Jlicinue gti Jtsrljc liTouraitl Spanning op Cyprus is het uiterste gestegen tot Villa burgemeester Nicosia en stadhuis doorzocht Sukarno vandaag in Moskou DISTRIBUTIE VAN OLIE? P.v.cLA. verdeeld over de landbouwpolitiek Nasser bereid commissie te ontvangen SPIONAGE-COMPLOT ONTDEKT DOOR DE EGYPTENAREN Oude schedel niet van Neanderthaalse Russische kolonel door z n baard verraden Ober rolt de sportbeurs over DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: f 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Directie: DiEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELI JK-N AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „Stantvasttcf) Is gliebltoen "mijn hert ia tcgljcnspocl" Zevenendertigste jaargang No 10740 Ook Europa moet olie per pijp aanvoeren Zit. PACIHA S WapenstilstandEoka geëindigd TAe spanning op Cyprus, waar vannacht om twaalf uur de door de Eoka AS uitgeroepen „wapenstilstand" is afgelopen, is tot het uiterste geste gen. Britse militairen zijn op hun hoede voor een hernieuwd optreden van de rebellen. Gisteren hebben deze reeds van zich laten horen. Twee tijd bommen werden ontdekt, beide vergezeld van een anonieme brief, waarin voor het gevaar werd gewaarschuwd. Eén brief lag in de auto van een Brits officier. Op zijn bureau aangekomen kreeg hij de waarschuwing, waarna de bom ge vonden werd. De andere bom en brief lagen in een cartotheek van een der legerbureaus. Uit de gevangenis van Nicosia wist een tot levenslag veroordeelde Cyprioot to ontsnappen. De Britse autoriteiten hebben belonin gen uitgeloofd voor een ieder, die mee helpt bij het opsporen van verborgen wa pens. De op Cyprus verboden communis tische partij, de Akel, heeft door middel van strooibiljetten aangedrongen op ver lenging van de wapenstilstand en de Brit. ten verzocht een ronde-tafel-conferentie te beleggen. Inval bij burgemeesters De burgemeester van Nicosia, die een der voornaamste woordvoerders Is van de Griekse Cyprioten, werd vanmorgen in zijn slaap verrast door hef bezoek van Sibajak moest 22 uur in Kanaal wachten (Van een onzer verslaggevers). De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft van de gezagvoerder van de Sibajak be richt ontvangen, dat het schip 22 uur op onthoud in het Suezkanaal heeft gehad. Daardoor zal de Sibajak, die van Austra lië via Indonesië naar ons land terug keert. een dag later aankomen dan de be- Het is voor de eerste maal na de „com mandowisseling" in het Suezkanaal, dat de Rotterdamsche Lloyd met een derge lijke langdurige vertraging te maken krijgt. De moeilijkheden met de loodsen zuilen hieraan niet- vreemd zijn. De Wil lem Ruys, die een dag later het Suez kanaal passeerde heeft daarentegen weer geen vertraging ondervonden: een wacht tijd van 1 Vz uur is namelijk normaal. Bed de schepen worden nu donderdagmorgen in Rotterdam verwacht. In het speciale extra-hospitaal, dat on langs aan boord van de Sibajak werd in gericht worden ditmaal 37 ernstige patiën ten uit Indonesië gerepatrieerd, onder toe zicht van een speciale medische staf, die hiertoe per vliegtuig van Schiphol naar Soerabaja is gevlogen. Persmantels gestolen van f 75.000 waarde De 26-jarige Amsterdammer J. E. A. O heeft voor 75.000 aan persmantels ont vreemd. voordat hij werd aangehouden. Hij vertelde de politie na zijn arrestatie, dat hij buiten werktijd uit magnesium- aluminium vervaardigde persmantels uit de fabriek waar hij werkte, had gehaald. Een groot deel ervan is achterhaald bij een metaalgroothandel. De rest was al ge smolten. oekin Britse patrouille, die n doen. De burgemeeste it in een