Naar wij denken er zó over Onbehagen na luchtshow op Farnborough Massa's mensen raken in Australië zoek Revolutie op het gebied der verzekeringen Ballograf dal baartje 19! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 Alles goed en wel (Ingezonden «tukken) Losbollige kolder In het Zondagsblad van zaterdag 1 sep tember stond een lezenswaardig stuk ovei jeugd in Overijssel, die antwoord gaf op klemmende vragen. De conclusie van het stuk heeft mij echter bevreemd, zowel het citaat van het rapport zelf als de tóe voeging, die aan de pen van de behande lende redacteur is ontsnapt. Daar wordt onder meer gesteld: „Sportjeugd en in- stuifjeugd zijn even ongewenst als straat jeugd". Wie in het jeugdwerk een beetje thuis is, zal toch in ieder geval moeten toe geven, dat het altijd beter is, jeugd met sport en spel bezig te houden, dan op straat te laten lopen. Het leven van de flanerende straatjeugd vertoont meestal zo'n chaos, dat het wel heel moeilijk is deze mensen'te bereiken, laat staan te binden. Als wij, ook als Kerk, jongeren door middel van sport en spel enigermate kunnen binden, dan bestaat de kans toch, dat wij hen na verloop van tijd en lang zamerhand ook met andere dingen bena deren. Het grote verschil tussen sport en instuifjeugd enerzijds en straatjeugd anderzijds is. dat de eerste reeds gegre pen i6, terwijl de tweede nog steeds geen aandacht heeft gekregen of zich nog steeds niet heeft laten grijpen door posi tief werk als sport en instuif toch zeker zijn. Met de Bijbel in de hand vangt men straatjeugd nu eenmaal niet. En zélfs blijkt, dat men jongeren uit christelijk kerkelijk milieur met de Bijbel alléén ln verenigingsverband niét bindt; daar ten andere elementen zijn, die de jeugd aanspreken. En die „bijkomstigheden- zouden dan wel eens tot een vergrote aandacht voor het wezenlijke kunnen lei den. j De laatste zin van de „Conclusie" vind ik bepaald onsympathiek. De Kerk dus bevrijd worden van een hoop losbol lige kolder, die tegenwoordig gesierd wordt met de naam evangelisatie of apos tolaat. Deze woorden vind ik alzó pijn lijk voor de velen, die terwille van d« Jeugd voortdurend met het organiseren van deze „kolder" bezig zijn en hun tijd en zorgen daaraan wijden, waarbij zij meestal alleen staan dan wel deel maken van een kleine kern. Ooit het jeugdwerk maakt een nieuwe tijd door. Allerwegen wordt om nieuwe vormen gevraagd. En dus is het te be grijpen, dat niet alles wat gebeurt, geheel verantwoord is. Maar men zij in dit groei proces voorzichtig met zulke algemeni kwalificaties, al was het alleen maai omdat de evangelisatie en het apostolaat dan toch de uitgangspunten van dit „los bollige" werk zijn. Wanneer zulke drieste dingen worden gezegd, dan heeft mijn mening de lezer recht op voorbeel den. Vage algemeenheden doen altijd af breuk, leiden nooit tot Iets goeds bouwends. belangstelling bij het jubileum van dr. P. in de eerste plaats de liturg' raakt. Het voorwerp van dfe belangstel ling is het jubileum van dr. T.P., maai met de liturgie. Een subjectief gebruik van een btjvoe- gelijk naamwoord, dat niet op een per soon slaat zoals bij koninklijke belang stelling - belangstelling van de koning kennen wij niet Liturgische belangstel ling kan dus alleen worden gebruikt de betekenis van: Belangstelling voor liturgie. Lelden. Elis. DE GROOT. Wonen op een boot II Met verbazing heb ik kennis genomen van de voorlichting in dè N.L.C. van 27 augustus over het wonen op een woon boot. Dit stuk was onbegrijpelijk voor Iemand die ln Leiden