€sso De Poolse geducht scheepvaart komt opzetten Duitse luchtvaart slaat haar vleugels weer uit Sow jetregiem weerstreefd kauw .Land dat leeft van industrie kan niet zonder vliegtuigen" The Quiet Man brengt record hoogtesprong op 2.10 m ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Gdynia en Danzig wereldhavens Handelsvloot vaart nu zelf op het Verre Oosten (Van onze correspondent te Bonn.) TV"U HET IJZEREN GORDIJN zo hier en daar wat wordt opgehaald krijgt men af en toe de gelegenheid wat gewaar te worden van het geen zich de laatste jaren daarachter heeft afgespeeld. Hoe staat het thans bijvoorbeeld met de Poolse scheepvaart, met de Poolse scheepsbouw en met havens als Gdynia^ (Duits: Gdingen), Danzig (Pools: Gdansk) en Stettfh (Pools: Szczecin)? Vóór de oorlog had Polen, ondanks zijn toegang via een corridor door Oost-Pruisen tot de Oostzee en ondanks het bezit van een (weliswaar niet zo grote) handelsvloot, slechts een zeer bescheiden reputa tie. De toenmalige Duitse haven Danzig (voor Hitier aan de macht kwam „vrijhaven") was voor de Polen een concurrentie, waartegen Gdingen niet opgewassen bleek. Thans heeft Polen weer het beheer over zijn na 1918 verkregen corridor-haven Gdingen alsmede over Danzig, op welke beide grote havens het na de oorlog sterk toegenomen internationale handels verkeer van dat land geconcentreerd is. JT)E SOWJETAUTORITEITEN tonen steeds zenuwachtiger over de oogst van dit jaar. Deze beloofde heel goed te worden. Het begon dan ook goed: volgens officiële berichten was op 5 augustus het koren van drie miljoen hectaren bouw land reeds gemaaid, terwijl ook de eerst kort geleden in gebruik genomen zgn maagdelijke gronden een goed opbrengst in het vooruitzicht stelden. In de afgelopen weken heeft de Sowjet- regering echter een duidelijke bezorgd heid aan de dag gelegd over het trage tempo, waarin de oogst wordt binnenge haald. Zij heeft haar propaganda ge. intensiveerd om de boeren tot grotere inspanningen aan te sporen. De Prawda -heeft eerst melding gemaakt van alarm kreten uit een aantal districten en repu blieken, tengevolge van het langzame tempo bij het binnenhalen van de oogst. "pN'IGE DAGEN later klaagde het blad over geknoei en gebrek aan verant woordelijkheid, die tekorten aan en een slechte verdeling van groenten veroor zaakten. Als een van de vele voorbeel den noemde het blad het geval van Lenin grad, dat slechts tweederde deel van zijn quotum had ontvangen. Van de te leveren tomaten was de helft, van de komkom mers niet meer dan een kwart aange- Daartegenover worden voorbeelden ge geven van de opeenhoping van groenten in districten, waar daaraan geen behoefte bestaat. Terwijl dus de campagne van Kroesj- tsjef tot resultaten schijnt te hebben geleid wat het zaaien en der gelijke betreft, is het duidelijk, dat het Sowjetregiem thans weer te kampen heeft met het tegen stribbelen der boeren, nu voor het bin nenhalen van de oogst harder moet wor den aangepakt Volgens de laatste berichten zijn mili tairen naar Siberië gezonden om te hel pen bij het binnenhalen van de oogst Het regent al enige tijd bijzonder zwaat en de korenvelden staan geheel onder water. In het Zuidwesten van Siberië zijn grote gebieden met oogstrijpe tarwe door de regen platgeslagen, voordat de (naai machines er bij konden komen. Op an dere plaatsen staat het koren al te rotten. A LS HET graan niet spoedig gemaaid en binnengehaald (en gedorst) wordt, kan de oogst geheel verloren gaan door de in Siberië reeds begin september invallende Gebrek aan ervaren personeel vormt een groot probleem voor de boeren. Een oogstdienst van 200.000 jongeren uit de grote steden, die op het platteland zijn ingeschakeld, richt in dit opzicht heel weinig uit. Hetzelfde geldt voor het merendeel van de militairen, die nu een handje komen helpen. Een algemene klacht is voorts, dat de produktie van machines, die bij de oogst onmisbaar zijn. Mens en machine zijn nog niet geheel bedwongen door het Sowjetregiem! 