star ■In acht maanden groeit nieuw land: Flevoland Vanaf 13 september gaat het water langzaam zakken MADURODAM Wereldgezinscoiiffres in Ridderzaal gesloten Italianen werden in Duitse landbouw teleurgesteld Strategische industrie herries 1934 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 at Dijkdichting wordt historisch moment O (Van onze speciale verslaggever) TRIEST EN GRIJS is het IJsselmeer voor Harderwijk. Maar als eer rechte'lijn van groen en bruin steekt er een door mensenhanden ge- I maakte dijk door dit grauwe water naar de horizon: Nederland wint nieuw land, en die dijk, die nu zo machteloos naar de horizon wijst, zal later een 'vruchtbare polder beschermen. De Oostelijke Flevopolder, waarvan de ringdijk volgende week gesloten zal worden. En als de dijk voor de r 54.000 ha grote Oostelijke Flevo-polder dicht is, zullen drie gemalen den lang malen om al het water uit de polder te krijgen. Elke dag malen kost vijfduizend gulden en zo'n volle dag pompen met de acht pompen van de drie grote, moderne ge malen, doet het water boven het nieuwe polderland maar één centimeter dalen! En daarom is Rijkswaterstaat veertien dagen geleden begonnen, bij laag water op de Waddenzee, de sluizen in de Afsluitdijk bij Kornwerderzand open te zetten en het IJsselmeer zo 'te laten spuien. Nij blijkt, dat iedere dag spuien het niveau van de gehele IJsselmeer één centimeter doet dalen. Als de dijk om Oostelijk Flevoland nu dicht is. is het niveau van het water dertig |Centimeter lager dan men kelijk berekend had. En dat scheelt bij de droogmaling van de nieuwe polder dertig dagen malen, een besparing van 150.000. Ten noorden van Lelystad zal de ring dijk gesloten worden, dat wil zeggen, eer van de twee keileem-dijkjes, waartussen het eigenlijke dijklichaam gespoten wordt, zal dan dicht zijn. De grijperkranen, die de bakken keileem in het water pion; vorderen in die laatste dijk-opening honderd meter per dag. Ze hebben een halve kilometer vol te storten. Na de dichting en het opspuiten het dijklichaam, zal de hele dijk als ring volkomen vrij in het water van IJsselmeer liggen, aan beide zijden eender bespoeld door het grijze water. Dan draait men in het gemaal Lovlnk bij Harderwijk, in gemaal Wortman bij Lelystad en gemaal Colijn bij Ketelha ven de schakelaars om en met acht maal zeshonderd kubieke meter per minuut zal het water uit de nieuwe polder wor den gezogen. De volgorde van inpoldering van de Zuiderzeewerken lijkt wellicht vreemd, maar is dat niet. Dat men na Oostelijk Flevoland niet eerst het daaraan vastlig gende Zuidelijk Flevoland gaat droogma ken, maar eerst de Noordelijker gelegen Markerwaard, heeft de volgende redenen: Men heeft in het IJsselmeer een slibbe- weging waargenomen, die slib van de plaats, waar later de Zuidelijke Flevopol der moet komen, naar het vrije IJssel meer voert en als men de Markerwaard- dijken eerst legt, houdt men dat slib vast op de plaats waar men het het beste ge bruiken kan: in zuidelijk Flevoland. Als men bovendien Zuidelijk Flevoland eerst maakt, moet men de noorddljk ter kering van de golfslag van het nog grote, vrije IJsselmeer zwaarder maken, dan die dijk later (als kanaal-dijk) behoeft te zijn en dat kost miljoenen meer. Maakt men eerst de Markerwaard, dan kan men de dijken van Zuidelijk Flevoland „in de luwte" daarvan precies zo hoog maken als zij zijn. Droog Na zeven acht maanden volgend voorjaar dus komt de bodem van Ooste-, lijk Flevoland droog. Aan de Elburgse kant is het IJsselmeer echter bijzonder ondiep en men verwacht van de gronden daar. volgend najaar al een oogst te kunnen halen. Ligt dat slijkerige. modderige, land