Mieuiuc £eiftsrt|c (Couranl Brede-basispoging stuit op socialistische bezwaren Loonpolitiek ontaard in wilde loonvorming De Gaay Fortman vast besloten zijn werk voort te zetten Gesprekken over Suez blijven in Kairo en Parijs geheim Rassen?trijd gaat voort: Tke betreurt geweld DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 I BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Zevenendertigste jaargang No 10748 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Ur E. DIEMER Chef-red.:,H. W. J. ENSERIISK CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „Stantvastlcfi Is ghfbleoen "mynhert ia tcgfjenspoet" In acht maanden groeit nieuw land ZIE PAGINA 7 Na 83 dagen nog somberheid N.C.B.-voorzitter Vaii Eibergen „Loonsanering in het bouwbedrijf is ons heilige ernst" (Van onze sociale redacteur) Ondanks alle mooie verhalen, die wy, laar vooral anderen, ten beste gegeven ebben of ten beste geven over de ge- fide loonpolitiek, is deze voor de bouw nijverheid volkomen mislukt. Momenteel daar slechts sprake van een wilde loon- orming. Gevolg daarvan is mede, dat de nitenstaander een allerakeligste indruk Tijgt van de situatie in het bouwbedrijf. Irengt het bouwbedrijf nu zijn rechtvaar- ige verlangens naar buiten, dan consta- fcert men alras, dat men staat tegenover tn muur van afweer. Toch zullen wij penlijk de problemen ter tafel moeten irengen voor het forum der verantwoor- elijke instanties. Daarbij zullen we ons prdege van onze verantwoordelijkheid, liet alleen inzake onze bedrijfstak, maar jaarnaast, of daarboven, tegenover ons «hele volk bewust moeten zijn. Deze woorden sprak vandaag de heer van Eibergen, lid van de Tweede Ka der, toen hij als voorzitter de tweejaar- (jkse bondsraadsvergadering (die gedu- ende een vijfjarenperiode de algemene lergadering vervangt) van de Ned. Chris- Èlïjke Bond van Werknemers in de Hout- ai Bouwnijverheid, in Harderwijk opende. )e „zwarte lonen" in het bouwbedrijf had jij met kennelijke opzet bewaard tot het lot van zijn openingsrede. Dit punt zat lem, zoals het gehele bouwbedrijf, bijzon- Ier hoog. Hij zei ook: „Dat betekent geenszins, dat we ons naar alles en allerlei moeten laten aan- punen. Als daar bijv., zelfs uit eigen gesteld wordt, dat bouwarbeiders In deswege gestraft moeten worden, dan hen en uitbetalen, een misdrijf begaan tn dehwege gestraft moeten word"n, dan vijzc dat 1 '.rontwaardiging van wordt het als er een i oordeel .is, dat de- r gebracht de vinger richt op de ander, maarzin deze zin, dat we ons eendrachtig in zetten, om na te gaan, of we tot juiste sanering kunnen komen. Ons is de poging daartoe heilige ernst. Zou ze slagen, spr. gelooft, dat dit kan dan zouden we daarmee een grote weldaad bewezen hebben aan ons vol k e;n aan onszelf. Vóór dit hoofdpunt had de heer Van Eibergen voornamelijk organisatorische punten behandeld. Hij herdacht de over- J. Terwey en G. Moll, leden oud-bestuurders J. H. de Hoog, H. Het feit, dat het bedrijf met een stel loonregelingen zit in plaats van collec- (Zie vervolg pagina 7.) De Kasbah, de mohammedaanse wijk van Algiers, is door prikkel draadversperringen van de ver dere stad afgesloten om de op standelingen te verhinderen na een aanslag in de Europese wijk naar de Kasbah te vluchten. Ned. schepen snellen te hulp op oceaan De Nieuw Amsterdam en de Zuider kruis en nog twee Italiaanse schepen spoeden zich naar het onder Liberiaanse vlag varende Amerikaanse vrachtschip Linda, dat op 600 mijl ten oosten van New York dringend om medische hulp heeft