Nieuw licht op visserij in de zeventiende eeuw Busverbinding Den Haag Amsterdam strijdpunt Geref. Bond acht Synode competent tot oordeel met Kolen goedkoper door Duitse medewerking NIS!'WE IVlnsCHE COl'R4NT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Oud-Katwijk herleeft Bevoordeling eigen vissers bij afslag gewaarborgd T TIT ZIJN GESCHRIFT „Katwijkse Oudheden" vernemen we, dat ook Adrianus Pars niet helemaal voorbijgegaan is aan Katwijks visserij in de 17de eeuw. In extenso vermeldt hij een „keur" ofwel politieverorde ning van 1626, waaruit blijkt dat „buitenluiden", onder wie Vlielanders met name genoemd worden, wanneer ze op het Katwijkse strand hun vis aanvoerden, verplicht waren de afslager of schrijver van elke gulden een stuiver te betalen, en wanneer in hun thuisplaats van Katwijkse vissers meer geheven werd een bedrag, dat daarmee gelijk stond. Dit laatste was van toepassing op Egmonders, waar anderhalve stuiver van elke gul den geheven werd, en later ook op vissers uit Wijk aan Zee, zoals blijkt uit een „Per Memorie" in een gedrukte uitgave van deze keur uit 1728, waar te lezen staat: „In 't jaar 1724 sijn onse Vissers-Schuyten met Rouw Weer tot Wijk op Zee aangekomen en hebben haar Vis na Catwijk geson- den, en aldaar betalen moeten van yder Gulden 2. stuyvers." Voorts mocht de vis alleen vervoerd worden nadat het voornoemde „schrijv- geld" betaald was aan de officieel door de weesvaders daartoe aangestelde schrij vers. Wat na aftrek van het salaris der schrijvers overbleef van de heffingen op de buitenlui kwam aan het in 1615 ge stichte weeshuis ten goede. Daarnaast maakt Pars melding var het feit, dat in 1697 het jaar van uit gave van de eerste druk van zijn werk 38 of 40 schuiten van Katwijk dat was meer dan van enig ander dorp aan de zeekant, zii-eh bezighielden met de visserij van schelvis, kabeljauw, schol, tarbot, griet, tong, scharren, molenaar, garnaat, krabben e.d., en zelfs sedert kort met die van zalm. Het zeedorp telde die dagen 154 huizen, waarvan ca. dr kwart bewoond werd door vissers, en overige door ambachtslieden, die zich bezig hielden met „Bakken, Schoenmaken, de Wagens mennen enz." Ten slotte maakt Pars nog melding van de gevaren met name de kapers waaraan de vissers blootgesteld waren. En dan hebben gehad. Nieuwe gegevens Dank zij de goede zorgen van m 't Hoff. de rijksarchivaris van de 3de afdeling van het Algemeen Rijksarchief, waren wij evenwel in de gelegenheid dezer dagen kennis te nemen van een aan. tal belangwekkende keuren en ordon nantiën uit het familie-archief van Was- senaer-Katwijk en we kunnen daardoor ook uw kennis van Katwijks visserij in de 17de en ook de 18de eeuw aantal belangwekkende nieuwe verrijken! Daar is dan allereerst een interessant stuk van 13 januari 1607, dat ons hoe de Katwijkse vissers, die Scheveningse strand hun vis aan land brachten, tevens strandden op een pro tectionistische maatregel, die daar ten gunste van de Scheveningse vissers getroffen: de Katwijkers mochten n.1. hun vis niet laten afslaan, alvorens de Sche- veningers hun beurt gehad hadden. Als gevolg daarvan wist men in Katwijk niet beter te doen, dan een soortgelijke maat regel tegen de Scheveningers te nemen Elke Scheveningse visser, die in Katwijk met zijn vis vóór de middag „aen lant compt sonder datter yemandt vande Cat- wyeker Buyren met visch aen lant is" moet wachten op de eerstvolgende afslag „Ende datter nochtans een ofte meer onder f seyl oft roeyende opte aencom- 9te syn dat den selven van Scheveninghe ofte andere plaetsen voorsz tot Catwyck aen lant zijnde de aencompste der voorsz Catwycker Buyren sullen moeten ver wachte totdat de Clocke een uyre gesla gen sal zvn sonder syn visch te vooren mogen aff te slaen ofte te vercopen." Dit houdt dus tevens in. dat uiterlijk om 1 uur des middags de afslag pflaats had. Klachten Een verdere