grote villa kliniek verbonden is. Beide gebouwen werden grondig onderzocht. Een uurtje later werd het stadhuis onderbanden ge- Het is niet bekend of e. bezwarend ma teriaal is gevonden. Wèl heeft dr. Dervis huisarrest gekregen. Dr. Dervis, die met een Hongaarse vrouw getrouwd is, heeft eens gezegd: „Ik ben lid van de Eoka. iedereen is lid van de Eoka". Hij is een van de meest uitgesproken aanhangers van de verbannen aartsbis- Schop Makarios. Nicosia wacht De Britse patrouiüe, die vanmorgen vroeg op pad ging naar de burgemeester Van Nicosia, liep doorheen doodstille stad. Gisteravond reeds verstilde het leven. De winkeliers lieten de rolluiken zakken en iedereen zorgde thuis te zijn achter een gegrendelde deur. De café's en nachtclubs kregen geen bezoekers. Alles wachtte, met zorg vervuld, op wat komen ging. Maar de Eoka liet de naChit voorbijgaa- zonder iets van zich te laten merken. Makarios In Londen studeren rechtsgeleerden nog op de gevonden documenten, waaruit de schuld van Makarios als feitelijk leiden van de Eoka moet blijken. D*e Engelss regering ral vandaag of morgen de kwestie-Makarios bespreken, vooral in bt brek'king tot de vraag of nieuwe maatre gelen tegen hem de oplossing van h< probleem-Cyprus weer verder zouden ui' stellen. De minister van koloniën, Lennox Boyd, heeft inmiddels vi«a een radiouitzen- ■ding gezegd, dat d/= regering Makarios probleem apart De eigenaren niet als onmisbaar beschouwt voor het fietsen worden Het Sowjetrussische partijblad Prawda verwelkomt heden in een hoofdartikel Sukarno, als de voortreffelijke Indone sische staatsman en politicus en in hem het moedige, tachtig miljoen tellende In donesische volk, dat roemrijke bladzijden in de annalen van de beweging tot be vrijding van de Oosterse volken heeft ge schreven". Sukarno kwam gisteren in Teheran in, waar hij de gast van de Sjah was. Vier Russische vliegtuigen stonden gereed hem heden naar de Sowjetunie to I*fa zijn op heden bepaalde aankomst te Moskou zal hij op het Kremlin zijn intrek nemen en een eredoctoraat ontvangen aan de universiteit van Moskou. Twee maal twee dagen zal hij in Moskou ver blijven en daar tussen in zal hij een grote reis door de Sowjetunie maken en Leningrad, Swerdlowsk, Stalingrad. Sotsji, Bakoe en Samarkand bezoeken. In Leningrad zal hij een massabijeen komst toespreken. Het geheele verblijf in de Sowjetunie zal twee weken duren- Bonkaarten worden nu al gedrukt (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de situatie rond het Suez kanaal werkelijk zo kritiek wordt dat de olicaanvoer stagneert, zal het ministerie van economische zaken overwegen, olie en benzine te distribueren. Hoe deze maatregelen zullen uitvallen is nog niet te zeggen. Men is evenwel van plan, reeds bonkaarten te laten drukken, zodat men op alles is voorbereid. In Engeland is men al enige weken geleden tot het nemen van deze maatregelen overgegaan. Bij de distributie vormen de half mil- Ijoen bromfietsers, die ons land telt, een brom- geregi- 1 het Informateur zet oriëntatie voort (Van onze parlementaire redacteur) DE INFORMATEUR prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, zet zijn oriënte rende besprekingen nog steeds voort. Zo heeft hij hedenochtend een onderhoud gehad met dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de tweede voorzitter van de A.R. Tweede-Kamerfractie. In politieke kringen neemt men aan, dat de informateur vrij spoedig na de terugkomst van de Koningin uit Korfoe aan haar een tussentijds rapport zal uitbrengen. Na dat bezoek zal hij dan beginnen aan zijn werkelijke formatiepogingen. in de P.v.d.A.