i Badman Dirk van Duyn vertelt van zijn vroegere bedrijf Kleuterschool Zijlkwartier begint maandag 17 sept. Tewaterlating in Woubrugge van Stadt Enckhuysen B. en W. van Lisse enthousiast over plan bejaardencentrum VISSERIIGOLFÏES NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 Oud-Katwijk herleeft Loopbaan van 31 jaar werd in oorlog afgesloten soort OUDE, VERGEELDE FOTO laat ons de badman van Katwijk aan *-J Zee, die in 1941 een eervolle loopbaan van eenendertig jaren badmees- udig terschap bij de badkoetsen afsloot, nog in zijn volle glorie zien: daar staat bij Dirk van Duyn in zijn klompen, lange witte broek, wit overhemd zonder r en boord, met daarover een zwart, half openhangend vest, waartegen de ko- peren misthoorn als teken van zijn waardigheid en middel tot uitoefening van zÜn gezag bungelt. Een zwarte sneehoed bekroont het gebruinde ge laat, waaruit een paar schrandere ogen de wereld inkijken en de licht om hoog gebogen mondhoeken een zekere zin voor humor verraden. Die mond live kan ook stijf gesloten zijn, wanneer de lippen, als twee dunne streepjes heeft Van Duyn wel een evolutie meege maakt, of zoals hij het zelf formuleert .Bij het begin was er geeneen waif dat geeneen aif dat niet s kon!" op elkaar geknepen, een grote mate alle. lijkheid weerspiegelen. IDat half Katwijk de nu 83-jarige Van Duyn kent is zo'n wonder niet. Veel merkwaardiger is. dat deze typische Kat- wijkse figuur in de herinnering van dui zenden badgasten nog steeds voortleeft, r ze het hebben over hun ver- vroeger jaren aan Katwijks strand. En daarom zijn we op een avond irgestreken in zijn huisje aan de Freek van Rhoonstraat; en we troffen Dirk van Duyn zit graag op vastberadenheid en onverzette- i praatstoel! Dat zal zijn vak zo gebracht -hehljenl In november 1873 'aanschouwde Dirk hef levenslicht. In hét Waaigat, waa het wel lijkt, of hij er zijn leven lang niet van kon scheiden. Toen hij elf ja ren telde, was het met leren gedaan en werd de kleine Dirk boerenknecht bij ouwe Maart van der Marei voor één gulden in de week. Natuurlijk, later toen hij negentien was en een Noord- i wijkse Jongedochter trouwde, was dat wel een beetje anders geworden, maar ook wanneer je voor f 6.75 dag en nacht boerenknecht moest wezen, was het thuis geen vetpot! Gelukkig had zijn vrouw ook al jong geleerd d'r handen uit de mouwen te steken: vanaf haar tiende jaar wist ze wat werken was, en ontel- baar zijn de keren, dat zij met manden garnalen op het hoofd van Katwijk aan i Zee naar Noordwijk liep om haar vis aan de man te brengen. Later ook bleef zij haar Noordwijkse klanten jaar-in, j jaar-uit bedienen, maar gelukkig op een gerieflijker wijze, door gebruik van paard en kar. Op een zwarte dag evenwel bereikte i Katwijk aan Zee de droeve mare, dat een van zijn bomschuiten omgegooid was tegen de wal Bij deze ramp verloor Dirk j zijn vader van zeventig en een broer van zestien. Maar als gevolg van een en ander trok Dirjc van Duyn met de zijnen in het 1 ouderlijk huis. Dat huis werd letterlijk een kruis voor Dirk: het werd verkocht, later weer teruggekocht en nog weer later tengevolge van een proces inzake het eigendomsrecht van dit en enkele aan grenzende huisjes opnieuw verkocht. Ja ja. burgemeester De Ridder had wel gelijk gekregen, toen hij Dirk waarschuwde „Die gaat rechten om een koe, die brengt er één toe!" Dubbele taak Intussen bleef Dirk initiatief ontwik- i kelen! Hij wist wat geld te lenen, kocht voor f 17 een kar en voor f 125 een paard. Overdag werkte hij als knecht bij Teun Guyt. en met de nacht trok hij er met paard en kar op uit om schelpen te vissen voor zichzelf, met de hulp van zijn oud- ste jongen. Ten slotte kwam er wat kijken, om zeven kindermonden te voeden... En zo gebeurde het dan. dat Dirk