snel mogelijk heen te geleiden, trad n koningin Juliana enige uren later handelend op in het gemaal „Wortman" te Lelystad. H.M. haalde daartoe de handle van een gecopieerde scheeps- itelegraaf over. De gevolgen waren groot. Een bel rinkelde, lampjes floep- Iten op rood en moeizaam, slepend haast, zetten de machtige machines van J de drie hoofdgemalen rondom de thans gesloten ringdijk zich in beweging 1 Zo werden de eerste kubieke meters afgedankt IJsselmeerwater Oostelijk Flevoland, 54.000 hectare groot, uitgedreven. Anderhalf miljard kubieke 'meter water moet nog volgen. water binnen de timeter gezakt: i zal het nog dure ingdyk al met c l valt. an-1 De dijk zelfruim 90 strekkende kilo- meters lang, liet zich willig en volgent eld, plan sluiten. Grijpkraan KS-6, die de slui ting verrichtte, had de spec'e voor de ferjkeileemdam maar voor het opscheppen. erd wilde water van de ochtenduren was dit\ueggeëbd en het vleugje stroming dat co. i bleef staan, nauwelijks merkbaar vooi j,ej cog, deed geen kwaad. Kraandrijver Schoffel, op de bok, had de zaak i jjuoor het neerkwakken. Maar hij deed meer. Hij deed alsof hem deze morgen een precisieapparaat in handen was gegeven, in plaats van een grof werktuig. Jan Schoffel dreef de spanning ten top met zijn grijpmanoeuvres. Telkens als men meende, dat hij de beslissende greep zou doen om het vonnis te voltrekken en de dijk met leem dicht te lijmen, kwam er nog een greep met de grijper achterna. En zolang er bruin modderwater bij rd j iedere nieuwe worp uit het gat opspoot, I wisten we dat het zover nog niet was. Op de rond de opening samenklonterende en invasievloot van volgboten en bootjes peen schip zonder wimpel hield de adem in. maar Schoffel schoffelde voort en wachtte zijn tijd af. Die kwam °8 om acht minuten over één. Met die laat- an ste schep leem spoot er geen modder meer jd omhoog. Even viel er een stilte over het water, daarna joelden scheepsfluiten de vreugde van de honderden opvarenden uit: de dijk was dicht. De handreiking I dijk op elkaar toe. Zij reikten elkander de hand op de dijk, die gesloten was. Gapend J hing de geopende muil van de grijper boven de hoofden van deze twee kleine mensjes op de grote dijk. Het was schoon, een goed gezicht. Zo ontmoetten j soldaten van geallieerde legers elkaar ook op het veelomstreden vijandelijk gebied, i Dit hier was de handreiking van het dijk- leger en de overwonnen vijand is het wa- ter, dat tot staan werd gebracht. „Wie zijn die mannetjes daar", wilde ook de Koningin, die van de Piet Hein op de salonboot Van Hasselt was c gestapt, weten. Een speciale koerier kwam haar het antwoord brengen. De twee mensjes, die daar in de diepte van de pas aaneengesmede dijk dans ten, waren Piet Dekker jr. en Jan Hushart. Twee uitgelaten uitvoerders. Piet was op de zuidelijke dijkarm be gonnen en Jan op de noordelijke, zo dat ze elkaar niet konden mislopen. De ontmoeting tussen deze twee man nen zal de toeschouwer bijblijven als het klassieke beeld van deze grote dijkdichting, misschien als kijkspel minder dramatisch dan de sluiting van het gat bij Ouwerkerk destijds, maar wel zo feestelijk. Die twee daar op de prille dam, die nog wankel onder de voeten voelde, ver tegenwoordigden er de tweeduizend pol derjongens, die ruim 50 miljoen kubieke meter zand en klei verzetten met hun drij vend circus van slepers, baggermolens, kranen en perszuigers. Werkend Neder land verrichtte weer iets groots, zeggen we dan. Daarom ook speelde een meeva rend muziekkorps het Wilhelmus, daarom was de Koningin er en daarom werd zij vergezeld door minister-president dr. Drees en minister Algera van Verkeer en Waterstaat. De lUst om het schilderij „het polder landschap Oostcljjk-Flevoland" is met het sluiten van de ringdijk gelegd, maar