DAMRUBRIEK onze jeuqó-p&qindf^ HET AVONTUUR met DE VELDWACHTER Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde i ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Hier zien jullie een portret van een oude dame, niets vreemds aan dit portret? Het is samenge steld uit cijfers, haar bril is bijv. een acht, haar voorhoofd een twee enz. Nu moeten jullie eens goed kijken uit hoeveel cij fers dit portret bestaat. Door alle cijfers op te tel len kom je op een bepaald be drag. Dit bedrag is de oplossing van de puzzel. Jullie kunt de oplossingen in sturen voor dins dag 4 september. Onze brievenbus Jeugdverhaal door Meeuw van Rotterdam (Slot). Karei moet bijna giechelen om de vele keren dat zijn vriend „Ja me- gen. Het klinkt zo dwaas, zo grappig. Hallo jongens er Veel neven en nichten hebben mij deze week een brief geschreven, waarin zij ver telden hoe zij de zomervakantie hadden doorge bracht. Hoewel er niet veel mooie dagen waren, heb ben jullie je toch wel geamuseerd. En nu gaat de schooldeur weer open en moeten jullie allemaal het werk voor een mooi Kerstrapport. De oplossing van de puzzel had ook iets met school te maken, het was Geschie denis. De hoofdprijs gaat deze keer naar Tineke Koornstr a en de troostprijzen naar M ar r ie de Jong, Aukje den Hond en Arend Maas. Wel gefeliciteerd alle vier. En dan hier de briefjes. Het vier tal Var Klaveren is da eerste de ze week. Fijn dat jullie over zijn, gaat Hugo al naar het kleuterschool tje? Wat had jij je tekening mooi gekleurd. Piet 't Hart, bedankt hoor. Schrijf je de volgende maal eens een briefje bij je oplossing Bert Lock? Dat boek heb ik ook .gele- „Zo. zo zijn jullie die belhamels? en hebben jullie mij dat natte pak hen te w< bezorgd?" „Ja meneer" is het ant- opgeborgen „Weten jullie dan niet, dat je niet spel noo't 1 Eindelijk schijnt hij genoeg van Het boekje wordt weer n ze moeten plechtig beloven, dat ze dit vreemde, dolle In de stille verte begint de zon langzaam onder te gaan. Ergens in het donker van de nacht laat een oude torenklok zijn zware stem horen. zen Marius Klerk, mooi is dat vind je ook niet? Help jij ook mee met de hooibouw Gert Klljn, of zit je al weer op school? Wat leuk twee kleine poesjes Willy Klapwijk, hoe heten ze? Jij vond dat zeker wel leuk Ada van Iperen, een paar daag jes bij oma logeren. Wat een mooie foto stuurde jij me Ria van de Lelie, je staat er leuk op zeg. Natuurlijk schrijf ik ook naar jou Miesje van Kampen, tot de Volgen de keer. Zit je in een voetbalclub Co de Leeuw, of doe je het zo maar als er wat jongens bij elkaar zijn? Was het niet koud aan zee Hans van Nieuwkoop of was het juist een mooie dag toen jij er was? Jij hebt veel voor je verjaardag gekregen Pietje Kleppe nog gefeliciteerd zeg en bedankt voor je kaart. Hoe was het in Stad aan het Haringvliet Kees Maas, neb je het naar je zin gehad? Wat kun jij mooi teke nen, Hans Hamer, bedankt hoor en beterschap met moeder. Aartine Mourik is vandaag jarig, gefelici teerd, Willie ook bedankt voor jouw schrijven. Gelukkig dat je weer beter bent Kees de Koning. Heb je thuis een aquarium Johnny van de Heiden, dat zou wel wat voor jou zijn als je vissen zo -mooi vindt. Was het een prettige dag Loesje Lammers, naar de Efteling? Jan Kreuter is op Muziekschool, welk in strument bespeel je Jan? Dat had jij mooi verzonnen, Ineke Hoorman, de kisi