dan aan de oppervlakte, dan zal blij ken. dat de kanalen erin. al gegraven zijn. Want toen Flevoland nog gewoon IJsselmeer was, hebben baggermolens op voor leken onbegrijpelijke plaatsen liggen baggeren, zomaar midden in het water. Zij groeven kanalen-in het nieuwe land, waarvan de dijk nog open was. Daar het laatste sluitgat van de dijk zijn al die baggermolens, schepen scheepjes de polder uitgevaren. Het ee men dan gaat doen, is fietspaden leggen zo Hollands als het maar kan Prins woont Mexicodag in Rotterdam bij Prins Bernhard zal maandag 17 septem ber de Mexicodag presideren, die dan ir •band met de vestiging van een Mexi- mse consulaat in Rotterdam in de aula i de Economische Hogeschool wordt ge houden. Behalve de Prins zullen de sul van Mexico te Rotterdam, de heeF Alfonso Castro Valle en de Mexicaansi ambassadeur, dr. Manuel 4 Chavez, he: woord voeren en met name de econo mische vraagstukken bespreken. Suezkanaalmij kan coupon niet betalen De Suezkanaalmaatschappij heeft be kend gemaakt, dat zij de op 1 september vervallen coupon van haar 3 pet obliga- kan betalen en evenmin de ver vallende obligaties kan aflossen. Voor de ionalisatie had zij gelden in Egypte de betaling te verrichten, doch de Bank van Egypte heeft medegedeeld geen betalingen te kunnen doen tengevolge van Jagneming der activa door de Egyptische regering. Volgens een reeds lang geleden genomen rechterlijke beslis ing moet de uitbetaling namelijk in Egypte geschieden. Op de Parijse beurs is de handel in de obligaties opgeschort. Indonesische loods voor Suezkanaal De Egyptische ambassade te Djakarta heeft medegedeeld, dat een bevoegde Indo nesische kracht gesolliciteerd heeft voor de functie van loods in het Suezkanaal. Als hij met goed gevolg een examen heeft afgelegd, zal hij zo spoedig mogelijk naar Egypte vertrekken. Indonesische bladen melden, dat een gewezen officier, Abdul Rauf, op Celebes vrijwilligersbataljon voor Egypte zou Nu nog dijk, straks land. De ringdijk rond Oostelijk Flevo land wordt nu nog aan beide zijden omspoeld dom water. D.aar, boven in de foto, waar het dijklichaam zich in de ne velige einder verliest, bevindt zich het laatste gat, dat volgen de week donderdag wordt ge- velige einder verliest, bevindt Lelystad. (Foto KLM Aerocarto). want om een auto te dragen moet de bodem nog heel wat indrogen. Per vliegtuig zaait men dan riet uit, omdat riet bewezen heeft, de grondkwall- telt uitmuntend te verbeteren en de ont watering uitmuntend te verzorgen. Zakt het grondwater beneden het gewenste peil, dan verdort het riet automatisch en zo ruimt deze bescheiden, maar onovertref bare waterstaats-hulp zichzelf op Later zullen er dorpjes en wegen, kanalen en bruggen in het nieuwe land liggen: Lelystad, Dronten en Roggebot, Abbert, Bremerbrug en Zeihorst, oude namen, die teruggrij pen op de vroege historie van Flevo. En de grondslag voor de herleving die historie wordt volgende week gelegd, als een laatste grijper met keileem een klein, klonterig dijkje dicht. De sirenes en fluiten van alle boten van de Zuiderzeevloot zullen loeien, want het is een historisch ogenblik. HOUT EN BOUW (Vervolg van pag 1) tieve arbeidsovereenkomsten, waarvan d vernieuwing altijd aanleiding geeft tot discussies, wreekt zich in geringere be langstelling voor de gewestelijke verga deringen, waarbij, met name de kleine afdelingen verstek laten gaan. aldus de heer Van Eibergen. De fusie van hout en bouw, heeft on danks enige aanvankelijke terughoudend heid, vooral bij de buitenwacht in de houtsector, een goed verloop gehad. In eigen kring is men al aardig geacclimati seerd. Werd de samenwerking in de be- drijfsunie door de N.V.V.