gevraagd, daar zich een explosie ird heeft voorgedaan. De Linda meet B ton. Het schip was met een lading kolen op weg van Norfolk in Virginia naar Rotterdam en seinde om een dokter. Dit werd opgevangen door de Amerikaanse «ustwacht. welke onmiddellijk de vier de buurt varende schepen alarmeerde. De Zuiderkruis heeft drie gewonden, an wie een zeer ernstig, van de Linda overgenomen. Door de explosie werd in het ruim van de Linda enige schade aan gericht en een man overboord geslin gerd. Deze kon echter spoedig weer bin- boord gehaald worden. FRANKRIJK EN ENGELAND GAAN ELKAAR STROOM LEVEREN Kabel (40 min. gulden) door Het Kanaal te hand. Erger nog jredikant is, die va tulken onder kerkelijke tienen te worden." Spr. wilde het euvel der zwarte lonen ieker niet goedpraten. De vraag is echter [eer gerechtvaardigd, of het niet zó is, dat leze hele nare situatie het bouwbedrijf jpgedrongen wordt. Het moet toch voor |eder duidelijk zijn, dat, als men op een Riarkt die een vraag van 100°/o kan opvan- £en, een vraag werpt van 120 of 140°/o, dit Je grootste spanningen verwekt. Dit nog Ie meer, als kennelijk blijkt, dat de vra gers iedere prijs blijken te willen beta len, als het bouwerk maar klaar komt. Het indroevige hierbij is, dat een mi nister van wederopbouw, die, terwille van de huren, deze markt niet kan vol gen, de oplossing dan moet zoeken in het „uitkleden" van de woningen, met alle akelige gevolgen daarvan voor de "8 volkshuisvesting. Politiek is het echter onverkoopbaar, met lagere woning- bouwcijfers te komen en zo draaien we maar in een kringetje rond. er, Mag dat nu zo maar doorgaan? !Wij menen van niet. Deze zaak moet ons een gewetenszaak zijn. Niet in die rwzin, dat enkelen, die in dat kringetje zitten, de dupe worden en dat de één Russin Nina kan een au to nemen AJAAR VERLUIDT hebben rechts- kundigen van het Britse Foreign Office een oplossing ge vonden, waardoor de Sowjet dis cuswerpster Nina Ponomareva En geland zou kunnen verlaten zon der gearresteerd te worden. In vergeelde stukken is nl. ont dekt, dat de diplomatieke on schendbaarheid ook geldt voor het rijtuig (dus ook voor de auto) van een ambassadeur. Het zou nu de bedoeling zijn, dat Nina in de wagen van de Sowjet ambassadeur naar de kade rijdt en daar met wagen en al aan boord van een Sowjet-schip gehesen wordt!. In 1960 zullen Engeland cn Frankrijk via een kabel onder het Kanaal elkaar elek trische stroom kunnen leveren. Het vol gend jaar zal begonnen worden met het leggen van de kabel, die ln 1960 gereed moet zyn en naar schatting 40 miljoen gulden zal kosten. Een gemeenschappelijke commissie van het Engelse centrale gezagsorgaan voor elektriciteit en de Electricité de France heeft aanbevolen, dat er een enkele kabel voor gelijkstroom tussen i20.000 en 150.000 kilowatt van 200.000 volt gelegd zou worden. Elk van de beide landen kan dan tijdens hun seizoensperioden, waarin de vraag een hoogtepunt bereikt, N.C.R.V. met nieuwe Haak-In-actie „Operatie Goed-zo" is de nieuwe finan ciële actie, welke de NCRV onder leiding Johan Bodegraven tijdens de Ster den gaat voeren. De opbrengst is bestemd voor het lichamelijk zwaar ge in kind, de christelijke invaliden, blinden en doofstommentehuizen. Voor de luisteraars die meedoen zijn er blj- er aantrekkelijke prijzen. Het Mast- men, dé attractie van de Steravond, blijft gehandhaafd. Vele interessante programma's zullen dit winterseizoen de ether in gaan. Er komt een gesprekskring op zondagavond, een uitzending, speciaal voor predikanten op maandagmorgen, een