Jlicuiuc £riltsci)e (ümirant Koningin bepleit naastenliefde Ir yr: q o I Conferentie inzake menselijke verhoudingen begonnen i\fr. d'Ailly vraagt ontslag als burgemeester van Amsterdam 4 Veel hangt af van het oordeel van dr. Drees Ophouden baggermolens kost f 16.000 per dag Menzies: Vóór ■alles-rust Ill I i J P as s *r Sb !lel ïZ DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 BUREAUS: Stef ABONNEMENTEN: J 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per i Postrekening 58930 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per mlllimetei Directie. Redactie. Abonnementer Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EN SE RINK CHRI$TELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant»a«tlcli I< ghfbleoto tnynfaert io Ugljenspoct Zevenendertigste jaargang No 10746 Partijstrijd dreigt land te verscheuren ZIE PAGINA 5 Belangwekkende redevoering in Nijmegen Dit staatsieportret van de Koningin zal een plaats krijgen in de raads- zaal van het nieuwe stadhuis van Heusden, dat volgende week dinsdag ebb) door koningin Juliana zal worden geopend. Het is vervaardigd door de Brabantse kunstschilder Arnoud Paashuis aan de hand van schet sen, die op het paleis Soestdijk werden gemaakt. Verklaarde zelf„Nieuwe en frisse invloeden 8,j moeten naar voren komen" ,E BURGEMEESTER VAN AMSTER DAM, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft de [oningin per 1 januari ontslag verzocht, n een brief aan de raadsleden zegt de mrgemeester, dat het na een ambts- eriode van tien jaar mogelijk moet zijn, ioor het benoemen van een opvolger !ll~ nieuwe en frisse invloeden" naar voren t doen komen. Mr. d'Ailly werd 1 oktober 1946 be- oemd. Hij was lid van de P.v.d.A. Bij ijn herbenoeming in 1952 zeide hij reeds, iet voorbehoud te willen maken te be lanken vóór de afloop van zijn tweede knbtstermijn, die op 1 oktober 1958 zou indigen. Hij is 54 jaar oud. !Het is nog niet bekend, wat mr. d'Ailly ^^pat doen wanneer hij zijn burgemeesters- oordige ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, lid van de V.V.D. Mr. d'Ailly, die op 22 juli 1902 in Fra- neker werd geboren, studeerde aan de universiteit van Amsterdam. Hij was werkzaam aan de griffie van de Amster damse rechtbank en trad vervolgens in dienst van de Maatschappij Nederland, welke onderneming hij tot 1929 ir Nederlands-Indië verbleef. Na zijn terug keer werd hij secretaris van de Vereni ging voor den effectenhandel. Van 1940 tot wa6 hij directielid van de Kasvereni- ging; daarna werd hij lid van het direc torium van De Nederlandsche Bank. Ook de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, heeft gisteren tijdens de raadsvergadering medegedeeld dat hij met ingang van 1 december ont slag heeft gevraagd. Hij heeft deze post sinds 1933 bekleed. 'inbt heeft neergelegd. Voor zijn benoe- jiing maakte hij deel uit van de directie tan De Nederlandsche Bank. Reeds enige tijd geleden werden ge- joemd als eventuele opvolger van mr l'Ailly, wanneer zijn tweede ambtsperio- je zou eindigen, de tegenwoordige minis- pr van sociale zaken J. Suurhoff; mr. In 't Veld, oud-burgemeester van Zaan- lam en oud-minister van wederopbouw, leiden lid van de P.v.d.A. en de tegen in! Dode op onbewaakte overweg bij Goes Op de onbewaakte overweg te Sloedam Jij Goes werd gistermiddag de 55-jarige toer C. Steendijk uit Arnemuiden door ten personentrein gegrepen. Hij was op en" "ag dood- in- De heer Steendijk. die de overweg per lde t.ets naderde, heeft de trein waarschijnlijk Biet horen