Krantenjongens uit V.S. doen" Nederland r>r> „Eerste groep, die de oceaan is over gelop en ©ssestaarts°«P Ernstig verwijt van Ike jegens Boelganin Olympisch springkampioen zal wereldtitelhouder bevechten 5 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 Eenzijdige voorlichting (Van onze speciale verslaggever) jV"EE, ERG GELUKKIG met mes en vork is hij niet, mijn kleine dikke buurman aan tafel, Luke Ranck. Om te' beginnen trekt hij een gezicht of hij het vlees op zijn bordje het liefst met zijn handen had aangepakt, en als hij dan besluit, het met de vork in de volle vuist te temmen, schiet de hele boel onder zijn handen vandaan en ligt alles servet, bord vlees op zijn schoot. En dat houdt hij hardnekkig vol: eerst zijn eten op zijn schoot gooien en het dan besmuikt maar gelukkig naar de mond brengen; zijn erwtjes, zijn aardappels, zijn ijs en zijn grape fruit. Ik kijk de tafel eens langs, langs de dapper worstelende vijftig Amerikaanse jongens, die het allemaal met de etiquette tp kwaad hebben, en ik denk: het is ook eigenlijk geen werk. die stakkers van het ene officiële eten naar het andere te slepen. Ja, dat Is dan hun ..droomreis", de trip naar Europa van vijftig Amerikaanse krantenjongens, die in een grote prijs vraag. door een krantenconcern uitge schreven, het beste figuur sloegen. In New York kwamen ze uit bijna alle staten bij een, en daar stapten ze in het KLM-toe- stel, dat tot grote hiliriteit een „cap tain Big" op de bok bleek te hebben. Wel. captain Big heeft het met de jon gens best kunnen vinden, en hij prees ze als „de eerste groep ter wereld, die de oceaan lopend was overgestoken...'.", daarbij olijk doelend op het eindeloze ge loop en gedraaf van die honderd jonge voeten in het gangpad van de Connie tijdens de oversteek. „Je zou het ook anders kunnen zeggen." verklapt captain Big dan. „Je zou ook kunnen zeggen: dit is de eerste groep, die zich door die afstand heeft heen-gegeten..." En daarbij kijkt hij dan naar een paar pipse gezichten: de jongens hebben veel te veel gegeten, en dat niet alleen onder weg in het vliegtuig, ook in de dagen, die ze nu in Europa, in Zweden, hebben door gebracht Prijsvraag TTET INITIATIEF van een Amerikaans krantenconcern om een prijsvraag op variërend gebied onder de krantenjongens meest schooljongens, die als bijver- de krant rondbrengen uit te schrijven, heeft e weerklank gevon- weekl den. Heel Amerika leefde mee. hoe de jongens zich beijverden, abonnees te win nen. tips voor nieuws te geven, artikel tjes te schrijven. En uit al die in hun vroege ochtenduren of late middagurer zwoegende jongelui tekenden zich alras vijftig af. die wat hun prestaties betreft, aan de top stonden. De jongen, die de meeste abonnees won. wierf er maar even 209 in nog geen twee maanden. Nummer twee mijn kleine buurman Luke Ranck maakte er 150. en nummer drie 130. De vijftienjarige Bill Fahiy uit Oregon bijverde zich ,op journa listiek gebied, vriendjes en collega's gaven ijverig tips voor nieuws aan de redacties En de vijftig besten kregen hun prijs: een „droomreis" naar Europa, aangeboden door het krantenconcern en de KLM. En kele dagen geleden landde hun Connie op Schiphol, maar dat hoofdstedelijke vlieg veld owas toen alles, wat ze van Holland zagen. Want direct reisden ze door naar Zweden, waarvan ze gisteren enthousiast op Schiphol terugkeerden. „Mooi land. aardige mensen. Hebben er veel vrienden gemaakt Elke middag hli op zyn fiets. «few Yer- sey, en in het mandje aan zijn stuur zit ten zyn kranten, de avondeditie van de Philadelphia Bulletin. En elke middag, om drie uur peddelt hjj de buitenwijken in. en bü elk hek houdt hü in. werpt een krant in het tuintje en rijdt door. Week In, week uit, en