MitttPC Criteria (iTourant Minister Staf wil nu niet „oorlog" terugkeren Drs. Korthals te politiek voor extra-parlementair kabinet Rusland wil vrede met Japan zonder Koerillen-gesprek Loodsen van Suezkanaal zullen vertrekken Nederlander wilde zoon uit Duitsland halen Sukarno kreeg: vliegtuig DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week PostrekeniDg 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimetei Directie. Redactie. Abonnementen- «d Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Zevenendertigste jaargang No 10753 Directie: F UIE.MER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL!JK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „ftantvnitlcb l« ghfbleoeti "tnyn hert ia tegljenspoct Mappi-papoea's tot voor kort koppensnellers Zit PAI.ISA s Informateur boekt tegenslagen O O (Van onze parlementaire redacteur) INFORMATEUR DE GAAY FORTMAN heeft gisteren een groot aantal kandidaatministers aangezocht. Nadat de demissionaire minister van oorlog en marine, de heer Staf te kennen heeft gegeven niet meer op dit departement te willen terugkeren, was het opvallend dat in de loop van de avond een zoon van de C.H.-voorzitter, de heer A. B. W. Tilanus werd ontvangen, die directeur van de stichting Maatschappelijk Werk in Gelder land te Arnhem is. Van de heer Tilanus zal de informateur moeten horen in hoeverre de C.H. bereid is haar medewerking aan'de informatiepoging Fortman te verlenen. De heer Tilanus is aangezocht voor Maatschappelijk Werk. Enige tegenslagen heeft de heer Fort-beschouwen. De demissionaire mini boeken. Zo was de heer Korthals (lib.) niet bereid om de porte feuille van Verkeer en Waterstaat te aan vaarden. Hij beschouwt zichzelf als te po litiek uitgesproken voor een extra-par lementair kabinet. De oud-c van de Koningin in Groningen, de heer Ebels, kon evenmin een portefeuille (B: nenlandse Zaken was hem aangeboden) aanvaarden. Persoonlijke redenen hebben daarbij een rol gespeeld. Het bedanken van de heer Korthals zal voor de K.V.P. wel een opluchting zijn geweest. Deze partij heeft er nog steeds bezwaar tegen om met „uitgesproken" li beralen in één kabinet samen te werken. Wil de informateur slagen dan zal het waarschijnlijk zaak zijn om naar vrijstaande liberalen uit te kijken. De informateur heeft de volgendi telverdeling voorgesteld: 6 K.V.P., 3 A.R., 2 C.H. en 2 V.V.D. De samenstelling var de zetels wisselt echter nog steeds. Eer moeilijk punt zal ongetwijfeld de bezet ting van Sociale Zaken zijn. De oud- K.V.P. voorzitter, de heer Andriesen heeft n!. medegedeeld in dit extra-parlemen taire kabinet geen ministerszetel te kun nen bezetten. De K.V.P. vat het extra parlementaire karakter van dit kabinet zodanig op, dat politiek ervaren personen er geen zitting in kunnen nemen. Op die manier zal het kabinet-Fortman dus hoofdzakcHj'k worden samengesteld uit voor het merendeel neutraio figuren. Vandaag zouden minister Witte (weder opbouw) en de heer Van Campen (finan ciën) de informateur meedelen of z(j be reid zijn in het kabinet zitting te nemen. Gisteren heeft prof. V. d. Grinten toege zegd het vice-prcmierschap te willen aan vaarden. Met spanning wordt uitgekeken naar het antwoord van de heer Witte, die men moeilijk als parlementair Koop op afbetaling dreef tot diefstal De Amsterdamse officier van justitie, mr. A. W. Holsteyn, heeft gisteren tegen de 39-jarige mevrouw J. V.-B. twaalf maanden met aftrek en tegen de 38-jarige mevrouw Van D.-B. acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk ge- eist. Zij hadden zich respectievelijk schul dig gemaakt aan diefstal en heling buitenlandse zaken, door ziekte nog niet gepolst worden. De K.V.P.