Jeugdvisioen ds. Van der Wiel werd werkelijkheid Instructieve expositie brengt bezoeker dichter bij schilder Gebr. Van Wijk gaven breishow in foyer Gehoorzaal ^OFOP/jn ..Handenarbeid Leiden heeft nieuw cursusprogramma Ook de Leidse Jeugd-Actie is klaar voor de start PICK-UPS, GRAM.PLATEN, TELEVISIE, RADIO nieuwe leidsche courant .1 woensdag 12 september 1956 Vijf en twintig jaar predikant Op 23 september viert hij jubileum met dienst in Pieterskerk DS. VAN DER WIEL, Hervormd predikant te Leidendraagt deze maand 25 jaar zijn toga. Het familie- en vriendenfeest om de zilveren brui loft gaat straks uitlopen op een hoogtij in het midden der kerk. Niet minder dan een hoogtij! Want deze kleine man met zijn ietwat gedrongen postuur, zijn voorkomen dat beslist niet onmiddellijk „de dominee" uitstraalt, zijn aspiraties voor hoogovens en vissen-aan-de Vliet, zijn snedige, naar som- miger oordeel nu en dan de perken van het eerbiedwaardige te buiten gaande opmerkingen, zijn ironie over domheid en vooroordeel en zijn kin derlijke blijheid over een van Bijbellezingbezoekers ontvangen visuitrus- ting, déze kleine, gewone man heeft, als drommelse knaap, in de vijfde klas der lagere school de ernst en de durf weten op te brengen om zijn meester te vragen, wat je moest doen om dominee te worden. Die vratig werd ook ernstig genomen. En zo is ds. Van der Wiel er hoogst dankbaar voor, dat dat jeugdvisioen van toén 25 jaar geleden toch werkelijkheid is geworden. een „Jeremia op de puinhopen" ver bond ds. Van der Wiel zich in 1946 aan de Gemeente van IJmuiden-Oost, waar de bevolking door evacuatie was gedeci meerd en een drieduizend huizen onher stelbaar waren vernield. t is voor hem een tijd van opbouw werk geweest. Hij kwam daar ook in r contact met de arbeiders van de hoogovens en de vishallen. voor wie hij veel heeft kunnen doen en die hem op hun beurt ook veel blijdschap in het pastorale werk hebben gegeven. De meester, aan wie de in 1906 in Den Haag geboren jongen Van der Wiel die vraag had gesteld, ging ermee naar het hoofd van de diaconieschool, de heer E. de Vries, die ook administrerend kerk voogd van de Haagse Hervormde gemeen te was. Van hem kreeg de toekomstige predikant sindsdien Frans, een dochter van de latere prof. Van der Leeuw bracht hem de eerste beginselen' van het Duits bij en een dochter van meester De Vries nam de wiskundige vorming van de knaap voor haar rekening. Dr. E. J. W. Posthu mus Meyjes, Hervormd predikant in Den Haag, werd zijn geestelijke vader; hij is bij hem op catechisatie geweest, mevrouw en dominee hebben samen bij hem belij- .V.V. om deze toeristische pleisterplaats mhoog te voeren. Waagstuk In 1935 waagde de nog jonge predikant ;n „geweldige stap" (zoals hij het nu nog typeert). Hij vroeg ontslag als predikant met de bevoegdheid van emeritus voorganger te kunnen worden van de „Vereniging tot bevordering van de be langen der Ned. Hervormde gemeente te Rijswijk (Z.-H.)". Deze vereniging bevatte de groep rechtzinnig-Hervormden, die hun goedkeuring aan de leiding van de kerkeraad niet konden geven De verhou dingen waren in die tijd nog vrij scherp. Toch heeft deze periode, waarin hij in februari 1935 door de bekende dr. Grave- meyer werd ingeleid, veel bijgedragen tot de vorming van zijn persoonlijkheid. Hij stond er midden in de spanning tussen de groepen in de Hervormde Kerk, spanning, die na de oorlog op vele plaat- 1 karakter is veranderd. Ds. Van der Wiel was de eerste predi kant-voorganger van de evangelisatie; ot zijn komst was ds% Verhagen van Wate- 'ingen de mentor van de groep geweest. In 1940 werd ds. Van der Wiel hulppredi- •an de Hervormde gemeente en daar- keerde hij in het verband van do Kerk