van Hugo de Groot. Kees Klop is ook al uit geweest, naar kas teel Doorwerth, ben je daarin ge weest, Kees? Dikkie en Ria uit Monster, jullie hebben mooi weer ge had woensdag niet? Dat was ze ker wel leuk Ria den Hollander, zo'n nichtje op visite? Nou of het hier ock regent, Greetje en Bram Maas, je bent zo kletsnat. Bedankt voor de kaart. Fijn is dat hè Nel lie Lagendijk dat je zo de bossen in kunt lopen, het lijkt me leuk op zo'n zolder te slapen zeg. Gelukkig dat het net mooi weer was John Koe voet, ik vond het leuk dat Joke ook een briefje schreef. In die speel tuin ben ik ook wel eens geweest, Jan Hofman, zijn de wippen er Hoe oud is je broertje Fr Rietje Moen, nog erg klein? r de straat mag spuiten?' deed je het dan?' „En Hè, wat een vervelende, lastige vraag. Wat moet hij daar nu op ant woorden. Hij weet 'et niet. Opeens komt Karei hem te hulp. Met een onschuldig gezicht antwoordt hij: „Omdat we 'et zo'n leuk spelletje vonden meneer." „Ja. ja... een leuk spelletje, maar ondertussen werd vergeten, dat het tegelijk een gevaarlijk spelletje was. Er had immers gemakkelijk een on geluk kunnen gebeuren?" Ze knik ken allebei. Natuurlijk begrijpen ze dat. Een notitie-boekje wordt tevoor schijn gehaald. Zwijgend kijken ze toe. Zou hij nog méér van die ake lige vragen stellen? Hij weet nu toch al genoeg? Even later moeten ze hun naam en adres opgeven. Ze moeten vertel len hoe oud ze zijn. wanneer gebo ren, op welke school ze gaan, of zij tweeën vriendjes zijn En de veld wachter schrijft maar, telkens weer nieuwe vragen stellend. Als laatste boodschap krijgen ze mee, dat hij op zekere dag hun spaar pot zal komen lichten. Zwijgend en met een ernstig gezicht horen ze het Dan mogen ze vertrekken. Na een beleefde groet en met op geklaarde gezichten gaan elkaar het grintpaadje ovi hen valt de deur met e klik weer in het slot. In de huizen beneden hem, zijn de yond jij natuurlijk prachtig Hout laatste lichten gedoofd. Scherp staan Loef, koekbakken Je kreeg zeker hun daken afgetekend tegen het ble- ??k. wel eens jen stukje. Leuk een de glanzende sterren- *usie plly den Heyer, .ga ie wel eens met haar rijden? Ineke In de dorpsstraat is het stil ge worden. Even later trippelt een zwar te poes luid miauwend de straat over. Dan wordt het Als ze eenmaal fige zandweg lopen, zegt Wim fantelijk: „Zie je wel, dat het allemaal best meevalt." „Gelukkig wel," knikt Ka- rel, nu helemaal opgelucht en zijn gezicht staat weer vrolijk zoals al- zacht gerommel van treinen is ver. a enter ren die ergens in het verre duister een zachte voorbij sneiien. Onder het gele schijnsel op de stof- lantaarn komt opeens een figuur tevoorschijn en de knopen var een uniform glinsteren gevaarlijk ir het zwakke licht. Langzaam en statig maakt de veld wachter zijn nachtelijke ronde. Rechts van hem ligt het oude, der Harst stuurde mij ook tekening, hartelijk bedankt. Jan Meerhoek je staat er in hoor, schrijf je me nog eens? Gelukkig dat je stil. Alleen het je toch wel amuseerde Gerda Leng- keek, maar het was toch wel eens een dag mooi weer? Nelly en Maartje Kruithof schreven ook elk een briefje, is Maartje ouder of jon- v,a"t®" ger dan Nelly? Nou ik vind je aonxere - spaarpot, die zal weerde muurtje, waarachter twee bal geloven." dadige vrienden hun vreemde, dolle erg goed op die foto staan, Willy Klapwijk, leuk hoor nu weet ik