thuis komend van zijn dagtaak anderhalf uur rust nam. daarna zijn baggerlaar zen en broek aantrok, terwijl de jongen het paard Inspande (een jong paard met gebreken, een spat en twee bossen, anders was het wel duurder geweest!) en dan ging het op het strand aan om schelpen te baggeren Had Dirk een kar vol. dan werd deze van het water naar het duin ge reden en tegen het duin achterover ge kiept, om studdy-an aan de volgende kar te beginnen. Als de vierde kar gebaggerd was, zei hij tegen zijn zoon: „Arend, hij leit 200 meter an deze kant van de paal!" Ze zochten een paar stokjes, die in de vorm van een x geplaatst werden, zetten er een steen tegenaan, en dan kon de jongen de volgende dag de schelpen gaan ophalen. Om twee uur A half drie rolde Dirk dan weer in de bedstee voor de tweede helf» van zijn nachtrust; om 4 uur was hij weer bij de baas in de Hoogstraat en om 5 uur in de stal. Deurwaarder Ja, en toen kwam ip een kwade dag natuurlijk de deurwaarder, om het pro cesdrama af te sluiten. Wat hij in het huis van Dirk nog aantrof, was uiteraard niet veel bijzonders meer. En met onmis kenbaar leedvermaak zei Dirk: ,,'k Geloof niet, dat ik een vent hier vinden kan. om m'n ouwe rommel kwijt te raken Bij Jou krijg ik altijd nog meer. dan bij de lorre- boer!" Daar had hij zich op verkeken, want er werd niets opgeschreven en niets verkocht! Maar wel had de deurwaarder de lucht gekregen van het paard en de kar, die veiligheidshalve gestald waren bij De Zwaan. De eigenaar van De Zwaan uit die dagen onthaalde op zijn wijze de dienaar van het gerecht, waarna deze zonder paard en zonder kar afdroop Strandtaak Uit die dagen dateert de bijzonder pret tige en vruchtbare verstandhouding tus sen de eigenaar van De Zwaan en Dirk van Duyn. De Zwaan raafcte een knecht kwijt op het strand: hij wist niet beter te doen, dan Dirk van Duyn ervoor in de plaats te nemen. En zo werd Dirk dus knecht bij de eigenaar van Het Zwaantje tevens eigenaar van Du Rhin. Klein Du Rhin en Gertrude. Hem werd de zorg de 102 i die toentertijd het strand vóór Du Rhin tooiden. En het lijdt geen twijfel, of zijn nieuwe superieur was meer dan tevreden over zijn nieuwe hulp. Zoals dadelijk on omwonden blijken zal. In 1912 trof een ramp het badbedrijf van Katwijk aan Zee. Bij storm waren alle en badkoetsen eveneens toebeho rend aan de hoteleigenaar stukgeslagen De stukken en brokken moesten getaxeerd ■orden. Ze stonden op het erf achter De Zwaan. En wie werden aangewezen als eurs? De smid Jacob Geesink en de badknecht Dirk van Duyn. Ze deden het n, ieder vouwde zijn eigen briefje dicht, Dirk stapte naar de tapkast, Geesink ook. Toen de baas de briefjes opengemaakt en gelezen had. zei-di^: „Nou taxa teurs! Ik moet jullie m'n compliment ma ken! Ik zou temet zeggen, dat jullie een afspraak gemaakt hadden, want er zit net vijftig gulden verschil tussen!". Koop Hoe Dirk van Duyn in de loop der ja- ;n zijn badbedrijf, waar hij op zo'r erkwaardige wijze aangekomen was neeft weten uit te bouwen wordt duide lijk. als we tegenover de bovenstaande cijfers die van 1941 stellen, toen hij e ophield: 60 koetsen, waaronder 20 dub bele. Per dag werd door 1400 tot mensen in het seizoen vanuit Van Duyns badkoetsen gebaad. En de prijsVi gulden voor een abonnement van 20 t den, een bedrag, dat later op 3 en zelfs op een riks werd teruggebracht, toen het te duur werd voor dé gasten. Trouwens, Dirk van Duyn was een man met een en tevens een goed zakenman: voor nnen met veel kinderen wist hij er d wel een mouw aan te. passen door treffen van een „speciale regel Paarden In de oude tijd werden de koetsen het verloor van het getij op en neer trokken. Daarvoor was paardekracht dig, aanvankelijk één paard, dat hij zelf gekocht had van Kees Zwetsloot, tweedehands-paarden