HSIJJEZESHEi onzejeuqö-p&qinè^ Joop spaart lucifermerken SCHAAKRUBRIEK a 11 H jjf ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 door Co van der Steen-Pijpers ,.En Joop, wat zal het vandaag we- heeft, doet hij net zen?" ..Een kilo suiker en een pak- je thee." Met vlugge bewegingen maakt de kruidenier het gevraagde klaar. Alsjeblieft, jongeman! Zeg, jij spaart toch lucifermerken?" Onze brievenbus Hallo neven en nichten, amm Dat was me even ■BH een raar portret van die dame von- 1 den jullie niet. Ze bestond geheel IHWHay cijfers. Als je al Be die cijfers optelde. nHff kwam je tot het I getal 106. Enkele rciï||7J neven en nichten I hadden zelfs 115 of 125, maar meer dan HDHI 106 kan ik er heus I niet uithalen. De hoofdprijs gaat naar Gerdientje van Til- burg, de troost- prijzen naar Paula Verkerk Tony Tol en Aart den Ouden. Hartelijk ge feliciteerd alle vier. RA, RA, RA Deze week zal ik jullie maar weer eens laten piekeren. Probeer van de volgende raadsels maar gauw de antwoorden te vinden en als dat niet lukt moet je de volgende keer in de jeugdkrant kijken. Daar zul je dan de oplossingen vinden. 1. Leg de klemtoon op mijn eerste lettergreep en ik ben iets, dat het in ons land in de natuur nog al eens doet. Leg de klemtoon op de tweede lettergreep en ik poos- ben iemand, die gezag uitoefent Joops ogen beginnen te glanzen. „Ja meneer, nou en of! Ik heb er al over de honderd!" ..Moet je kijken, als je tien etiketten hebt. die op een pak lucifers zitten, dan krijg je vijf tig verschillende merken." Joop kijkt begerig. Vijftig tegelijk' Dan heeft ie vast de meeste van de hele klas. Alleen: hoe kom je aan tien van die etiketten? Ja. maar dat kost een rijksdaalder, en die heeft hij niet! Vlug loopt hij met de boodschappen naar huis. Als moeder nu een pak koopt, en mevrouw Van Dijk, en tan. te Gerda.. Maar dat zijn er nog maar drie. „Moeder, mag ik nog één pak lu cifers kopen?" Moeder schudt haar „Nee. manneke, ik heb nog twee volle pakken en zeven doosjes. Dat moet eerst allemaal op voor je weer nieuwe mag kopen." Joop zucht. Hij had het wel gedacht. Langzaam slen tert hij naar school. Hij wacht niet op Roel. Eigenlijk is hij niet eens vriend meer met Roel. Bah, zo'n flauw ventje. Vroeger was 't veel leuker. Vroeger, toen ze nog geen lu cifermerken spaarden. Maar nu.Als Joop zegt: „Ik heb er acht en ne gentig," dan zegt Roel: „Ik lekker honderd twee." Dat kan Joop niet goed hebben. Maar als hij de meeste Roel hem nooit meer kan inhalen. Alleen: hoe komt hij aan tien pak ken lucifers" Als hij tien pakken kocht, kon hij ze best langs de hui zen gaan verkopen. Maar dan moet hij eerst een rijksdaalder hebben. Een hele week pieker: hij over de vraag: hoe kom ik aan een rijksdaal der. Tot.'t Is vier uur. De school gaat uit. In de vierde klas trekt meneer De Leeuw z'n jas aan. „Joop, ik moet met de trein mee. ruim jij de klas even op? Schriften in de kast. pa pier in de mand.." „Ja meneer." zegt Joop, en gaat ijverig aan het werk. Oei, meneer heeft z'n vulpen vergeten. Maar in misschien in. Joop doet het open ziet., geld! Stuivers en dubbeltjes en kwartjes.. En helemaal bovenop