'f Verklaarde Uitzicht Het karakter van de Poolse handels vloot is hierdoor totaal gewijzigd. Haar tonnage is bovendien flink uitgebreid, zodat Polen onder de landen van het oostelijk blok een belangrijke plaats in neemt. En als er weer eens een rang- lijsl van alle zeevarende naties ter we rend zal worden opgesteld, zal Polen zeker niet meer zoals vroeger bij na onderaan bengelen. Thans oceaanvloot DOLENS Koopvaardijvloot is van een aanvoer- in een oceaanvloot veran derd. Vroeger hadden de schepen, die onder Poolse vlag voeren, vooral tot taak de Poolse handelswaren naar de grote ornslaghavens van Europa te brengen, waar de vrachtschepen der grote zee varende landen de Poolse ladingen over- »n en verder vervoerden. De Pool- ceaan-transporten hadden vrijwel geen betekenis. Thans onderhouden de Poolse staatsrederijen tien internatio- tle lijnen, die ten dienste staan van de zich gestadig uitbreidende Poolse 'ereldscheepvaart en waarvan het ivaartëpunt ligt ten oosten van het Suez- Zo lopen sinds 1949 Poolse vracht schepen geregeld havens in Pakistan en India aan. Sinds 1950 is er een ge- Met de geweldige uitbreiding van de Poolse scheepvaart heeft ook de Poolse scheepsbouw de handen vol. Behalve kolensche pen van 3000 a 5000 ton en vrachtschepen van ruim 10.000 ton worden er zeer veel vissers schepen op stapel gezet. Dit is een werf in Gdansk (Danzig). Sinds Polen weer in het bezit is gekomen van zijn vroegere (van 1919-1939) corridor-haven Gdingen (Gdynia), alsmede van de naburige haven Gdansk (Duits: Danzig) die na de vrede van Versailles onder toe zicht van de Volkenbond werd geplaatst, doch onder het Hitler-regime al spoedig bij het Derde Rijk werd ingelijfd is de Poolse scheepvaart sterk toegenomen. Vooral door de ex ploitatie van v.aste lijnen op landen ten oosten van het Suez-kanaal. Deze foto geeft èen beeld van de haven van Gdynia. regelde scheepsverbinding met com munistisch China. In 1951 begon het Poolse passagiersschip Batory de ge regelde dienst GdyniaKarachi Bombay. Sinds medio 1955 zijn er maandelijks afvaarten van Poolse havens naar Indonesië en Vietnam en lopen Poolse schepen de havens van Djakarta, Soerabaja en Haiphong aan. In het Europese verkeer zijn er verbindingen met de in uitbreiding zijnde Oostduitse haven Wismar. Oude beestjes TAE TOENEMING van de Poolse buiten- landse handel heeft de Poolse scheep vaart voor grote moeilijkheden gesteld. Zij moest nl. ook voor verscheidene dere landen achter het IJzeren Gordijn, die hun handel graag wilden uitbreiden (maar niet over eigen transportmiddelen beschikten, zodat zij het transito-verkeer Nederland-Duitsland op 6 september in Hengelo Het Nederlandse amateur bondsvoetbal- team, dat woensdag 6 september te Henge lo tegen het Duitse amateurteam zal uit komen, is als volgt samengesteld: doel: Koers (Hengelo); achter: Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia '55); midden Blom (WW), Bouwens (AFC) en Ten Braak (HRC)voor: Elf ring (Robur el Velocitas), Fabels- (Be Quick Gr.), Bakker (UW), Uittetibosoh (Velox) en De Kreek (Feyenoord). Reserves: Wetzels (Marits), yan Luik (De Mussen), Oh. Winter (HFC) en Klinkenberg (Velox). Van de interlafid voetbalwedstrijd