op foto; V erkeerszondaars ontkennen zal niet baten MET NIEUWS WASSENAARSE POLITIE KOMT Met telecamera nummerborden tot op vijftig meter scherp ILUIISTffiT Chr. Geref. kerk krijgt nieuwe fflas-in-lood-ramen Tentweek 1956 MOCCONA Hans Boelee wijdde orgelconcert aan nagedachtenis Jan Zwart Dr. Stutterheim hoogleraar aan Leidse universiteit Toenemende export en produktie Boekhouder kroop door het oog van de naald DE NATUURVRIEND ZETTE HET VERGADERSEIZOEN IN Hoofddoel is verbetering van de melkwinning NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 19S6 (Van onze verkeersredacteur) TAe Wassenaarse verkeerspolitie heeft nu de fotografie ingeschakeld in haar moeizame stryd tegen de nog dagelijkse toeneming van het aantal verkeersongevallen. Juist Wassenaar, want door deze naar inwo nertal gerekend betrekkelijk kleine gemeente loopt een van de drukste rijkswegen van ons land, onderdeel van de weg Den HaagAmsterdam. De nieuwe uitrusting van de Wassenaarse politie bestaat uit een twee tal camera's met flitsinstallatie, die de functionarissen in staat zal stellen overtreding en overtreder op de gevoelige plaat vast te leggen. De foto kan als bewijsstuk dienen, indien de overtreder wat slecht van geheugen blijkt of de overtreding zelfs ontkent; zij kan ook uitsluitsel verschaffen in soms betrekkelijk subjectieve zaken als „naar het oordeel van de dienst doende politie-ambtenaar niet genoeg rechts rijden". Wamt een drukke rijksweg van het type dat door Wassenaar loopt, heeft zo zijr eigen problemen. Hij is nauwelijks bere kend voor zo'n enorme verkeersstroom er hij heeft dam ook geen middenberm. Dit is er de oorzaak van, dat de polditde niet alleen 's avond6 vaak overtredin gen ziet, ernstige soms, die echter geen mogelijkheid meer te achterhalen zijn, omdat omkeren op deze weg eigenlijk gelijk 6taat met zelfmoord plegen. Dat geldt natuurlijk im het bijzonder voor overtredingen met voertuigen, die de sur veillerende politiewagen tegemoet rijden. Dubbele camera's Dc nieuwe installatie, die in Duitsland ontwikkeld is, heet Traffipax. Z(j bestaat uit drie onderdelen: een tweetal i automatische camera's, een geijkte tacho meter en een flits-aggregaat. Van de camera's, die met uiterst licht sterke lenzen werken, is er één met normaal objectief uitgerust en de ander met een telelens. De eerste maakt een foto van overtreders en overtreding im de situatie, waarin zij zich bevinden, een soort- overzicht dus. De telecamera legt het detail vast, maakt dus een foto van o.a. het nummerbord van de wagen, dat ook 's avonds b.v. op vijftig meter scherp genomen kan worden. Men kan een van beide camera'6 gebruiken of alle twee; men kan ze ook uit de wagen halen om er bij een ongeluk detaalfoto's mee te gaan Vrijwel allee aan deze Robotcamera' vast ingesteld: richting, belichtingstijd, af stand; slechte in diafragmeren en afdruk ken is de bedienaar van het toestel (de man naast de bestuurder van de wagen) vrij. De „overzichtscamera" maakt door bijzonder klein voorzetlensje en passant een foto van de tachometer, waarop de snelheid, de tijd en de datum zijn afgege ven. Tot dusver zat men met de moeilijk heid. dat er in ons land geen geijkte snel heidsmeters bestonden, waardoor steeds een marge van een kilometer of tien per uur moest nemen om in een ver baal een overtreding te kunnen aangeven. Dit is nu niet meer nodig, want de snel heidsmeter van de Traffipax is geijkt. Do tachometer Is aangebracht in een soort