Produktschap vóór export van bolbloemen naar Duitsland Riolerings-perikelen in van Leiderdorp raad Naar regionaal woonwagenkamp in gemeente Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 In seizoen 1957-1958 Bollenexport haalde bakzeil tegenover Rijnsburg Geschiedenis De voorzitter van het produktschap, dr. Verhage, ging nog even de gang van za ken na. Hoewel Duitsland de handel in 194-9 had geliberaliseerd, was men toch nooit tot bolbloemenexport gekomen, be halve dat er één ander halve maand narcissen mochten worden uitgevoerd. Dat bleef zo en pas in 1952 begonnen de tulpentrekkers zich wat te roeren. De heer Kralt, die toen de belangen der broeiers verdedigde, kon de argumenten der bollenexporteurs billijken en men sprak er voorlopig niet meer over. In het begin van 1955 is er in Bonn een stu diecommissie bijeen geweest en daar is dit punt ook weer ter sprake gebracht. Van deze bijeenkomst is een rapport uit gebracht, dat in de Commissie van Bij stand der bollen- en bloemenexporteurs i6 behandeld De bollenmensen waren er vierkant tegen, de broeiers uiteraard niet. Deze laatste groep wilde niet met een het onderste uit de kan hebben, maar kwam ter tafel met een compromis: een export van 500.000 D.M. in seizoen 19571958, waarover we het hierbovei reeds hadden. Spelen met vuur Eerst voerde de heer Th. de Vroomen het woord, die erop wees, dat Duitsl; nu met 30 miljoen gulden op de derde plaats staat wat import van bollen betreft (Amerika nam voor 40 miljoen af Engeland voor 33 miljoen). Volgens heer De Vroomen ziet het ernaar uit, dat Duitsland dit jaar reeds nummer zal worden en als we, zo zei hij, nu i bollen gaan verkopen en enkele maanden later bolbloemen, gooien we onze eigen glazen in. „We spelen met vuur"!, zo zei hij letterlijk. Hij betoogde verder nog, dat de expor teurs bij de Duitse broeiers alleen dan hun orders konden boeken, wanneer men de bepaling op het koopbriefje schreef, dat de order verviel, wanneer Holland ook bolbloemen zou gaan exporteren. De heer De Vroomen besloot zijn betoog, dat de bollenexport met vrees het komende seizoen tegemoet gaat, wanneer men tot uitvoer van bolbloemen zou besluiten. VV/ AT NOG NOOIT IS GEBEURD, geschiedde gistermiddag in het im- posante gebouw van Akkerbouwprodukten te Den Haag, toen daar de vergadering van het produktschap voor siergewassen werd gehouden. Toen wetten voor de zoveelste maal in de geschiedenis! de bloem kwekers en de bollenkwekers hun sabels en.... kregen de bollenexpor teurs hun zin nu eens niet. Het twistpunt was al oud. Het dateert in feite al van de tijd, dat het begrip bloemenexport werd uitgevonden. Het ging namelijk weer over de bloemenexport, die naar het heet de bollenexport benadeelt. De bollenexport luidde de alarmklok, toen na de tweede wereldoorlog de Rijns- burgers bolbloemen gingen expoi naar België; men voorspelde heel erge dingen, toen het Zwitserse concern Migros grote hoeveelheden bloeiende tul pen ging importeren uit Holland en nu de Rijnsburgsc bollentrekkers hun oog op Duitsland hebben geslagen, is de bol lenexport opnieuw in het geweer geko men, teneinde dat te verhinderen. Op nieuw schermden de bollenmensen mei hetzelfde argument, maar terwijl d< Rijnsburgers zo vaak het onderspit heb ben moeten delven, kwamen ze nu zege vierend uit de atrijd tevoorschijn. Het voorstel van de zijde der broeiers was dit: voorlopig met de bloemenexport op Duitsland een zeer bescheiden begin maken. Men wilde in het seizoen 1957 1958 (dus niet in het komende broi zoen!) in vijf maanden tijd voor 500.000 D.M. exporteren naar West-Duitsland, Om „dumping" van de markt te voor komen, is men bereid ƒ0.18 per tulp als minimumprijs vast te stellen, franco Ne derlandse grens. De bollenexport was hier tegen, omdat men meende dat de schade, die men daardoor aan de bollen export zou berokkenen, veel groter zijn dan de winst, die men uit een hoogde bloemenuitvoer ooit zou kunnen halen. Het