Mej.dr.Rooseboom schreef verhaal over de microscoop wwir-- Piet-van-de-Knip 25 jaar op het water van de Vliet Nederland wikkelt de wereldbol 350 maal in wol Wegenwacht patrouilleert nu ook in Hoekse Waard NIEUWE LEIDSCHF COURANT WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 Van Zacharias Janssen tot Zernike" Wordt in september aan minister van onderwijs aangeboden DE WETENSCHAP HEEFT GELD NODIG. Wil zij zich ontwikkelen, wil zij door middel van publiciteit zichzelf, voor zover mogelijk, onder de ihensen brengen, dan is er geld nodig. Het is een gelukkig teken, dat in ons land industrieën al of niet gedreven door een zekere mate van eigen belang sommen gelds voor dit doel beschikbaar stellen. En dat geldt in dit geval voor het boek „Microscopium" van mej. dr. Maria Hooseboom, dat tegen het midden van september zal verschijnen en aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal worden aangeboden. Als „sponsor" van dit wetenschappelijke werk treedt op Pfizer N.V., afdeling Nederland, gevestigd te Rotterdam. Tegelijk met de publikatie van dit boek valt het feit, dat het dit jaar driehonderd jaar geleden is, dat de lijfarts van Lode- wijk XIV, Pierre Borel, de eerste micro scopische waarnemingen publiceerde in een werk, dat tot titel droeg: „Observa- tionum microscopicarum". Een werk, dat werd opgedragen aan het bestuur en de ingezetenen van de stad Middelburg, zo als men bij het doorbladeren tot zijn ver wondering merkt. Maar zo heel verwon derlijk is deze eervolle opdracht ook weer niet, als men bedenkt, dèt het eerste deel handelt over de verrekijker, en men zich daarbij herinnert, dat de Zeeuwse hoofdstad indertijd veel heeft bijgedragen tot de uitvinding en ontwikkeling van dit onmisbare instrument (Zacharias Janssen, Lipperhey). Mededeling Het boek van mej. Rooseboom - 4s directrice van het Rijksmuseum de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden verschijnt als Mededeling 95 van dit museum. Op 13 september zal het eerste exemplaar op een daartoe te organiseren bijeenkomst aan de inister van ondenvijs worden aangeboden. Ook zullen hem een aantal exemplaren Kostbare H.B.S. in Den Haag De Zulderpark-H.B.S. aan de Zuidla- renstraat in Den Haag zal ongetwijfeld een van de kostbaarste middelbare scho lend krediet Uit een bedrag van b(jns lend krediet tot een bedrag van bjjns acht ton heeft de gemeenteraad van Der Haag voor deze school nu al f 3.639.850 beschikbaar gesteld. Uiit die raad zijn vanzelfsprekend be zwaren opgekomen tegen de hoogte van de bedragen. In 1954 zei een der leden, dat hij de opzet uitermate overdreven vond, „in één woord exorbitant". E W. zeiden toen, bereid te zijn de direc teur van gemeentewerken de opdracht te geven zo ver mogelijk beneden het ge raamde bedrag te blijven. Het resultaat ie echter omgekeerd evenredig geweest en met verbazing vraagt men zich af, hoe groot het aanvullende krediet geweest zou moeten zijn, aflts de wethouder daar op niet had aangedrongen. De verdediging van het voorstel van B. en W. was ditmaal allerminst tuigen d. Wethouder Van Zwijn dr egt bleef het antwoord op verschillende vragen schuldig. Het krediet is echter met alge mene stemmen door de raad toegestaan. De heer Van Zwijndregt zal daarvoor de raad wel zeer dankbaar zijn. Leidse universiteit Aan dr. J. van den Bosch, arts te Lel den, is opdracht verleend om van 1 sep tember 1956 tot een nader te bepalen datum in de faculteit der geneeskundt aan de rijksuniversiteit te Leiden onder wijs te geven in de antropo-genetica. Bij beschikking van de minister v; onderwijs, kunsten