maatregel in de richting van protectie, economische bescherming van de eigen Katwijkse vissers, vinden we in een ordonnantie van „Marijn van Reigersbergen, weduwe van Willem van Liere" de Katwijkse ambachtsvrouw? dus gedateerd 4 maart 1655. Er blijken bij haar binnengekomen te zijn „menich- vuldige Clachte van haerder stierluyden ende ingesetenen van den dorpe van Cat- wijck op Zee, datter verscheyde visch- (sch)uijten comende van andere dorpen met Visch op haer Strandt syn aenco- mende de wijle haere vysschers ofte stierluyden noch in see syn Die „buijtenschuijten" verkopen dan alvast bij afslag of uit de hand hun vis aan de vis- kopers. die klaarstaan in afwachting van de schuiten en dan maar vast beginnen deze bultenvis uit te 'enten. Een en an der tot grote schade en nadeel van de ambachtsvrouwe et van de ingezetenen Derhalve neemt Maria van Reigersber gen dan ook het bsluit, dat steeds eerst de vis van de Katwijkers aan het Kat wijkse strand zai worden afgeslagen, en dat daarna pas „die van buijten" aan bod komt. Bij ontduiking van deze veror dening lopen koper en verkoper beiden kans op een boete van 20 gulden. In dit verband dient erop gèwezen te worden, dat het zoals op elke markt! prijzen, of men vroeg of laat aai afslag kwam. In feite was de voormelde verordening, die met name betrekking had op de voer van schol, een verzwaring en vi herhaling van een vier jaren eerder reeds uitgevaardigde ordonnantie. Het kostte blijkbaar enige moeite gezag te doen gel den op hel Katwijkse ?trand! Afslag-ellende Dat het met de naleving van deze en dergelijke verordeningen en vooral ook met de naleving van de bepaflingen inzake het aan de ambachtsheer of vrouwe ver schuldigde „pondgeld" niet zo erg roos kleurig gesteld was, verklapte ons een bekendmaking van de schout Cornelis van Rhijn, en gedateerd 17 september 1651. „Ten eijnde op de voorsz strande alle ongeregeltheden ende disordre die dagelijcks ineruijpendc sijn, wechgeno- men mogen werden beveelt hij. dat ook kleine hoeveelheden vis behoren te worden aangegeven aan de schrijver, en dat alle mensen, die zich bezighouden met viskopen, bij de afslag buiten de ring van de vis dienen te blijven en „niet te dringen ofte door te breecken" heb ben! Levendig is dus beslist een te zacht zinnige uitdrukking voor de manier, waarop het in die dagen Hij de afslag op het Katwijkse strand placht toe te gaan' Een andere oorzaak van grote ontevre denheid met betrekking tot de afslag van is op het Katwijkse strand van de 17de eeuw kwamen we op het spoor In ordonnantie van 10 juli 1662. Er blijkt een geschil gerezen te zijn, omdat de schuiten van hen, „die in den Bocht. in 't midden van 't Dorp woonen" steeds in het midden van - afslag lagen, aangezien steeds vanaf het noord- of het zuid-einde begonnen werd met de af slag. Dat wil zeggen de eerste en de laat- afslag was steeds aan de noord of aan zuid, wat nadelig was voor de te maken s, omdat de middelste schuiten „aiisoo de hooghste Marckt zijn genietende Hieruit blijkt dus wel, dat men de schul- m schuitjes moeten we eigenlijk zeg- =n, en boten, want er waren ook vaar- ligen bij, zoals we boven zagen, die ge leid werden zoveel mogelijk ter hoog- van de woning van de stuurman en zijn metgezellen op het strand zette ln die dagen. Moeten we de klachten vrij ;n van overdrijving, dan zou het hier :en hoogst ernstige zaak gaan. „daer door vele van de Ingesetenen trachten in midden van 't Dorp te woonen, ende nne Huysen. staende aen 't Noort, ofte Zuyt-eynde te laten vervallen, het welcke streckende tot ruïne ende ondergangh m den dorpe." Bij voormelde klacht Wam daarenbo- ïn nog deze: Bovendien verstouten „en- ele Zalmvangers. voerluyden ende Seuylders" zich hun gevangen vis niet op het strand maar in het dorp en elders, buiten de afslag te verkopen. Het is dui delijk, dat het ook hier om pondgeldont- duiking