Jlicuiue gei tectfe Gfourant Geen akkoord over toezicht op het Suezkanaal 1 Kaarten in Londen op tafel Vandaag beslissing over plannen van Dulles en Menon Drie vlotvaarders uit Canada zetten in Engeland voet aan wal Lieftincks kansen zijn nog kleiner geworden Indonesische studenten drongen Franse ambassade binnen BEVOLKINGSCONCENTRATIE IN WESTEN REMT WELVAART L95» DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Zevenendertigste jaargang No 10734 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is^ebleoto "tnyn hert la tegtjcnspoct Oude adat onuitroeibaar Zit PAGII\A 5 ALS RESULTAAT van dagen van onderhandelingen en een enorme diplomatieke activiteit zijn gistermiddag op de conferentie te Londen de kaarten op tafel gelegd. Krisjna Menon, de Indiase delegatieleider, diende namens het Afrikaans-Aziatische blok voorstellen in, die in be ginsel veel gemeen hadden met bet sterk geamendeerde plan, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, namens de westelijke landen naar voren bracht. De plannen van Menon en Dulles stemmen hierin overeen, dat van Egypte wordt gevraagd, het Suez kanaal niet volkomen zelf in banden te houden en invloed van buiten mogelijk te doen zijn. Bij uitwerking in de praktijk zullen de verschil len tussen de plannen echter wel groot zijn. De westelijke landen hebben alles ge- 1 Het was, evenals op de hun plan zo aanvaardbaar gelijk te doen zijn. Het valt op dat in de tekst van de verklaring van Dulles niet meer gesproken wordt van een „In ternationale Raad van Toezicht", maar van een „Raad voor het Suez-kanaal". Maar overigens blijkt uit het hele plan. dat deze raad toch internationaal samen gesteld moet zijn. Vandaag zal de conferentie over de twee plannen moeten beslissen. Tot een stemming zal het niet komen, want in de aanhef van het plan Dulles wordt niet gesproken over de „conferentie", maar over de „landen, die deze verklaring goedkeuren." Onze correspondent in Londen telefo neerde vannacht: De tegenstellingen der Suez-kanaalcon- ferentie zijn thans in principe vernauwd tot de vraag: Moet het Suez-kanaal be heerd worden door Egypte of door een internationale raad van bestuur? De Sow- jetunie en India zijn de voornaamste twee verdedigers van eerstgenoemd standpunt, daar zij slechts dit standpunt verenigbaar achten met Egypte's soevereiniteit en bo vendien van mening zijn, dat Nasser on der geen voorwaarde ook maar enige vorm van internationaal beheer zal aan vaarden. De drie grote mogendheden, Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. evenwel, daarin gesteund door minstens twaalf der andere landen, zien liever, dat het Suez-kanaal geëxploiteerd wordt door een internationale raad van bestuur. Dulles, "die Politie kreeg tip in de zaak Anneke Beekman De arrestatie van de ex-pleegmoeder van het Joodse meisje Anneke Beekman, mevrouw L., ïs mogelijk geworden, door dat iemand de politie heeft bericht dat een zuster van mevrouw L„ mejuffrouw D. van M. uit Hilversum met vakantie naar Nonceveux in België zou gaan en daar waarschijnlijk de uit Nederland ge vluchte cx-pleegmoeder zou ontmoeten. Deze ontmoeting hoeft inderdaad plaats gehad, en wel zondagmiddag. Toen me vrouw L. het pension, waar hbar zuster verbleef, in gezelschap van haar man had verlaten, werd de auto door de politie, die het signalement had gekregen e.i bij zonder op haar hoede was, in de buurt van het pension aangehouden. Mevrouw L. is opgesloten in het Huis van IJewaring Het wachten is nu op de uitlevering van de ex-pleegmoeder. Twee Luikse ad vocaten en één Nederlandse raadsman, mr M. M. G. Th. de Kort uit Bussum, zullen pogen het recht tot uitlevering aan Ne derland te betwisten, omdat de Bel0lsche wet niet strafbaar stelt, wat heeft gepleegd. Volgens De Volkskrant is a L. van verschillende kanten uit Neder land en België hulp aangeboden. De Luikse politie verklaarde gisteren, dat met nog meer inspanning gezocht zal worden naar de verblijfplaats van Anneke iedag, ook gisteren het initiatief tot actie nam door één ont- werp-resolutie in te dienen. Hierin wordt als alle andere overwegingen beheersend principe gesteld, dat er overeenkomstig do conventie van Konstantinopel van 1888 „een systeem moet worden bepaald, dat voor altüd cn voor alle mogendheden de vrije vaart door het Suez-kanaal garan deert." 