CttRISTFLIJK Met Ceref. kerken zijn wij uitgepraat, zeggen deputaten Meer dan 100 miljoen Amerikanen bij kerkgenootschap 1 c> Ds. H, Hasper, vergrijsd „in de dienst der psalmen en lofzangen Knap óp die kale schnur met Versobering van welvaart KANTTEKENING Geen eigen initiatieven Weg tot samenspreking blijft open (Van een onzer verslaggevers) De eenheid van de Gereformeerde belijders heeft gisteren op de synode van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn ruime aandacht gehad. Ter sprake kwamen het rapport van deputaten voor eenheid Geref. belijders en correspondentie met buitenlandse kerken als mede het verslag over dit rapport van de synodecommissie voor verhouding tot andere kerken in binnen- en buitenland. Met de Gereformeerde Kerken zijn wij uitgepraat, aldus het deputatenrapport. In de afgelopen periode hebben twee samenspre- kingen plaatsgehad, terwijl schriftelijk een uitvoering exposé met wederwoord is gegeven over de Vervangingsformule. Het weder zijdse verschil kwam hierdoor zeer duidelijk naar voren. De samen- sprekingen werkten bijzonder verhelderend, zij het negatief, aldus depütaten. De commissie, die dit rapport bestu deerde, stelde de synode voor tot haar droefheid te concluderen, dat duidelijker dan ooit is gebleken, dat de leerverschil- len gebleven zijn, en aan deputaten op te dragen, diligent te zijn, teneinde het contact met deputaten der Geref. Kerken indien enigszins mogelijk, levendie te houden. Tijdens de bespreking stelde ouderling T. A. Hazenberg voor, te concluderen, dat vereniging met de Geref. Kerken on mogelijk is. Ouderling H. Ramaker wen ste de samenspreking te bestendigen, het- geen ook in de bedoeling van de com- lag. Zowel prof. J. Hovius als ds. W Meijn- hout van Franeker onderstreepte de droefheid over de gang van zaken. Rapporteur ds. H. Toorman uit Den Haag erkende, dat na de synode Leeuwarden weinig startpunten met de Geref. Kerk voorhanden Maar mede met het oog op de oprichting en de deur niet sluiten. Prof. L. H. v. d. Melden van deputaten, telde, dat deputaten met de uitspraak „Wij zijn uitgepraat" be doelden, dat nó de fase Is aangebroken, dat er daden komen. Na nog enige discussie werd besloten, dat de ccommlssie haar vooratellen ten aanzien van de Geref. Kerken nog zou bestuderen en later gereconstrueerd aan de vergadering zal voorleggen. Geref. Bond Bond- concludeerde de dat de mogelijkheid tot contact open moet blijven Ds. J. W. v. d. Gronden van Enschede-O. juichte het toe, dat de Bonders vragen om Chhr. Geref. steun. „Wij moeten uiting geven, dat wij aan hun kant staan." Ds. D. Biesma jr. uit Utrecht-C wees echter op het grote ver schil in kerkbeschouwing tussen Geref. Zijn opmerking, dat de Ned. Herv. Kerk een valse kerk is, ontlokte ds. L. S. den Boer de uitlating, dat indertijd de Geref. synode van Leeuwarden (1955) heeft erkend, dat ook de N.H. Kerk is gekocht met het bloed van Jezus Chris tus. Prof. J. J. van der Schuit vatte deze ontboezeming hoog op en vroeg de Haagse predikant, hoe hy dit kan rijmen met zijn onderschrijven van de Acte van Afscheiding. Wat de Geref. Bond be treft stelde de synode zich achter depu taten en commissie. Een derde punt was de eventuele op richting van een Gereformeerd Convent. Deze zaak Is geen kwestie van tweemaal 24 uur. xeide prof. Kremer. Het bleek evenwel, dat de synode nog een warm voorstender is van een dergeiyk convent. Aan het einde van de morgenvergade ring kwam ter sprake een brief van de Vereniging tot Herstel van Kerkelijke Eenheid der Gereformeerde Belijders. De commissie stelde voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, maar op een voorstel van prof. Hovius besloot de synode, gezien de hartelijke toon in de brief, de vereniging een antwoord beraadt. Vrijgemaakte kerken