aohteruitgerichte koplamp op het rechter - voorspatbord van de politiewagen. Snelheidscontrole Dit opent nu de mogelijkheid om overtreders van een maximumsnelheid zoals die o.m. voor bromfietsen en bussen en vrachtwagens boven een bepaalde wieldruk bestaat, op te sporen. Men behoeft- met de wagen Symfonie no. 4 van Dvorak. (A.V.R.O. 20.05 uur) De Tsjechische componist Antonin Dvorak maakte tussen 6 en 23 september 1889 in Vysoka. (Bohemen) de schetsen voor zijn Vierde Symfonie in G gr. terts Op. 88. Het werk werd in de partituur voltooid in Praag op 8 november 1889. De eerste 'uitvoering onder leidinq van de componist had plaats op 2 februari 1890 door het orkest van het Nat. Theater In Praag. Op 24 april en 7 november van dat jaar leidde Dvorak uitvoeringen in Londen en Frankfurt. Het is eigenlijk Dvorak's achtste symfonie naar de volg orde van ontstaan, scherp onderscheiden van de voorgaande Symfonie in d-moll Op. 70. waarin een sterk dramatische, en gepassioneerde instelling is waar te ne men. In de Symfonie in G-dur is het weer de dichter, de lyricus, de natuurminnaar Dvorak, die tot ons spreekt. Het is een werk geworden van een scheppingsfris heid, buigzaamheid en groeikracht zoals meer bij Dvorak is op te merken. Aan deze symfonie ligt geen bepaald program ten grondslag, maar een bepaalde dichter lijke reflexie kan het niet worden ont zegd, een verklanken van wat Dvorak tijdens zijn vèrblijf op het land in de natuur had gevonden. Mannelijke kracht spreekt uit de beide boekdelen, dichter lijk gevoel uit de tussendelen. En wel licht meer dan in welke andere symfonie ook vinden we in dit werk de verbon denheid met de Tsjechische volkskunst, in ritme, in harmonie en in de orkest- kleur. Het le deel Allegro con brio) doet in het begin (door hel koraalachtig the ma) denken aan iemand die een kathe draal betreedt, waarna er een waardige vreugde in dit deel lot uiting komt. Het tweede deel (Adagio) is alsof de compo nist een romantische stemming bi; een oud kasteel ondergaal, een stemming die hem tot de schoonste poëzie brengt In het derde deel (Allegretto grazioso) ont waren we de lichte vreugde van de com ponist als maakte hij een wandeling in de ochtend die nog fris is van de dauw, waarbij Dvorak zelfs even de aria van Tonik uit zijn opera „Die Dickschhdel" „Sie so frisch, jugendlich, gar so alt er" gebruikte. Het slotdeel (Allegro ma non troppo) is weer vol krachtige vreugde, vol volkse oerkracht Na een trompet fanfare komt er een reeks variaties op een ritmisch kernachtig en volksliedach tig thema. slechte achter ze te rijden en enkele foto's betrekkelijk kort na elkaar te maken, waaruit dan blijkt, dat de po litiewagen in die tijd niet beduidend van snelheid met de overtreder ver- Het derde onderdeel van de Traffipax i6 het fli-tsaggregaat, dat achter in de wa gen is opgesteld en gevoed wordt uit d< motoraccu. De lichtflits wordt gegeven vanuit een lamp, die op het dak van de politiewagen is gemonteerd en die gesyn chroniseerd is op l/500ste seconde. Zo kan de politie ook 's avonds fotograferen en overdag, als de diafragmeerd zijn, als er plotseling onder een bomenrij een foto geschoten worden. Dieptescherpte De Wassenaarse mensen, die er mee zullen gaan werken, zullen op de politieschool ie Essen gedurende een week of twee opgeleid worden in het gebruik van de Traffipax. In Düsseldorf, waar de politie reeds enige tijd ervaring met het nieuwe controlemedium heeft opgedaan, men er zonde ruitzondering vol lof\ over. Zelfs de lichtflits vormt'' geen j enkele verkeersbeli gevaarlijke invloed. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Van der Werfpark, 8 uur: openl-uchtcon. :ert accordeonvereniging „Door Vriend schap Verenigd". Vr(jdag Burcht, 8 uur: feestavond collectanten invalidenbonden Zondag Kaasmarkt, 8 uur: tent-saimenkomst uur: voor kinderen). Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10); „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot met 18 augustus). Nachtdienst apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Met de Sleutelstad op stap Honderddertig kinderen van de stich ting Amusement de Sleutelstad hebben een uitstapje gemaakt. Bij het oorlogsmo nument op de Grebbeberg werd door voorzitter J. A. Weers namens de stich- krans gelegd, waarna de heer A. Brugmans namens de afdeling jeugd een bloemenhulde bracht. Een korte toespraak 1 de voorzitter werd gevolgd door het acht nemen van twee minuten stilte. Het défilé had een vlot verloop. Vervolgens trok men naar Ouwehands Er werd een actie op touw gezet, waar bij de jeugdveremgd-nigen zijn ingescha keld. Men kon giften geven of steuniban- kopen. De actie heeft tot mu toe een bevredigend verloop: 6teeds komen nog giften bininen. Het as de bedoeling ia tober tot plaatsing van de nieuwe r< te gaan. De wenselijkheid is uitge sproken de nieuwe ramen zo aan te bren- gen, dat ze kunnen worden -geopend, zo- at een betere ventilatie wordt bereikt. Op de nieuwe kerkramen worden bij belse voorstellingen aangebracht. Zo zul- amen boven de kansel de Doop en het Avond-maal symboliseren. Andere zul len voorstellingen geven van de schalen der gerechtigheid, een druiventros, de gouden kandelaar, een korenaar en d< zijn geplaatst hoopt ds. C. i Dit is geen luxe, maar bittere noodzaak. De oude ramen leveren, voor al bij stormachtig weer, gevaar op, daar de strippen geheel zijn doorge roest. Nadat op de verleden jaar november gehouden ledenvergadering kerkmeester C. Spaanderman de alarmklok over de ramen had geluid, werd besloten aan de onhoudbare toestand een einde te maken. opende Bijbel. Wanneer de ramen W-eele een aantal predikaties te houden naar aanleiding van d-eze motieven. Ongetwijfeld zal het interieur va kerkgebouw door de nieuwe aanwinst belangrijk verfraaid worden en beter aan zijn doel kunnen beantwoorden. Radar voor haven van Schcveningen? Op het ogen-blik wordt ernstig overwo gen de Schevendngse buitenhaven met radar te beveiligen. De directie van de havendienst heeft een aanbod gekregen een proef te nemen met een dergelijke apparatuur. De bedoeling is te zijner tijd te komen tot een permanente radarpost op het seinhuis aan de -kop van de haven Onder ongunstige weersomstandigheden, zoals mist, kan de scheepvaart dan in elk geval de zekerheid krijgen behouden bin nengeloodst te worden. In IJmuiden kent de radar als „binnenprater" van schepen al geruime tijd. Man wilde vrouw verdrinken De Haagse politie heeft een 48-jarige lasser aangehouden, verdacht van een po ging tot doodslag. De man zou hebben geprobeerd zijn 53-jarige vrouw te ver drinken in het water van de Pleöberijkade. •rouw had de man willen afhouden cafébezoek, omdat hem dit om ge zondheidsredenen was verboden. Hierover ontstond ruzie. De lasser poogde zijn auto. waarin ook de vrouw zat, dn het wa- r ij den, maar een juist passerende taxichauffeur -heeft dit weten te verhin deren. Uitgaande van de contact-commissie >or