1. Doelmatig en betrouwbaar beheer, onderhoud en ontwikkeling van het Suez- kanaal: 2. De scheiding tussen kanaalbeheer en politieke beïnvloeding door enige natie; 3. Eerbiediging van Egypte's soeverei- 4. Redelijke vergoeding aan Egypte voor het gebruik van het kanaal; 5. Compensatie-uitkeringen aan de Suez-kanaalmaatschappij; 6. Zo laag mogelijke doorvaartgelden. 7. Bij internationaal verdrag moet be> heer, onderhoud en ontwikkeling van he Suez-kanaal worden toevertrouwd aai een internationale raad van bestuur, aai welke Egypte alle voor de uitoefening van deze taak noodzakelijke rechten faciliteiten dient te verlenen. 8. De samenstelling van deze raad zal nader worden bepaald, al dient in elk geval Egypte daarin zitting t« hebben. 9. De raad moet periodiek verslag uit brengen aan de V.N. terwijl een arbitra gecommissie eventuele geschillen te be slechten zal krijgen. 10. Er moeten „doelmatige sancties' worden vastgesteld om de naleving der internationaal bekrachtigde voorwaarden te verzekeren. Deze door de conferentie aan te nt resolutie moet, zoals Dulles het uitdruk te, „op een beleefde manier" aan Egypte ter kennis worden gebracht en ever leefdelijk moet aan Egypte gevraagd den of het bereid is onderhandelingen ,aan te gaan, die zullen leiden tot ge noemd internationaal verdrae. Vending Er heeft zich in Dulles een treffende verandering voltrokken. In zijn rede vorige week donderdag brak hij in krach tige bewoordingen de staf over Nasser, doch gisteren noemde hij zelfs niet de naam van Egypte's president. Dulles heeft verklaard, dat deze con ferentie geen besluiten kan nemen, die bindend zijn voor hen die er niet mee instemmen. „Geen enkele meerderheid, hoe groot ook, kan een minderheid binden klein die ook is", aldus Dulles de conferentie heeft evenmin macht met Egypte onderhandelingen aan te knopen int Egypte is niet aanwezig". En ook kan zij Egypte geen ultimatum stellen, niemand van ons zou daar ook maar een ogenblik aan denken (Zie vervolg pag. 5). Ook die uerkeersbrigad'iertjse zijn met vakantie. Dus is het voor de jeugd dubbel oppassen bij het oversteken. Zonder „klaar-overtjes" gaat het ook wel, met vereende kracht. Het spel letje „Zwaam-kleef-aan" groeit dan uit tot een echt veiilig-veirkeersspel- letfc, als het er om gaat behouden aan de overkant te komen. Het einde van de schoolvakanties i® gelukkig weer im, zicht, zodat de brigadibertjes het „klaar-over" weer vn eigen han den kunnen nemen. Dan wordt het SPRONG IN DE DONAU NAAR DE VRIJHEID Vier Hongaren hebben gisteren getracht ïaar Oostenrijk te vluchten door bij Bra tislava van een Tsjechisch passagiersschip i de Donau te springen en naar de Oostenrijkse oever te zwemmen. Tot dusver heeft zich evenwel slechts ?n van de vier vluchtelingen bij de Oos tenrijkse politie gemeld. Na 87 dagen op de oceaan Drie Canadezen, die 87 dagen met een vlot van cederstammen op de Atlantische Oceaan hadden ge dobberd, kregen gisteren tot hun grote vreugde voor het eerst weer land in zicht: de uiterste westpunt van Engeland. Een van hen liet zich aan wal brengen door de reddingboot van de vuurtoren bij Lizzard in Cornwall. De beide anderen werden kort voor middernacht met het vlot door twee reddingboten op sleep touw genomen. Vanmorgen vroeg zouden zij in Falmouth arriveren. Op 24 mei vertrokken uit Halifax op het vl°t „L'égare" („de verdwaalde") de Frans-Canadezen Henri Beaudout, Gaston Vanackers en Mare Modena. Een vierd» opvarende, Joe Martenez. werd ziek er stapte op 15 juni. toen het vlot zich op 570 kilometer van Halifax bevond. >n vissersboot, die hem naar Canada terugbracht. Voortgedreven door winden en stroom voeren de drie mannen ove in. Eenzaam hebben zij het bepaald niet gehad. Tal van schepen lieten zich zien en eenmaal ontvingen de vlotvaar ders bezoek „aan boord". Dat was kor nadat zij een lichtkogel hadden afgesto ken (zij hadden last van imgewands-toor- nissen). Het Amerikaanse -transportschip General R. E. Cal-lan bracht hun toen ge neesmiddelen en vers voedsel. De Cana dezen besloten de rei6 voort te zetten. Weken achtereen hadden