voorstel van de bollenbroeiers werd aan het slot met 11 tegen 6 stem men aanvaard en zal nu als basis gaan dienen voor de besprekingen met de Duitse instanties. Voor het zo ver was, hadden zowel de heer T. Kralt namens de bloemisten als de heer Th. de Vroomen namens de bol lenexport hier het nodige over gezegd. T eleurstellend „Ein Deutsche® Requiem" van Brahms (N.C.R.V. 20.20 uur) Het enige Protestantse Requiem in d muziekliteratuur. En dan niet een Re quiem met de vaste Latijnse tekst, maa een Requiem op Duitse tekst, door Brahms ontleend aan de Bijbel. Het is een cai wan zeven delen geworden. De inzet het werk typeert de gehele sfeer: smachtende aanroep in een weemoedig romantische klank, nog geaccentueerd door het ontbreken van violen in dit eer ste deel. Het begint met Matth. 5 4: „Selig sind die da Leid tragen, denn sie sollen getröstet werden". Het 2de deel is van een gelaten droefheid, geschreven op de woorden van 1 Petr. 124: „Denn alles Fleisch ist wie Gras". Deze tre mars krijgt eerst aan het slot iets t geloofsblijheid: „Die Erlöseten des Hei werden wieder kommen" (Jes. 3510). In het 3de deel maakt Brahms een bariton solo los uit de stemmengemeenschap van het koor en laat de vertwijfeling uit spreken: „Herr, lehre cdoh mich dass ein Ende mit tnir 'haben muss" (Ps. 39:5-8), waarna het 4de deel als het ware een vredige ervaring is na de twijfel: „Wie lieblich sind deine Wohnungen, Herr Ze- baoth" (Ps. 84 2, 3 en 5). De troost van Jenseits vinden we ook in het later ge componeerde 5de deel Ihr habt nun Traurigkeit, aber ich wlil euch wieder sehen (Joh. 16 22) met de ontroeren de sopraansolo. In het 6de deel komt er een enorme dubbelfuga op de woorden: „Herr, Du bist wiirdig zu nehmen Preis- und Ehre und Kraft" (Openb. 411). Brahms besluit dan het werk met de waar achtige vertroosting uit Openb. 1413: „Selig sind die Toten, die in dem Herrn sterben. von nun an", waarin de glans van de eeuwige vrede door glinstert. Het is niet alleen een uitzonderlijk knap gebouwd werk geworden, maar ook een muzikale geloofsbelijdenis van een ge voelig en ernstig mens. De mooiste ver tolking van dit werk is opgenomen op de His Master's Voice-platen WALP 1505/6 door Elisabeth Grümmer. Dietrich Fischer Dieskau en het koor van de St. Hedwigs- kathedraal te Berlijn o.l.v. Rudolf Kempe. Vanavond hoort u het werk door Corry Bitster, David Hollestelle en het Omroep koor o.l.v. Jan Brussen. De heer T. Kralt vond het teleurstel lend, dat hij het voorstel van de bollen- broeiers nog moest verdedigen. Destijds (in 1952) had hij toegestemd en toen, aldus spr. hebben de bollenkwekers mij geprezen om de royale houding, die wij toen innamen. Vandaag krijgt men de kans die waardering nu eens te laten blijken. De wensen van de tulpenbroeiers zijn bescheiden. Noch notulen van ver gaderingen, noch nota's, noch rapporten van de zijde der bollenexporteurs hebben kunnen aantonen, dat de broeiers niet dezelfde rechten hebben om te exporti ren als de bollenmensen. Men voert als argument aan, di het verlies aan bollenexport veel groter zal zijn dan de winst aan bloe menuitvoer. Dat zei men, toen gingen exporteren naar België ook- Maar niettemin is zGwel de bolJen- als de bloemenexport naar dat land verdubbeld! Toen Rijnsburg naar Zwitserland ging „pakken", was het van 't zelfde laken een pak. De argumenten van de bollenexpor teurs Heken ook hier niet juist. Men ging in weerwil van het feit, dat men hier bijvoorbeeld in enkele maanden tijds ruim 10 miljoen stuks bloeiende tulpen heenstuurde voor een waarde van plm. 2 miljoen gulden, een grotere bollen export registeren naar het land van Wil helm Teil. De bloeiende tulpen vestigden immers de aandacht op de bollen! Toch blijft men steeds dezelfde zaak n'oemen. En als ik, zo vervolgd heer Kralt, de notulen eens opsla bijeenkomst die we over hetzelfde onderwerp in 1920 met dr. Krelage in Haarlem hebben belegd, dan zijn de tulen van 1956 