ging! Zo zag Katwijk aan Zee er de zeventiende eeuw uit. Let vooral op de geringe afmetin gen van de schuiten. Tekening door J. C. Wendel, 1851, naar een zeventiende-eeuws schil derij van Ahr. van Borssum. Bibliotheek rijksuniversiteit Leiden. van St Jacob tot St Lambert (17 sept.) van St Lambert tot half oktober om 6 Perioden De afslag mocht wel eerder, niet later beginnen. Kennelijk is hierbij gedacht aan de visserij kort onder de wal, dus de kantvisserij; *s nachts werd er gevist, in de vroege morgen brachten de schuiten en boten de vangst aan het strand. Verder zouden we hier uit kunnen afleiden, dat de visserij in Katwijk aan Zee zich in de 17de eeuw beperkte tot de periodi Pasen tot half oktober. Kijken we echter naar het Vischbook van Adriaan Coenenz van Schilperoört de Scheveningse afslager (1578), dan blijkt dat ook buiten de hier aangegeven perio den wel degelijk gevist werd. Waarom echter de aanvangstijden van de afslag tussen half oktober en Pasen niet werden vastgesteld, blijft vooralsnog een raadsel. Ten slotte is het vermelden waard, dat wie na het beginnen van de afslag kwam. alleen kon deelnemen na betaling van een soort boete, ter grootte van 6 stuivers, ten prof ij te van de armen. Over de wijze waarop de publikatle. t-eter: afkondiging van dergelijke ordon nanties plaats had. licht ons nog het on derschrift in: „naer ("na) gedaen clocke geslach voorde volcke aff geleesen ende gepubbliceert tot Catwyck op Zee op 15, juli 1662 door de secretaris C. van Bouc- horst. Klaarblijkelijk was het nodig om op 16 september 1669 de ordonnantie op nieuw te publiceren, omdat het geheugen Zeuijlvisscherije Voor wie van raadsels oplossen houdt is het volgende aantrekkelijk. In een stuk van september 1651 wordt melding ge maakt van het feit, dat bij gebrek aan opzicht enige tijd tevoren begonnen was geïntroduceerd „ende ter Hande genomen- worden „zeecker Indirect, ende tweede middell, van zeevangst, visscherije, ge it met de name van zeuijlvis-neringe" bestaande uit de vangst van roggen, gul- licken. molenzollicken en dergelijke. Van deze wijze van vissen heet 'het voorts: „die bij, aen ende dicht langs de zee staande aldaar, doorgaande, wordt ge- :eert" (uitgeoefend). Niemand mag meer met de „zeuijlvisscherije" be zighouden, tenzij men de „Zeuijlvis" ver handelt via de wettige afslag en de „schuldige gerechticheijt vanden voors: Pontgelde" voldaan is. Het stuk draagt dc ondertekening van de baljuw, Caspar var Wat is, zouden we aan onze lezers wia- len vragen, die „zeuijlvisscherije"? In derdaad hebben we wel een vermoeden, we geven dat graag voor beter! De gedachte komt bij ons op, ook aa hand van wat er staat over de ms waarop deze visserij werd uitgeoefend len ende dioht langs de zee staande aldaar, doorgaande dat we hier te maken hebben met het woord zeulen. gelijk staat met slepen en trekken Mocht deze zienswijze juist zijn, dan zou hier gezinspeeld worden op het korren personen dan wel met behulp paard, tussen de banken; dat is het voortzeulen, het slepen van een korboom. aan bevestigd een zakvormig nel (trawlnet) Bovendien kan voor deze ienswijze pleiten, dat er toch wel iets in at. dat de beoefenaars van deze vorm van visserij meenden vrijgesteld te zijn van het pondgeld, de belasting voor ambachts heer of ambachtsvrouw; immers, zij oerden de vis niet per vaartuig aan! W. A. Poort N. S. contra Maarse en Kroon DE NIEUW-GUINEA-OPROEP Wijsheid i groot belang i de t ar met een waarlijk Salomo waar dige wijsheid wordt het om een oplos- schreeuwende eerstgenoemde pro bleem geregeld! Er wordt verordineerd, dat de afslag vanaf het noorden beginnen moet, maar de eerste dag bij „d'eerste ofte endelste Schuyt", de tweede dag bij de tweede schuit, en zo van dag tot dag opschikkende „tot de leste Schuyt van Zuyt-eynde incluys", opdat elke stuur- an of visser, ,,'tzy d'eerste, middelste