een blauw papiertje, eenrijksdaalder Heel stil staat Joop er naar te kij ken. Stelen mag niet. Maar even le nen? Als hij nu direct de lucifers koopt en ze meteen gaat verkopen, dan kan hij morgenochtend de rijks daalder weer op z'n plaats leggen. Schuw kijkt hij om zich heen. Hij ziet niemand. Haastig duwt hij 't blauwe papiertje in z'n zak. Zo. kistje dicht, vulpen ernaast, lessenaar dicht. Dan rent hij de school uit, regelrecht naar de kruidenier. Even later staat hij op straat met in z'n tas tien pak ken lucifers. Gekocht zijn ze gauw genoeg. Maar nu verder. Bij tien hui zen aanbellen en klaar is Kees. Ja, 2. Men eet mij niet en drinkt mij niet; Men koopt mij niet en ziet mij niet; Er is geen kind, geen vrouw, geen Geen schepsel, dat zonder mij le- Met d ben ik een vrucht. Die ieder smaken zal. Maar zonder d Vindt men mij in de stal. met jullie gepieker. ■Qven lachen Loesje zit in de tuin, diep ln ge dachten. „Waaraan denk je zo?" vraagt moeder. „Wel moeder, ik denk daaraan, als er nu eens een bij op een brandnetel gaat zitten, zal dan de bij de brandnetel steken of de brandnetel de bij?" dat had Joop gedacht. Maar zo vlot gaat het niet. Soms is er niemand thuis. Soms heeft een mevrouw geen zin om naar beneden te komen. En soms zegt iemand alleen maar stug: „Nee!" Als 't al bijna tijd is om te eten heeft Joop nog zes pakken over. (Volgende week verder). En dan hier de briefjes. Wat had jij een mooi verhaal gemaakt Jack Verdouw, hoe was het in de va- cantie0 Alie Zwiers is ook al uit geweest, ben je toen nog in zee ge weest Alie of was het daar te koud voor? Brr wat lijkt dat me eng het topje van je vinger af. Flora Vuyk, is het al weer een beetje be ter nu? Wat een mooie boot had jij getekend Henk Sluytér ik vond hem prachtig hoor Jullie hadden mooie rapporten. Sjaak en Plet Stok, hoe vonden jullie het in de Diergaar de? Trees Vroegindewey heeft ook al een mooie tekening gemaakt, een vaas met bloemen. Welbe- dankt voor je mooie kaart Willy Ooms, was het fijn aan zee? Ma rijke Zijderveld, zeg van die fouten heb ik haast niets gemerkt hoor, je was er toch gekomen. Je brief was nog op tijd zo je ziet Hen- riette Pruim, schrijf je de volgende keer eens een langere brief? De eerste dag is nooit zo leuk om naar school te gaan Henk Teeuwen, maar je bent gauw genoeg weer ge wend. Wat een mooi gedicht had jij gemaakt Kokkie Valkenier, knap hoor. Hoe oud ben je? In- grid Thierry heeft me ook een mooie tekening gestuurd, wat kan jij goed poppetjes tekenen Ingrid. Dat vinden jullie zeker wel leuk zo'n klein zusje erbij Corrie en Dia Tim mermans, lacht ze al tegen jullie? Je had een mooi rapport Marijke Salomons, jij kunt goed lezen en mooi schrijven zeg, alle twee een acht. Ja het is niet zulk mooi weer geweest in de vacantie Marja den Otter, maar jij hebt je zeker toch wel geamuseerd? Ik ben blij dat je weer thuis bent uit het zieken huis Wim Wassink, ben je al naar het Druivenfeest geweest? Apple Wijnands is Üd van het tamboer- en pijperkorps, waar loop jij mee Ap- pie, met een grote trom? Ik heb jullie foto's heus wel ontvangen Teunis en Neeltje den Otter ik vond ze erg