-fractie zou hedenmorgen bi; eenkomen om over de situatie ingelicht 1 worden. Geen Eoka-lid gaf zich over Vandaag loopt de termijn, die de Brit=c gouverneur Harding gesteld had voor de overgave van de Epka op Cvprus. af. Geen enkele Eokastrijdcr heeft zich aangemeld. In een pamflet merkt de leider van de Eoka. Dighenis dit op en voegt eraan toe. dat drie gevangenen inmiddels bevrijd zijn cn zich bij hun strijdmakkers hcbbci gevoegd. De Griekse delegatie bij de Verenigde Naties heeft verzocht de kwestie vai „rechten van de mens" op de agerida de algemene vergadering te zetten. De naam Cyprus wordt niet genoemd. Vlieger „draaide bochten" Tegen de 27-jarige sergeant-vlieger A R. S. uit Deelen is gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag wegens het „bochtjes draaien" buiten zijn vlieg- gebied een maand militaire detentie en irlaging tot de rang van soldaat geëist Hij was hiervoor door de krijgsraad te ;lde Oost tot twee maanden detentie en 'daging tot de rang van soldaat veroor- Ernstig conflict Israël-Jordanië Vanmorgen vroeg is een groep Israë liërs by het dorp Rahwa In de sector Hebron op Jordaans grondgebied doorge drongen cn slaags geraakt met Jordaans eenheden. Vijftien Jordaanse politieagen ten cn leden van de nationale garde velden. Dit dceld. Waarnemers van de Ver. Naties hebben een onderzoek ingesteld. Maandag zijn vijf kilometer verder bij een Israëlisch-Jordaanse botsing aan d grens zes Israëlische soldaten om he leven gekomen. Vermeende fraude bij Drost-IJsermanstichting Het gemeentebestuur van Moordrecht is weer in het bezit gesteld van de archief en de administratie van de Drost IJzer- manstichting, welke in het begin van he jaar in beslag waren genomen nadat legen de voorzitter en de secretaris-pen ningmeester van het college van regenten verdenking van fraude was gerezen. Een justititeel onderzoek tegen de vo zitter, de 78-jarige emerituspredikant N. en de 44-jarige secretaris-penning meester J. A. de J. wees uit, dat een slor dig beheer was gevoerd, maar dat geen strafbare handelingen ten laste konden worden gelegd. De voorzitter heeft inmid dels ontslag genomen. „Joli. v. Oldenbarneveldt' ook via de Kaap Mogelijk zal ook het m.s. „Johan va Oldenbarneveldt", dat onderweg is va Djakarta naar Aden. de thuisvaart vi Kaap de Goede Hoop maken. Het schip, dat de 14e in Aden wordt verwacht heeft repatriërenden aan boord. Prot. ziekenhuis. De bouw van e ieuw protestants algemeen ziekenhuis Culemborg is gegund aan de laagste in- sdhrijfster. de N.V. Verbeek Baaijcn te Culemborg voor 1.019.000. De bouw zal waarschijnlijk twee jaar duren. i Sowjetsteun Rusland is bereid een vredesverdrag met Japan te sluiten op grond van de er formule", heeft radio-Moskou vanavond verklaard en noemde twee mogelijkheden, n.l. een volledig vredes verdrag en een overeenkomst, zoals met bondskanselier Adenauer gesloten is. waarbij de staat van oorlog beëindigd a wordt en besloten wordt tot de uitwisse- kostbare horloges (ongeveer ter waarde lin6 van ambassadeurs, van ƒ8000). Enkele waren beleend bij de Repatriëring van Japanse oorlogsmis- Stadscredietbank - waarop de officier dadigers, bekrachtiging van het vissen,- ernstige critiek had, daar men had moeten verdrag vermoeden met gestolen voorwerpen te maken te hebben andere verkocht aan een antiquair voor 2000. De verdedigers der vrouwen bepleitten clementie. Mevrouw V. zou tot haar daad gedreven zijn door de grote schulden, die het kopen op afbetaling haar hadden op geleverd. Verdachte in Zeister moordzaak ontkent De 24-jarige C. B. uit Zeist, die bijna een jaar geleden onder verdenking van moord op