Ilicuiue £riiksrl)c (Courant Over 3 weken een konvooi |j| als proef Poging De Gaay Fortman in beslissend stadium Egypte laat de loodsen vrijuit vertrekken Koningin bij historisch moment van dijk sluiting Rem op de prijzen nodig voor Europa s welvaart DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand: 0.55 per week. Postrekening 58933 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi Is fftclltvca mya bert ia tcgljenspoct Zevenendertigste jaargang No 10754 Politiehonden zijn niet te verleiden ZIE PAGINA 5 Frans-Brits plan voor internationalisatie De Britse socialisten protesteren heftig tegen het gebruik van geweld in de kwestie rond het Suezkanaal. Voor het begin van de vergadering van het Lagerhuis demonstreerde gisteren een menigte van 5000 per sonen in Londen tegen de houding van de regering Eden. (Van onze parlementaire redacteur) Hedenochtend heeft de heer A. B. Tilanus aan de kabinetsinformateur mede gedeeld niet bereid te zijn de portefeuille van Maatschappelijk Werk op zich nemen. De heer Tilanus zeidc deze besli; sing geheel zelfstandig te hebben geno men. Zijn C.H.-partygenoten hebben hem vrygelaten. I Wel heeft hij van de heer Staf v« men, om welke reden deze niet in kabinet zitting wilde nemen. Clay nog beeld van rassenstrijd Engeland volgt het slechte voorbeeld I Slechts twee negerleerlingen en het on derwijzend personeel bevolkten gisteren het drie verdiepingen hoge schoolgebouw van Clay in de Amerikaanse staat Ken tuckyDe zeshonderd blanke leerlingen bleven weg. De twee negertjes, een 10-jarige jongen en een 8-jarig meisje, broertje en zusje, Iwprden door de commandant van de na tionale garde naar school gebracht en door een politieauto weer afgehaald. e burgemeester van Clay vertelde aan jers, dat de negerkinderen maar „tij- deiyk" op school waren: „Ze zyn er door de soldaten geplaatst." Hij voegde eraan toe: „wy willen niet, dat de rassen zich rmengen. Ze zullen de soldaten hier it eeuwig legeren en we zullen probe- de school blank te houden n een textielfabriek te Nottingham in Engeland zijn de gekleurde meisjes ge scheiden van de blanke arbeidsters, dat een aantal blanke meisjes tegen had zij aan zij met gekleurde beidsters uit Afrika en van Jamaica te werken. Zy dreigden het werk neer te :n. In de fabriek werken ruim hón derd blanke en twaalf gekleurde arbeid- Daarna heeft de informateur de staats secretaris van marine de heer Moorman ontvangen. Hem is geen portefeuille aan- geooden. Wel is de heer Moorman advies gevraagd over de bezetting van het depar tement van Oorlog en Marine. In de loop van de dag was ook het ant woord te verwachten van de tweede voor zitter van het C.N.V., de heer Van Mas- trigt, die gepolst is voor Sociale Zaken. Gisteren was het een belangrijke dag xerwyl de twee premiers hun planm voor informateur De Gaay Fortman. Toen Iwereldkundig maakten, lieten meer dai heeft hij nl. de bereidverklaring gekregen 400 buitenlandse loodsen, ingenieurs ei HET PLAN van Engeland, Frankrijk en Amerika om een vereniging van gebruikers van het Suezkanaal in het leven te roepen, is van officiële Egyptische zijde een provocatie genoemd, die een oorlog tegen Egypte tot gevolg zal hebben. De Amerikaanse deelneming aan dit plan kan de Suezkanaal-crisis zelfs veranderen in een derde wereldoorlog, zo werd in Kairo gezegd. Premier Eden heeft gisteren in een zeer bewogen zitting van het Lagerhuis het nieuwe westelijke plan onthuld, terwijl hij werd toege juicht door de conservatieven en heftig aangevallen door de oppositie. Het initiatief van de westelijke Gro te Drie bedoelt een vereniging in het leven te roepen, die de rechten van de gebruikers van het kanaal zal waarborgen. Het voorgestelde or gaan zal loodsen in dienst nemen, het verkeer op het kanaal regelen, de vrachttarieven vaststellen, de gelden innen en de inkomsten delen met Egypte. Evenals de Franse premier Mollet, die de nieuwe stappen van het Westen giste ren voor de radio en televisie aankondig de. deelde Eden in het Lagerhuis mee dat Engeland en Frankrijk de Verenigde Naties