handelaar. S moesten ze zijn. Daarom werd. alvoi de koop gesloten werd, altijd een proef op lege badkoets werd eindj< water ingereden. Daar lieten staan. En dan werd van het paard t. dat het de koets er recht uit kon trekken, tegen de wurref op. In de prak- van alle dag daarentegen liet Dirk Duyn zijn koetsen schuin eruit halen, trok één achterwiel er vanzelf uit; dezelfde taktiek als de voerlieden toepas- In later tijd had het bedrijf twee paar den. voornamelijk voor geval je slecht reer kreeg. Maar in de laatste jaren van ijn badmeesterspraktijk liet Dirk van 'uyn zijn koetsen niet meer met het tij p- en aftrekken; toen stonden de wa- Advertentie) REMINGTON FOUR-MOST SHAVER H. BEDEKER D. en H Kapper Voorstraat 73 Telefoon 2584 Katwijk aan Zee. Onze apparaten zijn all risk verzekerd gens, als een wagenlager uit de boeren oorlog of uit de Amerikaanse kolonisten- tijd, in een kring. Met dit verschil, dat hier de voorkanten allemaal naar binnen gericht waren. Ze stonden aan de voet van het duin; en Van Duyn kon weer vol staan met één paard, om zijn beide vlet ten op een wagen naar boven te brengen. Dikke vos" Van Duyn was gehecht aan zijn bedrijf, maar ook aan zijn paarden. Zeven heeft hij er in al die jaren gehad Met liefd- spreekt hij erover „Toen ik bij het Was- senaarse Slag eens was met zo'n jonge merrie voor de schulpenkar, kon ik verkopen aan studenten. Maar ik dacht ïr nog niet aan! Een beest, dat goed is voor je werk. wil je niet kwijt." En dan moet ge hem horen over dikke vos"! Een paard dat 32 jaren oud geworden is. waarvan het 24 jaar schelpen gereden heeft en met vis naar Noord- wijk ging. In Noordwijk maakte ze mei de lip de bovendeur open bij de klanten' Ten slotte werd deze trouwe viervoetster .lendelam" en moest Van Duyn haar naar het slachthuis brengen. „We hebben d'r n gehuild, toen ze dood ging", zegt zijn Ten slotte kwamen we dan te spreken zer het toezicht op de baders. Als je daarover met de oude Katwijkse badman spreekt, beginnen zijn oogjes te tintelen komt zijn tong weer los! Daai hebben we het in het andere artikel al W. A. POORT (In het vorige artikel, dat eigenlijk als tweede had geplaatst moeten worden, ij foutje geslopen. Bedoelde passaat moet als volgt luidenWie zo eens ziji blikken laat rondgaan door de huiska- aan de Freek van Rhoonstraat. ont dekt ongetwijfeld een vergeelde prent-in- te-lijst aan de wand Met sierlijke letters staat erboven: HULDEBETOON is verleend by K.B. naar aanleiding reddingspogingen in zee op 6 juli 1917. Red. N.L.C Leiderdorp A lt7. 82 werd gebouwd voor Katwijkse rederij Kennemerland Daarna kreeg Dirk te horen: „Jij mo> 'n badkoetsen kopen!" ,,'k Heb er geen halve cent voor, mijl heer!" „Daar wordt niet naar gevraagd, jij moet ze kopen! Morgenochtend om i uur précies hier wëzen! Om 9 uur dekoop geschied raijn!" Nou, wat doe je? Om tien voor negen was Dirk present. „Vrouw, breng 's twe kop koffie!" riep de hoteleigenaar. „Tja, mijnheer, als u er dan op staal zal ik maar zeggen, dat ze gekocht zijn!' zei Dirk. Om tien over negen kwam dokter D< Ruiter Zijlker binnen. „Dokter, mag ik je de koper van d< badkoetsen voorstellen!" schaterde Vai Leeuwen, de hoteleigenaar. Badman Om 8 uur diezelfde avond moest Dirk dat had mijnheer Van Leeuwen zegd in de oude lommerd bij Va visser in Katwijk Binnen zijn. Die boekhouder van de Kerkrederij. Het donker en winter. Hij ging met de ti dat kostte toen tien cent Edoch, Dirk trof het sjecht: „Nee, mijn man is nog niet thuis!", zei mevrouw, „maar loop het schulpenpaadje maar langs, dan heb je wel kans. dat je mijn man ontmoet, Zo gezegd, zo gedaan. En laat-ie nu juist 'rij de luchter van de tol Varkevisser ont moeten, kraag op en hoed diep in de oren „Goeienavond, m'neer Varkevisser!" „Goeienavond! Wie