de verpleegster Willy van Soest uit Zeist werd gearresteerd, heeft zijn in dertijd afgelegde bekentenis volledig inge trokken. Hij zal dinsdag voor de Utrechtse rechtbank terecht staan. van Japan tot de V.N. toegelaten te wor den wordt toegezegd. Het geschil over de Koerillen zou onbe slist blijven. Dodeljjkc val. Gistermiddag viel de 68-jange O. H. Wicht, die een veranda op de tweede etage van zijn huis aan de Van Dieststraat in Rotterdam schilderde en zich daarbij vermoedelijk te ver over de balustrade heeft gebogen, in de acht meter lager gelegen tuin. Hij was op slag Geweld niet uitgesloten Vanmiddag zou Eden maatregelen in Lagerhuis open]jaren DE PREMIERS van Engeland en Frankrijk, Eden en Mollet, hebben in een gezamenlijke verklaring te verstaan gegeven, dat zij zich „met alle passende middelen" zullen verzetten tegen de willekeurige aantasting van hun rechten door de naasting van het Suezkanaal. Welke deze middelen zullen zijn, werd niet nader omschreven. Eden zou echter vanmiddag in het Lagerhuis spreken en daar zouden de plan nen bekend worden gemaakt. Mollet zal zijn ministerraad inlichten. Dit beeld zal men volgende week dinsdag weer op het Binnenhof kun nen zien: Een stram in de houding staande soldaat van het Garderegi ment Jagers, die daar met vele van zijn collega's zal meewerken aan de luister van Prinsjesdag. Nieuw kabinet of niet, het Neder landse volk zal immers toch kunnen genieten van het sprookjesachtige schouwspel van de derde dinsdag in september, het hoogtepunt van het Nederlandse staatkundig leven, zoals dat in het parlementair, con stitutionele monarchaal bestel tel- kenjare tot uitdrukking komt, als Vorstin en volksvertegenwoordiging elkaar officieel ontmoeten tijdens het uitspreken van de troonrede. De verwachtingen ten opzichte van maatregelen zjjn zeer verschillend. 1 te plaats verwacht men ingrijpende omische en technische sancties tegen Egypte. Van Britse diplomatieke zjjde erop gewezen, dat „alle passende mid delen" zeker als laatste toevlucht het gebruik van geweld niet uitschakelt. Het is echter de vraag of het Lagerhuis hier toe toestemming wil geven. Wordt deze geweigerd, dan staan twee wegen open. S.E.R. over beperking der bestedingen De Sociaal-economische raad zal de re- ;ring advies uitbrengen over de vraag of de bestedingen in de volkshuishouding te hoog liggen, en. indien dit het geval .is, hoe deze kunnen worden be perkt. Tevens is gevraagd een oordeel te vellen over de kwestie der volledige com pensatie voor de premie voor de Ouder domswet. Men hoopt, dat dit advies gereed zal zijn, voordat in de Tweede Kamer de algemene financiële beschouwingen ter sprake komen. liermede is ten dele tegemoet geko- n aan de verzoeken van de werkge- sorganisaties, van volledige compensa- voor de Ouderdomsverzekering af te n indien de economische omstandig heden hiertoe aanleiding geven. In de beschouwingen van de S.E.R. zul len zowel consumptie als investeringen en erheidsuitgaven worden betrokken. Gemeente liet antenne van dak halen De Amsterdamse gemeente-autoriteiten hebben gisteren een acht meter lange televisie-antenne laten slopen van het dak :en radio-handelaar aan de Aristo- telesstraat, die deze antenne daar zonder vergunning had neergezet. Slechts in Amsterdam moet een vergun ning worden aangevraagd voor het plaat- Schoonmoeder zwaar gewond hij poging tot ontvoering (Van onze correspondent in Bonn) KLEEF, 12 sept. DE dertigjarige uit Groesbeek af komstige J. Kamps is gisteren Kleef i in de omgeving van de Nederlands- Duitse grens gearresteerd, nadat hij een mislukte poging had gedaan zijn uit het ontbonden huwelijk met de Duitse Anna