van de kwestie op de hoogte heb ben gesteld. Het is evenwel niet de be doeling. dat de Veiligheidsraad vai volkenorganisatie het conflict onmiddel lijk zal behandelen. Uittocht technici de heren Van Campen (Fin: Witte (Wederopbouw) en Luns (Buiten Iandse zaken) om een ministerszetel t« accepteren. Het is duidelijk dat de informatiê- poging van prof. De Gaay Fortman in eei beslissend stadium is gekomen. Voor Landbouw is prof. Horring, directeur v: het landbouw economisch instituut ge polst, die het aanbod in zeer ernstige over weging heeft genomen. De contouren van het kabinet worden langzamerhand duide lijk. Nu prof. v. d. Grinten belast zal wor den met justitie, is het zoeken naar een neutrale figuur op Oorlog en marine en op Verkeer en waterstaat. Binnenlandse aken is in dit geval bestemd voor een K.V.P.-minister. chnici in Egypte dat is ongeveer 90 procent weten, dat -y morgen te mid dernacht het werk zullen neerleggen. Zy zyn van plan het land te verlaten en zul len vermoedelyk in dienst treden van het door Frankryk en Engeland voorgestelde orgaan. Hoewel vrywel zeker is dat door dit vertrek het verkeer op het kanaal be- langryk zal stagneren, legt Egypte het vertrek van de loodsen niets in de weg en wordt hun zonder uitstel uitreisvisa verleend. De directeur van de Egyptische beheers- autoriteit heeft verklaard, dat het werk bij het kanaal desondanks normaal zal Vannacht telefoneerde onze corres- VANMIDDAG is de negentig kilometer lange dijk rondom Oostelijk Fle voland, met een oppervlakte van 54.000 hectare vruchtbare grond, gesloten. Nu kan worden begonnen met het droogmalen van wat eens 's werelds grootste polder zal worden. V.S.: Koerillen terug aan Japan De Verenigde Staten hebben tegenover de Japanse minister van buitenlandse i zaken verklaard, dat de Sowjetunie de 'zuidelijke Koerillen aan Japan behoort 'terug te geven. Dit zou een positieve by- drage zyn ter vermindering van de span- ning in het Verre Oosten. Ongerust Bonn roept ministers bijeen Atoomwapens te hoog aangeslagen De ministers van buitenlandse zaken van de W.E.U.-landen zullen op 15 sep tember in ParUs byeenkomen. De Bonds republiek heeft om deze vergadering ver zocht. Londen meent te weten, dat op verzoek van West-Duitsland gesproken zal wor den over een algemene strategische her ziening van de toestand. Volgens de Bondsregering mag men niet ten koste van de gewone bewapening voorrang geven aan de atoomwapens. De West- duitse regering vreest, dat de westelijke mogendheden zoveel belang aan de af schrikwekkende kracht van atoomwapens hechten, dat zy hun troepensterkte op het Europese vasteland zullen verminderen. Te Djakarta is medegedeeld, dat zes politie-agenten, die vorig jaar twee Ne derlandse meisjes hadden ontvoerd, ver oordeeld zijn tot vier jaar gevangenisstraf. Gisteravond was het gat tot op vijftig meter verkleind en stroomde het water bezwaar n0g vrijuit de polder in, maar hoewel van- ,._j_ ochtend de weersomstandigheden niet ideaal waren, vorderde het werk goed. De t vanochtend een storm zou op steken. waardoor het onmogelijk zou wor den met de bakken keileem de plaats van de dichting te bereiken, is niet bewaar heid. De meeste last van de wind werd on dervonden door de mensen op de boten, e van naby dit historisch moment mee pakten. Onder hen bevond zich koningin Ju- ana, die de wens te kennen had gege- =n om vanaf haar jacht Piet Hein de eerste fase van dit enorme werk te zien beëindigen. Was de dijk eenmaal geslo- zou de Vorstin op symbolische wyze drie gemalen in werking stellen, die in acht maanden tijds anderhalf mil jard kubieke meter water buiten de dyk moeten pompen. Reeds gisteravond zijn de grotere schepen, die wegens hun breedte de pol der niet door de schutsluis bij Lelystad kunnen verlaten, buiten de steeds meer naar elkaar toegroeiende keileemdam- men gedirigeerd. Zo blyven de bagger molens, die reeds nu de kanalen voor de toekomstige polder graven, nog bin nen de dammen. Maar de grotere kei- leemkranen zetten aan de buitenzijde van de dyk gisteren en vanochtend hun