Jïicutuc £cifisdK GTmiraitl Nasser voelt zich bedreigd door spionagekomplot Commissie-Menzies maandag in Kairo verwacht voor gesprek Bisschop van Cyprus heeft huisarrest Ministerie trekt zich van gezin aan lot DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 195( BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN:' J 7.per kwartaal; 2.35 per maand: 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES- J 0 20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is ghfbltoen "oign hert in tegtjenspoet Zevenendertigste jaargang No 10742 BADMINTON SLAAT IN ZIE PAGINA 5 Franse troepen naar Cyprus MAANDAG zal president Nasser de commissie-Menzies in Kairo ont vangen. Zondag zullen de leden van de commissie naar de Egyptische hoofdstad vliegen. Alleen is het nog twijfelachtig of de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ardalen, erbij kan zijn, daar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Intussen heeft de Britse regering aan Frankrijk toestemming verleend troepen op Cyprus te legeren. Over het aantal van deze troepen is niets hekend gemaakt, doch maan dag zijn reeds twee troepenschepen met onbekende bestemming uit .Marseille vertrokken, terwijl vanmorgen de eerste Franse militairen reeds per vliegtuig op Cyprus werden aangevoerd. Uit Algiers wordt gemeld, dat luchtmachteenheden van daar naar Cyprus worden overgebracht. De 'staatssecretaris van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, Maurice Faure heeft gewaarschuwd, dat Frankrijk niet zal toestaan dat de onderhandelingen over het Suez- - [kanaal uitlopen op een eindeloos ge redekavel. Hij voegde daaraan toe, dat Frankrijk zijn conclusies zou Itrekken, indien Egypte het plan- Dulles verwierp. En dit met te gro ter vastberadenheid, omdat Enge land, sedert het begin van de crisis, volkomen aan Franse zijde heeft ge staan. In Moskou hebben zich Russische lood- -sen voor het Suezkanaal bij de Egypti sche ambassade aangemeld. Naar ver- lluidt, zouden genoeg sollicitanten zich aan de diverse ambassades in het buiten band hebben vervoegd om de doorvaart van het Suezkanaal goed te doen func- j Tien Duitse loodsen, die dienst deden. |Of> het Kielerkanaal zouden reeds begin volgende week naar Egypte vertrekken. In Duitse maritieme kringen is men hier over zeer bezorgd, daar er te weinig be- Ivoegde loodsen zijn. Tuinfeest in Moskou Sukarno„U bent kleiner dan ik" Gisteravond heeft Sukarno te Moskou een onderhoud van drie kwartier gehad met de Sowjetpresident Worosjilof. o.a. over uitwisseling van studenten. Hij legde later een krans in- het mausoleum voor Lenin en Stalin, terwijl duizenden Mosko- vieten juichten 's Middags bood Worosji lof hem een maaltijd aan. waaraan vele hoogwaardigheidsbekleders deelnamen, 's Avonds woonden negen van de elf le den van de opperste sowjet een ontvangst bij in de tuin van de Indonesische ambas sade. Bij het vertrek der gasten zeide Su karno: ..Ik heb u iets te zeggen". De Rus sen luisterden vol aandacht; daarna zei Sukarno: „Voor ik naar Moskou kwam. dacht ik. dat alle leiders van de Russische regering groot waren". Hij keek lachend om zich heen en riep toen uit: ..U is allen kleiner dan ik". De Russen schaterden. (Napoleon antwoordde eens op een der gelijke opmerking: „U is langer, ik ben groter"). Mr. Roos jen ontstemd over VAR A-televisie Dc voorzitter van de NCRV. het a.r. Tweede-Kamerlid, mr. A. B. Roosjcn. heeft aan de minister van onderwys, kunsten en wetenschappen schriffelfjk enkele vra gen gesteld over een televisieuitzending