ten minste hoe je er uit ziet. Jij hebt even een aardige vader zeg Gerrit Houwelingen, zo maar een nieuwe fiets, zeg je Henny ook gedag? was zeker dicht bij tan- Kleef, dat was leuk Je hebt zeker en groot hok al die muizen Keesje van Kleef? •- Die speeltuin v „Oh..dat vergeet'ie vast," roept Wim meteen. „Want hij heeft 'et zijn strakke gelaat, niet eens opgeschreven." Opeens maakt hij weer een hoge, dwaze sprong. „Kom op Karei, we gaan nog even langs de rivier kijken." Even later is hij verdwenen duistere kromming van dorpsstraat. 49. Jimmy heeft kostelijk geslapen. Hij is heerlijk uitgerust en de narig heid van de vorige dag helemaal ver geten. Magnus echter slaapt nog en snurkt zo luid, dat de muren van het hotel staan te trillen. Jimmy probeert zijn vriend wakker te krijgen, maar dat lukt hem niet. Hij zal daarom l elinüach oo - Ik ho°P dat Je vriendinnetje i Sumlaca gauw thuis komt Marrit L.iendtjk niets prettig zo alleen zeker? Knapt je zusje al weer wat op Mies van de Kaaden? Dat was zeker een lief meisje Ria van de Haven, dat kleine nichtje. Wat een mooi rapport Cor- rie Nell. Als je zo'n tijd uit bent geweest, vind je het toch wel weer leuk om naar huis te gaan Gerda Mal- legrom, dat is waar. Dit waren de briefjes, de nieuwe nichten en neven zijn deze keer Dirkje Hellenberg, Cocky Leen heer, Jeannette Kamp, Marian Hartogs, Jaap v. d. Harst, Leendertje van Leeuwen, Tineke Noord- hoek, Marry Kooimans, Maartje Huurman, Jan Meershoek en Piet Moole- naar. Hartelijk welkom. Jongens en meisjes, veel plezier de laatste vrye dagen en tot de volgende week. TANTE JOS. TWEE WETEN MEER DAN ÉÉN De beide problemen die U hier onder ter oplossing aantreft zijn wel buitengewoon fraai, het eerste met weinig, het tweede met veel materiaal op hèt bord. Johan Lere bewijst met no. 376 dat de kwaliteit van zijn 'werk een opgaande lijn vertoont. Een extra woordje verdient echter de wijze waar op no. 375 tot stand gekomen" is. Door een mislukking namelijk! Het beviel de Rotterdamse auteur v. Prooijen allerminst dat zijn pro bleem no. 351 achteraf niet correct bleek (zie rectificatie oplossing in onze rubriek van 23 juni jl.) en zoekende naar een verbetering kwam de Leide- naar v. d. Kwartel bij hem binnen stappen, die zich als rechtgeaard pro blemist onmiddellijk aanbood om in de moeilijkheden te mogen delen! Het wilde aanvankelijk niet lukken totdat v. d. Kwartel een geniale inval kreeg: het motief uit te breiden door bijplaat sing van een zwarte schijf op 31. Prompt maakte v. Prooijen op dit nieuwe idee een keurige bewerking, weer eens is aangetoond hoe samenwerking tot succes kan leiden. Het woord is nu aan de oplossers... No. 375. Th. v. Prooijen, Rotterdam en P. v. d. Kwartel, Leiden. s i wandeling door de stad gaan maken. Na zich gewassen te hebben, gaat hij op stap. Maar dat valt niet mee. Het vriest flink, zijn oren doen er zeer van. Dat kan zo niet blijven, hij besluit daarom een pak te gaan kopen. Als hij langs een kledingmaga zijn komt, stapt hij naar binnen. Er is keus genoeg en na lang zoeken kiest Jimmy een matrozenpak. Dat zal hem best staan en 't is lékker warm goed. Met 't grote pak begeeft hij zich naar 't hotel. Magnus is eindelijk wakker geworden, -maar af en toe moet hij nog eens flink geeuwen. Jimmy be gint gelijk met uitpakken. Hij is met zijn kostuum erg ingenomen. En met