arbeid voort. Over Suez Boelganin zendt Mollet boodschap De Russische premier Boelganin heeft aan de Franse premier, Guy Mollet, van daag een persooniyke boodschap gestuurd inzake de kwestie rond het Suezkanaal. Dit is te Parys bekend gemaakt. De in houd van de boodschap is echter geheim gehouden. Uienstop. Als gevolg van de prijsont wikkeling op de Belgische harkt hebben België en Luxemburg de invoer van uien (geen zilveruien) uit Nederland met in gang van zaterdag stopgezet. Door een opening van nog en kele tientallen meters banen scheepjes zich een weg naar het nog vrije gedeelte van het lJsselmeer, voordat de dijk- dichting is voltooid en een aanvang wordt gemaakt met het droogmalen van de polder. Met man en macht werd ge werkt om het sluiten der dij ken op tijd te doen plaats hebben. (Luchtfoto N.F.P.) pondent in derheden Drie. Edens aankondiging, dat Groot-Britan- nie. Frankrijk en de V.S. besloten heb ben tot oprichting van een „Genootschap van kanaalgebruikers" heeft aanvankeiyk nogal enige verbazing gewekt. Men be greep niet goed, hoe zulk een genoot schap ertoe zou kunnen bydragen he geschil over het Suez-kanaal tot oplossing te brengen. Pas langzamerhand kwam enige klaarhéid. De drie grote mogendhe den, die samen meer dan 50 procent de jaarlijks door het kanaal passerende scheepstonnage voor hun rekening willen door de stichting van dit genoot schap de pleitzaak der kanaalgebruikers oor het wereldgeweten rechtvaardigen. Zodra het genootschap georganiseerd hetgeen waarschyniyk binnen drie w< ken het geval zal zyn zal een konvooi den gevormd, samengesteld uit sche- van zoveel mogeiyk landen, elk met door het genootschap in dienst geno- loods aan boord. Het spreekt vanzelf, dat deze loodsen zyn overgenomen van .lige Suez-kanaalmaatschappy. Nasser zal verzocht worden het konvooi vrye doorvaart te verlenen. De doorvaart- vragende naties betwisten dus niet Egyp- tes eigendomsrecht op het kanaal, doch vragen louter vrye doorgang op grond de kanaalconventie van 1888, die aan schepen van elke nationaliteit de vrye doorvaart garandeert, zowel in oorlogs- Is in vredestyd. Weigert Nasser, hetgeen hy zeer waar- schynlijk zal doen dan zullen de V.N. 'an in kennis worden gesteld, dat Egyp- opnieuw de kanaalconventie geschon den heeft. De kanaalgebruikers hebben dan het recht zich de doorgang te force- daar Egypte hun redelyke en wettige verzoek tot vrye doorvaart samen met een aanbod tot betaling voor gebruik van het kanaal van de hand heeft gewezen. k niet onmogelijk, dat Nasser het verzoek om vrye doorvaart beant- ■oordt met het tot zinken brengen van blokkadeschepen in de beide Suez-kanaal- monden. Het is bekend, dat hy voor dit doel reeds enkele schepen in gereedheid houdt. In dit geval is onverwyld gewapend optreden gewettigd, daar hy de vrye doorvaart in strijd met de de kanaalcon- •entie materiële obstakels in de weg heeft gelegd. Hoewel de V.S. hebben toegezegd tot het genoodschap toe te treden is het waar schyniyk, dat zy niet aan een gewapende actie zullen deelnemen om Rusland en de Arabische landen niet het voorwendsel in handen te geven dat „het imperialistische Westen" zyn wil met geweld van wapenen Egypte oplegt. Militaire actie zou evenwel het laatste middel zyn, waartoe het genoodschap zyn toevlucht neemt. Eerst wil men een unanieme boycot van het kanaal in toepassing brengen door de :deryen hun schepen opdracht te doen :ven om de Kaap te varen. De doorvaart door 't Suez-kanaal zou dan tot een voor Egypte ondraaglyk minimum zyn geredu ceerd en men hoopt, dat deze boycot Nas- ertoe zal bewegen met de kanaalge bruikers tot een overeenstemming te ko- beidc partyen bevredigend is. Afkomstig uit alle delen van het land, trokken gistermiddag velen, gróót en klein, oud en jong, in een lange stoet langs prinses Beatrix. De Kroonprinses dankte steeds op charmante wijze voor de giften die haar op het Binnenhof werden aangeboden voor het Nationale Fonds voor de bestrijding der kinderverlamming. Even tevoren had de Prinses in een bijeenkomst in de Ridderzaal het beschermvrouweschap van het Fonds aanvaard. (Zie verder pag. 5). Economische commissie V.N.: De afdeling onderzoek en plannen t economische commissie der Verenigde Naties voor Europa (E.C.E.) spreekt de hoop uit, dat maatregelen voor toezicht de pry zen, zoals die in Noorwegen Engeland genomen zyn, de styging kosten en pryzen zullen remmen zonder nen de toevlucht zal behoeven :n tot een deflatiepolitiek, welke krachtig genoeg Is om de werkgevers te ciële offers komen te staan, daar de Kaap- uiteraard veel duurder is en vracht- en passagiersvervoer ongetwyfeld aanmerkelijke vertraging zou ondervin den. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de by de doorvaart van het Svlez-kanaal betrokken landen bereid moeten zyn de ationale buikriem voor enige tyd er aan te halen. Men dient de stichting van een „Ge nootschap van kanaalgebruikers" dus beschouwen als een tussenfase op de lange weg, die leidt naar een definitieve oplos sing in het Suez-geschil. Gewapend optre den der kanaalgebruikers - zou, zolang Egypte geen blokkademaatregelen neemt, de ogen der wereld agressie en inbreuk op Egyptes soevereiniteit betekend heb ben. Weigert Nasser eenmaal het recht vrye doorvaart dan is er van de zyde der kanaalgebruikers geen sprake i agressie, maar van wettige handha ving hunner bij internationale over komst vastgelegde rechten. Provocerend Vijftig minuten duurde de rede, die premier Eden gisteren tijdens de storm achtige vergadering van het Lagerhuis hield, een vergadering, die zoals gewoon- ijk met gebed was geopend. Opgewonden ■waaide de premier met zijn armei :yn stem daalde en steeg, terwijl hij zyn overtuigende woorden uitsprak, die steeds verden onderbroken door geschreeui .an de oppositie. Indien president Nasst •r niet door de druk van de internatio nale openbare mening toe gebracht Kan en internationale controle te aan vaarden", zo zei Eden, „dan moet hij daar met andere middelen toe gebracht ■den. De regering is vastbesloten alles (Zie toervolg pag. 5). i de loon- Volgens het rapport zyn de voornaamste factoren, die de uitvoer van West-Europa kunnen vertragen, nog altyd aanwezig, namelijk de onzekerheid over Amerika's bedrijvigheid, de lage inkomsten, die de grondstoflanden uit hun uitvoer genieten, benevens de. door hen toegepaste invoer beperkingen en de deflationistische poli tiek. Daarentegenover zal Europa's behoefte aan invoer van steenkool en staal toe nemen, tenzy de industriële expansie be- langrijk zou verminderen. De betrekkelyk stabiele handelsbalans en de langzaam doch gestadig groeiende goud- en deviezenreserves van West-Euro pa verbergen grote inwendige verschillen. Nederlands saldi by de Europese Beta lingsunie zijn nadelig geworden en zyn goud- en deviezenreserves verminderen doordat de uitvoer sneller groeit dan de invoer en wellicht door enkele ongunstige kapitaalbewegingen. Byzonder opvallend is de toegenomen invoer van afgewerkte produkten. De toeneming van West-Duits- lands overschot by de E.B.U. en de overige wereld is enigszins verontrustend en bergt een risico in zich voor West-Europa's liberalisatie en industriële expansie. Het gevaar zou sterk toenemen als de beta lingsbalans der andere Wcstcuropese lan den met de overige wereld veel minder gunstig werd. Het zou te betreuren zyn als overdreven vrees voor prijsinflatie in landen met een overschot op de betalings balans of protectionistische druk zou lei den tot een deflatiepolitiek die de over schotten sneller zou doen groeien en de noodzaak van deflatie elders zou doen toenemen, aldus het rapport. Ziekte-verzekering voor bejaarden Ter vervanging van de verplichte zie kenfondsverzekering, waaronder thans degenen vallen die een uitkering genieten krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. is by de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend voor de ziekenfonds verzekering van deze bevolkingsgroep per 1 januari, wanneer de Algemene Ouder domswet in werking treedt. Het zal dan niet meer mogelyk zyn de ziekenfondspremie op de uitkering in te houden of alle bejaarden, zonder