terug. Van Rijswijk ging hij in het midden van denis gedaan, hij heeft hen getrouwd bevestigde kandidaat Van der Wiel in Walcherense dorp Oostkapelle tot pre dikant van de Ned. Hervormde Kerk. Van 1920—1926 bezocht ds. Van der Wiel het 's-Gravenhaags Chr. gymnasium. Aan de Utrechtse universiteit leerde hij de hoogleraren Noordzij, Brouwer, Visscher, Van Rijn, Van Leeuwen en Cramer ken nen; hij heeft daar vier en een half jaai gestudeerd, tot begin 1931. Eind april var dat jaar deed hij zijn proponentsexamen voor het provinciale kerkbestuur van Zee land, in Middelburg. Mede-verantwoordelijk De „tuin van Zeeland" trok hem sterk. Groot was dan ook de vreugde in de familie Van der Wiel, toen op 20 septem- berg 1931 in Oostkapelle de jonge kandi daat de toga werd omgehangen. De herinneringen van ds. Van der Wiel aan deze tijd zijn alleen dankbaar. Zijn werkzaamheden zijn er niet uitsluitend kerkelijk gericht geweest, wat mer de jubilaris trouwens nooit heeft kunnen zeggen. De mogelijkheden en noden de samenleving waarvan hij zich een deel wist en waarvoor hij mede verantwoorde lijkheid wilde aanvaarden, gingen hem rechtstreeks aan. Zo was hij in Oost kapelle voorzitter van de J.V. en richtte hij er een vrouwengroep en een M.V. op, maar had hij ook een actief aandeel in het crisiscomité, de sociale actie van het C.N.V. en het streven van de plaatselijke Christelijke scholen en richtte er een kerkkoor op. In illegaal verband aan- ardde ds. Van der Wiel er de arbeid or ondergedoken spoorwegpersoneel. Na de bevrijding werkte hij als geestelijk ver zorger in een N.S.B.-kamp. Jeremia Begrip Op 12 november 1950 werd ds. Van der Wiel in Leiden bevestigd door ds. A. D. Meeter van Amsterdam-Watergraafsmeer, als opvolger van ds. J. Swijnenburg, die Nijverdal was vertrokken. De wijk de jubilerende predikant is de „Mo lenwijk" (omgeving molen De Valk), waar- april 1951 het centrum De goede Herder, aan de Oude Vest, werd geopend. Over Leiden zegt ds. Van der Wiel, dat hij zich hier best thuis voelt. Hij verheugt erover, dat de aarzeling, waarmee hem in het eerste jaar wellicht tegemoet trad mede door de manier, waarop hij de dingen soms kernachtig en onverbloemd kan zeggen heeft plaats gemaakt vöor waardering, vriendschap, genegenheid en begrip. Ook in Leiden beweegt ds. Van der Wiel zich op verschillend terrein. Hij is voor zitter van de Chr. Oranjevereniging, secretaris van de commissie voor Bijbel onderricht op de scholen, hij neemt deel aan de gesprekscommissie van Hervorm den en vrijzinnig-Hervormden, heeft al meermalen gesproken voor de Chr. sociale actie in onze stad en is vier jaar voorzitter geweest van het centrale jeugdwerk. Op zondag 23 september om 5 uur hoopt ds. Van der Wiel in een dienst in de Pie terskerk een gedachtenisprediking te hou den. Na deze dienst zal er gelegenheid zijn in de consistorie om hem persoonlijk ge luk te wensen. Op zaterdagmiddag 22 september de oorlog (1943) naar het landelijke fa-1 in het wijkgebouw Rehoboth brieksstadje Weesp, waar hem de .zorg Rapenburg gelegenheid tot gelukwensen, zowel voor de stadsbevolking als voor de nadat ds. Van der Wiel een geschenk van agrariërs werd toevertrouwd. ,de wijkkerkeraad van de Molenwijk heeft daar ook voorzitter van de j ontvangen. Het merendeel van de modellen ivas op de praktijk afgestemd T\AT ER VOOR BREIPATRÓNJ5N grote belangstelling bestaat werd gis- -L' teren bewezen op de breishow van de Gebr. Van Wijk. 