i schrijven van de G Kerken onderh. art. 31 ten aanzien een samengaan van beide kerken. Aan de Chr. Geref. synode wordt In de brief gevraagd, of zij de Vrijgemaakte Kerken beschouwt als een op Gods Woord ge- ginsel der Chr. Geref. Kerken is. Valt het samen met de Schrift en de Drie Formulieren van Enigheid? De Vrijgemaakte synode vraagt v welke zaken een principiële belemme ring zijn op de weg van een spoedige vereniging van beide kerken. Zij be geert, dat de Chr. Geref. synode alleen Schrift en Belijdenis als „beginsel" doet gelden en bij de Vrijgemaakte Kerken hetzelfde „beginsel" als alleenbepalend aanwezig acht. Prof. dr. J. van Genderen adviseerde tijdens de bespreking, dat de synode aan de Geref. Kerken o.h. art. 31 gaande de inhoud van de missive antwoord zou zenden. De synode besloot evenwel, het vraagstuk van een even tuele vereniging niet van synode tot behandelen, aangezien zij dit Allerlei De synode aanvaardde het rapport van deputaten naar art. 13 D.K.O. (emeriti- predikanten, -weduwen en -wezen), en een voorstel van dezen, dat by de uit kering uit de emiriti-, etc. -kas geen kortingen zullen worden toegepast t Mei- Na brede discussie besloot de synode aar aanleiding van een instructie van de Particuliere Synode van het Noorden over de vaststelling van de wenselijk geachte normen voor predikantshonoraria en het onderzoeken van de mogelijk heden om deze in de verschillende kerken te realiseren, een hierover be staand rapport van de P.S. van het Westen op te vragen en een commissie hierover de synode opnieuw van advies te laten dienen. De vergadering van gisteren werd bij gewoond door ds. J. C. Pellicaan ui" bourne, predikant van de Chr. Church of Australia. Hij zeide L_ korte toespraak, dat de Chr. Ref. Church is gesticht door ex-leden schillende kerken van Geref. gezindte in Nederland Als grondslag gelden Gods Woord en de Drie Formulieren, zonder synodale toevoegingen als uit 1905 en 1942-43. De kerk heeft in Austra lië te strijden tegen een wijdverbreid modernisme. Daarom verheugt het, dat er in Nederland een thuisfront is. Prof. L. H. v. d. Meiden antwoordde op,deze toespraak. Ook keurde de Synode het rapport goed van deputaten voor steunverlening aan de kerken in de drooggelegde pol ders. Besloten werd, deputaten te mach tigen om te komen tot een eigen ge bouwtje in de Wieringermeer en er bi de kerken op aan te dringen, twee col lecten te houden voor het werk in de polders. De Synode zette vanmorgen een punt achter haar werk. Dinsdagmorgen komen de afgevaardigden terug om tot w dagavond bijeen te blijven. gadert de Synode pas Beroepingsiverk GEREF. KERKEN Beroepen: Te Molenaarsgraaf-Brand wijk, kand. P. van der Veen te Ede. Tweetal: te Amsterdam: K. M. R. v. d. Beek te Arnhem en J. Bijleveld te Rijnsburg. BAPTISTEN GEMEENTEN Geref. Zendingsbond De jaarvergadering van de Geref. Zendingsbond zal gehouden worden op woensdag 19 september a s. in het ge bouw voor Chr. soc. belangen. Kromme Nieuwe Gracht 39 te Utrecht. Na de openingsrede van de voorzitter, ds. A. Meijers, werden in de ochtend vergadering verschillende huishoudelijke zaken afgehandeld. In de middagvergadering spreekt dr. H. van der Veen van Oegstgeest, taal geleerde van het N.B.G., over ,,De pre diking over dood en leven onder de Zuid-Toradja's". Bfj de Schoolraad voor de „Scholen met de Bybel" waren op 1 juli van dit jaar 2789 scholen aangesloten. Daar onder waren 17 kweekscholen en 816 kleuterscholen. Weer het verdriet! „Dit mag niet. En dat is ver boden. 't Is onder de christenen maar een saai leven." Dit hoort men nog wel eens beweren. Voor al door jonge mensen. En als ze 't niet zeggen dan denken ze 't vaak. Hoe komt dat toch? Komt dat misschien omdat ze er zo weinig van merken, dat echt christendom geluk en blijdschap is' De Prediker, wel eens „de pes simist" genoemd, denkt er anders over.