Massale uittocht van de Fransen is begonnen Wintermode met CAPES en Hollandse rokken «iti Iedereen is ongerust over de toekomst Chefariae4 Israël vindt veen gehoor s WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1936 BEZOEK AAN NIEUW MAROKKO (6) (Van onze reiecorrespondent Link van Bruggen) RABAT, AUGUSTUS WEET IJ, dat de Villards ook gaan vertrekken „Waar gaan ze heen 1 De Fransman, bij wie ik in de auto zat, en die, juist toen hij starten wilde, door zijn buurman met deze mededeling werd aangeschoten, liet van geen enkele verbazing blijken. „Naar Frankrijk, naar Marseille „Heeft Villard daar dan al werk gevonden „Nee, nog niet, maar hij trekt voorlopig bij zijn familie in en zal daar dan wel eens rondkijken. „Wat een risico „Ja, maar wat doe je, als je er hier geen gat meer inziet De heer Villard is in Rabat geboren en getogen. Zijn vader heeft er gewoond, zijn grootvader en zijn overgrootvader. Hij bezit een kleine zaak in woningtextiel, die altijd een behoorlijk rendement heeft opge leverd. Rijk is deze winkelier-handelaar zeker niet, hij kan toch wel tot de klasse der betere middenstanders worden gerekend. Toen Marokko op 2 maart jl. onaf hankelijk werd, dacht de heer Vil lard er niet over weg te gaan. Zijn zaken bleven normaal doorlopen en in feite steeg zijn omzet zelfs iets. De nieuwe regeerders moesten met de grootste spoed in hun huizen wor den ingericht en de eerste weken konden de woningtextielzaken de rush van kopers nauwelijks aan. Deze plotselinge opleving is nu weer voorbij. De ambtenaren van het nieuwe Marokko zijn ingericht en zitten, vaak ge bogen onder de zware schuldenlast, die ze, terwijl ze nog aan het begin van hun carrière stonden, op zich moesten laden, in hun moderne woningen. Een inzinking is er het gevolg van geweest de koop kracht ven het publiek is bijna tot een absoluut minimum gedaald waarbij nog kwam, dat de regering de nodige middelen moest vinden om het jonge staatsapparaat te financieren. De eerste maatregelen in dezen zijn 't meeste geld, bezaten de mooiste wonin gen. kortom: konden stuk voor stuk tot de welvarende bovenlaag der bevolking gerekend worden. De machtsovername en de vrijheids- worsteling. welke er aan vooraf ging. hebben uiteraard grote veranderingen in gezet. De toestand van onzekerheid, die de periode vóór de afsluiting van het Protectoraat kenmerkte, heeft de ploeg op de meeste boerderijen doen verroesten en de ondernemingslust in vrijwel alle takken van bedrijf tot op het nulpunt doen dalen. Na de onafhankelijkheidsver klaring waren vele Franse ambtenaren verplicht hun hi^izen voor Marokkanen in te ruimen en de aanzienlijke loonsverho gingen, die voor de inheemse werkkrach ten werden doorgevoerd, verminderden de winsten en brachten verschillende onder nemingen op de rand van een 'faillisse- Er zijn eigenlijk drie categorieën Fran sen in Marokko die er genoeg van hebben. Tot de eerste groep behoren,.de 25.000 ambtenaren, die het „Empire Cherifien" tijdens het Protectoraat hebbèn bestuurd. thans afgekondigd. Ze liggen, zoals te verwachten was. op het fiscale vlak, doch zijn drastischer van omvang dan iemand had kunnen voorspellen. De benzineprijs bijvoorbeeld is van de dag op de nacht verdubbeld. De douanetarieven zijn met twintig tot veertig procent naar boven gegaan en de belastingen zijn in sommige gevallen vervijfvoudigd. De sterke verhoging der douane-tarie ven betekende de doodsteek voor de zaak van de heer Villard, die het voornamelijk van geïmporteerde stoffen moet hebben. Zijn transacties zijn weinig aantrekkelijk meer en leveren hem nog slechts een schrale boterham op. Hij besloot te ver dwijnen, althans naar het moederland Frankrijk terug te gaan, waar hij met veel minder moeite en zorg tenminste het zelfde inkomen bij elkaar hoopt te krijgen. Drie categorieën Er zijn duizenden, zo niet tien duizenden Villards in het nieuwe Marokko. Ze willen weg, omdat het leven er zijn aantrekkelijkheid ver- 'loren heeft en vooral ook, omdat ze zich onzeker zijn gaan