evangelisatiewerk wordt van 19 tot t met 26 augustus op de Kaasmarkt in Leiden de Tentweek 1956 gehouden, t. Middags om drie uur worden kindeer samenkomsten gehouden en elke avond om acht uur zijn er bijeenkomsten voor ouderen met medewerking van sprekers, zangkoren en muziekgezelschappen van diverse kerken en gemeenschappen. Zaterdagavond om acht uur wordt ter voorbereiding op de Beestenmarkt een geloofsappèl gehouden. Universitair nieuws Bij K. B. is aan dr. F. Sierksma, we tenschappelijk hoofdambtenaar bij de fa culteit der godgeleerdheid aan de Leidse universiteit, opdracht verleend om van 17 september 1956 af in deze faculteit on derwijs te ge-ven in de psychologie van de godsdienst en geschiedenis van de primi tieve godsdienst. Aan dr H. J. Franken, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de Leid- un-iversi-tei-t, is opdracht verleend om vanaf 17 september 1956 i-n deze faculteit onderwijs te geven in de oudheidkunde ran Palestina en naaste omgeving. Burgerlijke stand van Leiden Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! even roerenen dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak toevoegen of potje f 2.45 jt Nu ook in busjes van f 1.38 Grote bus f 9.10 (140 koppen) Douwê Egberts oplosbare koffie Minister won de strijd tegen duurder brood Na overleg tussen de jninlster van eco nomische zaken en de Nederlandse Bak kerijstichting over de broodprijsverhoging, die enige tijd geleden in enkele middelgro te plaatsen van ons land heeft plaats ge had, is dezer dagen voortgezet en heeft to-t resultaat gehad, dat in een aantal plaatsen de broodprijs is teri-ggebracht op het oude niveau. Het bestuur van de Bakkerijsttchting heeft er daarbij op gewezen, dat de pro- duktieomstandigheden plaatselijk zeer uiteenlopen. Dit bemoeilijkt het vinden van een oplossing. De minister heeft be loofd. hiermee rekening te willen houden. Hij heeft er evenwel op aangedrongen alles te doen om een prijsstop voor brood onnodig te maken. Het bestuur van de Bakkerijstichting heeft zich hiertoe be reid verklaard Salarisregeling ontvangers en gemeentesecretarissen Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollar.d hebben een nleu-we ealarisregeling voor gemeenteontvangers en gemeentesecreta rissen vastgesteld. Voor de toepassing van het besluit zijn de gemeenten in Zuid- Holland naar het aantal inwoners in ze ventien klassen verdeeld. De laagste klas se, la, omvat gemeenten tot duizend in woners en de hoogs-te klasse, 16, 80.000 100.000. De jaarwedden van de secretaris sen en ontvangers van Rotterdam Haag zijn afzonderlijk vastgesteld. Franse trekker vermist De rijkspolitie te Oppenhuizen (U.) zoekt opsporing van de zestienjarige Fran se trekker René Maset, die maandag, op het traject Den Oever-Afsluitdijk-Sneek werd vermist Een ongeluk wordt ge-j In Leiderdorps Geref. kerk GISTERAVOND GAF Hans Boelee in de Geref. kerk te Leiderdorp een orgelconcert, dat was gewijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart (1877-1937). Jan Zwart is in de wereld van de Nederlandse orgelmuziek een figuur van belang geweest, vooral in het begin van deze eeuw. Hij heeft er zeer toe bijgedragen het orgel weer meer in de belangstelling van het muziékminnend publiek te brengen. Hij heeft ook veel voor orgel ge componeerd. Hans Boefce liet een zestal componities horen. Een leek zal misschien in werker als deze bevrediging hebben kunnen vin den, de vakman moet het van het hart, dat ze als concertmuziek