Bij K. en O. op het ontwikkeling niet tweede plan -Vf-VAif MENS TOT MENS Ongelijksoortig werk bijeen in Boerhaave-zalen VANAVOND LüiSTIRT U NAAR: NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Drie kunstenaars exposeren Toch prettige expositie omdat zij iets hebben te zeggen *7O ALS EEN MENS bij de eerste kennismaking een prettige indruk kan -1 maken (of niet natuurlijk), zo ook een tentoonstelling. De expositie van werk van Jos Mertens, Miep de Leeuwe en Dick Loef, die hedenmiddag in de Boerhaavezalen wordt geopend, geeft de bezoeker ongetwijfeld ondanks de heterogeniteit van het geëxposeerde een gevoel van vol daanheid. Want de hier naar voren tredende kunstenaars hebben hem wer kelijk iets belangrijks te zeggen; en daarvoor komt hij toch? ken heeft' weergegeven) en hij beschikt over een uiterst fijn gevoel voor kleuren (83), dat hein tot de prachtigste combi naties brengt. De tentoonstelling, die hedenmiddag door wethouder Van Sehaik werd ge opend, blijft tot 23 september te zien. C. Th. Wilbert-Reisberman De constructie van de zaal heeft het mogelijk gemaakt, dat zó uiteenlopend werk als dat van Mertens en Miep de Leeuwe in vrede bij elkaar kan hangen. De 'keramicus Loef vormt daarbij met zijn vazen en schotels een trait-d'union. Miep de Leeuwe uit Den Haag is een knap en bewogen schilderes, die typisch vrouw het figuratieve niet kan loslaten. Zij kent haar métier en heeft het als het ware in de toppen van haar vingers zitten, maar 2Ïj schildert a éne roes haar doeken, die werken als rake schetsen, volkomen to-the-point. Dat moet een integrerend bestanddeel van de per soonlijkheid van deze vrouw zijn: menser en dingen zó in hun meest kenmerkende wezenstrekken weer te geven! Daarbij zijn enkele doeken, zoals „Het mannetje" (26) en de „Dame met hoed" (29) van z( hedhbe constructie, dat ook de meest wan trouwende bezoeker zijn reserves moet laten varen. Miep de Leeuwe weet o.a. een portret "te schilderen, dat is zeker. Dat haar portretten zonder medegevoel geschilderd zijn, zouden wij óók nier ven beweren. Hoogstens, dat zij niet dat medegevoel zijn geboren Oude stijl Mertens kennen vooral de bezoekers van de tentoonstellingen van het Leids Kun&t Centrum al langer. Zij zullen op deze expositie opmerken, dat hij na korte aberratie in andere richting 1 tot zijn oude stijl is teruggekeerd en destemeer overtuiging. Zijn werk is i dan ooit geometrisch, stereometrisch of hoe u het noemen wilt. Zijn kleuren tot het uiterste gesplitst in hun primaire componenten. Eigenlijk moet het verwon dering wekken dat men er zo nu en dan een herkenbare voorstelling tussen ont dekt, zoals de „Guitariste" (55). Maar meer dan vroeger nog is het ge heel een getuigenis van ongewoon compo. sitie-talemt. Alleen vragen we ons af. waar Mertens eindigt. Hij zal moeten doorgaan zich te ontwikkelen, wil hij niet tot steriliteit vervallen. En dat hij de uiterste grenzen van deze werkwijze dicht nadert, bewijst een doek als ..Het sym bool" (52), dat direct associaties oproept met „knutselen", zoals ook „Compositie XLV" ((50). Overigens is Mertens in zijn werk ook niet consequent. In „Archime- Een dokter nodig De zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Kors, Mastenbroek, Veldhuy- zen pn Van Wingerden. Bij geen gehoor: 5 maal 2. Welke apotheek? Vandaag en vannacht zijn voor het klaarmaken van spoedrecepten geopend de apotheken Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. *Te Oegstgeest de Oegstgeester apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Morgen van 8 