ofte laetste, egalijck den Af-slagh op sijn Beurte geniete". Het midden van de af- :lag schoof dus ook van dag tot dag op, en vas de laatste (zuidelijkste) aan de beurt geweest om het begin te vormen, dan begon men weer van het noorden af. Bil lijker regeling is toch al heel moeilijk denkbaar! Met betrekking tot de tweede klacht, werd bepaald, dat verkoop bulten de af slag absoluut verboden was, en dat de verkoop steeds op het strand diende te geschieden. Bovendien maakt deze ordonnantie mel ding van de aanvangstijden van de afslag werden geregeld als volgt: Pasen tot St Jacob (24 juli) om 6 uur TTET HOOFDBESTUUR van de Gei Bond in de Ned. Herv. Kerk heeft in schrijven aan de generale synode der N.H. Kerk over de oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea als zijn oordeel gesproken dat de synode zich ten onrechte bevoegd heeft geacht om zich op een gelijke wijze met praktische politieke gelegenheden bezig te houden. Het ligt daarentegen, aldus het schrijven, op de 'eg der synode zich niet competer achten om zelfstandig een deskundig deel uit te spreken aangaande praktische staatkundige kwesties en zij behoort zich onthouden van zulke zaken. Een zodanige bemoeienis als in de oproep kan niet bevorderlijk zijn voor het aanzien vai de waardigheid der Kerk en doet schade haar gezag t.a.v. haar profetische roe ping om volk en overheid te vermanen tot gehoorzaamheid aan Gods geboden. Indien deze in ernstige mate worden veronacht zaamd. Hoewel het hoofdbestuur de inhoud de strekking van het stuk thans niet nadere beoordeling wil onderwerpen, wil iet nalaten op te merken, dat, ho in de oproep Gods Woord wordt genoemd, weinig voorlichting uit de regel des ge- loofs wordt gegeven en voorzover enigi heenwijzing wordt aangetroffen, deze de indruk maakt, dat de verhoudingen tu volken en natiën naar dezelfde maal staf worden gemeten als welke tusse individuele christenen behoort te geldei hetgeen, indien dat zo is, op een misvei stand moet wijzen. Voorts is het hoofdbestuur van mening, dat, nog afgezien van genoemde bezws het beleid van de synode om zulk ee oproep te doen uitgaan buiten de kerk an Nieuw-Guinea om en met voorbijgang an de kerkeraden en classes in de Hi ormde Kerk, een onvergeeflijke fout ta de Kerk van Nieuw-Guinea moet worden geacht en t.a.v. de Hervormde Kerk een ongeoorloofde miskenning van haar pres byteriaal karakter. De synode kan kerk en volk beter dienen door te arbeiden met de sanering van de kerkelijke samenleving in overeenstemming met de belijdenis der Aandeelhouders Suezkanaalmij in Parijs bijeen De Suezkanaalmaatschappij te P; heeft voor 15 oktober een algemene gaderlng van aandeelhouders uitgeschre ven. Punt twee van de agenda is de „op dracht aan de raad van bestuur ter voort zetting van de aangevangen werkzaam- hen". Een woordvoerder van de maat schappij heeft vedklaard, dat de Suez kanaalmaatschappij de rechtmatigheid van de Egyptische kanaalautoriteit niet Voorts is medegedeeld, dat de maat schappij officieel geen kennis heeft ge kregen van het plan tot een vereniging van gebruikers van het kanaal. De Britse regering zal op de vergadering van 15 oktober vertegenwoordigd zijn als aandeelhouder. Stoomvaartmij. Ned. Lloyd. Winst 1954 f 10.000. 1955 f 9000. restant verl. f 270.000, kap. f 1.2 min. Nog geen soheepszaken ondernomen; over niet al te lange tijd directievoorstellen. kerk en te doen wat nodig is om het legi tieme leven der gemeenten te bevorderen Om deze redenen verzoekt het hoofd bestuur in zijn brief, welke getekend :s door de voorzitter en secretaris, resp. prof dr .J Severijn en da. J. J. Timmer deze oproep terug te nemen en zich van derge lijke politieke bemoeienissen te onthou- T~)E COMMISSIE VERGUNNINGEN PERSONENVERVOER heeft zich gis teren o.a. beziggehouden met de vraag, of de bestaande vergunning van de Ne derlandse Spoorwegen, een