het schilderij zelf moet nog uit de verf komen. Een arbeid die niet onderschat mag wor- De heer J. F. R. v. d. Wall, hoofd ingenieur-directeur der Zuiderzeewer ken, sprekende in het gemaal „Wort man" wilde het niet te bont maken en hulde zich daar op het spreekgestoelte in bescheidenheid. Het maken van een Zuiderzeepolder is een werk van grote omvang. Het staat echter technisch niet op het hoge peil van werken als de Afsluitdijk en de toe komstige Delta-werken. De risico's, ver bonden aan het maken van de omringdijk zijn belangrijk kleiner. Het is immers een der voordelen van het plan-Lely, dat de dijk gemaakt kan worden achter een af sluitdijk, vrij van getijstromen en vrij van zeer hoge stormvloedstanden. Toch moet men deze arbeid niet te laag aanslaan ook. Met beide handen stelde konin gin Juliana gisteren het gemaal Wortman in werking bij Lely stad, dat met de gemalen Colijn bij Ketelhaven en Lovink bij Harderwijk de 54.000 hectare grote polder Oostelijk Flevoland zal leegmalen. Achter de Konin gin minister Algefa. Het zegt iets, 94 km dijk in luttele jaren uit het water op te trekken, daarin slui zen en gemalen te bouwen en te zorgen dat alles nagenoeg gelijktijdig gereed is. Een geheel Straks zal Oostelijk Flevoland met de Markerwaard (die met z'n 56.000 ha nóg groter wordt dan O.-Flevo land) en met Zuidelijk-Flevoland als het ware één geheel vormen. Een reusachtig poldergebied ter grootte van ongeveer 150.000 ha, groter dan onze kleinste provincie zal ontstaan. Enerzijds zal het dan begrensd wor den door het dichtbevolkte Holland en anderzijds door het wat anders ge oriënteerde Utrecht en de Veluwe. Dit gebied voor wonenen werken geschikt te maken, het in te richten met wegen en kanalen, met boerde rijen en dorpen, is een taak waar voor geen precedent bestaat, al heb ben natuurlijk de Wieringermeer en de Noordoostpolder het nodige te verstaan gegeven. De omringdijk met de werken zal on geveer 175 miljoen kosten, terwijl voor het Inrichten van de polder nog een netto bedrag van ongeveer 580 miljoen gemoeid is. De nieuwe grond, klaar voor het werk van de landbouwer kost Nederland dus, geheel ingericht met alle behuizingen, maar zonder rente, straks f 14.000 per ha. Naar de mening van de heer v. d. Wall toch niet te duur betaald. Langzaam zal men nu het nieuwe land beginnende langs de kusten van Gelderland en O' ijssel zien droogvallen om tenslotte Lelystad toe te reiken. Dat er ook met tegenslagen gerekend moet worden, viel ons gistermiddag al op. Want het gemaal „Wortman" kon slechts aan een derde van zijn capaciteit komi Het werk heeft hier namelijk in de winl nogal gestagneerd. Maar dat is slechts e kwestie van weken en dan is ook hierin Aan het slot van deze middag reikte minister Algera een aantal onderscheidin gen uit aan hoge en lage dijkwerkers. De hoogste kreeg ir. F. J. B. G. Geers uit Den Haag. Deze hoofdingenieur-direc bij de Zuiderzeewerken werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederland; Leeuw en de laatste op de benoemingslijst was de 68-jarige bakschipper Tie Weerstand uit Urk, die de bro Oranje-Nassaumedaille kreeg. De Urker bakschipper overhandigde daarvoor i plaats minister-president Drees een dijk-dichtsel van eigen hand. Waarna dag en dijk als gesloten werden beschouwd. Nederlands kansen in Mexico Op de Utrechtse jaarbeurs deelde de heer G. M. Kruissink, directeur van de Nederlandse kamer van koophandel in Mexico, mede, dat Nederlands uitvoer naar Mexico in 1954 20 miljoen bedroeg, in 1955 23 min. en in de eerste helft van 1956 13'/£ min. Vooral kapitaalsgoederen en chemische produkten stegen, terwijl kaas enigszins is gedaald. De Nederlandse zakenman heeft nog te weining belang stelling voor Mexico met zijn 30 min. in woners. wier aantal