lodderige ogen kijkt Magnus toe. 50. „Dit is een matrozenpak", ver telt Jimmy aan zijn vriend. „Ik zal 't even aantrekken, dan kun je zien hoe 't me staat." Ja, daar is Magnus erg benieuwd naar. Maar dat „even aantrekken" valt Jimmy niet mee. Hij begint met de broek, maar hoe moet je zo'n ding aantrekken? Wacht, dat moet zeker zó. Maar nee, dat is hele maal verkeerd, want nu heeft hij twee poten in één broekspijp. Met grote ogen volgt Magnus al zijn bewegin gen, Jimmy wordt er zenuwachtig van. Hij probeert uit de broek te stappen en tuimelt voorover. Nog eens probe ren. In elke pijp één poot. Ja, dat lukt. Maar uit een der pijpen steekt nu ook z'n staart. Magnus staat te brullen van 't lachen en moet zijn buik vasthouden. Eindelijk heeft Jim my de broek aangedaan. Met 't jasje vlot 't beter. Nu nog alle knopen dicht. En trots als een pauw stapt hij dan door de kamer, door Magnus bewon derend nagestaard. 51. Jimmy gaat voor de spiegel staan om zich eens nauwkeurig te be kijken. Sjonge-jonge, nu is hij een ech te zeeman. Hij ziet wel dat Magnus erg jaloers op hem is. „Ik ga een straatje om. Ga je mee?" Maar Mag nus heeft geen zin. „Ik heb in geen jaar zo gelachen," zegt hij. „En daar ben ik zo moe van geworden dat ik een poosje moet uitrusten. Daarbij komt nog, dat ik er lang niet zo deftig uitzie als jij." Dat laatste klinkt niet erg vriendelijk, maar Jimmy trekt er zich niets van aan. Hij stapt naar bui ten, van plan een flinke wandeling te gaan maken. Maar oh, wat is 't koud. In welk land zijn ze hier toch terecht gekomen? Nu heeft hij een warm pak aan, maar nog loopt hij te bibberen. Vooruit, niet kleinzerig zijn. Als hij goed in beweging is, zal hij best warm worden. Jimmy stapt stevig door en weldra heeft hij de stad achter zich. Eerst vond hij 't lastig door de sneeuw te lopen, maar nu is hij er al aan ge woon. 1 7 J *3 b 7 8 IO K/i ■J 3 4 6 7 8 9 IO II ii 13 14 15 P Ib O E 17 p R A K Doorlopend kruis woordraadsel Horizontaal: 1 Onpret tig, tam; 2. vrucht, edelge steente, tijdperk; 3 tel woord, koraaleilandje, hof; 4 tijdperk, deel van het ge laat, vaas, keurig; 5 voor malig Russisch heerser, I wachtwoord, stad in Noor wegen; 6 maat, projektiel, zuilengang, afk. onderwijs; 7 gebaksoort, onderdeel van een vuurwapen; 8 landbouwgereedschap; ge hoororgaan, dobbelsteen; 9 kort ogenblik, kostbaar bont, water in Friesland, zangnoot; 10. kloosterzus ter, sterke beroering van het gemoed, verb, van het werkwoord eten; 11 don ker, dier, rivier; 12 man van adel, godin der ver blinding, afk. hoeveel heid, graafgereedschap, 13 geestdrift, kloostervoogd, bijb. hogepriester, bloeiwij- ze; 14 weinig voorkomend, oliehoudend gewas; 15 elektrisch geladen deeltje, staatsgreep, sukkel, voor; 16 nieuw, bejaard, koker, lyrisch gedicht; 17 gezet, fijngestampt eten, boos, onderricht. Van boven naar bene den: 1 Moedwil, getijde, eendrachtig, 2 kollectieve benaming voor sneeuw, re gen en hagel, pro, jongens naam, kippenprodukt; 3 dreigend onheil, middag maal, hoog punt; 4 hulde bewijzen, vaartuig, bez. voornaamwoord, riem, speelgoed voor meisjes; 5 hemellichaam, uitbouw; familielid, hemelsblauwe kleur; 6 schouderversier sel. kweekbed, kindergroet; 7 sabel, rashond, sport- term, bijbehande vrouw, afk. maanstand; 8 zang- noot, muziekwerk, zangnoot, hoeveelheid, rivier in j., Utrecht, bevel; 9 doorluchtig, woonplaats, afk. de