Jlicuwe gtihsci)c (ïTimranl Van Tilburg minister-president? Dr. Drees zou niet langer in E «typten aren uitgewezen uit Engeland aanmerking willen komen Luca (13) vond 11a vlucht van 600 kilometer moeder terug Mr. Algera als eerste door Velser tunnel Sow jetatlete Nina is liet zorgenkind der Britten Brits troepenschip zwaar beschadigd MINISTER RUSLAN ABDULGANI ONTSPRINGT DE DANS VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 68936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter, Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „ilontwastlcfi Is gtjebleoen tnyn hert ia tcgljenspoet Zevenendertigste jaargang No 10743 Muziek en dans op een kerkhof ZIE PAGINA 5 -J Socialist buiten het strijdgewoel f '"Hp**?* "P^iwses Wilhelmina viert vandaag haar 76ste verjaardag. Zij ver- blijft op De Ruigenhoek te Scheveningen. Koningin Juliana heeft zich gistermiddag ook naar dit zomerverblijf begeven. Zij zal enkele dagen bij haar moeder blijven. (De foto van prinses Wilhelmina die hierbij is afgedrukt, werd genomen in 1953). Britse revanche: TWEE EGYPTISCHE DIPLOMATEN zijn te Londen tot persona non grata verklaard en hebben bevel gekregen binnen 72 uur Engeland te verlaten. Dit is het Britse antwoord op de uitwijzing der twee Engelse diplomaten in Kairo. Tegelijkertijd leverden de Egyptische autoriteiten aan de pers te Kairo een fotocopie van de schriftelijke bekentenis van de gearresteerde Swinburn, die schrijft: „Mijn vorige contactmannen waren de heren P. Saint John en Cox. Toen zij weggingen nam de heer Gove hun werk over". mededeling gedaan over het aantal van de Franse troepen, die op Cy- Gove is een der uitgewezen Britse di- I plomaten. De beide eersten zijn resp. eer- t ste en tweede secretaris der Britse am bassade in Kairo geweest. Het is de Britse consul nog niet gelukt enig contact te krijgen met gearresteerde landgenoten. De mogelijkheid bestaat, dat begin vol gende week het proces begint tegen de Britten James Swinburn en Charles Pit- tuck. Het zal met gesloten deuren worden gevoerd voor het hof voor civiele misdrij ven te Kairo. De beklaagden zullen door Engelse ad- vocaten verdedigd kunnen worden. ooktal j& bepaalt de Egyptische wet dat uitsluitend bij de Egyptische balie ingeschreven rechtskundigen het recht hebben voor Egyptischegerechtelijke instanties te pleiten. De Egyptische minister van justitie Ahmed Hoesni heeft verklaard, dat bin nenkort een wet op de staatsveiligheid zal worden afgekondigd, die voorziet in de doodstraf voor verraad en medeplich tigheid daaraan en het uitlokken ervan. De minister lichtte toe, dat de wet geen terugwerkende kracht zal hebben. Hir/ujt wordt te Kairo afgeleid, dat in het^omende spionageproccs niet de dood- straf zal worden cccist. Fransen op Cyprus Op Cyprus is gisteravond het Franse vrachtschip Aulme met le gergeweren in Famagusta aangeko men. Er wordt geen enkele officiële prus, geen twee uur vliegen Suez, zullen worden gelegerd. Het Parijse blad France Soir beweert, dat er een bataljon valschermtroe pen komt. In Algiers wordt verno men, dat drieduizend man val schermtroepen en leden van het Vreemdelingenlegioen uit Didi-Fer- ruch bij Algiers per schip zijn ver trokken „met onbekende bestem ming". Men veronderstelt, dat vandaag of morgen nog vijfduizend man troe pen uit Marseille naar Cyprus zul len worden gebracht. (Zie vervolg pag. 7) Morgen in ons ZONDAGSBLAD (~)OK MORGEN zal onze weke lijkse bijlage weer volop va riatie bieden. Een bezoek aan Woerden had tot resultaat een re portage over het kweken van zwarte zwanen. Op de voorpagina wordt tevens aandacht gewijd aan de problemen van de jeugd in Noord-Oost-Overijssel. Op pagina 2 valt allereerst een luchtig verhaal van G. H. van Ma ren te lezen. Dan is er de volks wijk en een levensschets van een bijzondere man. de chirurg Ferdi nand Sauerbruch. Blad Zij snijdt het vraagstuk van de Amerikaansesecretares sen aan. Zij vinden hun bazen te veeleisend. In woord en beeld wordt verder de hoedenmode