zij met hur kleine radiozender geen contact me1 raddo-etations op de vaste wal. Pas de laatste dagen, kwam er weer verbinding tot stand en wel met Franse radio-ama- Henrie Beaudot, de schipper van d« l'Egaré, is gisteravond als illegaal immi grant in Lazard gearresteerd om „zuivei technische redenen". „Hij is een Frans man, geen Canadees en dus een illegale 'grant, hoe onschuldig hij ook mag aldus de politle-inspecteur. Jongen verdronk in Sclieveningse haven Bij het spelen In het water van de Sche- veningse voorhaven, naby de sleephelling, termiddag de zesjarige jongen W. H. Keus uit dc Doggersbankstraat te Sche eningen verdronken. Men heeft nog ge acht, hem te redden, doch dat is niet ieer op tyd gelukt. Omstreeks half vier was de jongen met enkele vriendjes op het stukje strand in het water van de voorhaven aan spelen. Hij kon evenwel niet kwam toen hij zich te ver had ge- igd, niet meer boven. Zijn vriendjes sloegen alarm. Op de dijk 6tond de 34- jarige A. Kardolus van het Hildebrand- in badkostuum. Hij hoorde het hulp geroep, begaf zich te water en wist na vijf keer duiken de jongen op te halen. Toen was het echter al te laat. Kunst matige ademhaling werd ogenblikkelijk toegepast, maar men slaagde er niet in de levensgeesten van de jongen op te wekken. Het stoffelijk overschot is overgebracht aar het ziekenhuis aan de Zuidwal. In het zwembad te Hengelo (O.) verdronk gistermiddag de zevenjarige Henk-ie Laros uit die plaats, toen hij zich het diepe bad waagde. De jongen was ■t zijn veertienjarige broer gaan zwem- -n. Henk-ie verdronk, terwijl zijn broer ging duiken van een spring toren. Koppensnellerij in ÏNieuw-Guinea De prinsessen Beatrix en Irene keken geïnteresseerd toe hoe aan de wal de laatste voorbereidin gen werden getroffen voor het vertrek van de Achilleus. Zoals men weet bevinden zij zich on der het gezelschap van leden van Europese vorstenhuizen, die van Venetië uit een vakantietrip maken. In het noorden van Australisch Nieuw- Guinea zUn vorige week 28 Papoea's door koppensnellers vermoord, onder wie verscheidene kinderen, aldus biykt uit een te Port Moresby ontvangen bericht. De moorden moeten geschied zijn 50 km beneden de samenvloeiing van de Gele rivier en de Sepik, dicht bij de grens van Nederlands Nieuw-Guinea. Een aantal mannen, vrouwen en kinde ren had een tocht gemaakt naar een vis rijk gebied. Op een gegeven ogenblik verschenen er onbekende Papoea's. Zij voerden een vriendelijk gesprek, doch pleegden plotseling met bijlen en speren een overval. De slachtoffers konden wei- nlg weerstand bieden. Zij, die niet vermoord waren, werden! Een menigte van tweeduizend In- naar de kano's gedreven en weggevoerd, donesische studenten is gisteren de pfahsïVwar™ datlioJwérr '""i Franse ambassade te Djakarta bin- nengedrongen om de ambassadeur Dominicaanse geweren Bri0.nval «n Protest tc°T' O - handigen tegen het Franse optreden VOOl* Indonesië *n Algerije. Tevoren bezochten zij de Algerijnse vertegenwoordiging, waar vlaggen van het Algerijnse tegen lage prijs te verkopen aan Indonesië bevrijdingsleger ontvingen. het doel de communistische landen Daarmede togen zij naar de Franse VOORUITZICHTEN ZIJN SOMBER (Van onze parlementaire redacteur.) INFORMATEUR LIEFTINCK zet zijn pogingen tot het vormen van een extra-parlementair kabinet op brede basis voort, ondanks de kritiek die de christelijke fracties daarop duidelijk hebben uitgeoefend. Van vier uur tot half zes heeft H.M. de Koningin hem ontvangen op het Huis ten Bosch. Prof. Lieftinck heeft een tussentijds rapport uitgebracht. Men kan wel aan nemen dat hij H.M. de Koningin op de hoogte heeft gesteld van het stand punt der christelijke fracties. Moet mr. Van Walsum, het gaan proberen? De heer Lieftinck is gisteren begonnen met het aanzoeken van kandidaat-mi nisters. Het waren om te beginnen twee socialisten: de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en de de missionaire minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. De enige K.V.P.