Russische Moeder Heldinnen Jean Patou en Victor Stiebel LUCHTBALLONNETJES houden van tweed Nu zijn ze er nog! Je draait maar aan een knopje Heer in Holland Onze grootmoeders ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 doen zwaar werk in de mijnen De laatste twintig jaar hebben werkende vrouwen een steeds gro tere rol gespeeld in het publieke leven. Gedurende de oorlog vol brachten zij tal van werkzaamheden, welke tevoren alleen voor mannen bestemd waren. Deze ontwikkeling gaat steeds verder. De vrouwen zijn langzamerhand een belangrijk onderdeel geworden van de arbeidskrachten en van de arbeidersbeweging over de gehele wereld. Met deze vrij rustige constatering van feiten begint een brochure, die is uitgegeven door het Internationaal Ver bond van Vakverenigingen, het IVVV, dat 54 miljoen leden omvat en over 81 vrije landen is verspreid. Het Neder landse NW maakt er deel van uit (het CNV en de KAB zijn aangesloten bij het Int. chr. vakverbond). De brochure van het IVW is bedoeld als actie tegen de pogingen van hel (communistische) Wereld vakverbond, het WW, om vrouwelijke arbeidskrach ten aan te trekken. Het WW, dat be weert 80 miljoen leden te hebben, vindl zijn aanhangers vooral in het Sowjet- bloc en communistisch China. Het ern stige bezwaar, dat het IVW tegen de communistische vakbond heeft, is, dat het arbeidskrachten en dan speciaal vrouwelijke, op valse voorspiegelingen tracht te lokken. Wel eist het WW, zo zegt de brochu re van het IWV, gelijkheid van betaling voor man en vrouw. Maar het is een be kend feit, dat de vrouwen in de Sowjet- unie de zware arbeid verrichten, die vroeger alleen door mannen werd ge daan. Overal in de Sówjet-unie en itt de satelliet-staten, en in communistisch Chi na doen gespierde en stevig gebouwde vrouwen de zwaarste arbeid, op straat, in fabrieken, bij bouwwerken en in de mijnen. Dit is meermalen geconsta teerd door toeristen en arbeidersdelega ties in de USSR. terwijl de communis ten zelf in hun eigen tijdschriften daar propaganda mee maken. „ZELFZUCHTIG" De waarheid is, dat deze vrouwen thuis dan nog de zorg voor haar huis houding, haar gezin en haar kinde ren hebben. En zij, die deze slaven arbeid weigeren worden door de ra dio „zelfzuchtig" en „onproduktlef" genoemd. De meeste vrouwen in het Sowjet-bloc moeten dit zware werk wel doen, omdat het lage loon van hun mannen vaak niet voldoende is om rond te komen. Reeds in 1842 nam het Britse parle ment een wetsvoorstel aan, waarbij on dergrondse arbeid voor vrouwen verbo den werd. Andere landen volgden dit voorbeeld. In 1935 nam de Int. Labour Org. een dergelijk besluit voor de gehe le wereld. In de Sow jetunie en in Polen worden de vrouwen echter aangemoe digd in mijnen te werken en duizenden doen dat ook. Delegaties, die Rusland en communis tisch China bezochten concludeerden, dat al het zware werk daar door vrou wen geschiedde, of in elk geval: werk dat in Engeland alleen door mannen wordt gedaan, werd daar door vrouwen verricht. Overal waar zwaar, vuil weVk te doen was, waren dat dederi. cheren in zware militaire uitrustingen. En die vrouwen, die in de arbeidspro- duktie en in oorlogsoefeningen uitmun ten, krijgen een onderscheiding en wor den „heldinnen van de Arbeid" of „Moe der Heldinnen" genoemd. Zij wo met 6 tot 12 kinderen in de •j.Orde Moeder Heldinnen" opgenomen. De brochure van het IVW komt tot de conclusie, dat het Wereldvakveibond niets zal doen om een eind te maken aan de exploitatie van vrouwen achter het IJzeren gordijn, dat ze ook niets zal doen om vrouwen uit de mijnen en de arbeidskampen te halen en dat er zeker niets gedaan zal worden om het loon van