op een boot woont. Wonen op het water is gerieflijk, maar men wordt dan niet meer als woning zoekende erkend. Het bewuste, stuk meldt, dat de kosten zeer gering zijn, zoals een liggeld van f 10 tot f 15 per jaar. Ik betaal f 88. Mag ik de schrijver verzoeken het door mij te veel betaalde terug te innen op voorwaar de „sam-sam" voor de laatste zes jaar? De genoemde controle is het verstrek ken i de nodige kosten zijn verbonden. Van een inspectie om de zeven jaar is mij niets bekend, nog minder dat dit tien dagen zou duren. Voor de veiligheid is het wenselijk om de drie of vier jaar op de helling te gaan voor eigen rekening, zonder inspectie door de gemeente. Wat de grondbelasting van een huis be treft, voor vier panden, samen negen woningen, betaalt men f 139. De woon arkbewoner betaalt aan liggeld en be lasting meer dan voor deze woningen sa men is vèrschuldigd. De kosten van aan sluiting op lichtnet en waterleiding zijn ook niet mis: licht f 80 en water ongeveer f350. Voor iedere af- en aankoppeling f 10. Het economisch voordeel van het schil derwerk, dat de schrijver noemt, komt mij raadselachtig voor. Een vuilnisemmer voor schuitbewoners (ambtelijke term) is niet nodig, zodat tweederde deel van de bewoners het vuil in de Leidse grachten deponeert. Maar men zal wel de 50 cent vullnisophaalrechten in rekening bren gen, vermoed ik. Ook Is nog nimmer een vaart opengehouden voor de woonarken Ik vermoed, dat de schrijver zijn licht buiten Leiden heeft opgestoken. Leiden. A. BINNENDIJK. „André", Zijlsingel. Liturgie-liturgisch II Graag wilde ik nog even de aandacht voor 't gebruik van deze woorden. Daar ik het vorige 6tukje zo kort mogelijk wilde maken werd het onjuist EnerzUd6 heeft de redactie gelijk: Liturgische be langstelling is een juiste uitdrukking; maar dan in de betekenis: belangstelling voor de liturgie, of liever, zoals het 6teed« wordt gebruikt, belangstelling voor uitbreiding van de liturgie. Zo lezen we: „Liturgische belangstelling in de N.H.K enz. Liturgisch i6 dan objectief gebruikt. Kortgeleden las ik echter: „Liturgische belangstelling bij 't ambtsjubileum van dr T.P." Hier moet liturgisch dus objectief worden genomen, willen we de juiste be tekenis begrijpen. Dus: Belangstelling van hen. die uitbreiding van een mee- begrip voor de liturgie voorstaan. We kunnen immers niet zeggen, dat de'gaan door Om de Breestraat Ieder jaar. wanneer ik het voorrecht gi niet. enige tijd in uw stad te verblijven, wordt men getroffen door een discrepan tie, enerzijds een liefdevol restaureren daarnaast wansmakelijke vervanging. Het is verbazingwekkend voor wie Leiden be zoekt, op welke wijze men de eenheid een oude stad aantast en zich vergrijpt aan wat vroegere geslachten ons hebben gegeven. Kort nadat het besluit Is ge vallen op het Rapenburg lantaarns I plaatsen, die eerder op een braderie thui horen, wordt aangekondigd, dat op de Breestraat een huis met een van de ste trapgevels en een huis. welks v gevel zonder twijfel een voornaam karak ter draagt, tot op de fundamenten bullen worden afgebroken. Men mene niet, dat wij willen ingaan op dit verlies of op het verschijnsel, dat. wanneer de geest niet reikt tot wat van groter en voornamer aard is, men altijd zoekt de vernietiging daarvan. Want al rijst de vraag, of niet een oplossing ge vonden had kunnen worden zoals bij an dere, soortgelijke instellingen op het Rapenburg, al vraagt men zich af, of niet aan de gebouwen een andere bestemming had kunnen worden gegeven en wellicht een geheel nieuw gebouw