door de VARA op woensdag 22 augustus. Deze uitzending had betrekking op de ka binetsformatie en was tevoren niet in het programma aangekondigd. Mr. Roosjen vraagt de minister, of hij niet van mening is, dat genoemde voor lichting over de kabinetsformatie op wei nig objectieve wijze heeft plaatsgevonden en of de bewindsman niet van oordeel is. dat deze partijpolitieke propaganda door middel van de televisie strijdig is met ,de meniing van de minister, „dat bij de beelduitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog alleen ge durende een zeer beperkt aantal uren. een bijzondere mate van zelfbeperking, zowel wat betreft de politieke uitzendin gen als de propaganda voor de eigen om roepvereniging. op haar plaats ie". In Egypte heeft de bond van onderwij- •rs. die 18.000 leden telt. besloten alle Britse en Franse produkten te boycotten. Men verwacht, dat meer vakbonden dit voorbeeld zullen volgen. Bezitsvorming ter sprake Nu spoedig zoeken naar ministers (Van onze parlementaire redacteur) De informateur prof. mr W. F. de Gaay Fortman heeft hedenochtend de staats secretaris van financiën, dr W. H. v. d. Berge, ontvangen. Dit onderhoud is over de bezitsvorming, gegaan. Men neemt aan. dat uit diit gesprek een ambtelijk rap port zal voortvloeien., dat binnen 24 uur verwacht kan worden. Dc bezitsvorming is het laatste (en moeilijkste) dat de informateur nog moet oplossen. Het aanzoeken van de kandi daat-ministers kan nu spoedig beginnen. De informateur heeft ook een rapport ontvangen van prof. Horring, over dc moeilijkheden in de landbouw. Nederlander in ramp- mijn gisteren gevonden Op de 1035-meter-verdieping van dc rampmijn te Marcinelle is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van het enige Nederlandse slachtoffer, de 41-jarige mijnbouwkunddge J. H. Stroom uit Heer len. Deze Nederlander, die toezicht hield op de installatie van nieuwe machines in de mijn, ging als laatste de brandende mijn in om zijn medewerkers, die al in gesloten waren, bij te staan. Door het uur was .er voor hem geen weg terug. In de miin werd het bergdngswer'- 1>d- Sneek, de tweede'stad van Friesland, maakt zich op om het 500-jarig bestaan als stad te vieren. Het zal er drie dagen feest zijn, nl. 13, 14 en 15 september. Kairo wordt nu niet meer door de Suez- kanaalkwestie beheerst, maar door de spionage-affaire, die de gemoederen zo in beroering heeft gebracht, dat er reeds een ..geheime Arabische beweging" zou zijn ontstaan, welke allen die medewerken aan westelijke spionage, bedreigen met „on middellijke en zware bestraffing". De gearresteerde Engelsman Swinburn zou met de hand geschreven bekentenis hebben gggevcn. waarin de namen van jn medewerkers zün genoemd. Er zijn :eds twaalf arrestaties verricht, waar- nder die van de Brit James Zarb. De beide diplomaten die van spionage beschuldigd worden, moeten morgen Egypte verlaten hebben. Engelse ambassade kan niet anders doen dan aan dit bevel gehoor geven. Vergeefs heeft men getracht contact te krijgen met de gearresteerde Britten. De Engelse consul heeft gisteren urenlang in verschillende regeringsbureaus doorge bracht om hen te sDreken te krijgen, maar hij werd van het kastje naar de muur gestuurd en moest uren wachten om be paalde ambtenaren te spreken te krijgen. Eenmaal werd hem na drie kwartier ver teld. dat de betrokken functionaris „in middels vertrokken" was. De spionnage-affaire wordt in Kairo zo hoog opgenomen, omdat denkt met een komplot te ma ken te hebben om Nasser te doen vallen, zoals in 1953 