Mens neemt afscheid als organist van Pieterskerk Adriaan Blankenstein Leo Mens op olgt Laatste orgelbespeling in de Oude Vest-kerk Zaak aan Haarlemmerstraat bestaat drie eeuwen Dr. H. C. Blöte vertelde over de zoölogische studies - nieuwe leidsche courant VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Op 30 september aanstaande Werkte op velerlei terrein aan muzikale ontwikkeling ii« ber officieel afscheid te nemen als organist van de Pieterskerk, voor welke functie hij al geruime tijd met ziekteverlof is geweest. Het afscheid zal plaats hebben in de morgendienst, die om 10 uur-begint en waarin ds. P. Kloek zal voorgaan. Het is de bedoeling, dat de heer Mens na de dienst B nog enkele orgelwerken speelt. Om 12 uur is er dan gelegenheid in de consistorie, persoonlijk van hem afscheid te nemen. abl we De heer Mens. die in de organisten- V1. wereld van ons Hand een vooraanstaande plaats heeft ingenomen, is opgegroeid in 331 een familie, waaraan de orgelmuziek al- imi lerminst vreemd was. Zijn vader bespeel- loo de het orgel in de Hervormde kerk te Noordwijk-Binnen en zijn grootvader was organist te Ntordwijkerhout. Vóór alles is de heer Mens echter dank- baar jegens zijn leermeester Carl Ober- stadt, die leraar was aan het Kon. Con- egi servatorium in Den Haag. een fijnzinnig musicus en" pedagoog In 1904 behaalde Leo Mens het einddiploma cum laude en het jaar daarop sflaagde hij voor het rd diploma piano. De van Oberstadt ontvangen lessen sti- muieerden hem tot het samenstellen van Mens' Klaviermethode, die werd bekroond 811 door het Ned. Muziekpaedagogisch Ver- it» b°nd- Ook de heer Johan de Zwaan, schoon- leK vader van de heer Mens en in die tijd or- ganist van de Jacobskerk te Den Haag, is nu een leermeester van deze organist geweest, i De heer Mens heeft verder veel geleerd van de heer C. B. Duijster. die tot 1927 organist was van de Pieterskerk. Hij is diens opvolger geworden. Kerkorgelerva- ring had de heer Mens toen al, want in '03 werd hij benoemd tot organist van de nt Waalse kerk in Delft en twee jaar later kreeg hij een benoeming voor de Nieuwe Kerk aan het Spui te Den Haag. Op 1 mei 1920 zag het Conservatorium te Den Haag hem terug. Nu niet als (leerling, UI maar als leraar piano. Hij is dat gebleven g* tot 1 maart 1944. Hoogtepunten ilf Het spreekt vanzelf, dat. als de heer Mens zijn loopbaan als kerkorganist over- ziet, hij wordt herinnerd aan verschillen- V»! de hoogtepunten. Dan zijn daar in de aai eerste plaats zijn jaarlijkse orgelconcer- er( ten ter ere van de grote Bach op 28 juli en het grote concert ter gelegenheid van j de 350-jarige herdenking van Leidens ont- be- zet. waarbij mevrouw Noordewier-Red- t| dingius als soQiste optrad, de heer Wage- naar het orgel bespeelde en de heer Mens zelf een koor van zeshonderd zangers en zangeressen dirigeerde. Vergeten kan hij dl ook niet de erepromoties van Churchill en Smuts, waarbij hij de muzikale omlijs ting mocht verzorgen. Velerlei terrein Op verschillend terrein heeft de heer Mens zijn gaven in dienst gesteld van de muzikale ontwikkeling. Wij denken aan zijn bundefl van oude en nieuwe kerst liederen, aan de uitgaven v; lende van zijn koorwerken voerige studie over stijl onze psalmwijzen. In muziektijdschriften verschenen vele artikelen van zijn hand. Hij is lid geweest van de commissie voor kerkmuziek vanwege de Raad voor Kerk en Eredienst, bestuurslid van de Vereni ging voor Protestantse Kerkmuziek# twee- de voorzitter van de Kon. Bond v. Zang en Oratoriumverenigingen, voorz. van d< afdeling Leiden van de Kon. Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging en lid va examencommissie voor koordirigenten vanwege de genoemde bond. Ook wa: voorzitter van de afdeling Den Haag de Ned. Organistenvereniging. Ongeveer 25 jaar heeft hij de koraalmuziek op de derde oktober gedirigeerd. Veron opende seizoen Gisteren werd in gebouw „Rehoboth" het nieuwe seizoen geopend voor de ex perimentele radioliefhebbers. De heer P. van Weerlee besprak in zijn openings woord de te behandelen onderwerpen. Het onderwerp van deze avond ging over mengschakelingenontvangers. De hr A. Grimbergen lichtte zijn betoog toe diverse typen van lampen. Dat er grote belangstelling voor het onderwerp wj bleek wel uit het grote aantal vragen. Aan het eind van de avond had nog ei verkoop plaats, waarbij verschillende o derdelen voor een koopje van de hand werden gedaan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hans zn v J Kanbier en i E de Vos; Johanna dr v A H M van Vuu- ren en J van Leeuwen; Willem zn v Zaalberg en E Molenaar; Maurits Alexan der zn v L S Nauta en A J J Beumer; Maria Jannetje dr v J P Buis en G Ju; Hendrik zn v P Pronk en A Barmentlo; Robert zn v A Ouwerkerk en M van 1 OVERLEDEN: J J Kooreman man 77 jr; G D Marijt huisvr. v. Timmers 67 jr; L L Servaas man 56 jr. Organist. Van Leeuwen wordt volgende week 85 jaar Al 59 jaar is hij organist van de Hervormde gemeente DE HEER H. J. VAN LEEUWENorganist van de Oosterkerk, hoopt vol gende week vrijdag, 21 september, 85 jaar te worden. Al negen en vijftig jaar dient hij de Leidse Hervormde Gemeente als organist; volgend jaar hoopt hij dus zijn diamanten jubileum te vieren. Wij maken ons niet aan overdrijving schuldig, wanneer wij zeggen, dat iéder in Hervormde kring van harte hoopt, dat hij dat mag beleven. De heer Van Leeuwen werd in 1871 ge boren in het pand Hogewoerd 110. Zijn vader was horlogemaker. Als het waai is, dat het beroep van horloge- en klok kenmaker beslist veel met muziek te ma- In Hooglandse kerk komt voorlopig geen vakman op het orgel De centrale kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente heeft de heer A. Blankenstein, organist van de Hooglandse Kerk, met ingang van 1 oktober aanstaan de benoemd tot organist van de Pieters kerk, als opvolger van de heer Leo Mens. De heer Blankenstein werd in 1921 te Hilversum geboren. Reeds op 9-jarige leeftijd kreeg hij orgelles. Toen hij 19 was,: behaalde hij het diploma kerk- en con- certspel van de Ned. orgelexamencommis- sie te Gouda. Verder heeft hij gestudeerd aan de muziekschool te Hilversum en het conservatorium te Amsterdam. De heer Blankenstein is in Hilversum eerst organist geweest van de kerk van de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden en daarna (1946) van de Nieuwe Kerk der Hervormde Gemeente. In 1951 legde hij het examen conservatorium af, waarbij hij een onderscheiding ontving voor ar tistieke eigenschappen. In 1952 kwam de heer Blankenstein naar Leiden, als organist van de Hooglandse kerk, waar hij de heer P. Uiterlinden op volgde, die naar Zuid-Afrika was ver trokken. „Spaanse rapsodie" van Ravel. (N.C.R.V. 20.20 uur) Maurice Ravel stamde uit het grensge bied aan de voet der Pyreneeën: Baskië. Z(?n vader kwam uit Zwitserland, maar zijn moeder was een rasechte Baskische. Van zijn vaderszijde, die ingenieur was, hod hij de precisie, van zijn moederszijde de bedwongen hartstocht voor de Spaanse muziek. De typisch Spaanse dansvorm Habanera heeft Ravel van zijn conserva- toriumtijd af al gefascineerd en hij schreef '.oen een Habanera voor twee piano's. Deze Habanera bezigde hij later in zijn vanavond te spelen „Rapsodie FJspagnole" in orkestraal kleed. Van de vier delen vormt deze