voelen. Hoe- wel het Marokko van thans weer t veilig voor Europeanen geworden is e alleen in het binnenland is de toe- - stand hier en daar nog wat labiel weten de Fransen niet wat hun boven het hoofd hangt en op welke wijze ze in de toekomst in hun por- t temonnaie getroffen zullen worden. Er bevinden zich totaal ruim driehon- derdenvijftigduizend Fransen in Marokko, -t Tot voor enkele jaren bekleedden ze de beste posities in het land, verdienden Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld W9BT en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. Tot de tweede de kolonisten, die in de ,bled", zoals het platteland hier wordt genoemd, een geïsoleerd bestaan leiden en tot de derde zakenlieden van elk kaliber. Carrière verkeken De Franse ambtenaren zijn door de machtsovername misschien wel het zwaarst getroffen. Hun carrière mogelijkheden zijn plotseling afge sneden, omdat het in de bedoeling der Marokkaanse regering ligt hen op zo kort mogelijke termijn door eigen landslieden te vervangen. In de meeste gouvernementsgebouwen kan men de Franse functionarissen nog zien zitten. Maar ze worden steeds verder op de achtergrond ge schoven, treden nog nauwelijks naar buiten op en kunnen elk ogenblik de aanzegging krijgen, dat er geen prijs meer op hun diensten wordt gesteld. ,De hele zaak kan me weinig meer schelen", vertelde me een Fransman, die sleutelpost op een van de ministeries tte. „Het is voor mij in Marokko af gelopen en ik vermoed, dat ik geen jaar i Rabat zal blijven „Er zijn toch administratieve conven ties tussen Marokko en Frankrijk," zei ik, .waarin de positie van de Franse ambte- ïaren geregeld is?" „Alles is hier geregeld, mijnheer", merkte de functionaris wrang op. „Maar van de eerste stelregels, waaraan de uwe regering vasthoudt, is, dat ze ons spoedig mogelijk kwijt wilEr is nieuwe school voor Marokkaanse ambtenaren opgericht, waar een oplei ding van een week of zes gegeven wordt. Groen als ze zijn, worden de afgestudeer- met een minimum hoeveelheid aan kennis op de ministeries losgelaten en ter wijl wij, geroutineerde ouderen, steeds »r gedegradeerd worden, maken deze jonge knapen een bliksem-carrlère". Heeft u een aanvraag tot overplaat sing naar Frankrijk ingediend? ,Ja," zei de man, „ik wil hier zo gauw mogelijk vandaanHonderden Fra hebben hetzelfde gedaan en de meeste van m'n collega's zijn al reeds verdwe- Op vakantie Het is niet mogelijk ook maar bij benadering te zeggen, hoeveel Fran se ambtenaren Marokko verlaten willen. Hun aantal wordt momenteel op vijftig tot zestig procent geschat, waarbij men natuurlijk rekening moet houden met het feit, dat niet iedereen onmiddellijk uitvoering zijn plannen kan geven. De banen liggen in Frankrijk niet voor 't op scheppen, zeker niet de goede. Nor maal is dan ook, dat iemand, die uit Marokko verdwijnen wil, eerst op vakantie naar Frankrijk gaat, daar rondneust, familieleden of vrienden aanzoekt ook eens voor hem uit te kijken en dan voorlopig in Marokko de ontwikkeling der gebeurtenissen afwacht. Voor de kolonisten geldt al precies het zelfde. Honderden, zo niet duizenden, wil len met alle geweld repatriëren, niet al- omdat ze de politieke toestand niet vertrouwen, maar ook, omdat ze dusda nige fiscale maatregelen voorzien, dat ze vrezen het hoofd nog slechts met moeite boven water te kunnen houden. Voor een „colon" met kapitaal achter de hand is het vrij eenvoudig naar Frankrijk terug te gaan. Maar voor iemand, die jaar in uit al zijn geld in zijn bedrijf heeft gestoken, wordt het een moeilijke zaak, tenzij hij bereid is alles waarvoor hij misschien decennia lang gewerkt heeft in de steek te laten. In de „bied" ziet men voor tientallen boerderijen het bordje „A vendre pour cause de départ" („Te koop wegens ver trek") staan. Het spreekt vanzelf, dat aan deze bedrijven niets meer wordt ge daan, want alles wat in de grond ver dwijnt, of via het loonzakje wordt uit gegeven, moet als verloren worden be schouwd. Een kolonist, die erin slaagt zijn boerderij