precies hetzelfde. Algemeen belang Spreker deed aan het slot van zijn be toog een beroep op het bestuur met de mededeling dat men daar niet zit voor een groepsbelang, maar Voor het alge meen belang en we hebben met cijfers kunnen aantonen, zo zei de heer Kralt, dat uitvoer van bolbloemen in het alge meen belang is. Hij stipte nog even aan, dat Rijnsburg ook als bollenafnemer nog heel wat betekent. Vorige week woens dag in Bovenkarspel zouden de bollen nog veel sterker zijn gezakt als daar niet zo veel .Rijnsburgse broeiers aan de markt waren geweest en had stellig de halve veiling met bollen blijven staan. Nu bleef vrijwel geen bol onverkocht. De heer De Vroomen zei dat men Bel gië en Zwitserland niet met elkaar kan vergelijken, omdat de zaken daar anders liggen. En hij noemde voor Duitsland het verloop van de handel in het vorig seizoen als bewijs. Toen met de strenge winter de bloemeninvoer uit Italië en Spanje daar minder werd, gingen prompt de prijzen in Duitsland weer omhoog Als men nu het plan heeft om voor een half miljoen Mark te gaan exporteren, zal men dat juist doen op die ogenblik ken waarop de Duitse markt i gende tendens vertoont. Men ontneemt dan de Duitse broeier de mogelijkheid wat te verdienen. De heer Driehuis (bol lenexport) meende, dat het bedrag welis- waar niet zo groot was, maar het psy chologische effect dat een import op de Duitse broeier zou maken, is niet tc overzien. De heer Roelofsen (werknemers bloe misten) dacht, dat men ook de toekom stige ontwikkeling eens moet nagaan: een vrijere handel tussen de landen onderling, het scheppen van gelijke kansen vooi iedereen, enzovoort. Hij was vóór hel voorstel een proef met bolbloemenuit- voer te nemen op deze bescheiden schaal. tegen. Dit voorstel gaat nu als basis dienen voor de onderhandelingen, die men met de Duitse instanties zal gaan voeren. Want die hebben uiteindelijk het laatste woord. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Gulden Vlies, half 5: N.V. Leidse Bouw maatschappij. Jajobazaal Burcht, 8 uur: voorlichting emigratie naar Canada, met film. Burcht, 8 uur: afdeling Leiden KNVB. jaarvergadering. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oegstgeest, half 8: gemeenteraad. Donderdag Zoeterwoude, 7.45 uur: Gemeente- Vrijdag Gulden Vlies, 8—half 9: K.N.V.B., af deling Leiden, afscheidsreceptie H. Hoo- gervorst. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—5 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10): ..Rem brandt als leermeester" (tot 3 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 10—5 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek, Haven 18. telefoon 20085, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Perfecta Theebuiltjes! Handig heerlijk en voordelig! Er gaan gemakkelijk 3 geurige kopjes Van Nelle's Thee uit één builtje. Per doos van tien 50 ct. Per doos van twintig 98 ct. Van Nelle's Thee kwaliteit I Rembrandt als leermeester Lakenhal verwacht 20.000-ste Het stedelijk museum De Lakenhal wacht dezer dagen de 20.000-ste bezoeker de tentoonstelling „Rembrandt ale leermeester". Het was de bedoeling de tentoonstelling op 1 september te sluiten, maar de directie heeft besloten tot en met maandag 3 september gelegenheid te geven, de unieke collectie kunstwerken te bezichtigen. Improvisator van formaat Johcin van Dommele bespeelde orgel Oude Vestkerk Johan van Dommele, de Bennekomse organist die in Haarlem met de tweede prijs van het grote improvisatieconcours ging strijken (die gezag hebbende critici niet genoeg voor hem vonden), heeft zich dinsdagavond laten horen op het orgel van de Gereformeerde kerk aan de Oude Vest. Het programma vermeldde oude werken uit de zeventiende en achttiende eeuw, één compositie van Bach en verder een aantal muziekstukken tijdgenoten. Een romantische eend in deze bijt, Brahms, diende alleen als vergelijkingsmateriaal. Dat was bij koraalbewerkingen door Buxtehude, Brahms, Pepping