Habanera het derde. De com positie begint met een „Voorspel voor de nacht" met een dromerige, en dichterlijke atmosfeer. In tegenstelling hiermee staat het dansritme van de Malaguena (Spaans danslied op vierregelige strofenwaarin de echo's van het Habanera-motief nog wat naklinken, doch zich eindelijk in eigen chromatische melodiewendingen verlie zen. Dan volgt de Habanera en ten slotte is er de Feria, een overrompelend stuk muziek, een wervelwind van ritmen, slechts af en toe even gestild. Het werk wordt gespeeld door het Radio Filh. Or kest o.l.v. Antal Dorati. Nu de heer Blankenstein per 1 ok tober is Benoemd, zal de heer J. de Groot, die enige maanden de heer Mens heeft vervangen, de orgelbank van de Pieterskerk verlaten om, naar kan worden verwacht, die van de Ma- rekerk, waarvoor bij reeds werd be noemd, te gaan bezetten. Voor de heer Blankenstein komt in de Hooglandse kerk voorlopig geen opvolger-vakman, dit met het oog op de restauratie, waardoor het orgel gedeeltelijk moest worden ingepakt en de kerk in de kou de maanden gesloten is. Voor diaconessenhuis Grote zangavond in Pieterskerk Volgende week donderdag om 8 uui 's avonds wordt in de Pieterskerk eei zangavond gehouden ten bate van he nieuwe diaconessenhuis. Vorig jaar is e: ook zo'n avond geweest en toen hebben de zeer vele belangstellenden genoten van een werkelijk prachtige uitvoering. Het comité hoopt dan ook, dat de be zoekers van vorig jaar in ieder geval volgende week er ook zijn en dat zij an- Medewerking verlenen de koren van de Hervormde gemeente, de Geref. kerk, de Chr. geref. kerk, de Doopsgezinde ge meente, de Remonstrantse gemeente, het zusterkoor van het diaconessenhuis, het Chr. Capels mannenkoor en zangklassen van Leidse scholen. Aan het orgel zal zit ten de bekende Mees van Huis, organist van de Buurkerk in Utrecht. Verder ver lenen medewerking mejuffrouw Dé van Oenen, sopraan, en de heer Geert Geukes, trompet. Het geheel zal onder leiding staan van Arie Pronk, cantor-organist te Gouda. Er worden werken uitgevoerd van Arie Pronk, Flemming, Neefs, Beethoven, Handel, Franck, Corn, de Wolff, Mees van Huis. Klugthart-Zurmuhle, De Wolf, Fr. Schubert. Jan van Rossum, Gerard Boudein en R. Smart. Ds. J. N. de Ruiter, Hervormd predi kant, zal het openingswoord spreken en ds. Chr. van der Weele, Chr. Geref. pre dikant, het slotwoord. Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft in een gehouden bestuursvergadering besloten honderd gulden beschikbaar te stellen voor het actie-comité bestrijding kinder verlamming. ken heeft, dan is de appel dus niet vér van de boom gevallen. De heer Van Leeuwen, gevraagd naai de oorsprong van zijn muzikale belang stelling, zegt dan ook, dat hij zich altijd voor de muziek in het algemeen heeft ge- interesseerd, speciaal voor de muziek van het „koninklijke instrumertt", het orgel. Les heeft hij indertijd gehad van zijn broer, de heer R. H. T. van Leeuwen, die organist was van de Evangelisch Lutherse kerk en tevens beiaardier van de sta Op 1 mei 1897 was het, dat de heer Van Leeuwen zich voor het eerst liet horen als organist van de Lootskerk, de voor ganger van de Oosterkerk. Nadat hij on geveer drie jaar in deze kerk de zang der Gemeente had begeleid, ging hij mee over naar de nieuwe Oosterkerk, waar dus nooit een andere organist is geweest dan hij. Een grote bijzonderheid is dat on getwijfeld! Als wij het ons van een vroeger gesprek met hem goed herinneren, dan ligt het tijdstip waarop hij les begon te geven, nog verder in het verleden. Men zal begrijpen, dat het getal van degenen, die hij de eer ste beginselen van de orgelmuziek heeft