uitzendingen reeks „Wij bouwen een compositie", ver zorgd door Henk Badings, complete ope ra's of oratoria op de vrijdagavonden, ii samenwerking met de „Musica Viva"' vai de Süddeutscher Rundfunk en ten slotte een filmrubriek. Gehandhaafd o.m. de rubrieken Jeugdland. De Jeugd vliegt uit, Saskia en Jeroen en Zingende De televisie organiseert wedstrijden vertoont films over het Heilige Land. Men zie hierover pagina vijf, waar de NCRV- plannen uitgebreid worden weergegeven. Slachtoffer van overval (72 jaar) overleden De 72-jarige W. Eijkes, die in de avond van 25 augustus in zijn woning Czaar Peterstraat in Amsterdam door de 21-jarige elektricien W. M. werd vallen en daarbij ernstig met een werd gewond, is gistermiddag in h* kenhuis in Amsterdam overleden. n van het elektriciteitsnet in het andere land betrekken. Frankrijk is meest aangewezen op de hydro-elektrische centrales. Het heeft te weinig elektriciteit in de droge zomer maanden en ,te veel gedurende een deel van de winter. Engeland heeft hoofdza kelijk kolen stokende elektrische centrales met een constante produktie, waardoor dit land meer dan voldoende stroom in de zomer heeft, doch niet altijd aan de grote vraag in de winter kan voldoen. Ook de dagelijkse piekuren verschillen in beide landen aanmerkelijk, waardoor het mogelijk is elkaar voortdurend bij te springen. Meisje zwaar gewond door vuurpijl Bij een vuurwerk, dat ter gelegenheid ran de zomerfeesten ni Weesp werd ont doken, is gisteravond de vijftienjarige Amsterdamse kapster Hennie Langenberg r gewond. Zij stond op de brug bij de Ossenmarkt, toen daar een pijl neer- en temidden van het publiek ont plofte. Het meisje, wier kleding in brand iakte, is in het ziekenhuis opgenomen. Een vriendinnetje en enkele omstanders kregen lichte brandwonden. (Van onze parlementaire redacteur) F|E HEREN Van Tilburg en Suurhoff hebben gisteravond na een ver- LJ gadering van het dagelijks bestuur van de socialistische Tweede- Kamerfractie de informateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman thuis op gezocht. In dat onderhoud hebben zij hem laten weten dat de P.v.d.A. be zwaren heeft tegen het program (o.a. de paragraaf over de bezitsvorming) en tegen de samenstelling van het kabinet. De socialisten hebben te ken nen gegeven niet bereid te zijn hun partijgenoten Drees en Mansholt te laten vallen. Hedenochtend heeft de informateur de demissionaire minis ter van Oorlog en Marine, de heer Staf, ontvangen. Daarna werd hij zelf ontvangen door H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch. Prof. De Gaay Fortman heeft verslag over de stand van zaken uitgebracht. Men kan dus vaststellen dat men i ber kan zijn over de poging van de heer De Gaay Fortman om een extra-parle mentair kabinet op brede basis te meren. Het is bekend dat de infoi teur per se aan het extra-parlementair karakter van het kabinet wil vasthou den. Dat betekent, dat hij in ieder geval geen slepende onderhandelingen met de socialisten wil voeren. Het is veelzeggend, dat de ontmoeting tussen de kandidaat- -president, de heer Van Tilburg de informateur, die hedenochtend om negen uur zou plaatsvinden, niet doorging. Het was reeds een tegemoetkoming van de heer De Gaay Fortman dat de eind beslissing uitgesteld kon worden tot he denochtend, want aanvankelijk wilde hij gisteravond definitief uitsluitsel hebben. Voordat het dagelijks bestuur van de P.v.d.A. Tweede Kamerfractie bijeen kwam (de* ministers Drees, Mansholt en Suurhoff en de heer Van Tilburg woon den deze vergadering