en Langlais van één melodie: O Haupt voll Blut und Wunden. Duidelijk bleek hier de keur van Johan van Dommele voo heldere, maar niet ongevoelige stijll de zeventiende eeuw en voor de heldere, dikwijls harde manier van componeren, ie onze tijd eigen is. Heel het programma gaf trouwens blijk in deze voorkeur. Maar helaas is de ;rwachting, een heldere registratie ;n frisse opbouw van de gespeelde v ken te horen, niet geheel in vervulling gegaan. Johan van Dommele is een knap improvisator: van zijn verwerking van een tamelijk onbehouwen thema van Chris Hanegraaff hebben wij ronduit genoten. Maar zijn kwaliteiten als organist houden met deze grote gaven voor improvisatii (en compositie?) vooraüsnog geen gelijk» tred. Dit is geen reden voor verontrus ting: deze organist is nog jong genoeg on ook op dit gebied nog veel te kunnen Niet verfijnd Vooralsnog is zijn registratie niet fijnd. Het orgel, dat hij bespeelde, maakt hem dat ook niet gemakkelijk; maar Chris Hanegraaff heeft bij de eerste openbare :peling kortgeleden bewezen dat het toch meer mogelijkheden biedt dan m het licht kwam. De Suite du Zième ton van Clérambault had op dit orgel overigens eigenlijk niet moeten zijn gekozen. Deze voorboden de rococostijl vragen een heel ander in strument dan dit, dat in een grotendeels lege kerk bijna brutaal aandoet. Van Bach koos Johan van Dommele het preludium en de fuga in G, die op dit instrument wel tot hun recht hadden kunnen komen. Enigszins aarzelend spel een in dit geval veel te volle registra- sloegen ook hier de verwachtingen de bodem in. In de variaties over „Heer Jesu heeft een hofken" van Flor Peeters mis- we de lichte toets, waardoor dit Stemming De heer De Vroomen, nogmaals het •oord krijgende, voerde met veel nadruk in, dat wanneer Duitsland voor een half liljoen Mark aan bolbloemen afneemt in Nederland, het tegen Denemarken, dat ook met een produktieoverschot zit ..neen" kan zeggen. Dan wordt de markt nog meer „gekapt". Nadat de Brand' (boomkwekerij) zich voor de ler van bolbloemen had uitgesproken bracht dr. Verhage het voorstel in stem ming en moest de bollenexport bak zeil halen: 11 leden stemden voor en 6 Alvorens de reis naar huis te aanvaarden wilde deze badgast toch nog een keer in zee zwemmen. Om straks thuis te kunnen zeggen dat hij echt badgast in Katwijk is geweest vond hij deze oplossing: onder de paraplu kan het zomer lijken en in ieder geval is het er droog. Foto D. Kruyt Nieuwe fabriek aan Trekvlietweg Volgende week dinsdagmorgen om half 12 wordt aan de Trekvlietweg te Leiden de eerste steen gelegd voor de fabriek van Avery Nederland. Avery Nederland N.V. is een dochteronderneming van d Avery Adhesive Label Corp. te Monrovi: in Californic. De enorme vlucht, die de toepassing vai zelfklevende papieren in Amerika heeft genomen, was de aanleiding om dit pro- dukt ook op de Europese markt te bren gen, waar het artikel nog onbekend is. De bijzonderheid van dit papier is de kfleeflaag, die op de achterzijde is aange bracht, waardoor het in tegenstelling tot gegomde papieren geen vocht of hitte be hoeft om onmiddellijk sterk plakkend te zijn, terwijl het niet afvalt, breekt of krult, ook niet onder wisselende tempera turen. Het papier wordt door drukkerijen verwerkt tot etiketten, reclames enz. en vindt toepassing zowel in laboratoria, ad ministratie en de verpakkingsindustrie als ior -buitenreclame. Verwarming school gebouw B. en W. stellen voor, een bedrag van 19.000 beschikbaar te stellen voor het rvangen van de kolenkachels in de school Haverstraat Gortestraat door oliekachels met centrale toevoer van olie. werkje, dat er soms vrolijk op los pal- lietert en in andere variaties aan Brueghel of zelfs aan Jeroen Bosch doet denken, ge. heel ten onrechte een wat zwaarwichtig aanzien kreeg. De Passacaglia van Hen drik Andriessen. strak van opbouw toch met veel geest gecomponeerd, kwam van de geschreven composities het best tot haar