miljoenen vrouwen te verhogen. Het communistische WW moge dan beweren, dat de vrouwen in het Sowjet- bloc en in communistisch China haar rechten hebben in d'e praktijk blijkt, dat dit betekent dat zij recht hebben zware arbeid te verrichten in fa brieken, mijnen, op collectieve boerde rijen, bij bouw- en wegwerken en in het leger, terwijl zij bovendien nog haar huishouding en kinderen' hebben. Het IVW heeft getracht met deze brochure, de ogen te openen van vele niet-communistische vrouwen, die uit idealistische overwegingen deelnemen aan activiteiten van communistische mantelorganisaties, zoals de Women's Int. Democr. Federation en de (com munistische) Ned. Vrouwen Bewe ging:. Nu zijn ze er nog, de cantha- rellen, die maar een klein poosje -u per jaar op onze tafel kunnen verschijnen. Goedkoop zijn ze niet, meestal dertig cent of meer per ons en daar komt ook nog het afval bij! Maar voor een keer mag het wel eens, zullen we maar zeggen. Ragout van cantharellen kunt u als vul ling gebruiken voor bijvoorbeeld to maten, maar ook in eierpannekoeken is dit een smakelijke vulling. U begint met de cantharellen (rekent u maar ongeveer anderhalf ons per per soon) goed te wassen. De onderste delen van de stelen snijdt u er af en de lelijke plekken worden verwijderd. Dan legt u de cantharellen in een ver giet (met een bord er onder) en drukt ze voorzichtig uit. Het vocht kunt u eventueel betvaren om de ragout wal „losser" te maken. In een halve liter melk kookt u de can tharellen even op. U voegt een klein blokje van een of ander soepsoort toe en op die manier verkrijgt u de ragout Per flensje wordt één ei met ruim een eetlepel melk, een halve eetlepel bloem en een snufje zout geklopt. Vlug bak ken op een heet vuur. Het is niet nodig dat de bovenkant geheel gestold is. In het midden leggen we een hoopje van de paddestoelenragoüt en vouwen daai de zijkanten van de pannekoek als lap jes overheen, zodat we een soort loem pia vormen. Het is een smakelijk en voedzaam maal, en als u die loempia's schikt op schotel met tomaten en sla, ziet het er feestelijk uit. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI, Jean Patou is een Fransman cn Victor Stiebel een Engelsman, maar beiden hebben een voorliefde voor tweed. De Franse ont werper maakte het japonnetje, uitgevoerd in rode tweed. Het illedig tot z\jn recht gekomen get tollige poespas glad i iudig is het ontwerp gehouden. De Engelsman ontw van havanna-kleurige iw een pakje, dat al heel charme ontleent aan perfecte snit. De blouse, er onder gedragen wi bedrukt GEBRUIK VAN ELECTRICITEIT NEEMT STEEDS TOE Ontstellend was wat in Tsjecho- Slowakije werd waargenomen: vrou wen sjouwden er zware zakken met suiker en meel van 150 tot 200 pond, en soms zelfs tot 400 pond. In Polen gebeurt dit werk tot het laatste mo ment door zwangere vrouwen. De brochure van het IVW vraagt: denkt men soms dat de vrouwen dit voor haar plezier doen? Ook alweer om de gestelde normei, te bereiken en om de noodzakelijke bijver dienste maken vele meisjes en vrouwen overuren. In Poolse textielfabrieken wordt dagelijks gemiddeld voor 20 pet. ,-ergewerkt. In de nieuwste voorschriften voor Sowjet-vakbonden worden de arbeiders og meer opgezweept om de produktie- ecorcs te verbeteren. Er zijn rappor ten binnengekomen over 1013-urige ar beid voor vrouwen bij zulke lage tem peraturen dat de vingers der me»sjes bevroren. Soms moeten zij werken bij gaslicht, terwijl het gas uit een oude gaspijp lekt. WAPENHANDEL In de landen achter het IJzeren gor dijn worden vrouwen, zelfs moeders op geleid voor de wapenhandel, zij leren schieten, militaire oefeningen en mar- „Heldinnen