geen enkele waarde (meer) hebben, uitgezonderd misschien de fantasie-toccatine Psalm 33. Functioneel opgenomen in de eredienst zullen deze werken no3 wel tot hun recht komt Op het programma stonden verder werken van Walther, de bekende partita over „Jesu, meine Freude", van Bach, namelijk de bekende aria voor strijkers uit een orkestsuite (maar bewerking?), van Paradisi, van Purcell en Gultraut. Hans Boelee heeft zijn pro gramma denkelijk met opzet aan d< populaire kant gehouden, maar wij had den graag een groot werk muzikaal belang gehoord. De muzikale natuur van Hans Boelee lijkt ons wat eenzijdig op het verstilde en meditatieve gericht. Hoewel er zijn technisch kunnen betreft vee] waarderen valt, willen wij toch niet laten enkele kritische opmerkingen iken. Vooral in het belang I vingertechniek en de trefzekerheid is nog Bij K.B. van 7 augustus is tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse taalkunde aan de Leidse universiteit benoemd dr. C F. P. Stutterheim. De nieuw benoemde hoogleraar die tot nu toe de functie van leraar aan het gym nasium Erasmianum te Rotterdam Is in 1903 aldaar geboren. In 1941 promoveerde hij op een omvang rijke monografie over de Metafoor. Verder schreef hij talrijke tijdschrift-artikelen monografieën, onder andere „Inleiding de taalfilosofie" (1949), „Problemen der literatuurwetenschap" (1953), „Taalbe schouwingen en taalbeheersching" (1954). Sinds het collegejaar 1954-'55 had hij ;n onderwijsopdracht in de Ned. taal kunde, ter gedeeltelijke ontlasting van de onderwij staak van prof. dr. G. G. Kloe- vlens opvolger hij thans is geworden. Prins wordt commissaris van cultuurmaatschappij Z.K.H. prins Bernhard wordt commissa- is van de pas opgerichte N.V. Manyara- Landbouwmaatschappij, voor exploitatie een terrein in Tanganyika dat door Nederlanders, onder wie de Prins, was aangekocht. Het kapitaal omvat 400 aan delen a f500, waarvan 100 geplaatst en contant volgestort. Directeur wordt de heer H. W. L. Frowijn, commissarissen voorts de heren It. kolonel C. C. Geertsema, adjudant van de Prins, J. M. Fentener van Vlissingen en prof. dr. J. F. Nuboer. Sedert een aantal jaren is prof. Stut terheim lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen en is hij voorzitter van de Mij der Ned. Letterkunde. Aandelen Suezkanaal meer gevraagd De vraag van Amerikaanse beleggers naar aandelen Suezkanaalmaatschappij is volgens een grote Newyorkse effecten maatschappij sterk toegenomen, omdat men verwacht tengevolge van de nationa lisatie 187 vergoeding te ontvangen, terwijl de koers inzakte tot 132. Gisteren steeg de koers echter tot 152. K.L.M. niet naar Cairo Het KLM-toestel, dat gistermiddag om tien over half twee van Schiphol via Rome en Cairo naar Karachi is vertrok ken, heeft in navolging van andere lucht vaartmaatschappijen besloten, in verband t de algemene staking die vandaag Cairo is uitgeroepen, deze stsd met t te doen. veel training nodig. Streng technische pianostudie zal hier o.i. veel nut kunnen hebben. Ook moet Boelee oppassen niet teveel staccato te spelen. Dat kan in grote kerken soms noodzakelijk zijn om dooreenvloeien van de klank te voorko men, maar doorgaans werkt dit een ze kere dorheid in de hand. En niet teveel rubato, dat past niet bijhet orgel. Be zinning op deze punten waarop wij enige kritische opmerkingen meenden te moe ten maken, zal het orgelspel van Hans Boelee waardevoller kunnen maken. A. I. In Benelux-landen De Internationale