recht. Gaaf Maar de teleurstelling over techniek en opvatting van de organist viel weg bij de improvisatie. Weliswaar bleef het the ma onder de handen van de improvisator niet geheel ongerept, maar het moest ten slotte nog muzikaal worden gemaakt. De inleiding was een gaaf stuk muziek, met een knappe, en soms originele, techniek opgebouwd op bruikbare motieven uit het thema. De fuga bleef weliswaar een fughetta, maar was dan ook gaver dan ige geïmproviseerde fuga. Geen stop- is over de lippen van deze improvisa tor gekomen, en menigeen moest zich na het slot inhouden om deze uiterst muzikale prestatie niet met een hartelijk applaus belonen. Blijkens een aankondiging is het de be doeling, de concerten op dit instrument voort te zetten. Eigenlijk jammer, want het orgel van de Oude Vestkerk, dat wat all te direkt aanspreekt en behoorlijk hard geïntoneerd, heeft weliswaar zeer fraai gebouwde registers, maar is voor heel weinig concertmuziek geschikt. Waar schijnlijk heeft de klank Johan van Dommele ook parten gespeeld. Maar het concert van dinsdag avond is, zij het eigenlijk alleen door de improvisatie, toch een succes geworden. M. O. Zendtijd televisie thans verdeeld Was tot nu toe de zendtijd voor televi sieuitzendingen voorbehouden aan de Ne derlandse Televisie Stichting, het nieuwe televisiebestel, dat op 1 oktober in wer king treedt, verleent ook aan de vijf om roepverenigingen machtiging om televi sieuitzendingen te verzorgen. Deze be schikken dus voortaan over eigen zend tijd. Een deel van de zendtijd blijft aan de NTS voor het journaal, de Eurovisie uitzendingen en voor de programma's, die door de programmacommissie van de NTS in samenwerking met de omroeporganisa ties zullen worden voorbereid. Tevens heeft de minister zendmachtiging ver leend aan een aantal kerkgenootschappen, die om zendtijd verzocht hebben. De zendtijdverdeling wordt aldus: de AVRO ziet zich, evenals de KRO, de NCRV en de VARA, 69 uur per jaar toe gewezen, de VPRO 23 uur per jaar. Voor de uitzending van kerkdiensten is 24 uur per jaar gereserveerd (voor de bij het IKOR aangesloten kerken tezamen tien uur. voor de bij het convent van Kerken inzake radiodiensten aangesloten kerken tezamen vier uur en voor het R-K. kerk genootschap tien uur per jaar). Moord te Heer: knecht bleek medeplichtig De voormalige knecht van de vermoorde rijwielhandelaar Mohnen te Heer, de acht tienjarige H. N„ heeft bekend, dat hij aan zijn beide vrienden herhaaldelijk heeft gevraagd, zijn vroegere patroon uit de weg te ruimen. Inderdaad heeft hij hun twintigduizend gulden beloofd. Hij dacht dit bedrag te kunnen fourneren uit de bloeiende zaak van de heer Mohnen, waarover hij na de moord samen met de weduwe van het slachtoffer zeggenschap hoopte te krijgen. De herkomst van de sleutel, waarvan N. ook heeft toegegeven deze de daders in handen te hebben gespeeld, staat ech ter nog niet vast. Men is nog bezig de deze kerk te droge echtgenote van de heer M. te verhoren. De revolver, waarmede de moord is ge pleegd, blijkt niet afkomstig te zijn uit het huis van M., maar door N. in het buiten land te zijn gekocht met geld, dat hij door kleine diefstallen heeft bijeen gekregen. Collecte Zonnehuis De collecte, die vorige week voor F Zonnehuis, de Christelijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken, is gehouden, heeft bruto f 1371 op gebracht. Burgerlijke staud van Leiden Geboren: Dlckjan Arthur, z v L J Nieu- wenhuizen en J H de Wekker. Pieter Wij nand z v H Boxma en W J JJ Graaff, Cor- Mana, d v W van Kempen en C M Vogelaar, Elisabeth, d v J J van Ooster- houd en G C Vink, Yvonne Antonia Maria. Th Kwakkenbos en C Zwaai:, Adria- z v J M de Vos en Chr Pracht, Mi chael Jonathan, z v R A Robbins en S Wechman, Jan Marinus, 7. v H P van Nieuwkerk en P Kromhout. Overleden: P J A van Oerle. man, 76 j; F M Mühlsitaff m 56 jx; D Heerius, m C M Sc'nrama. vr, 67 j; J H van Laar. man, 52 j; J. van Leeuwen, weduwnr