Weggooien is goedkoper dan schoonmaken Speeltuin Marijke dit seizoen niet meer open Valkenburgs paardenmarkt lief ten einde Eerste feestdag mag geslaagd worden genoemd VISSERIJGOLFJES Hoofdbestuurslid Jaarsma sprak voor chr. metaalbewerkers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 Zo zijn wij in de States Statiegeld afgeschaft in Amerika DE NEDERLANDSE HUISVROUW is altijd nog tuk op het statie geld, maar in Amerika bestaat dit al lang niet meer. Melk wordt in karton verpakt, aardappelen in celofaan. enz. enz. Het inzamelen van lege flessen brengt in dit grote land zo veel kosten met zich, dat men z< beter weg kan gooien, want nieuwe maken komt veel voordeliger uit. Trouwens de verpakking is in Ame rika een belangrijk element van het economische leven geworden. Men i: op dit punt welhaast geraffineerd vernuftig. Weet u, dat daar het diepvries-vlees ge kocht' wordt met braadpan erbij? Een dun aluminium geval, dat de hitte van het vuur net kan verdragen en weggegooid wordt na zijn diensten gedaan te hebben; de koekvormen, die om 't geprepareerde deeg heen zitten en, na de voorgeschreven tijd in de oven bij een bepaalde tempera tuur een koek afleveren en dan afgedankt worden. Het zijn hoofdzakelijk etenswaren, die in dergelijke verpakkingen het Ameri kaanse publiek bereiken, waarbij zeker ook meespeelt, dat er op deze manier minder af te wassen is en de kans op ziektekiemen daardoor kleiner. Een ver eiste voor deze produkten is dan ook, dat er op vermeld staat, hoe steriel de ma chines wel zijn waarmee ze gemaakt zijn, en dat er geen mensenhanden aan te pas gekomen zijn. Steriliteit no. 1 Dit geldt trouwens ook voor allerlei produkten. die geen koken of bakken nodig hebben, maar zo in de verpakking op tafel gezet kunnen worden. Smaak volle verpakkingen, waarvoor kunstenaars van naam het ontwerp gemaakt hebben en die een sieraad voor ieders huis zijn, totdat zij ook bij het afval terecht komen. Hele plcnicmenu's worden, geleverd in bakjes en houders, die geen mens na af loop zal bewaren, bijbehorende dranken in goedkope Hessen, die ook maar één maal dienst doen. omdat het verzamelen en schoonmaken duurder zou zijn dan het maken van nieuwe. En dan natuurlijk de melk in de kartonnen honders. ook al voor één dag. zoals wfl ze hier ook be ginnen te kennen, en waarvoor de Ame rikaanse graag een dollarcent meer be taalt. als zjj maar weet, dat de steriliteit op deze manier de beste kansen krijgt. Aardverschuiving eist 12 doden In Huclva. dat aan de Golf van Gadiz in Spanje ligt, zijn acht huizen ingestort na een aardverschuiving, veroorzaakt door zware regenval. Reeds zijn twaalf ilachtnffors geborgen, terwijl tien zwaar l gewond werden. Men vreest, dat nog meer slachtoffers J onder de puinhopen liggen. Een brand weerman werd bij de reddingspogingen I zwaar gewond. Moskou zweeg over Nieuw-Guinea Sukarno gast van Tito Indonesische politici te Djakarta waren enigszins verrast omdat het gezamenlijk Indonesisch-Russisch communiqué by het afscheid van Sukarno van Moskou geen j melding maakt van de Russische steun aan Indonesië inzake Nederlands Nieuw- Guinea. Sommigen gaven openiyk toe, dat ZU een afzonderlijke paragraaf over dit onderwerp hadden verwacht. I Een gezaghebbende Indonesische bron herinnerde echter aan de paragraaf, wel ke verklaart, dat Rusland en Indonesië zich zullen laten leiden door de geest van de Bandoengse conferentie ten aanzien van de strijd tegen het kolonialisme. Hij meent, dat de aangelegenheid van Neder lands Nieuw-Guinea daarin opgesloten ligt. Inmiddels is Sukarno in Belgrado aan gekomen, waar men hem met saluutscho ten begroette en waar menigten in de straten hem toejuichten. Tito verwelkom de hem op het vliegveld. Sukarno verblijft thans in het oude paleis .van koning Alexander. Er volgde later een kransleg- ging op het graf van de Onbekende Sol daat en een informeel diner bij maar schalk Tito, die zijn gast de orde van de grote Zuidslavische ster overhandigde In de op het Kremlin getekende verkla ring wordt nog gemeld, dat de