aankomen door het lawaai var ten hem achteropkomende tractor. In Neer (L.) botste gisteren de 22- trige Peters uit Helden met zijn bestel- agen tegen een boom. Ernstig gewond werd hij in het ziekenhuis van Helmond TK BEN VERHEUGD, dat deze conferentie gehouden wordt, en het feit, dat zjj in Nederland plaats vindt, is nog een reden tot bijzondere vreugde. Weliswaar kan het vreemd schijnen, dat men een bijeenkomst moet organiseren over een zo elementaire levensvoorwaarde als de mense lijke verhoudingen. Als iemand zich, volkomen onbevangen, plotseling in deze omgeving zag overgebracht bijv. een kind en besefte, dat men een congres hield over menselijke verhoudingen, dan zou dat kind denken: Wat is dat nu weer voor onzin van al die volwassenen om gewichtig te gaan praten over het feit, dat je met elkaar overweg moet kunnen. Dat weet toch iedereen en dat kan immers toch niemand goed. Laten wij toegeven dat het mal Is hier over te moetenconfereren. Iets wat zo vanzelfsprekend de volle aandacht zou moeten hebben, is de op de achtergrond lang daar gebleven. Toch is er in moderne samenleving m.l. een ken tering gaande van groot belang, wanneer len zich weer gaat beraden over deze Deze woorden sprak koningin Juliana vanmorgen bij de opening van het inter nationale congres inzake menselijke ver houdingen in de De Vereniging in Nijme gen. Prins Bernhard fungeerde als voor tter van de conferentie. Koningin Juliana vervolgde: De bevol kingsdichtheid, de aantallen en massa's worden zo groot, dat de mens meer dan een nummer dreigt te worden. Het schrikbeeld bij dit alles is de termieten- taat, waarin de individuele werkmier illeen nog maar wordt gewaardeerd als arbeidskracht. Zijn taak in het algemeen arbeidsproces is zijn enig bestaansrecht. Alzo bij de termieten. Bij onze eenzijdige opvatting van efficiency heeft de mens de neiging, eveneens alleen als werk kracht te worden beschouwd, als robot- dus, een figuurtje zonder ziel. wie nog een ziel heeft, verzet zich tegen de schromelijke armoede, waarin die komt te verkeren. Het is in een holle, armzalige ruimte van de grootste een- :aamheid, waarin hij dan moet leven, als lij zo nog leven kan. Zou de mensheid n staat zijn door een dusdanig geestelijk gebrek, zichzelf om te brengen? Verantivoordelijkheid TVTE HEBBEN allen de neiging, de geestelijke vrijheid als de schoonste conditie te beschouwen, waarin men kan leven. Waarom vin den we het dan zo gemakkelijk, een ander de verantwoordelijkheid in de schoenen te schuiven en ons te laten leiden? En die ander de schuld te geven als het mis gaat? Arme dwa zen: dringen, wij onszelf dan eigen lijk niet op aan een ander als zijn robot? Verantwoordelijkheid kan men schu wen, maar men begaat een even grote fout als men die zoekt, door zijn leiding aan anderen op te dringen, wam tot het geven daarvan het recht of de plicht niet heeft. De hele zin van het le ven kan men zo zien. dat wij de verant woordelijkheid voor ons zelf moeten le ren aanvaarden, en die voor de ander leren beseffen. Wij moeten leren eigen plicht en anderer recht te erkennen. Wij zijn tastende en roekende naar tegengif van het gif der termieten e leggen we het eerste de hand op de r selijke verhoudingen, omdat die nu juist het allereerste zijn wat we in een toestand groteske verwaarlozing aantreffen, overal waar we kortzichtig genoeg ge weest zijn om alleen met stoffelijke facto- rekening te houden, die toch nooit dan een deel van het totaal uitma- Neem de medeme"c ZOals hij !c in zijn