in Iran ontdekt werd toen Mossadeq de oliebronnen genationaliseerd had. Later was het Prinses Irene zelf, die aan het concours deel nam. Zij reed een uitstekende wedstrijd, maar maakte toch ook enkele fouten. Op de tribune in de Rotter damse manege keken de Prins en zijn twee oudste dochters naar de prestaties van de deel nemers aan het concours hippique. IS iets te vinden Onbekende belde KLM: „bom in vliegtuig" Doordat een onbekende woensdagavond tweemaal het KLM-kantoor in Neuren berg opbelde met de boodschap, dat hij een bom had gelegd in de KLM-Convair Jeroen Bosch, is het vliegtuig een half uur te laat naar Schiphol vertrokken. De politie heeft het toestel grondig door zocht. maar niets gevonden. Onderweg is ook niets gebeurd. De premier van Laos, prins Soevana Phoema. heeft te Hanoi met het commu nistische Noord-Vietnam een verklaring van vreedzaam naast-elkaar-bestaan ge tekend. De prins was op terugreis van communistisch China, waar hij te Peking soortgelijke verklaring heeft onder tekend. Minister MacMïllan waarschuwt ENGELAND WORDT BEDREIGD DOOR INFLATIE De inflatie is een even erge bedreiging als de crisis over het Suezkanaal. aldus de Britse minister van financiën. Harold MacMillan, die waarschuwt, dat men thans zeer dicht bij de rand van de af grond staat. De vakbonden moeten geen hogere lonen eisen en de fabrikanten en handelaren moeten de prijzen handhaven. Hij zeide dit o.a. als waarschuwing met het oog op het vakverenigingscongres (TUC) in de volgende week. Hij wenste het TUC niet te dreigen., doch slechts op (fatsoenlijke wijze de feiten voor te leg- jgen. daar vele leden hogere lonen eisen om de prijzen bij te houden. Hij deelde ivoorts mede, dat de goud- en dollarre serves in augustus aanzienlijk gedaald zijn. In Duitsland zijn de inkomsten sinds 1951 met 15 procent gestegen en de pro- duktie eveneens. De Britse inkomsten Stegen daarentegen 20 procent' doch de produktie slechts tien procent Een nieu we loonrondè. die niet gepaard gaat met produktieverhoging, zou de Britse voor uitzichten in de internationale concur rentie vernietigen, aldus MacMillan. Doodde hypnose rijke vrouwen? In verband met de dood van een aantal rijke Britse weduwen en ongetrouwde vrouwen in het Engelse plaatsje East bourne, hebben rechecheurs van Scotland Yard een onderhoud gehad met een hyp notiseur, die hun heeft duidelijk gemaakt hoe men zelfmoord door middel van sug gestie kan uitlokken. In het plaatsje doen geruchten de ronde als zouden de vrou wen vermoord zijn door een man, die ze door suggestie in een toestand van grote neerslachtigheid zou hebben gebracht. Zuidpooleens zerende continent D Priestley is van oordeel, ontwikkeling dat de mensheid er op dc woestiji lange duur in zal slagen die tha het Zuidpoolgebied met behulp van kernenergie bewoonbaar te maken. de der af van de ontdekking n een waardevol econo- sch object en dit is oo blik nog wereld, ïie thans onbewoond zijn aangetroffen." aldus omdat zij te koud, te Raymond, die van warm of te droog zijn. „Als ijsbrekers met aebied Volgens Sir Raymond kernmotoren gebouwd worden, bestaat de mogelijkheid, dat de mens de latente koude van het ijs zal daardoor een zevende be woonbaar continent zal toevoegen aan de zes, dia zij reeds bezit. „Grote en kostbare erts- lagen moeten zich in een continent van die omvang bevinden, maar tot dusver Is niets van enige beteke nis gevonden," aldus Sir Raymond Priestley. j is, dat het Zuidpool- deze eeuw het terrein zal blijven van zuiver weten schappelijke en niet