E de Ruiter, weduwe v A C Nio- meyer, 77 j. Piet Kooiman veroverde in jeugdtour de gele trui Eindelijk is voor de Leidse jeugd de gouden tijd van de gele en de groene trui, en alles wat daarmee samenhangt, weer aangebroken. Een zestigtal enthou siaste wielrennertjes begaf zich onder leiding van de grote Decs naar de Hof dijk in Oegstgeest, waar de twee etap pes gereden zouden worden. Dit in ver band met de afgelaste etappe van maan dag. Dees en zijn mannen hadden hun zaakjes weer goed voor elkaar zodat precies op tijd kon worden gestart. De eerste etappe bestond uit een tijd- It voor ploegen. De tijd van de laatst- aankomende van een ploeg zou gelden, iets wat natuurlijk veel aanleiding tot discussie gaf. Zo merkte een der jeug dige wielrenners tegen een van zijn ploeg genoten op, dat de laatste het eerst moest binnen komen. Iedere keer moesten twee ploegen tegen elkaar uitkomen, zodat deze etappe uiteenviel in 6 ritten van drie ronden. De ploeg van het Levendaal. die tegen de Maredijkploeg moest rijden, maakte hier de beste tijd zodat zij voor lopig de lending had in het algemeen ploegenklassement. De tweede etappe was een persoon lijke tijdrit en hierbij kwam de roem van een gele trui natuurlijk een woordje mee spreken. Deze etappe, die ook weer in groepen van ongeveer twaalf man uiteen viel, ging over vijf ronden. Het enthou siasme was groot en de strijd fel. Ten slotte werd de winnaar van de tweede rit Piet Kooiman van het Levendaal als beste geklasseerd. Hij mag nu vandaag in de gele trui starten en zal proberen die met zijn capaciteiten te verdedigen. Winnaar van de groene trui werd Jan van Biemen (Ons Eiland). Vandaag wordt gereden in Katwijk. Start half zeven vanaf de Beestenmarkt. Uitslagen Omliggende gemeenten uitgenodigd mee te doen aan nieuwe regeling Uit de stukken voor de vrijdag in Leiderdorp te houden raadsvergadering blijkt, dat er plannen in de maak zijn voor het inrichten van een regionaal woon wagenpark te Leiden. Vanwege het ministerie van Maatschappelijk Werk zijn met het collge van B. en W. van Leiden besprekingen gevoerd over de verbetering van de outillage van het Leidse woonwagenkamp. Het ministerie heeft de suggestie gedaan het kgmp de bestemming te geven van regionaal woonwagenkamp. Als dat geschiedt zou het Rijk in de kosten van verbetering een belangrijke subsidie kunnen geven, terwijl de omlig gende gemeenten van de zorg voor he men van standplaatsen voor woon wagens zouden woTden ontheven. De ge meenteraad van Leiderdorp heeft alleen de bevoegdheid over de staanplaats woonwagens regelen vast te stellen, en kan de wagens niet weren Bij de Staten-Generaal is echter thans een wetsontwerp aanhangig tot wijziging artikel 31 van de wet op woonwagens woonschepen, waardoor het voord< bij het beheer van een regionaal woon wagenkamp betrokken gemeenten moge- :al zijn de binnen hun gemeenten verblijvende woonwagens door te zenden groene trui Van Diemen 5 min. 10 3 Slingeland 5 min. 14 sec.; 4 en 5 Calzijn en Brand 5.15: 6 Heemskerk 5.17: m 9 Van Koperen. Driessen en Brou- 5. 20; 10 en 11 Goozen en Spadonk 12, 13. 14 en 15 Arnoldus. Sinteur. De Wit en Zaalberg 5.27. Ploegenklassement. waarin beide ritten verwerkt zijn: 1 Hoge Mors 18 min. 25 2 Ons Eiland 19 min. 18 sec. 3 Leven daal 19 min. 30 sec.; 4 en 5 Maredük en Leidse Hout 19 min. en 34 sec.: 6 Noord min. 43 sec.; 7 gem. ploeg 19 min. 46 8 Kooiploeg 20 min. 0.4 sec.; 9 Meer burg 20 min. 0.6 sec.: 10 Oranjeploeg 20 min. 15 sec. 11 Burggravenlaan 20 min .:|40 sec.; 12 Lage Mors 21 min. 21 sec. naar het regionaal kamp. De samenwer king kan worden neergelegd in een tus sen de gemeenten te treffen gemeen schappelijke Tegeling. B. en W. van Lei derdorp stellen de raad voor hieraan te doen. De kosten worden geraamd op rond f 400 per jaar. Bevestiging kand. Ter Haar Romeny Naar wfl vernemen, zal kandidaat C. R. H. ter Haar Romeny te Leiden op zondag 9 september in de Hervormde kerk