hoogconjunctuur heeft de welvaart van de Benelux gunstig be- invloed, aldus een rapport van de minis teries van economische zaken der drie landen. Ondapks remmende maatregelen bleef de zuiging van buitenlandse koop krachtige vraag een belangrijke stimulans voor de bedrijvigheid in de Benelux. De uitvoer van de Benelux steeg in de eerste vijf maanden van 1956 12°/». de industriële produktie in de eerste vier maanden 6'/«. (in Luxemburg 8*/»). De arbeidsschaarste wordt meer en meer acuut en beperkt de technische mo gelijkheid van produktie-uitbreiding zodat zij de opwaartse druk op het prijspeil kan versterken. In België ziet men een ruime geldmarkt en toenemende goud- en devie zenreserves. in Nederland het tegenover gestelde. Dit komt ndet door een conjunc- tuurverschil. doch door de Nederlandse lage rentestand, waardoor de banken een deel der liquide middelen in het buiten land plaatsten en voorts door toenemende kredietverlening aan buitenlandse afne- iers. Het er schijnsel is slechts tijdelijk. De Nederlandse produktie van bouwma terialen steeg in de orde van grootte van 20(/o. van voedings- en genotmiddelen 9 chemische produkten enkele procen- ;n de koienwinning steeg niet. Op de Nederlandse kapitaalmarkt werd in de te vijf maanden een overheidslening f 400 min geëmitteerd voorts f 100 m..i andere obligaties en f80 min aandelen, vooral van middel grote en kleine onder nemingen. De groothandelsprijzen gedurende de eerste vier maanden in Nederland waren 2hoger dan vorig jaar. In die periode stegen de kosten van levensonderhoud Verwacht wordt dat het Nederlandse loonpeil in 1956 aanzienlijk zal stijgen boven het gemiddelde van 1955. Haagse politierechter Omdat h(j in de nacht april j.l. te Noord\v(jkerl had bestuurd terwyl hjj onder drank invloed zou hebben verkeerd, moest e< 31-jarige boekhouder uit. Sassenhei terecht staan voor de Haagse politie rechter. De verdachte ontkende. bewuste nacht hadden twee mai van de rijkspolitie het verkeer g< controleerd. Terwijl één van de politie- ïen met een auto bezig was had de r verdachte een stopteken gegeven. De verdachte was nog een heel eind doorgereden en toen pas gestopt. Later rtelde hij gedacht te hebben dat de politieman hem had willen waarschu- voor de stilstaande auto. Voor de securiteit had hij toch maar gestopt. De politie had dranklucht geroken ien vond dat verdachte traag reageer de. Inderdaad had hij In een bar t( Noordwijk en later bij zijn meisje thuis wat drank gebruikt. De bloedproef had eohter slechts een gehalte van 0.20 pet ingegeven, hetgeen op minimaal ge bruik wee» De eis was 50 boete of 25 dagen en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. In het von nis overwoog de rechter dat het wettig bewijs misschien geleverd 25 op 26 de overtuiging ontbrak. Het werd dus vrijspraak. „U bent door het oog vai naald gekropen", zei de rechter. GEBOREN: Marie A dr van K Trago J Duivenvoorden; Johanna H Chr dr in Loe en P G C Smit; Eveline E dr aquaria' G T van Beusekom en M E M Blom-j maert; Ronald zn van H de Roode en w! Van een rotsaquarium gaat nog steeds Hamelink; Jannetje M dr van C G grote bekoring uit, zei spreker. Iemand H W M Verschragen; Jozefina (jje zich een dergelijk aquarium wil aan- schaffen, koopt lavastenen, maar zit al direct met de moeilijkheid hoe ze te plaatsen. De heer Piket gaf een demon stratie van het aanbrengen van rotspar tijen. De voedingsbodem en het zand TN HET GEBOUW Steenschuur 6 vergaderde gisteravond voor de eerste A ma^l na de vakantie de aquarium- en terrariumhoudersvereniging „De Natuurvriend". Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer W. Zwart, die wegens ziekte verhinderd was, werd de vergadering gepresideerd door de tweede voorzitter, de heer C. Borghart. De vereniging is nog steeds groei ende. Er kon weer een nieuw lid worden ingeschreven. De voorzitter ver welkomde de heer D. Piket, die een causerie hield over „Rotswanden in Speel A M dr van A P Looman i Marcel zn van A C M M Brouwer t H Handgraaf; Cornelia M Th dr vj G Imming en G van Toe; Elisabeth CM,' dr van G Dongelmans en M M Groenen-^ Klink en M T Riethoven; L de Vogel en J van Rossum; der Kolk en A van Dorp; JAM d GEHUWD: A J Olijerhoek e„ K DürrJ"0''!" ^1?„ee«d.nW,0n';?,?,„aan^CtTh,• Hannaart en E M van Went; E W Klink *ch'7 d' ,voegen '""""en waar twee R H1lavastenen tegen elkaar worden ge- 1 plaatst) brengt men soms stukjes glas ^^ÊÊÊÊÊÊÊÊM_ -kPÜ-iü o£ st°pverf aan om het wegvloeien van Cornelissens en J g'm Goddyn;*U"spits- het zand en dientengevolge het verzak- bergen en J H Vink; W van Leeuwen en ken van de rotswanden te voorkomen. E van den Berg; J Schijff en L van Po-j Spreker pleitte evenwel voor glar.watten. luien; G A Janssen en C Vermeer; W den Deze drukken het zand aan cn voldoen Hengst en B W Beij; J F S Brussee en meer. Voor kleine aquaria kunnen de C P Brouwer stukken steen aaneen worden oeves- O VERLED EN: J Kiekens zn 4 dagen Itigd. Dit is noodzakelijk, omdat de laag zand vóór de steen niet hoog kan zijn en de tegendruk daardoor gering is. Wanneer cementwanden worden gebruikt, dient dc bak gevuld tc wor den met gedistilleerd water of regen water. Dit is vry van kalk. het lei dingwater niet. In de cememwand bevindt rich kalk, die giftig is voor de vissen. By toevoeging van leiding water kan het proces van uitlogen niet plaats hebben. De heer Piket toonde aan, dat door het aanbrengen van de rotspartijen in ter- rasvorm de bak dieptewerking krijgt Na de pauze was er een raadwedstrijd. waar bij de leden naar de naam van in een vorige vergadering besproken water planten moesten raden. De planten wer den verloot. Mishandeling Voor mishandeling, op 16 februari Leiden gepleegd, moest een 26-jarige machine-bankwerker uit Noordwijk zich verantwoorden bij de Haagse politierech ter. Hij had samen met J. W. F. gewerkt bij de Rijkswerkplaats en het was vaak ruzie tussen deze twee. Op zekere dag was dit tot uitbarsting gekomen en h verdachte F. zo gesohopt en geslagt dat deze enige tijd niet werken kon. De verdachte had nog een blanco strafre- De officier van justitie eiste ƒ25 boete of 10 dagen en een week gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis van de politierechter was boeten of 10 dagen en vergoeding ƒ19.58 schade. De politierechter had vertrouwen in dat verdachte nu begreep dat hetgeen hij gedaan had niet in ordi Bedorven paling In Volendammer-kostuum verscheen een Amsterdamse viskoopman vo Haagse economische politierechter, hij zich verantwoorden moest omdat hij op het 3-oktoberfeest te Leiden bedorven paling had verkocht. De verdachti de vis in bevroren toestand te hebben ontvangen, zodat hij niet had kunnen zien dat de vis niet goed was. Hij had de paling toen nog niet betaald want de leverancier was afgesproken dat de winst fifty-fifty zou worden gedeeld. Na een eis van 250 boete kwam de koop man er af met ƒ175 boete. Geref. reisvereniging naar Lelystad De afdeling