benje?" „Van Duyn, m'neer!" „Oh, ja-ja-ja!" Dat zit wel goed Aan de zuidkant van de weg bij de tol stapte Varkevisser een grepje over er kwam naar de luchter toe. Dan grijpt-i« zijn portefeuille. „Hier heb je van mi; 700 gulden. Die moet Van Leeuwen heb ben. U komt morgen naar Katwijk Bin nen, bent om 10 uur bij mij en dan maak ik de boel in orde. „Maar ik kan u geen kwitantie geven, „Dat zit wel goed, komt morgen alle maal in orde. Goeienavond!" „Goeienavond, m'neer!" Van Duyn stapte rechtstreeks naar Villa Gertrude toe. Nelly deed open. Van Leeu wen zat achter zijn glas, „Mooi zo. Van Duyn!" zei-die, "voor 1500 gulden heb je de badkoetsen; je geeft mij maar per jaar e missen kunt. En Geesink moet ei negenhonderd gulden aan verdienen, daai heeft-ie ze voor aangenomen; zo var jaar tot jaar doe je dat maar bij hem af r de resterende achthonderd ben jt geen rente schuldig!" n zo werd de badknecht Dirk var Duyn op een winterse dag in 1913 eige- ■ar van het badkoetsenbedrijf en bad- Evolutie „Neen!" zegt Van Duyn op een des betreffende vraag, „Die huiven, die da- meskoetsen met zeilen, „vliegmachi- zeiden wij, waaronder de dames, :n neer dansend, zich vasthoudend >en ijzeren beugel, en met de bijstand een badvrouw aanvankelijk hun zee bad plachten te nemen, heb ik niet meer gehad. Ik had zestien kleine éénpersoons badkoetsen; heel veel later pas heb ik die vliegmachinen laten vermaken tot dub bele wagens." Trouwens, in dat opzicht Onder grote belangstelling uit Katwijk- visserijkringen had gistermiddag oir vier uur de tewaterlating plaats van dc haringtrawler Stadt Enckhuysen, de KW 82, gebouwd voor rekening van de rederij Kennemerland' te Katwijk. Me Adm den richtte de doopplechtigheid, waarna het vaa onder veel golfslag en gebruis in element dook. Na afloop was er eet ceptie in hotel het Oude Raedthuys, 1 o.a aanwezig waren de burgemeesters van Enkhuizen, Woubrugge en Katwijk en dc loco-burgemeester van Alphen, de heer Dekker. Voorts gaven van hun be langstelling blijk dc Katwijkse wethou ders, de heren D. C. van Leeuwen en D. J. Kleen en de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. In zijn openingswoord wees de direc teur van De Dageraad, de heer J. H. Boot, op het feit, dat dit het vijfde schip is, dat na de oorlog voor Kennemerland is gebouwd. Hij gaf een interessante uit eenzetting, hoe een schip tot stand komt, van de kiellegging tot de proefvaart. Ten slotte overhandigde hij mevrouw niraal een cadeau. e heer Th. Meijering, president-di- :eur van Kennemerland, bedankte r de grote belangstelling, speciaal gemeester Admiraal van Enkhuizen zijn echtgenote, omdat in Enkhujzen maatschappij is opgericht. Uitvoerig memoreerde hij de geschiedenis van de rederij, van de oprichting door nu wijlen eer Jacob Sluijs en de heer Schout Veldhuis af. Voor de oorlog begon de tderij met een zestal zeilloggers, voor mille aangekocht! Nadat men drie n had weten bijeen te brengen, werd bij De Dageraad in 1930 een destijds voor modern geldende motor-trawler besteld voor 40.000 gulden. Spreker roem de de goede samenwerking met de heer W. A. Boot. Ging men de oorlog in met 12 schepen, r bleven er slechts 2 over. Vijf gingen ■erloren; na de oorlog wist men er nog ijf terug te krijgen. Hierna volgden de uitbreiding en modernisering van de loot, gefinancieerd uit eigen middelen, ie heer Meijering sprak de hoop uit, dat ok in de huidige hoogconjunctuur de amenwerking met de regeringsinstan- es goed mag blijven. Met de wens dat it schip eens een Katwijkse haven mag innenvaren, besloot de heer Meijering ijn rede. KATWIJK AA1S ZEE Jaarvergadering KWZ De damclub KWZ gaat op woensdag 12 september beginnat) met het nieuwe sei zoen." Tradittegeti-ouvy werd eerst de jaarvergadering gehouden. Dit