en wetenschappen Is voor het tijdvak van 1 juli 1956 tot met 30 juni 1957 benoemd tot weten schappelijk ambtenaar bij de oriëntalistiek aan de rijksuniversiteit te Leiden de heer E. Zürcher. thans hoofdassistent. de Engelse editie worden overhan digd, ter verspreiding onder wetenschap pelijke instellingen in het buitenland. De uitgave is. hoewel niet groot ongeveer 60 bladzijden van kloek for maat. gedrukt op kunstdrukpapier en i vele illustraties w.o. in schetsjes en grafieken. De verspreiding in het buitenland moet ge worden als een „cultureel visite kaartje" van ons land in het algemeen het Leidse museum in het bijzon der. Dat voornoemde firma een onder neming op het gebied van antibiotica en hormonen zich voor deze kostbare on derneming heeft garant gesteld, moge tot verheuging stemmen en andere ondernemingen opwekken het voorbeeld volgen. >at van het Rijksmuseum voor de ge schiedenis der natuurwetenschappen te Leiden een dergelijke publikatie uitgaat, moge in wezen als een vanzelfsprekend heid worden beschouwd. Dit mus heeft een unieke verzameling op het gebied der microscopie en heeft hier- permanente tentoonstelling in gericht in een van zijn bovenzalen. Maar dat daarbij van Nederlandse zijde dit boek verschijnt een overzicht van de ontwikkeling der micrdscopie moge eveneens als vanzelfsprekend worden beschouwd, aangezien het aandeel der Neder landse wetenschap op dit terrein van ongemeen groot belang is geweest. Namen als Drebbel, Van Leeuwen hoek, Swammerdam, Christiaan Huygens en orrt bij deze tijd te blijven van de Groningse hoog leraar Zernike, die voor de uitvin ding van de fase-contrast-microscoop in 1953 een Nobelprijs verwierf, spreken voor zichzelf. Het hedendaagse leven is zonder de microscoop niet denkbaar. Daarom is het belang ontbloot, dat de heden daagse mens bij een gelegenheid als deze zich nog eens extra bezint op de niet schatten invloed op het terrein van ver schillende wetenschappen en op dat van het alledaagse leven, die de uitvinding van de microscoop heeft gehad. Nieuwe wereld Stelt u zich eens voor, dat alleen maar onze huidige medische wetenschap het zonder microscoop moest stellen. Zonder dat vernuftig samenstel van lenzen, waar mee de onderzoeker de bouw der weef sels en cellen en microfauna en -flora kan bestuderen! Toch is er uiteraard een tijd geweest, dat men vrijwel alleen waarnam wat met het blote oog te zien was. Weliswaar was reeds in de oudheid de vergrote werking van bolle lenzen bekend, maar deze werking was zo on volkomen, dat zij van weinig of geen waarde te achten was. Toen verscheen de microscoop; een ge heel nieuwe wereld ging open (Zacharias Janssen, Galilei, de Engelsman Hooke, om maar enkele namen te noemen). An- toni van Leeuwenhoek, de Delftse manu- facturier, zag door zijn zelfgemaakte glaasjes „kleine dierkens", zoals hij het zelf uitdrukte, in een waterdruppel. Borel schreef zijn waarnemingen neer in het hierboven genoemde boek, en verhaalde uitvoerig, hoe hij onbekende insekten had ontdekt, schimmels had bestudeerd en dat de microscoop ook voor praktische doeleinden zou kunnen worden gebruikt, zoals voor het verwijderen van angels en splinters, het onderkennen van fouten in edelstenen en het bijtijds ontdekken van zwarte vlekken op de knie die, naar de toenmalige geldende mening, de symp tomen waren van een dodelijke ziekte waardoor wellicht mensenlevens zouden kunnen worden gered. Er kwamen microscoopjes in de han del: als speelgoed voor volwassenen en kinderen. Mooi bewerkte dingetjes, waar mee men hele avonden zoet was. Het zou nog