bij) was de stem ming in politieke kringen al niet opge wekt. De informateur had van half vijf tot kwart over zes weer met de heer Van Tilburg geconfereerd en daarna heeft hij het diner gebruikt met de socialistische demissionaire minister van Sociale Za ken, de heer Suurhoff. De kabinetscrisis duurt vandaag 83 da gen. Als de socialisten het durven te ris keren op dit moment nog roet in het eten te gooien, zullen zij daarvan zelf de Reis naar Kairo Gisteren bevatte ons blad het eerste artikel van onze reizende correspondent Link van Brug gen uit Kairo. De reis naar de Egyptische hoofdstad was even wel zó interessant, dat wij onze lezers een reportage hierover niet willen onthouden. Men leest het op pagina 5. wrange vruchten moeten plukken. Eén ding staat nl. wel vast; de informateur is vastbesloten zijn pogingen voort tè zet ten. Zijn opdracht laat hem dit toe. En als de brede basis niet lukt, komt er een intermezzo-kabinet, hoe dan ook samen gesteld. Een bevredigende oplossing is dat niet, maar de schuld daarvoor zou volledig bij de socialisten liggen. Om de tegenstellingen in eigen kring te onderdrukken, heeft de socialistische fractie zich plotseling achter de heer Mansholt geschaard, wiens landbouwbe leid in het kabinet meer dan eens op groot verzet van dr. Drees is gestuit. De moeilijkheid is echter dat de heer Mans holt prealabele eisen stelt voor zijn nieu we ministerschap. Hij wil vastgelegd zien dat er enige honderden miljoenen op ta fel moeten komen. De andere fracties daarentegen willen deze zaak in het kabi net nog eens rustig bekijken en afwach ten wat de S.E.R. (zoals wij gisteren schre ven) zal adviseren. De persoon van de heer Drees past niet bijzonder in een ex tra-parlementair kabftiet. Wat dat be treft heeft de informateur de weg van zijn voorganger prof. Lieftinck gevolgd en toen slikten de socialisten dit. Gevangenen ontsnapt Het blad Pikiran Rakjat te Menado be weert, dat vijf ontsnapte gevangenen uit Nederlands Nieuw-Guinea, vier Papoea's en een Boeginees te Weda op Halmaheira zouden zijn aangekomen. Een hunner zou een familielid van Silas Papare zijn. Zij waren gearresteerd wegen* politieke werkzaamheid. Schilderij van Rembrandt voor 4500 gulden gekocht? begin april op een veiling te Wylre (L.) voor 4500 gulden werd verkocht, is vol gens een expertise van de Belgische des kundige prof. Simone Bergmans van Rembrandt. De bezitters, de Helmondse architect P. W. J. van der Velden en B. J. Lamers, aannemer te Valkenswaard. kunnen zich thans verheugen in het bezit van een schilderij, waarvan de waarde op twee ton wordt geschat. Het schilderij bevond zich in 1939 in dé collectie van J. Goudstikker te Am sterdam. Toen deze kunsthandelaar bij een poging naar Engeland uit te' wijken op zee om het leven kwam. namen de Duitsers zijn bezit ln beslag en de collec tie werd versnipperd en naar Duitsland gevoerd- Na de terugvoering door het beheers instituut begon men te twijfelen aan de authenticiteit, hoewel prof. dr. W. Vogel sang en dr. Bredius verklaringen hadden afgegeven, dat het van de hand van Rem brandt moest zijn. Deze verklaringen wa ren echter zoekgeraakt. Toen de heer Van der Velden bemerkte, dat voor de ondertekening Rembrandt Harmenszoon van Rijn met inkt was ge schreven „uit de school van", besloot hij prof. Simone Bergmans te raadplegen. De bewijsvoering van prof. Bergmans berust op het techniek van het schildi eeds moed aan de hand van het craquelé. Bij het schoonmaken werd o.a. een later weggewerkte kwast aan de borst zicht