jaarlijks 3V« toeneemt, terwijl het levenspeil stijgt o.m. door uit breiding van het industriële apparaat. Ka pitaalsgoederen kunnen afgezet worden voor industrialisatie, mechanisatie van d landbouw en verbetering van het verkeei Kort geleden heeft Van Berkel een show room en servicekantoor in Mexico-Gity geopend en Grasso zal 1 oktober een ver- koop- en installatiekantoor beginnen. Phi lips. K.L.M. en Organon zijn in Mexico ge vestigd en de Ver. Machinefabrieken en Chemische Fabriek Naarden hebben daar kantoren. Veertien maanden ge- eist tegen grafschender De officier van justitie te Groningen heeft veertien maanden gevangenisstraf geëist tegen de 26-jarige F. E. uit Stads kanaal, die zich verscheidene malen zou hebben schuldig gemaakt aan grafschen- Verdachte was werkloos, ging handelen in oude metalen en zocht zijn handelswaar op de begraafplaatsen van Wildervank, Nieuwe Pekela, Kielwindermeer en Veen- dam. Hij heeft voor vijfduizend gulden schade aangericht, terwijl het metaal hem honderdzeventig gulden opleverde. Zaak-Anneke Beekman Belgen voelen weinig voor uitlevering De officier van justitie van de Kamer van Inbeschuldigingstelling van het hof van beroep te Luik, die de zaak tegen mevrouw G. LangendijkVan Moorst be handelde. heeft zich verzet tegen het ver zoek van de Nederlandse regering iot haar uitlevering. Evenals de beide advocaten meende hij. dat voor het delict wat betreft de Belgi sche wetgeving verjaring kan worden ingeroepen. Hij gaf echter toe, dat de fei ten die mevrouw Langendijk ten laste worden gelegd, zijn opgenomen in de Bel gisch-Nederlandse verdragen over uitle vering en de Belgische wet. Het gemotiveerde advies van de kamer, dat met gesloten deuren zal worden ge nomen, zal aan de minister van justitie worden overhandigd, die vervolgens over het al dan niet uitwijzen zal beslissen. Mevrouw LangendijkVan Moorst is •egens het verborgen houden van het Joodse pleegkind Anneke Beekman in Nederland tot gevangenisstraf veroor- ld, maar naar België gevlucht. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Mooi schip dat echter eenvoudig zal worden ingericht (Van een onzer redacteuren) DE LEMSTERAAK „De Groene Draeck", het toegezegde cadeau van het Nederlandse volk aan prinses Beatrix bij haar achttiende verjaardag zal in mei klaar zijn en aan de kroonprinses worden overgedragen. Over enkele maanden wordt de kiel van het jacht gelegd, maar met de voor bereidende werkzaamheden zijn de bouwers, de N.V. Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. al zover gevorderd, dat na de kielleg ging het jacht als een blokkendoos in elkaar wordt gezet, aldus drukte de heer Ernst Crone, voorzitter van het comité „Varend Nederland" zich uit, tijdens een persconferentie, waarop ook enkele tekeningen werden ge toond. Over het geschenk zijn destijds al uit voerige mededelingen gedaan. Een Lem steraak is van oorsprong een vissersvaar tuig van sierlijke lijn. Het heeft weinig diepgang en daardoor kan het door bijna alle Nederlandse waterwegen varen. Op verzoek van de prinses wordt de inrichting eenvoudig. Zij wil het nl. alleen gebruiken om met vriendinnen de water sport tè beoefenen. Er komen geen aparte éénpersoonshutten, maar een hut voor vier dames met drie vaste kooien, twee hangkasten, vaste wastafel en klapkooi. grenzende aan een toiletruimte. w< een scheepscloset, douche en vaste tafel, en. aan de overzijde een tweeper soonshut met twee vaste kooien, vaste wastafel en hangkast. Het kombuis zal worden uitgerust met een butagas w; Gesprek met secretaris Boekooi Inspanningmensen en kennis zijn noodzakelijk (Van onze sociale redacteur.) ZUID-AFRIKA ZIET IN, dat het zijn eisen voor immigratie moet wijzigen. Tot dusver hechtte het uitsluitend waarde aan vakmanschap. Nu gaan hoe