- Weer het verdriet, lezen we in hfdst. 11 10. En niet al leen in negatieve zin heeft hij de jeugd wat te zeg gen. Even vóór aangehaalde plaats wekt hij op: Volg de lust van uw hart en wat uw ogen aan schouwen. Dat hadden we van die sombere Prediker toch niet verwacht. Er zijn mensen, die overal bordjes met „verboden toegang" plaatsen, maar de Prediker wil daar niet van weten. Dank zij Gods genade is ons na de zondeval nog zoveel gebleven, waarin we ons verlusti gen mogen. Wel zal de jeugd in en bij alles haar Schepper ge- EEN WOORD VOOR VAN DAAG Volgens een mededeling van de Amerikaanse Nationale Raad van Kerken bedraagt het aantal leden kerkgenootschappen op het vas teland der Verenigde Staten thans 100.162.529, dat is 2.679.918 meer dan verleden jaar. In dit jaar nam het aantal leden toe met 2,8 pet., de be volking met 1,8 pet. Over de voornaamste kerkgen schappen is het aantal leden als volgt verdeeld: Protestant: 58.448.567. Rooms-katholiek 33.396.647; Joden: 5.500 000 Oost-orthodox: 2.386.045 oud-katholiek en pools nationaal katho liek 367.370; boeddhisten 63.000. Voorts er nog tussen de 10.000 en 20.000 Mohammedanen in de Verenigde Sta ten. Er zijn op het Amerikaanse vasteland 05.449 kerkgebouwen, 22.018 predikan- ;n: de jaarlijkse financiële bijdrage denken, maar juist daardoor zal haar vreugd gelouterd en gehei- iigd zijn. Weer het verdriet! In nieuw testamentische zin wordt dit woord nog veel rijker. Want Je- us Christus heeft het grote ver driet weggenomen. Hij heeft de voor ons onbetaalbare rekening voldaan. In en door Hem mogen we weer als kinderen tot de Va der gaan. Daarom kon ook Pau- lus schrijven: Verblijdt u te allen tijde! Melodie en woord der Ethergolven Puzzel mee 1 2. 3 A S 7 T" '4 3 5 5 P j A N G DOORLOPEND I IVOORDRA ADSEL Muziekinstrument. 2 Steel t thuis; Zangnoot, 3 Ge- Typisch plaats In Neder- Rondhout, 8 Niet het minst; Rekening. Plaaggeest; Smal van lichaamsbouw. Vertikaal: 1 Licht knappend; Kloostei voogd; Afk. stoomschip. 2 Takje: Waterim Achter. 3 Gebergte: Vinnig. 4 Nauwslu: tend; Afgezonderd. 5 Bloem; Afk titel. Chln. maat; Verblijf: Afk de naam onb« kend. 7 Grondtoon; Gang; Hond. 8 Afk tite Samengestelde ether; Voorzetsel, 9 Muz. ir terval; Akelig. OPLOSSING PUZZEL No. 15 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Hilversum I, 402 m: VARA: 7.00 N MO Gym, 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Gr; bespr, 15.50 Strijkork 9.00 Artistiek( 19.40 19.55 20 05 23.15—24.00 Gra 8.15 Gi 10.00 V d kleuters estlg? 11.00 Angelus wijze d zieken, ll.( 12.03 Plano en org b meded, 12.33 Gra Lan< Zonnewijzer, 13.00 Nw Lichte muz. 13.50 Gram, 14.10 Lichte muz; 1420 Gi teurprogr. 15.00 Kron v letter. 15.40 Amateurprogr, 16.00 De h Gregoriaans, 16 30 Gram, 1 17.40 Musette-ork. 18.00 Llch Journalistiek overz, 18.25 Licl 14.00 Boekbespr uz. 18.15 uz. 18.45 sch Pact. 19.00 N\ ork. 20.00 Lichtbak, ties van het Interr Radio Philhar caus; 21.30 Gram; list. 22.30 Gram, 5 in! Aansluitend Televisieprogramma's; VARA: 15.45 V kind NTS: 16 25—18 15 Eurovisie: Voetba! wedstr Zwitserland—Nederland. 20.00 Jour en weersoverz NCRV: 20.15 TV-encyclopedl. De WOORDEN vai grote kerkvader, hier als motto gekozen zijn, ,Goed zingen is twee maal bidden Augustinus ren door zijn medewerking te verlenen aan de totstand koming van liturgische het devies, dat ds. riiUUi ÖKlüVtl boekjes ten dienste van de Hasper ln zijn levensvaan- legerpredikanten. We bezit- del schreef. Dat moet reeds AueustinUS ten iind?t 1951 twee X??? ongeveer het Jaar 1910 zijn Augustinus mende uitgaafjes, getiteld: geweest, want kort daarna 7 „Onze eredienst", het ene zijn door hem de contacten Vvoor de Protestantse gees- gelegd, die