bijgebracht, groot is; Van Leeuwen weet ook beslist niet. hoeveel dat er pre- zijn geweest. Hij heeft ook jaren les gegeven aan leerlingen van de zendings school te Oegstgeest. Vroeger bestond daar namelijk de bepaling, dat de studen- •n orgel moesten leren spelen. De heer Van Leeuwen is ook dirigent geweest. Hij heeft koren gehad in Leiden, Warmond en Lisse. Er staan ook enige composities op zijn naam. En dan niet vergeten: zijn gedichten, waarmee hij de loop der jaren verschillende plech tigheden heeft opgeluisterd. Van Leeuwen is bekend om zijn grote ouw en zijn nooit aflatende toewijding. En ook om zijn aanpassing. Veranderin- in de zang der Gemeente en in de liturgie ontmoetten in hem geen tegen- itander; hij begreep ze en heeft met vreugde mede getracht, de vernieuwin gen ordelijk bij de Gemeente ingang te doen. vinden. De heer Van Leeuwen zal volgende week wel merken, dat hij een bijzondere •jaardag viert! Dit is het drie eeuwen oude huis in de Haarlemmerstraat, waar, naar uit historische gegevens gebleken is al die tijd dezelfde soort nering is uitgeoefend. Foto Bleuzé Chris Hanegraaff speelde dit afscheid voor enkele tientallen toehoorders VOOR HEN, die het dit jaar nog niet mochten weten: een laatste orgel bespeling pleegt er ons aan te herinneren, dat de zomer voorbij is. Chris Hanegraaff speelde dit afscheid op zijn orgel in de Geref. kerk aan de Oude Vest voor enkele tientallen toehoorders. Het programma was rij kelijk overladen: anderhalf uur is voor een orgelconcert werkelijk tè lang uitgemeten. Wat ons betreft, hadden Boëlmann's suite gothique en Bachs Andante uit sonate IV, niet vanwege hun waarde, maar omdat deze wer ken op dit orgel toch niet geheel bevredigend klinken, wel achterwege kunnen blijven. De heer Hanegraaff is een bekwaan organist, technisch vaardig, (de weinij merkbare slips tegen het eind mocht mer wel aan vermoeidheid toeschrijven), gees- driftig muzikaal en voldoende gepantserc tegen sentimentele aanvechtingen. Zijr spel is recht toe, recht aan, nuchter-dyna- misch, met alle gevaren voor de juiste stijl-interpretatie daaraan verbonden (Handel, Pachelbel). Het rubato ligt hem niet, zelfs niet het „gebed tot Onze Lieve Vrouw" (prière a Notre Dame), dat hij te weinig devoot voordroeg (het orgel hielp hem trou ook niet). Een bepaald uitstekende indruk maakte hij met de toccata en fuga in d van Bach, een werk, dat, zo bekend als het is magisch effect nooit mist. Hanegraaff speelde het strak gelijnd, geestelijk gespannen, in toewijding aan d« bedoelingen van de meester. In 't alge meen weet hij trouwens wel afstand te bewaren en zoals hiervoor reeds geduid, objectief te blijven. Orgel schoot tekort Met zijn Handel-opvatting (c.q. het Con certo in F, het minder bekende in di« toonaard namelijk) konden we ons moei lijk verenigen. De klank was, naar onzt mening, voor barok-muziek, in het allegro hoekig en iets te uitgelaten, zonder te gelijkertijd zwierig en pronkend te zijn. De vertolking van de siciliano was wat AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Speeltuinvereniging „Ons Eiland"; 7.31 rur lampionoptocht, vertrek van het plein iran de school Oosterstraat. Weeshuis Hooglandse Kerkgracht 17, 1 uur: contactavond Rode Kruis opleiding tot helpster of helper (in het leslokaal). tournee-avond filmavond passage- Schouwburg, 8 tax Tailleur. Den Burcht, 8v bureau Hesta. Zaterdag Speeltuinvereniging „Ons Eiland", 8 tot 11 uur: tuinfeest. Rijksuniversiteit en Hortus, 2 cursie van de Vola. Oud-Hortuszicht, Witte Singel, herdenking 65-jarig bestaan van de bouw vereniging „Eigen Haafd". Papengracht, 1.30 uur: vertrek middag excursie van K. en O. naar de tentoon stelling „Tekeningen van Rembrandt" ir het rijksmuseum te Amsterdam. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Om de Karashoeve", ter gelegenheid tienjarig bestaan van de R.K. toneelgroep „De Gastspelers". Van der Werfpark, 8 uur: concert door Chr. muziekvereniging „Concordia". s i d e r d o r p: Irene, 8 uur: verto ning van „Kaspar zoekt een vader" (met •oorfilm en wereldnieuws). Leiderdorp: 3 uur: opening nieuwe troephuis van de plaatselijke groepscom- missie van de Ned. Padvinderij. Zondag igstgeest, Pauluskerk, 10.: bijzondere dienst tot opening v jeugdwerk, voorg. ds. Callenbach. Maandag Pieterskerk. 8.30 uur: avondmuziek door Joop Brons, organist van de Kooi'kapel. Bijgebouw Maranabhakerk, L. Morsweg, uur: opening tweede consultatiebureau >or zuigelingen van afd. Leiden Oranje- Groene Kruis. Volkshuis, 8 uur: algemene voorlich tingsavond Leidse Jeugd-Aotie (cursus programma 19561957). Het GuldenVMe6: openingsmiddag afde ling Leiden Ned. vereniging van huisvrou- lezing met lichtbeelden door mej. S G. Steltman over „De belangrijkste schil derstukken in het Mauritshuis Haag". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 ar: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Prentenkabinet (Klokstceg 25), 25 ar: „Tekeningen door Rembrandt' ;.m. 15 september). Boerhaavezalen: werken van Miep de Leeuwe, Jos Martens en Dick Loef (25 1 710 uur). Nachtdienst apotheker Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Tesselschadestraat, voorzover gelegen de Lage Morsweg en de Brederostraat, ingang van heden, voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratingswerken, gesloten is verklaard voor het verkec met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee beide richtingen. PICK-UPS, GRAM.PLATEN, TELEVISIE, RADIO o.a. BRAUN. ERRES. FRIDOR, TRIO TRACK enz. enz. H. G. v. LUYKEN Breestraat 97 Leiden dat zijn zaak in kruidenierswaren en zuivelprodukten op dinsdag 18 september driehonderd jaar bestaat. Op die dag is er van 3 tot 5 ceptie. Een drie eeuwen oude kruidenierszaak is toch wel zo'n bijzonder heid, dat wij ons bij hetlezen van deze mededeling onmiddellijk afvroegen, of de heer Onnekink zich niet had vergist. In de loop der eeuwen is de aandacht kaas en dergelijke produkten werden van menigeen getrokken door een reliëf boven de winkeldeur van het pand. Ook het boekje „Oude gebouwen te Leiden", dat onder auspiciën van de vereniging Oud-Leiden het licht zag, vestigt de dacht op dit reliëf, dat het jaartal 1656 vermeldt. Nu rijst de vraag, of in 3e achterlig gende drie eeuwen op Haarlemmer straat 56 altijd zo'n bedrijf is geweest. Aan de hand van de gegevens van de gil den is nu wel gebleken, dat er een zaak gevestigd was, waarin een bedrijf of nering werd uitgeoefend behorende tot de .vette wariërs". Vette wariërs waren sinds 1661 diegenen, die tot de kaasko pers, kramers, buitenlieden die met spek ham ter markt kwamen, en verkopers 1 vette oliën gerekend konden wor den. Vóór 1661 behoorden de apothekers 3k tot dit gilde. Deze gegevens leiden derhalve tot de conclusie, dat zeker van 166L af kaas en indere produkten in dit pand zijn ver handeld. En aangezien in 1661 geen over schrijving van een apotheker naar een ander gilde heeft plaats gehad, kan wor den aangenomen, dat reeds in 1656 daar verkocht. Daar de nering of het bedrijf niet steeds in handen van dezelfde familie is ge weest, zijn vele overschrijvingen uit de oude registers bekend. Volgens deze ge gevens ging het bedrijf talrijke malen in andere handen Het bovenlicht van het pand „De Hol landse Boerin" heeft