hulpbehoevendheid, die niet kleiner is dan die van uzelf, heb eerbied voor zijn gaven en talenten en voor zijn pogingen ten goede; geef hem de waardigheid die persoonlijk zoudt willen genieten en dan nóg met interest. Dit geld in de intimiteit van het eigen gezin. Dit geldt eveneens in de verhou ding tegenover de collega, maar ook in de menselijke betrekking tussen hen. die in leidende positie zijn geplaatst en hen overeenkomstig die leiding moeten handelen. Heeft men tijd en aandacht voor de verhouding tot hen. die in een andere afdeling of in een andere tak van dienst werken? Of voor hen, die op een gans andere wijze hun krachten voor de sa menleving inbrengen? Is men vaak niet er gevangen binnen de eigen beroeps- of zelfs cultuursfeer? En wordt aan de waardering en de eerbied voor de volken andere landen en werelddelen niet vaak te kort gedaan door vooroordelen en misverstanden? Eerste contact met kandidaat-premier Begin zelf W/"IE nu de menselijke verhoudingen in zijn omraving wil verbeteren, zal het oude voorschrift moeten volgen: ken uzelf, wees uzelf, begin zelf, ga op weg naar de ander. Maar wij weten wel,, waar wij begin nen met de menselijke verhoudingen, zo als het opgewekte gezicht op maandag- ochtend, het wakend oog van een be- drijfsleiding op zo aangenaam mogelijke omstandigheden bij het werk, doch wij weten niet waar zij zullen eindigen. Die verhoudingen zijn veelal én onze kracht én ons kruis. Onze levensopgave, die ieder van ons op gegeven ogenblikken of tijden bovenmenselijk zwaar schijnt die mijn inziens alleen in het licht (Zie vervolg pag. 7) Ned. aannemers protesteren (Van een onzer verslaggevers) DE UITVOERVERGUNNING voor twee baggermolens van de Hol landse Maatschappij voor Aanne mingen wordt door de Egyptische regering niet afgegeven, waardoor het baggermateriaal plus twee sleep boten in het Suezkanaal werkloos liggen te wachten tot dagelijkse scha de, naar schatting zestien mille, voor de Holma. De voorzitter van de rada van beheer, de heer M. C. Fritslin. heeft gisteren aan de Nederlandse pers een uiteenzetting van de zaak willen geven, maar moest of wilde zich slechts beperken tot enkele mededelingen,waardoor de huidige si tuatie en de mogelijke gevolgen van dit conflict nog vrij duister zijn gebleven. De Holma had met verscheidene andere maatschappijen ingeschreven voor de uit voering van het maken van een wissel plaats voor de konvooien die door het Suezkanaal gaan, bij Kabret aan de zuid zijde van de Bittermeren en bij Port Said. Het werk bij Kabret, het graven van een kanaal parallel aan het Suezkanaal over een lengte van zeven kilometer, werd de Holma toegewezen. Een dergelijk ka naal bij Port Said viel een Belgisch-Ne derlandse combinatie toe. (Van c parlementaire redacteur) mateur, prof. mr. W. F. De Gaay Fortman, het erste gesprek ge had met de kandidaat-minister-pre sident, de heer J. van Tilburg. Dit is een langdurig onderhoud geweest, waarbij de informateur de kaarten volledig op tafel zal hebben gelegd. In politieke kringen in Den Haag nemt men aan dat de heer Van Til burg eerst met zijn partijgenoten wil praten, alvorens hij een definitief antwoord geeft. Het socialistische dagblad Het Parool kwam gisteravond met een hoofdartikel, waarin werd afgevraagd of de heer Van Tilburg bij uitstek de figuur is, die Ne derland in de gegeven omstandigheden behoeft de leiding op zich te nemen, het zij van een nieuwe regeringsploeg, hetzij van een departement. Het Parool er kent de grote bekwaamheid van de heer Van