in de (moderne) omgeving van het station had kunnen ver rijzen waar thans een rij populieren het feit, dat daar niets tot stand wordt gebracht, moet maskeren dan is toch de aag. modern gebouw ontworpen wordt, dit voorzien wordt van een ingang, zoals een kind die in een schoenendoos knipt, die tot garage moet wdrden. Nergens el ders heb ik een dergelijke raamverdeling gezien, zowel ten opzichte van de deur en onderling als van de huizen ernaast Wij zullen maar zwijgen over de onsma kelijkheid, waaraan een dergelijke onder pui op een hoek op den duur blootstaat Dit zijn geen vragen van de conserva tief, maar van iemand, die met aandaéht datgene wat na de oorlog in Nederland gebouwd wordt, gadeslaat. Wie denkt aan de nieuwbouw of geslaagde restaura tie in de kernen van verwoeste steden, kan hier slechts zwijgen over wie ten slotte beslissen op andere dan zake lijke gronden over de schoonheid van van de fraaiste Hollandse steden. Dit bouwsel valt op schrille wijze i KAMIEL RAMONDT. Doornik (België). Onze houding tegenover Indonesië III Toen ik het stukje van de heer Lamers >r. in de NLC van 1 september las, viel k van de ene verbazing in de andere. :odat ik niet kan nalaten er enige opmer kingen over te maken Om te beginnen ben ik het wel met de heer Lamers dat de zogenaamde crisisjaren niet alleen regering van Colijn kunnen wo den verweten. Maar toch ben ik ervi ■vertuigd, dat vooral de sociale politiek n andere banen had kunnen worden ge leid. Ik ben het nog niet vergeten, dat vierhonderdduizend werklozen rondliepen het rijke Nederland met zijn rijke kolo- Ik herinner mij nog als dé dag ren. dat de werkloze als een getekende rondliep met een belastingplaatje gaatje of een jasje aan van het crisisco- Om dan nog maar te zwijgen het kwartje van Romme. Er werd weinig rekening gehouden met de medemens, die )k een beelddrager van God is. Daarom ben ik verlegen met de politiek in wijlen Colijn, doch niet met de huidi- staatkunde. Ik weet wel, dat Drees er Suurhoff het niet alleen hebben gedaan. toch zijn dit de mensen, die pal heb ben gestaan voor de verbetering van d( sociale voorzieningen in het arme Neder land van na de oorlog. En dan wat Indonesië betreft. Hoe komt het, dat er nog zoveel analfabeten zijn in het rijk, dat drie eeuwen lang door Neder land is bestuurd? Waarom zijn zoveel In- rs zo scherp tegenover ons Neder landers? Wanneer men de vaart Aziatische volken ziet en hun drang tot zelstandigheid, dan moet men toch wel tot de slotsom komen, dat er in het Oosten het veranderen is. Waar is bij voorbeeld de koloniale macht van Enge land in het Oosten gebleven? Het is toch moeilijk denkbaar, dat het wereldproces in Indonesië en Nederland zou voorbij- lan. Een bekend theoloog van deze tijd heeft rns gezegd, dat thans wellicht de tijd is ingebroken, dat het Westen heeft afge daan en dat het Oosten opkomt. De kon wel 'n gelijk hebben. De Bijbel verkon digt recht en gerechtigheid voor alle vol ken, blank of zwart. Daarom ben ik heilig van overtuigd, dat het de roeping van de Christen is, dié politiek te steunen, die strijd voert voor een rechtvaardig be staan en voor de rechten van alle Dit is heus geen kwestie van materialisme maar van een beginsel. En ik kan u gerust stellen, want ook in Rijnsburg zijn velen, die deze zienswijze delen. Rijnsburg J. van VLIET Trompstraat 56 (Door ons bekort. Red. NLC) HUNTERS vielen tegen "pARtfBOROUGH, waar de grote Britse luchtvaartshow wordt gehouden heeft wel wat vragen opgeworpen, die een zeker gevoel van onbe