-fractie opgekomen. Minister Mansholt neemt een vrij eenzame positie in, en in politieke kringen neemt men dan ook aan, dat hij (na elf jaar) niet meer op zijn departement zal terugkeren. De sub sidiepolitiek is een van de grootste moeilijkheden. Prof. Lieftinck heeft daarover opvattingen verkondigd, die voor de heer Mansholt bijna niet te verteren moeten zijn geweest. De bezoeken die de heer De Gaay Fort man de laatste dagen heeft ontvangen, zijn interessant. Zij wijzen inderdaad op een zeer brede oriëntatie. Zo heeft hij van het K.V.P. Eerste-Kamerlid prof. J C. Beaufort ongetwijfeld willen horen, hoe de stemming in de K.V.P. is. Het blijkt ook uit het bezoek van de heer Bruins Slot, die bekend staat als een voor stander van de rechtse coalitie. De heer De Gaay Fortman wenst zich ook op die mogelijkheden nader te oriënteren. Als informateur kan hij alle kanten uit. Bo vendien behoeft hij niet alle mogelijkhe den na elkaar te onderzoeken. Hij kan bij zijn verdere pogingen meer dan één ijzer in het vuur houden. Men kan aan nemen dat de informateur alle mogelijk heden zal proberen, de brede basis èn de smalle basis, zowel rechts als links. En zijn partijgenoten zullen hem zo mo gelijk ongetwijfeld volgen Landbouw Een van de moeilijke problemen, waar voor de informateur staat, is ongewljfeld de landbouw. In socialistische kring is daarover verschil van mening gerezen met de demissionaire minister van land bouw, de heer Mansholt. De laatste jaren was er reeds verschil van inzicht tussen de socialistische minister-president en de minister van landbouw. Deze tegenstellingen zijn nu ook Gekleed in een zijdeh sari en op hooggehakte schoentjes tript deze bevallige Soedanese een van de kampen binnen van het Egyptische nationalistische be vrijdingsleger. Haar soldatenpak met de zware schoenen draagt ze, mèt haar strijdlust, mee.... Vanmorgen om twaalf uur heeft de Egyptische ambassadeur te Londen aan de commissie-Menzies formeel het ant woord van president Nasser op het ver zoek tot een onderhoud overhandigd. Hierin staat, dat Nasser bereid is de commissie te ontvangen. Er wordt geen datum genoemd. De commissie is echter bereid onmiddellijk naar Kairo te ver trekken. Er is geen enkele aanwijzing, dat Nasser meer zal doen dan luisteren. In Frankrijk adverteert Egypte thans ook voor kanaalloodsen. Het Franse blad France Soir weigerde echter de adver- Twee Engelsen gearresteerd Twee Engelsen en een Egyptenaar zijn in Kairo gearresteerd op be schuldiging van spionage. De Britten zijn de 50-jarige James Swinburn van het Arabische persbureau en Charles Pittuck, waarnemend direc teur van de radio- en telegraafmaatscliappij Marconi. Zij hadden gistermiddag om drie uur ten huize van Swinburn een bespreking met de Egyptenaar Sayed Amin Mahmoed, die volgens de Egyptische autoriteiten ook tot de spionagegroep behoort, die reeds sinds 1954 voor de Britse inlichtingen dienst zou werken. Er zou voldoende be wijsmateriaal in beslag zijn genomen. Swinburn. zo werd later verklaard, heeft bij verhoor de namen genoemd van nog Egyptenaren. Swinburn woont reeds 25 jaar in Egypte. Pittuck heeft er zijn gehele leven gewoond en spreekt vloeiénd Arabisch. De mannen zouden rechtstreeks contact staan met twee, niet bij name genoemde buitenlandse ambassades, en m deze instructies hebben ontvangen. Journalisten uitgewezen Drie Britse journalisten, Ann Sharpley, Eileen Travis en WilQiam Stevenson zijn uit Egypte gezet, omdat zij, aldus de Egyp tische regering, onwaarheid en leugens verspreid hadden. Stevenson had bijvoor- maöhtd'ivisie