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds is alleen geopend de apotheek Reijst, Steenstraat. De nachtdienst wordt van 24 uur af waargenomen door de apotheken Herdingh en Blanken en Reijst en in Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek. Werkloosheid in Leiden Aanbod onderging geen wijziging Over de periode van 20 tot en met 25 augustus onderging het aanbod geen wij ziging zod'at het 6tandcijfer een aantal van 140 als geheel werkloos ingeschreve nen bleef aangeven. Een analyse van de arbeidsreserve (aanbod) naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 70, seizoen- werkloosheid nihil, structuurwerkloosheid nihil en minder gesohikten 70, w.o. 40 nder validen (lichamelijk en geestelijk gehandicapten). De vraag nam iets af en beliep op 25 augustus 420 geregistreerde aanvragen, waarvan er een kleine 200 be trekking hadden op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. De behoefte aan arbeidskrachten doet ch in vrijwel alle bedrijfssectoren ge voelen* doch treedt het sterkst naar vo- in de metaalindustrie, de bouwnij verheid, de textielindustrie en de land bouw. Het aanbod van Jeugdigen 15 tot en met 18 jaar bleef bescheiden van om vang, terwijl de vraag geen wijziging van enige betekenis onderging en nog steeds een veelvoud van het aanbod be- agt. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten is constant en bedroeg op 25 augustus 105. De vraag daalde van 460 op 420. Bijna 50»/« van dit aantal had betrekking op jeugdigen. Heropening van zaak De zaak voor woninginrichting De Kleine Winst van de firma wed. A. van Klarenbosch, Haarlemmerstraat 51, heeft grote uitbreiding ondergaan, terwijl interieur ook grondig is gemoderni seerd. Gistermiddag is de zaak heropend. Celloconcert van Dvorak (Ham burg - draadomroep - 20 uur) Het Concert voor violoncel en orkest Op. 104 in b. kl. t. is het laatste werk, dat Dvorak tijdens zijn 3-jarig verblijf in Amerika (18921895) schreef. Tezamen met de Vijfde Symfonie (Uit de nieuwe wereld) behoort dit Celloconcert tot de symfonische werken, die Dvorak de gro te wereldfaam bezorgden. Worden in de Vijfde Symfonie de nieuwe indrukken die Dvorak in Amerika opdeed verwerkt, ge combineerd met herinneringen aan het eigen Boheemse vaderland, het Cello concert (geschreven in 1895) is alleen maar geboren uit de herinneringen en een smachtend verlangen naar het vaderland. Het karakter van dit werk is dan ook in hoge mote romantisch. Het werk is opgedragen aan de cellist Wihan. De eerste uitvoering geschiedde o.l.v. de componist op 19 maart 1896 in Londen met Leo Stern als solist .Het eerste deel (Allegro) geeft al direct de sfeer van het gehele werk aan: wat pathetisch-hero- isCh, maar toch wat angstig-verlangend. Een Amerikaans volksliedachtig thema verloopt snel in een nationale sfeer. Het tweede deel (Adagio ma non troppo) is het hoogtepunt van het gehele werk, een zuivere lyriek die zowel doet denken aan het Largo uit de 5e Symfonie als aan de verhevenheid van Dvoróks „Biblische Lieder". In dit deel schreef Dvorók ook een parafrase op het middendeel van zijn lied „Laszt mlch allein" uit de „Vier Liedern Op. 82". Dit is ook weer een aan wijzing voor zijn heimwee naar het va derland, waar zijn schoonzuster, de ac trice Jo'sefine Kaunic-Cermók, leefde. Op die schoonzuster is hij zijn leven lang verliefd geweest en hij wist, dat Josefine heel weel van het lied „Laszt mich al lein" hield. Het derde deel (Allegro mo derato) is als het ware een soort vreugde- gevoel over de spoedige terugkeer in h-t vaderland. Het