Toenissen geboren ne gentien maanden oude zoon uit het dorp Nuetterden bij Kleef te ont voeren. Jok zjjn twee medeplichtigen werden arrest gesteld en de auto die voor de Ivoeringspoging werd gebruikt, is in beslag genomen. De vroegere schoonmoeder van Kamps erd bij een poging, de ontvoering van haar kleinkind te verhinderen, zwaar ge ïnd. Zij werd over een afstand van vijf honderd meter, half buiten de auto han gend, meegesleept. Het drie jaar geleden gesloten huwelijk issen Kamps en de thans 25-jarige Anna Toenissen strandde op de onwil van de •rouw zich in Groesbeek te vestigen, waar •olgens haar geen uitzicht was op huis vesting. Kamps bleef in Groesbeek wonen kwam af en toe naar Nuetterden. Aan het onderhoud van vrouw en kind wilde hij niet bijdragen, zolang deze in West- Duitsland bleven wonen, waarop de vrouw zich liet scheiden t briek ging werken. Toen zij gisteren op haar werk scheen voor de woning van haar moeder een zwarte auto. Kamps rende het huis binnen en droeg zijn zoon naar buiten, waar de auto met lopende motor bleef wachten. De schoonmoeder bemerkte ech ter de ontvoering en begon te gillen. Bu ren snelden toe, en terwijl enkele vrou wen voor de auto gingen staan, drong mevrouw Toenissen de wagen binnen en greep haar kleinzoon vast. De chauffeur overreed een der dorps- sleurde mevrouw Toenissen die half buiten de auto hing en er pas vijfhonderd meter verder door een an de inzittenden werd uitgegooid. Een der buurvrouwen had intussen de politie gealarmeerd, die de grensposten waarschuwde. Vlak voor de grens brach ten twee politie-auto's de wagen Kamps tot stilstand, waarna de inz den werden gearresteerd. Kamps' zoontji werd aan de moeder teruggegeven. Premier Eden vraagt ontslag of hjj ver zoekt koningin Elizabeth nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Anderzijds zullen economische en tech nische maatregelen het verkeer in het Suezkanaal dusdanig kunnen beïnvloeden, dat Egypte door deze druk van gedachten verandert en tot onderhandelen zal nei gen. Voorlopig wordt niet verwacht, dat Frankrijk en Engeland het conflicct voor de Verenigde Naties zullen brengen. Het voorstel-Nasser is eendrachtig door hen verworpen. Loodsen weg De eerste technische maatregel kan men zien in het besluit van de Suezkanaal- maatschappij te Parijs, het niet-Egyptisch personeel vrijheid te geven het dienst verband te eindigen. De honderd loodsen ;ouden 14 of 15 september al naar gelang •an hun dienst het werk kunnen neer leggen. In Kairo heeft Nassers vriend en advi- :ur kolonel Ali Sabry de felle beschul diging tegen Frankrijk en Engeland geuit, dat deze de scheepvaart door het Suez kanaal volgens een vooropgezet plan be lemmeren en incidenten provoceren. Hij stelde, dat de Fransen en Britten het Suezkanaal tot eigen baat willen beheren oor het algemeen welzijn van de landen, die gebruik maken van het ka- aal. Het is waarschijnlijk, dat vele loodsen Egypte zullen verlaten. De boodschap van de kanaalmaatschappij, dat het werk be ëindigd kan worden, nu de negatieve resultaten van de onderhandelingen met Nasser bekend zijn, is door de leden van de kanaalstaf met instemming begroet. Er bestaan veel grieven bij de employés tegen de nieuwe leiding van het Suezka naal. Zo kan bv. door een nieuwe maat regel van de Egyptische regering geen geld meer worden overgemaakt naar het buitenland. Het niet-Egyptische admini- 1stratieve personeel voor het merendeel (Zie vervolg pag. 5) U mag raden, wat deze foto voorstelt. Weet u het niet, dan kunt u dit zien op pag. 5. Twaalf van deze dertien koks hebben alleen ter wille van de fotograaf hun witte koksmuts opgezet. Slechts één van