gebeurde gisteravond in het Jeugdhuis. De tweed" secretaris, de heer W. van der Holst las het jaarverslag. De penningmeester, de heer A. van Duijvenvoorden had een klein batig saldo te vermelden. In de kascom- missie voor 1957 werden benoemd de i Jac. de Best en L. Dubbelaar; plaatsvervangers zijn de heren KI. van Duijn en T. van der Plas. Besloten werd de contributie met een klein bedrag te verhogen, deze wordt 25 cent per weeK hen, die jonger zijn dan 19 jaar en nt voor de ouderen. Reeds nu wordt gespaard voor de herdenking van het 25-jarig bestaan van de vereniging over drie jaar. Herkozen werden als bestuurslid de he in B. van Rijn en N. de Jong. Gekozen Maandag 17 september zal voor veel moeders en kleuters uit het Zijlkwar tier een belangrijke dag zijn. Dan be gint de kleuterschool. Zoals men weet is enige tijd geleden een stichtingsbe stuur samengesteld uit leden van de plaatselijke Chr scholen met als doel het stichten van een kleuterschool ln het Zijlkwartier. Het bestuur is nu zo ver gevorderd, dat de school kan beginnen. De Hervormde 6chool aan de M P. Splinterlaan heeft twee lokalen ter be schikking gesteld, zodat de kleuterschool onderdak heeft tot een eigen gebouW kan worden gesticht. De raad heeft vorige week vrijdag hiervoor zijn medewerking toegezegd. Zij zal gebouwd worden achter de in aanleg zijnde speelweide. Tot hoofd leidster van deze kleuterschool' is noemd mejuffrouw M. v. d. Too ren Den Haag Het is de bedoeling nog tweede leidster te benoemen. Wanneer het werk eenmaal op gang is zal de kl< terschool op een nog nader te bepa datum officieel worden geopend Dan wordt meteen uit ouders en belangstel lenden een eigen kJeuterschoolvereniging opgericht, waaruit een bestuur zal kunnen worden gevormd Er zijn ruim 50 aanmeldingen van kleu ters voor deze school binnengekomen Steeds meer ontstaat in deze wijk een ge- Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Bakema. Acacialaan 58. tel. 24828. Voor de damliefhebbers De Leiderdorpse damclub houdt woens dagavond een simultaanseance orri 8 uur in Het wapen van Leiderdorp. De be kende Leidse dammer W. Heemskerk zal de strijd tegen de Leiderdorpers aanbin den. Iedere damliefhebber is welkom. De leelneming ls gratis. NOORDÏÏ1JK Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Mulder. Predikbeurt In de plaats van ds. Meuzelaar preekt in de morgendienst van de Hervormde Gemeente te Noordwijk Binnen ds. Wal- vaart te Sassenheim. NOORDWIJKERHOVT Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Praag, telefoon 385. Opening troephuis padvinderij Zaterdagmiddag 15 sep'-mber om 3 uur geschiedt de officiële opening van het nieuwe troephuis der plaatselijke groeps- commissie van de Nederlandse padvin derij. Voor de Leiderdorpse padvinders is dit een heuglijke dag. nu zij een mooi clubgebouw kunnen betrekken. werd in de vacature D. Meijvogel de hesi L. Dubbelaar. Op de eerste clubavond zal met borden- wedstrijden worden begonnen. Zondagsdiei het patiënten betreft de artsen Visser, Slagmolen, Lodder, veringa en Borleffs, wordt de zondags dienst waargenomen door dokter C. Ha gen, Prinses Julianalaan 5. Voor de tand artsen neemt N. Verkaik, Zeeweg 68 v Hoog cn laag water Zondag 9 september: hoog water 6( 18 26 uur. laag water 1.57 en 14 09 u Maandag 10 september: hoog water 6 46 19.05, laag water 2.35 en 14.47 uur. Wedvlucht De postduivenclub „De Rhijnmonders' kwam uit in een wedvlucht met oude ei jonge duiven van Tilburg, afstand 85 km. oncours waren 109 dieren. Gelost werd 14.20 uur bij harde noordoosten wind De eerste duif werd geklokt om 15.35.01 gemiddelde snelheid 1108,2 meter per minuut. De uitslag was als volgt: A. Grim bergen 1. 2, 8 en 9; E. van der Hooff 3, 20, en 24; A. J. Hus 4, 6 en 19; L. Noort 5; Pauw 7 en 17; J. Vianen 10, 11. 