's Middags was, tijdens de eerste show, de foyer van de Stadsgehoorzaal al helemaal bezet geweest en 's avonds moesten vele geïnteresseerde dames teleurgesteld worden, omdat er voor hen geen plaatsen meer beschikbaar waren. Bij deze tweede show, die door de firma an Wijk is georganiseerd, viel een ont- ikkeling te constaterèn wat de model len betreft. Veel sensationele nieuwighe- waren er niet te zien. Het merendeel op .de praktijk afgestemd, al werden ook enkele gewaagde cocktail-ensembles getoond, zoals bijvoorbeeld de oranje wijd-uitklokkende rok, gecombineerd met oen gedecolleteerde zwarte blouse driekwart mouw, het geheel gecomple teerd door een oranje hoed. Bijzondei maar hoogst zelden te dragen en aan d mode van één seizoen onderhevig. Chic was de zwart-witte twin-set in een heel eenvoudig model. Er werden wei nig effen modellen getoond. De streepver- v-erkingen in de breedte zowel als in de lengte oogsten nog steeds succes. De ver ticale verwerking in een H-lijn leent zich goed voor de grotere maten. Naast de heuplijn-modellen zagen we ook ii taille aangesloten jumpers, maar de eerste n toch in de meerderheid. bertruien" deden het beter dan de strak aangesloten modellen. Voor de eerste herfstdagen zijn de jum- ers met korte mouw een uitkomst. De twin-set is daarom zo veel gevraagd, dat op koudere dagen hierover een jasje gedragen kan worden. In het komend sei zal een dergelijk ensemble dan ook de grote mode worden. Aparte vermel ding verdienen nog de hoeden, die af komstig waren van modehuis Messcher. Aanpassing Sonate voor altblokfluit van Tele- mann. (N.C.R.V. 19.10 uur) Er zijn zo van die componisten die min of meer vergeten raakten omdat zij schaduwd werden door grote en beroemd geworden tijdgenoten. Zo'n figuur is ook Georg Philip Telemann (16811767), tor in Hamburg en eens de grootste c ponist in Duitsland geacht, schrijver niet minder dan 1200 cantates, 44 passio nen, 40 opera's, 33 oratoria, 600 suiten, enz. enz. Telemann was een zeer vooruit strevend componist in zijn tijd. „Er hat zuerst Leichtigkeit und Natur in die Me- lodien seiner Arien gebracht" wordt vlak na zijn dood over Telemann geschreven. Hij is ook nog beroemd geweest als Tho mascantor te Leipzig. In 1722 was nl. can tor Kuhnau overleden en uit de 6 sollici tanten werd Telemann gekozen. De Leip- ziger gemeenteraad was er wat trots op een dergelijk beroemd man te kunnen aan trekken. Maar Telemann gebruikte deze benoeming om in Hamburg salarisverho ging te krijgen en hij bleef. Toen moest men in Leipzig maar genoegen n een andere sollicitant: Johann Sebastian Bach. Het ging niet van harte. De kunst van Telemann is wel polyfoon, maar toch ook wel sterk melodisch gedacht. Bij zijn vele werken is er ook maakwerk, tevens veel schoons. De Sonate in altblokfluit en klavecymbel, die var gespeeld wordt door Joannes Collette (blokfluit) en Jaapt Spigt (klavecymbel) is een voorbeeld van prachtig lijnenspel. De combinatie der oude instrumenten is op zichzelf al de moeite waard. Wat op de vorige show nog niet bijzon der duidelijk welke richting de Gebr. Van Wijk wilden inslaan met hun patronen, thans kan men zeggen, dat zij zich richten naar de mode, maar duidelijk deze aanpassend aan de smaak van de Nederlandse vrouw, die het doelmatige ten slotte toch ver kiest boven het extravagante. Ook aan de herenkleding was weei aandacht besteed. Quasi-onverschillig be oog de man-mannequin zich door het publiek in afwisselend witte, bruine zwarte truien. Het spijt ons, maar lichtblauwe exemplaar konden we echt niet bewonderen. De zogenaamde „slob- AGENDA VOOR LEIDEN Woi isdag Zuiderkerk, 8 uur: Chr. gymnastiek vereniging Jahn, dankbijeenkomst 40-jarig bestaan, ds. P. W. Spruijt en dr. F. H. von Meyenfeldt. Oud-Hortuszicht, 8 uur: tuinconcert Leids polilie-muziekgezelschap. Pieterskerk, half 8: avondstilte. Leiderdorp, Het Wapen, 8 uur: Leiderdorpse damclub, simultaanseance Wim Heemskerk. Veron, spr.: de heer Grimbergen ,Wat kan men