te verkopen, lijdt op zich zelf trouwens al een groot verlies. Hij krijgt er niet meer dan de helft voor van wat hij een paar jaar geleden ont vangen zou hebben, omdat de markt over voerd is met te koop aangeboden bedrlj- Kapitaalvlucht De industriëlen ten slotte en de zaken lieden laten het er over 't algemeen ook bij zitten. Nieuwe investeringen worden niet meer gedaan, nieuw initiatief wordt nog nauwelijks ontplooid en in feite is het zo, dat velen hun kapitaal zeker trachten te stellen. Men kan zelfs van een grote kapitaalvlucht spreken. Ieder een, die geld bezit, probeert het zo snel mogelijk uit Marokko te krtfgeq of zo danig te beleggen, dat het niet door even tuele regeringsmaatregelen getroffen kan worden. Samenvattend kan men zeggen, dat de Fransen in Marokko in een pessimistische zo niet apathische stemming verkeren. Velen trekken weg. de meesten willen weg en niemand bezit eigenlijk de moed Achmed, de bode van het Nederlandse Consulaat-Generaal in Rnbot, is een spectaculaire fi guur. Hij is waarschijnlijk de enige drager van een fez, waarop het Nederlandse wapen prijkt. het zonnige leven van vroeger op nor male voet voort te zetten. De Marokkaanse regering ziet deze ont wikkeling met toenemende zorgen aan De jonge staat kan zich niet veroorlover vaklieden en kapitaal te verliezen. Hij is alleen levensvatbaar, als er nieuwe in vesteringen kunnen worden verricht en als het aantal geschoolde arbeidskrach ten in snel tempo kan worden opgevoerd. Bij geen gelegenheid laten de nieuwe mi nisters dan ook na de vreemdelingen in hun land bestaanszekerheid te garande ren en dezelfde rechten te beloven als de gewone burgers. De Fransen zijn hier echter nooit 0 Als de Sultan vrijdags naar de moskee gaatstaan langs zijn ge hele route koninklijke ruiters op gesteld. In de gloeiende zon is een nap drinkwater een heerlijke verfrissing. van onder de indruk geraakt. Ze kennen de haat, waarmee de strijd tegen hen is gevoerd, hebben geen vertrouwen in de kunde der Marok kaanse regering en trekken er hun conclusies uit. En met hun exodus bloedt Marok ko leeg en verliest het rijk van Sul tan Mohammed V de kracht, welke het nodig heeft, om de moeilijkheden op het financiële en economische vlak te overwinnen TAAVID BEN GOERION. de stoere pro- mier van de jonge staat Israël, heeft aanleiding van de besprekingen over de Suezkanaalkwestie nog eens duidelijk gemaakt, dat er in het Middenoosten geen veiligheid en rust kunnen heersen, zolang de staat Israël niet zeker is van een vol ledig vrije vaart dooj de Rode Zee en het Suezkanaal. Hij eiste directe onderhande lingen tussen de belanghebbende partijen. Dat de kans op dergelijke besprekingen zeer gering ls, bleek wel uit een verkla ring. die ongeveer tegelijkertijd van Egyp tische zijde werd afgelegd. Aly Sabry. een speciale politieke adviseur van president Nasser, wees er nl. op, dat Israël en Egypte nog steeds met elkaar in oorlog zijn t Verklaarde en dat om die reden Uitzicht blokkade tegen Israel onverminderd van kracht zal blijven. Van Israëlische zijde wejrd hierop gerea geerd met de beschuldiging, dat deze hou ding van Egypte op agressie neerkomt, omdat de Ver. Naties al enkele jaren ge leden hebben uitgemaakt, dat er een eind was gekomen aan de oorlogstoestand. Zoals men weet, zijn de Ver. Naties nii in staat geweest, Egypte er van te ovei tuigen, dat de staat van oorlog niet mee bestaat en dat de schepen van Israël di het recht hebben, ongehinderd door Sue: kanaal en Rode Zee te varen. Egypte blijft er blijkbaar de voorkeur aan geven de Israëliërs zoveel mogelijk moeilijk heden in de weg te leggen. NOG ONLANGS heeft Ben Goerion de wereld gewaarschuwd, dat als er geen eind wordt gemaakt aan wat hij noemde de Arabische politiek van ter rorisme tegen zijn land er voor Israël maar drie mogelijkheden overblijven. Dit zijn volgens de premier (die tevens mi nister van defensie is): 1. een eind maken aan de natie en haar inwoners terugzenden naar de landen, waar zij oorspronkelijk" vandaan zijn gekomen (hetgeen vanzelfsprekend mogelijk zal zijn). 