Tilburg als bestuurder, maar het twijfelt er dus toch aan of de gouverneur van Suriname minister-president moet worden. Volgens dit socialistische blad staat het niet vast dat de heer Van Til burg de enige is. die uitkomst kan bren gen. En het noemt het een misgreep dat daarom een beroep op de gouverneur van Suriname wordt gedaan, die momenteel voortreffelijk werk verricht Of het een misgreep Is geweest zal nu wel spoedig blijken. Het ligt voor de hand dat het voor de socialisten niet gemak kelijk is dr. Drees los te laten. Daar staat tegenover dat de P.v.d.A.-Tweede-Kamer fractie daarfoe tijdens de informaticpo- ging van de heer Lieftinck wel bereid was. Vast is echter wel komen te staan dat dr. Drees nu momenteel een zeer be langrijke rol speelt. Als hij akkoord gaat met het premierschap van de heer Van Tilburg, zullen de andere socialisten on getwijfeld volgen. Het oordeel van dr. Drees is dan ook voor de heer Van Til burg van het grootste belang. Virus-eiland bij Long Island J?EN KLEIN, volledig geïsoleerd eilandje in de baai van Long Island ten noordoosten van New York is het domein, dat in 1954 door het Ameri kaanse ministerie van landbouw is toegewezen sen, die bij twee-hoevige dieren, inzonderheid de koeien, schapen en geiten van de veestapels, de ver wekkers zijn van het ge vreesde, epidemisch op tredende mond- en klauwzeer en verwante ziekten. Het heet Plum Island en is vijf km. lang. Dit is het proefterrein voor de „slag tegen het virus" de veilige isolatie van de zee de urüe hand wordt gelaten om de weten, schappelijke onderzoeken de gelegenheid te geven efficiente wapens voor Verenigde Staten i gekomen, heeft deze ziekte in de grenslanden Canada en Mexico met grote felheid om zich heen gegrepen en het is zaak voor Amerika uiterst waakzaam te blijven. De situatie op Plum Island maakt het de geleerden nu mogelijk in het Ani mal Disease Laboratory de virussen op grote schaal in cultures van varkens- en koeienier- weefsel kunstmatig te kweken. Binnenkort zal op hetzelfde terrein voor dit researchwerk een nieuw, volgens de eisen der moderne wetenschap ingericht laboratorium geopend worden, dat on derzoekingen op vier maal zo grote schaal mo. gelijk zal maken. De ingebruikneming van het thans nagenoeg voltooide laboratorium, complex zal 26 september geschieden, waarop een symposium over virus ziekten aansluit met voor. aanstaande wetenschap pelijke onderzoekers al* deelnemers. Tot de ge nodigden behoort ook de in Nederland werkzame Amerikaan, dr. Paul D Delay, hoofd van dg Europese Missie voor On derzoek ake mond- en klauwzeer, die in hei Victoriahotel in Amster. dam zijn bureau heeft Dr. Delay werkt hier ten wste het Staaf-:ea Onderzoekingsinstituut In Amsterdam, waarvan de directeur. dr. H. S Frenkel bij de opening van het nieuwe labora torium op Plum Island vertegenwoordigd zal worden door de weten schappelijke ambtenaar Ie klas J. G van Bekkum van het instituut. Een stralende Nasser ontving gisteren in zijn ambtswoning te Kairo de commissie-Menzies. Hier drukken Nasser (r.) en Men- zies elkaar de hand. Majoor Aly Sabri, de „dansende majoor", die tijdens de conferentie in Londen was (midden), is al even demon stratief verheugd. Rechts van Nasser de nieuwe directeur van de Suezkanaal-autoriteit. Laborday in V.S. Lang weekeinde eiste 478 doden Het aantal slachtoffers ten gevolge van verkeersongelukken in Amerika is gjste- tot 'n recordpeil gestegen, na „Labor day", als iedereen vrijaf heeft. Van vrijdagavond 18 uur tot maandag