met een mengtrap doen?" Wijkgebouw Levendaal, 8.15 uur: bij zondere yergadering ambtsdragers Her vormde Gemeente, drie sprekers over de Oproep van de Gen. Synode tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Kantine Doelenkazerne, 8 uur: herden king tweejarig bestaan van Leids solda- tenkoor. De Lakenhal, 11 uur: aanbieding van het boek „Microscopium" van mej. dr. M. Rooseboom, directrice van het rijks- urn voor de geschiedenis der natuur wetenschappen, aan de minister van on derwijs of diens vertegenwoordiger. gstgeest Patronaatsgebouw, avond van de Ned. Blindenbond, Joh. v. d. Berg, gevarieerd pro gramma. Vrijdag Speeltuinvereniging „Ons Eiland"; 7.30 ur lampionoptocht, vertrek van hét plein an de school Oosterstraat. Weeshuis Hooglandse Kerkgracht 17, uur: contactavond Rode Kruis over de opleiding tot helpster of helper (in het leslokaal). Schouwburg, 8 uur: tournee-avond Max Tailleur. Rijksherbarium Nonnensteeg 1, 3.30 ur: opening van het tijdelijke bijge bouw van het herbarium. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 ar: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—^6 ur: „Tekeningen door Rembrandf" :.m. 15 september). Boerhaavezalenwerken van Miep de Leeuwe, Jos Martens en Dick Loef (25 n 710 uur). Nachtdienst apothekèr Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 10406, Zuiderapotheek, Lammenschansweg tel. 23553, en apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Leidse universiteit Voor het tijdvak van 1 oktober 1956 ot en met 30 september 1957 zijn be noemd tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de inwendige geneeeskunde aar de rijksuniversiteit te Leiden jhr. dr. J. de Graeff, arts, en de heer D. Smeenk, arts, beiden wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse. ,,Wie was Rembrandt?" in Lakenhal Ook feiten over het bankroet van de grote kunstenaar IN HET STEDELIJK MUSEUM „De Lakenhal" is van heden af tot 8 oktober de bijzonder interessante tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" ondergebracht. Het betreft hier een documentaire expositie, die veel weg heeft van een boekwerk en waar op overzichtelijke wijze door middel van foto's, fotokopieën en een goed-verzorgde tekst een veelzijdig beeld van de in onze stad geboren kunstenaar wordt gegeven. e was Rembrandt? Op deze vraag geven allereerst de fotokopieën van tal documenten een antwoord. Daar is de beroemde brief van Rembrandt van Rijn aan Constantijn Huygens, waarin hij deze uit dankbaarheid voor diens bemid deling een groot schilderij toezegt, hangt een bladzijde uit het boek „Be- schrijvinge der Stadt Leyden", die de schilder handelt en bovenal spreken de stukken betrekking hebbende opRem- brandts insolventie een klare taal. Uit de inventarislijsten is duidelijk op te maken, dat de schilder een echte ver- :amelaar was en allerlei waardevolle 'oorwerpen in huis had. Ook komen er :en bedtpan, een bijbel, een beugelstoel, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria Margaretha Theodo ra, dr v R. A. Keijzer en A. A. Kempers; Gerrit, zn v H Gertenaar en M. A. de Koning; Elizabeth Margaretha, dr Kuijer en W. Stouten; Johanna Astrid Nicolina, dr v A. Glasbergen en A. v. Keur; Dirk, zn v W. v. d. Oever en Rous; Ephraim, zn v W. v. d. Oever Rous; Maarten, zn v W. Vervoort A. A. G. Bakker; Sylvia, dr v H. de Jong en H. Th. Wouters; Izaak zn v A. Duin dam en J. Schaddee; Wilhelmina Francis- ca, dr v A. C. v. d- Hoef en W. van Dam; Yolande Adelheid, dr v G. J. de Bruyn en J. Bierbrauer; Pieter Frederik Marinus, zn v M. J. de Bruijn en P. J. H. Faber; Teunis, zn v G. Ouwehand en E. Vlieland. GEHUWD: H. W. Rensink en G. Meurs. OVERLEDEN: J. J. van Zonneveld, 74 j.; J. Jansen, wed. v