3. te maken, dat diegenen, die de schiet partijen en andere incidenten uitlok ken, gestraft worden. De premier zou hieraan nog hebben kunnen toevoegen een vierde mogelijk heid, nl. het sluiten van een vredesver drag. Maar daarmee houdt hij al lange tijd geen rekening meer, door de lijkheid van de Egyptische Arabische leiders. TTET IS over het algemeen moeilijk uit -U®- te maken, wie er in de afgelegen dorpen van de woestijn de aanval begint. Beide partijen geven elkaar de schuld en roepen dan de hulp van waarnemers van de Ver. Naties in. De guerilla-oorlog gaat door en zelfs deze waarnemers meer veilig. Enkele wieken gel< vonden zich nog een Zweedse en een Jor daanse officier onder de gewonden Dat gebeurde bij een aanval van Jordaanse troepen. Ben Goerion heeft nu duidelijk te ver staan gegeven, dat de Ver. Naties aan deze terreurpolitiek een eind moeten maken. Gebeurt dat niet. dan moeten de daders gestraft worden. Dit is een waarschuwing, die niet in de wind mag worden gesla gen. Ook secretaris-generaal Hammar- skjöld heeft nota genomen van de woor den van Ben Goerion. Hij heeft een reis naar Zuid-Amerika geannuleerd, in ver band met de situatie in het Middenoosten. De toekomst van dat deel van de wereld en van een deel van Noord-Afrika met de toekoms op het spel. Toch is het zo DE KOMST VAN DE AARDAPPEL 724). Was in 1952 dc aardappel hier te lande reeds bekend in krinpen van plantkundigen, in de eerste helft vbd de 18d& eeuw hadden nog slechts wei nigen de vrucht werkelijk gegeten. Pas in de tweede helft van de 18de eeuw zou de aardappel in dc lagere standen enige populariteit krijgen en het zou tot kort vóór de eeuwwisseling zijn, dat nok de welgestelden zich algemeen aan dit voedsel waagden. Anderhalve eeuw nadat de aardappel in ons land Was verschenen, kwam zij voor het eerst op de vorstelijke tafel, dank zfi de bemoeiingen van de ver maard fruit- en kruidkundige Herman Knoop. Op 13 december 1742 zouden nl. Willem IV en zijn gemalin het middagmaal gebruiken bij de weduwe van Jan Willem Friso en Knoop acht te dit een uitgezochte gelegenheid het vorstelijke gezelschap in nauwer kon- takt met de aardappel te brengen. Wie nu denkt, dat deze aardappel- altijd een lichtend voorbeeld v< Friso) niet lieten leiden, maar ook dc Friezen lieten er zich voorshands Weinig aan gelegen liggen. Het zou al- Er waren ook héél wat weerstanden te overwinnen. In de eerste plaats lieten de pastinaken (een soort knollen) de arme mensen zich eeuwen- goed en zo kwaad als het •oed hadden, zich niet zo maar •n! En in dc tweede plaats •r allerlei raadgevingen, die ds verhelderend werkten. In •denhoek van Chomel wordt in ii de aardappel verteld, dat ichelvi Ho. rel het and. t, want 8 jaar later joeg de vrouw in de Haarlemse burgemeester Gul- ■wagen de keukenmeid het huis uit, ndat ze zonder haar voorkennis aard- ipels had gekocht. Dergelijk varkens- i nog büna 20 jaar duren, eer in land voor het eerst een stuk land aardappelen werd bepoot. Weer 10 later vertrok echter al het eerste i. volledig niet aardappelen hela- uit Friesland naar Amsterdam, I er eindelijk «vat schot in kwam. uigr streken waren wel wat eer- maar het zou toch tot de grote est van 1775 duren, eer de ver- algemeen werd. Vóór 1780 ver ten de aardappelen echter nog zei- op het dagelijks menu der beter kunnen opmaken, dat de aardappel in andere combinaties maar liever niet Er waren op dit gebied nog andere wenken. Zo werd het bijv. schadelijk geacht tijdens één maaltijd meer dan vijf aardapnels tegelijk te eten. een opvatting die weinig animerend is lafel tanvulling i Gene. heer. die vertelde dat de aardappel de maan van een aanzienlijke niet goed verteerde, maar wél in die van stevige, gezonde hoeren! We zijn nu hcland bij de vergiften die de aardappel bevat. Daarotcr een volgende keer. (Nadruk verboden). HET SCHERM OPGEHAALD Wervelwind- en Magneetlijn worden voorgeschreven (Van onze moderedactrice) DE GROTE DAG IS