Leiden en omstreken van de Geref. reisvereniging heeft onder lei ding van mevrouw R. Kobs een uitstapje gemaakt naar Lelystad en de Zuiderzee werken. Om half negen begon de tocht op de Beestenmarkt. Nadat in Bodegraven en Utrecht nog enige leden waren opgehaald. de bus koers naar Harderwijk. Met argwanende ogen keken de reisgenoten, hen voorail de dames, naar de dobberende boot op de door een hevige wind bewogen wateren van het IJssel- er. En toen het personeel nog het een ander op het dek moest wegspoelen, werd de animo er ook al niet groter op Toch stapten allen manmoedig aan boord werkelijk gelukte het de tocht te vol brengen, zonder dat de vissen werden ge voerd. Door het exposé van de gids en thousiast gemaakt, besloot men meteen naar volgend jaar een kijkje te nemen in de drooggemalen polder De eerste vier van de negen deelnemers aan de door de C.J.B.T.B. georganiseerde melkwedstrijd zijn zojuist van start gegaan. De jon gens werken wat ze kunnen en de koeien staren dromerig voor zich uit. Foto N. v. d. Horst. Provinciale wedstrijd C.J.B.T.B., Leiden "DIJ DE BOERDERIJ van H. van der Stoel aan de Roomburgerweg arri- -L' veerden gistermiddag tal van stevige, jonge knapen die uit allerlei plaatsen in de provincie Zuid-Holland kwamen om een sportieve onder linge strijd aan te gaan. De provinciale C.J.B.T.B. organiseerde namelijk een melkwedstrijd, die behalve het kweken van een gezonde rivaliteit tussen de melkers, vooral de verbetering van de melkwinning ten doel heeft. rden zorgvuldig gereinigd, de melkers eten de handen en maakten hom nè- gels schoon, maar toen duurde het ook niet lang meer, of de deelnemers doken onder de klaaglijk loeiende koeien laiter spoot de schuimende melk send in de blankgeschuurde emmers Drie paar ogen keken gespannen toe. De juryleden, de heren G Elnngs van het Rijkszuiivelconsulentechap, J. v. d. Merwe, de vertegenwoordiger van de HoUpndia- fabrieken en H. Boer uit Kapelle aan den IJsseL letten namelijk nauwkeurig op lieten zich geen bowegnn" van de melken de jongelui ontgaan. De diverse onder delen van het melken werden met punten gewaardeerd. Hygiëne De heer G. Eldngs besprak de uitslag, waarbij hij een uiteenzetting gaf over sommige foutjes, dóe nog waren gemaakt. De heer H. v. d. Stoel voerde het woord mens de provinciale C.J.B.T.B. en reik- de prijzen uit en de heer J. v. d. Mer- legde de nadruk op het belang van de melk wedstrijden en van de hygiëni sche behandeling van het produkt Nadat één der deelnemers, de heer J. v. d. Wel, het bedanken van de diverse instanties voor de ondervonden medewerking en de heer Van der Stoel voor het beschikbaar stellen van koeien en materiaal Uitslagen De ui tel a gen luiden: 1. J. v. d. Weü uit Maasland, 194% punt (bezitter van de wisselprijs voor een jaar en de medaille C.B.T.B Holland-Brabant). 2. H Stapper uit Alphen aan den Rijn. 192% pnt. (me daille provinciale C.J.B.T.B 3. H. Op 't Land uit Bodegraven, 191% prat (me daille provinciale C.J.B.T.B.), 4. A. Bons, O ttaland., 189% pnt. 5. H. Koksier uit Zoetermeer. 188 pnt. 6 Jac. Heijkoop uit Alibiaeserwaard, 187% pnt. 7. D. v. d. Zwan uit Leiderdorp. 187 pnt. 8. W de Groot uit Hoornaar. 186% pnt. 9. S. Kore- vaar uit Wijngaarden. 185 pnt. 10 Ohr Mooy uit Overechie. 184% pnt. Gereformeerde Gemeente Voor de Gereformeerde Gemeente aan de Nieuwe Rijn nummer 76 spreekt van avond om half acht ds. L. Kieboom uit Ltsse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3