Sowjet- president Worosjilof met dankbaarheid 'n I uitnodiging van Sukarno voor een bezoek aan Indonesië heeft aanvaard. Te ver gegaan I Terwijl het Indonesische linkse blad Republic de te Moskou bij het afscheid van Sukarno opgestelde verklaring toe- juicht, schrijft het socialistische blad Pe- doman, dat Sukarno's bezoek aan Rusland een groot succes voor dat laatste land is geweest. De gezamenlijke verklaring be- tekent, dat Indonesië zich bij het „coëxis- tentieblok" heeft aangesloten. Het onaf hankelijke blad Indonesia Raya meent, dat Sukarno en de minister Ruslan Ab- dulgani in de Russische val zijn gelopen. Indonesië heeft zich ten aanzien van vele internationale aangelegenheden aan Sowjetunie gebonden In diplomatieke kringen te Djakarta vraagt men zich af of minister Abdulgani tot ondertekening i van een zo ver strekkende verklaring ge machtigd was. BENTHUIZEN Brand door wasbenzine Mevrouw B. wilde gistermorgen i keuken een kledingstuk met wasbenzine schoonmaken. De keukendeur was op slot gedaan om te voorkomen, dat haar mar met een brandende sigaar zou binnenko men. Ze had er evenwel geen erg in, dat de gasgeyser nog brandde. Het gevolg was een steekvlam, die de kleding in brand deed vliegen. Mevrouw B. slaagde erin de brandende stukken goed bulten te werken, waarna voorbijgangers te hulp schoten. Ze liep evenwel ernstige brandwonden aan gezicht en armen Geen wonder dus, dat de verpakkings industrie in Amerika een gouden tijd be leeft, gestimuleerd als zij ook nog wordt door de concurrentie der verschillende fabrikanten van levensmiddelen, die zich maar al te goed realiseren hoe sterk de invloed van de verpakking op de verkoop kan zijn. Als voorbeeld daarvan zouden wij het geval van de veel gerookte sigaret Lucky Strike kunnen aanhalen, die na een aanvankelijk jarenlang succes steeds minder verkocht werd. Van alles probeer de de fabrikant om deze daling van zijn omzet ongedaan te maken, tot een slim merik op het idee kwam eens te onder zoeken of de duidelijke tegenzin misschien ook door de verpakking kwam. En jawel, na zorgvuldige onderzoekingen werd het duidelijk, dat de groene verpakking niet meer in overeenstemming was met de smaak van het publiek en dit werd beves tigd door de met sprongen omhoog gaan de verkoop toen men de verpakking in de thans gebruikelijke wit met rode had ge wijzigd. Papieren japon Maar om op ons onderwerp terug te ko men, de levensmiddelenfabrikanten voe ren een scherpe concurrentie met hun produkten in de zelfbedieningswinkels, de klant dus volkomen op eigen Ini tiatief en gevoel artikelen uitzoekt, zon der dat een verkoper zijn invloed kan doen gelden. De verpakking is hierbij van groot belang en zo heeft zich een hele 'pakkingswetenschap ontwikkeld, geba- rd op de'psychologie van de verkoop. Tien miljard dollar is de lieve som, die de Amerikaanse industrie dit jaar naar ichatting aan verpakking enz. zal uitge- /en, dus aan onderzoek en fabricage van lozen, tubes, flessen en andere houders ran allerlei soorten materiaal. Van geheel andere aard dan deze ver pakkingswetenschap is het onderzoek, dat gedaan wordt In de laboratoria van de Kimberly-Clark Corp. te Neenah (Wiscon- t). Daar is men nameiyk bezig met het studeren van papier als materiaal voor kleding, ook al met het oogmerk, dat deze kleding aan het einde van dc werkdag eggegoold kan worden. Nu zijn vezels uit papier op zichzelf niet schokkend nieuw, en de meesten van is hebben onaangename herinneringen in deze geest aan kleding in tijden van schaarste. Maar de nieuwe papieren kle ding, die voorlopig de naam „K-2000" heeft gekregen, is niet als zodanig bedoeld, r veel meer als goedkope werkkleding, in prijs niet hoger moet liggen dan flinke wasbeurt van een „gewoon" zou kosten. De fabricage gaat vol gens een eenvoudige methode' een los ge- n net uit rayon of nylon vormt de basis en daarop worden aan beide kanten verscheidene heel dunne laagjes vochtige cellulosewatten geplakt, die de buitenkant het materiaal gaan vormen. Dit pro- dukt heeft een redelijk weerstandsvermo- •n