van de Arbeid" maar zouden ze het ook van harte zijn? Het gaat zo gemakkelijk, vindt u ook niet? U drukt op of draait aan een knopje, of u stopt een stekker in een stopcontact en u hebt licht, muziek, warmte, een functionerend broodrooster of strijkijzer of wasmachine, heet water, kookgelegenheidnoemt u maar op. Het gaat zo gemakkelijk! Stelt u zich voor dat de tijd opeens, laten we zeg gen, zo'n twintig jaar terug draaide. Nu ja, toen waren vele van die bovenge noemde huishoudelijke apparaten er ook al wel, maar toch niet in 'die hoeveel heid die we tegenwoordig kennen. En steeds komen er maar niei snufjes bij. Dat is op de a.s. najai Niet alleen dames hebben haar modeshow vergis u niet! Ook de heren weten er van mee te praten, al zullen ze het waarschijnlijk nooit willen bekennen. Maar in elk geval zal van 10 tot 14 september in het RAI-gebouw in Amsterdam een He- renmodebeurs gehouden worden. Daar wordt aan letterlijk alles, wat de man op en aan heeft, aandacht besteed, en daar zal de bezoeker duidelijk worden dat zich op het gebied van de man nenmode zo ongemerkt heel wat ver anderingen hebben voltrokken. Neem alleen maar eens de over- hemden: sommige met puntkraagjes, andere met afgeronde punten. Truien, jacks en sweaters ondergaan steeds weer wijzigingen en wat de lengte nan. de jassen betreft: wist u dat QNZE kinderen zijn weer ste moeten zij zich daér beurs in Utrecht al heel duidelijk te merken. Jaren geleden waren er maar een paar stands waar men iets op het gebied van de elektrotechniek kon zien, later kwamen er steeds meer stands bij; vorig jaar waren er inzendingen van 96 firma's en besloeg de totaal oppervlak te 4.450 m2, dit jaar wordt er in "de Ju liana- en Margriethal een aparte Elek- trobeurs gehouden met 273 inzendingen en een expositieruimte van 7.000 m2. Dat is geen kleinigheid en dat de monstreert wel duidelijk, dat er een ge weldige groei zit in het gebruik var elektrische energie. Wist u, dat het bru- toverbruik van elektriciteit sinds 1946 verdrievoudigd is? Natuurlijk ligt dat voor een groot deel aan de omstandigheid, dat het indus trialisatieproces van Nederland zo'n stormachtige ontwikkeling doormaakt. Maar daar volgt toch direct op. dat de „elektrificatie" van het huishouden, om het zo maar eens te noemen, gestaag toeneemt. Industrie, huishouding en openbare verlichting zijn de drie toe- passingsgroepen, die 'licht, kracht er. warmte van de elektriciteitscentrales ontvangen. U weet waarschijnlijk dat het bruik van een vermogen van 1 kilowatt gedurende één uur, 1 kilowattuur (1 kWh) genoemd wordt. Het is wel inte ressant te weten wat daar allemaal mee gedaan kan worden. Met 1 kWh kunt u een stofzuiger 3 tot 3% uur gebruiken, een broodrooster 2 uur en een theelicht je 20 uur. U kunt 25 uur naar de radio luisteren fen 6 uur lang naar de televisie kijken, en intussen brandt uw straal kacheltje één uur en draaien de wijzers van uw elektrische klok 1 maand. Uw man kan zich 400 maal scheren kunt 2 tot 2Vz uur strijken. Tien tot een uur lang 8 kg een gloeilamp twaalf maal kunt i wasgoed wassen er 100 watt brandt 10 Steeds komen er verbeterde uitvoerin gen. van bestaande apparaten. Als u een bezoek brengt aan de jaarbeurs, zult u dat zeker merken. Een Duitse firma bijvoorbeeld brengt een niei automatisch strijkijzer. Het handvat voorzien van een dubbele duimholte de snoeruitgang zit in het midden. Het controlelampje zit duidelijk zichtbaar in de kop van het handvat. Dan is er ook een nieuw model stofzuiger (Engels) waar u misschien al eens van gehoord had. Die stof zuiger is bolvormig en heeft een rek bare slang, die 4.25 m lang kan wor den. Zonder