van toegepast wetenschappe lijke studies. Sir Raymond is 70 jaar en heeft deelgenomen aan de Zuidpoolexpedities van Shackleton .en Scott. strateoische waarde van het Zuidpoolgebied als een mogelijke basis voor vliegtuigen en duikboten Hij besprak de moge- teland gesticht kunnen lijkheden van het Zuid- worden. welke al hun bied in zijn presi- kernenergie. dentiële rede op de jaar- len ken >.rgie. dat 1 gedurende lange rioden met een minin aan verzorging op afge- geb legen plaatsen opgewekt Voo kan worden, waardoor enei centrales betrekken? vendien bestaat de mo gelijkheid, dat de kracht de Zuidpoolstormen i de Britse vereniging ter bevorde- 'ing van de wetenschap oen te Sheffield, waar ruim 3.000 geleerden en indere deskundigen bij ten zijn. Voor de eerste maal heeft het Nederlandse volk het geschenk van prins Bernhard aan prinses Beatrix voor haar succes bij het eindexamen aan het Baarns Lyceum kunnen bewonderen. Bij het concours hippique in Rotterdam arriveerde de Prin ses in haar eigen nieuwe auto, een Fiat 1100, rijnummer AA 99. Weer een aanslag van de Eoka TMSSCHOP ANTHIMOS VAN KITIUM, zolang aartsbisschop Makarios •*-* in ballingschap verkeert, het hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, heeft huisarrest. Zonder speciale toestemming mag hij zijn residentie niet verlaten, opdat hij niet in verbinding zal treden met de verzetsslieden, noch hun politieke propaganda steunen. Vijftig Britse politiemannen zijn per vliegtuig uit Engeland overgekomen om de veiligheidstroepen op Cyprus te ver sterken. De Ethnargische raad, de kerkeraad van de Grieks-orthodoxen op Cyprus, heeft na een spoedzitting krachtig geprotesteerd tegen dit besluit. De Eoka heeft gisteren weer een aan slag op een Engelsman gedaan, terwijl deze in Nicosia voor een bioscoop in de rij stond. De man werd licht gewond. De daders ontkwamen, hoewel de gehele stad zorgvuldig wordt bewaakt. Vanmorgen werd in een dorp, twaalf kilometer van Nicosia een politiebureau aangevallen, waarbij een militair licht gekwetst werd. Verder zijn schoten gelost op het politie bureau van een ander dorp. 8 km ten wes ten van de stad. Ook hier is een Brits soldaat licht gewond. V erkeersongelukken „Het is zo erg niet, blijf maar liggen" De 69-jarige P. van Achterberg uit Utrecht is gisteren op de splitsing va Utrechtse- en de Amersfoortseweg in Bilt om het leven gekomen, toen hij plotseling de weg over fietste en door een auto werd aangereden. Dank zij het feit dat haar lange rok aan ;n uitsteeksel bleef haken, werd de 45- jarige non Adolpha van O.L. Vrouw ter Eem uit Amersfoort niet overreden door het achterwiel van een vrachtwagen. zij tegenaan reed. De non werd vijf tien meter meegesleurd en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Driemaal is het gisteren in Nijmegen voorgekomen, dat -een voetganger werd gereden cn de veroorzakers van de rijding plompverloren doorreden. In één geval zei de bestuurder van een auto: „Het is zo erg niet, blijf maar liggen." De vijf verstekelingetjes (Van een onzer verslaggevers) pR IS GEEN' sprake van, dat de vijf kinderen Zandvliet, de verstekelin getjes, aan hun lot zullen worden overge laten. De Nederlandse emigratie-autoritei ten hebben zich hun lot aangetrokken en zullen er, in samenwerking van het mi nisterie van maatschappelijk werk, zorg voor dragen, dat ze hier behoorlijk on der dak zullen komen en verder worden geholpen. Zoals we al schreven, was de moeder van de vijf uit Australië gevluch te kinderen bevreesd, dat ze haar onder nemende