baar, die onmogelijk het werk van een copiïst zou kunnen zijn. Het jaartal is onleesbaar op een vijf na. De deskundige Bredius vermoedde, dat het een werk van de jonge Rembrandt was. Dat zou over eenkomen met het jaartal 1635. Het schilderij stelt Abasveros voor met een schepter in de linkerhand, terwjjl hij zit te wachten op iemand die binnen treedt. De gehele houding van de koning Is volgens prof. Bergmans bijzonder knap weergegeven, een juist beeld gevend van Rembrandts psychologische inzicht. Zestien kelners bij botsing gedood De sneltrein Santa Fe Chief is gisteren met 312 passagiers aan boord bij de stad Springer in New Mexico in volle vaart op een posttrein gereden. De stoker van de posttrein had vergeten een wissel om te zetten, waardoor de Chief een zijspoor opvloog. Van de dertien wagens ontspoorden er zes. waarbij twintig man van het spoor wegpersoneel om het leven kwam, en o.a. de machinist, de stoker, een conductteur en zesti enkelners, die in een slaapwagen van de Chief te ruste waren gegaan. Reddingsploegen trachten door te drin gen in de verwrongen massa staal, waar tussen nog gewonden beklemd zitten. ..Manala" is de naam van de okapi, die gisteren door de Belgische consul-gene raal in Nederland. L. Borremans. aan de autoriteiten van Artis werd overgedra- geh. Manala is de eerste okapi, die ooit in Nederland is aangekomen. Hij werd op 8 april van het vorige jaar tn Belgisch Congo gevangen en kwam 5 augustus in Artis aan. Deze diersoort, die voor het eerst in 1901 werd ontdekt, wordt streng be schermd. In Belgisch Congo is een spe ciaal okapi-station ingericht, dat de l angst ten behoeve van culturele dieren tuinen regelt. Het dier. dat tot de familie der giraffen behoort, eet oorspronkelijk olleen verse bladeren, maar in Artis heeft men hem weten te wennen aan het eten van havermout, brood, hooi en aardappe len. Artis hoopt er in de toekomst nog een wjfjes-okapi bij te krijgen, zodat men kon gaan fokken. dt. zijn door de grootst mogelijke geheimhouding om ringd. In Kairo wordt het gesprek tussen de commissie-Menzics en president Nas ser voortgezet. Er is niets anders van be kend dan dat er een goede sfeer heerst, het gebruikte materiaal. Onder-1 Nasser schijnt in de laatste ontmoeting Weermannetje van Cleethorpe T\E ENGELSE badplaats Cleethorpe heeft een eigen weerprofeet. Hel is Harry Boon, die eigenlijk nachtwaker va goede zorgen met het zilvei van het gemeenlebe gepromoveerd is tot i profeet en dat alleen weer door nauwkeurig de Harru Boon deed het gedragingen van muggen beter ener is nog en zwaluwen gade te slaan. Het gekke is, dat beroep hij toch eigenlijk over- .ngd door dag moest slapen en i vereerd 's nachts wakker zijn. i trofee Men kan zich aus afvra- ineer hij dan het ,)an een berc per- e be- in de een voordeel. Hij zienswaardigheid badplaats geworden. Zo als andere steden troti zijn op het geboortehi hij mldig gezondheid waakt, Cleethorpe wil hem niet graag missen. Het is namelijk geble ken. dat Harry veel en veel beter het weer voor spelt dan de B irbiedig wijzer „Dac t of zwaluwen en muggen be- Eerbiedig kijkt men dan toe en wacht af of vliegend gedierte bestu- aai deerde. het weermawn Maar Harry deed het parapluutje of 'tje teorologische dienst. Die tn ieder geval en goed solletje zal verkeerde voorspellingen ook. En in Cleethorpe „We bewaren hem zui- aelooft men aeen woord nig voor de volgende zo meer van de Britse weer- mer" heeft een raadslid toen dienst, die de pension- gezegd. Maar laten de m 31 houders zo veel