hagen met zich hebben gebracht. De Hawker Hunter, die bij de R.A.F. in dienst is, voldoet bijvoorbeeld, nog steeds niet, wat de bewape ning betreft. De operationele waarde van de Hunters blijft daardoor min der dan verwacht werd. Men vraagt zich aft waarom de miniatuur straal jager, de Gnat, niet liever gebouwd wordt. Er kunnen, volgens deskundigen, vijf Gnats gebouwd worden in dezelfde tijd als een Hunter. Ook de English Electric P 1 ve-schijnt laar niet. De cockpit-kap zou bij proef vliegen er reeds driemaal afgevlogen zijn zonder dat men hiervoor een oorzaak kon vindei De bezoekers van Faroboroii-h :agen verder, hoe een Fairey Delta F D. 2 supersonische straaljager in de start plot seling zijn drie remparachutes verloor. Ze ontplooiden zich achter het toestel en remden de start, al was het niet genoeg Ti het opstijgen te verhinderen. Men merkt in Britse luchtvaartkringen op. dat het wel „aardig" is dat de P 1 de FD 2 beide in horizontale vlucht sneller kunnen vliegen dan het geluid. dat er nog geen toestellen van deze aard bij de Engelse luchtmacht in dienst zijn. Het zal nog wel enige tijd duren Eerste vlootdag Burger-duikers in Den Helder In het kader van de eerste vlootdag die donderdag in Den Helder werd gehouden, is het publiek in de gelegenheid gesteld in duikerpakken naar de zeebodem af Ruim zestig personen van twaalf tot iventig jaar hadden zich hiervoor op gegeven, doch slechts enkelen mochten, geholpen door matrozen, het zware dui kerpak aantrekken. De enige vrouwelijke deelneemster. een kleuteronderwijzeres uit Texel, werd luide door het talrijke publiek toegejuicht. In de Nieuwe Haven waren een kruiser i twee mijnenvegers voor het publiek toegankelijk. terwijl 's avonds tal van bruggen, schepen en gebouwen waren ver licht. Voorts werden 54 adelborsten beëdigd maakte de Marinierskapel een muzi kale wandeling door de stad, voorafge- voor het zover is ook. Daar staat tegen over dat de Amerikanen en Rus>-n deze soort vliegtuigen al wel in dienst hebben en men herinnert er aan, dat dat Ame rikanen zelfs al „Super Sabre" super sonische straaljagers hebben gestationeerd op Soeeterberg en in Bitburg. Het zoi wel s kunnen zijn, dat de Britten, door omstandigheden ged- ongen, deze su personische straaljagers uit A-nerika moe ten betrekken en gebruiken totdat hun eigen vliegtuigen gereed zijn. Op het gebied van de burgerluchtvaart doet zich. zoals men weet. iets dergelijks voor De Amerikanen en de Russen zijn, wat de verkeersvliegtuigen met straal motoren voor de lange afstand betreft, veel verder dan de Engelsen. De Russen hebben op het ;enbli'- zelfs, als enigen wereld, een verkeersvliegtuig met straalmotoren in gebruik op de lijnen van de burgerluchtvaartmaatschappij „Aero- flot". Europese conferentie over de mijnen De ministerraad van de Europese ge meenschap van kolen en staal heeft don derdag in Luxemburg naar aanleiding van de mijnramp te Marcinelle eenstemmig besloten, 24 september een intergouver nementele conferentie oijeen te roepen over de veiligheid in de mijnen. De delegaties van elk der zes aange sloten landen zullen bestaan uit maximaal zestien leden, van wie acht namens de regeringen, vier namens de werkgevers en vier namens de werknemers zitting hebben. De christelijke en socialistische internationale mijn werkersorganisaties zuilen als waarnemers de conferentie mo gen bijwonen. Verder zal men op voor stel van de Nederlander, de heer D. Spie renburg. aan Engeland vragen op voet van gelijkheid aan deze conferentie deel Jeugd