de stofzuiger te ver plaatsen kan men de grootste kamer schoonmaken en tot zelfs boven aan de trap kan men nu zuigen. Uit Duitsland zijn een ventilatorkachel en een badkamerkachel met gesloten elementen afkomstig. En voor haar, die zich mogen prijzen in het gelukkige be- zit van een koelkast, is het interessant -x te vernemen dat er een „aroma-protec- tor" bestaat, welke er voor zorgt, dat „gevoelige" levensmiddelen de zg. koel- trtrivtrü-ü-irtriririririritü-A-irtrü-üirü-triririrtrir kastsmaak niet meer aannemen. aan mag stellen. De veiligheid bij het gebruik van elektriciteit is uiteraard van het hoogste belang. Daarom is in 1927 dan ook de N.V. KEMA in Arnhem opgericht, die onder zoekingen en keuringen op elektrotech nisch gebied verricht. De KEMA keurt materialen en toestellen om het publiek te beschermen tegen de gevolgen van het gebruik van ondeugdelijke materia len. De uitspraak van deze NV is al leen maar adviserend, niet bindend. Maar een elektrisch toestel met een KEMA-keur is voor het publiek een waarborg geworden. Erg praktisch lijken ons ook de elek trische handdoekenrekjes, die perma nent met olie gevuld zijn en óf met voetjes, óf met muurbevestiging gele verd kunnen worden. Amerikaans is de wasmachine, die na het wassen als was- wasdroger gebruikt kan worden. Vol automatisch is een Duitse wasmachine, die de was zonder bijkomende appara ten zelfstandig afwerkt. Of deze nieuwigheden zullen voldoen, staat te bezien. Pas in de praktijk kan worden bewezen, of deze apparaten be staansrecht hebben en of zij voldoen aan de eisen, die men er redelijkerwijs wisten het cil korte jas langer maakt? U kunt het allemaal zelf gaan beoordelen in Amsterdam. Niet voor in de resen... „Parasite" heet dit hoedje, dat ont worpen is door de Engelsman Hardy Amiesj Het is een turban van goud kleurige zijde, kunstig gedrapeerd en niet minder kunstig geborduurd met pailletjes en rose en witte pa reltjes. Om de bandeau, want veel meer is het eigenlijk niet, bijeen te houden, is de bol van groene velours verstevigd aan de binnenkant school gegaan. Al of niet met de ouderlijke vermaning: „en nu van 't begin af aan hard werken hoor, zodat je Kerstrapport goed is. Denk erom dat je het nu niet weer ov 't laatst laat aankomen!" inspannen? Straks komen de repetities weer en je zal altijd 2ien, dat juist als je daarvoor leren moet, er catechisatie is op zo'n avond. Die laat je dan natuurlijk schieten. Het mindere moet voor het meerdere wijken. Gaat het zo niet in de praktijk bij Te vers liggen deze ouders velen! Dét hebben wij er nu gemaakt. Wij, ouders. of wacht hen een baan, die wankele waarde hen vooral in 't begin hele- noeste arbeid maal opeist? Nu wij dit nieuw semester aards bezit. We zijn als die bekend. Hebt u al eens het boekentitel-spel gedaan? Spreekwoorden voorstellen? zijn ingegaan, moeten die ik mij nog met de luchtballonnen, Een bijbels raadselspel? 't Is nog de dagen van gruwe lijke topspanning in 't ge heugen. Zij zullen er nu eens even van meet aan achterheen zitten! Edele voornemers bezielen ons, ouders. Zélf draaien we weer op volle toeren en dan zr.l die lieve jeugd waar wij ons zo voor uitsloven, de kantjes erbij aflopei wij maar krom liggen voor schoolgeld, boeken, kleren, bijlessen misschien? Zie je kind de zo tegen die wiskunde, te- u gen handelsrekenen op? Dan moet je je juist tot het uiterste 1 inspannen Deze totaal omgekeerde volg orde. Deze onaer-waardering van het échte, eeuwigduren de leven. Wij hebben onze kinderen van God te leen. Zij zijn van Hem en we heb ben bij hun doop beloofd, dat wij hen voor Hém zouden opvoeden. Maar als Hij op een avond, dat ons