Oranienburg Oost-Duitsland uit. De divisie maakte deel uit van de 33.500 man Russische troepen, die uit Oost- Duitsland worden teruggetrokken. Dui zenden sloegen de aftocht gade en op plei nen hielden communistische leiders gal mende redevoeringen waarin de goede wil van Rusland en de slechtheid van de Wesfduitse politici werd getoond. Een pracht van een kolonel, met een pracht van een baard, trok vooral de aandacht van de toeschouwers. Schandbord van Sverdslovsk 'VONDAG jl. verdrongen zich op de hoeken der straten van de Russische stad Sverdslovsk tn Si- bordei I. waarop de namen, adres functies geschreven stonden van enige stadgenoten, die zich minder fraai gedragen hadden. Vol gens de borden zouden ze overspel gepleegd hebben, hun gezin in de steek gelaten hebben of als zak kenroller zijn opgetreden. De menigte, die van de opschrif ten stond te smullen, bemerkte niet, dat er drie vreemdelingen tus sen de kijkers gedrongen waren Het waren drie journalisten uit de Verenigde Staten, de eersten die ooit in deze stad doordrongen Zij moesten op het vliegveld acht uur wachten, maar hadden de bus naar de stad genomen, waar zij op deze onverwachte „rechtspraak" van de jonge communistenligadie de bor den verzorgt, stuitten. De volgende dag verscheen er in het Wèstberlijnse blad Der Abend een foto deze marcherende kolonel, maar daarnaast stond een foto van dezelfde man toen hij op 20 juni met de Russisohe troepen Oost-Duitsland uittrok in Bran denburg! De Berlijners vragen zich nu af „Gaat die ene divisie soms aldoor heen en Ruzie van gangsters kost vier doden In de New Yorkse onderwereld woedt een hev.ge strijd, die in ruim een maand reeds vier mensenlevens heeft gekost. Gisteren is in een veld bij Westbury het deeriijk verminkte lichaam gevonden van de 26-jarige Louis Musto, die op 27 juli verdween. Musto was een vriend van Abraham Telvi, de gangster die op 4 april de jour nalist Riesel zoutzuur in 't gezicht wierp. Riesel had geschreven over de infiltratie van het gangsterdom in de Amer. vak bonden. Hij is door de zoutzuur-aanval blind geworden. De rel die hierover in de onderwereld I ontstond, kostte Telvi op 28 juli het leven. Diezelfde dag werden de ontzielde licha men van twee zijner vrienden in een auto langs de weg in New York gevonden. j Engelse jongeman in IJsselmeer verdronken De 16-jarige D. J. C. Briggs uit Shaftes- bury (Eng.) is op een zeiltocht in het IJsselmeer verdronken. Het stoffelijk overschot was gisteravond nog niet ge- j vonden. In Alphen aan den Rijn viel gisteren de vierjarige Bas Koenekoop in de Damse Rijn. Hij verdronk. Ruslan Abdulgani, de minister van buitenlandse zaken van In donesië, ging zélf eens kijken naar het Suezkanaal. Hij werd vergezeld door de directeur van de Egyptische Suezmaatschappij. Met een breed gebaar wijst hij, als wil hij zeggen: „Zie eens hoe goed het gaat!" T>ROF. EDUARD JACOBSHAGEN uit Marburg heeft met zijn vorige maand Thuenda (Hessen) gevonden schedel, die hij voor die van een 40-jarige Nean- derthal-vrouw hield en die hij schatte op 120.000 jaar oud, op het antropologencon- gres te Düsseldorf niet veel succes gehad. De meeste geleerden, die daar ter gelegen heid van het feit, dat honderd jaar ge leden het gebeente van de Neanderthaler- Volken zijn als ivassend water voor het probleem van een snelgroeiende bevol king. Indien men de Chi nese statistieken mag ge loven, is het aantal Chi nezen op het Aziatische vasteland sinds het mid- 1953 gestegen iranderlng gebracht kunnen worden, hetgeen voorlopig niet rlijkse toeneming dichtheid slechts 0.5 pet. Hoe