over menselijke verhoudingen De jongerenbijeenkomst, die donderdag te Nijmegen is gehouden als onderdee van de conferentie over menselijke be trekkingen, die daar wordt gehouden, heeft geleid tot de oprichting van een gesprekskring voor Jongeren, die de aan de orde gestelde vraagstukken, nader zal bestuderen. Deze gesprekskring zal wor den gevormd uit een groep uit de Neder landse Jeugdgemeenschap. Bromfietser kwam om op kruispunt Op het kruispunt Rijksweg-Lambertus Hortensiuslaan-Thlerensweg te Naardei. is donderdag de 64-jarige winkelier M. J. Rijpkema uit Hilversum, die met zijn bromfiets overstak zonder op het verkeer te letten, door een passerende zandau-.o gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis is over- Veertlen dagen geleden ls hier ook een bromfietser doodgereden. Op het kruis punt bevinden zich wel verkeerslichten, maar die branden alleen spitsuren. Wildernis als toevluchtsoord Ieder iaar op z'n minst >00 onderduikers onze correspondent in Australië. Leo 't Hart) UET VERDWIJNEN van de 30- r jarige Eindhovenaar Hugo Die- leman in het Australische „never- >r", moge wat sensationeel klin ken en voor de ouders een nare ge schiedenis betekenen, maar het is geen schokkende gebeurtenis in dit werelddeel, dat even groot is als China. Er verdwijn Staatscourant. De Staatscourant van vrijdag bevat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffen ie regeling van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor het hoveniersbedrijf. Sukarno ontving te Inachkhabad. hoofd stad van Turkmenië, een nationaal kos tuum, bestaande uit een zilveren jurk en een witte bontmuts. n regelmatig mensen; op de sommigen van hen worden weer ge vonden; anderen wénsen niet te wor den gevonden en hun wens wordt tenzij er bijzondere redenen gelden geëerbiedigd, zodat zij, „zoek" blijven Men fluistert dat in de Northern Territory meer dan vijfhonderd „ge vluchte" echtelieden in volle vrij heid ronddartelen. Hugo Dieleman is één van die immi granten, met wie de familie alle contact verloren heeft. Hij verliet zes Jaar ge leden Eindhoven; zijn laatste brief dateert van drie jaar geleden Sindsdien ls hij spoorloos in het wijde Australië. Het is te begrijpen dat zijn ouders zich zorgen maken, want alle brieven kwamen als „onbestelbaar" terug. Men heeft vrienden en kennissen in Australië te hulp geroepen, doch wat kunnen zij ln een land met acht milioen vlerkante km oppervlakte, beginnen? Ieder jaar 500 zoek In een rapport las ik onlangs, dat leder jaar in Australië op z'n minst vijfhonderd personen zoek raken „Onzin", zo meende miste der afdel De Waerdije stelt zich voor (Door onze economische medewerker) DE NIEUWE VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ met haar oud-Holl aandoende naam: De Waerdije N.V. is deze week officieel voor het voetlicht getreden. Het is niet te ontkennen, dat zij met haar systeem een steen gooit in het rustige vijvertje van de verzekeringswereld. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat die heren stil zitten, want de produktie stijgt voortdurend. De basis van alle levensverzekeringen is het gulden ls gulden-principe. Ieder die polis sluit, weet dat hij een bepaald aantal guldens moet betalen en dat hij te zijner tijd op het in de polis aangegeven bedrag aan guldens recht heeft. Deze zekerheid is tegelijkertijd echter ook een iwakte. Want de praktijk heeft laten zien - en minister Van de Kieft heeft dit ook mor de toekomst voorspeld dat de koopkracht van de gulden geleidelijk aan afneemt: De huidige