geruime tijd duren, alvorens de ge neeskunde gebruik zou gaan maken van deze nieuwe vinding. Hoewel Boerhaave (1668—1738) bij zijn klinisch onderzoek reeds van een loep gebruik maakte, deed de microscoop, die intussen grote veran deringen en verbeteringen heeft onder gaan, pas in de 19de eeuw zijn intrede in de medische wetenschap. Een eeuw later dan op het terrein van de natuur wetenschap! „Van Zacharias Janssen tot Zernike". Zo zou de titel van het boek van mej. Rooseboom ook kunnen zijn. Een zeer interessant en gedocumenteerd verhaal, dat de aandacht verdient van de weten schapsbeoefenaar, maar ook van de leek. „Mededeling 95" van het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurweten schappen zal ongetwijfeld een ereplaats krijgen in het archief van dit museum. Mogen nog meer publikaties van deze we tenschappelijke instelling volgen er zijn aanleidingen te over en moge van nog méér zijden de onontbeerlijke financiële steun worden gegeven. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Kaasmarkt, 8 uur: Tent-samenkomst (3 uur: terskerk, 1 Donderdag Kaasmarkt, 8 uur: Tent-samenkomst (3 uur: voor kinderen). Vrijdag Kaasmarkt, 8 uur: Tenbeamenikomst (3 uur; voor kinderen). Voorschoten, 8 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10)„Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld bouwkunst (tot 9 september). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 ur: „Tekeningen door Rembrandt" t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. apotheek tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060, en apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. „Beelden op de Burclit" verlengd De tentoonstelling beeldhouwwerken op de Buroht trekt ondanks de ongunstige zomer en de vele andere tentoonstellin gen hier ter stede grote belangstelling. Reeds meer dan 5400 personen bezochten de expositie. Oorspronkelijk was de sluiting bepaald op 26 augustus a.s., doch in verband met de grote belangstelling wordt de ten toonstelling verlengd tot 9 september a.s. Ongetwijfeld zullen nog vele stadgeno ten en vreemdelingen van de gelegenheid gebruik maken om in de komende weken een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Een vrouwke gezwind te spinnen zatzo heet het in het Vlaamse liedje. In Ede waren heel veel vrouw- kes, die wel eens wilden laten zien hoe gezwind en hoe keurig zij konden spinnen. Er was veel belangstelling voor deze demonstratie op de tchapendag. RIJNSBURG Leerlingen Emma- en Julianaschool hadden kampweek Kinderen van de Emma- en Juliana school zijn gisteren weer gezond terugge komen van een prettige vakantie in 's-Graveland. De avond tevoren waren veel ouders uit Rijnsburg per trein, bromfiets of auto komen kijken hoe hun kinderen het maakten. Bovendien kre gen zij een avond aangeboden door hun kinderen, want als het regende hadden zij tijd gehad om een paar toneelstukjes in te studeren. De grote meisjes voerden leuk het sprookje Assepoes op. Vooral Truus Quist en Lina Star kwamen als Assepoes en Prins heel goed voor de dag. De kinderen van de vierde klas hadden van het lied „Daar kam ene boer van Zwitserland" een zangspelletje gemaakt Janny van Delft verweet in de rol van boerin haar man. dat hij een lijf gelijk een koe had. De boer en de snijder, Piet de Mooy en Gerrit van Diggelen gingen elkaar daarom met stok en naald te lijf. Pianoconcert no. 1 van Tschai kowsky. (V.A.R.A. 21.50 uur) In totaal schreef Tschaikowsky drie Pianoconcerten en daarvan is het eerste Cin bes kl. t.) wel het meest gespeelde. Aanvankelijk had Tschaiikowsky, die