is soepel, laat zich goed bedrukken In felle of pasteltinten en kan geknipt en genaaid worden als elk textiel weefsel. Zoals gezegd is dit produkt in hoofdzaak gedacht voor werkkleding, al zijn er na tuurlijk nog vele andere mogelijkheden. men het in de eerste plaats mee Jn verband brengt, is de kleding van werkers in de atoomcentra, want als deze verschil lende lagen cellulosewatten een afdoende bescherming zouden blijken te bieden, zou het dagelijkse, gevaarlijke en dure wassen de „besmette" kleding overbodig wor den, omdat deze meteen verbrand zou kunnen worden. Ook andere industrieën, het vuil bv. een grote handicap is, zouden bij dergelijke kleding gebaat zijn. Het wassen van sterk besmeurde werk pakken veroorzaakt een dusdanige slijtage, dat deze slechts enkele van deze was beurten kunnen weerstaan. Hier zou het dus goedkoper kunnen zijn iedere dag een v papieren pak aan te trekken en avonds bij het afval te doen. En nu hebben wij nog niet eens de mogelijkheid steriele kledjng in ziekenhuizen en »ral operatiekamers genoemd, waar ir deze papieren kleding ook een groot afzetgebied zou kunnen liggen. Lisse Vernielende jeugd maakt het de bouwers wel heel moeilijk AI lang is men tussen de Tulpenstraat nieuwe tegels op elkaar gestapeld en met en de Gladlolenstraat bezig met het aan- ander materiaal er een wip van gemaakt, leggen van een speeltuin, waaraan in deze Gevolg? Vele tegels gebroken of beseha- gemcente een groot gebrek is. Men had digd. eerst hoop, dat de speeltuin nog deze Maar toch zet men door. tot het eind zomer in gebruik kon worden gesteld, toe. De weinige trouwe bouwers mogen doch dit bleek niet uitvoerbaar, zodat men toch zeker ook wel oo een beetle toezicht het maar naar het najaar verschoof. Ook van de omwonenden rekenen In de uren deze hoop heeft het bestuur moeten laten dat ze zelf od hun werk moeten zijn. Ook Zo ging het gistermorgen op de eeuwenoude Valkenburgse paarden markt. Het altijd boeiende spel van loven en bieden. Foto Bleuzé Jacob Bol ging met hoofdprijs uit loterij, een veulen, naar huis "OTET SPREEKT VANZELF, dat het comité ter behartiging van de be- ■H--Ü- langen van de paardenmarkt in Valkenburg onkosten maakt voor het voeren van de nodige propaganda. Om deze onkosten te bestrijden heeft men dit jaar een verloting gehouden en het was prettig op te merken, dat de lootjes zo gretig en zo snel verkocht werden. Ie werkzaam heden gereed kan komen. Het werk wordt praktisch uitgevoerd door 4 a 5 mensen, die al hun vrije tijd aan wil'len geven, maar geen medewer king hebben van de oudere. die er toch. ontegenzeggelijk belang bij hebben, dat de jeugd een mooie speeltuin krijgt. Wan neer de voorzitter, de heer C. Spaargaren, i~k een beroep doét op hen die hulp hebben J toegezegd, dan heeft ieder een veront- echu'ldil®lmg. En het zeer ontmoedigende bij diit alles is nog. dat er i nield wordt door de Jeugd, db eoheidingep klimt. Op een morgen kwam het bestuur tot de ontdekking, dat het een lengte van 10 meter totaal nield. wat een schade betekent Op een andere dag hebben belhamels Gistermorgen om twaalf uur werd af het podium op het Kerkplein de ;lag bekend gemaakt. Burgemeester der Have had de grote teil met tegen- loten voor zich en onder grote spanning maakte hij het eerste papiertje open. Wie zou de winnaar zijn van het mooie veulen, dat ook aan de lijn stond? Het bleek, dat achtjarige jongen de bezitter was van het lot en Jacob Bol kon met grote trots het paardje van de lijn losmaken. Niet onaardig was het, dat een kaashandelaar de winnaar was van de tweede prijs: een grote Goudse kaas. In de huiskamer van de familie Meurs ad ten slotte nog een intieme plechtig heid plaats, waarbij burgemeester Van der Have en zijn vrouw, wethouder ersloot en het gehele marktcomité rezig waren. De marktmeester, de heer C. de Bruin, bracht in herinnering, dat het huidige comité tien jaar zijn vele zaamheden had verricht. Hij memo reerde. hoe hij zes jaar geleden werd aan gezocht om zitting te nemen in genoemd té. Zeer aarzelend stond hij in het