ononderbro ken busdienst tussen Den Haag en Am sterdam te onderhouden, moet worden verlengd of dat de onderneming Maarse Kroon N V. te Aalsmeer een nieuwe concessie tot het exploiteren van deze lijn met stopplaatsen in verscheidene ge- ieenten moet worden verleend Namens Maarse en Kroon werd door ir. M. van Vugt aangevoerd, dat de ver- inning aan de Spoorwegen indertijd tij delijk was verleend omdat de frequentie de spoorlijn op de spitsuren onvol doende was. Nu dit niet meer het geval zou deze busdienst „clandestien" ge- 'orden zijn. Bovendien zou de dienst vanwege een te gering aantal passagiers een volslagen fiasco zijn geworden de algemene verwachting, dat hij binnen kort zou worden opgeheven. Drs. C G. van Leeuwen betoogde ens de Spoorwegen, dat de vergun: in de N.V. is verleend onder de bepa ling „zolang de nodige uitbreiding i et vervoer per rail niet mogelijk is". Verhoging van de frequentie op de lijn msterdam—Haarlem—Den HaagRot terdam zal nog wel enige jaren laten -achten. De spoorwegwerken in Leiden zijn inmiddels voltooid doch die te Heem- stede-Aerdenhout nog niet en die in Delft zullen niet voor 1962 gereed zijn. Ter be scherming van de verkeersbelangen op de weg en in verband met de hinderlijke spoorwegovergangen mag de frequentie op de lijn niet eerder dan 1962 wordet verhoogd. Bovendien is dc busdienst geenszini een fiasco geworden. De helft van de rei zigers Amsterdam—Rotterdam maakt ge bruik van de route over Gouda, terwijl de busdienst Amsterdam—Den Haag 20 a 25 procent vervoert van het totaal aantal reizigers tussen deze steden. De busdienst vervoert voorts 1600 a 1700 reizigei dag en vertoont een stijgende tendens. De exploitatie is alleszins doelmatig. De capaciteit van de spoorbaan Am sterdamRotterdam wordt niet alleen door de overwegen beperkt, doch ook door de emplacementen en de stations. Van daar de spoorwegwerken te Rotterdam en Schiedam. De straks toegevoegde trei nen ter verhoging van de frequentie kun nen hun eindpunt niet vinden in het sta tion Den Haag-H.S.. vanwege de te ge ringe capaciteit en daarom moeten df treinen worden doorgevoerd naar Rot terdam. Er zijn plannen om de geheli spoorwegsituatie in Den Haag ingrijpend te wijzigen en te komen tot een nieuw station bij het Bezuidenhout met aansluitingen op de oude lijn. Doch vóór 1962 kan niet met de uitvoering deze plannen worden begonnen. Drs. Van Leeuwen verzocht de vergun ning in zoverre te wijzigen, dat in D< e nieuwe stopplaatsen (bjj dc Waalsdorperweg, de Prof] Telderswcg de Goudenregenstraat, reeds op tijdelijke ■rgunning in gebruik) kunnen opgenomen en dat de route dc i zijnde rijksweg 4a zal volgen, waarbij de .utobussen dan via een punt bij Voor burg langs rijksweg no. 12 Den Haag zul- n binnenkomen. Mr. Van Vugt voerde aan. dat eventuele nieuwe busdienst tot ge hebben dat degenen, die tussen beide Weer bestandsschencling tussen Israël en Jordanië VANNACHT zou een groep Israëliërs wederom een aanval hebben ge daan op een Jordaans politiebureau. De post, gelegen halverwege Eilath en de Dode Zee zou opgeblazen zijn, wordt uit Amman gemeld. Jordanië heeft een klacht hierover ingediend bij de gemengde bestands commissie der V.N. Hammarskjöld over het algemeen geëer biedigd, doch sindsdien is de toestand veel slechter geworden. HET SUEZKANAAL Ruim 25 Nederlanders willen wel loodsen Van de zijde van de Egyptische lega tie deelt men mede. dat er zich al meer dan vijfentwintig Nederlanders hebben aangemeld om als loods dienst te doen in het Suez-kanaal-nieuwe- stijl. Er was nog niet beslist hievelen van hen uiteindelijk in aanmerking zullen komen voor de vacatures, die na de „aflossing van de wacht", van nacht om twaalf uur door het af zwaaien van een groot aantal buiten landse loodsen, ontstaan. Zoals we reeds meldden, zijn al twee loodsen van Nederlandse irlgine in Kairo aan gekomen om hun