steeds een zeer bijzonder Jclankgevoel heeft gehad, bezwaar tegen de combina tie piano-orkest. Maar dat bezwaar heeft hü overwonnen en in 1875 kwam hij met zijn Eerste Pianoconcert, opgedragen aan de Duitse dirigent Hans von Biïlow. Al vorens het werk in première ging speelde Tschaiikowsky het in een kleine kring van trtenden, waartoe ook de Conservato rium-directeur uit Moskou Nikolai Ru binstein behoorde. Na het le deel zweeg Rubinstein, na het 3e deel schold hij op Tschatiko'wsky, zeggend dat het een gemeen werk was met ordinaire melodieën. Vol gens Rubinstein moest het werk grondig herzien worden. Tschaiikowsky dacht niet aan cn dit Pianoconcert is in zijn oorspronkelijke vorm gehandhaafd. Hans von Biilow was daarentegen enthousiast en schreef Tschaikowsky dat hij dit werk het meest volmaakte van alle hem be kende werken achtte. Was dus. zoals uh gisteren schreven, het Vioolconcert var Tschaikowsky zo ongunstig ontvangen door dc kritiek, het Pianoconcert leed onder eenzelfde oordeel. Maar ook dit werk heeft zich gehandhaafd en Rubin stein heeft zelfs later dit Pianoccmcert meerdere malen zelf uitgevoerd. Hij had zich vergist. Het hoofdthema van eerste deel ontleende Tschaikowsky een Russisch bedelaarsUedje, het mid denthema van het 2e deel is ontleend aan een Frame cabaretliedje. De krachtige finale bezit twee hoofdthema's. De uit voering geschiedt door het Radio Filh. Orkest o.l.v. Antal Dorati en m.m.v. de oiinist José ltwrbi. Veertig jaar bij CIos en Leembruggen Het was gisteren 40 jaar geleden, dat mej. S. A. B'ekooy in dienst trad van de N.V. Sajetfabriek P. Olos en Leembrug gen. De viering van dit jubileum vond plaats in het direcóiekantoor van de fa briek. De jubiteresee werd namens de dii- r-eobie toegesproken door de heer J. Sap. bedrijfsleider. De heer Sap schetste haar 40-jani'ge loopbaan en overhandigde haar vervofligens een geschenk onder couvert. Verder sprak de heer I. Hartevelt Sr na mens het jubiileumfonds. Mej. Bekooy dankte tenslotte voor de huldiging. Uit de „Kooiwijk" reed een bus De Hervormde wijkgemccntc Koolwijk liet gisteren een bus uit Ter Aar, met als chauffeur de heer De Leeuw, rijden door Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Na afloop kon ds. De Ruiter verklaren, dat het een zeer goede dag was geweest cn dat zo'n reisje volgend jaar beslist voor herhaling vatbaar is, misschien wel met twee bussen. Om kwart voor 8 verzamelde men bij het wijkgebouw „Irene" en toen de vijf tig deelnemers op hun plaats zaten, ging het spoedig in de richting Bodegraven. De morgenkoffie werd gedronken in het Jagershuis te Zeist. Vla Doom en Leereum reed men verder naar de Greb- beberg en vöa Wagenöngen en Renkum paar de Westerbouwing, waar de maaltijd werd gebruikt. Bij de Hoge Veluwe be zocht het gezelschap de Franse Berg, waar men genoot van prachtige verge zichten. Wat was het weer gisteren een goede medespeler! De karpers van het HubertusslOt kre gen ook de aandacht van de Leidenaare. Via Putten, Nijkerk en Amersfoort ging het naar de Sleutelstad terug. In Hiilver- werd nog eens koffie gedronken. Door Noordholl'ands en Zuldholflands pol derland bereikte men omstreeks kwart 9 Leiden. Allen waren opgetogen over d waarop hoe kan het andere! geen vervelend woord werd gezegd. „Dat moet herhaald worden" was de algemene con oliusie. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Abraham zn v A van Vliet >n S de Gelder; Clara Cornelia Pieter- nella dr v H van Lieshout en M P E de Vries; Jan Willemse zn v N Kwestro en C van Staden; Martha dr v M P Pfeif- r en G H Blankenberg; Jan Willem zn W Kinkel en L G Troost; Joseph Jaco bus Johannes zn v J T J Vermeulen en S M R Schouten; Meijer Cornells zn v C Cornet gn S van Dam; Anje Aafje dr v W Schouten en H Kanbier; Mariene dr v M Siersema en J de Leede; Muriël Ca- tharina Christiana Maria Anna dr v C E Janssens en A C M Verhagen; Cornelia Geertruida Adriana dr v D A J Peschier en M C van Veen. GEHUWD: P R Locher en J Sbeinz. OVERLEDEN: J van der Kroef vroi 57 jr; J Dool man 78 jr; T van den Bc man 51 jr; E van der MeiJ weduwe Ouwerkerk 74 jr. VOORSCHOTEN De grote jongens lieten stilzwijgend nare ngen in een kapperswinkel gebeuren. Tot slot kwamen Arabieren onder leiding Jan van Rossum een rare maaltijd gebruiken. Zij aten vuur, iets wat de di- e moeders veel schrik bezorgde. Na kampverhaal met ridders, een tove- s en geest-paarden sloot de hoofd leider, de heer P. J. van Horssen, de laat- ivond van de geslaagde kampweek. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de dames C. Wischmeier en C. Glas bergen, die altijd voor uitstekende maal tijden hadden gezorgd. was een kamp voorbij, waarin veel leuke dingen zijn gebeurd. Het bezoek het Muiderslot bracht nog sensatie. De portier vertelde bij het begin, dat na elk bezoek enkele kinderen vermist wer den. De geest van Floris greep hen. Enige de grote meisjes durfden na dit ver haal bijna niet naar binnen en in de kelder waren zij niet te krijgen. Verder geroeid op het IJsselmeer, zijn er puzzelritten en speurtochten gehouden. Hieruit blijkt, dat de regen deze vakantie niet heeft kunnen bederven. Werkbezoek mr. Klaasesz De commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. J. Klaasesz, hoopt op 3 sep tember een werkbezoek aan Rijnsburg te brengen. Tentsamenkomst De leden van het Geref. kerkkoor wor den vanavond 8 uur verwacht in de tent samenkomst op de Kaasmarkt te Leiden maandagavond om 9 uur in de Her vormde kerk aan de Brouwerstraat. Aller opkomst is voor bedde keren gewenst. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt jn de zaal achter de Qhr. Geref. kerk voor de Geref. bond da A. Klein Kranenburg van Hil- Zaterdag herdenkt de heer P. van der Zijde het feit, dat hij 25 jaar in dienst is by de heer Van Vel zen. Deze mededeling zal weinigen iets zeg- >n: er zullen niet veel mensen zijn die eten, (lat de familienaam van „Piet- in-de-Knip" Van der Zijde is. Al die iren heeft Piet afkomstig uit Stomp- Wjjk mensen, dieren en voertuigen bij „De Knip" over de Vliet gezet (een enkele keer wel eens niet helemaal naar de over-1 kant, maar dat was dan eigen schuld). En dat overzetten gebeurde en gebeurt nóg (zij het geen hele dagen meer) in >n onverstoorbaar kalm tempo. Een veel-prater is Piet niet en als hij praat, pleegt hij dat te doen in nogal ge peperde termen. Overigens heeft hij vele eigenschappen. Daar getuigt de fa- Van Velzen. waar de vrijgezel 73 jaar ..kind in huis" is. spontaan Want behalve dat hij de overzetpont al tijd onberispelijk heeft bediend, heeft hij onmiskenbare capaciteiten als huisknecht en verricht hij talloze karweitjes. Sinds jaar en dag wekt hij elke morgen de ge hele familie. Met een borrel doe je Piet helemaal geen plezier, maar voor koffie en een goe de sigaar heeft hij een uitgesproken zwak. Aan uitgaan heeft hij geen behoefte. Viswedstrijd Den Burcht Onder zeer ongunstige weersomstandig heden hebben leden van de personeels vereniging Den Buroht van Cranenburgh en Heringa zaterdag een viswedstrijd ge. houden in de Vliet De vangst was, zacht uitgedrukt, gering. Er werden in totaal twee visjes gevangen. De gelukkigen wa ren