begin daar tegenover, maar wat is hij tot op dit ogenblik blij. dat hij toch over zijn aren is heengestapt. Hij roemde de uitmuntende geest, de sfeer van samen werking en de betoonde ijver en als blijk waardering gaf hij aan de voorzitter, de heer-C. Meur» en aan de heren D Rosmolen. M. H. van Stijn, Joh. van der Nagel Jz en G. van Leeuwen een sigaren aansteker. ingewerkt in het model van paard. Burgemeester Van der Have ontving een speldje op de revers van zijn as en dankte voor deze originele cadeaus. Enthousiasme De heer Meurs had reeds enige dagen geleden bespeurd, dat de markt meester met een plan rondliep en zei: „Het enthousiasme, dat u opbrengt, is voor ons beschamend; we zeggen het dan ook ceriyk: als de heer De Bruin er niet was, dan zou de markt niet zyn, wat zü nu geworden is". Ook de marktmeester mocht een cadeau ont vangen; wel niet zo origineel als de geschenken, die hyzelf had uitgedeeld. VALKENBURG IS HET NIET TE BEGRIJPEN, dat menige Valkenburger dinsdagavond bij het horen van de jagende wind en de neerstromende regen zijn huisgenoten eens aangekeken heeft met de gedachte: „Wat zou het toch verbazend jammer zijn, als de feesten van de twee volgende dagen nu door de regen zouden mislukken"Er waren immers zoveel voorbereidin gen aan voorafgegaan en als het weer goed is, dan is een feest eigenlijk al voor de helft geslaagd. Wel stond er gistermorgen nog een stevige bries, maar de regen bleef weg en ondanks de kou was jong en oud toch present op de plaats, waar de verschil lende spelen gehouden werden. Allereerst moesten de meisjes en jongens van 12 en 13 Jaar het ringsteken op de fiets gaan beoefenen. Een vijftig deelnemers(sters) verschenen aan de start en het was voor het bestuur van de Oranjevereniging en inderwijzers niet zo moeilijk, de prijs- wijzi Bij de jongens waren dat: Robbie Mo- rée, Maarten van Duivenvoorde, Rinus de Moo'j en Jan van Egmond; bij de meisjes: Maggie Visscher, Marijke Kor- pesrhoek. Nel Meurs en Lientje van Gel deren. Het vervolg van de kinderspelen zou, volgens het programma, vanmorgen worden afgewerkt. Gezellig Ondertussen had de Oranjevereniging op de speelwel een begin gemaakt 'met de spelen voor groteren. Eerst was de aanmelding wat gering, maar geleidelijk werd ook dit beter. De uitslagen waren hardlopen met hindernissen: Lijflie van der Nagel; 2. Wolter Visscher; 3. Arie Imthorn. Balrapen (dames): l. Adn van Egmond; 2. Nel van den Broek; 3. Bijlle Barnhoorn. Balrapen (heren): 1. Bart Im thorn; 2. Joop van der Nagel; 3. Piet van Elten; 4. Arie Imthorn. Fietsen met hin dernissen: 1. H. Ouwersloot; 2. C. van Delft; 3. W. van Duijvenboden. Prijsschie ten: 1. A. Rosmolen; 2. D. Rosmolen; 3. Schilton; 4. J. van der Nagel fezn. In de avonduren heerste er rondom het Kerkplein een gezellige stemming. Val kenburgs Harmonie zat in de tent en op nieuw bemerkten we, hoe groot de waar de van een goede muziekvereniging is voor het dorpsleven. Ook de verschillende vermakelijkheden behoefden niet over Weekstaat Ned. Bank Verlies aan deviezen duurt voort Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank van 10 dezer zitten de banken nog altijd krap in haar middelen, want de dure voorschotten zijn met 26 min tot 1177 min toegenomen. Welis waar verbeterde het saldo der handels banken van 388 min tot 431,5 min, doch zal hoofdzakelijk het gevolg zijn van terugvloeiing van bankbiljetten, daar de omloop nu de ultimo verstreken is, tot beneden de 4 miljard daalde en er meer dan 100 min, terugvloeide. De afvloeiing van deviezen duurt inmiddels voort, doordat de Invoer boven de uit voer uitgaat en er vrijwel geen effecten meer naar het buitenland verkocht wor den. Het verlies bedroeg 23 min, waar door het totaal bedrag aan deviezen en goud is teruggebracht tot 4279 min. Het saldo der schatkist steeg van 169 min tot 240 min, waarschijnlijk grotendeels door belastingontvangsten. Het verval van schatkistpapier is nog niet aan de orde. Op de geldmarkt was hier en daar maar tegen hoog tarief wat geld te krijgen. De notering van 1 Vi*t» voor