slot van dit deel schreef Dvorak pas na zijn terugkeer en het is een grote blije climax geworden. d'ica" (54) zie: voortstuiven, de wetten va gehoorzaamt. En vliegende schotel niet helemaal 'ee-dimensionaliteit Hetgeen wegneemt, dat Mertens' werk hoogsi interessant is, al was het maar om te zien waar hij uiteindelijk terecht komt. Archaïsch Als zovele van de huidige keramische kunstenaars heeft ook Dick Loef uit Den Haag zich duidelijk door archaïsche in vloeden laten leiden. Echter heeft hij ze niet slaafs ondergaan en daarom is zijn aardewerk van een persoonlijke originali teit geworden. Hij heeft gevoel voor het functionele van aardewerk (zie bijv. no hij in het vaaslichaam als een schaduw van groen de erin te steken tak- AGENDA VOOR LEIbEN Zaterdag Hortus Botanicus, 9—11 uur: de Vic toria Regina bloeit. Antonius-clubhuis, 8 uur: „Ons Toneel" met „De negerhut van oom Tom" Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 3. 4—5 uur: receptie wethouder dr. K. Simon Thomas (25 jaar raadslid). Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Dinsdag Trekvlietweg, half 12: eerste-steenleg- ging fabriek Avery Nederland. Pieterskerk, half 11: Civitas Academica, opening eerstejaarsdag. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8- half 10): ..Rem brandt als leermeester" (tot 3 september) RuKsnius.um voor volkenkunde. 10—: ir: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober) Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld- Duwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 tr: „Tekeningen door Rembrandt" m 15 september) Jos Mertens: Guitariste. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN 'tBcgraJeMiAAeM Ondanks ruimteprobleem toch weer uitbreiding TJEHALVE DE AFDELING kunst en ontspanning kent K. O. een an- dere zeer belangrijke afdeling, het ontwikkelingswerk van de Leid- se Volksuniversiteit, dat bestaat uit lezingen en cursussen. Dat dit werk in onze stad wordt gewaardeerd blijkt wel uit het aantal personen, dat zich in het afgelopen seizoen hiervoor opgaf, n.l. ruim 4200. Nog steeds is er vraag naar nóg meer cursussen, maar de Leidse Volksuniversiteit heeft te kampen met het ruimteprobleem, zodat het bestuur gedwongen is een teleurstellend antwoord te geven. Een eigen gebouw zou de uitkomst bie den, maar daarvoor is, ondanks herhaalde pogingen envdei dringende nood zaak, geen mogelijkheid aan te wijzen. En vooral in verband met de bouwstop ziet het er niet naar uit dat binnen korte tijd een oplossing gevonden kan worden. Desondanks wordt ijverig naar beschik bare ruimten gezocht, zodat de bestaande cursussen onder deze situatie niet behoe ven te lijden; zelfs kon er nog van uit breiding sprake zijn. De talencursussen hebben de omvang van een complete school aangenomen. Bevoegde en ervaren docenten geven les in Frans, Duits en Engels, met een leer plan van vier jaar, Franse, Engelse en Duitse conversatie, Italiaans en Spaans. Een aparte vermelding verdient de cur sus Klassieke Vorming, die lessen in Latijn, Grieks en Oude Geschiedenis om vat. De duur van de cursussen is twee-en- twintig lessen. Ze worden gegeven op maandag-, woensdag- en .donderdagavon den. Voor de cursus Klassieke Vorming heeft dr. Cohen t W erkcursussen Van de werkcursussen, waarvoor bijzondere belangstelling bestaat, noe wij Creatieve Arbeid onder leiding Henk Kors, twee cursussen bloemenschik- ken voor beginners en één voor gevorder den; leider A. Riel. Liem Kok Wie zal de leiding van een speciale cursus Aziatische bloemsierkunst op zich nemen. Voorts