onder scheid naar inkomen, tot de verzekering toe te laten. Administratief is het onmo- gelyk, alleen premie in te houden op het bodempensioen van degenen, die zich by een algemeen ziekenfonds aansluiten. Voorgesteld wordt een vrijwillige zie kenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe alle bejaarden kunnen toetreden, wier Inkomen de 3300 gulden per jaar niet overschrijdt. De premie voor deze verzekering zou één gulden per week bedragen, voor welk bedrag de echtgenote en kinderen beneden de zestien jaar eveneens verzekerd zyn. Hiermede wordt de helft van de kosten gedekt. Bejaarden met een inkomen van min der dan 2400 gulden per jaar betalen slechts een kwart van de kostendekkende ■emie, dus vyftig cent. De tekorten, die de ziekenfondsen by deze verzekering zullen lyden, worden de helft door het rijk gedekt en voor de andere helft door het vereveningsfonds (gevormd uit premies voor de verplichte ziekenfondsverzekering, afkomstig van werkgevers en werknemers). De premiereductie voor bejaarden die thans by de vrijwillige verzekering van kracht is, zou, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, vervallen. Actie tegen toelating van ex-S.S.'ers De Westduitse commissie van burgers, die de benoemingen van het ministerie van defensie voor de rangen hoger dan kolonel moet goedkeuren, heeft haar veto uitgesproken over dertig van de 322 be noemingen. Bovendien heeft het ministe rie 24 hoge officieren niet benoemd, nadat duldeiyk was geworden, dat de commis sie zich tegen hen zou verzetten. Het Duitse vakverbond heeft voorts ge protesteerd tegen het besluit van minis ter Blank om oud-SS-ers beneden de rang n kolonel als vrijwilligers tot het leger laten toetreden. Kort voor het vertrek van prin ses Margaret naar Brits Oost Afrika is door Buckingham Palace deze officiële foto vrij gegeven. De Prinses draagt een robe van abrikooskleurige zijde en een paarlen halssnoer van vijf strengen en een diamanten broche. Radarsysteem langs Waterweg op 31 oktober in bedrijf Op 31 oktober zal het havenradarproject langs de Nieuwe Waterweg ten behoeve de ifeven van Rotterdam in gebruik worden gesteld. Dan zullen zelfs tijdens mist alle schepen zonder gevaar de Wa terweg en de haven kunnen binnenlopen. Er is ruim drie jaar aan dit project ge- radarstations aan de wal zullen ngen, die langs de gehele ri- :n in de havenbekkens worden ge- radiotelefonisch aan de loodsen aan boord van de schepen doorgeven. De details voor dit systeem werden uit gewerkt door het Nederlands Radar Proef station in Noordwyk aan Zee. Bij het onderzoek werden enkele uit vindingen gedaan, (o.a. het vastleggen de zgn. lichtenlyn op het radar scherm), terwyl een walkie-talkie werd ontworpen voorzien van een ingebouwde luidspreker, die iedere loods bij zich heeft. Door middel van deze luidspreker kunnen allen, die aan boord van het schip by de navigatie zyn betrokken, onmiddel- onverkort kennis nemen van alle verstrekte informaties. Voorts is een methode gevonden waar door ook aan schepen, die niet over een eigen radarinstallatie beschikken, de po sitie op de rivier of in de haven niet alleen radlotelefonisch, maar ook zicht- aar kan worden doorgegeven. De havenautoriteiten hopen met de In gebruikstelling van dit radarsysteem con trole te kunnen uitoefenen op de juiste ligging van de betonning en in korte tijd overzicht te krijgen van het verkeer in het havengebied en op de Nieuwe Wa terweg. Slim gevonden Het comité dat eigenmachtig de Druk kerij Makassar geroofd heeft, verklaart thans dat deze nationalisatie onontbeerlijk de stryd van Indonesië om Nieuw- Guinea te krijgen. HET WEER EM EUROPA is: si-li s ü-5 zï wzw wzw ONO WEERBERICHT Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en vannacht plaatseiyk wat regen of mot regen. Morgen overdag over wegend droog weer met en kele verspreide opklaringen. Overwegend matige weste lijke tot zuidwestelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zon 6.15—18.59. Maan 16.14—0.16. Op 20 september volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1