geleid hebben voorwerp van een uitgebrel- renlange toewijding waar- tot de oprichting van de de studie gemaakt waren. mee het werk verricht Stichting „Geestelijke Lie- J948, en daarna weer in werd. en tevens op de hui- Jl"r^Knninkl»ke Marine deren uit den Schat van de 1949, werd deze nieuwe dige situatie van Neder- vo°r Kerk der Eeuwen". Van psalmbundel aan een gron- lands psalmlied en kerkge- A tlroeün deze Stichting is hij tot op dige revisie onderworpen. zang. nu ook vooraanstaande „f. publicist niet vergeten, de huidige dag de ziel. dichters in het scheppen en Setmge de „verzameling Aangaande het psalter- herscheppen ervan geen on- Yan.Christelijke lieder Hoeveel zegen is er uitge- 1949 besloot de Synode der derling samenwerken meer gaan van de bundels, die Gereformeerde Kerken van versmaden, of zoals Mar- door zijn vurige en met te 1949—1950 o.a. „er bij de tinus Nijhoff hebben ver stuiten ijver m Nederland kerken op aan te dringen srnaad. en Indonesië verspreid zijn? Van dit Psalmboek kennis te Hoe het met die besten- Hoevelen heeft hij het nemen en, in afwachting dlging evenwel ook moge 1 1.. gesteid zijn, dit is zeker: Haspers toegewijd wer- zijn resultaten dwln- de drie moderne talen" on der de titel „Aan 't eind van elke schooltijd", en even min de Indonesische Ker ken voor wie een honderd tal psalmen uit het psalter- 1949 in het Indonesisch ter perse werd gelegd. We hebben reeds gezien, „tweemaal bidden" geleerd, van een definitieve beslis- tevens het zingen met het sing ten aanzien van eer volle hart? algemene ingebruikneming, TTên Wij mensen kunnen dat het in de vrijheid der plaat- g«n groot respect af, en ln dat' de "auteur uitgebreide bezwaarlijk zeggen; de be- selijke kerken te laten de reschledenis van psalm- historische studies op touw rekening staat niet aan ons. naast de bestaande bundel zang. en geestelijk lied is en zette in verband met zijn Maar wel kunnen wc de (d.i. de berijming van blijft hetgeen door hem vol- publicaties; dit blijkt wel verwachting uitspreken, dat 1773), deze berijming in de bracht werd, van het hoog- uit zijn „Een refonmato- die bundels velen hun hart eredienst na voldoende voor- ste gewicht! En boven dit risch handboek" van 1941. hebben leren verheffen om- bereiding te beproeven. gewicht gaat nog uit de per- Ook zal eerstdaags bij een hoog waar onze Heiland ge- Reeds voor de eerste soonlijke zegen, die door bekend uitgever een groots zeten is aan de rechterhand druk van zijn psalmberij- ZOvelen ondervonden werd opgezet werk verschijnen, van zijn hemelse Vader raing begonnen Haspers en wordt!! dat .het Calvinistisch begia- Het waren aanvankelijk ..Geestelijke liederen uit sef voor de kerkzang histo- voornamelijk jongeren, die den schat van de Kerk der Ten tijde van de hevige en principieel belicht niet meer tevreden konden eeuwen" het licht te zien; en indrukwekkende Dolean- zijn met het geestelijk lied het eerste deel kwam in tie-strijd is ds. Hasper ge- Zo ls er alle reden om en de psalmzang in de ver- 1935 van de pers, in 1936 en boren. Dat was dus in 1886. van de zeventigste verjaar- ouderende vormen van de 1937 volgden deel II en deel Hij ontving zijn theologische dag van ds. Hasper een ge- achttiende en negentiende m. Niet lang geleden ver- vorming aan de Vrije Uni- denkdag te maken en om, het werden later ook scheen van deze publicatie versiteit, waarna zijn hart naar aanleiding daarvan, een tweede druk; de één- blijkbaar uitging naar ker- zlch te zetten tot de over- stemmige uitgaven kwa- kelijke gemeenten in veraf- denking van de grote zegen, men, ook in verkorte vor- gelegen Friese gebieden, ons door God in psalmlied men, van de pers. Tr"J A tevens Ds. Haspers tweede acti- vele ouderen. Het levensdevies beteken de voor ds. Hasper een be