kinderen in haar twee kleine kamertjes aan de Merwedestraat in Den Haag niet zou kunnen onderbrengen. De Nederlandse consul in Londen heeft opdracht gekregen de kinderen zo spoedig mogelijk na aankomst op de boot naar Rotterdam te zetten, waar ze waarschijn lijk medio september kunnen aankomen. De emigratie-attaché in Canberra is door het Commissariaat voor de Emigra tie in Den Haag geïnstrueerd en hem is Verzocht zo mogelijk contact op te nemen met de vader van de kinderen, de 46-ja- rige A. H. Zandvliet, die alleen in Perth is achtergebleven. Twee weken lang heeft deze getracht een schip te vinden, dat. hem naar Neder land zou kunnen brengen. Hij was naar Fremantle gegaan, toen hij hoorde dat met Kerstmis weer bij zijn gezin zijn". Vader Zandvliet, die in 1954 met vrouu en zeven kinderen naar Australië emi greerde. heeft als metselaar-aannemer ir zijn nieuwe vaderland een behoorlijk be staan gevonden. TVaarom terug Waar het de bedoeling Is van het gezin zich weer in Australië te vestigen, wordt in Nederlandse emigratiekringen thans de vraag gesteld, of de heer Zandvliet wel wijs aan doet. thans naar ons land terug te komen. De emigratie-attaché in Canberra zal hierover nu met de heer Zandvliet contact opnemen. Zodra mer hier zekerheid heeft over de plannen var het ontredderde gezin, zullen de emigra tie-autoriteiten alles in het werk stellen hen weer op weg te helpen. Zo is het te verwachten, dat de clausule die bepaalt dat de faciliteiten voor overtocht alleen gelden voor hen die zich twee jaar gevestigd hebben, niet op dit gezin van toepassing zal zijn, daar er hier duidelijk sprake is van overmacht. Want van één ding is men in Den Haag c tuigd: het betreft hier geen geval mislukte emigratie. Mevrouw Zandvliet kon wegens gezondheidsredenen niet ders dan terugkeren. En hier is weer ondubbelzinnig gebleken, dat de vi De vijf Zandvlietjes zien het leven blijkens deze telefoto niet zo som ber in. De kapitein van het vrachtschip Orontes was dan ook als een echte zeevader voor het avontuurlijke vijftal, dat als verstekelingen de reis van Australië naar Nederland ondernam. De 18-jarige Anna temidden van haar broertjes en zusje. Moeder wacht hen in Den Haag. bij de emigratie in het gezin de centrale plaats Inneemt. Nu de herstelde moeder op het punt stond zich weer naar Austra lië te be.geven. mag dit voornemen niet op financiële en andere moeilijkheden af stuiten. zijn kinderen zich aan boord van de Oron- bevonden. Gisteren, de dag dat het ■haal in de Australische bladen werd gepubliceerd, is de heer Zandvliet door kapitein R. J. Bantelings van het Neder landse vrachtschip Amstelveen als tverk racht aangenomen. De kapitein heeft meeboden hem een voorschot op zijn loon te geven om een begin te kunnen ma- met het afbetalen van de passage gelden voor zijn kinderen, ongeveer 700 ustralische ponden: een nond is f 8.51. Kapitein Bantelings zei: „Ik weet niet precies wanneer we in Europa terug zul len zijn, maar Zandvliet zal in elk geval In dit verband is het ook te hopen, dat de rederij van het schip waarmee de kin deren als verstekeling de overtocht ma ken, enige clementie zal betrachten ter zake van de officieel verschuldigde pas sagegelden. Zoü deze last ook nog op de schouders van het gezin Zandvliet komen te rusten, wordt het hen wel heel moei lijk gemaakt opnieuw te beginnen. Een rechtskundige in Athene zou enige maanden geleden benaderd zijn door de Britse geheime dienst om voor f 500.000 het handschrift van Grivas. alias Dighenis, de leider van de Eoka. te