is ;en cursus fotografie onder leiding van Renia, tekenen en schilderen door M. Kutterink en een cursus interieur kunst, die de cursisten leert aart de hand een plattegrond van de eigen woning de bestaande middelen een vernieu- van het interieur tot stand te bren- In voorbereiding zijn nog de cursus boetseren en de cursussen voorlezen, voordragen en spreken in het openbaar. In verband met zijn benoeming tot artis tiek leider van een toneelgezelschap kan Eric Vos van de laatste twee de leiding niet meer op zich nemen. Wetenschappelijk Leiden verkeert in de gunstige omstan digheid voor het werk van de volksuni versiteit hoogleraren van de Leidse uni versiteit te kunnen interesseren. Het ver heugt het bestuur van K. O. dan ook bijzonder dat de belangstelling van de zijde van (Je hoogleraren zo is toege nomen, zodat enkelen zich bereid ver klaarden een cursus te geven. Van de cursussen ov?r wetenschappe lijke onderwerpen vermelden wij: a. „Waarde en gebruik van kunststof fen", een cursus met films over plastics e.d. door dr. P. Platzek. b. „De bouw van de kosmos", kijk- en luistercursus In de Leidse Sterrewacht, o.l.v. prof. dr. H. C. van der Hulst. c. „Randstad Holland, waarheen!"; sociologische cursus door pater dr. J. Mulders en dr. P. Smits, predikant. d. „Onze democratie", tien causerieën over het Nederlandse Schip van Staat door mr. K. de Vries. e. „Van kind tot volwassene", een bio logische cursus met demonstraties in het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Docenten zijn prof. dr. J. H. de Haas, dr. J. Boekholt en dr. J. F. de Wijn. f. „Schrijvers Spreken". De' schrijvers Bordewijk en Willem Elsschot zullen vertellen over en voorlezen uit hun werk. g. „Moderne Beeldhouwkunst", door de beeldhouwer J. W. Haverman. „Poëzie en proza van deze tijd", een Tussen de bladzijden Elke minuut telt LIDO. In februari vorig jaar gaven de Franse radiostations een bericht door voor de bestuurder van een auto, dat zij) wagen een ernstig defect vertoonde. In de garage had de monteur vergeten moer in de stuurinrichting te bevestigen, waardoor een ernstig ongeluk zou kun nen gebeuren. Dit is het gegeven gewor den voor de Franse Cinemascopefilm „Elke minuut telt', tot stand gekomen on der regie van Alex Joffé en met uitste kende acteurs als Barbara Laage, Domini que Wilms, Jean-Marc Thibault en Paul Frankeur. In de film is de chauffeur van de auto een Duitse tandarts, die met zijn vrouw op huwelijksreis is en ook nog een meis je uit het dorp, waar de auto is gerepa reerd, meeneemt. Drie jonge levens étaan op het spel en garagehouder Simonet draagt de verantwoordelijkheid als iets misgaat. Aanvankelijk aarzelt Simonet of hij de politie zal inlichten, maar ads hij d: zeling overwonnen heeft, gaat ov< stations het bericht uit en begint de jacht op de toeristen. De tandarts is bijzonder trots op zijn wagen en laat zich door geer ander passeren Door een heel bij zondere omstandigheid blijven de inzit tenden gespaard. De film is bekroond met drie inter nationale prijzen. Onbegrijpelijk is da niet. Het is een prachtig gemaakt pro- dukt met een zeldzaam fraaie sfeerteke ning en een spanning, met subtiele mid delen opgeroepen. AlQeen jammer dat het slot veel te gerekt is, waardoor een anti- >x de eindindruk verstoort Dit bui ten beschouwing gelaten heeft de Franse filmindustrie een uitstekende rolprent vervaardigd. (Jacht op mensen in gevaarlijke auto, gebaseerd op een historisch gegeven). Als de kat van huis is CASINO. Van een heel eenvoudig egeven weten de employé' Arthur Rank