middag 15.30 uur zijn 361 personen om het leven gekomen door verkeersongelukken, terwijl 63 mensen verdronken en 54 door andere oorzaken het leven verloren. nu toe was 1952 het slechtste jaar voor het Laborday-weekend dat het leven van personen eiste. Verleden jaar was het cijfer 438. Parijse beurs 3 9 aandelen Suezkanaal- mij. stabiel op mening, dat er voorlopig geen geweld zal worden gebruikt. Het werk bij Kabret moest 15 oktober worden opgeleverd. Echter was men voor 26 juli (de dag van de naasting) reeds met zes van de negen gedeelten klaar. Deze zes gedeelten zijn opgeleverd en in orde bevonden. Na 26 juli werkte men door en op 24 augustus kwam het zevende gedeelte klaar, waardoor de baggermo len, de HAM 10 B kon vertrekken. Op 30 augustus was ook de HAM 111, door het gereedkomen van het achtste gedeelte klaar. Beide gedeleten werden door de .Egyptische beheersorganen goedgekeurd. Alleen de Beverwijk 12 moet nog enkele dagen voortwerken om het negende laatste gedeelte gereed te maken. De Holma zond twee sleepboten om materiaal (verrekeningswaarde drie mil joen gulden) naar Nederland terug te ha len. Het personeel was op enkele man nen na reeds vertrokken. De uitvoerver gunning van Egypte bleef echter uit Er is een voudig geen antwoord gegeven op het verzoek voor eenuitvoervergunning. Voor de Holma betekent, materiaal dat werkloos ligt, een seadepost. Volgens de Holma wil Egypte het materiaal vasthou den, omdat het anders geen mogelijkheid iet de onderhouds- en verbeteringswerk zaamheden van het Suezkanaal voort t« zetten. De oude Sue/kanaalmaatschappij bad namelijk enkele aanbestedingen lo- r dergelijke werken. Deze zijn echter geannuleerd. Gezien de onzekere toestand heeft ook Egypte deze aanbeste dingen gelaten voor wat het was en zijr geen gunningen geschied. Wat echter de Holma tegen het uit blijven van een -uitvoervergunning kan of zal doen kon de heer Fritzlin niet zeg gen en evenmin is het zeker of cje Neder landse regering hier kan optreden. Rassensclieidin g openbare school is verboden Het Hoge Gerechtshof van de Ameri kaanse staat Tennessee heeft maa een poging om op juridische gronden de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van Clinton te verhin deren, afgewezen. De „Federatie van Tennessee voor Con stitutioneel bewind", een vereniging die voor rassenscheiding is, had het Hof ge vraagd te bepalen, dat de directeur var. de middelbare school van Clinton niet de bevoegdheid bezat om de twaalf neger kinderen, om wie de strijd is begonnen, toe te laten. Voorts verklaarde de federatie, dat de schoolfunctionarissen niet het recht heb ben, staatsfondsen die aan scholen met rassenscheiding waren toegewezen, te ge bruiken voor scholen zonder rassenschei ding. Het gerechtshof, dat binnen vijf minu ten tot een uitspraak kwam, verklaarde, dat de kwestie „volledig uitgesloten" is door het besluit van het Opperste Ge rechtshof van de Ver. Staten, dat in het hele land rassenscheiding op openbare scholen buiten de wet stelde. In Clinton was het gisteren. Laborday, rustig. In het stadje Oliver Springs is het bij de relletjes ten gevolge van de rassen haat tot schietpartijen gekomen. Een be dreigde neger schoot een blanke in de arm. Even later werd door een blanke de sherif in de schouder geschoten. Acht tanks en tachtig soldaten houden traan- gasbommen gereed om een mogelijke aan val te verhinderen. Hevige fabrieksbrand: 80 mille schade Telkens met een hevige knal sprongen vele lakbussen met een zeer brandbare Inhoud uit