te Ginniken worden bevestigd tot vlootpredi- kant van de Ned. Hervormde Kerk. De heer Ter Haar Romeny is nu geestelijk verzorger van het Marine-Opkomst-Cen trum te Voorschoten en van het Marine- Elektronisch Bedrijf te Oegstgeest. De bevestiging zal 's middags om 3 uur geschieden door zijn vader, ds. B. ter Haar Romeny, emeritus-predikant van de Herv. Gemeente te Ginniken. Ds. A. C. D. van den Bosch te Ginniken zal de dienst leiden. De nieuwe predikant hoopt in deze dienst zelf de predikatie te houden. Dr. Arthur Agstner. zaakgelastigde a.i. van Oostenrijk, is benoemd tot officier n de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Agst- ïer is ruim vijf en een half jaar eerste ecretaris aan de legatie van Oostenrijk. Hij keert binnenkort naar zijn land te- Volgens het architectenbureau ir. J. P- in Bruggen c.s. belast met het bestek- klaarmaken van een rioolzuiveringsinstal. met centraal rioleringsstelsel is het goed functioneren van een af valwater-zuiveringsinstallatie nodig, dat het afvalwater in zo min mogelijke staat van gisting wordt gezuiverd. Dit kan worden bevorderd door een z< snel mogelijke aanvoer van het afval water. De afvoerleidingen naar de open bare riolen moeten daarom een zo kort mogelijk beloop hebben en niet worden onderbroken door putten, tanks gelijke. Tot het wijzigen van rioleringen op particuliere terreinen zullen dan ook regelingen moeten worden getroffen. In verband hiermee is het noodzakelijk de nodige machtsmiddelen t.o.v. onwillige eigenaars, huurders of gebruikers schikken. Het is de bedoeling dat de aansluitingen op het nieuwe rioleringsstelsel meentewege zullen worden aangebracht, dit mogelijk te maken stellen van Leiderdorp de raad voor bouwverordering op dit punt aan te vul len. De kosten bij de uitvoering van het centrale rioleringsplan komen voor reke ning van de gemeente. B. en W. stellen dergelijke bepaling op te euw te bouwen woningen Ten slotte acht het college het uit een oogpunt van volksgezondheid gewenst, dat de niet meer gebruikte afvoerleidin gen, putten en tanks worden opgeruimd, waartoe ook een nieuw artikel wordt voorgesteld. Wat de raad behandelt De raad van Leiderdorp komt vrijdag avond kwart voor acht bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: Verhuring gebouwtje Kerklaan 3; verhu ring woning Hoofdstraat 120, verhuring woningen Kerklaan 4 en 5, aangaan vaste lening bij bank Ned. Gemeenten, verho ging krediet in rekening-courant bij bank voor Ned. Gemeenten; aankoop van grond van de heren M. van der Velden. H. Baars en F. K. Los; wijziging bouwverordening l.v.m. bouw schuilplaatsen; idem i.v.m. aanleg centrale riolering; wijziging rechts positieregeling gemeente-personeel; me dewerking aanschaffing leermiddelen voor vereniging Chr. lager-, mulo-onderwijs en bewaarschool; subsidiëring militaire te huizen; aangaan van gemeenschappelijke regeling voor stichting en instandhouding regionaal woonwagenkamp te Leiden; on derhandse aanbesteding doortrekking M. P. Splinterlaan; verstrekken van sub sidie aan gymnastiekvereniging Sparta; subsidie aan harmoniekapel Leiderdorp; benoeming leden woonruimtecommissie; bouwen complex woningwetwoningen; in stelling van waterleidingbedrijf en reor ganisatie administratieve organisatie bi; gemeentewerken; vaststelling schadever goedingsverordening; plaatsen van aan jager tb.v. centrale verwarming van ge meentehuls; comptabiliteitsbesluiten. Vaste geldlening B. en W. stellen de raad voor bij de bank voor Ned. Gemeenten een vaste geldlening te sluiten van f 250.000 tegen 4'! procent, met een looptijd van dertig jaar. De kosten zijn vrij hoog, namelijk lVz procent of f 3.750. maar het college verwacht dat hogere organen dit punt wel zullen goedkeuren. krediet in rekening-cou rant met deze bank werd voor augustus ■paald op f 450.000. B. en W. adviseren id dit ook voor september goed te Gemeente koopt grond Reeds geruime tijd hebben B. en W. van Leiderdorp