diensten aan de nieuwe Kanaalmaatschappij aan te •bieden. Men kon ons niet meedelen, of zij ook reeds als loods aanvaard ïs-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld, heeft gis teravond in een mededeling aan de pers verklaard, dat de 'recente schendingen van het bestand noch Israël noch de Ara bische nabuurstaten ontslaan van de ver plichtingen, die uit het bestand voort- Van april tot julj zijn de beloften aar Vijf doden in verkeer Op onbewaakte overweg sloeg motor af Op de onbewaakte overweg te Stroe (Gld.) sloeg de motor van de auto, die de 26-jarige mejuffrouw A. G. van S uit Nieuw Milligen had geleend, plotse ling af. De motor stond in een versnel- ig en hoe zij ook, geholpen door eer ilitair, duwde, de wagen was niet te bewegen. Ook slaagden zij er niet in de achinist te waarschuwen. Bij de botsing (niemand liep persoon lijk letsel op), kwam een deel van de auto onder de trein te zitten, zodat deze ai ankelijk niet kon worden versleept t de reizigers in een andere trein moesti -stappen, wat hen tachtig traging opleverde. Op de kruising AmstelveensewegZeil- straat in Amsterdam reed gistermid dag de 63-jarige bromfietser tegen eer tramwagen. Bij aankomst in het zieken huis was hij overleden. Op de weg tussen Veldwezelt en Vroen- jven in België reed een Nederlanrse ito met grote snelheid tegen een boom. ierbij kwamen de 28-)arige radio-tech nicus T. Hermans en de 48-jarige kunst- ;childer, Prix-de-Rome-winnaar Jan Hul, beiden uit Maastricht, om het leven. Twee andere inzittenden moesten ernstig gewond in het ziekenhuis worden opge- Op het kruispunt BeukenlaanKlaar- waterweg te Soest botsten woensdag- ■ond twee auto's tegen elkaar, waarvan n. een vrachtauto, naar de linkerweg helft schoof. Hierbij werd de 67-Jarige juist passerende bromfietser J. Romijn zo igclukkig getroffen, dat hij ter plaatse rerleed. In D u i v e n, op de weg Arnhem— Zevenaar, reed een personenauto, die met grote snelheid door een bocht reed, tegen boom. De bestuurder, W. Rutten uit grote steden een woonplaats hebben, een behoorlijke verbinding krijgen. Vele ge meenten, particulieren, het dierenpark Wassenaar en Schiphol hadden hun in stemming met het voornemen betuigd. Bussen op Leiden De commissie behandelde tevens ver zoeken. eveneens van Maarse en Kroon N V., voor het openen van twee bus diensten, één Abbenes-rijksweg nr 4-Bur- gerveen en één Burgerveen-rijksweg nr 4 rijksweg nr 4 a- station Leiden. Ten aanzien van de eerste dienst zeide mr M. van Vugt. dat een grote behoefte bestaat aan een snel vervoer van de ste den Leiden en Amsterdam naar de Kager Plassen. Deze dienst zal alleen in de zomer kunnen worden gereden. Het andere ver zoek betreft het totstandbrengen van een rechtstreekse verbinding tussen Amster dam en Leiden. Namens de spoorwegen betoogde drs. Van Leeuwen dat, gegeven de voldoende frequentie van de spoorwegen, er een on nodige doublure zou ontstaan. Gouverneur Van Tilburg ver trok gistermiddag weer van Schiphol naar Paramaribo, na dat zijn optreden in de formatie pogingen niet het verwachte resultaat had. Hem werd uitge leide gedaan door zijn kleinzoon Bernhard Jan „WIE ZEE HOVDT. WINT DE REIS" Reeds fiere honderd jaar ivaait de vlag van de K.N.S.M. Wie zee houdt, wint de reis". Deze min meer triomfantelijke spreuk is het idschrift van de gedenkpenning, die de Koninklijke Nederlandse Stoomboot- Maatschappij ter gelegenheid van haar eerste eeuwfeest heeft laten slaan. En enige triomf is dan ook wel reden. Het ogen houden van deze leus heeft im- bereikt, dat de K.N.S.M. nog be- Nooit heeft haar directie van wijken geweten en zelfs onder de moeilijkste andigheden is er zee gehouden. Met grote energie, daarbij geschraagd door Koninklijk vertrouwen reeds direct bij de oprichting verleende Koning Willem III de maatschappij het predikaat „Koninklijke" begon men honderd jaar geleden op