Zwitserland-Nederland, die zaterdag 15 september in Lausanne wordt gespeeld, zal de Zwitserse televisie een rechtstreek se reportage verzorgen, die eveneens door de NTS wordt uitgezonden. Polen moesten laten lopen) de transporten over zee op zich nemen. Hoe wel men niet rechtstreeks cijfers kan krijgen over de Poolse handelsvloot op dit ogenblik, kan men wel in de econo mische berichten van het Poolse Infor matiebureau te West-Berlijn lezen, dat die vloot, in vergelijking met de voor oorlogse jaren is verviervoudigd. Het bureau geeft echter toe, dat er on der de Poolse schepen vele js(jn, die nog uit de dertiger jaren, of uit nog vroeger Doch zjj worden met een intensiteit van 90'/« gebruikt. Dit is onge- ■jjfeld een pluim óp de hoed van de Poolse scheepstechnici en werktuigkundi gen, die er in slagen, zo'n sterk verouder de vloot met een dergelijke frequentie in de vaart te houden. De bemanningen der Poolse schepen doen namelijk hun best de ilooptjjden der schepen door verminde ring van het aantal ligdagen in de havens o kort mogelijk te maken. Scheepsbouw floreert T"\E POOLSE scheepsbouw heeft ge- tracht met de sterk gestegen vraag scheepsruimte gelijke tred te hou den. Doch vóór de oorlog werden in Po len geen zeeschepen gebouwd. Het eerste zeeschip, dat op een Poolse werf van stapel liep, werd in 1949 in dienst ge^ steld. Het was het steenkolenschip Soldek met 2.540 ton draagvermogen. Volgens het Poolse Informatiebureau in V/est-Berlijn is de Poolse scheepsproduk- tie sindsdien vertwintigvoudigd. In 1955 overschreden- de Poolse wer ven voor het eerst een gezamenlijke pro duktie van 100.000 ton. De werven bou wen voornamelijk kolenschepen van 3000 en 5000 ton, vrachtschepen van het type Levant met een inhoud van 4000 B.R.T. en verder vooral veel vissersschepen. In 1955 werd een begin gemaakt met de bouw van een serie vrachtschepen van 10.800 ton, waarvan het tweede kortgele den van stapel is gelopen. De Poolse werven (er zijn er vijf) bou wen ook voor andere landen achter het IJzeren Gordijn. Deze werven zijn n; de oorlog weer opgebouwd en na 194' sterk uitgebreid. Tot 1955 besloegen di Poolse werven een produktie-oppervlakte van 280.000 vierkante meters. Voor een verdere uitbreiding van de Poolse scheepsbouw-capaciteit werd een vijf jarenplan opgesteld, dat dit jaar in uitvoering is gekomen. Polen gaat dan ook tankschepen bouwen. ...kauw Wrigley Doublemint. Rustige Doublemint voor hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijk! Na vele tegenslagen Zo begon het luchtverkeer in Duitsland na de eerste wereld oorlog. Met omgebouwde mili taire vliegtuigen werd de ver binding tussen de grote steden onderhouden. (Van onze luchtvaartredactie) OVERAL in het eens zo machtige „Deutsche Reich" wordt hard gewerkt aan de opbouw van wat in de oorlog werd verwoest. Er worden nieuwe huizen gebouwd, fabrieken draaien op volle toeren, nieuwe mo derne schepen glijden van de hellingen en het wegennet wordt met vele kilometers uitgebreid. Niet alleen nieuwe Autobahnen worden aangelegd, ook het luchtwegennet wordt met het jaar langer. Werd Duitslands bur gerluchtvaart aanvankelijk na de oorlog door de geallieerden verboden, thans slaat zij weer (zij het dan nog in bescheiden mate) haar vleugels uit. tuigen betreft, is de Duitse burgerlucht vaart, vergeleken met andere luchtvaart maatschappijen, nog in de minderheid, maar grote bestellingen, die kort geleden zijn geplaatst en die over enkele jaren worden gerealiseerd, zullen de luchtvloot aanzienlijk uitbreiden. Zo zijn er orders op vier Super Connies 1649 A, die her