-er, die door hem werd ontvangen, was de burgemeester van Eindhoven, mr. L. A. M. T. Kolfschoten, die van 24/6 '45 3/7 '46 minister van justitie is geweest. Verder kwamen de demissionaire mi nister van Economische Zaken, de a.r. fractievoorzitter, prof. dr. J. Zijlstra, en de demissionaire minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, op het „Torentje". In politieke kringen was men vannacht nog steeds zeer somber gestemd ovef de Protest tegen optreden in Algerije bassade, waar de ambassadeur weigerde Problemen randstad Holland De duidelijke achterstand in andere delen van het land tot het Westen op het gebied van de landbouw, de industrie, de huisves ting, de openbare voorzieningen, de culturele mogelijkheden als ook het gehele welvaarts- en verzorgings- peil, moet verminderd worden. In plaats van verdere concentratie in het westen zal het aantrekken van nieuwe bestaansbronnen en opvoe ring van het welvaartspeil in overig Nederland nodig zijn. Deze conclusie wordt getro-kken in een nota van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan, en het Centraal Planbureau, waarin een korte beschouwing wordt ge geven over de ontwikkeling van Neder land buiten het westen. De studie is ver schenen op verzoek van de minister van wederopbouw naar aanleiding van het probleem van de ongelijkmatige verde ling van de welvaartsbronnen in ons land In de nota wordt opgemerkt, dat op het ogenblik de helft van de Nederlandse be volking 5.2 miljoen mensen, in I ten woont. Hiervan wonen vier miljoen ln de randstad Holland. Tot 1980 ver wacht men voor de randstad een groei van 5,5 tot 6 miljoen mensen bij een to tale bevolkingsaanwas tot 13 a 14 miljoen. Een te grote ophoping van mensen, aldus de nota, werkt remmend op de eco- nomisché functie van dit gebied in het nationaal geheel. Agrarische en recrea tieve belangen komen door het uitgespro ken stadsmilieu in gedrang. Veiligheid, waterhuishouding en ver keer brengen enorme vraagstukke'- met zich. De totale kosten van het te hard Gezien de ervaringen in Frankrijk bijvoorbeeld, moet metropoolvor ming voorkomen worden. Het con centratieproces in het westen moet vèrminderen. Dat is thans nog moge lijk. In eerste instantie moet dan voor een half miljoen méér mensen een bestaan gevonden worden, zodat de balans van vestiging en vertrek tus sen het westen en de overige provin cies ongeveer in evenwicht zou ko men. Hierbij moet dan ook nog werk gelegenheid geboden worden aan die mensen, die nu nog jaarlijks naar het westen gezogen worden. het protest te ontvangen. Hij zeide. dat de studenten hem het stuk op zijn bureau moesten overhandigen, doch deze v schaften zich met geweld een toegang zijn woning en gaven hem het protest. Daarna marcheerden zij in stromende re gen naar het paleis van Sukarno en over handigden deze een afschrift. Sukarno zeide in een toespraak tot de betogers: „Als de Algerijnse vertegenwoordiger mij vraagt om mijn sympathie te betuigen met de strijd van hetAlgerijnse volk te gen de Fransen, dan doe ik dat van gan ser harteIk doe een beroep op het ge hele Indonesische volk om mede te lever met het Algerijnse volk. Elk soort impe rialisme moet van de aardbodem worden weggevaagd." Commissie van Drie binnenkort gereed Rapport over publikaties rond Koninklijk Gezin In officiële kringen leeft de ver wachting, dat de „Commissie Drie" nog deze week met een verkla ring zal komen over de publikaties betreffende het Koninklijke Gezin de buitenlandse pers. Zoals men weet, hebben koningin Juliana en prins Bernhard op 29 juni jongstleden pref. mr. P. S. Ger- brandy, prof. dr. L. J. M. Beel er jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer aangezocht, een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, die tot deze publi katies hebben kunnen leiden. Amerika met Japanse ogen zien die in de Ver. Staten ge- de Ver. Staten gaan studeerd hebben. Het li studeren krijgen het vol- door de Japanse vereni gende advies: ..Als een Amerikaanse man zich onbehoorlijk tegenover u gedraagt, geef hem dan zonder aarzelen een klap in het gezicht Japanse heri dat in Amerika de dames plaats neemt in een auto of een deur doorgaat. „Maar beklimt ge een trap vergeet dan niet voor de dame te lopen culturele centra ver en wel omdat de rokken kocht. Het is in het Ja- zo kort worden", aldut pans geschreven kaanse barbier neemt zelfs niet de moeite uw kleren af