hen, met witte jas geheel links, is in functie. Dit is de heer M. Móhr, kok van de Sibajak, waarmee gisteren een dozijn koks naar de komende Olym pische spelen in Melbourne vertrokken. Na afloop van de spelen zal de Australische re gering zorgen voor tewerkstel ling van de koks. B.B. komt nog man te kort Op de gisteren in Deventer gehouden jaarlijkse bijeenkomst van hoofden er kringhoofden van A-gemeenten cn de BB- kringen in Nederland heeft de directeur der stichting Bescherming Bevolking, L. Tielenius Kruythoff, verklaard dat de BB nog bijna 90.000 mensen tekort komt. Tot nu toe hebben 146.000 personen et verbintenis getekend, van wie er 104.500 zijn geschoold. De landelijke behoefte be draagt echter 238.000 man. De directeur zeide overtuigd te zijn, dat de BB niet slechts een papieren organi satie is. Er zijn wel klachten over de op komst, doch het verloop is, landelijk ge zien, niet meer dan vier tot acht procent. In de grote steden ligt dit percentage ech ter hoger. Zoiiuestrcdeii werden bespied TEN „zonbespieder" uit- ;uto- ral Motors' voor lakken Miami geïnstalleerd. Eerst en vooral moest de hoe veelheid zonnelicht wor den bepaald, die in de matisch oog heeft te Mia mi (Florida, V.S.) twee jaar lang onafgebroken de zon geobserveerd voor rekening van de onder zoekslaboratoria van Ge neral Motors. Dit toestel opgevangen. Daardoor zou het mysterie kunnen oplossen van de inwer king der zonnestralen op de geschilderde opper vlakken van automo bielen. Deze „Spectrohelio- meter". zoals het toestel genoemd wordt, heeft S.104 uur lang, van zons opgang tot zonsondergang de stralen van de zon op gevangen en omgezet in pei grafieken, die op het pa ogenblik door de technici gei van General Motors wor mo den bestudeerd. wo proefpark trent de variaties in de weersgesteldheid worden verstrekt, worden verge leken met de graad van zrfmonsters, die tegelij- beschikken „Klein Florida" d. waarin verf- Vervolgens hebben de G.M.-ingenieurs meer in het bijzonder nagegaan welke schommelingen zich in de hoeveelheid en de sterkte van het zonnelicht voordoen van zonsopgang tot zonsondergang in ieder van de vier jaargetijden. Men weet reeds dat een proefplaatje met verf op maatstaf de breedtegraad van het ex- Miami die overeen- t een ap- stemt met die van Hoggar Sahara het meest Sukarno heeft volgens Ass. Press gis teren gesproken voor 100.000 mensen ir Leninstadion te Moskou in tegenwoordig beid van president Worosjilof en afwezig heid van Kroesjtsjef, Boelganin en Molo- lof. Het stadion was half gevuld en er werd geklapt als de leiders der bijeen komst met vlaggetjes zwaaiden. Sukarno zeide, dat het volk van Indonesië en de Sowjelunie dezelfde idealen hebben name lijk vrijheid, onafhankelijkheid en vrede. Alle volken van de wereld wensen vrede, ging hij verder, de enige lieden die oor log wensen, zijn zij die op de bres staan voor imperialisme, kapitalisme en cismc. Sukarno gaf voorts uiting a: diepe dankbaarheid van het Indonesische volk „voor de Russische steun aan Indo- strijd om vrijheid en onafhanke lijkheid na 350 jaar onder de koloniale knoet" Avonds is op het Kremlin e< menlijk communiqué getekend, verklaard wordt dat de oplossing van het vraagstuk van het Suezkanaal bereikt moet worden met vreedzame middelen op grondslag van volle eerbiediging van Lgyptes soevereiniteit en eer. Rusland en Indonesië zijn het eens over samenwe king in de handel en technische ontwikkv ling. Zij vertrouwen, dat de onderhande- 'ingen te Djakarta zullen leiden technische en economische overeenkomst, aarbij de Sowjetunie kredieten zal ver- haffan en Indonesië grondstoffen. Su- karho kreeg de orde van