leveren. De rechtskundige, mr. Efstathopoulos, zou bo vendien een aanstelling krijgen als advi seur van de Britse ambassade. Hij had het voorstel van de hand gewezen, zoals hij gisteren verklaarde. Mr. Efstathopou los heeft in de Tweede Wereldoorlog voor de Britse geheime dienst gewerkt en ont ving een onderscheiding, welke hij echter terugstuurde na de verbanning van aarts bisschop Makarios. Korter werken voor winkelpersoneel per week. Dit is bepaald in het nieuwe werktijdenbesluit, dat dan in werking treedt. Dc oude bepaline was: niet lai i SVj I I 53 i ergangsmaatregel geldt gedurende een jaar. dat in kapperszaken cn winkels voor voedlngs- en genotmiddelen nog ne gen uur per dag tot een maximum van vijftig uur per week mag worden gewerkt. Er zijn nog enkele andere wijzigingen. Het werk moet uiterlijk zeven uur ziin beëindigd in plaats van half negen. De wekelijkse rustdag moet ten minste 36 (was 32) uur duren en de wekelijkse vrüe halve dag zal op een middag of een maan dagmorgen moeten vallen. Hiervoor geldt een overgangstijd van een half jaar. dus tot 1 maant 1957. Voor koopavonden en andere drukke dagen is voor personeel boven achttien jaar eens per week een werkdag van elf uur toegestaan, met dien verstande ech ter. dat het maximum van 48 uur ner week niet mag worden overschreden. Het nieuwe werktijdenbesluit voorziet ten slotte in de regeling van werktijden gedu rende de uitverkoop en andere bijzondere perioden (kermissen en andere festivitei ten). waarvoor de Winkelsluitingswet dis pensatie verleent. Hieronder kunnen ook seizcenbedrijven gedurende het seizoen vallen. Wat betreft de faciliteiten in de dagen voor de verjaardag van St. Nicolaas en Kerstmis, hierin treedt geen wijziging Babvmoordenaar hoopt op gratie Somber en met neergeslagen ogen stond de moordenaar van de baby Peter Weln- L-erger gisteren voor de jury te Mineola in de Amerikaanse staat New York. De 31-jarige chauffeur Angelo. John Lamarca. die de 33 dagen oude baby uit de kinder wagen bij het oudcriyk huis tc Wcst- bury ontvoerde en de volgende dag in het struikgewas langs een verkeersweg verstopte, is nu beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Deze beschuldiging verschilt -technisch met die van moord in de eerste graad, die onverbiddeLlijk met de dood gestraft rnoet worden. Nu maakt Lamarca nog kans op gratie. Zijn verdediger heeft hier al op gezinspeeld door de verklaring, dat hij zijn pleidooi, dat 5 september wordt gehouden zal baseren op „tijdelijke on toerekenbaarheid" van de moordenaar. Deze zou door zijn schulden tot wannoop gedreven zijn. zodat hij geen goed meer van kwaad kon onderscheiden Tien iaar voor moord op huishoudster De 39-jarige grondwerker F. K. uit Vlis- singen is gisteren door de rechtbank van Middelburg veroordeeld tot tien Jaar ge vangenisstraf. omdat hij op 14 nov. 1955 te Sluiskil de 45-jarige huishoudster M. van Tellingen uit Arnhem door messteken en worging had gedood. De eis was vijf jaar en terbeschikkingstelling. Ook de ministers Drees en Van Th'el zullen aanwezig zijn op de internationale conferentie inzake menselijke verhoudin gen, welke maandag in Nijmegen biglnt en waarop de Koningin het woord zal HET WEEK IN EUROPA S£i Parys 'Jrenob Slee Berlijn hall bew zw. bew geh. bew WEERBERICHT Aanhoudend koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorko- V mende buien. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 5 52—19.32: maan 0.13—16.36 uur Op 4 september nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1