15, 18 26; E. Varkevisser 12; L. van der Plas 13; J Jungerius 14; C. van Duijvenbbde 16 22; W van Rijn 23; C. Kraaijenoord 25; H. M. Tjebbes 27. Hoog en laag water KATWIJK AAN DEN RIJN Onderwjjsbenoeming De heer J. de Laat te Eindhoven werd benoemd tot onderwijzer aan de R.K. school. Ledenvergadering Ko Plu Ko In De Roskam werd gisteravond ledenvergadering gehouden van Ko Plu Ko Plannen voor de op 29 september te houden tafelkeuring werden deze zomei op touw gezet en reeds ten dele uitge- ■erkt. Twee nieuwe leden gaven zich op. Er zijn drie keurmeesters aangewe; Voor konijnen J. Westhoek te Wassenaar v. d. Klink te Gouda en voor jonge hoenders C. de Graaf te Den Haag. De keuring zal plaats hebben in De Kroon. Er zullen twee klassen zijn, namelijk voor oude dieren en voor jonge, de laatste voor dieren na mei geboren. Centrum zal komen in uitbreidingsplan Blokhuis Zoals wij reeds vorige week konden vermelden, bestaan te Lisse grote plannen inzake het stichten van een Bejaardencentrum met een capaciteit van 50 a 60 bedden in een centraal verzorgingshuis, met daaromheen een aantal van 15 of 20 kleine flats voor bejaarde echtparen, die voorlopig nog geheel zelfstandig blijven wonen, doch in geval van nood zich direct op het centrale verzorgingshuis kunnen aansluiten. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft de artsen J. Bergman en E. E. van Laan te Rijnsburg, wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter H. M. Heuting, Rijnstraat 33, tel 2102. De commissie verheugt er zich over dat de plannen met zulk een enthousias- bij de burgerij en het gemeentebestuur werden ontvangen en zal in dit stadium binnen zeer korte tijd gaarne aan een door de kerken te benoemen Stichtings bestuur en Raad van Toezicht de verdere leiding overgeven inzake de werkzaam heden, aan de uitvoering van de bouw plannen verbonden. Hier kan iets moois Burgemeester Admiraal van Enkhuizen belichtte de betrekking van de stad Enk huizen met de haringvisserij; het ge- neentewapen bevat drie gekromde ha- ingen. Liepen in de 16de eeuw nog 40( ol 500 haringbuizen de haven binnen, ia de oorlogen in de tweede helft van de 7de eeuw raakte de visserij in verval, totdat m 1906 nog één schip over was. i 1872 werd nog een haringschip van ;zelfde naam na liquidatie vei kocht Verder spraken de heren Lienesch van de scheepvaart-inspectie en Sluip, één en. jonkheer Z. H. M. Wijck uit Alphen namens de Industriële Club, burgemeester J. C. van Wageningen en burgemeester Duiker Katwijk. Een volk dat leeft, bouwt zijn toekomst, dat geldt ook voor wijk. Weliswaar heeft de heer Lienesch havenprobleem handig omzeild, maar al wisselen de ministers, de adviseurs en hoofdambenaren blijven met dit probleem Dit is een nationale zaak. De ha- Als vijfde trawler, na de oorlog gebouwd, is bij de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge gisteren te water gelaten de trawler Enck- V er val huysen. De echtgenote,van de burgemeester van Enkhuizen, mevrouw Admiraal, verricht de symbolische handeling. Naast haar de heer Boot. Foto Bleuzé die deze zaak voorbe reid. heeft van deze plannen het college Burgemeester en Wethouders Lisse in kenni6 gesteld, op welk 6chrij- ie heden antwoord ving. In dit schrijven delen B. ei mede. dat het College met zeer grote waardering en veel belangstelling heeft kennis genomen van de plannen tot stich- Bejaardencentrum en he' initiatief der commissie zeer toegejuicht o schrijven E verder, op volledige medewerking gemeentebestuur rekenen en het college wijst erop, dat bij de conceptie van he' ontwerp-uitbreidingsplan in het plan- Blokhuis reeds met de bouw van enkele grote gebouwen rekening is gehouden dat het centrum In dit plan vermoedelijk zal kunnen worden geplaatst. Reeds