schade Cleethorpers vooral ook iarry heeft aangedaan door al- zorgen voor de nodige door maar regen te vóór- zwaluwen en muggen, spellen, terwijl er wer- want stelt u zirh voor dat kelijk ook wel de officiële bezorgden de badplaats strop na strop e na een controle dagen bleek, dat het veel beter wist. werd hij „opper-weerprofeet" Cleethorpe' Harry irspelt het kwaï niets Moordaanslag op Franse kolonel De bevelhebber van het Franse derde koloniale regiment parachutisten, kolonel Bigeard, is gisteren ernstig gewond bij een aanslag in de Algerijnse stad Bone. Hij werd tijdens zijn ochtendwandeling in een stille- straat overvallen en neerge schoten De daders wisten te ontkomen. Kolonel Bigeard vocht ook in Dien Bien Phoe en werd daar twee maal gewond. Een spectaculair onderdeel van de luchtvaartshow te Farnbo- rough was het optreden van de Vulcan, de eerste vier motorige str aalbommenwerper met delta-vleugels,- die bij het landen gebruik maakt van een uit de staart schietende para chute. De snelheid van het mo derne toestel is zo hoog, dat het i valscherm moet gebruiken >r extra remcapaciteit niet van de baan af te schieten. zitten nu met de blanke kinderen ln de klas en de lessen gaan voort. In Sturgis echter zijn de negerleerlingen niet op school verschenen. Wel stond aan de poort een menigte van vijfhonderd perso nen hen op te wachten, die schreeuwend cn joelend aan hun plan om de negers te weren, uiting gaven. Toen de kinderen niet verschenen, werd het tumult nog groter. De gouver neur van de staat Kentucky heeft de na tionale garde opdracht gegeven zich ge reed te houden voor een eventueel in grijpen in-Sturgis. President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de federale regering zeer voorzichtig moet zijn met ingrijpen. Hij betreude de ge welddaden in het zuiden. Verder zeide hij slechts, dat hij krachtens de grond wet gebonden was aan het besluit van het opperste gerechtshof, dat de segrega tie op de openbare scholen verbiedt en dat hij zijn best zal doen ervoor te zor gen, dat dit besluit uitgevoerd wordt. zijn denkbeelden uiteengezet te hebben, waarna de vijf commissieleden een dag nadenken hebben gevraagd. Vandaag zal men verder confereren. De NAVO-vergadering in Parijs is even eens met absoluut gesloten deuren gehou den. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, zelde na afloop slechts dat de besprekingen „nuttig" wa ren geweest en later zei een der leden van de NAVO-raad, dat het nut der bespre kingen afhing van de geheimhouding. Waarnemers menen, dat hoewel het Suezkanaalvraagstuk besproken is, er geen eenparig besluit is genomen. De landen van de NAVO, die niet in Londen zijn geweest: België, Canada. Grieken land, Luxemburg en IJsland, zouden vol ledig ingelicht zijn over de besprekingen daar. Derde protest Israël heeft bij de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de weigering van Egypte om een Grieks schip, de Panagia, dat door Israël ge charterd is, het Suezkanaal te laten pas seren: De Panagia (400 ton) vertrok in mei met een lading cement van Haifa naar Elath. maar werd in Port Said vast gehouden. Dit is het derde protest van Israël in dit geval. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk" nog een en kele bui, maar morgen over het algemeen zonnig weer. Matige tot krachtige wind, ruimend naar zuidwest. Wei nig verandering in tempera- •»ur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon: 6.03—19.16. Maan: 9.40—19.57. Op 12 september eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1