S. Rijke, 81 j.; N. J. Koet, man, 44 j.; J. F. A. v. d. Ven, man, 72 j.; A. H. Vermeij, huisvrouw Slingerland, 69 j. Waarom bieden wij ieder jaar weer programma aan voor het komende seizoen?" Deze vraag beantwoordt het bestuur van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Handenarbeid in het andaag verschenen cursusprogramma oor 19561957 met vier punten. Tegenover het steeds nijpender wor dende probleem van de vrije-tijdsbeste- ding wil men aantonen, dat handenarbeid voortreffelijk middel is om te komen tot zinvolle en cultureel verantwoorde besteding van de vrije tijd, waarin het zuivere gevoel voor vorm, kleur, smaak en inzicht tot ontplooiing kan worden gebracht. Ten tweede: in deze tijd van industria lisatie en mechanisatie hebben duizenden jongeren en ouderen behoefte aan hei verrichten van scheppende arbeid, waar bij het persoonlijke initiatief en de fanta sie weer kansen krijgen. In de derde plaats: in het onderwij! zijn de handenarbeidlessen van grote waarde in het kader van de onderwijs- srnieuwing. En ten slotte: voor de lichamelijk geestelijk gehandicapte mens kan de be oefening van handenarbeid een belang rijk middel zijn voor het hervinden var geestelijk evenwicht en herstel van ver trouwen in eigen kunnen. Dr. C. H. W. Leeksma Met ingang van 1 oktober aanstaande aan dr. C. H. W. Leeksma op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als weten schappelijk hoofdambtenaar bij de in wendige geneeskunde aan de rijksuniver siteit te Leiden. Het programma Dit jaar zijn voor het eerst jor de nieuwe akte R (handenarbeid) georganiseerd. Onderdelen: houtarbeid, keuzetechnieken, kartonarbeid, toegepas te- arbeid, boetseren, papierarbeid, werk tekening en theorie. Verder worden in het programma de volgende genoemd: metaal, liefhebberij cursus taal. leerbewerking, stofdrukken, boek binden, pitrietvlechten, Jeugdleiders (diploma A), cursus voor jeugdleiders (diploma B) en een applica tiecursus voor onderwijskrachten. De lesavonden worden zoveel mogelijk in overleg met de cursisten vastgesteld. Wie nadere inlichtingen over het doel en jhet werk van de afdeling Leiden dezer Haagse politierechter Energie gebruikt Gedagvaard maar niet verschenen voo de Haagse politierechter was een metse laar-schoorsteenveger uit Leiden, die november 1955 tot 11 mei 1956 diverse malen in zijn woning elektrische energie had weggenomen ten nadele van de ge meente Leiden. Buiten de meter om hij een aansluiting tot stand gebracht. De schade werd geschat op ƒ250. De eis van de officier luidde vier we ken voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en 30 boete of 15 dagen. Het vonnis werd: ƒ30 boete of 6 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Man sloeg jongen Overeenkomstig de eis veroordeelde de politierechter een watermolenaar en arbeider uit Warmond tot 10 boete of 2 dagen. Te Oegstgeest had deze een jon gen een klap gegeven. De verdachte merk te op dat de jongen zat te vissen in wi iarvan hij de enige rechthebbende zijn. De jongen had gezegd, vergunning hebben, maar hij wilde deze niet tonen, omdat de man vroeger een vergunning al eens zou hebben verscheurd. De verdachte ontkende dit. Later bleek, dat de jongen wel vergunning had maar dat hij zich vergist had en in het verkeerde land zat. waarde van 2.50 werd een fabrieksar beider uit Leiden conform de oordeeld tot 7.50 boete of drie dagen. De rechter zei, dat alle arbeiders gratis vlees, vet en rookworst kregen, en ze konden ook nog kopen tegen gereduceerde prij- :n beddespree en scs lacckense kussens Groei Naast de voorstelling van Rembrandts omgeving zijn vooral afbeeldingen interieur en kostuums van belang. Men ziet in de schilderstukken van de rr duidelijk