de heren J- Harteveld en G. van der Weijden. Door loting werden de prijzen al6 volgt verdeeld: Dames, mej. J. Lens, mevrouw Flaman, mej. C. die Zwijger mevrouw Van der Wouw-van Leeuwen. Heren: G. van der Weijden, J. Harteveld. tevens extra prijs grootste vis, A. Siera* P. Korree, P. Slagwin, J. Langezaal, L. Distelvelt, J. IJzerman, P. Lagas e Wassing. Alleen het jaarlijkse uitstapje met de ouden van dagen zal hij nooit overslaan. Zoals iedereen heeft ook Piet wel eens verschil van mening met z'n baas gehad. •ig jaar nog (hij had toen dus 24 dienstjaren) tegen zijn baas: „Je hebt nog nooit een knecht kunnen houden' Hij heeft ook wel eens zijn spulletjes b elkaar gepakt in een rode zakdoek met de mededeling dat hij wegging. Vóór hij echter bij de schuur was, kwam hij op terug! Dat de verhouding inderdaad niet zo kwaad is, getuigt het feit dat hij elke week ervoor zorgt, dat de familie een „bloemetje" op tafel heeft. Zaterdagmiddag .van half 5 tot 6 u er in „De Knip" gelegenheid, Piet complimenteren, van welke gelegenheid ongetwijfeld velen en niet alleen ui! Voorschoten gebruik zullen maken. Jubileum Zr. Versteeg Vandaag is het feest in „Nieuw Voor dorp". Daar wordt het feit. dat zuster Versteeg 25 jaar in het kinderhuis woon' en werkt, feestelijk hei-dacht. Oorspron kelijk was haar taak uitsluitend zieken verpleging zij is volledig gediplomeerd maar omdat dit de laatste jaren geen volledige dagtaak meer was, en er overi gens werk voldoende is, is haar werk terrein niet weinig uitgebreid. Speciaal de verzorging van de baby's en kleuters, waar zij zich in 't bijzonder mee bezig houdt, heeft de liefde van haèr hart. Eerder in het jaar heeft zuster Versteeg in besloten kring haar 40-jarig jubileum als verpleegster gevierd. Vanavond 7 tot 9 uur is er nog gelegenheid on jubilaresse te- feliciteren. Duivensport „De Zwaluw" hield een wedvlucht jonge duiven van Pont St. Maxence, af stand 340 km. In concours waren 68 dui ven. Zij werden in vrijheid gesteld orr 10 uur met z.w. wind. Aankomst le duif 13.43.19, snelheid 1520.30 meter minuut. Laatst aankomende prijsduif 04.16, snelheid 1392.48 meter per minuut. EDE: SCHAPENOORD (Van een onzer verslaggeefsters.) OP DE GROTE stille beide dwaalde de herder rond nee, niet eenzaam en eigenlijk was het ook geen grote, stille heide. Het was het groene grasveld op het platform van het openluchttheater in Ede, en de schapen, zo'n kleine twintig in getal, liepen er rinkelbellend rond en snuffelden of aten een beetje verbaasd van het gras of van de rozen. De schepershond was er ook, maar die moest aan het lijntje gehouden worden, omdat hij anders wel eens op de toeschouwers zou kunnen gaan jagen. Tussen al dat landeiü'ke liepen de man nequins. Zij waren net ais de schapen in wol gekleed en ze demonstreerden daar mee op overtuigende wijze, dat in Ne derland de wollen garens, ondanks alle nieuwe syoiihetaedhe vezels, nog lang niet vergeten zijn. Integendeel zelfs, want Ia vergelijking met 1938 wordt er in Nederland 80 pet. meer breigarens geproduceerd. In 1938 nl. 2.400.000 kg. cn in 1955: 4.331.000 kg. De omzet voor het binnenland bedroeg het vorig jaar 60 miljoen gulden, terwijl vooi een waarde van ca 25 miljoen naar 4C verschillende landen geëxporteerd werd! Dc lengte van het handbreigaren, dal jaarlijks In Nederland wordt geprodu ceerd, zou de aarde bij de evenaar 351 maal. omwikkelen, een „draad" van 14 miljoen kilometer. Ererondje Dit alles vertelde men gisteren in Ede. Daar wordt nil. ieder jaar, dn de derde week van augustus, wanneer de heide op zijn mooist is. de