leuk. maar dat had ik al geschreven in het zondagsblad van 28 juli hoor. dat zijn jullie zeker ver geten. Jij hebt een goede vacan tie gehad Ria de With, dat merk ik wel. vast gefeliciteerd met je ver jaardag. He ben blij dat je het prijsje mooi vond Goof v. d. Water. Vond je het niet leuk Cocky Spronk, in tenten slapen? Elly har telijk bedankt voor de mooie kaart uit Breda. Viooltje nee ik ben nog nooit in Naarden geweest, leuk zo'n klein nichtje zeg. Ja die va- cantieweken vliegen voorbij Marijke Visser, leuk dat je ook nog naar het strand bent geweest. Ik heb ook wel eens blokfluit gespeeld Jos Wil deman, maar dat valt nog niet mee, hè? Heb je die brief zelf al ge schreven Rikkie Rosenbrand, dat vind ik erg knap van je hoor. Jij had je oplossing mooi uitvoerig in gestuurd Henriette M. Struijk. Rolschaatsen zijn erg duur Marga en Gerda Verwijs. Wippen en spe len in de zandbak is toch ook leuk? Misschien mogén jullie ze wel eens lenen van een vriendin? Ik zie je lopen sjouwen met je plant en je schooltas onder je arm, Jannie Vis ser, hoe was het op school? Wei- bedankt voor je mooie tekening Mar ja Vreeken. Een plaatsje voor je foto is er niet zo je ziet maar ik bewaar hem goed voor een volgende keer misschien Jan Odijk, bedankt hoor. Atie Westra zit nu in de twee de klas en krijgt nu handwerken, doe je best Atie. Ria Quist, Van Ooster- zeestr. 68a, R'dam 11 jaar •iririrü-Cr vraagt een corresponden tievriendin, Willy v. d. Well, Eendrachtsstr. 50a, Schiedam 13 jaar vraagt ook een meisje om mee te schrijven. Wie schrijft dit tweetal eens? De nieu we nichten en neven zijn deze keer, Carly Quist, Gretha Vos, Jaap de Zeeuw, Nellie van Wijk, Henk Teeuwen, Philip Philipse. Hartelijk wel kom. Jongens en meisjes de brievenbus gaat nu sluiten, de volgende week beantwoord ik de briefjes van AG, tot dan, dag allemaal, TANTE JOS. 52. Na een poosje begint Jimmy er echt plezier in te krijgen Van de kou heeft hij helemaal geen last meer en zo'n dik pak sneeuw is een prachtig gezicht. Nee, hij denkt er niet aan terug te keren. De stemming van Magnus is niet al te best en in zo'n hotelkamer begin je je gauw te vervelen- En oh, wat kan je in de sneeuw fijn spelen. Met al z'n vier poten gaat Jimmy aan 't werk en de sneeuw spat hem om z'n oren. Dan gooit hij zich op de grond en rolt een heel eind verder. Zijn oren be ginnen te gloeien, zo warm krijgt hij 't. Die dwaze Jimmy. Hij denkt he lemaal niet aan z'n nieuwe pak, dat hij vandaag voor 't eerst aan heeft Zijn broek en jasje zitten vol dikke klonters. Maar die zijn er wel af te krijgen. Na zich een beetje opgeknap: te hebben, zet Jimmy zijn wandeling voort. Hij zal wat beter op z'n goeie pak passen. Maar wat hoort hij daar? 't Is net of er iemand staat te lachen. Zo vlug hij Ikan loopt hij in de rich ting van 't geluid. 