-organisatie ver broken, thans gaat het daarmee minstens zo goed als tevoren, met name in de bouwsector. In het houtbedrijf zijn in middels de scherpe kanten ook wat afge slepen. Wat de loonontwikkeling, de drie pro cent en de nul tot zes pet aangaat, is men in de houtscetor zover, dat de laatste naadjes afgezoomd worden. Wat het bouwbedrijf betreft, ligt dat anders. Er Is veel spektakel geweest, zelfs over de vakantieverruiming. Van wat daarbü ver kregen werd, noemde spr. speciaal de ver betering van de voorziening voor de we duwen. Toch doet men goed, zich te her neren, dat het in 1930 nog als iets uit- inderiijks werd aangevoeld, dat de bouwarbeiders drie dagen vakantie kre gen. Thans worden deze dingen wel eens wat al te vanzelfsprekend aanvaard. Wat de PBO betreft, ontwikkelt het be drijfschap schildersbedrijf een levendige activiteit. Helaas zijn we in het groot- bouwbedrijf en de houtsector nog niet zo Den Haag is tot en met Prinsjesdag (18 sept. a.s.) geopend tot 11 uur s avondsdaarna tot de sluiting - op 15 October - tot 9 uur. (De kassa sluit drie kwartier eerder). Op 31 eug. j.l. werd de 700.000ste bezoeker ontvangen, zij, die het totale bezoek raden ol het meest benaderen, kunnen rekenen op fraaie souvenirs. Kaartjes worden bij de entree-bewijzen verstrekt. MADURODAM it s avonds een sprookje Verzuim hei dus niet. Voorlopige conclusies vastgesteld TJET INTERNATIONALE gezinscongres van de Union Internationale des Orga nismes Familiaux ls weer ten einde. In eer plechtige slotzitting gistermiddag in de Ridderzaal, waar ook de avond te vorei het congres door de regering was ontvan gen, hebben de rapporteurs van belde secties van het congres verslag gedaan van de voorlopige conclusies en heeft de voorzitter van de UIOF. de heer Xavier Rijckmans uit België voor de Nederlandse Men zegt wel eens, dat deze dingen en Haagse gastvrijheid en aan allen die groeien, maar spr. heeft wel eens;door hun medewerking dit congres zozeer de indruk, dat deze opmerkingen ge-1 hebben doen slagen, zijn dank uitgespro- plaatst worden, om de PBO-boot af te houden. Het samenspreken tussen werk gevers- en werknemersorganisaties is reeds zó lang en zó intensief geschied, dat er mag worden gesproken van een elkaar genoegzaam kennen en erkennen. Als.laatste punt uit deze openingsrede valt te vermelden, dat het ledental de N.C.B. sinds de fusie op 1 juli 1955 1911 leden groeide tot een aantal 32.672. Rijbewijs van 71-jarige chauffeur ingetrokken De president van de Amsterdams! rechtbank heeft gisteren het rijbewijs in getrokken van de 71-jarige taxi-chauf-, feur W. L. uit Amsterdam, die or op het Muntplein een oud en gebrekkig echtpaar aanreed. De 75-jarige man liep slechts onbetekenend letsel op, doch stierf dertien dagen later tengevolge van com plicaties, die zich gedurende de verple ging voordeden. Toen de zaak op 29 juni voorkwam, werd deze aangehouden in afwachting een rapport over de vraag of ver dachte geestelijk en lichamelijk nog wel in staat was een motorvoertuig te be sturen. Volgens dit thans uitgebracht rapport is de chauffeur hiertoe niet meer in staat wegens gestoord concentratie vermogen en onvoldoende reactiesnel heid. Omdat de winterse noordwester stormen het Zuiderzeewater op stuwden tegen de dijken en over stroming op overstroming veroor zaakten men denke o.m. aan 1916 zijn keer op keer plan nen gemaakt om dit water te be teugelen en het land eronder aan de mens dienstbaar te maken. Hierbij de plannen van Kloppen burg en Faddegon (1848), Huet, Lely (1891) en de huidige stand van zaken. De rapporteur van sectie I (cultuur platteland), de Utrechtse hoogleraar prof. dr. Sj. Groenman vatte de cooplusie dezer sectie in een zevental punten 6amen 1. Het is wenselijk, dat het platteland in gelijke mate kan profiteren a-16 de stad van de speciale diensten, van technische voorzieningen, van (vak)onderwijs in aller lei vorm, huievesting, hygiëne enz. De teriële en geestelijke communicatie dient te worden bevorderd. 