daggeld ls zuiver nominaal. Het dekkingspercentage van di rect opeisbare verplichtingen daalde van 70,89 tot 70,30. Rallye voor het Rode Kruis. Zaterdag 29 september zal de autoclub „De Volder rijders" te Halfweg een landelijke rally* voor automobielen houden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Rode Kruis. maar bg alles bespeuren, da goede geest v Ondertussen i was net een genoegen te alle activiteiten in zo'n orden verricht. minder druk geworden rondom het Kerkplein. Di wagens werden volgeladen en de markt 1956 behoorde tot het verleden. Drie jonge kinderen vermoordden vader Drie jongetjes van 10, 9 en 7 jaar heb ben in Norwalk (California) hun 31-jarige vader doodgeschoten, nadat hij hun een week huisarrest had opgelegd, omdat zij uit de garage van een buurman munitie hadden gestolen. De oudste verklaarde geen spijt te hebben en antwoordde slechts: „Nou kan hij tenminste niet meer de hele tijd tegen ons schreeuwen". De kinderen zouden ook hun moeder hebben willen vermoorden. Advert Israël—Jordanië Derde incident in één week Twee Israëliërs zijn gedood en een wordt vermist na een aanval van gewapende Jor- d niërs in de Negebwoestijn. Dit is het derde dincident binnen een week tussen Jordaanse en Israëlische grenswachters. Er zijn reeds 23 doden te betreuren. Hoe denkt Australië over Nieuw-Guinea Bij een opinie-onderzoek in Australië Dver Nederlands Nieuw-Guinea bleek, dat -lechts de Indonesische eisen steunde. Voor een beheer door de Verenigde Naties was 28 procent, voor Australisch beheer 27 procent en voor Nederlands bestuur 19*V Geen enkele opinie had 22 procent, aldus „Hier is het Nieuws". Uitbewezen Fransen reeds vervoerd In Frankrijk zijn per vliegtuig 49 Fran sen aangekomen, die uit Marokko zijn uit bewezen. Onder hen waren de voorzitter de onlangs verboden organisatie Pré- e frangaise, dr. Causse en generaal Francjols. Verscheidene uitgewezen Fran- Loop geen risico bij het kopen van echler !lin "lmmer ui vsn d"' corsetten aan de deur. De reizigster met het monsterkoffertje is nooit en te nimmer m staat U een zo'n rijke en gevarieerde keuze te bieden als de gevestigde corset-speclaalzaak. En waarom zoudt U risico lopen? Waarom zoudt U een contract ondertekenen, dat U aan handen en voeten bindt? Waarom zoudt U een bedrag vooruitbetalen? U moet maar afwachten wat U thuis krijgt In de U bekende corsetzaak koopt U wat U riet en riet U wat U koopt; U hebt on middellijk controle op kwaliteit, afwer king en pasvorm. Neem het zekere voor het onzekere! Koop Uw corsetten in een van de vertrouwde corset-speciaalzaken. Nooit slaagt U beter en voordeliger! VAN BELANG VOOR DAMES Auto na botsing in sloot; twee doden Twee personen kwamen om het leven, toen gistermiddag een personenauto, na een botsing met een autobus, onderste boven in een sloot in de omgeving van A b b ek e r k terechtkwam. In de auto zaten de 47-jarige loonploe- ger F. Meyer uit Opperdoes en zijn zeven tienjarige zoon. Bij het oprijden op de weg. naar huis terugkerend van een werk in Abbekerk, werd de auto door de bus aangereden. Eerst na geruime tijd slaagde men erin de inzittenden te bevrijden. Zij bleken toen reeds te zijn verdronken. Op de Uddelerweg te Elspeet reed gisteren het twaalfjarig dochtertje van de familie G. van de Hoorn per fiets achter een passerende militaire vrachtauto de rijbaan op. Zij werd aangereden door een autobus en was op slag dood. nisatie geweest. Hun was geen reden voor het besluit der Marokkaanse autoriteiten gegeven. Chr. bedrijfsgroepen over achterstanden In „Ons Centrum" te Driebergen is een landelijke bedrijfsgroepenconferentie van de handelssector gehouden. In de bijeenkomst, geleid door C. van Baren jr., voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, kwam sprake dat o.a. in de groothandel in levensmiddelen lonen en arbeidsvoor waarden zijn achtergebleven bij andere bedrijfstakken. Bovendien is in vele bedrijfstakken de vier procent vakantietoeslag nog niet ge realiseerd. Ook de pensioenvoorzieningen zijn achtergebleven. Overval op boerenleenbank verdachte vrijgesproken De 41-jarige Amsterdamse autohande laar M. C. B„ verdacht van jnedeplichtig- heid aan de overval op de Boerenleenbank te Rulgoord. Kerstnacht 1951. tegen wie twee jaar gevangenisstraf was geëist, is vanochtend door het Amsterdamse ge rechtshof vrijgesproken Ook de Haar- 'emse rechtbank sprak B vrij, nadat drie en een half jaar was geëist. gevangenis te Spa; zijn tien jaar gevó zeten heeft. Dönitz Volle woensdagmarkt De Maria van Hattem voerde voor de woensdagmarkt aan 220 kisten schelvis, 120 kabeljauw, gul en kool. 170 makreel. 