langer hoe meer stemmen op, vooral te Ietten op karaktereigenschap pen en op de mogelijkheid, dat de toekojnstige immigrant zich bij het Zuid- afrikaanse volk zal aansluiten. Daardoor kunnen ook veel mensen worden geplaatst, die uit hoofde van de formele normen niet in aanmerking zouden komen, maar die in de praktijk toch goed bleken te kunnen slagen. Dit vertelde de heer A. Boekooi secre taris van de Christelijke Immigratiever eniging in Zuid-Afrika, die momenteel verlof iri Nederland doorbrengt, doch mede op verzoek van de Zuidafrikaanse legatie en de Christelijke Emigratie-Cen trale zich bezig houdt met het geven van voorlichting over de emigratie naar Zuid- Afrika. de heer Boekooi zelf als een „emigratiegeval" kunnen zien. onderwijsman, heeft in het verzet gestaan, was later secretaris van prins Bernhard, werd vervolgens bij de oprich ting van het N.O.I.B. secretaris van deze onderwijsinstelling, waaraan hij ook eco nomie doceerde, doch besloot, toen zijn oudste zoon emigreerde, dan liever het gehele gezin over te plaatsen naar Zuid- Afrika. Daar maakte hij, net als vele emi granten, moeilijke jaren mee. Maar thans heeft hij een behoorlijke positie als ver koopsleider van een grote zaak in elek triciteitsmateriaal en muziekinstrumenten. Ook zijn vier oudste zoons de jongste is daar nog niet aan toe vonden een goede plaats. Eén als kunstredacteur van Vaderland", waar hij zich als 16- jarige aanbood, doch alleen een plaatsje kon krijgen als loopjongen op een „sa laris" van 1.- per week. Men Intellectuelen VESTIGEN zich de laatste tjjd trou- ■eel Nederlandse intellectuelen in Zuid-Afrika, Ingenieurs, chemici e.d. Ook MTS-ers zjjn er zeer welkom. Dat is in dit land. dat de laatste tjjd zijn industriële mogclUkheden hoe langer hoe meer gaat ontplooien, begrijpelijk. Men steekt er bijv. 42 miljoen pond in een bedrijf om benzine uit steenkool te winnen, Kleine plaatsen, in de omgeving waarvan bijv. goud en uranium gevonden wordt, groeien in korte tijd uit van 500 70.000 inwoners. Zoiets vraagt inspan- Hoe vakbekwamer, hoe meer kansen. En bij de kennis hoort ook de kennis van Engels, althans de basis daarvoor. Zuid- Afrika is tegenwoordig bewust tweetalig. Wie vooruit wil komen kan niet volstaan met Zuidafrikaans (Nederlands), maar moet ook Engels kennen. Omgekeerd geldt hetzelfde. Zelfs hogere Engelse functionarissen kunnen struikelen, als ze niet bereid zijn Afrikaans te leren. Daar door ook verdwijnt het overheersend Engels-voelen in bepaalde kringen, die tot voor kort Engeland nog als het „home- country" beschouwden. De jongeren leren op school ook Afrikaans en gaan zich echt „Afrikaander" voelen. was van een dergelijk vraagstuk, doch dat dit ontstaan is door de industrialisatie, toen duizenden Bantoes in de mijnen en fabrieken kwamen werken) hun maat schappelijke plaats te ontzeggen. Dr. Malan heeft het zo gezegd: het gaat er om, de naturellen met behoud van hun eigen nationaliteit tot het Christendom te bren gen en ontwikkeling te geven. Alles wordt er dan ook op gericht, het aantal intellectuelen onder hen uit te breiden. Eigen stempel Apartheid NATUURLIJK kwam ook de Zuid afrikaanse „apartheidspolitiek" ter sprake. Daarover heerst veel on begrip en misverstand, meende de heer Boekooi. Het gaat er niet om, de naturellen (men moet goed bedenken, dat die later in Zuid-Afrika kwamen dan de blanken en dat de eerste ontmoeting pas plaats had 150 jaar na de vestiging aan en 800 km. van de Kaap en ook, dat er in de tijd van de boerenrepublieken geen sprake tfezonaC bieden geven, die in een hoeflj; om de .blanke" gebieden heen liggen. In de laatste zullen zij als gasten kunnen komen. Maar hun eigen gebieden, waar voor de beste landbouwgebieden zijn uit gezocht en voor 100 miljoen pond aan