zeer bescheiden schaal. Than; heeft men de beschikking over zevenen zeventig zeeschepen met een gezamenlijk draagvermogen van 266.000 ton en vie ig Rijnschepen, die ruim 30.000 ton laadvermogen hebben. Bovendien heeft nog vijftien zeeschepen met een ton nage van circa 55.000 in aanbouw, evenals Rijnmotorschepen, die elk ongeveer 500 ton vermogen hebben. Op het ogenblik onderhoudt de K.N.S.M.' geregelde verbindingen met de overzeese rijksdelen en de andere landen en eilan den in Caraïbische zee, met centraal- Amerika, de landen aan de noordkust en de gehele westkust van Zuid-Amerika. Voorts heeft men rechtstreekse verbin dingen tussen verschillende Noordameri- kaanse havens en havens ln West-Indië Zuid-Amerika. K.N.S.M.-schepen, herkenbaar aan een va zwarte schoorsteen met twee witte ban den en de fiere kroonvlag in top, kan men m in honderden havens, overal ter wereld, ;p! aantreffen. (,l' Uit de bescheiden Europese rederij „ter I kleine vaart" groeide namelijk in honderd jaar een machtige koopvaardijvloot, die 1 een blijvende bijdrage levert aan de eco- b' nomische bloei van Nederland en van het j westelijk halfrond, omdat men steedi i voor ogen houdt: Wie zee houdt, wint de Overal ter ivereld De Rijnvaartmaatschappij onderhoud' 'aste diensten van Amsterdam op steden lan de beide oevers van de Rijn tot aan Basel, aan enkele zijrivieren en West duitse kanalen. Niet algemeen bekend is het feit, dat ;n rederij als de K.N.S.M. niet alleen de zeeën en niet slechts de Rijn maar ook 'erschillende andere grote rivieren be- •aart, met name in Zuid-Amerika. Hoad veroverde tennis- titel van Canada De eindstrijd in het herenenkelspel van de internationale tenniskampioenschappen Canada, in Toronto gehouden, leverde overwinning op voor de Australiër Lewis Hoad. Hij schakelde de Zweed Sven Davidson uit met 63, 46, 64, 61. De Zweed kon het tegen de vlugheid en het harde spel van Hoad niet bolwerken en bleek ook tegen de lobs van de Australiër Davidson niet opgewassen. De finale van het herendubbelspel was jor Hoad en Stewart (Austr./V.S.) die met 7—5, 6—3, 4—6. 6—1 wonnen van Da- idson-Ayala (Zweden/Chili). A. G. Coster, adjunct-directeur var de Frans-Hollandsche oliefabrieken Nou- Etablissements Calvé Delft N.V. te Delft, herdenkt morgen het feit, dat hij zestig jaar geleden in dienst van dit trad. Hij is vele jaren directie-si taris geweest. Pac. Gas. EL Kw. div. 0.60 (0,60) d. Centr. Rallr. N. J. Winst 1ste halfjaar 15.472 (511.364) d. Comm. Edison. Kw. div. 0.50 (0,50) d. Montg. Ward. Winst 1ste halfj. 12,1 (11,7) min d. of 0.88 (0.85) d. per aand. Voor wat hoort wat" Deel der traktaat gronden in ruil yOLGENS EEN BERICHT in de Frank furter Allgcmelne Zeitung heeft de Westduitse regering in een memorandum de Nederlandse regering bevestigd. dat 1920 het talige Duitse Rjjk als welks rechtsopvolger publiek optreedt en derland gesloten verdrag, dat dot inval in Nederland in 1940 buiten werking werd gesteld, voor een deel weer in kracht is geworden. Het ging bij dit verdrag om een Ne derlands krediet van 200 miljoen gulden Duitsland (dat Intussen geheel is af gewikkeld). Als tegenprestatie veroorloof de de toenmalige Duitse regering Neder land. kolen te winnen uit het ongeveer grote Nemos-kolenveld, dat ten oosten van Roermond op Duitse bo dem ligt. Dit kolenveld sluit aan bij dat van de staatsmijnen Beatrix en Irene. De Nederlandse kolenwinning uit het Nemosveld kan thans formeel worden voortgezet. Hierdoor zal de kostprijs van de kolen uit onze staats mijnen met 30 procent verminderen. De overhandiging van dit memoran dum zou volgens waarnemers in Bonn moeten worden gezien tegen het West duitse voorstel, opnieuw onderhandelin gen aan te knopen over de traktaatgron- den. gronden, die door Nederland na 1946 werden geconfisqueerd. Van de In totaal 4000 ha is ongeveer 1150 ha niet aan boeren in bruikleen