mogelijk maken zelfs bij sterke tegen wind het traject Frankfort/Düsseldorf-7 New York non-stop te vliegen; voorts op nog twee Super Constellations L-1049 G, op vier Boeing 707's, (straalver- keersvliegtuigen) waarmee in zes ui drie kwartier non-stop van Hamburg naar New York kan worden gevlogen er op negen Viscounts 810. Een respectabel aantal bestellingen dus, waarop men op het moment van de oprichting zeker niet had durven hopen. Super-vliegvelden "DEHALVE vernieuwing van zijn lucht- vloot gaat Duitsland zich ook toeleg gen op zijn vliegvelden. Men herinnert zich wellicht dat de minister van ÏN AUGUSTUS 1954 werd de Lufthansa na een negenjarige jersiode van stil stand weer opgericht. Na 'n lange en moeilijke weg van conferenties en voor bereidingen was men zover, dat de eerste vliegtuigen 't luchtruim konden kiezen. En op 't ogenblik vliegen vier Lockheed Super Constellations van het type L. 1049 G, vier Ongestempelde eieren: gewicht aangeven Nu de verplichting tot het stempelen (an verse kippe-eieren met vermelding 'an de gewichtsklasse voor aflevering in het binnenland niet meer geldt, is de winkelier, die ongestempelde eieren ver koopt, voortaan by verordening van het bedryfschap voor pluimvee en eieren ver plicht by de verkoop van deze eieren dui- dciyk aan te geven tot welke gewichts klasse zy behoren. Deze maatregel be hoeft uiteraard niet te gelden voor (vrq- willig) gestempelde eieren. en zo wordt het in de toe komst. Vier van deze 'machtige Boeing 707 str aalluchtreuzen zijn in Duitsland besteld en zullen over vier jaar de lucht in kunnen. Convairs en enkele DC-3's op de inter continentale lijnen naar Noord- en Zuid- Amerika, naar het Midden Oosten (met ingang van 12 september) en op de Euro pese verbindingen. Wat het aantal vlieg- keer, Hans Seebohm, nog kort geleden bekend maakte, dat er in de Bondsrepu bliek twee „super-vliegvelden" zullen worden aangeleg met bijna vijf km lange start- en landingsbanen vooi straalvliegtuigen. De kosten van dèz« ufltra-moderne luchthavens? Eén miljard gulden! Een speciale commissie is aan het bestuderen, waar de vliegvelden het Int. concours hippique Rotterdam (Van onze speciale verslaggever) VOOR een duizendkoppig, maar doodstil publiek, dat de adem inhield, nam de wereldkampioen Raimondo D'Ihzeo gistermiddag -met het paard The Quiet Man twee for midabele sprongen: twee en twee meter tien hoog. De rustige Italiaan, die de naam van dit krachtige springpaard zelf ook eer aandoet, legde hiermee beslag op de Prijs de Haven in een van de meest aantrekkelijke nummers van het Off. Int. Concours Hippique te Rotter dam Een prestatie als deze is hier nog nooit geleverd. In 1952, tijdens het vijfde C.H.I.O, vestigde de Argentijn Molinuevo record met een sprong over een muur twee meter. Maar dat was slechts één hindernis en dan nog wel een muur, altijd gemakkelijker te nemen dan de wal met drie bomen zoals gisteren stond opgesteld ien hoogte van 2 meter, waarna dan jur van 2.10 volgde. Het-was dan ook niet verwonderlijk, dat de overige twee ■ergeblevenen in deze v ij f d e barrage op de okser en niet op de muur strui kelden. Waarmee de Duitsers A Lütke Westhues met Ala en H. Lanckohr met Titan toch ook goed voor de dag kwamen. Het parcours van dit internationale sprlngnummer was in eerste instantie 610 <r met acht hindernissen van 1.40 tot meter. Van de 25 deelnemers bleven er twaalf over voor de eerste barrage, waarin enkele overgebleven hindernissen tien centimeter werden verhoogd. Negen ruiters bleven toen over. In de tweede barrage vielen er vier af, onder wie landgenoot