strijden van de psalmberij ming van 1773 en tevens een ernstig pogen om tot viteit leidde dus ook tot een Oldeboorn in 1917. Van zijn we Hem, de hemelse Vader, een nieuwe berijming te ko- resultaat, dat zowel aan de doelgericht ijveren voor kunnen kennen zonder Hem men, die voor alle kerken kerken als aan de afzonder- kerk èn school aldaar wordt onze lofzang toe te zingen? aanvaardbaar zou kunnen lijke personen voorgelegd nog steeds gesproken. Als we het zingen tot Gods zijn. En in de tweede plaats werd. In veel gezinnen In 1927 verliet hij als me- eer op de goede wijze aan- het bijeenbrengen van de bracht deze publicatie even- destander van dr. Geelker- stonds vaker en beter gaan voor het heden bruikbare eens een opleving in het ken het verband der Gere- betrachten, volgen we het geestelijke liederen in een „zingen van geestelijke lie- formeerde Kerken en met spoor waarin sinds 1935 en bundel, die beter verant- deren en lofzangen", waar- zijn optreden als predikant 1936 ds. Hasper voorgaat. van naar het woord van de in het Hersteld Verband Het ls een zaak, welke zéér Apostel zoveel zegen ver- ving zijn Haagse levenspe- dringt: de belemmeringen wacht mag worden. riode aan. Toen in 1946 het van dit zingen ln de kerken, ALS VRUCHT vanftde ar- TTAMri4Ar, Wae Hersteld Verband samen- scholen en gezinnen woord is dan de reeds be staande verzamelingen. - beid kwam in Kerk, gong ook ds. Hasper WIJ zijn er dankbaar voor, Psalmen" tot stand, een be- jaardag. Hij is vergrijsd tot de laatstgenoemde ker- dat ds. Hasper dit met rijming, die zo dicht njoge- „ln de dienst der psalmen kelijke gemeenschap over; kracht en grote vastbera- 11 jk aan de oorspronkelijke en lofzangen" en heeft ruim een jaar geleden be- denheid zowel in zijn woor- tekst aansloot en tegelijk thans de leeftijd der ster- gon de tijd van zijn emeri- den en geschriften als in rekening hield met de eisen ken bereikt. Zorgen om- taat. zijn bundels doet uitkomen, van de melodieën. Deze trent de bestendiging van 6n het verblijdt ons dit hier werden teruggebracht tot het resultaat van zijn stre- W7"IJ VERMELDEN hier te mogen zeggen. „Qui bene de oude rhythmische vor- ven zijn hem niet bespaard VY nog, wat hy gedaan cantat bis orat". men uit de Reformatie-tijd, gebleven. Zorgen, verstaan- heeft voor de geestelijke welke door ds. Hasper het baar als men let op de ja- verzorging van onze militai- PROF. DR. G. KUIPER aan de kerkgenootschappen bedraagt per hoofd van de bevolking 48.81 dol lar. In het laatste jaar is voor een be drag van 736 miljoen dollar besteed aan de bouw van 5.393 nieuwe ei uitbreiding en vernieuwing van staande kerken. De protestanten vormen 35,5 pet. de bevolking, de rooms-katholieken 30,3 pet. De grootste groep vormen de bap tisten met 18.793.097 leden in 27 kerk- genootschappen, daarna volgen de Me thodisten met 11.784.000 leden in 22 kerkgenootschappen en vervolgens de Lutheranen met 7.059.593 leden ii kerkgenootschappen Anti-semitisme op Poolse scholen (Van c i medewerker) In Polen zyn de Joodse leiders in pro test gekomen bij de organisatie van on derwijskrachten in het land wegens het toenemende anti-semitisme op de Poolse scholen. Een delegatie van vertegen woordigers van de Poolse Joden heeft een bezoek gebracht aan de voorzitter van de vereniging van Poolse onderwijs krachten en heeft he-n daarbij een rap port overhandigd m °rscheidene anti semitische uitlati- an leerlingen en onderwijzers op -holen. Het blijkt, dat Joodse leerlingen regelmatig wor den bespot en mishandeld door hun me deleerlingen, met stilzwijgende toestem ming van de leraren. Van verschillende scholen hebben Joodse ouders hun kin deren afgenomen. De voorzitter van de onderwijzersvereniging heeft gezegd, naar de incidenten een onderzoek te zullen instellen, doch dat hem voorheen geen enkele klacht heeft bereikt. Aan genomen wordt dan ook, dat het toe nemende anti-semitisme in Polen op aanstichten van de communistische par ty geschiedt. Kilo's slanker Waarom da laat yan ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u ln enkele weken weer jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest nden per week. BonKorets werken volgens t principe van dehydratie - eenvoudig en el. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid verstopping meer. Veroverende charm' •aalt van u af. U voelt u weer opgewekt er inter! Begin een nieuw leven - begin no; ndaag met BonKorets. 3.30 per flacor BonKorets Hebreeuws onderwijs weer toegestaan in Rusland (Van t 1 medewerker) Op alle Russische scholen kan weer onderwijs in het Hebreeuws worden ge geven, indien tien leerlingen van de des betreffende school een door hun ouders ondersteund verzoek daartoe indienen, heeft een Russische regeringsfunctiona ris bekendgemaakt. Met dit besluit is tevens een der vragen beantwoord, die de rabbijnen uit Amerika, die onlangs een bezoek aan Rusland brachten, stel den en waarin zij erop wezen, dat in Rus land alle mogelijke moeite wordt gedaan de Joden in Rusland van hun geloof en hun broeders elders te vervreemden. Sinds 1949 was het in Rusland verboden aan Joden in welke vorm ook in het He breeuws, de taal waarin de gebeden den gezegd, te onderwyzen. In zelfde jaar moesten alle Joods-culturele instituten worden gesloten. Ook het drukken en uitgeven van Joodse gebe denboeken werd strafbaar gesteld. Christel, bedrijfsgroepen centrale Woensdag vond, onder leiding van d« heer C. van Baren Jr., voorzitter var de Christelijke bedrijfsgroepen-Centrale, te Driebergen een landelijke bedrijfs groepenconferentie van de bedrijfsgroep Steen, beton, cement, glas en aarde werk en kleiwarenindustrie plaats. In deze vergadering, die druk bezocht was, gaven de hoofdbestuurders de he- C. F. de Vries en C. van der Wal, uiteenzetting van de huidige stand zaken, in het bijzonder in sociaal opzicht. Met name werd vastgesteld, dat nog 1 tal van ondernemingen nog geen sprake is van ondernemingspensioen. Het hoofdbestuur werd opgedragen M 11 FLEURIGE TINTEN MA! EN GLANZEND leven bevorderd zal worden het teem van winstdeling en gepremieerde spaarregeling. Daarnaast werd met grote klem aan gedrongen, dat het hoofdbestuur aan dacht zal schenken aan de sociale pro blemen, die de voortgaar.de automatise ring van het bedrijfsleven voor de be trokken werknemers met zich brengt. Een bedrijfsgroepsbestuur werd ge kozen, waarna als leden van de vereni gingsraad werden benoemd de heren J. Clements te Leerdam, H. Steenbergen te Heerde en K. de Vroome te Ameide 122. Toen hij Dundas ten aanval leidde, maakte de 109 een halve rol en dook weg; kennelijk waar schuwde hij zijn kameraden per radio, want en kele seconden later kwamen dezen uit de zon. Holden's squadron onderschepte een aantal hun ner en de overigen doken op 616 neer, welks vlie gers hen meteen tegemoet gingen. Turner's man nen doken van boven op de vijand neer en daar mee was de strijd in volle gang. Dundas was van de anderen afgeraakt en werd door vier 109'sachterna gezeten. Hij draaide en tolde, maar zag geen kans zich van hen te ontdoen, zodat hij tot een wanhoopsdaad overging. Hij rukte de stuurknuppel hard naar zich toe, gaf sterk roer en liet zich in een vrille omlaag val len. Hij liet zijn Spit zo'n 4000 meter vallen, trok hem op 2000 meter op, dook naar de kust, ontweek verscheidene 109's, flitste over een Duits vliegveld heen, schoot op een 109 die juist wilde landen, werd toen door een aantal andere Duit sers kilometers ver achtervolgd en zag telkens hun gloeiende kogels langs zich heen flitsen. Pas toen hij ver boven het Kanaal was, zag