AANGEBROKEN. Nu kan de keurcollectic der Parijse modekoningen in beeld de wereld ingezonden worden. Wervelwind, Magneetlijn en Hollandse rok kunnen nu naarstig bestu deerd worden en wie daar niet aan wil, vindt bij de capes, van kort tot lang, de nodige inspiratie voor de wintergarderobe. Wij kozen uit Dions modelten twee ty pische voorbeelden, De mantel met strak ke pelerine laait duidieüijk zijL Magneet lijn zien. Men belhoeflt nieit zo onelegant wij'dibeens te staan om doze lijn te de monstreren aite de mannequin, want de mantel is gevoerd met stijve stof, waar door het model van het liiohaam afstaat. Deze manbeil is uilbgevoerd in donker blauwe diuvefiine. Opmerkelijk is de af staande haiLsCdj n, weQ noodzakelijk wan neer men de armen beweegt en de strak ke cape daardoor opkruipt. Desses: Wervelwind Schip perskraag „Wat zat men ervan zegigen", noemde Dior zijn creatie van zwart donkergrijs fijngebtokt tweed mot de lanige rok, Nu, de eerste reactie op d< show was diie van schrik! Hot model is geheel geïnspireerd op de Hollandse klederdrachten. Een wijde rok, die In niet Ingestreken plooien in de tail le bijeen gehouden wordt door een bre de ceintuur en een blouse met „schip- pe rek raag". Deze blouse is echter niet hand® eb reed, zoals men wellicht ven den zou, inaar van zijden jersey. Géneviè"e Fatih heeft de cape gebracht van heel kort tot enkellang, On® v beeld is de gulden middenweg: een i kwart wijde cape op een strakke rok. Om de hals een bontsjaad. Een hoge bont muts behoort erbij. Niet gemakkelijk Cénevièvecapes op. Hij zette de rug rwaargenimpeld aan een 6traikke pa6, waardoor het effect on geveer hetzelfde wordt Aan de onder zijde i6 de ruimte op een iets strakkere band gezet. De mouw ie zevenachtste. De heel nauwe rak ie ook al enkefltareg. Het zal niet gemakkelijk zijn om zich daar elegant in t« bewegen. Maar modedes kundigen zeggen, dat eülke mode voor de 'djk element moet be- 3-AiriKa siaat rriie w-reld de Italianen Dior: Hollandse rok zitten, daar dit de vrouw aan haar af hankelijkheid herinnert en haar tot zelf beheersing dwingt. Feestelijk Balm&ln, geïnspireerd door de schil derijen van de Italiaanse schilde re La Candara en Boldimi, ontwierp rijke en feestelijke toiletten. Voor het ensemble, fat wij afbeelden, koos hij zwarte kant, waarvan de motieven in schlldpadfcleur zijn opgewerkt en omlijnd Goor goud- Dior: Magneet. draad waartussen pareltjes glinsteren. De korte bolero is aan hate en manchetten afgezet met naturel nerts. T^OT SLOT een gala-toilet van Jean *- Desses, dat zijn Wervelwindlijn vol ledig demonstreert. De omvangrijke rok ls vervaardigd van cyclaamkleurige organza, het lijfje van iets donkerder glanzend fluweel. De korte schoudercape van dit laatste materiaal sluit met een rij vrij, grote knopen op de rug. '--AeM Heim: Bollende rxig Proces met Zweden over minderjarige Inderdaad hebben de Zweedse instanties een gezinsvoogd benoemd over het Ne derlandse minderjarige meisje Elisabeth Bol, dat in Zweden verblijft. Het kind had •venwel in Nederland al een voogdes. Volgens het tractaat van 12 juni 1912, dat do voogdij van minderjarige kinderen regelt, zijn de stappen, die Zweden ten opzichte van het kind heeft genomen, on toelaatbaar. Immers door de Nederlands® Devoegde instanties was al definitief in de voogdij over Elisabeth voorzien. Daar om ls besloten, het geschil aanhangig te maken bij het internationale gerechtshof. De Zweedse regering is van deze beslis sing op de hoogte gebracht. Dit alles hebben de ministers Luns. Beven en Van Oven geantwoord od vra gen van het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (soc.). VERBINDING ONDER HET NOORDZEEKANAAL Naar het zich laat aanzien zal donder dag contact worden gemaakt tussen de twee in aanbouw zijnde helften van de autotunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. Minister Algera wil daarbij aan wezig zijn. De scheidingsmuur tussen beide helften zal 's middags worden door-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5