80 wijting, 40 haring en 40 stuks stijve ka beljauwen, terwijl de Abraham verscheen met 540 schelvis, 170 makreel. 380 haring, 30 gul, 60 wijting, 20 kool, 10 varia en 60 stuks stijve en de Elie voerde' aan 400 kis ten schelvis, 50 wijting, 30 zwarte kool, 25 haring, 10 haai, 40 diversen en 180 stuks stijve. De Klaas Wijker: 900 kisten ha ring en 50 kisten varia. De HD 87 had 175 kisten schelvis, 20 makreel, 10 varia en 200 stuks stijve en de SCH 135 was er met 450 haring en 55 varia. Naar het buitenland De export nam de regels kabeljauwen tegen hoge prijzen uit de markt en be taalde voor de rijen grote kabeljauwen van f 150 tot f 160, terwijl de kleine voor f 118 tot f 126 weggingen en de kisten grote kabeljauw navenant werden betaald. De grove schelvis ging eveneens naar België en haalde f 27 tot f 33 met f 22 tot f 26 voor de grootmiddel. De grove schol soorten deden tussen de f 50 en de f 55 en voor de enen kwam f 43 tot f 54 Grove schol haalde f 4,90 tot f 5 per kilo en voor de grootmiddel betaalde men graag f 3.90 tot f 4,10, terwijl de kleinmiddel f 4 tot f 4.20 opbracht en er voor de enen tussen de f 3,30 en de f 3,50 kwam. Slips deden f 2,75 tot f 2,80 en de grote hammen gan gen eveneens voor de export weg tegen f 100 per kist voor de kleine hammen is f 80 gegeven. Binnenlandse markt De binnenlandse handel nam de zwarte koolvis af tegen f 68 tot f 78 en betaalde voor de grove gullenmaat kool f 26. ter wijl de kleine gullenmaat f 16 tot f 17 op bracht. Voor de grote gul zelf werd f 43 tot f 50 gegeven en de middelgul haalde f 35 tot f 40 terwijl de torretjes f 2'. f 28 noteerden. Kleinmiddelschelvis ging eveneens naar de binnenlandse handel haalde f 17 tot f 30 en de pennen deden f 15 tot f 27. Braadschelvis noteerde f 13 tot f 23 en wijting f 11 tot f 16 per Voor de leng kwam f 61 4 f 78 ei witte kool noteerde f 80 met f 38 tot f 44 voor de schol II en f 24 tot f 38 voo drietjes. Haring ten slotte ging gisteren va hand tegen f 25 k f 21, en voor de makreel kwam f 18,50 tot f 24 per kist. Visserij floreert niet Behalve langs de westkust, waar de visserij redelijk blijft, is elders maar weinig succes geboekt met de trawl: om de Noord blijft de haringvisserij slecht en op 't Zand ging het iets beter. Langs de kust blijft de visserij ook schraal Vandaag aan de afslag De markt leverde vandaag de Deining op en wel met 950 kisten van 1 september, waarvan 539 met haring. 50 met makreel, 30 kle'ne makreel, 160 schelvis en piepers, 80 kabeljauw, kool en gullen, 100 wijting plus 40 stuks stijve kabeljauwen. De ÏJM 14 was er verder met 350 kisten vis, hoofdzakelijk schelvis en kabeljauw. In en uit Binnengekomen: KW 89, 8, 92, 30, 56. 71, 23. 51, 35, 128, 77, 60 en 31. Vertrokken: KW 108, 54, 47. 91, 57, 75, 81, 40, 15, 163, 43, 5. toezicht van de Dolih'e ;el he'p Een beetje te erg Varkenshouderij te Lisse In de gemeente Lisse met haar dichte bevolking worden niet minder dan 251 varkens gehouden. Naar aanleiding van diverse bij het oolleee van B. en W. bin nengekomen klachten inzake hinder, die van varkenshouderij werd ondervonden, is onlangs een onderzoek naar het houden van deze dieren binnen de bebouwde kom ingesteld. Aangezien de varkenshouderij overlast kan bezorgen en nadelige gevolgen voor de gezondheid kan hebben, hebben B. en W. om raad gevraagd aan de plaatselij ke artsen en de insoecteur van de volksge zondheid in Den H^ag. Uit de verstrekte adviezen blijkt, dat het noodzakelijk is. maatregelen