altijd weer een verrukke lijke comedie te maken, die uitmunt door een geestige dialoog en een nauwkeurig uitgekiend beeldritme. In „Als de kat tiuis is" worden we betrokken bij de gebeurtenissen in een Engefls gezin, de vader het plotseling in z'n hoofd krijgt zijn baan eraan te geven nieuw leven in Australië te begin grootste zorg, waarvoor de gezinsleden zien geplaatst, is niet hun passage of het inpakken van huisraad, onderdak brengen van de huiskat Heathcliff. Terwijl dochter Peggy boven dien nog kans ziet in twee dagen haar grote liefde te vinden, zodat 'ze direct op de boot naar Australië, maar in het huwelijksbootje wil stappen. Ingrij- van de onwillige kat doet de hele is met vraaggesprekken, waarbij jonge auteurs en het publiek betrokken zullen zijn. De leiding zal berusten bij Paul Rodenko. Deze cursus dient tot een nadere kennismaking met en beter be grip van de moderne literatuur, die voo) velen onbegrijpelijk is. „De mens, biologisch en psycholo gisch gezien", studiecursus onder leiding dr. M. J. Adriani, bioloog en drs. W. A. Nell, psycholoog. Foyer Ten slotte zijn er naast de gewone filmvoorstellingen en het werk van de filmstudiekring de bekende „foyer-avon- Hiervan zijn reeds te noemen: lezingen met kleurenfilms en -dia's over „Honga- rije's ongerepte natuurreservaten" door dr. M. J. Adriani, „Damascus, Athene en Rome" door P. N. Windmeyer, „Negen jaar onder de Pygmeeën", door pater M. de Suasso de Lima de Prado, „Het groene Eiland", door Simon de Waard, „Opnieuw naar de toppen van de Andes", door dr. De Booy, „Door zuid-Frankrijk en de Pyreneeën naar Andorra", door J. P. Sbrijbos en „Noorwegen" door dr. J. J. Bovenstaand programma voor het ko mend seizoen toont duidelijk welk een bloeiende volksuniversiteit Leiden bezit. (In tegenstelling tot de aankondiging reeds heden geplaatst. Red. N.L.C.) emigratie mislukken, en dat is dan wel een prestatie voor een doodgewone huis- tuin-en-keukenpoes. (Bijzonder aardig gegeven tot typisch Engelse klucht verwerkt). Davy Crockett REX. In ons land mogen heel wat mensen nog nooit van Davy Crockett hebben gehoord, in de Verenigde Staten is dat anders. Daar is Davy een legen darische figuur. Het lied van Davy Crockett, waarin de avonturen van deze held van het Wilde Westen worden be zongen, is een top-hit. Er zijn wel slech ter mensen dan Davy Crockett beroemd geworden. In het Wilde Westen, waar de indianen net hard te verduren hadden, als kolonisten het oog op hun grond sloe gen, kwam hij op voor de rechten der roodhuiden. Hij werd bekend om zijn vecht- en schietkunst en om zijn zuiver recntvaardigneiasgevoel. Hij werd zelfs tot lid van het Amerikaans congres ge- xozen. Zijn houding daar was van dien aard, dat men zou wensen, dat alle hui dige Amerikaanse congresleden Davy Crockett tot voorbeeld in hun politiek teven zouden hebben. Koning van het Wilde Westen is Davy nooit geweest in de strikte zin, maar hij was wel een „koning" in zijn strijd voor rechtvaardig- neid voor blank en rood gelijkelijk. Mis schien, dat iemand door de verbeelding van zijn teven op televisie- en filmscherm ertoe komt, zich op te werpen als kam pioen voor het gelijke recht van blank en -art. De film, die Walt Disney over net teven van Davy Crockett maakte, is ondanks het feit, dat er enige niet van krijgsrumoer gespeende scènes in voor komen boeiend en voor jong en oud geschikt. Filfm over historische Amerikaanse fi guur, die wij ons ten voorbeeld kunnen stellen). Charlie's tante TRIANON. Alweer vele jaren gele den schreef Brendon Thomas zijn