kind een repe- En titie voor school moest leren, dat kind roept naar de cate chisatie, achten wij mét het kind de repetitie aardrijks kunde helangrijker. We zijn ervan overtuigd, dat het ons tóch al zwaar lerend kind een die vakken jéór verlies zou kosten, als cue vaKKen toch eens, ieder per- mijn jeugd heri soonlijk, goed Bezinnen op hoek van de Spuistraat deze dingen. Nog altijd zegt het Spui stond hij vroeger Jezus; „Zoekt éérst het ko- Den Haag. Een troi ninkrijk Gods en alle andere schone ballonnetjes dingen zullen u toegeworpen worden." Wat is toch eigenlijk de zin gaaf zo'n jaarfeest-programma in elkaar te zetten. Mij ont breekt de tijd u uitvoerig Den Haag. Een tros wonder- hierover te schrijven, Dat i knoop jasje be- worden. Overpeinzingen van Margaritha het iedere week de catechi' satie en de jeugdvereniging zou bezoeken. „Een jaar lan ger op school? Heb je dat het ^essentieële: - - niet over voor het onderwijs de les Godsdienstonderricht aangaande de weg, die zij w „i yoor Mjjn heiUg aangezicht moeten bewandelen?" van ons harde werken en het Ion ploeteren van onze kinderen? voelde ji Waartóé? Onlangs schreef de redac trice van „Zonnewende" mij; „Het is zo heerlijk dat wij alle dingen mogen doen als voor de Heer." („Zonnewen de" is het blad door en voor zieken). vestigd. Kreeg je als kind beter mondeling te bespreken, van je moeder zo'n iode bal- Raadpleeg de verschillende leden nog eens. Wat de één niet weet, weet de ander soms avond. Mevr. Den D. te Sch. Dank voor uw fijne brief. Van harte leef ik met u mee. In een artikeltje hoop ik nog eens op uw schrijven terug te ko- ;en stuiver, dan men. je zielsgelukkig. Maar ééns was die man-met- de ballonnen aan 't vechten. Het was een hele rel en op een gegeven moment hoe, dat weet ik niet maar daar 00k veel gingen al die prachtige op- u schrijft Er ziin aan i< geblazen ballonnen de lucht zaak zóveel (^tten, terug. In grote lijnen ben ik het wel met u eens, naar mijn mening „evaarlijks in wat schrijft. Er zijn aan iedere Overal bloeien nu weer grote bossen witte kamillen. Ze zijn niet alleen mooi om naar te kij ken, maar geplukt en gedrc een bijzonder goedkoop middel om er lief uit te zien en zich prettig te gevoelen. Wat u dan wel alle maal met die kamillen kunt doen? Hier volgen een paar oude en vertrouwde huismiddeltjes: Is u blonde haren hebt, die een beetje donker zijn geworden daardoor iets van haar goudglans hebben verloren, moet n eens een handvol gedroogde kamillen in een pannetje water trekken als thee. Zeef het vocht door een doekje en bevochtig er het haar mee na het wassen. Het licht er een heel stuk van op Misschien bent u wel eens heel ver drietig geweest en hebt u stilletjes in een hoekje een poos zitten huilen. En hoe naar was het toen dat iedereen die uw behuilde ogen zag, meteen die huilpartij door had. Hopenlijk gebeurt het nooit meer, maar „het is hier een tranen dal", zegt het versje, dus: Bij een volgende keer maakt u van oude stof twee zakjes en u vult ze met gedroogde kamillen. Leg ze een paar minuten in kokend water, laat ze even afkoelen en leg ze dan op uw beschreide ogen. Na een poosje zullen alle sporen van tranen ver dwenen zijn. Ook moet u dit mid deltje eens toepassen als u een hele dag hard gewerkt hebt en 's avonds uit moet. Al gaat u alleen maar tien minuten languit liggen met die com- presjes op uw ogen ze zullen] stralen als sterren. Natuurlijk gebruikt u ook wel eens I een stoombad, dat is vooral zo goed om een huid met puistjes eens op te knappen. Zo'n stoombad heeft echter meer waarde als u in het kokend water een handvol kamillen strooit, en het water dan even flink