onder de loep genomen. Op de pagina Geestelijk Leven schreef Betty Thompsen een ver haal over Protestantse monniken", die in de Franse plaats Talzè hun gemeenschap hebben. Het Cultureel Venster brengt de dichter Willem Bilderdijk in herinnering. Daar vindt men bo vendien de rubriek „Via naald en plaat" en een beschouwing over het werk van de kunstschilder Ed- mond Wingen. (Van onze parlementaire redacteur) PROF. MR. W. F. DE GAAY FORTMAN is op zoek naar een kandi- daat-minister-president. Hij meent deze gevonden te hebben in de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname, oud-wethouder van Rotterdam en oud-Eerste-Kamerlid. De informateur heeft de heer Van Tilburg verzocht per snelste gelegenheid naar Nederland te komen. Zondagavond zal hij op_ Schiphol aankomen. Hedenochtend heeft de heer De Gaay Fortman een onderhoud gehad met de demissionaire minister-president, dr. W. Drees. Men kan aannemen cfat de heer Drees op de hoogte is gesteld over de plannen t.a.v. het premierschap. Als de heer Van Tilburg gepolst is, kan er ongetwijfeld vaart aohter de verdere formatiepoginig worden gezet. Het is dui delijk dat de informateur het extra parlementair karakter van het kabinet op brede basis wil accentueren door een so cialist het premierschap aan te bieden, die niet midden in het politieke strijdge woel van de laatste jaren heeft gestaan. Daarom kon de heer Fortman moeilijk een beroep doen op de heren Drees, Suur- hoff en Mansholt. Het zal ongetwijfeld voor de P-v.d.A. niet gemakkelijk zijn dr Drees te laten vallen. Zij zijn daar mee akkoord gegaan (met volledige in stemming van de demissionaire minister president) tijdens de formatie-Lieftinck, die de Rotterdamse burgemeester Van Walsum naar voren haalde. Daarom kan men ook weer niet aannemen dat de so cialisten per se de formatie afhankelijk zullen stellen van de persoon van de heer Dree6. In de heer Van Tilburg meent de informateur een geschikt persoon gevon den te hebben. In Suriname heeft hij in korte tijd een grote reputatie opgebouwd. Ook als wethouder van Rotterdam heeft hij grote verdiensten gehad. Niet alleen het wachten op de kandi daat-premier heeft de formatiepogingen van de heer De Gaay Fortman enigszins vertraagd. Aanvankelijk had hij gehoopt nog deze zaterdag de antwoorden van de kandidaat-ministers in zijn zak te hebben. Dat dit niet lukt is voor een deel ook te wijten aan het feit, dat het rapport van de directeur van het Landbouw-Econo- misch Instituut, prof. dr. J. Horring, lan ger is uitgebleven dan hij aanvankelijk had verwacht. Nu hij daarop toch moest wachten heeft dc informateur zijn oplos sing over de bezitsvorming voorgelegd TERWIJL IN STOCKHOLM zes Poolse toeristen asiel verkregen, nadat zij eenvoudig niet meer aan boord van hun schip waren terugge keerd, is gistermiddag een kleine jongen, na een eenzame tocht van 600 kilometer van Zuid Slavië over de Italiaanse grens gekomen om mèt de vrijheid zijn moeder te hervinden. De 13-jarige Luca Madgy begon enige" weken geleden aan zijn eerste poging om te vluchten met zijn moeder, een 35-jarige weduwe, in gezelschap van twaalf ande ren. Vlak bij de grens werd de groep door politiehonden aangevallen. De moeder kon de grens nog over komen, anderen werden gearresteerd, maar Luca verborg zich in de struiken en bleef alleen achter. Denkend, dat zijn moeder gearresteerd was. keerde hij terug naar zijn dorp in Kroatië. Maar ten slotte besloot hij alleen te proberen het vrije Italië te bereiken. Het gelukte hem en hij kwam in een vluchtlingenkamp, waar 2600 Zuidslaven verblijven. Daar werden moeder en zoon herenigd. Ze hopen nu samen naar Aus tralië te kunnen emigreren. Vier jonge Hongaren zijn erin geslaagd met een vrachtauto naar Oostenrijk te vluchten. aan de staatssecretaris van financiën, dr. v. d. Berge, die haar heeft getoetst aan de technische mogelijkheden. Landbouw De landbouwproblemen zijn uiterst in gewikkeld. De tegenstellingen die zijn ontstaan tussen de heren Drees en