gulden is ruwweg de vooroorlogse gulden De „Waerdije" wil nu deze moeilijkheid ten dele zien te ondervangen. Zij stapt daarom in principe af van een premie uitkering ln en de hoogste koers ln 1955: 343). Het vum is nu, dat iedere polishouder recht heeft op een deel of fractie van dit beleg gingsdepot. De grootte van dit aandeel wordt uitgedrukt in waerdefracties (wf genaamd). De premie en de koopsom evenals de latere uitkering worden dus eveneens in waerdijefracties uitgedrukt, een fictieve eenheid derhalve, die in gul- denswaarde zal schommelen. Gulden losgelaten Bjj de start wordt één wf gelijk gesteld aan een gulden doch daarna wordt maan delijks aan de hand van de koers van hei aandelenpakket de waarde van de wf be- 'i'oÖTutC^'meü'- B""a' s'»rt k""- a" wora' ae w! gekomen guldensbedragen en introdu stelsel, waarbij betaling en uitkering in guldens wisselen. Niet naar gelang de kosten van levensonderhoud maar naai mate de koersen vaii een pakket aande- waarin de ontvangen bedragen vooi premie en koopsom worden belegd, zich wijzigen. De gedachte hierbij ls, dat aandelen zekere waarborg bied.n tegen de daling de koopkracht en dat de koersen, de gehele prijsbeweging mee, omhoog gaan. Ook zullen de stijgende koersen de stijging van de welvaart beter weerspi' géien. De opzet is dus de verzekerden te laten delen in de vooruitgang de conjunctuur, zij het dan dat zij ook moeten meedoen in de daling van die con junctuur, als de aandelenkoersen zakken. In het kort geschetst komt het voor Ne derland inderdaad revolutionaire stelsel hierop neer, dat de premiën en koopsom- worden belegd in aandelen en wel in aandelen van het Rotterdamsch Beleg- gings Consortium (Robeco) Dit is een zeer grote en uitstekend aangeschreven beleg gingsmaatschappij met een vermogen van dan 200 miljoen. Voor de bij het publiek uitstaande aandelen heeft de Ro beco een keur van binnen- en buitenland aandelen gekocht, waardoor de aan deelhouder een zeer grote spreiding en daardoor risicoverdeling van zijn in de Robeco gestoken geld heeft bereikt. De koersen van het pakket Robeco ichommelen en zo zal dus ook de waarde rnn de totaal belegde premien en koopsom- nen, heleggingsdepot genoemd, schomme len (de laagste koers sedert 1951 was 189 meer dan een gulden waard en omge keerd. Dit betekent dat ogenblik by het afsluiten ring de premie kan zyn (om een wille keurige prëmic te noemen) 500 wf maal 1,10 en een lat-r ogenblik maal 0,90. En hü de uitkering van het kapitaal bv. 20.000 wf maal 1,20 o fmaal 0,80. Dit idee is technisch geheel uitgewerkt. Zo kan men ook nog een vast bedrag guldens per maand betalen doch men v werft hiervoor dan een wisselend aantal wf Wij zullen hierop niet verder ingaan Belangrijker is namelijk een oordeel over het principe. Roofoverval op auto met geld Zes gewapende mannen hebben giste- •n een auto. die met de lonen voor h personeel op weg was van een bank nai een fabriek in de omgeving van de Engel: stad. Beeston, overvallen en zijn met het geld. 395 000 gulden, verdwenen 2 ramden met hun auto de fabriekswagc •vermanden de chauffeur. Toch waarnemers naar rechtzaak Poznan De raad van Europa heeft gisteren aan de Poolse regering gevraagd, toe slemming te geven voor het zenden van waarnemers naar de processen over de ongeregeldheden te Poznan. Het verzoek werd gedaan in een telegram aan premier Cyrankiewicz. Gezegd wordt, dal de delegatie zou bestaan uit I -dén. die de grootste objectiviteit in acht zouden ne- Van twee kwaden het beste kiesen Zonder meer verwt