te treffen. De inspecteur acht het zelfs van be'ang. het houden van var- In de bebouwde kom geheel te ver- Tereinde een afdoende oplos: Vonnis vernietigd Kwestie teruggevorderde bijdragen illegaliteit eindelijk van de baan Voor het gerechtshof in Den Haag heeft de Rljswijkse accountant H. W. S. gisteren een eed afgelegd, waarbij hij heeft gezworen dat hij alle gelden, die enige aannemers hem na Dolle Dinsdag voor illegale doeleinden hadden ter hand gesteld, inderdaad aan de illegaliteit heeft afgedragen. Met het afleggen van deze eed is het vonnis vernietigd, waarbij de rechtbank in Den Haag in oktober 1953 aan S. had opgedragen aan de aannemers die gelden terug te betalen, waarvan niet bewezen kon worden dat ze aan de illegaliteit waren gegeven. S. had daar tegen aangevoerd, dat de aard van deze financiële transacties het nu eenmaal onmogelijk maakte er een boekhouding of verantwoording van te bewaren. Moderne romance in kunstmest De 24-jaripe boerenknecht Jack Kenyon heeft op originele manier hart en hand wan zijn geliefde Julie veroverd. In het voorjaar schreef hij met reusachtige letters over een strook van 400 meter de naam van zijn aangebedene met kunstmest op een heuvel Mineral Point (V.S.). In de loop wan de zomer verscheen het gras op deze plaats overvloedig en kwam de naam Julie in fleurig groen te voorschijn. Toen x liep i huis weg i trouwde haar aanbidder. t Bonn en Kenlen in het K.L.M.-net Tweemaal per week op de lijn Amster dam-Stuttgart en éénmaal per week in ook nodig, het houden de dienst Amsterdam-Wenen zullen vlleg- tuingen van de KLM tussenlandingen uit voeren op het vliegveld Wahn, dat zowel Bonn als Keulen bedient. Aan het einde van de volgende maand opent een Zwit serse luchtvaartmaatschappij' een directe dienst tussen Bonn (Wahn) en Zürich. Heit militaire vliegveld Wahn werd oorspronkelijk slechts door de R A F. ge bruikt, doch gaandeweg wordt het steeds drukker. Het is thans aanzienlijk uitge breid en Fangepast aan de eisen van het moderne passagiers-luchtverkeer. De tegenstelling tot de Air France, die haar diensten op Kairo heeft beperkt, zal de KLM de Egyptische hoofdstad normaal blijven aandoen, aldus is medegedeeld. den, is het van rundvee, geiten, bokken en schapen en het aanleggen van mestvaalten te ver bieden. Daar het in somrmge gevallen mo gelijk is. dat bet honden van varkens geen overlast geeft. ls het de bedoeling, dat B. en W. vnn de gewüzigde verordening ontheffing 1-nnnen verlenen. Met het oog op de belanren van de varkenshouders dient de nieuwe maatregel eerst per 1 maart 1957 in wr-king te treden. Op de Hereweg beeft een aanrijding plaats gehad tussen een door een Noord- wljker bestuurde vrachtauto en een uit lem afkomstige bromfietser. De •lemmer werd aan het hoofd gewond KATWIJK AAN ZEE de Chr. Metaalbewerkersbond. De voorzitter, de heer A. van der Plas, heette de aanwezigen we'kom op deze eerste vergadering in het sei zoen. Het hoofdbestuurslid, de heer C. Jaarsma, sprak over het onderwerp „De vrije zaterdag''. De vijf-daagse werkweek komt steeds indien meer in het middelpunt van de be langstelling te staan, zo zei de heer Jaarsma. In sommige landen bestaat in meer of mindere mate een verkorte werkweek, terwijl in andere landen, deze materie :n studie is. Het algemene mo tief vóór invoering van de vijfdagenweek, is de vrees, dat door de technische voor uitgang op den duur een technoligische werkloosheid zal gaan optreden. Voorts is daar de vraag, op welke manier de werknemers hun aandeel in de welvaart, waaronder we in Nederland leven, kun nen krijgen. Verschillende oplossingen zijn mogelijk, zoals verhoging van lonen, uitbreiding van de sociale voorzieningen en de onderhavige invoering van de vijf daagse werkweek. De vijfdagenweek zou alleen in te voeren zijn, indien die niet leidt tot het nemen van bijbaantjes op de vrije zaterdag voor bijverdienste en Helikopterdiensten niet rendabel Het zal de eerste jaren nog niet moge lijk zijn in Nederland een rendabel, gere geld helikopternet te exploiteren. Hoewel er