Mans- holt en tussen de minister van landbouw en een gedeelte van de socialistische Tweede-Kamerfractie maakt de zaak niet gemakkelijk. Het is duidelijk dat de heer Lieftinck er niet over gepiekerd heeft de heer Mansholt op Landbouw te laten te rugkeren. De politieke ster van deze (ex) kroonprins van de P.v.d.A. is nu tamelijk snel gedaald. In de socialistische pers worden hevige aanvallen gedaan op de christelijke partijen, die niet voor de boe ren zouden opkomen. Vooral de heren Romme en Zijlstra wordt dit in de schoe nen geschoven. Uit de algemene ontevredenheid over het landbouwbeleid van minister Mans holt kan men op zijn minst concluderen dat zijn beleid is vastgelopen. Nu wil de demissionaire minister van landbouw een andere landbouwpolitiek opzetten door o.a. de subsidies te verhogen. Daarmee zou een bedrag van f230 min. per jaar ge moeid zijn. (Zie vervolg pag. 7) De ijzeren spanten steken nog uit het gewapende beton van de muur, die de twee helften van de Veisertunnel scheidt, maar een verbinding is er al. Via een trapje is minister Algera gisteren als eerste onder het Noordzeekanaal doorgegaan. Met het trapje moest hij over de muur heen. minister Algera gistermiddag een rui houten trapje. H(J was na de arbeidei die de scheidingsmuur tussen de tw helften van de Velser tunnel met hun pneumatische boren wegtrilden, de eer ste die onder het Noordzeekanaal door liep. Nog waa de muur niet geheel weg gebroken en staken de IJzeren stangen uit het gewapend beton. Maar de ver binding was er, en dit was een heuglijk feit, het vieren waard. Minister Algera heeft, voor hij op 24 meter beneden het maaiveld deze histo rische stappen zette, ln een korte toe spraak de geschiedenis van de tunnel op gehaald en een prognose voor de toe komst gegeven. Hdj vertelde, hoe al voor de oorlog besloten werd twee tunnels on der het Noordzeekanaal te bouwen, een project dat echter in 1941 door de bezet ting werd afgebroken. Het heeft zijn goede zijde gehad, want al kon men pas Om vier hoedjes O (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen gelaten. Startlev stelde zich persoonlijk garant, dat Nina de volgende morgen de rechter zou verschijnen. Maar toen gistermorgen de zaak Nina voorkwam schitterde de verdachte door afwezig heid. De rechter was coulant en liet haar enkel» uren tussenruimte tot drie maal toe oproepen, terwijl detectives op dracht kregen te trachten haar verblijf plaats op te sporen. Zij informeerden bij het Lancaster Gate hotel, waar zij lo geerde, de Russische ambassade, het Rus sische consulaat, maar niemand had sinds woensdagavond iets van de atlete ver nomen. Tenslotte vaardigde de rechter een bevel tot inhechtenisneming tegen haar uit De Britse regering heeft een nieuw zorgenkind. Zij is 27 jaar en luistert naar de naam Nina Ponomareva en heeft vier hoedjes ter waarde van 17 gulden gestolen uit een goedkooD modemagazijn in de Londense Oxford Street. Hierover moest zij zich gis teren voor de Britse rechter verant woorden. maar Nina liet verstek gaan sn daarmee begonnen voor het Foreign Office de zorgen. Want Nina is niet ..zomaar" een meis je, zij behoort tot het Russische atleten- team. dat thans in Londen vertoeft om zijn krachten te meten met Engelse atle ten. Nina was Russisch kampioene in het discuswerpen en zou vandaag en morgen in het White City stadion tegen de Engelse discuskampioenen in het krijt Woensdag echter bezweek zij voor de hoedjes. Wat haar ertoe bewogen heeft de „ongetwijfeld schattige" dopjes te ste len in plaats van ze te kopen weet nie mand. Misschien hadden de Russische sportleiders (staatsambtenaren, want ook sport is in Rusland een staatszaak) haar de nodige deviezen onthouden. Hoe het zij, Nina werd door de winkeldetective betrapt en aan de politie overgeleverd. Zij werd onmiddellijk voor de politie rechter geleid en toen bleek dat zij Rus sisch onderdaan was en geen woord En gels sprak, werd de Russische ambassade op de hoogte gesteld. Spoorslags ver scheen de