2. Het onderwijs ten plattelande dient niet meer alleen de overdracht van de be staande cultuur. Het is zelf een der 60- ciale media tot maatschappelijke veran dering. 3. Het is wenselijk, dat de middelen van massa-communicatie meer dan tot dusverre rekening houden het het platte- 5. Het congres bepleit grote aandacht te wijden aan de hulp en bescherming van de moeder en haar gezinstaak. 6. De instelling van een permanente >mmissie tot onderzoek van het gezins leven ten plattelande in het algemeen wordt aanbevolen en 7. In het bijzonder in de achtergebleven gebieden, om aldaar moeilijkheden van ergang te signaleren en te helpen over- V akantie-noodzaak tot tijd lange weekeinden en c. jaarlijkse vakanties. Bovendien wordt het noodza kelijk geacht, dat het ouderpaar zelf en speciaal de grotere kinderen (de teena gers) enkele dagen per jaar eens bulten gezinsverband kunnen doorbrengen ter bevordering van de innerlijke eenheid en zelfbezinning. De va-kantlespreiding, wettelijk vastge stelde vakantie-toelagen en de inrichting an vakantie-centra werden door de see- e zeer wenselijk gevonden. Des avonds bood het gemeen' stuur an Den Haag de congresleden een ont spanningsavond aan in de Koninklijke Schouwburg. Gezien de urenlange discus- en dulmendi-kke rapporten, die de congressisten te slikken hadden gekregen, dit een welkome verademing. De deel- ;rs gaven ondubbelzinnig blijk vaci i hun erkentelijkheid hiervoor. Over Cyprus Protest Griekse Kerk bij Wereldraad De primaat van de Orthodoxe Kerk in Griekenland heeft een brief gezonden aan de aartsbisschop van Canterbury en de Wereldraad van Kerken, waarin hij de Britse autoriteiten beschuldigd van „on eerbiedige handelingen tegenover de Orthodoxe Kerk op Cyprus". De synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk deed een beroep op de Wereldraad van Kerken zijn bemiddeling te verlenen om „aan de onedele en anti-Christelijke maatregelen van gouverneur Harding" een halt toe te Bisschop Yannadios van Salamis. voor zitter van de ethnarchische raad op Cyprus protesteerde in brieven aan Eisen hower, Stevenson. Hammarskjöld e.a. tegen de arrestatie van Nicos Kranidiotis, de secretaris van de Griekse kerk op Cyprus. Na afloop van het seizoen zonder een cent voor de winter naar huis (Van onze correspondent tê Bonn.) T\E POGING van het Westduitse ministerie van arbeid, in Italië land- arbeiders aan te werven, is niet bijzonder geslaagd. Er zouden, volgens een in december 1955 gesloten overeenkomst, deze zomer 13.000 arbeiders in de Bondsrepubliek komen werken, ter aanvulling van de door de in dustrie veroorzaakte vacatures. Doch medio augustus j.l. waren er volgens de Neue Rhein Zeitung nog maar 6.000 gearriveerd. Van hen gingen er weer bijna 1.000, nog vóór hun arbeidscontracten waren afgelopen, naar Italië terug. Voor sectie II (de val.anticbesteding van het gezin) sprak de rapporteur, de Franse vakantiedeskundige, de heer Guy Houist|20 mark voor elke maand trou- uit, dat opnieuw gebleken is, hoezeer de!Frankrijk biedt daarentegen In Bonn zowel als in Rome is men over deze gang van zaken zeer teleurgesteld, aldus het blad. De Italiaanse pers 6taat vol kritische opmerkingen, vooral aan het adres van de Bondsrepubliek. De Ita liaanse bladen signaleren als