omdat het np probeert te oi der 'Pen doen wij 1 »n gedeeltelij'<e t ven voo' het r< Het getuigt van bezadigdheid, dat de directie niet wil spreken van koopkracht- polissen maar heel voorzichtig zegt, dat vermogen (premiereserve) dat op de- .vijze wordt belegd, de neiging heeft bescherming te bieden tegen de waar dedaling van de gulden. Aandelen en koopkracht Hier ligt inderdaad de kern van de zaak. er een parallel tussen de ontwikkeling in de aandelenkoersen en de kosten van vensonderhoud? Die Is er voor 100'/. *e- sr niet. hoewel het anderzüds een er- tringsfeit is. dat de waarde van de aan- :Ien, In tijden van inflatie, zich aan de ligende prijsbeweging zal aanpassen, hetgeen eveneens voor de geldt. Maar anderzijds zullen de k soms sterk, schommelen zondei vidender personen" op het hoofdhurcaii in Sydney, hetwelk de gehele staat Nleuw-Zuld- Walei o nder zlin beheer heeft. Maar toch doorzocht hij voor roü zes grote laden met kaarten, allemaal „vermiste personen" betreffende, onder wie Hugo Dieleman zich moest bevinden. HO was echter niet als vermist aangegeven. „Ziet u," zo merkte de inspecteur op. „wtJ kunnen hier niet Iedereen volgen: eigenlijk kan dat alleen het rentraal stembureau, omdat de naam van leder kiesgerechtigde op de Ityst moet voor komen." „En wanneer die er niet op voorkomt?" informeerde ik. „Dan is die persoon strafbaar en kan hU niet stemmen." aldus het antwoord. „Hetgeen aan z.yn opsporing niet veel zal veranderen. Bovendien zjin immigranten niet stempliehtig en hebben als zodanig niets met het stembureau te maken." Om die reden sprak ik met de heer Waltere, hoofd van de Australische immi gratiedienst in Sydney „Zo nu en dan ontvangen wij aanvra gen om vermiste immigranten op te spo ren, doch indien ze niet gevonden willen worden, laten wij hun adres geheim. Per slot van rekening i6 leder baas over z'n eigen leven", zei deze oud-politieman. „Iedere immigrant moet weliswaar elke adreswijziging opgeven aan het postkan toor, is strafbaar indien hij het niet doet, doch velen maken zich daar geen zorgen gevoelige prijsverartdering sprake ls. Denk aan politieke factoren, oorlogsge ruchten enz. Men kan dan bij het sluiten verzekering plotseling meer moe ien zonder dat dit berust op een an de geldwaarde. Ook kan men bij de uitkering als de politieke of an- ormen zijn uitgeraasd (veel) uitgekeerd krijgen, terwijl toch de kosten van levensonderhoud min of meer ongewijzigd kunnen zijn gebleven. M.a.w., koersschommelingen en kosten van le vensonderhoud lopen soms sterk uiteen. Hierboven noemden wij al de hoogste en 1c gste koers van Robeco ln 5 jaren, een erschil van circa 80"/« terwijl er in de kosten van levensonderhoud bij lange na in die jaren niet zo'n groot verschil ls gekomen. Voor het grote publiek, dat reemd staat tegenover aandelen, kun- en die schommelingen en de daaruit oortvloeiende prgsveranderingen van de wf dan ook een teleurstelling zijn. Een probleem lijkt ons ook óm deze 'erzekering met haar toch Ingewikkelde vaerdijefractie aan de man te brengen; Ie Nederlander staat altijd wantrouwend egenover ingewikkelde nieuwigheden. De Waerdije heeft aan de overige 'erzekeringswereld de handschoen toegeworpen. Afgewacht zal moeten worden hoe die zal reageren en of de vraag naar de traditionele polis zal afnemen. Afgewacht moet ook worden hoe de effectenwereld zal reageren. Zou dit stelsel op grotere schaal aanvaard worden, dan zal de vraag naar aandelen direct of in direct uiteraard toenemen, het geen overigens tevens betekent dat