dan inwoners ook, de betere gezond- mijl) heidszorg zal de bevol- uun ca» kingsgroei ongetwijfeld owm'eTWmii"™ (MM tot 618 miljoen. Dat China (156 zeggen dat er per maand ongeveer een miljoen Chi nezen bijkomen. Indien het geboorte-overschoi op het huidige peil blijft, zal rood China in 1981 reeds een miljard inwo ners hebben en in 1990 niet minder dan 1,2 mil jard, ongeveer het dub bele van thans. De Londense Times tec acht dit het belangrijkste Chi internationale probleem 10 zal dan ook li taan dalen en ovei 0 jaar bij 10 pei i uit dat het Chinese ongelijkmatig over vasteland toen 583 mil- Chinese territoir joen inwoners telde Met deeld.. Bijna de helft de Chinezen op Formosa het grondgebied (Bin; erkante betrekkelijk laag lijkt, vergeleken b0 die van Java (1009), Japan Engeland (539), betekent dit dus niet, dat China op het ogenblik voldoende ruimte heeft voor zijn bevolkingsex- pansie. De vraag is, of de be volkingsdruk geen ge vaarlijke spanningen zal oproepen Volken zijnzo wordt wel eens gezegd, als wassend water Als dat boven een bepaald punt uitkomtzal het over het omliggende land stromen. Er heeft reeds migratie plaats naar de ■eer noordwestelijke provin- het ci es, maar op veel te >er- kleine schaal om een np. van lossing te verschaffen het probleem Zuidoost-Azië er bij Mongolië, Tibet, Sikang, de verrassend snelle be- gerekend, kwam men Singkiang, Tsjinghai en volkingstoename. Emigra. toen zelfs op een totaal Kansoe) wordt slechts tie van Chinezen naar vnn iets meer dan 600 door een twintigste deel andere landen biedt geen mogelijkheden en op de lange duur zal de over bevolking van China en Het geboortecijfer be droeg in 1953 37 per dui zend en het sterftecijfer 17, zodat de bevolking elk heden. van de totale bevolking bewoond. In deze situa tie. veroorzaakt door kli- rtologische omstandig- dc treld grootscheepse irrigatie alleen door grote moeilijkheden plaat man werd opgegraven, in congres bijeen waren, wilden er niet aan, dat de juist voor dit jubileumcongres gevonden sche del van prof. Jacobshagen een authentiek* Neanderthaalse zou zijn. Vooral de Italiaanse hoogleraar Sergio Sergi verzette zich sterk tegen het toe kennen van een hoge ouderdom aan d< pas gevonden schedel. Hij achtte haar af komstig van een „homo sapiens" en erop, dat de bolling boven de oogholte niet kenmerkend was voor een Neander thaler-schedel. Prof. Roland Bay uit Bazel achtte de vijf tanden zodanig van vorm, dat zij moeten hebben toebehoord aan een modern mens. Prof. Hofer uit Duitsland was van me ning, dat de genomen proeven met zout zuur niet betrouwbaar waren voor het bewijzen van de fossilisatie van het been. De Engelse dr. K. Oakley Van het Brits museum te Londen zal thans een splinter van de schedel met roentgenstralen on derzoeken om het fluorgehalte vast te stellen. In de loop van duizenden jaren trekken beenderen nl. fluor tot zich en de hoeveelheid fluor staat in zekere ver houding -tot de ouderdom, zodat het langs deze weg mogelijk is gevonden beenderen te dateren. Het was voor prof. Jacobshagen, die zich zeer veel van zijn vondst bad voorgesteld, een grote teleurstelling, dat geen der aan wezige 300 geleerden zijn hypothese wilde overnemen. De discussies ter vergadering liepen soms zo boog, dat zij slechts door de aanwezigen vooraan in de zaal konden gevolgd worden. Verpleegster doodde in woede drie baby's Een 33-jarige verpleegster is gisteren in New Haven (Connecticut, V.S.) ge arresteerd, na onderzoek van een lijk schouwer naar de doodsoorzaak van een onder verdachte omstandigheden over leden meisje van