blijspel i van Charlie". Ten onzent vier de Hans Kaart triomfen op het toneel als de tante, waarbij de travesti-rol voor de humor moest zorgen. Daaruit blijkt al duidelijk, dat het hier om het bekende dikke hout, waaruit planken gezaagd ple gen te worden, gaat. De Duitse regisseur Hans Quest heeft zich nu, gewapend met kleurenmateriaal, op deze malle his torie geworpen. Onze vrees dat hij er nog schepje bij op zou gooien, werd helaas r al te zeer bewaarheid. Met Hans Rühmann in de hoofdrol heeft hij er een klucht van gemaakt, die een regelrechte aanslag betekent op de goede smaak van het publiek. Wat op het toneel nog wel kon wordt in de film, dik aangezet, be paald onsmakelijk. Om dan even heel kort het onnozele verhaaltje te vertel- ree vlotte' jongemannen hebben kennis gemaakt met twee nette jonge dames. Zij willen het vrouwelijk gezel schap op hun dakterras verpozing bie- irbij de broer van een van de verliefde jongens als de rijke tante uit Brazilië moet doorgaan. Om het netjes te houden, zoals men zafl begrijpen. Dat talrijke lieden dan om haar hand gaan dingen, wordt als zeer komisch aangepre- 't Is maar wat men onder humor verstaat! (Grove klucht, nog eens extra dik aan gezet). Never too young LUXOR. De geslaagde Amerikaanse klucht You're never too young blijft nog een week draaien. Goede humor uit het meisjesschoolteven, waarin een opge jaagde jongen verzeild raakt. Herv. ulo Noordeinde Het nieuwe hoofd van de Hervormde l.o.-school aan het Noordeinde. de heer r. Willemsen, zal dinsdagavond om 8 i<ur in de gymnasttékaaal van de school Koordeinde 40 worden geïnstalleerd. Er wordt dan tevens afscheid genomen van de heer A. F. Zeelen. Brommende jeugd ^L GEDURENDE een paar jaar is de heer J. Vervooren. Prinsen straat 20. met enkele enthousiaste me dewerkers bezig. de bromfietsende Leidse jeugd enigszins te organiseren. Dat dit nogal moeilijkheden oplevert, valt te begrijpen. Het is immers zo. dat de meesten van de jeugdige brom fietsers er niet het minste idee van hebben, hoe zij hun vaak kostbare bezit op de meest doeltreffende wijze moeten gebruiken. Als vqorbeeld kunnen we noemen, dat velen zich beperken tot het rijden van ..rondjes", wel liefst zo hard moge lijk, maar overigens zonder enig ver langen tot het verkennen van nieuwe stadsdelen of laat staan: de mooie na tuur. Ander staaltje: vele bromfiet sen staan dagelijks verknoeid te wor den op pleinen als de Beestenmarkt. Hier brengt een aanzienlijk deel van de brommende jeugd de avonden al- maar-gasgevend door. Er wordt niet gereden, er wordt slechts ..gegast" Op den duur is dat voor een bromfiets niet minder dan fataal. Nu zijn er bepaalde ideeën om deze jeugd 'n beter gebruik van hun brom fiets bij te brengen. De jongens moe ten eens tochten gaan maken. Ze moe ten gaan genieten van al het schoons, dat onze omgeving hun te bieden heeft. Ze dienen ook te leren hun bromfietsen te gebruiken op de ma nier. die in de verschillende hand leidingen te bestuderen is. En als ze dan toch bezig zijn met lezen, moeten ze de verkeersregels ook nog even nakijken. Maar het valt niet mee, in dit °P- zicht bij de jeugd van de straat iets te bereiken. De heer Vervooren weet er van mee te praten. En toch draagt hij die jeugd een goed hart toe. bertstraat er niet bij laten zitten. En kele lezers, maar -nog meer lezeressen hebbn ons er van overtui-gd, dat de aan het verzoek geplakte klachten op z'n minst overdreven waren. En dat het beter was geweest, de naam van de Joubertstraat achterwege te laten. Na uitgebreid ons licht te