de vraag naar risicodragend kapitaal groter wordt. ~ËE35IIü§üsset wezig. welke terug ging tot een adres in 1953, doch mij zijn van hem later adres sen bekend geworden. In elk geval, er zijn in dit land diverse organisaties welke zich met opsporen van vermiste immi granten bezig houden. Daar i6 bijv. het Internat, bureau voor social service met hoofdkantoor In Genève en bijkantoor o.a. in Sydney. Belangrijk werk wordt ook ver richt door het Australische omroep- station ABC, dat iedere week zend tijd beschikbaar stelt om immigran ten op te sporen Omroeper Keith Smith, die zich in het bijzonder met deze aangelegenheid bezig houdt, vertelde mij dat hij vooral veel aan vragen krijgt betreffende personen afkomstig van achter het ijzeren gordijn. Zijn roep:waar zijt gij", vindt tot in de verre uithoeken van Australië luisteraars. Zij willen verdwijnen Om eerlijk te zijn, het grootste aantal verdwenen personen, wil verdwenen zijn. Dat is althans de Indruk van de autoriteiten. Het behoeft niet altijd om criminele redenen te zijn, doch er zijn ook immigranten, die alle banden met „thuis" hebben verbroken. Enkele malen heb ik dezulken ontmoet, die zelfs met hun ouders niet meer wil den corresponderen, bijv omdat zij me', ruzie waren vertrokken. Daar zijn he laas óók Nederlandse immigranten, die Australië een vrijgevochten land achten en zich van huwelijksbanden ontslaan. Daar zijn er die in vele jaren niets meer van zich lieten horen, soms vanwege de mentaliteit: ik wil niets meer met Neder land en Nederlanders te maken hebben. Hoe dan ook, het is heus niet onmoge lijk iemand te vinden, als hij gevonden wil worden, zo meende ook de heer G. van Ryn, hoofd van de Nederlandse Im migratiedienst In Sydney Reeds menig landgenoot is door deze dienst opge spoord en ook Hugo Dieleman zal wel worden gevonden, zo meende de heer Van Ryn. In een Australisch blad werd onlangs veel ophef gemaakt van het feit dat een Nederlandse immigrant reeds vele maan den ten onrechte in een zenuwinrichting zou zijn opgesloten. „We hadden deze man voortdurend on der onze cpntrole en zijn gepatriëring werd voorbereid", aldu6 werd mij medege deeld. Doch, ondanks alles, er verdwijnen in derdaad bij tijd en wijle op mysterieuze wijze personen ln dit uitgestrekte land. Hun vrouwen ontvlucht De „Northern Territory" is bijna an derhalf miljoen vierkante kilomeier groot. Het is praktisch onbewoond; elk van de 14.000 inboorlingen ln dat gebied, zou honderdduizend vierkante kilometer tot zijn beschikking kunnen hebben! De 5000 blanken die er wonen, tellen niet mee! Naar men fluistert uitten ln dit „never- never" reeds 500 gevluchte echtgenoten verborgen. Mogelijk zijn er méér Bekend is bijvoorbeeld, dat een 70- jarige handelsman uit Sydney, die nu 15 jaar geleden zijn vrouw en kinderen in de steek Het, er een heerlijk leventje leidt en vrienden, die klagen over hun te 6terk knellende huwelijksbanden, uitno digt hem te volgen. Hij zal ergens In het bos wel een boom voor de afspraak we ten te vinden, zonder da', de politie zich ermee bemoeit De inboorlingen zijn deze mannen, die door hen „huishoudelijke vluchtelingen" worden genoemd, welge zind. Uit dit alles moge blijken, dat met zo veel ruimte in Australië het zoek-reken van personen vele kanten heeft en min der 6erleus is, als op het eerste gezicht wel schijnt. e*v i f 9." IMP. PAPIER EN BOEK'AMSTEROAM VINGERAFDRUKKEN UIT CHINA 'lagen. Chinese moeder* he«tud«er ui. de vingertoplijnen vsn h««r

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7