elf dagen. De zuster ver klaarde zo boos op het kind te zijn ge worden, toen dit weigerde te drinken, dat ze het heen en weer schudde tot het over leed. Tevens bekende zij in 1948 en 1951 twee baby's doodgeschud te hebben, en dit alles omdat „kinderen op haar zenuwen werkten". beeld in de Toronto Star in Canada ver schijnend blad een interview gepubliceerd met de Duitse professor Johann von Leers, die een aantal anti-Joodse boeken heeft geschreven en na de oorlog naar Zuid-Amerika vluchtte. In Argentinië hielp hij Péron bij zijn propaganda en nu zou hij de assistent van Nasser zijn. Hij zou de leider zijn van de anti-Israël-cam- pagne in Egypte. Bezitsvorming Prof. De Gaay Fortman heeft de maan dagavond besteed aan de bestudering en vergelijking der regeringsprograms, wel ke zijn ontworpen door dr. Drees, prof. Romme en prof. Lieftinck. Op bepaalde punten is hij nog ambtelijke adviezen wachtende. In dit verband, zo verklaarde vanochtend zijn woordvoerder, moet ook worden gezien het bezoek van prof. F. Polak, de directeur van het Centraal planbureau, die de informateur heden middag om kwart over twaalf ontving. Voordien heeft hij, om half elf. het on derhoud gehad met dr. Bruins Slot. Vanmiddag zou de informateur ver moedelijk nog een deskundige ontvangen. Diens bezoek ligt ook in de sfeer van adviezen. Prof. De Gaay Fortman zal vanavond geen bezoeken ontvangen. Hij heeft de avonduren gereserveerd voor arbeid in „Het Torentje". Wat de informateur mor gen zal doen. kon zijn woordvoerder nog niet zeggen. Desgevraagd deelde hij nog mede, dat het advies van prof. Polak wel eens zou kunnen gaan over de bezitsvor ming. Van prof. dr. J. Horring, de direc teur van het Landbouweconomische insti tuut, die de informateur gisteren voor lichting heeft gegeven over enige tech nische adviezen, wordt nog een rapport verwacht. Koningin en Prins uit Griekenland terug De Koningin, prins Bemhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanmor gen half acht weer uit Korfoe per vlieg tuig naar ons land vertrokken. Op het vliegveld werd de koninklijke gasten uit geleide gedaan door het Griekse konings paar. Het vliegtuig maakt een tussenlan ding in Nice. 0OK de obers, die bezoekers van de Sportvak- beurs in A'dam van koffie voorzien, zijn sportief geworden. Het plaatje is er het bewijs van. Het ging echter nog niet steeds hele maal naar wens. Rolschaatsen zijn immers verrader lijke dingen. Om op alles voorbereid te zijn, heeft de ober derhalve stootkus sens omgedaan. Be- -^**1 halve een rijdend toonbeeld van voor zichtigheid werd hij zo een levende reclame voor de beurs. Het is al de vier de maal dat deze Sportvakbeurs wordt gehouden. Gisteren had in het RAI-gebouw in Amsterdam de ope ning plaats. Alles wat maar enigszins met sport te maken heeft kan men op expositie zien. Na het bezichtigen komt men tot de conclusie dat ook de werktuigen die men bij de sportbeoefening gebruikt, steeds mooier en volmaakter wor den. HET WEEK CV EUROPA Zurich Genève licht b regenbui ZZW licht bew ZZW regen ZZW ^raak. ^De* tifcebrdhd bij Grasse, die .aan drie pessonen het leven Heeft' gekoetyzooi. door baldadige jongelui aangestoken zjjn. Ze hadden de bedoeling wraak uit te oefenen op mensen aan wie h^ceLhadden. De ts met elkaar te n lieden zijn gearresteerd. WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacm De Bilt: Enkele buien, maar ook op klaringen. Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke krachtige z.-westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur, t te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1