hebben op gestoken, zijn we tót de conclusie ge komen, dat de Joubertstraat in elk ge val géén verwijten treft, ernstiger dan andere straten of stadsdelen. We hoor den zelfs goede voorbeelden van bu renhulp en naastenliefde, zoals die juist zo vaak in gewone Leidse straten tot uiting komen. Wanneer de jeugd nu nog wat min der denkt dat ze, omdat ze de toekomst heeft, geen rekening behoeft te houden met de ouderdom en de ouderen in bepaalde gevallen een klein beetje ver draagzamer worden dan zal het wel lukken. Juist in de Joubertstraat, waar de goede wil aanwezig is. Wasdroogm olens llENCLAFIEL, zo heten de opdraai- bare wasdroogmolens. die de Leidse N.V. Elascon in de handel brengt. De ..molen" heeft meer dan veertig meter keurig strak gespannen waslijnen, en omdat het apparaat draait op de wind. is de was buiten gewoon snel droog. De Henclaficl lijkt ons ideaal voor hen, die over een flinke tuin beschikken, om van boer derijen enzovoort maar niet tc spre ken. (an de (hori- was zonder heen en weer geloop gemakkelijk op de drooglijnen worden gehangen. Dan draait, men even aan de kruk. de was gaat omhoog en droogt draaiend in de wind. Regent het? Geen nood, de hoes over de molen en de was droogt toch. En bij zonnig weer. als de was er af is, gaat toch de oranje hoes er over. Dan Is de droogmolen veranderd in een fraaie, ruime tuinparasol. M'n liefje, wat wil je nog meer? T elefoon gesprek JJIT „DE WOLKEN RIDDER": „Is meneer De Boer daar" Joubertstraat de Joubertstraat". GASTEN VAN HET BRITISH LEGION „Nee meneer", antwoordt een jongeman. „Kan ik de heer De Vries dan even spreken?" Die is er ook niet, meneer." „Kan ik dan iemand anders krij gen?" „Nee meneer, want hier is nie mand." „Dat is overdreven, de telefoon wordt toch opgenomen!" Toch is hier niemand, meneer, want ik ben niks". Aad Koppe in Londen TNE DERTIENDE november staat be kend als Klaproosdag. Dan wor den ook in ons land de bekende klap- roosjes aangeboden en gelden ingeza meld voor de verzorging van de gra ven van gesneuvelde militairen. Bij de oorlogsgraven horen ook tal van graven van Engelse militairen. Het British Legion heeft or een dui delijk bewijs van gegeven, dit werk zeer te waarderen door eenentwintig collectanten en collectantjes van Klap roosdag uit te nodigen, naar Engeland te komen. Bij loting werden de geluk kigen voor deze vijfdaagse reis aan gewezen. Op de foto^ staan de eenentwintig collectantjes niet allemaal, maar zes de van links staat wel mcj. Aad Koppe uit Katwijk aan den Rijn (Ba ron van Wassenaerlaan 39). die vorig jaar op Klaproosdag ook met de col lectebus heeft gelopen en door het lot voor het zomeruitstapje naar Engeland werd aangewezen. Aad Koppe is op excursie naar de klaproosfabriek van het British Le gion geweest en heeft onder meer ook een bezoek gebracht aan Windsor Castte. waar negenhonderd jaar En gelse vorsten hebben gewoond. Ze is hier gefotografeerd met twee van de Beefeeters" of Yeoman Warders", ménnen in historische kledij, die de ..Tower of London" bewaken. V.V.V. Katwijk actief TJ1T VELERLEI berichten en versla gen hebben onze lezers kunnen constateren, dat de V.V.V. in Katwijk deze zomer bijzonder actief is geweest Haar werk wordt door badgasten en gemeentenaren op hoge prijs gesteld. Maar ook de eerste burger van de vis sersbadplaats, burgemeester H. Duiker, bleek enthousiast over de grote activi teit. In een voorwoord bij het regle ment van de dezer dagen gehouden V.V.V.