53- En ja, nu ziet hij 't. Een eindje verder staan drie vogels, die er grap pig en tegelijk deftig uitzien, 't Is net of ze een wit vest onder een zwar te jas dragen. Jimmy heeft deze mooie vogels nooit eerder gezien Maar opeens herinnert hij zich, dat z'n moeder er hem wel eens van ver teld heeft. En ook schiet hem hun naam te binnen 't Zijn pinguins. Een beetje verlegen komt Jimmy dichterbij. De vogels hebben hem ook gezien. Ze gaan wat meer bij elkaar staan. Net of ze bang zijn. Dat grote dier in een matrozenpak ziet er ook zo vreemd uit. „Wie ben je en wat kom je hier doen?" vraagt een van de pinguins. Jimmy is nu vlak bij gekomen. „Ik ben een beetje aan 't wandelen. En nu ik jullie heb ont moet wil ik graag nader kennis ma ken. Mijn naam is Jimmy en ik ben van plan een reis door de wijde we reld te maken." Beleefd heeft Jimmy z'n muts afgenomen en hij knfkt de pinguins vriendelijk toe. 54. De pinguins kijken elkaar eens aan Ze vinden Jimmy wel een vreem de sinjeur, maar toch ook wel aar dig. „We zijn blij met u kennis te maken," zegt de een, die steeds 't woord doet. „Voor een lang gesprek hebben we nu echter geen tijd. Want we staan hier te wachten op ize ko ning." Dat vindt Jimmy erg leuk en hij besluit hier een poosje te blijven Zc'n buitenkansje kan hij zich niet laten ontgaan- De pinguins steken de hoofden bijeen. Ze kijken Jimmy niet aan en voeren een lang fluisterge sprek. Wat zal de koning zeggen als hij straks in hun gezelschap deze won derlijke gast ziet? Misschien zal hij wel boos worden. Jimmy mehkt wel, dat de deftige vogels een beetje met hem verlegen zijn. „Misschien bevalt mijn kleding jullie niet? vraagt hij zo vriendelijk mogelijk. „Dit pakje heb ik alleen aangetrokken omdat 't hier zo koud is. Maar als jullie liever hebben dat ik doorloop, dan wil ik dit graag doen..." Verder komt hij niet. De koets is er al. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Gondreinetstraat 125, Den Haag. Verstoppertje spelen i de klok elke 14 dagen zetten. In het bijzonder gaan dan onze gedachten uit naar hen, die dol op scha ken zijn doch het nog bij lange na riict zover gebracht hebben dat zij, een dia gram bekijkende, met één oogopslag kunnen zeggen: „Aha, dat gaat natuur lijk zó". Wij kunnen ons zo indenken dat die meer eenvoudige zielen op schaakgebied af en toe met een zekere weemoed staren naar het onbegrijpelijke in hun hogen zelfs onoplosbare dat zij op die diagrammen te zien krij gen. En dan bekruipt ons de lust het hun wat gemakkelijker te maken, hun een aanwijzing te geven, welke dan ge woonlijk van cryptogrammatische aard moet zijn, want. ziet U. -het mag óók weer niet al te gemakkelijk worden. Een bijzonder prettige en toch niet hinderlijk opvallende vorm van „hulp betoon" is die waarbij de opgaven door een gemeenschappelijk kenmerk ver bonden zijn, waarbij dus door het ge heel een rode draad looot. Is men deze eenmaal op het spoor en hééft men een maal één opgave gevonden, dan bestaat een gerede kans dat men de gehele serie vlotweg oplost. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 25 augustus j.l. 1. Probleem van Walters: 1. e8T d6, 2. a3 Kxa3 3. Te2 Ka4, 4. Ta2 mat. 2. Probleem van Shlnkman: 1. Pe8 Kd6, 2. Kd4 Kc6, 3. Dd5 mat. 3. Probleem van Tchelebi: 1. Lb3 cxb3, 2. Ta2, bxe2, 3. b4 mat. 4. Probleem van M. D. Blumenthal: 1. Tb8 en de rest vindt U zelf wel. Vieren maaren dan steeds hoger. Door de onderstaande drie opgaven loopt weer zo'n rode draad. En de hier op betrekking hebbende aanwijzing vindt U in de titel van dit korte schetsje. We zeiden al dat de aanwijzing crypto- grammatisch is! KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL: 1. On welwillend, 6. oosters kle- t dingstuk, 11. droogplaats, 13. keer, 14. overtrek, 15. baal, 16. taaie schil, 18. plant, 20. verschrikkelijk oord, 21. middelbare leef- tij d, 23. voordeel, 24 speelgoed, 25. zangnoot 26. insekt, 28. insekt, 30. dicht, 31. stekelvarken, 33 I traag persoon, 35. boom 36. vlug, 38. stop, 40. oog appel, 41. vloeistof, 43 zwart agaatsteen, 45. I baardje, 47. voegwoord, 149. dier, 51. vogel, 53. I boom, 54. voedingswijze, 156. vod, 57. naschrift on der brieven, 58. hoeveel heid, 59. ernstig, 61. on meetbaar getal, 62. gevan genis, 63. kerkelijk lied. 65. metaal, 67. vrucht, 63 droogplaats, 70. vrucht, 72 onstoffelijk deel van de mens, 73. steensoort, 74. arrest op goederen. VERTIKAAL: 2. Nieuw, 3. vertrokken, 4. stad in Duitsland, 5. grondtoon, 7. maanstand, 8. niet op waarheid berustende ver telling, 9. Chin, munt, 10. voegwoord, 12. speelgoed, 14. insekt, 15. stoel, 17. treurig, 19. heet, graag, 20. scharnier van een hengsel, 22. zwaar, 24. vruchtje, 25 vermoeid, 27. retour, 29. gereedschap, 32. steen, 34. uit de kluiten gewassen, 37. kern, 38. dier, 39 zoutoplossing, 42. buigzaam, 44. gesloten, 46. nauwgezet, 48. ver hoogde toon, 49. einder, 50. viering van een ge denkwaardig feit, 52. pluis, 54. gezet, 55 baan voor balspel, 58. maat, 60. pottenbakkersklei 62. land bouwer, 63. vaas, 64. poeder, 66. oude heer, 69. bladgroente, 71. zangnoot, 72. pers. voornaamwoord. Oplossing doorlopend kruiswoord raadsel van 1 september HORIZONTAAL: 1. ongezellig; mak, 2. peer; opaal; aera, 3. zeven; atol; tuin, 4. era; neus; pul; net, 5. tsaar; leus: Oslo, 6. el; raket; stoa; M.O., 7. banket; trekker, 8. eg; oor; teerling, 9. even; nerts; Ee; si, 10. non; sensatie; at, 11. somber; eland; Aa, 12. graaf; Ate; Dz.; spa, 13. elan; abt; Eli; aar, 14. zeldzaam: sesam, 15 ion; puts; sul; pro, 16. neo; oud; etui; ode, 17. dik; prak; arg; les. VERTIKAAL: 1. Opzet; eb; eensgezind, 2. neer slag; voor; Leo; ei, 3. gevaar; noenmaal; nok, 4. eren; aak; ons; band; pop, 5. zon; erker; neef; azuur, 6. epauletten; rabat; da, 7. lat; setter; set tas; E.K., 8. la; opus; re; tal; Eem; sta, 9. Illuster stad; L.S.; uur, 10. gat; loo; kleinzielig. 11. meun saki; eed; sas; pol, 12. Ariël; mensaap; aarde, 13 kantoor; gitaar; moes. INZENDINGEN Inzending per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzleoplossing". Prijzen: 1. 5—1 2. 2.50; 3. 2.50. Wit geeft mat ii 2. Probleem va twee zetten. Makovsky i mm h w w mm V: jp up ;:v abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. 3. Probleem van Rothenberg All i 1 m im. Wit geeft ln drie zetten mat. Toreneindspel Als toegift krügt U een toreneindspel- letje voorgeschoteld. Wat dunkt U, zal wit dit nog kunnen houden? Laten wij het antwoord maar ineens geven: Dwars tegen alle regels in weet wit te winnen! Wilt U eens proberen uit te vinden hoe in z'n werk gaat?

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16