omroert. Kamïllenthee is heerlijk verzachtend voor ontstoken plekken in de mond. Men moet er de mondholte een paar maal achtereen mee uitspoelen en er de keel mee gorgelen. En tot slot moet u kamillen ook eens ge bruiken als u een voetbad neemt. Pijnlijke en branderige voeten knap pen er heerlijk van opl Gehoord dat nylon kledingstukken, ak te bleken, ln een onge- een goed reini- bruikt sopje gingsmlddel moet ongebruikt sopje kunnen nl. nog geen vet- of vuildeeltjes van an dere oorsprong aanwezig zijn, zo dat deze zich ook niet aan de nylon vezel kunnen hechten. Gezien Rijnstenen Gelezen ln Contactblad „Op Weg", dat op de Vrouwenzendingsdag in Amster dam op donderdag 27 september, mevrouw prof. dr. H. Kohlbrugge, die opnieuw een bezoek bracht aan Perzië, bereid gevonden werd te spreken over het nabije oosten en de Islam. piekert het meisje repeterende breuken, straks volgen de vorige avond weinig rechtgebracht heeft met het huiswerk. Straks gauw nog die „Nee Here, echt niet, want e hebben ze thuis al genoeg ook an U verteld en die catechi- ring Groetje satie, die jeugdvereniging, dat staan hier op aarde. Dit gaat allemaal voorbij. Dat kan Kijk, alles doen voor de Heer. Dan is ook niets van wat wij doen ijdel werk. We moeten zo heel erg oppassen voor overwaarde ring van het intellect, maai de overwaarde- materieel be- Weg. Voorgoed. eiomiiiiU Wat een verdriet is dit tel- uiteraard ®lge2!r kens weer voor .eder kind, nu al generaties lang, als zo'n ballon opeens de lucht in gaat! Daarom is het wel goed, een kind op deze schok vóór te bereiden. i kort stukje één het boek op zijn knieën ligt. Meerdere ogen dwalen weg van de leraar, 't Is „maar" Godsdienst. Die andere vakken zijn belang- school af rijk. Daar staat de zweep des drijvers achter. Tot het uiter- in orde. Als van de school af zijn." Dat ellendige: „later" leven! Zodra zij vandaag nog radicaal afgebro ken worden. Ook voor onze kinderen. Ze hoeven alleen maar eens één keer onvoor zichtig de straat over te ste ken. Zodra er een oorlog ont brandt worden wij ~gj plotseling bewust Zouden we ten aanzien van al ons bezit, onze kennis en onze macht niet moeten staan als tegenover luchtballonne tjes? En onze kinderen voor bereiden op het alles eens te ^et moeten en te kunnen ver- hoop ik liezen? MARGARITHA nog niet eens goed, kan uit werken. En denkt u eens aan de enorme verscheidenheid van onze lezers en lezeressen, niet in ieders leven is zo duidelijk Gods Vaderzorg en Zijn Zegen te zien als in het uwe! Wie telt onder ons de naar menselijke mening onverhoorde gebeden? Mej. N. C. O. te Den H. Op t u mij schreef, lezers nog eens te attenderen. M. A. E.—N. te R'dam. ook Tot mijn spijt zijn de door bedoelde boekjes mij niet Willen de overige brief schrijvers nog even geduld hebben? Met en zonder blouse De juffrouw van hei plaatje demon streert dit mouwloze vest zonder blouse, maar vanzelfsprekend is het daar heel goed mee te combineren. Ook bij een mantelpakje staat zon vest erg aardig. Het. kan gemaakt worden van alle min of meer stevige stofsoorten, corduroy bijvoorbeeld of vilt. Een klein ruitje zal het ongetwijfeld ook goed doen. Voor patroon 225 heeft u 75 cm stof van 140 cm breed nodig. Patronen zijn verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48, terwijl maat 42 apart besteld kan wor den. De patronen zijn d 0.40 aan onze bureaux verkrijgbaar. Ze kunnen per post worden toegezonden, indien u .aan de voorzijde van de briefkaart waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel 0.50 aan postzegels plakt. Na 15 september worden geen bestellin gen meer aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15