fors, 36 vak, 37 pi, 38 iet, 39 kolom, 40 lezer heil, deel van het etmaal; 10. opening, woud. 42 polL 43 snee, 44 mee, 46 leem, 47 spoeling, 51 Oplossing kruiswoordraadsel van 25 augustus Horizontaal: 1 Mol, 3 ster, 8 ent, 9 vorstin, 12 tak, 14 ut, 16 tas. 17 re, 18 is. 19 duel, 21 pel, 23 reet, I keerweer, 32 maan, 33 aas, 34 bekrompen, 11. zeevis, Japanse drank, gelofte, sluis, handje12 luchtgeest, dier, bewoonde planeet 13 werkplaats, snaarinstrument, fijngekookte spijs. INZENDINGEN Inzending per briefkaart voor a.s. donderdag bureau van dit blad., In de linkerbovenhoek aai adreszijde vermelden: „Puzzleoplossing". Prijzen: 1. 5; 2. 2,50, 3. 2,50. team, 53 oer, 54 soes, 56 vet, 58 bleu, 61 pro, 63 Dr., 64 elk, 65 estrade, 67 ree, 68 tenue, 69 dar. Vertikaal: 1 Metier. 2 lek, 3 stuur, 4 e.v., 5 rot, 6 krat, 7 snel, 10 S.S., 11 Irene, 13 as, 15 teek, 20 leeg, 21 poes, 22 vaart, 24 te, 25 zwak, 27 Amoer, ian 28 Pas> 38 raam, 31 ruïne, 34 fiets, 35 sol, 36 vos, de 37 poema, 39 koel, 40 ineen, 42 peer, 43 set, 44 moet, 45 snob, 48 poets, 49 is, 50 geld, 52 masker, 55 serre, 56 voet, 57 prat, 59 al, 61 Pr., 62 ode, 64 eed, 66 en. Als het etenstijd Is op de boerderij No. 876. Joh. Lor», Breda. 1,3,6,8,10,12,13,15,16,28,32,33, 16,17,19/21,23/25,27,29,35,40,41, OPLOSSINGEN No. 369. (Th. v. Prooijen). Zwart 3,8, 9,13,17,26,35; wit: 28,29,32,33,37,38,39. Opl.: 23-23, de lokzet. Laat zwart zich nu verleiden van de doorgang naar dam gebruik te maken (35-40) dan wint wit op deze wijze: 23-18, 37-31, 29-23, 39-34, 33x4! De eindstand is zonder onnen. Echt eer 'praktische dan r gewonnen. Echt een vraagstukje van meer'praktische dan problematieke waarde, hetgeen ook de bedoeling van de auteur was. No. 370. (J. H. H. Scheijen). Zwart: 2,7/9,11,16.17,20,21,24,30,36; wit: 18,22, 23,32,38/42.44,45,47. Opl.: 32-27. 40x29, 44-40, 18-13, 42-38, 47x38, 40-34, 45x3 gew. Een motief dat vroeger vaak werd bewerkt met bijplaatsing van zwarte schijven op 1 en 6. Dit hier te doen zou echter geen zin hebben, te meer daar de aanvangsstelling zo mooi even wichtig is. No. 371. (G. v. d. Linde en Scheijen), Zwart: 1,2,13,22/25.28,36,45; wit: 11,17 21,32,37,38,43,44,47,50. Opl.: 44-40' 47-41, 43-39,50x8 (veld 2 wordt door zwart ontruimd), 37-31.17x8. (zwart moet -nu veld 6 bezetten) 8-2 en door deze bezetting van 2. nu door wit, is het „Alix motief ontstaan! 24.25.30,37,40/45.47. Opl.: 24-19. (13x24 gedw.), 30x10, 43-38, 38-32, 16x27, 42x4 47x38. 4-27, 25-20. 27-49, 49x6, prachtig tJ0/lQan| Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. <~Ooor de kleuters BANG VOOR MUIZEN Zijn jullie bang voor muizen, neef jes en nichtjes? De neefjes vast niet voor m®1" W6et W'e Cr Wel bang tel ik nog niet. grote Londense die rentuin. Iedere nacht maakte een orang-oetan, weet je wel zo'n grote aap, een vreselijk lawaai. Niemand begreep waarom dit dier zo te keer ging, tot eindelijk enige oppassers de oorzaak ontdekten: zij zagen een muisje 's nachts het hok van de orang-oetan binnenkruipen en meteen zette de orang-oetan een keel van jewelste op. Dat was nu een groot dier, zelfs bijna het grootste van de dierentuin, en die was bang voor een muisje. Kinderachtig, vinden jul lie met? Ik geloof niet, dat jullie zo n keel op zouden zetten, als je een muis zou zien. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16