onderhandelingen gevoerd over de aankoop van enkele percelen grond, ingesloten door de Doeslaan, Hoofdstraat en het laantje van de heer Bloemendaal, ten behoeve van de bouw woningwetwoningen. Het ging hier .96.18 ha van de heer M. v. d. Velden, 0.27.60 ha en 0.40.00 ha, voor tweederde van de heer H. Baars te Delft en eenderde deel van de heer F. K. Los. De eigenaren willen de grond verkopen voor f 2 per vierkante meter, niet inbe grepen de aan pachters uit te keren scha- Woonruimtecommissie Jaarlijks wordt per 1 oktober een nieuwe woonruimtecommissie benoemd. Als leden bevelen B. en W. de volgende dubbeltallen aan: S. J. v. d. Stoel-A. P. Bos; H. Kuilenberg-J. A. Braakman; A. Mol-A. G. van Osnabrugge; E. J. Veld- huijzen-Jac. van den Bosch; D. P. Weijers- J. Nievaart. Ill woningwetwoningen De gemeente Leiderdorp heeft dringend behoefte aan een complex woningwet woningen ten behoeve van de woning zoekenden. De raad krijgt te beslissen over aankoop van een perceel grond tus sen Doeslaan, Hoofdstraat en het laantje van Bloemendaal. Hierop kunnen 111 wo ningen worden gebouwd. B. en W. stellen architect Th. N. J. A. Geels te Lel den het schetsplan bestekklaar te laten Waterleiding en gemeentewerken 1 W. hebben zich door het centraal bureau voor verificatie en financiële ad- an de vereniging van Ned. ge- doen voorlichten over vraagstuk ken, verband houdend met de administra- gemeentediensten. In verband hiermee stelt het college de raad voor het waterleidingbedrijf aan te wijzen als tak dienst, bedoeld in artikel 252 der ge meentewet. Bovendien moet de admini stratie van gemeentewerken worden ge reorganiseerd, terwijl B. en W. machtiging de raad vragen de personeelsbezet- van deze dienst te doen aanpassen bij de groei, noodzakelijk door de snelle ont wikkeling der gemeente. Verwarming raadhuis Nu het winterseizoen voor de deur staat hebben B. en W. de gemeente-architect opgedragen een onderzoek in te stellen de centrale-verwarmingsinstallatie het gemeentehuis, waarop mede is aangesloten de ambtswoning van de bur gemeester. Deze verwarmingsinstallatie is in 1950 geplaatst en was van een heel nieuw systeem op het gebied van olie- stookinrichtingen. Er kleven verscheidene gebreken aan die niet afdoende verholpen kunnen worden. De installatie blijkt niet bedrijfszeker te zijn en vrij grote kosten vorden gemaakt om storingen te verhelpen. Volgens de gemeente-architect kunnen de moeilijkheden worden onder vangen door plaatsing van een oliebran der voor de ketel. De tegenwoordige bran der staat in de ketel. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van f 2.000. Subsidiekwesties in de raad De raad van Leiderdorp krijgt vrijdag talrijke subsidiekwesties te behandelen. B. en W. stellen voor, de Harmoniekapel Leiderdorp voor 1956 een subsidie te ver strekken van f 1000. Een tweede voorstel betreft de gymnastiekvereniging Sparta, i 'W. over 1956 willen bedenken subsidie van f 225. De groeps- commissie van de Ned. padvinderij heeft dit jaar een tekort van f 384. B. en W. stellen voor dit bedrag als subsidie te verlenen. Tot slot de militaire tehuizen. Het college wenst de Ned. militaire bond Pro Rege f 100 per jaar te geven, de cen trale van r.-k. militaire tehuizen f 50 en de tehuizen van de stichting militaire te huizen van het humanistisch thuisfront eveneens f 50 per jaar. Doortrekking Splinterlaan Voor het uitvoeren van grond-, riole- rings- en bestratingswerken voor de door trekking van de M. P. Splinterlaan naar de Van der Valk Bouwmanweg hebben B. en W. prijsopgave gevraagd .aan de heer W. Hennipman te Leiderdorp. Deze heeft ingeschreven voor f 65.123. terwijl de be groting van de gemeente-architect f 64.321,55 bedroeg. De begroting van door de gemeente te leveren materialen be draagt f 23.512. B. en W. achten de in- schrijfsom acceptabel en stellen voor de doortrekking aan de heer Hennipman te gunnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3