de verschuiving van Hol landse degelijkheid tot koketterie. Ver der is onder meer een overzicht gegevc de groei van het schilderwerk, waa bij de vaak veel vrijer vervaardigde :sen als vergelijkingsmateriaal dit De zelfportretten geven de verschillen de fasen uit het leven van de kunstenaar die van zelfbewust via hooghartig, moedig en gerijpt tot berustend verlopen. Ook Rembrandts aarzelingen bij het zoe- ïaar de ideale compositie zijn zicht baar gemaakt, en wel door röntgenfoto'! waarop de verschillende verflagen zijn te zien. Ketter De expositie eindigt met tal uitspraken over het werk van eerste ketter in de schilderkunst", die Tien verschillende cursussen IN DE RUSTIGE TIJD die achter ons ligt, heeft ook de Stichting Leidse Jeugd-Actie zich beraden over het programma 19561957. Het resultaat werd ons gistermiddag door de heer Steinbach aangeboden in de vorm van aantrekkelijk uitgevoerde folder, waarin voor tien cursussen aandacht wordt gevraagd. „De vakanties zijn voorbij. De clubhui- in, jeugdhonken en scholen zijn schoon gemaakt en straks zal de jeugdige schare onder uw leiding staan. Wij zijn er ten volle van bewust, dat dit lei ding geven een moeilijke taak is. In uw vrije tijd wordt u in de meeste ge vallen als vrijwilliger gevraagd, de jeugd te helpen bij haar vorming tot vol wassen mensen". Zo staat er in de inlei ding van de folder. Ervan uitgaande, dat deze taak verre van eenvoudig is, biedt de L.J.A. nu een weloverwogen leidraad In Achtereenvolgens worden genoemd handenarbeid in' vrije expressie (A) (aan het einde van deze cursus kan examer worden gedaan voor het landelijke diplo ma „handenarbeid voor jeugdleiders' praktisch gedeelte A), handenarbeidcur- (B). sport in het jeugdwerk, toneel ir vereniging wenst, kan zich in verbihding het jeugdwerk, vrije dramatiek, geleide expressie in woord en gebaar, muziek het jeugdwerk, jeugd zwaard- en morrisdansen en de binnen- en buitenspelen. Ook is n besloten cursus theorie en praktijk m het groepswerk, die speciaal bedoeld voor de hoofdleiding in het jeugdwerk. Over de cursus filmvorming volgen in het begin van het volgende jaar nog mededelingen. cursus sport in het jeugdV/erk is voor volleybal en basketbal. De to neellessen van de heer J. Chr. Bartelsmön speciaal ingesteld op de praktische beginselen van spel, regie en aankleding. In de cursus muziek zal de heer H. Briër een aantal muziekstukken behandelen, waarbij de cursisten met eenvoudige slag werkinstrumenten en improvisaties actief deelnemen. Voor de belangstellenden voor de cursus jeugd en museum worden twee series van drie inleidingen gehouden. De vóór 1675 algemeen van bewondering getuigen, doch na circa 1675 meer ge reserveerd en zélfs afwijzend zijn. „Tast uw werk met een kloeke hand aan. Evenwel niet op zijn Rem brandts, dat het sap gelijk drek langs het stuk neerlope", zo zei de schilder Gerard de Lairesse tot zijn leerlingen. Maar daarnaast getuigen de regels van de dichter Lambert van den Bos (1650) van een helderder kijk op het werk van de Leids molenaarszoon, waar hij schreef: „Ik zal niet pogen Uw roem O Rembrandt, met mijn pen te malen. Elk weet wat eer Gij kont behalen, Wanneer ik slechts Uw name noem." In een naastgelegen zaal van „De La kenhal" is ter gelegenheid van de mu seumdag van de Vereniging van Neder landse Museumdirecteuren, die op 6 okto ber wordt gehouden, een fototentoonstel ling ingericht, die een beeld geeft van de ontwikkeling der musea. Het geheel, dat ons als speciaal voor scholieren geschikt voorkomt, is dage lijks van tien tot vijf uur te bezichtigen. Twintig Fransen zijn gearresteerd in Marokko en zouden vanmorgen per vlieg tuig het worden uitgebracht Van Franse zijde wordt