B. Uytendaal, wiens paard Hanko tijdens een royale 9prong zich op de hindernis afzette en deze natuurlijk afwierp. In de derde barrage viel de Duitser Winkler af Hij bracht -r met Viola niets van terecht* hoewel zijn paard Viola van een klasse is, die voor een muur van 1.90 niet hoeft te wijken. Enorme toejuichingen vielen In deze barrage de Nederlander J. J. Gruppelaar ten deel. die met D'Artagnan de beide overgebleven hindernissen prachtig nam. hoewel hij of misschien juist daardoor wel geprikkeld een val maakte bij een facultatieve hindernis, waar het paard weigerde In de vierde barrage, toen de wal met bomen op 1,90 en de muur op 2 meter was gebracht, wierp de combinatie Gruppe- laar-D'Artagnan de eerste hindernis af m het paard te sparen, verliet de Ne derlander het parcours, temeer omdat de fout door een weigering bij de muur werd gevolgd Doch ook drie anderen maakten fouten: de Italiaan bij de muur en de beide Duitsers bü de oksor Vijfde barrage Om een beslissing tussen deze drie te krijgen, besloot de jury, een vijfde bar rage te laten rijden en daarbij beide hin- issen opnieuw te verhogen, zodat zij uiteindelijk 2 en 210 meter waren. Dit maal was de muur voor alle drie te ne men. Deze uit losse blokken opgebouwde hindernis kan men met minder risico raken dan een wal met bomen, zodat het hoogteverschil van tien centimeter de muur er toch niet moeilijker op maakte. Dat bleek trouwens wel uit het falen van de beide Duitsers op de okser. Evenals vorig jaar werden deze middag de Nederlandse paardenrassen gedemon streerd op voor het publiek bijzonder leer zame wijze, d.w.z. met een duidelijke toe lichting. Dit gebeurde voor het laatste nummer van deze derde C.H.I.O.-dag: springconcours l'Américaine équipes van drie. Hierbij ging het om het nemen van drie maal tien hindernissen per équipe. Maakte no. 1 een fout, dan moest no. 2 overnemen en daarna pas zijn eigen parcours rijden. Slechts drie équipes namen alle 30 hinder nissen goed. van wie het Italiaanse Medici-Irish Rover, P. d'Inzeo-Uruguay en R. d'Inzeo-Mcrano de snelste tijd maakte, nl. 231,2 sec. Tweede werd een Belgisch team, bestaande uit mej. A. Buchner-Ambre, baron E. de Wykerslooth- Santa fé en D. Smeets-Alaska. Op de der de plaats stond weer een Belgisch team, nl. G. Hernalsteens-Fürstin, baron E. de Wykerslooth-Gemse en G. Hernalsteens- Fürstin. De vierde, vijfde en zesde plaats waren resp. voor een Italiaans, een Ne derlandse en een Belgisch team. Amazones De Prijs der Amazones, een internatio naal springconcours, ging naar de Britse miss Pat Smythe op Flanagan. Zij reed foutloos het 750 meter lange parcours met ■aalf hindernissen in 90.6 sec. Haar land genote miss D Palethorpe reed met Earls- rath Rambler ook foutloos, maar deed er sec. over Derde en vierde werd ba sse E. de Wljkerslooth (België), resp. met Gemse en Santa Fé, vijfde mej. A. M Buchner (Ned.) met Ambre en zesde weer Pat Smythe ditmaal met Prince Hal. De dressuurproef om de Prijs van de Rijschool was een overwinning voor de Duitse mevr. L. Linsenhoff met Adular (492 pnt). gevolgd door haar landgenoten lej. A. Kupers (Afrika) en H. Weygand (Perkunos) resp. 475 en 465 pnt. best kunnen worden aangelegd. Minister Seebohm, die zich nu beijvert voor de uitbreiding van de Duitse bu»- gerluchtvaart, kan eigenlijk ook de op richter van de nieuwe Lufthansa worden genoemd. Steeds heeft hij na de oorlog gewezen op de noodzaak, dat ook Duits land weer een eigen luchtvaart kreeg. Een land, dat zó van de industrie leeft, kèn niet zonder het modernste en snelste verkeersmiddel: het vliegtuig, zo zei hó