z(jn B. en W belangstellend spoedig te vernemen hoe groot het be nodigde terrein zal moeten zl het stichten van dit centrum, tevens geadviseerd wordt om betrokken instanties, o.m het I van Stad en Landschap, reeds Verblijdend ts. dat ook de gedachten in de commissie naar een bouwt" in' het te projecteren plain-Blokhuis gingen, omdat voor een dergelijk groot gebouw met de nodige ecitouragi het het i mplex zijn geheel, terwijl het ook tekenis ts. dat de bejaarden volop ir gemeenschap van de dorpskern opgi blijven en het centrum zich dirht bij de winkelstand, kerken en bushalte be vindt. Het zou onjuist zijn dit complex, hoe mooi de omgeving van de Keukenhof is, zover uit de dorpskom op J. H. Reijnders Tandarts Kon. Wilhelminastraat 1 Katwijk a. Zee AFWEZIG 10 t/m 24 september Spoedgevallen worden waargenomen door J. G. P. Bouman, Zeeweg 34. D. J. Mast, Boulevard 100. ROOMBOTER „DE LANDBOUWER" D M. PARLEVLIET, VOORSTRAAT 36. KATWIJK AAN ZEE. Meer en Duinplan Ten gemeentehuize ligt thans ter Inzage het partieel ontwerp uitbreidingsplan Lisse-oost, begrensd door Oranjelaan. Ka naalstraat en Ringvaart. De-huidige Nas- saustraat wordt in het plan aan de an dere zijde van de Oranjelaan doorgetrok ken en zal het nieuwe plan in twee helf ten snijden. Voor het merendeel zullen in dit plan-oost ééngezinswoningen ge bouwd worden, doch ook enkele flats zullen verrijzen. In totaal zullen ruim 600 woningen in dit dorpsgedeelte gebouwd kunnen worden. Voldoende ruimte wordt gereserveerd voor plantsoen en speel terreinen. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Haase jr., Herew., tel. 3685. OEGSTGEEST Tachtig jaar vakmanschap De heer G. A. A. Nouwens herdenkt on der het motto „Tachtig jaar vakman schap" het feit. dat zijn grootvader Johan nes Nouwens in 1876 een smederij opende in Oegstgeest. Diens zoon, L. W. Nouwens, breidde de zaak later uit met een afdeling elektro-techniek en een installatiebedrijf. De kleinzoons splitsten -het bedrijf: J. L. Nouwens ging het elektro-technlsche ge deelte exploiteren aan de Geversstraat, zwaaide in het installatiebedrijf aan de terwijl G. A. A. Nouwens de scepter Rhijngeesterstraatweg. Zondagsdienst De zondagdienst der huisartsen wordt aargenomen door dokter D. Held, Mare- laan 36, tel. 24649. HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen (Advertentie) Een HAARD of KACHEL koopt u nafuurlijk bij een KACHELSMID [I bent dan verzekerd van vakkundige voorlichting, plaatsing en service. Komt u zonder verplichting eens kijken bij J. W. Dubbelaar, Princesfraaf 21, Katwijk a. Zee, Tel. 2075 Kachelsmederij sinds 1900. Trekvisserij blijft slecht Met de vleetvisserij blijft het goed gaan 1 ook de kwaliteit van de nu aange- jerde haring is vrij goed. Deze week aren de gemiddelde dagvangstcn van 26 tot 50 kantjes. De schepen vissen nop steeds op twee plaatsen, en wel om de 57° N.B.Voor de helft wordt hier ijle haring gevangen, maar de vangsten zijn beter. Om de 54" 50' bijn de vangsten minder; hier vindt men geen ijle haring Met de harlngtrekvisserlj gaat het uit gesproken slecht; de dagvangsten komen niet boven de 40 kantjes gemiddeld En kele schepen zijn er, die de vleet weer boord hebben genomen. In de Ierse Zee wordt door de haringtrekkers aar dig gevangen, maar dit ls alleen mogelijk et de allergrootste. Voor maatjesharing werd van 29.80 tot 46 per kantje betaald; volle harine van ƒ30 tot ƒ34; steurharing van ƒ19 tot ƒ37; ijle haring van ƒ19 tot ƒ24. Aan de Katwijkse afslag werden 14.382 kan tjes aangevoerd. Vrydag schaars Aan de markt van gisteren verscheen de SCH 117 „Onderneming III" van 25 augustus met 500 kisten haring en 60 kis ten varia. Onder de luiken lagen nog 550 kantjes haring. De KW 33 „Limanda" was er met 395 kisten, waarvan 200 schel vis, 