een in hout gesne den voorstelling van een boerin, temid den van boter en kaas. Aan haar linker zijde staat een koopvrouw met Leidse en Goudse kaas, uitgestald op blauwe schra- a. Aan de andere kant bevindt zich i koopman met boter in houten tonne- s, eveneens op schragen. Eén tonnetje geopend en toont de boter, die, naar oud gebruik, keurig met een boterspaan opgemaakt. Ds. De Ruiter in Rhenen beroepen Ds J. N. de Ruiter, Hervormd predi kant, heeft een beroep ontvangen van de Hervormde Gemeente te Rhenen. Op woensdag 26 september zal hij een bezoek aan Rhenen brengen. luidruchtig door de harde solisten en liet niet voldoende de geest van deze oude dans bevroeden. Na het goed Duits-romantische „Nun ruhen alle Walder" (Türke), dat de con certgever echter verre van romantisch voordroeg, klonk Francks „Prélude, fugue et variation" fris en vloeiend, met de voorname beweging, de ingetogen bewo genheid, die deze muziek zo wonderwel passen. Dit alles geldt onder voorbehoud van de tekortkomingen van het orgel, dat nu eenmaal niet de aanzienlijke vermo gens van een Cavaillé-Colinstrument be zit. Behalve in Bach was de heer Hanegraaff op zijn best in een eigen improvisatie over Psalm 42. De opzet was goed gevonden, de doorwerking consequent, de climax en de uitmonding daarvan in het koraal niet zonder overtuigingskracht. Hij toonde zich daarin een kerkorganist van betekenis. Joh. van Wolfswinkel. (ADV.) Neem een kijkje in uw eigen woning en wellicht zult u tot de conclusie komen, dat de bekleding van uw meubilair slijtplekken vertoont, dat het houtwerk hier en daar bescha digd is. kortom, dat er iets aan moet worden gedaan. Wat daar nu aan te doen? Het ameublement geheel vernieuwen is natuurlijk ideaal. Maar als het frame en binnenwerk van stoelen en fauteuils nog in goede staat ver keren. kunt u het oude meubilair opnieuw laten bekleden en restau reren. hetgeen aanmerkelijk goed' koper is dan de aanschaffing van nieuw meubilair. Of uw meubelen de kosten van deze behandeling nog waard zijn? Hierover geven wij u gaarne een vrijblijvend en vakkundig advies. Zonodig komt een van onze techni sche mensen hiervoor vrijblijvend bij u aan huis. In onze afdeling meubeltextiel vindt u een prachtige collectie van de meest eenvoudige tot zeer luxueuze stoffen. HAS5ELMAN& PANDER B0TERMARKT2I-22 BREESTR.I46 Steunt Margriet In de week van 17 tot en met 22 sep tember wordt een inzameling gehouden het medisch kleuterdagverblijf „Mar griet". Bovendien zal volgende week za terdag een straatcollecte plaats hebben. Het doel van de stichting is om moeilijke onevenwichtige kleuters in een rus tige omgeving en onder deskundige lei- Leids wetenschappelijk onderzoek DE Museum van nat. historie ontving subsidie van Z.W.O. E NEDERLANDSE ORGANISATIE voor zuiver wetenschappelijk on derzoek heeft verleden jaar prof. dr. H. Boschma, hoogleraar in de bijzondere dierkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het rijksmuseum van natuurlijke historie aldaar, een subsidie verleend voor zoölogische studies in de omgeving van Beetsterzwaag en elders. Be doelde studies zijn gedaan door dr. H. C. Blöte, onderdirecteur van het zojuist genoemde museum. In een onderhoud met dr. Blöte vertelde deze het A.N.P., dat het museum van natuurlijke historie te Leiden sinds 1949 regelmatig zoölo gische studies verricht. Zo werden van 1949 tot 1952 niet minder dan 21 excursies naar Limburg ondernomen om de fauna op de St. Pietersberg te leren kennen, waarvoor onder meer de vereniging Het Limburgse Landr schap subsidies verstrekte. In de vorige eeuw. toen onze kenni: de zoölogie nog niet zo groot