elkaar, toen gistermiddag brand was uitgebroken in de meubelfa briek van de firma Soons te Heerlen. In de gasafzuigerinrichting van dc lakspui- de brand ontstaan. De rookont wikkeling was groot. De schade ook: 80.000. Vele schoolbanken, kasten en ameublementen zijn verbrand. Evenzo lakkerij. spuiterij en montageafdeling der fabriek. SUKARNO populair in Moskou. Te midden van arbeiders en hun kinderen zit hij hier in het Moskouse Tretjakof-museum. De man rechts van hem is niet Stalin GESLOTEN DEUREN f" een woord wordt er in Kairo losgelaten over de besprekingen aussen president Nasser en de commissie-Menzies. Er zul len geen commuoiqué's worden uitgege ven. Menzies verklaarde: „De besprekin gen moeten in de rustige vertrouwelijke rieer en in de vriendschappelijke geest worden gevoerd, die bij de eerste bijeen komst zijn gebleken". De eerste bijeenkomst was gisterochtend en hield slechts het voorstellen der dele gatieleden aan Nasser en de kennisma king met de adviseurs in. De eigenlijke conferentie zal echter slechts gehouden worden door Nasser met de vijf leden van de commiësie-Menziés. In het geheel zljr^ gisteren drie bijeen komsten gehouden. Menzdes werd naar de Australische ambassade teruggebracht door de auto van de president. Op een vraag waarover gesproken was. zeide hij: „Tot nu toe ben ik alleen aan het woord geweest". Met grote heftigheid ontkende Men zies de waarheid van het bericht, dat in Australië troepen klaar 6taan om zo nodig bij een gewapend conflict in te springen. Intussen zijn er zeer tegenstrijdige be richten over de loodsenkwestie. In Kairo gingen geruchten, dat de Britse en Franse loodsen per 15 september en bloc ontslag hadden genomen. Doch de Suezkanaal- autoriteit heeft dat beslist tegengesproken. Oude schuld De Britse regering heeft in een nota de Egyptische regering verzocht thans de oude schuld aan 164 Britten, die uit 1951 dateert, onmiddellijk te voldoen. De Egyp tische regering had formeel op zich geno men deze Britten, van wie er inmiddels tien overleden zijn, schadeloos te stellen toen zij in 1951 werden uitgewezen als represaille tegen Britse militaire maatre gelen in de kanaalzone. Het gaat om een bedrag van bijna acht miljoen gulden. In Kairo is een vierde Engelsman, de 40-jarige John Thornton Stanley, gear resteerd in verband met de „spionage- Voor de betaling van doorvaartrechten gelden voor het Suezkanaal nu weer nieu we bepalingen. Deze houden o.m. in, dat de betaling in Egyptische ponden moet geschieden door middel van boeking op ee- scheepvaartrekening, toebehorend aan het land, waar de debiteur is gevestigd. Dit zou betekenen, dat reders van het deviezeniinstituüt in hun eigen land mach tiging moeten krijgen oqi Egyptische pon den aan te kopen. HET WEER IN EUROPA o S 8 3 SSSzS Stockholm Oslo Kopenhagf Aberdeen half bew' motregen windstil N 1 windstil 20 0 20 0 21 10 11 64 Londen Amsterdan zw! bew! windstil ZO 6 17 0.6 16 4 Parijs" U" geh. bew. ZZW 5 16 0.1 3?enobï? half bew.' wfndstil 2 20 0 frankfort Munchen °n^ WZW 2 28 3 16 8 20 0.4 Zurich Genève nTvel zw. bew. half bew. n' 1 O 2 14 19 10 0.3 21 23 Rome" 'nevei NW 6 WNW 2 32 0 34 0 MaHorca onbew NNW 2 26 0 REGEN Veel bewolking met tijde- lijk regen. Weinig verande- rinS 'n temperatuur. Aan- vankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtig© wind tussen zuidoost en zuidwst (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon: 6.00—19.20. maan 6.59—19.07. Op 12 september eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1