20 gul en kabeljauw, 25 wijting, 150 makreel en 350 stuks stijve kabeljauwen Voor buitenland De export nam de grove tong af en betaalde er 4,60 tot 4.80 voor; de grootmiddel haalde ƒ3,50 tot ƒ3.60 en de kleinmiddel eveneens ƒ3.50 tot ƒ3,60 met ƒ3,30 ƒ3.40 voor de enen en ƒ2.40 tot 2,60 voor de tweetjes. Grote- en mid delschol noteerde voor de exporteurs op Engeland 55 70 en de zetschol deed f 51 A 60. terwijl de enen 46 tot f 51 maakten en voor de tweeën ƒ28 a 35 kwam Regels grote kabeljauwen brach ten het tot 75 A 90 en de kleine kabel jauw deed 35 tot 38. Binnenland De binnenlandse handel gaf voor de haring van de onderneming III 30 A 27 makreel deed 26 tot ƒ31, schol III deed 16 tot 30 en de grootmiddelschelvis no teerde ƒ50 tot 56 (er was weinig maai de vraag was groot) en de kleinmiddel- schelvis deed 51 tot 54, met 46 A 53 voor de pennen en 26 tot 31 voo braadjes. Wijting is gehonoreerd met tot 20 en tong deed 20; zwarte koolvis maakte 36. reert wat minder dan in het begin deze week: de weersomstandigheden er dan ook niet best. De „Klaas Wijker" is verstoc-md naar 't Zand, om het op kultzieke haring te proberen, die ten slotte voor de conservenfabrieken heel goed bruikbaar ls. De schipper meldde 100 manden uit één trek; de loggers op 't Zand daarentegen haalden per dag 70 A 80 manden hoops binnen. Langs de kust komen nogal wat ge scheurde netten voor; de kotters geven dagvangsten van 60 70 kilo door, plus 10—20 mandjes vis. In i uit Binnengekomen: KW 151, 129, 5, 128, 56, 1. 33, 92, 77, 21. Vertrokken: KW 48, 91. 129, 71, 210, 56. Vlos vandaag Vandaag was de Vios aan de afslag met 1400 kisten vis van 29 augustus: 1275 ha ring en 125 varia. De Swift had 400 kis- R'JNSBURG Overzicht veiling „Flora" Terwyi het maandag en woensdag alles behalve storm liep met de bloemenaan- had men het op Flora vrijdagmorgen druk met het veilen van de asters, de chrysanten en de gladiolen. Over de ihcle linie werden deze week prijzen besteed, die reden tot tevredenheid ga- i. Het aanbod van gladiolen van de kwaliteit althans! nam af, ter- 1 men de chrysanten in iets grotere hoeveelheden aanbood. Om met deze laatste te beginnen: mooie partijen van Chatsworth kwamen nog f 1.20 en f 1.30 per bos. White Shter- ley tot f 1.10 en als men werkelijk béste Mrs. Douglas Foxwell had, dan stond de n de veilingklok stiO op f 0 80 en f 0 90. Voor Yellow Wendy werd tot f 0.95 besteed.' voor September Geel (ex- ra best) tot f 1.45 en voor Marianne tot 0.90! Van geplozen chrysanten was het ianbod nog klein: Migoli tot f 28.—. Day Dream f 26,— en White Hope tot f 28.—. Ornlthogalum bleek een gevraagd ar tikel. Er werd van f 10,— tot f 15.— per 100 voor betaald. Lelies bleven ook deze week slechts uit zeer geringe voorraad leverbaar. Takken van LMium Rubrum brachten tot f 0.40 per stuk op. kelken van Philipinense tot f 0.33 en van Auratum tot f 36,— Voor enkele asters betaalde men van f 2,— tot ruim f 3,voor dub bele van f 2.50 tot f 3.50 per 100 en voor bosjes Dwergasters van f 0.45 tot f 0.60. Grote Helianten werden graag gekocht voor f 4.— tot ruim t 5.— per 100, mits er geen „peper" in zat. en kleine heliant- jes werden gekocht voor f 2.40 tot f 3.20 per 100 Van de gladiolen was Nieuw Europa weer de duurste met f 6.— tot f 8 50 per 100. gevolgd door Sunny Boy met f 6 en f 7.—, Firebrand met f 6 50 tot f 7.50 en Prinses Beatrix met f 6 50 tot f 7.50 per 100. Zware Sneeuwprinses verkreeg nog van f 4.— tot f 5.— per 100. Jaarvergadering Maandagavond half 8 houdt de voetbal vereniging Rijnsb. Boys in de kantine van Flora de jaarvergadering. Opbrengst De collecte voor de kankerbestrijding heeft 464 opgebracht. Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen - Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9