voomaam- bezwaar van seizo n-emigratie naar West-Dultsland het te lage loon. dat. af gezien van kost en inwoning, slechts 120 mark per maand bedraagt plus na afloop van het contract 200 bevorderlijk kunni de eenheid van hel gezin. Helaas kunnen te veel gezinnen en speciaal de grote ge zinnen en die met een kleine beurs nog steeds niet echt van hun vakantie ge nieten. Voorts vestigde hij de aandacht op de noodzaak van een in het leven roepen van een menselijker levensritme door a. wekelijkse recreatie-perioden, b. ONTWIKKELING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN IN WEST DUITSLAND (Van onze correspondent te Bonn.) f)E ONTPLOFFING, die onlangs heeft plaatsgehad op het fabrieksterrein van de Dynamit A.G. te Leverküserï en waarbij drie arbeiders de dood vonden, heeft de Bondsrepublikeinse burgers er plotseling aan herinnerd, dat zij met het industriegebied aan Rijn en Roer als buur toch wel zeer gevaarlijk wonen. Al vrij gauw na 1945, toen de bommenregen met het staken der vijandelijkheden eindelijk ophield, waren zij dat vergeten. Evenmin drong het tot hen door, dat de produktie van munitie en kleine pens in West-Duitsland hier en daar al- werd begonnen en dat die grotere len aanneemt, naarmate de Bonds republiek zich meer in N.A.V.O.-verband Integreert. Of die produktie zal uitgroel- ot een oorlogsindustrie als die vóór de oorlog, dient te worden afge wacht. De Westduitse minister van financiën, dr. Fritz SchSffer. die het geld voor de initiële investeringen moet verschaffen de zaak weer op gang te brengen, voelt daar niet veel voor. Hij staat op het standpunt, dat de Bondsrepubliek het benodigde oorlogsmateriaal veel goedko- uit het buitenland kan betrekkken dat het Roergebied maar liever een „werkplaats voor de vrede" moet blijven. Vreemde scheiding dislocatie (spreiding) van een eventuele Westduitse chemische, munitie wapenindustrie ls een punt, dat al ge- me tijd voorkomt op de agenda's der N.A.V.O.-kopstukken, die de Europese strategie bepalen. Deze hebben voor Duitsland een denkbeeldige „kruitlljn" getrokken (van boven naar beneden), die strategisch-gevaarlijk gebied van het ove rige scheidt. De HJn loopt ongeveer van de Ncd landse grens langs de Rijn tot Keulen dan in zuidelijke richting verder Friedriohshafen tot aan dc Bodens Links van die l(jn ligt het stratcgisch- ongevaarifjke gebied. Door de veie krom mingen is het verloop van de „kruitlljn" echter zeer ongelijkmatig. Zo ligt b.v. ook de dynamietfabriek in Troisdorf. die tot de Dynamit A.G. in Leverküscn be hoort en zich bevindt (ussen Keulen en Bonn, In het strategisch-gevaarlljke ge bied, hoewel dat bedrijf aan de veilige kant van de lijn ligt. Evenzo de fabrie ken van de Badische Aniline in Ludwigs- hafen, de Chemische Werke Merck In Darmstadt en het laboratorium voor atoomonderzoek in Heidelberg. Voorts de Opel-, Ford- en Merredesfabrieken respectievelijk in RQsselsheim. Keulen en Stuttgart-Unterturkheim. Het gehele Roer gebied, het industriegebied rond Wupper- :n andere belangrijke industrie-cen tra liggen evenwel In de strategisch-ge vaarlljke zone. d.w.z. ten oosten van de •kruitlljn" Nu zal het in een eventueel volgende oorlog voor de Duitsers vermoedelijk weinig uitmaken, of zij ten westen of ten oosten van de „kruitlijn" wonen. In de vorige oorlog vlielen de bommen overal. De door de geallieerden getrokken „kruitlijn" heeft dan ook een geheel dere betekenis. Zij is van belang voor de vraag, aan welke bedrijven opdrachten voor de vervaardiging van oorlogsma teriaal zullen worden gegeven. De fa brieken, die ten oosten van de „kruit lijn" liggen, hebben daarop minder kans. Zulks in overeenstemming met een aan vullend protocol van de militaire ver dragen van Parijs, waarvan de K 1 n 1- sche Rundschau dezer dagen mel ding maakte. Nu zijn die verdragen ook alweer enkele jaren geleden gesloten. Het protocol maakte bovendien deel uit het samenstel van E.D.G.