-wandeltochten schreef hij onder meer het volgende: „Met grote waardering heb ik kun nen volgen, op welke wijze de Kat- wijkse vereniging voor vreemdelingen verkeer dit jaar onvermoeid bezig is het verblijf in onze gemeente voor de badgasten zo aangenaam mogelijk te maken. Moeite, noóh zorg, noch geld zijn gespaard om tal van evenementen te organiseren.Het resultaat van al deze acties kan naar mijn mening niet uit blijven: dank zij het krachtige streven van V.V.V. Katwijk, de badgasten veel en velerlei programma's te bieden, is de gemeente Katwijk bezig zich als fa milie-badplaats een naam te verwer ven, die uniek kan worden genoemd. Geen wonder is het dan ook, dat bad gasten steedis weer terugkeren in Kat wijk en dat daarnaast vele andere ge zinnen besliLiten voortaan hun vakantie in onze goede gemeente door te bren- Kleurrijke belastingen TVEDERLAND heeft sinds enige t(jd belastingen-in-kleuren Het de partement van financiën overstroomt de mannen van de belastingkantoren met voorschriften en het kost de ambtenaren heel wat zorg, de papie ren overzichtelijk te rangschikken. Daarom worden de voorschriften thans op allerlei kleuren papier ge drukt: rose, blauw, wit, groen en pa relgrijs. Uiteraard heeft elke kleur z'n bedoeling. En in het gehéél kun nen de ambtenaren met veel minder tijdverlies de weg vinden. Bokkepruik J?EN BARSE BOK te Poederooyen Was zeer verkouden bij het hooien. Eerst zei hij, dat de oorzaak was Een afsprdak met een geit in 't gras, Maar later liet hij zich ontglippen: Hij had zijn pruik pas laten knippen. TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en Incasso's. De aanbieding van „Microscopiuin'' Het boek „Microacopium" van mej. dr. M. Rooseboom, directrice van het rijks museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, waarover wij on langs uitvoerig schreven, zal op donder dag 13 september in het stedelijk museum De Lakenhal officieel aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen of diens vertegenwoordi ger worden aangeboden- Om kwart voor 11 komen de gasten aan. Om 11 uur wordt de bijeenkomst ge opend door prof. dr. ir. N. A. Halberts- ma. oud-lid van de commissie van advies van het genoemde museum. Na een inlei ding van prof. dr. F. Zernlke, hoogleraar in de natuurkunde te Groningen "en een inleiding door prof, dr. T. Y. Kingma Boltjes,. buitengewoon hoogleraar te Amsterdam, wordt het boek aangeboden door mej. dr. Rooseboom. Ten slotte is er een bezoek aan het museum aan de Steenstraat. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Lydia C dr van C G Martijn en J de Boer; Maria J dr van J v d Lin den en M van Oosten; Jacobus zn van W A van den Bogaard en H van Rossen; Robert C zn van C Verdouw en J M van Os; Hugo S zn van L M van Putten en E M de Jong; Yvonne Wilhelmina dr van C P de Reus en C A U Hug. OVERLEDEN: J C Kloos vrouw 68 jr; van Ommering huisvr v Dlrkse 63 jr. ONDERTROUWD: G Boelstra en M C in de Stok; J Hollebeek en N van Bee- len; G M Friedhoff en Th W M Servaas; M G Tros en L C van der Vooren; J W Massaar en E Th Taverne; G Leget en G Zitman; W J van Harteveld en A J H M van Zandwijk; C G van Berge Henegou wen en A van Leeuwen; A J Brandt en K Carree; J v d Stroom en W Pijpers; C Th Schlagwein en A Hartevelt; K J Ph de Graaf en H J van Westbroek; G P Sandberg en J J Brocaar; J de Lange en Th W J de Boer; Ph A Kooien en M C van Leeuwen; T Kleyn en P de Groot; J Zaal berg en C vaji Gorsel; A G Rltsma en P A M M Krekelaar; J Mark en H Heruer; J Singerling en Th G A van Haastrecht; P van der Keur en F Th Gras; J Boelee en C J N van CasaeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3