gekocht, zullen hun eigen stempel dra- Waar het om gaat,, is, dat men in Zuid- Afrika als waarschuwend voorbeeld ziet naar zuid-Amerika, waar Spanjaarden en Portugezen zich-met de autochtone be volking vermengden. Bovendien is hier het verschil van de blanken met de natu rellen veel groter dan daar, zodat een vermenging niet mogelijk is. Het is voor een Europeaan heel ge vaarlijk, zich op grond van een bezoek van een maand of drie over dit onderwerp gezaghebbend uit te laten. Daarvoor moet men er wonen en dan zich nog heel goed van allerlei op de hoogte stellen. En dan is onze ervaring, aldus de heer Boekooi, dat een Nederlander, die zich bij de bevolking weet aan te passen, ziclj. na een aantal jaren zo thuis voelt, dat hij, bij een be zoek hier al spoedig bemerkt, dat zij in een andere richting zijn ge- watergeiser en een bordenrek, met een elektrische koelkast van ca. 65 liter in houd en een driepits Butagas-kooktoestel. Ook wordt een schippersverblijf inge richt voor een bemanning van twee man, die steeds aan boord zal zijn voor het zware werk, bijv. het ophalen van de zwaarden en voor de bediening van de zeilen. Een droom99 Van het ogenblik af, dat haar het jacht werd toegezegd toonde onze kroonprinses zich zeer enthousiast. De heer Crone, die tot de vier Nederlanders behoorde, die op het paleis Soestdfjk de mededeling van het geschenk deden, vertelde, dat prinses Beatrix van vreugde in haar handen klapte en uitriep: „*t Is een droom, 't Is een droom." De hoofdafmetingen van het jacht zijn: lengte over alles 15 meter, lengte over de waterlijn 14 meter, breedte 4.40 meter, holte 1.90 meter, diepgang max. 1 meter. Het zeiloppervlak is: grootzeil 71 m2, fok 30 m2 en kluiver 27 m2. Het is altijd de bedoeling geweest van het comité „Varend Nederland", dat het jacht een geschenk zou worden van het gehele Nederlandse volk. Dank zfj de be reidwilligheid van een klein aantal voor aanstaande Nederlanders, die zich garant stelden voor de kosten, kon reeds in augustus de opdracht tot dc bouw van het jacht worden gegeven. Maar het co mité doet nu een beroep op alle Neder landers om door het storten van een bij drage het schip tot een waarlijk natio naal geschenk te maken. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro no. 1818, Amsterdam, ten name van het Comité of op rekening van het comité bij de Nederlandsche Handel Maat schappij te Amsterdam. Vermelding van volledige naam en van adres verdient aanbeveling, omdat de bedoeling voorzit de prinses met het jacht een register met namen der schenkers aan te bieden. Ook giften in natura zijn welkom. Het verdient dan echter aanbeveling eerst contact op te nemen met het comité, •van het secretariaat is gevestigd: Soetensteeg 46 te Rotterdam. Protestantse school op Aruba Te „Mon Plalsier" op Aruba is een nieu we protestantse school geopend in tegen woordigheid van de gezaghebber mr. L. C. Kwarts, gedeputeerde en de president directeur van de Lago. Mevrouw Kwarts- Spruyt onthulde een gedenkplaat. (Advertentie) Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatlek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U sflaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 groeid als het Nederlandse volk, en dat zij, als ze teruggaan naar Zuid- Afrika, dit voelen als een naar huis gaan. Gistermiddag om acht minuten over één stortte een drijvende kraan een grote „hap" keileem in het laatste gat. Daarna stapten uitvoerder Piet Dekker en zijn collega Jan Hushart van beide zijden van de dijk op elkaar toe en drukten elkander, zonder veel woorden, de hand. De dijk was gesloten, het enorme werk op sobere wijze bezegeld. Toch is het zo IN 2000 JAAR NIET GEWERKT 737) Ook in onze streken heeft h« lang als eervol gegolden, wanneer me niet behoefde te werken. Dat