Nieuw tijdperk 'T'OEN HET VERDRAG dat Duitsland de soevereiniteit zou teruggeven, werd ondertekend en het Quchtvaartpro- bleem een deel van dit verdrag werd, nam hij het initiatief. Hij richtte op zijn ministerie een luchtvaartafdeling op en reeds in 1951 gaf hij de vroegere ver keersleider van de Lufthansa, de hepr Bonjprs, opdracht een adviesbureau voor een toekomstige luchtvaartmaatschappij te stichten. Dit bureau maakte een diep gaande studie van de problemen, samen hangend met de huidige civiele lucht vaart. Op grond van de resultaten be sloot men met toestemming van de geallieerden tot de oprichting van een „Vorbereitungsgesellschaft". In augus tus 1954 groeide hieruit de oude Luft hansa met als centrum het vliegveld Fuhlsbüttel bij Hamburg. De Duitse Spoorwegen. Nordrhein-Westfalen en honderdvijfentwintig bedrijven waren de aandeelhouders in het kapitaal van 25 miljoen DM. Dit bedrag was voorlopig voldoende voor het plaatsen van de eer ste bestellingen op vliegtuigen. De Duitse civiele 'luchtvaart ging. een nieuw tijd- Schoonschip TAAT DE Duitse luchtvaart nog In de kinderschoenen staat, is begrijpeQijk. Konden andere Europese luchtvaart maatschappijen direct na de oorlog al beginnen met de opbouw van hun groten deels verwoeste luchtvloten, in Duitsland het einde van de oorlog juist het moment, waarop de lijndiensten moesten worden gestaakt en de Lufthansa werd opgeheven. Heeft de lange onderbreking, die hierna olgde, uiteraard de ontwikkeling van de burgerluchtvaart gestagneerd, tóch bracht zü odk een voordeel mee. Immers: men kon helemaal opnieuw beginnen, dat wil :eggen men had „schoonschip gemaakt" :n kan nu dus starten met de modernste rliegtuigcn. Dat dit moderne materiaal hoge eisen stelde aan het vliegend en grondper soneel is niet zo vreemd. In die negen jaar had de luchtvaart zich zó snel ont wikkeld, dat een volkomen nieuwe op leiding noodzakelijk was. De eerste ad- spirant-vliegers gingen daarom naar En geland om de vliegschool te doorlopen, in de Verenigde Staten werden zij bij Convair en Lockheed ingewijd in de ge- helmen van de Convair 340 en de Super Connies, die zij daarna naar Duitsland vlogen. Het grondpersoneel kreeg in Duitsland een „grondige" herscholing. Thans is men echter zover, dat men geen buitenlandse vliegscholen meer nodig heeft. Er is nu een Duitse school, waar de vliegers en het technisch personeel worden opgeleid. Goede oude tijd TYUITSLAND IS DUS hard op weg zijn oude plaats in de wereldluchtvaart :r in te nemen al zal het nog wel m duren voordat men zover is. Die oude plaats betekende: een belangrijke plaats. In de jaren voor de oorlog was Duitsland op het gebied van de luchtvaart vooruitstrevend. Hebben de Neder landers de eer de eersten te zijn geweest, die lijndiensten naar het toenmalige Ne- derlands-Indië uitvoerden, de Duitsers dogen het eerst regelmatig over de iceaan. En daar zijn ze trots op. Van de -liegtuigen waarmee toen werd gevlogen, herinnert men zich nog wel de toenter tijd monsterachtige Junkers G. 38. de viermotorige Hindenburg, die lange tijd het grootste „landvliegtuig" ter wereld Als men deze toestellen vergelijkt met de huidige types, krijgt men er wel een goed beeld van, hoe de luchtvaart zich in Duitsland en ook in het algemeen heeft uitgebreid. En dat ondanks tegenslagen, niettegen staande een periode van negen jaar stilstand. Zo gaat het nu eenmaal met het vliegwezen en de hele tech niek: ontwikkeling is niet te stuiten. De bewijzen zijn en worden nog steeds geleverd! Met Esso bent U beter uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5