door het aan de markt komen van thans nog in ontwikkeling zijnde helikopters omstreeks 1960 een betere situatie wordt verwacht zal ok dan een exploitatie vi geregelde helikopterdiensten nog zeer b langrijke verliezen opleveren. Dit conclusi minister die thans Men wi exploitatie hebben, dat 1953 door de verkeer en waterstaat inge- hefschroefvliegtuigen, rapport heeft uitgegeven, /enwel niet suggeren een te laten tot deze wel renda- Dit zou tot gevolg kunnen r ter voorkoming van ver liezen op korte termijn op langere ter mijn een achterstand t.o.v. de andere lan den zou ontstaan. Voor het geregelde ver voer acht de commissie een afwachtende houding voralsnog de beste, doch ongeregelde vervoer, hulpverlening, be sproeiing en luchtkartering zijn er echter wel mogelijkheden. Men ziet een oplossing hiervoor in een z.g. pool-plan van burger lijke en miltaire belanghebbenden. Drie gezinnen dakloos door brand Gisteravond omstreeks half elf brak brand uit in de woning met landbouw- schuur van de heer Kragt te IJsselmulden. Het gehele pand ging in vlammen op, waardoor drie gezinnen dakloos werden. FAILLISSEMENTEN ii der Graaf en Co) Mulder; P. Hai J. Prinsen-Gee •is van Blokland. C. W. M. Cornelissen. hr Goede. lasbedrijf De Got A. W. E. J. M. Rijnen. 1.2 H. Tollenaar. radiohandel. Nw r geen uitbreiding van over- ploegenwérk plaats vindt Drin gender behoeften moeten echter voor gaan. Spreker gaf dan een beschouwing over het nationale inkomen en de finan ciële consequenties van de pogingen om het peil van dat inkomen te behouden. Spr. kwam tot de conclusie, dat veel wen sen voorlopig onvervuld moeten blijven, tenzij de produktie sterker stijgt dan ge raamd is. De snelle technische ontwikke ling zal invoering Van een vijfdagenweek mogelijk maken. Het ls echter, met het oog op de vele dringender wensen, niet wenselijk, om op korte termijn over te gaan tot algemene Invoering van een vijfdaagse werkweek. Per bedrijfstak zou de mogelijkheid te onderzoeken zijn. Er volgde nog een geanimeerde bespreking. „De Discus" sprak over aquariuminriehting In Casa Cara vergaderde de aquarium vereniging „De Discus". De voorzitter, de heer C. J. van der Plas, heette In het bij zonder welkom de spreker van de avond, de heer J. Kok. Deze had als onderwerp: „De inrichting van een aquarium". Spr. vertelde op boeiende wijze, hoe men een aquarium op de beste manier kan Inrich ten, waarbij speciaal gelet dient te wor den op de wijze van beplanting. Vele prak tische wenken werden gegeven en de aan wezigen werden in de gelegenheid gesteld het gesprokene terstond toe te passen. Een prettige bespreking volgde nog. Wedv «ht De postduivenclub De Rhijnmondere kwam met een aantal oude en jonge dui ven uit in een wedvlucht van Venlo. af stand 154 km. In concours waren 99 dui ven. die gelost werden om 12.30 uur bij westenwind. De eerste duif werd geklokt om 15.13.24 uur. gemiddelde snelheid 947.5 meter per minuut. De uitslag was als volgt: E. van der Hooff 1. 3, 6. 8, 16 en 21; A. Grimbergen 2 en 14; E. Varkevisser 4 en 23; L. Noort 5. 20 en 24; W. van Rijn 7 en 25; J. Vrènen 9. 10 en 18; C. van Duyn 11 en .13; C Kraaijenoord 12; H. M. Tjeb- bes 15; P. Varkevisaer 17; D. Hazenoot 19; J. Jungerius 22. Kampioen jonge duiven: 1. H. M. Tjebbes, 2. B. Pauw, 3. C. Kraaijenoord Hoog en laag water Donderdag: hoog water 9.30 en 22.06 uur; laag water 4 46 en 17.12 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Damclub KDC speelde om bordenbezetting De damclub K D.C. heeft de eerste clidï- avond achter de rug. Er werd gespeeld óm de bordenbezettlng. De uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse: A. A. Vooys—C. van Kla veren 2—0; F. Spierenburg—H. Klinken berg 2—0; Jac. Freke-rJ. Houwer 20. Tweede klasse: J. Slootweg—G. Freke 20; Ab van BeelenC. de Mooy 2-t-O; B. BijsterboschJ. R. van Slooten 2-J-0; Am van BeelenAb de Koning 20; G. M. G. Bekse—J. C. van Rijn 0—2; J. Zwaan C. Glasbergen 2—0; Ant. Verhoog-^-C. de Winter 02; B. BijsterboschJ. van Rijn 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7