-verdragen, dat afstuitte op de tegenstand van de Franse Nationale Vergadering. In die Jaren heeft de wapentechniek weer grote sprongen voorwaarts gemaakt, als gevolg waa de „kruitlijn" aanzienlijk aan betekenis inboette. Zelfs het vraagstuk der dislo catie van de landstrijdkrachten ls de laatste tijd in een geheel ander licht komen te staan. Dit blijkt uit de totaal nieuwe strategische plannen, die men voor West-Europa heeft ontwikkeld, vol gens welke raketten en atoomgeschut een veel grotere rol zullen gaan spelen. In de praktijk ligt thans gans Europa in strategisch-gevaarlijk gebied. waar door de „kruitlljn" naar de K 8 1 n 1- sche Rundschau terecht opmerkte e®n geheel nieuw accent gekregen heeft. Over enkele jaren is zU waarschijnlijk van geen betekenis meer. Dan is er hoog stens nog sprake van een „atoomlljn". En die is zo problematisch dat men ee :o goed niet op de kaart kan trekken. Althans niet In de zo dicht op elkaar levende landen van Europa. mark per maand. En ook Ln a-ndere lan den liggen de lonen in de landbouw hoge: Bovendien wordt in de Bondsrepubliek pas van het derde kind af kinderhijslag betaald en in Italië reeds van het eerste kind af. Ook vinden de Italianen de Weetduitse belastingen te hoog. Zij moe ten zelfs, evenals de Duitsers het z.g. „Not- opfer Berlin" betalen, een speciale belas ting, die bestemd is voor de wederopbouw van en hulp aan Berlijn. Dit laatste be grijpen de Italiaanse arbeiders helemaal niet (Trouwens ook andere belastingbeta lende buitenlandere vinden het zonderling dat zij tot het brengen van dit „Notopfer" worden verplicht). Voorts vinden de Italianen de werktijden in de Westduitse landbouw te lang. Deze bedragen 70 uur per week, zodat er geen gelegenheid meer is, door overwerk het Inkomen op te voeren. Hier komt nog bU dat de Westduitse keuken (al maar aard appelen!) de Italiaanse arbeiders niet ligt. En ten slotte isoleert de moeilijke Duitse Prinses Beatrix op Nijmeegs congres Vanmorgen om half tien kwam prinses Beatrix in Berg en Dal aan om een sectic- zitting van jeugdgroepen in het kader de conferentie inzake menselijke verhou dingen bij te wonen. Zij wa6 vergezeld haar secretaresse, mejuffrouw m Meurs. en werd verwelkomd door prof. dr. F. Rutten. Op de sectiebijeenkomst spraken onder meer de Wika mejuffrouw Menslng de verhouding in het gezin, en de heer Ad Kuyper van De Gereformeerde Jeugd organisatie. De. N. D. Steenbeek, voor zitter van de Ned. Jeugdgemeenschap, pre sideerde. Ook woonde de prinses een plenaire zit- ng van het congres in hotel De Hamer bij. Hier werd gesproken door dr. F. T. Dlemer-Lindeboom uit Rotterdam en prof. K. A. Busia van de Goudkust. Vanmiddag bussen vier en vijf uur ontving koningin Juliana deelnemers aan de conferentie in audlëtle op het palels Soestdljk Gisteren voerden tijdens de plenaire zit tingen het woord de Zijidslavisohe psy choloog prof. dr. A. Terstenjak over .Overgang van een agrarische naar industriële samenleving" en prof. dr. L. Polak over „Verantwoordelijkheid voor de toekomst". Zonnig* er weer Flinke opklaringen zullen ons deel z\)n, wanneer uitkomtuiat Dc Bilt voorspelt. Zeker, er zijn nop depres sies Boven de Ierse Zee lag vanmor. gen een. en de randstoring ervan, die zich vandaag boven Midden-Frankrijk bevond en daar wat onweer veroor zaakte. zal vannacht ons land passeren. Daarna evenwel