aangenomen, dat de arrestan ten lid waren van de „Présence francaise'* een organisatie van kolonisten, welke ver leden week ervan beschuldigd Berbers te hebben aangezet tot een opstand. o.a. BRAUN, ERRES, FRIDOR, TRIO TRACK enz. enz. H. C. v. LUYKEN Breestraat 97 Leiden Kwarteeuw bij onderwijs Zilveren jubileum J. F. G. Sierat Gisteren heeft de heer J. F. G. Sierat (te Oegstgeest) het feit herdacht, dat hij kwarteeuw bij het onderwijs werk- 1 is. it was de wens van de jubilaris het jubileum in stilte te vieren, zodat er niet veel ophef van is gemaakt, al is de heer Sierat gistermiddag na schooltijd dan toch door het personeel van de school de Hoge Morsweg te Leiden, waar hij thans als leerkracht is verbon den, hartelijk gehuldigd. Het hoofd van de school, de heer IJ. Tijmstra, sprak in waarderende woorden over de jubileren de onderwijzer en hij bood hem een ge schenk onder couvert aan. De heer Sierat, die godsdienstonder wijzer in Oegstgeest en ouderling van de Hervormde Gemeente in Leiden is, begon zijn loopbaan in Utrecht. Daarna is hij tal van jaren in Valkenburg en Oegst geest werkzaam geweest, tot hij werd be noemd aan de school Hoge Morsweg, waar de jubilaris in voorkomende geval len voor het hoofd der school waarneemt. Nieuwe Koepoorlsbrug Werk gaat volgende week beginnen Naar wfl vernemen, zal de brug tussen de Herenstraat en de Doezastraat, de Koepoortsbrug. maandag voor het scheep vaartverkeer op de Witte Singel en d« Zoetcrwoudsesingel worden gesloten et een week daarna, op 24 september, vooi het straatverkeer. Het scheepvaartver keer zal zolang het werk duurt gestremd z(jn. Zoals bekend, wordt er een nieuwe Koepoortsburg gebouwd. Ter hoogte vat Witte Singel 105 wordt een hulpbrug ge legd, die alleen bestemd Is voor voetgan gers, fietsers en handwagens. nieuwe cursus zwaarddansen (speciale jongensdansen) zal uit 12 lessen bestaan. Maandagavond om 8 uur wordt in het Volkshuis een algemene voorlichtings avond gehouden, waarop de docenten iets over hun cursus vertellen. Openluchtconcert van Politiemuziek Het Leidse Politie-Muziekgezelschap geeft morgenavond in het Van der Werf- park een concert. Het programma luidt als volgt: 1. Groot Rotterdam, mars, Willy Schootemeijer, 2. Caesar en Cleopatra, Dramatische ouver ture, Gerard Boedijn, 3. Andante in G, Batiste, arr. Gosling Mol, 4. Selection sur „Faust", Gounod-Jakma, 5. The Standard of St George, mars, Kenneth J. Alford, I. Lynwood, mars, J. Ord Hume, 7. Joseph n Egypte, ouverture, Méhul-Mol, 8. Judex (Mors et Vita), Ch. Gounod, arr. A. C. Leeuwen, 9. Ouverture Symphonique. E. Deneufbourg, 10. KLM-mars, Willy Schootemeijer. Concert Chr. Hanegraaf Morgenavond om half negen geeft de heer Chr. Hanegraaf in de Geref. kerk in de Oude Vest zijn laatste concert van Feestelijkheden om de Waag Zoals w(j al meldden, zal op donderdag 27 september het gerestaureerde Waag gebouw te Leiden worden geopend. Op die dag zullen tevens het driehonderd jarig bestaan van het Waaggebouw en het estigjarig bestaan van de markt- en lavendienst worden herdacht. De bijeenkomst zal plaats hebben des morgens om half 12 in de burgerzaal van het stadhuis. Na de heropening van het Waaggebouw zal een koude middagmaal tijd aan de genodigden worden aange- Sibajak ook rond de Kaap De Sibajak, die gisteren uit Rotterdam met 1020 emigranten aan boor.d naar Aus tralië vertrok, .zal, evenals de Willem Ruys rond Kaap de Goede Hoop varen. De reisduur zal hierdoor met 3% a 4 dagen worden verlengd. De Sibajak, een schip van de Kon. Rott. Lloyd, vaart in charter voor de Nederlandse regering. Het besluit is gevallen na gisteren met de betrokken minister gepleegd over leg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3