te borstelen. In dien ge op zijn Japans be- gepubliceerd handeld wenst te worden Amerikaanse (scheren, shampoo en ma nicure voor nog geen 50 cent) kost dat zeker vijf dollar plus tip Een Japanse studente, die de universiteit van Michigan bezocht, waar schuwt, dat de Amerika- lon beschouwen en dat er opschudding zou ont staan, indien een Japan ner zijn bovenkleren zou uittrekken, wat ln Japan- het advies- Deze en vel* andere raadgevingen staan te lezen in het nieuwe handboek voor meer dan 1000 jonge Japanners, die spoedio hun land gaan verlaten om aan Ameri kaanse universiteiten te studeren. Het boek staat vol mei opmerkingen over Ame rika van 15 Japanners. bestemd „De Amerikaanse kop se treinen heel Een Japanse, die in Chicago heeft gestudeerd is enthousiast over de Amerikaanse gastvrijheid, waarschuwt echter: het omgekeerde service. Ga alleen naar de kapper als ge uzelf geschoren hebt en even voordat ge een bad u»ili r veel geld „Laat geen afspraken i zoals ge in Japan it doen en kom even- doorzichtig excuus, dit punt gelden in Op de Loosdrechtse plassen begonnen gisteren zeilwedstrijden voor de Europese kampioenschappen finjollen. De Zwitserse zeiler Willy Pieper had maar heel weinig geluk: zijn bootje sloeg om. Hij klampte zich aan de romp vast en probeerde zo nóg te redden, wat er te redden viel. Toen hij de oever had bereikt, kon onze fotograaf de Zwitser knippen, die mistroostig in zijn boot stond te pootjebaden. Voor hem was de wedstrijd al heel gauw ten einde. kansen van informateur Lieftinck. En als de geruchten waar zouden zijn zal aan de heer Van Walsum (een vriend van de in formateur) het premierschap worden aan geboden. De heer Van Walsum is oud- voorzitter van de Prot. Chr. Werkge meenschap in de P.v.d.A. In dat geval zou de heer Kolfschoten waarschijnlijk Bin nenlandse Zaken moeten beheren. De ove rige kandidaat-ministers zouden weer te rugkeren op hun oude departementen. Morgen gaat de Informateur verder met het aanzoeken van kandidaat-ministers. De stemming in Den Haag was zo somber, dat men aanneemt dat hy na de dag van morgen zeer spoedig aan H.M. de Koningin zal vragen van zyn informatie- opdracht ontheven te mogen worden. De bezwaren tegen de samenstelling van het kabinet, zoals de heer Lieftinck zich dat indenkt, kunnen nog wel eens groter zyn dan de bezwaren tegen het programma, waarover ook nog wel wensen zyn. Na het mislnkken van de heer Lieftinck zal eerst biyken welke politieke schade is aangericht. Zal dc brede basis, in een extra-parlementaire vorm. toch nog te redden zUn door een formateur bulten de twee grote fracties? Zo'n poging zal de laatste kans zün. Lukt zy niet dan is het gedaan met de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Prinses Margaret 26 Prinses Margaret van Engeland viert vandaag haar 26ste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd deze offi ciële foto gemaakt. De glimlach op tóe foto's van kaar 25ste verjaardag Is niet meer aanwezig, zoals de Engelse pers mismoedig constateerde. De prinses brengt de dag rustig door in de familiekring op het kasteel Balmoral in Schotland. Kwalijke expositie in Bergen verboden De burgemeester van Bergen heeft gis teravond een tentoonstelling van een vijf experimentelen wegens haar anti- Rooms, anti-westers en pornografisch ka rakter gesloten. Aanvankelijk was de ten toonstelling, die bü de ingang het bordje: „Priesters en soldaten géén half geld" vertoonde op last van het Kunstenaars- Centrum-Bergen slechts toegankelijk ge steld voor personen boven de 18 jaar. De exposit'e bevatte werk en fotomontages Lucebert, David Kouwenaar. Jaap Mooy, Arnold Reemer en Georges Ides HET WEER IN EUROPA lil Amsterdan ar «Is s 2 z 3 licht bew. ZW onbew ZW mist NNW licht bew W móst windstil regen windstil WEERBERICHT Hogere middag' temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met' weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag toenemende bewolking maar op de mees te plaatsen droog weer. Tot matig of vry krachtig toe nemende wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt tc 11.15). ZON EN MAAN Zon 5.37—19.51; maan 19.40—6.46. Op 29 augustus Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1