hij kans ze van zich af te schudden en hy landde met lege tanks, buiten adem en transpirerend spanning. Bader begroette hem met: „Jij stomme ezel! Nèt goed! Nou weet je waarom je niet op je eentje moet opereren." Een paar dagen later bemerkte Bader na een vinnig gevecht, dat hij alleen was en riep Hol den op: Hallo, Ken. Ik ben alleen. Kun je bij me komen?" „O.K., D B Wat is je positie?" „Ongeveer twintig kilometer benoorden Big PAUL BRICKHILL DAN MAAR ZO! Wood: ziTö! „Mooi! Ik zit i de buurt, op i „3000." In z'n Yorkshire dialect zei Holden. „Nou, we zullen daar erg in de gaten lopen." Hij .hoorde Bader driftig bevelen: „Geeft geen snars. Jij komt maar naar beneden." Een onheilspellende stilte, toen zei Holden: „Nee., kom jij maar naar boven." Er werden afgrijselijke dingen over de radio gezegd, maar Holden grinnikend in zijn zuur stofmasker was al aan 't dalen en ze gingen gezamenlijk naar huis. Op 9 juli joeg Bader bij Mazingarbe een 109 met een stroom van glycol en zwarte rook om laag en zag een vlam op de aarde, waar het toestel vermoedelijk uiteen was gespat. Een tweede 109 viel hem aan; hij draaide snel en zag nog juist kans een vuurstoot te geven vóór de Duitser het gevecht afbrak Hij schreef in zijn rapport over 4eze ontmoeting: „De glycol spoot uit het toestel. Ik ben het niet gevolgd en rapporteer het dus als beschadigd Verscheidene andere heb ik weggejaagd en een ervan heb ik erg laten schrikken; die maakte, toen ik op hem schoot, de snelste halve rol en duik die ik ooit heb gezien." Maar Groep hapte niet meer op dat „laten meter. Wat schrikken", en erkende slechts overwinningen wanneer getuigen hadden gezien dat de vijand in brand was geschoten, of omlaag gestort of dat de vlieger uit het toestel was gesprongen- Een keer boven Chocques dook hij met 616 op twintig Messerschmitts. Andere 109's vielen hem in de flank aan, doch stuitten daarbij op Hol den's squadron, waarna Turner's mannen zich omlaag stortten en het uitspansel daverde van het geweld der gevechten van man tegen man. Bader schoot een vijand omlaag, zodat de stuk ken eraf vlogen, dook toen achter een tweede 109 op en schoot die in de buik. Er spatte een vlam onder de cockpit vandaan en plotseling stond heel het toestel in lichterlaaie en viel als een fakkel omlaag. Juli beloofde een prachtige maand te worden. In acht dagen tijds had hij vier vijan den vernietigd, twee vermoedelijk omlaagge haald en twee beschadigd; maar zijn honger naar overwinningen werd er alleen maar door aangewakkerd. Twee dagen achtereen was het slecht weer en hij nam Holden mee naar een naburige golf cour- se, na eerst te hebben afgesproken dat indien het weer boven Frankrijk opklaarde en er „een nummer zou worden weggegeven," op het vlieg veld een lichtkogel zou worden afgeschoten. Dan zou Holden naar de bij de eerste geparkeerde auto rennen, Bader ophalen en hem binnen de tien minuten op het vliegveld terugbrengen. Maar toen ze speelden, keek Bader voortdurend naar de waarschuwende lichtkogel uit en hij bracht er niet veel van terecht. Hij had overigens maar weinig tijd om golf te spelen; zelfs wanneer zijn wing niet vloog, waren alle vliegers tooh van de vroege ochtend tot het invallen van de duister nis in staat van gereedheid en wachtten ze op het bevel tot een raid of op een eventuele aan val van de Luftwaffe op Engeland. De zenuwen kregen geen dag gelegenheid tot rust te komen. (WURD1 VERVOLGD QNS land lijdt op dit ogenblik o] een eigenaardige wijze aan wel vaart. Er wordt veel gekocht- Er b veel geld onder de mensen. Er wordei ook vele produkten gekocht, die b ons land moeten worden ingevoerd Er wordt daartegenover ook wel vet uitgevoerd en dit in een op zichzel bevredigend stijgende lijn. Maar d stijging van de invoer is groter di de