ge geven. (Zie ons blad van dinsdag). Sukarno vraagt hulp f voor Nieuw-Guinea r Maar ook Belgrado zwijgt J Aan een officiële maaltijd te Belgrado, r welke hem door maarschalk Tito werd aangeboden, heeft Sukarno gezegd, er ze- van te zijn, dat de samenwerking tus- d i Zuidslavië en Indonesië niet alleen ji theorie zou bestaan. Hij dacht hierbij p 1 brandende vraagstukken, zoals Al- d gerije, Suez en Nieuw-Guinea. Het kolo- i v nialisme is niet dood, maar bestaat nog o in Azië en Afrika, zeide Sukarno, er aan toevoegende, dat Indonesië nog de strijd I o Nieuw-Guinea voortzet. Daar zöu de i, koloniale overheersing nog voortleven en t: het is volgens Jiem een strijd om een- i voudige menselijke eisen, die de rest van, de wereld reeds lang als vanzelfsprekend beschouwt. j r Tito verklaarde, dat wapengekletter het beginsel van de onafhankelijkheid, gelijk- c heid en soevereiniteit der staten in ge- j. vaar brengt en dat het vermogen van ccn t onafhankelijk en soeverein land om zijn Internationale verplichtingen na te komen in de vorm van vrijwillig en vrijelijk ge- s geven waarborgen niet in twijfel mag worden getrokken. Men neemt aan. dat dit i een duidelijke zinspeling is op het Suez- i kanaal. De wereldvrede kan alleen ver- 1 zekerd worden, wanneer men de methode 1 van onderhandelen aanvaardt. Na de besprekingen tussen Tito en Su karno is een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de gedach- tenwisselingen in een zeer vriendschap pelijke sfeer zijn gevoerd. Zij hadden be trekking op de internationale toestand en de Indonesisch-Zuidslavische betrekkin gen. De Zuidslaven zwijgen dus evenzeer over Nederlands Nieuw-Guinea als de Russen. Sukarno bezocht een motorenfabriek en kreeg een eredoctoraat in de rechtswe tenschap. Het Masjumi-blad Abadi schrijft: Met de Moskouse verklaring is de onafhan- kelijke Indonesische buitenlandse politiek afgelopen. De verklaring heeft alle door Sukarno in Westerse landen gewonnen sympathie te niet gedaan. De voorzitter van de Nadatul Ualama, Kijai Dahlan geeft te kennen, dat Abdul- gani eerst het kabinet had moeten raad plegen. De vice-voorzitter van de Partai Nasional Indonesia zegt, dat de verkla ring gezien moet worden in het licht van Indonesiës onafhankelijke buitenlandse politiek. De Times of Indonesia vestigt de aandacht er op, dat Nieuw-Guinea in de verklaring niet wordt genoemd en dat de missie naar Moskou, behalve de wodka, de kaviaar en onbeduidende opmerkingen is uitgelopen op een volslagen mislukking. Heden i6 Sukarno aangekomen te Sera- jewo, hoofdstad van de republiek Bo«iië, president Pu car hem ontving. Er werd gevlagd en gejuicht. Een scheuring dreigt in Indon. kabinet Welingelichte politieke kringen te Dja- irta hebben vandaag aan de correspon dent van A.N.P. verteld, dat de te Moskou getekende gezamenlijke Indonesisch-Rus- sische verklaring betreffende de belang- wereldvraagstukken een scheuring kunnen veroorzaken ln de Indone sische coalitieregering. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, heeft de verklaring zonder medeweten van het kabinet getekend en volgens invloedrijke politici kan deze aan de onafhankelijke buitenlandse politiek belangrijke schade berokkenen, zodat de mogelijkheid be staat, dat het kabinet deze verwerpt en Abdulgani zou moeten aftreden. Natsir, voorzitter der Masjumi, zeide, dat de ver klaring vele vraagstukken heeft opgewor pen. Inderdaad verlangt Indonesië een 'reedzame oplossing van de crisis om het Suezkanaal, het stemt in met het anti kolonialisme en toelating van rood-China tot de Verenigde Naties, doch het is ge heel iets anders om dit liedje in koor met de Sowjetunie te zingen. De verklaring spreekt zich uit tegen het gebruik van en proeven met kernwapens, doch het is be kend, dat Rusland deze produceert en be proeft, zeide hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4