Lenin, het hoog- Russische eerbewijs, en een Iljoesjin een tweemotorig vliegtuig, waarvan exemplaren geschonken zijn aan Nehroe, Noe van Birma en de Sjah van Afghanistan. vallet i de zon blootstaat i;i de lente en in de herfst Ook is geconstateerd dat de zon te Miami vijf maal zo sterk is als te De technici hopei automobielverf tegen kli- nenkort het equivalent Detroit. In deze laatste ii matologische na te gaan. De Spectroheliometer veel minder tijd die in 1952 door de GM laboratoriu Division voor Weten schappelijk Onderzoek is gebouwd, werd eerst te Detroit (Michigan) be proefd en daarna in Gene- het eproduceren, researchwerk bespoedigen. De gegevens, die dooi de Spectroheliometer om' nestralen ontdekt, een verschijnsel, dal waar schijnlijk wordtveroor zaakt door in de lucht zwevende onzichtbare Bij het bezoek, dat koningin Juliana ter gelegenheid van de ingebruik stelling van het nieuwe stadhuis aan Heusden bracht> werden nabe staanden van de slachtoffers, die bij het opblazen van het oude stadhuis door de terugtrekkende Duitse troepen om het leven kwamen, aan de Vorstin voorgesteld. i geza- Prinses Beatrix bezocht congres in Nijmegen Prinses Beatrix heeft gisteren gedu- ende twee uur de internationale confe- entie, die in Nijmegen wordt gewijd aan de menselijke verhoudingen, bijgewoond. begroeting waren aanwezig Je hoog leraren dr. F. Rutten en dr. E. de Vries. De prinses, die in gezelschap was van haar secretaresse, mejuffrouw mr. M. van Meurs, hoorde de inleidingen aan van prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium in Delft en drs. A. J. Venstra, socioloog bij de directie Wieringermeer, die handelden de problemen der menselijke betrek kingen in nieuw verworven land. Koningin opende nieuw stadhuis Heusden J£ONINGLN JULIANA heeft gisteren in nieuwe stadhuis van Heusden n epitaaf onthuld, die daar is aangebracht ter nagedachtenis aan de honderd vierendertig personen, die in de nacht van 4 op 5 november 1944 on leven kwamen toen de terugtrekkende Duitsers het oude stadhuis opbliezen, ei zich niet om bekommerend dat in de be nedenverdieping van het gebouw tiental len vrouwen en kinderen een schuilplaats hadden gezocht. ••Hier staat in een steen geschreven geen daad of droom, geen leven, maai slechts het blijvend feit van hun afwezig heid", zo luiden de regels. Ruim twee en een half uur verbleef de Koningin j,n Heusden, toegejuicht door de Brabanders, die van heinde en t naar Heusden waren getrokken. Burgemeester A. van Delft herinnerde aan het bezoek dat de toenmalige ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana aar het stadje brachten, in 1945, kort na de ramp. De vorstin liet zich o.a, voorstel len aan de nabestaanden van slachtoffers. Koningin Juliana bezichtigde de oude heusdense kerk. d:e eveneens door de Duitsers werd vernield Na afloop van het bezoek aan Heusden oegaf de Koningin zich naar 's-Hertogen- bosch. waar zij zich liet voorlichten over de onderzoekingen op het gebied van so ciale „planning" en onderwijsaangelegen- heden in Noordbrabant. Lage sulkcroogst op Java, naar raming van de regering beneden de raming van 880.000 ton en zelfs beneden de oogst van •orig jaar van 850.000 ton, door weersom- tandigheden en arbeidsmoeilijkheden. HET WEER EN EUROPA g Ill 1 1 I *1 Is 32 it Zi Stockholm Oslo regenbui OZO 8 NW 8 Londen zw. bew. W 2 Luxemburg regen w Bordeaux 'mist N 1 Nice onbew. NW 2 Frankfort Genève licht bew. NNW 6 W 8 windstil O 1 W 4 Rome Ajaccio 2E: ONo"' 3 WEERBERICHT Veel bewolking Veel bewolking met nu en dan enige regen of motre gen. Tot krachtig of hard aanwakkerende wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1