consulaire ambtenaar Startlev. die gedaan wist te krijgen dat Nina op borgstorting van vijftig gulden werd vrij- Handelsbalans toont enorm tekort De waarde van Nederlands Invoer be droeg in juli volgens de voorlopige ge gevens van het centraal bureau voor d< statistiek f 1243 min. tegen f 1222 min. ln juni en f-1065 min. juli vorig jaar. De uit voer was f796 min (v.m. f899 min, v.J. f 763 min). Er was dus een ongunstig saldi op dc handelsbalans van f 447 (v.m. 323 v.j. 272) min. en een dekkingspercentage van 64 (74.72). Het invoersaldo sinds begii 1956 Is f 1881 min. of f 480 min meer dai De balans van leed en vreugde fiE EERSTE maandag dikwijls wordt afgebro- in september is Labor- ken door een af schuwe- dan in Amerika. Een Wk ongeluk. Men schat te spoedig feestdag moet dat wezen dat die 25 miljoen auto's Verledei tot besluit van hel deel der mensheid kantie mag betekenen, dagen voor het week ender einde die 65 miljoen slachtoffer en helaas wordt die bewaarheid, ar moesten -... des avonds Radio, televisie reeds 55 doden geregï- trachten de streerd worden! i iddernacht komt adempauze, maar hard werken het gevaar op de weg te zaterdagmorgen begint i miljoen personen i deel is. Daar in de Verenigde Staten op zaterdag de kantoren en werkplaat sen gesloten zijn, is het dus een extra lang weekeinde, waarin de bevolking er op uit kan trekken en genieten. Maar toch wordt de Laborday met angst en vreze tegemoet gezien. Want de balans, die aan het- einde 1 opgemaakt, jaar weer een groter aantal dodelijke onge lukken. In 1955 waren het Het 438. stuur te gaan zitten. Vrijdagmiddag het Gedurende deze drie vrije dagen is het gemid delde in de Verenigde Staten één dode in elke twaalf minuten! Het gevaarlijkste jaar is 1951 geweest toen er 461 doden vielen Dat daarbij het aantal voor wordt hun leven verminkten >t te minstens zo groot is kan men begrijpen, terwijl het leed veroorzaakt aan eid achter het de overlevenden nauwe- begint vrijdag- Met het invallen de duisternis zetten Doktori lijks weekeinde tui alle ziekenhui- alarmtoestand. uitersten: U irplegend dc- ongtt zich rond 25 miljoen personeel auto's met vakantiegan- Van zes uur af. het tijd pers ln beweging en be stip dat de uittocht be- hebben gehad. zeven jaar na het einde van de oorlog het gigantische werk hervatten, toen bleek dat het autoverkeer zo sterk zou toenemen, dat de aanvankelijk geprojec teerde tunnel met één rijweg al spoedig te klein zou zijn. In 1941 immers reken de men met vierduizend auto's per dag. Mijn van de Eoha Het Britse troepenschip Charles Mc Cleod Is in de haven van Famagusta op Cyprus zwaar beschadigd door een ont ploffing. Men vermoedt, dat een mijn, die aan het schip was gehecht, de oor zaak was. Midscheeps is een groot gat geslagen, persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Bisschop Anthimos. die van de Britse autoriteiten huisarrest heeft gekregen, heeft doen weten, dat hij niets met de Eoka te maken heeft. De Griekse regering heeft aan haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties opdracht gegeven te protesteren tegen de houding van gouverneur Har ding ten opzichte van bisschop Anthi- r als het bouwwerk eind 1957 gereed zal zijn, moet rekening worden gehouden met tien- twaalfduizend. De minister noemde entoe cijfers, die een indruiK gaven van de enorme om vang van dit RijfcewaterstaatD roiect; 300.000 kubieke meter gewapend beton gebruikt. 