was, zo ging dr. Blöte verder, brachten tal van parti culiere verzamelaars op verdienstelijke materiaal bijeen, dat na hun dood tal in musea terecht kwam. Gaande weg werd dit verzamelen door particu lieren hoe langer hoe moeilijker, hetgeen begrijpelijk is als men bedenkt, dat Ne derland meer dan 10.000 soorten insekten telt. Verder brengen de studie bijeengebrachte materiaal en de manier prepareren en opbergen speciale moeilijkheden voor particulieren mee. Bovendien kunnen de vroeger beschreven typen afwijken van de vormen, die hier :e lande worden gevonden, zodat men mor een juist inzicht veel materiaal tot :ijn beschikking dient te hebben. Daar Nederland zowel de Atlantische ils de Midcieneuropese component op :oölogisch terrein bezit, heeft dr. Blöte ilannen om zijn studies in de toekomst uit te strekken tot noord-Spanje en Portugal In dit verband zij er op gewezen, dat hij iok al in 1955 met financiële hulp van het zogenaamde „Buitendijkfonds" een excur- ie naar Frankrijk heeft gemaakt, uit welk and veel materiaal werd meegenomen. Op z(jn tochten maakt dr. Blöte meestal gebruik van een kampcertent en van een autobusje van het museum, waarin de benodigde apparatuur wordt opgeborgen en dat hem tot een soort geïmproviseerd laboratorium kan dienen. Met behulp van vangnet ten, vangparaplu's enz. worden soms per week vjjf a zesduizend exempla ren bemachtigd. Lange bewerking Bij de op de St. Pietersberg ondernomen werden o.a. vele hemiptera cicaden, bladvlooien, bladluizen etc. verzameld. Voorts crustaceeën, mui- i. mijten, pissebedden, slakken en daar ook nog botanici meewerkten, allerlei planten en paddestoelen. Het spreekt van- :elf, dat met de bewerking van dit mate riaal jaren gemoeid zijn. Dr. Blöte heeft intsen- en cicadenvangst van 1950 behandeld en hierover in 1954 gepu- Td. Het materiaal van 1951 moet nog bewerkt worden. In Limburg hadden dr. Blöte en zijn medewerkers het voorrecht op het kasteel Neercanne een gastvrij on derdak en een ideale werkgelegenheid te vinden. Dit kasteel is thans door de ver eniging Het Limburgse Landschap als conferentieoord aangekocht. In Friesland In Friesland werden reeds vrij veel die ren, vooral insekten verzameld. Het daar bijeengebrachte materiaal wacht nog op bewerking. Voor zoölogische studies, aldus dr. Blöte, is de heide van Duurswoude een zeer aantrekkelijk terrein, evenals het bosgebied van Beetsterzwaag, omdat deze natuurmonumenten nog vrijwel geheel intact zijn, een omstandigheid, die bijvoor beeld heel important is met het oog op het zich handhaven van de soorten. Over het algemeen is de fauna van de geliefkoosde vakantie-oorden (de omgeving van Valkenburg. Arnhem, Nijmegen en de hoge Veluwe) het best bekend, hetgeen ook uit de vaklite ratuur blijkt. Tot dusverre Is het on derzoek van Fricslands fauna slechts van beperkte omvang geweest, zodat het derhalve de moeite loonde daar een onderzoek In te stellen. De grote problemen bi) dit zoölogisch onder zoek vormen groepen als de sluipwes pen en de galwespen. Hard nodig Wil r goed overzicht krijgen van Ihet topotypische materiaal, d.w.z. van de insekten, die op de bepaalde plaats zijn gevangen, vanwaar zij oorspronkelijk zijn beschreven, dan zullen ook nog landen als Duitsland, Engeland, Zweden enz. be- :ocht moeten worden. Voor het beoordelen ran de identiteit van L in Nederland voorkomende soorten heeft men dergelijk materiaal ter vergelijking hard nodig. Tevens kan men aan de hand hiervan een begin maken met de studie der lokale vor- nen nog slechts in zeer weinige gevallen enige kennis heeft ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3