Heideweek gehouden. Met de heide hebben de schapen iets doen en met de 6chapen de wol. En daarom werd op de speciale schapendag alles gedaan, wat men schapen te maken heeft: de Edese schaapskudde maakte ererondje door het dorp, er werd schapemmaukt gehouden, een spin demon stratie en er waren breiwedstrijden. Alles in Veluws kostuum. Maar het hoogtepunt was de modeshow in het openluchttheater door het Interna tionaal Wol Secretariaat. Een groene jumper met capuchon er een jas van okergele en witte wol; aller aardigste kandertruitje6 met ingebredde FEESTDAG LANGS DE WEG (Van onze verkeersredacteur.) ^!T GROENE LANDSCHAP van de Zuidhollandse eilanden heeft giste ren een nieuw, geel element gekregen. Sinds gisteren namelijk pa trouilleert op de drukke weg RotterdamBarendrechtKlaaswaal Numansdorp wegenwachter Leen Korbijn uit Numansdorp. De A.N.W.B. heeft hiermee haar „gele net" op de Zuidhollandse eilanden verder uitge breid. Dat dit niet zonder meer zou kunnen voorbijgaan, was voor ieder duidelijk. De A.N.W.B. had dan ook voor het nodige uiterlijk vertoon gezorgd: zes fonkelnieuw^ wegenwachtmotoren-met-zijspan kwamen onder leiding van inspecteur C. Mosheuvel in z'gn inspectiewagen de plechtigheid luister bijzetten en dc heren G. van Leeuwen, hoofd Wegenwacht, en H. Ricnstra, directeur Ledenvoorlichting A.N.W.B., waren er het officiële karakter van de dag te onderstrepen. De gemeentebesturen hadden zich trou- ens ook niet onbetuigd gelaten. Er ston den officiële ontvangsten op het program- in Numansdorp, waar wethouder K. Pijl, die de zieke burgemeester verving, de aanwezigen toesprak, te Heienoord, waar burgemeester C. J. van Bommel zich tot de gasten richtte en te Barendrecht, waar burgemeester mr. H. H. Douma ver telde, hoe hij een jaar of wat terug bij een overigens onbetekenende aanrijding De prijzen werden als volgt behaald Ajlida Christ P. J. d'Haens 1, 4; P. N. v. Wissen 2, 3, 6, 7; G. L. Schrijvers 5; F. Hendriks 8. le kampioen jonge duiven P. N. v. Wis sen met 582,9 punt. 2e P. J. d'H: 557,5 punt en 3e F. Hendriks met 545,3 punt. Kampioen derby's F. Hendriks 514.3 punt. Burgerlijke stand Geboren: Victor Michiel, zoon Englebert, H. P. en van Van Rijmenam. B. Woelwijkflaan 9; Wilhelmus Antoraius. zoon van Kneijber, W. L. en van Mölfler. II. W. M., Stadwijkstraat 23; Fnamriscus Wilhelmus, zoon van Sohrofer, Bal, A. M. Veurseweg MO. Ondertrouwd: De Jong, Jan, Voorburg, Hees wijkstraat 102 en De Joode, Aartje, Oranjekade 3; Van der Heflm, Martinu6 Jacobus, Rijswijk Z.H., Iepenttaan 2 Van Bohemen, Magdalena Elisabeth Ma ria, Voorstraat 31. Gehuwd: Kok, Nico, Sassenheim, Mar- griel straat 15 en Vogelaar, Theodora i Mari Parkstraat 6. betrokken was geweest en toen voor het eerst Wegenwachthulp had gekregen. De heer Rienstra diende in alle gevallen de sprekers op even vlotte als geestige wijze Dat de weggebruikers blij zijn met deze nieuwe vorm van service langs de weg. lijdt geen twijfel. Van vele huizen perden er vlaggen, de motorclub Baren drecht haalde de stoet in (waarna er zelfs een onvervalst pierement aan te pa- kwam!) en verkeersbrigadiertjes stonden aangetreden. De mooiste opmerking van deze dag kwam ongetwijfeld van burgemeester Douma. die een vriend van hem citeerde: „de plezierigste uniformen, die je tegen woordig langs de weg ziet, zijn die van hel Leger des Heils en die van de Wegen- Er zijn nu een kleine 190 Wegenwach ters, die op de Nederlandse wegen dage lijks hun diensten verlenen en twaalf spectiewagens. De totale route, die wordt gereden is 2550 km lang. Dit jaar werd reeds 36.500 personenauto's hulp verleend. 