komt ons land te lig gen in een zone van hoge luchtdruk en dat betekent: opklaringen. De buienkans wordt door al die hoge luchtdruk klein. De wind ruimt morgen naar het zuidwesten en zal wel iets toenemen. Voorlopig valt uit die windstreek geen herfstig weer te verwachten, want de volgende oceaandepressie, die b(j de Azoren ligt, beweegt zich in zuid oostelijke richting en zal vooralsnog het weer ten onzent niet beïnvloeden. taal de Italianen van de Duitse gemeen schap. Door de voortdurende regen wor den ze dan ook nog melancholiek en gaan ze naar Italië terugverlangen. Als gevolg van deze deels psycho logische factoren zitten de Italianen vaker in de kroeg dan goed voor hen is, zodat ze na afloop van het landbouwsei- zoen zonder een cent spaargeld de win tertijd in het eigen land tegemoet gaan. De Duitse boeren zouden hen wel graag een extraatje willen geven, al6 zij het dan maar niet met de arbeidsinspectie aan de stok kregen. Ais de Westduitse landbouw ln de toe komst nog Italiaanse arbeiders wil aan werven zal men zi-dh, volgens de Italiaan se pers méér moeten richten naar de wetten van vraag en aanbod. V.U.-Civitasdagen in Oosterbeek (~)P DE JAARLIJKSE Clvitasdagen der Vrije Universiteit, die van 58 sep tember ln Oosterbeek o.l.v. prof. L. Geschiere gehouden worden heeft gister avond prof. dr. T. P. van der Kooy de be tekenis van de V.U. in de Nederlandse samenleving geschetst. es erop, hoe zich een vermaat- schappeling van de universiteit voordoet in dezelfde mate als de maatschappij ver wetenschappelijkt is. De westerse cultuur wordt door deslntregatie bedreigd; de levenssamenhang wordt uit het oog ver loren. Tot deze ontwikkeling van de samen leving en de cultuur heeft de wetenschap ln sterke mate bijgedragen. Evenwel heeft ander tengevolge gehad, dat,, de waardering voor de wetenschap is ver minderd, terwijl de wetenschappelijke stand is gedegradeerd tot dienstbaar in tellect. De vraag is nu in hoeverre de univer siteit kan bijdragen tot bestrijding van deze gevaren. Spr. ging onderscheidene voorstellen na, die daartoe zijn gedaan. Daarbij ging hij ervan uit. dat de hoofd functie van de universiteit ligt op het terrein van het wetenschappelijk onder zoek en van de opleiding tot zelfstandige beoefening der wetenschap. Als belang rijke nevenfunctie heeft de universiteit hiernaast de opleiding van een brede schare van specialisten voor de praktijk. De tegenstelling, die vaak gemaakt 'ordt tussen een brede algemene vorming n een gespecialiseerde opleiding achtte spr. minder Juist. Wel dient de univer siteit bedacht te zijn en culturele scho ling, d.w.z. de integratie van de weten schappelijke vorming in de persoonlijk heid. Ten slotte vroeg prof. Van der Kooij aandacht voor de betekenis, die de we reldbeschouwing voor dit alles heeft en de bijzondere taak van de Vrije Universiteit in dit verband. Een referaat van de heer H. Algra uit Leeuwarden, lid van de Eerste Kamer, „De betekenis van de Vrije Univer siteit in de Nederlandse samenleving, toe gelicht vanuit de maatschappij", kwam vanmorgen aan de orde. Voor fnorgen staat nog op het agendura ïn referaat van dr. J. D. Dengerink uit Amsterdam over „Internationaal perspec tief". Zaak ex-pleegmoeder weer uitgesteld Weer ls de zitting van de Luikse Kamer van Inbeschuldigingstelling over de uit levering van de ex-pleegmoeder van An neke Beekman, mevrouw L. van M., aan Nederland voor onbepaalde tijd uitgesteld. Nu ls de oorzaak, dat de Belgen er nog niet in zijn geslaagd, alle stukken, die de Nederlandse justite naar België heeft gezonden, in het Frans te vertalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7