stijging van de uitvoer. Met al gevolg dat onze deviezenverhoudia; met het buitenland ongunstiger aa: het worden is. Het nog altijd demissionaire kabi net heeft nu in de, naar wij toch we mogen aannemen, laatste dagen vai staan, een merkwaardige vraaj voorgelegd aan de Sociaal-Economi sche Raad. Deze vraag: wordt er doo het Nederlandse volk niet te veel bt stecd en zo ja, wat is daaraan te doen' De Sociaal-Economische Raad heel de duur van zijn bestaan al mee merkwaardige problemen voorgelegi gekregen. In de benadering ervai heeft het voor de regering meermalet zeer nuttig adviserend en voorberel dend werk kunnen doen. De vraaj nu op zijn tafel terecht is geko i, is stellig niet de gemakkelijkste JMMERS, het is een vreemde situatie wanneer een volk in de gelegenheli meer te kopen dan het land zei kan produceren en wanneer daarui voor het land monetaire perikelee voortvloeien. Het monetaire leven is maar nle iets wat ons overkomt. Men spreek terecht van de noodzakelijkheid ene monetaire politiek- Dit wijst al op di onvermijdelijkheid, die zich kan voor doen, dat van bovenaf reguleren! wordt ingegrepen. Dit ingrijpen kir van een strekking zijn, dat de mogt lijkheid tot besteden wordt opge voerd. Het kan ook moeten betekenen die mogelijkheid versoberin) wordt aangebracht. Nu komt het er maar op aan, wni gebeuren gaat. Er wordt dus blijkbaai te veel besteed, zodat er een groten stijging is In de invoer dan in de uit voer. Dan schijnt beperking in de bt steding$mogelijkheid voor de hand ti liggen. Dit kan dan weer geschiedei in drie sectoren: in de sfeer van di overheidsuitgaven, in de sfeer van di particuliere consumptie en in de sfeei van de investeringen. gEPERKING in de sfeer van de over heidsuitgaven zal als wenselijk heid de meesten van ons het sterks! toespreken. Deze wenselijkheid word! temeer gevoeld, nu zelfs in een tijd van hoogconjunctuur de omvang vai de overheidsbemoeiing nog eer toe dan afneemt. Wat de beperking in de particulier! consumptie betreft: hier zullen voo' velen meer problemen liggen. Kom men hier niet aanzienlijk meer in di sfeer van de persoonlijke vrijheid' Consumptiebeperking behoeft nof niet hetzelfde te zijn als consumptie dwang: ze komt cr echter wel dick de buurt. Iets anders is, of er hier en daa> iets kan worden gedaan langs de we) an afschaffing van nog altijd ver strekte subsidies. Deze dragen immer haar aard toch reeds een weini) natuurlijk karakter- Maar ook dai geval voor geval moeten wordei bezien. De regering wil in dit verban! blijkbaar ook door de Sociaal-Econo mische Raad bestudeerd hebben, 0 straks de premie voor de ouderdom! oorziening geheel door loonsverhn! ging moet worden opgevangen. Di werknemersorganisaties hebben des tijds reeds toegezegd, dat, zo de een nomische situatie cr aanleiding toi geeft, van een volledige looncompen satie zou kunnen worden afgezien. 'pEN slotte de investeringen. In wel ke omstandigheden verkeren wij- Wij verkeren in een situatie, waart! de invoer de uitvoer overtreft. Wl kunnen nu de invoer gaan beperken Daarnaast kunnen we ook het mog( lijke gaan doen om de uitvoer op b Waarom voeren we in? Ook omda' het eigen produktieapparaat blijkbaai reeds volledig is ingeschakeld en hei toch voor de vraag onvoldoende isj Aan uitvoer komen we in onvoldoen de mate toe. Maar dan is ook bij beperking ii sfeer der investeringen bijzonden voorzichtigheid geboden. Dit is zo een van de problemen waarvoor nu reeds het demissionair! en in versterkte mate het nieuwe ka binet komt te staan. Gelukkig is daar de Sociaal-Economische Raad o langrijk adviserend werk te doen Maar of de Sociaal-Economische Raai zelf met de vraag zo gelukkig is, een tweede. Qrlveitentu» VenkaJk chocolade PASTILLES

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2