11.500 vrachtauto's, aan 8300 motorrijders cn aan 1500 brommers. Het sedert gisteren toegevoegde traject heeft een intensiteit, die. afhankelijk van dc verschillende ge deelten. varieert van 1200 tot 4000 auto's per dag. NOTARIEEL EXAMEN biesjes, een jumpertje met fijne dwa re- streepjes en een d-o-nkerder kraagje het waren de exponenten van een collecties die uitmuntte door een uitstekende pas vorm. Breien is een kunst, als men dit alles ziet maar een kunst, d-ie vele vrouwen met vaardige vingers moh eigen kunnen maken. Leidse Jeugdtour 1956 Maandag 27 augustus start Dees voor de dierde maal de Leidse jeugdtour. Na en-kele vruchteloze po-gl-n-gen te hebben aangewend om voldoende avondvergun- ndngen -los te krijgen zijn de organisatoren er toch in geslaagd dit onderdeel te rege len. Twee van de etappes zullen worden gereden op de Katwijkse boulevard. En ook op de vertrouwde Hofdijck in Oegst- geest mag weer worden gereden. Dees zit a-1 te popelen om jullie, jongelui, weer te kunnen begroeten. Iedere jongen van 13 tot en met 17 jaar mag meerijden, maar beslist niet op racefietsen of iets wat hierop lijkt. Er zullen ploegen van vijf man worden gevormd. Vanaf heden kan men zich aanmelden bij Nico Vermeer, Beatrixsbraat 28, 's avonds na 7 uur. Een beperkt aantal renners kan slechts „een contract" krijgen, spoedige aanmelding is dus gewenst. Indonesië wil geen kritiek in pers De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft de pers aangespoord zich zelf te beteugelen en geen insinuaties en kritiek aan het adres van de regering of het staatshoofd te publiceren. Hij beweer de, dat hij de vrijheid van de pers niet wi-lde aan banden leggen, doch voegde er aan toe dat men geen namen van rege_ rlnigsautordteiten en minister moest noe men en diat hij niet zou aarzelen maatre gelen te nemen tegen ieder, dde het aan zien van de regering aantast. Naar de Maranatlia- landdag in Doorn Uit Leiden zullen op woensdag 29 augustus drie bussen vertrekken naar de Maranatha-landdag te Doorn. De bussen starten om 8 uur van Middelstegracht 3, en om half 9 zoals aanvankelijk in dc bedoeling lag. Het algemeen onderwerp van de !and- dag, die uitgaat van Het Zoeklicht, luidt: Grote profetieën naderen hun vervulling. Ei- zijn verscheiden© sprekers en voorts is er zang van diverse zangkoren en van de solo-zangeres Mimi v. d. Loo. De sa menkomsten beginnen om 10 uur, half 3 en 6 uur en worden gehouden op de ter reinen van het conferentieoord 't Brand punt. In een aparte omgeving worden kinderbijeenkomsten gehouden. Giften voor Marcinelle stromen binnen Ter leniging van de nood, ontstaan door de mijnramp te Marcinelle, is op de giro rekeningen van het Nederlandse Rode Kruis, van de Belgische ambassade In Den Haag cn van het comité Benelux te Amsterdam, in totaal f 122.799,60 ontvan gen. Bij het Rode Kruis werd f 101.918.45 ge stort. De directeur van het Nederlandse Rode Kruis zal heden te Brussel over leg plegen over de besteding van deze Op de girorekening van de Belgische ambassade is f9.466.65 en bij het comité Benelux f 11.414.50 ontvangen. De Belgische regering heeft erin toege stemd, dat drie technische ambtenaren van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. deelnemen aan het onderzoek naar de oor zaken van de mijnramp te Marcinelle. Plan voor Suez-staking Alle vakbonden in Indonesië hebben be sloten een staking uit te roepen op de Franse en Britse ondernemingen, wan neer de conferentie te Londen over het Suezkanaal mislukt

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3