2.7 miljoen kubieke meter grond in den droge verzet en 1,6 miljoen kubieke meter grond gebaggerd. Drie duizend kubieke meter wa*er moest per uur uit de bouwput worden gepompt. Minister Algera vertelde ver der. dat het gehele complex van wer ken. ruim 130 miljoen gulden kost. waarvan het leeuwenaandeel op reke ning van de beide tunnels komt: onge veer 95 miljoen gulden. Een groot gezelschap genodigden is na deze redevoering, die werd uitgesproken in de directiekeet aan de zuidzijde van het kanaal, in de tunnel afgedaald. (Zie vervolg pagina 7.) Het zou heerlijk zijn, als iedereen zulke goede vrienden had als Vern Pagel uit Minneapolis in de Verenigde Staten. Vern is gedeeltelijk verlamd en kan niet lopen. Maar 47 van zijn beste vrienden besloten hem bij te springen. In de tijd van zes uur schilderden zij het huis, knipten de heggen, restaureerden de keldermuren en repareerden de stoep bij de voordeur. De commissie van onderzoek naar de gedragingen van de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, AbdulganL heeft heden verklaard, dat zij geen aan leiding heeft kunnen vinden hem te be schuldigen van wetsovertreding. De commissie bestond uit vijf ministers onder voorzitterschap van mr Moh. Roem en stelde een onderzoek in naar de be schuldiging, dat de minister steekpen ningen zou hebben aangenomen. Gisteren heeft zij Abdulgani vijf en een half uur lang verhoord en daarna is zij tot mid dernacht bijeen geweest zonder tot een slotsom te komen, doch heden kwam zij met haar verklaring gereed. De bijeen komst werd bijgewoond dóór procureur- generaal Suorapto en hoge officieren Het socialistische blad Pedoman schreef gisteren naar aanleidt: zoek: „Collega's onderzoeken een col- De uitspraak der commissie werd beves tigd door procureur-generaal Suprapto en pol i tie - au tor Hei t erv Ruslan zal nu zo snel mogeiijk naar Moskou vertrekken. Hij zeide nooit aan de uitslag te hebben ge twijfeld, evenmin als hij ooit had getwij feld aan de hoogste rechter de Almach tige God". Militair in Duitsland uit auto geslingerd Oliebron spuit Verlies van 160.000 dollar per dag De oliebron in Iran, bekend onder de aam Alborz Five, spuit nog steed6 door. Men schat de hoogte thans op 60 meter. Het verkeer is omgelegd en militaire hulptroepen controleren het gebied rond om de bron. waar zich een olie meer ge vormd heeft. De regering heeft de hulp ingeroepen van Myron Kinley, een bekend bestrijder van oliebranden in de Ver. Staten, daar men leder ogenblik het vuur vreest. Hij moet trachten de oliestroom te stuiten, teneinde Iran een verlies van 160.000 dollar per dag te besparen. Familiemoordenaar in Sardinië gedood In een vuurgevecht in de bergen vai midden Sardinië heeft de politie gister avond Giovanni Masuri gedood, die om een familievete op 2 juli zijn beide broe ders gedood heeft, en -en aanslag pleegde op zijn vader en moeder. De 21-jarige dienstplichtige wachtmees ter O. J. Penterman uit Heemstede is gistermiddag in Duitsland om het onder- leven gekomen tengevolge van een sing tu6Sen een Nederlandse militaire vrachtauto en een Britse militaire op de weg tussen Fallingbo6te] en Oster- holz. Wachtmeester P. zat achter in de vrachtauto. Hij werd door de schok uit de auto geworpen en overleed ter plaatse. De wachtmeester behoorde tot het 41e eskadron zware tanks, dat oefent in Ne- dersaksen. De 17-]arige fabrieksarbeider P. F, de Jong uit Spakenburg, die tijdens een stort regen door de Dorpsstraat te Bunscho ten fietste en kwam te vallen, is gisteren aan de verwondingen overleden. Gisteravond is de 9-j. P. A. Mu'ller uit de Van Leeuwenhoekstraat m Deri Haag overreden door een aanhangwagen van een rondrit-treintje. De jongen overleed kort daarna In het ziekenhuis. Vannacht is de 52-jarige havenarbeider M. Venix utt Rotterdam op het rij wielpad dat van het Droogleever Fortuijn- plein naar de Parkkade loopt, met zijn bromfiets tegen een lichtmast gereden. Ervige uren later overleed hij. De botsing was zó hevig, dat de lichtmast scheef kwam te staan. HET WEER EN EUROPA i 1 i Stockholm Oslo inhagt I 1 S 2 del ll Sr SszS Weer tomatenuitvoer Met ingang van vandaag hebben België in Luxemburg weer de invoer van toma- en uit Nederland toegestaan. Moderne Karpetten NIEUWE KLEUREN 200 x 300 139.- BULTHUIS BOTERMARKT 23 WEERBERICHT Plaatselijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met later plaatselijk regen. Matige of krachtige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 5.53-19.29; Maan 1.26-17.18. Op 4 september nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1