wil zei gen, iemand die niet werkte stond allee maar in hoog aanzien, indien h(j gi fortuneerd was. Een arme rekel, die ni. werkte maar liever over het wel en we van de wereld in de zon lag te mümerei werd voor een luie kerel uitgeki een ieder begrijpt alleen al lemen van deze naam, dat klaring daarvan in ChinB China kende tot voor kort dlieht ook thans nop) een en, waarvan werkelijk kan ed. dat zij. noch hui ming krachtdadig onderdrukken en overgaan tot de. orde van de dag. Dan worden we al direct geconfronteerd met het naakte feit, dat een geslacht waarvan geen der voorouders in 500 jaar heeft gewerkt, ongeveer 15 generalies luiaards en dagdieven heeft opgeleverd. (De ver maar vergeleken met het geslacht, dal wy op het oog hebben, zjjn die aristo craten pas aankomende O.W.'crs. Want de nakomelingen van Tsj'ioe hebben in ruim 2000 jaar niet gewerkt! Wie Tsj :uller traks o (Nadruk verboden) Erevelden in vele landen Nabestaanden waren in Den Haag bijeen T WAALFHONDERD nabestaanden na 9 mei 1940 gevallen Ne derlanders, hebben gistermiddag ii de Dierentuin te Den Haag het be stuur van de Oorlogsgravenstichting, die tien jaar geleden werd opgericht, begroet als blijk van verbondenheid en waardering. Op initiatief van wij len reserve luitenant-kolonel dr. A. van Anrooy, ving de stichting in 1946 haar werkzaamheden aan: de aanleg, inrichting, instandhouding, verfraai ing en verzorging der graven van de in de oorlogsjaren gesneuvelde of door de vijand omgebrachte Neder landers, zowel militairen als burgers. Op bescheiden schaal begonnen, heeft de Oorlogsgravenstichting in die tien ja- haar taak allengs in versneld tempo uitbreiden en strekten haar zorgen uit tot zo goed als alle Nederlandse oorlogsgraven, waar ter wereld die zich ook bevinden. Vele duizenden, die voor hun land het hoogste offer brachten en graven vaak verspreid en niet zel den in een zeer verwaarloosde toestand werden aangetroffen, zijn thans samen gebracht op erevelden, die door de stich- werden aangelegd in Nederland (Loenen en de Grebbeberg). West-Duits- land (zeven velden met 5000 Nederlandse oorlogsgraven), Engeland en Noord-Ier- land (500 oorlogsgraven). Indonesië (22 erevelden met ruim 35.000 slachtoffers), Thailand en Birma (2900 slachtoffers van de Birma-spoorweg), Hongkong, Australië a Ceylon. Nog niet alle in Europa verspreid lig gende oorlogsgraven zijn samengebracht op erevelden, doch tegen het einde van het volgend jaar zal de stichting dat deel van haar taak, de aanleg en inrichting van het Nederlandse oorlogsgraf, hebben vervuld. In Frankrijk (te Senlis bij Parijs) is een ereveld in aanleg en maatregelen voor velden in Oostenrijk, België en de Skandinavische landen zijn in voorberei ding. Bij het tienjarig bestaan van de stich ting is een smalfilm samengesteld over haar werk en de verschillende erevelden in Nederland, Engeland, Duitsland en Indonesië. Voor een aantal genodigden ging deze kleurenfilm gistermiddag in première in hotel Wittebrug te Den Haag. Dat gebeurde na een ontvangst van het bestuur, die werd bijgewoond door vele autoriteiten uit binnen- en buitenland. In de Dierentuin waren de nabestaan den in de gelegenheid met elkaar kennis maken en inlichtingen in te winnen de plaats en toestand der oorlogs graven. Een aantal maquettes van ere- elden in Indonesië stond opgesteld en oto's waren te bezichtigen. Namens de nabestaanden dankte de generaal b.d. jhr. W. Roëll te Den Haag. de raad van be stuur voor het verrichte werk. De pre- idente, mevrouw H. G. van Anrooy—de Kempenaer, noemde de bijeenkomst een demonstratie van verbondenheid Na haar ipraak werden enige ogenblikken stilte betracht. De bijeenkomst werd besloten het zingen van het Wilhelmus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5