dat alles voor zijn zak- entje, dat er wezen mag: 27 dollars per Rembrandts tekeningen in Rijksmuseum In het Rijksmuseum te Amsterdam is vanmorgen het tweede gedeelte van de grote Rembrandttentoonstelling geopend, nl. die van de 256 tekeningen, welke voor dien in het Museum Boymans te Rotter dam geëxposeerd-zijn geweest. Daar han gen nu de schilderijen en de etsen. De verlichting in de negen zalen waar de schilderijen hingen, heeft men nu con stant gemaakt door het daglicht buiten te sluiten, waardoor de tekeningen beter tot hun recht komen. Hoewel in het alge meen bij de indeling de chronologische lijn is gevolgd, zijn de tekeningen naar onderwerp in groepen opgehangen. De tekeningen zijn afkomstig uit vijftig mu sea, particuliere verzamelingeq en stich tingen uit twaalf Europese landen en verder uit Australië, de Ver. Staten en Canada. De tentoonstelling duurt tot 21 oktober a.s. Helikopter verongelukt Bij het bespuiten van een aardappel veld langs de rijksweg DordrechtMoer dijk is gisteren omstreeks zes uur een helikopter neergestort. De piloot, de Zwitser Miiller. bleef ongedeerd. Met strooien en vilten hoeden, met petjes en vreemde hemden zetten ze voet aan wal: vijftig krantenjongens uit de Verenigde Staten, die een „droomreis" naar Europa wonnen. Weense zanger bij de Hoofdstad-Operette Leo Cordes-Dermota, eerste tenor v3n de Wiener Volksoper, zai in het komende seizoen als gast verbonden zijn aan de Hoofdstad Operette. In „Die lustige Wit- we" van Léhar. waarmee de Hoofdstad Operette van september af op tournee zal gaan, zingt hij de rol van Camille de Rosillon. Leo Cordes-Dermota is van Joe goslavische afkoTnst en studeerde aan de Muziekacademie in Wenen. Enige tijd was hij verbonden aan het Landestheater te Salzburg en aan enkele theaters in Zwitserland. Hij is een broer van Anton Dermota, Kammersanger van de Weense Staatsopera en van Caspar Dermota, eer ste tenor van de Opera te Ljubljana. NOTARIEEL EXAMEN Geslaagd voor het notarieel examen 2e ged.; W. A. Paasschens te Lichtevoorde en N. J. van Duin te Akersloot. Hij zit naast me aan tafel, aan de plech tig gedekte tafel in het Paviljoen op Schiphol, en hij vertelt me wat van Hol land. Ja, van de Amerikaanse schooljon gens kun je nog wat leren: klompen, mo lens, kanalen en tulpen, en dat alles vei beneden de waterspiegel. Hij heeft er op school een film over gezien en is er nie' van af te brengen. Droomreis lucht hangt, terug naar de States, hij er nog net zo over denkt. Want welke orga nisator het in zijn hoofd heeft gehaald, om die jongens naast een rondvaart door de Amsterdamse grachten van Nederla/id nders te laten zien dan Mon: Dit is Lufce Rank die zijn reis in Nederland begon met kalfslapjes in zijn schoot te gooien en die waarschijnlijk liever in de Neder landse straten liep rond te neuzen dan aan een officiële lunch aan te zitten. dam. Volendam en Marken, de bloemen veiling van Aalsmeer en de luchthaven Schiphol hij is niet waard te mogen organiseren. En wat geven we de jongens eten, in die dagen, dat ze hier zijn? Een stijve lunch op Schiphol en een „pitto reske" broodmaaltijd in het toeristencen trum Monnikendam, plus een rijsttafel in het Amsterdamse Lido Vijftig jongens op een droomreis stelt u eens voor: een officiële ont vangst in de Amsterdamse trouwzaal, waar loco-buugemees'.er B. Ram een toespraak hield, een lunch hier, een diner daar, en overal toespraken met vriendschap en verdraagzaamheid. Nee. als ik krantenbezorger was en ik won een droomreis naar Amerika, dan zou ik tekenen voor een gezellig bier tje met andere krantenjongens Kustvaarder Crescendo gistermiddag vlot De kustvaarder Crescendo, die sinds maandagochtend bij Ter Heijde op het strand zat, is gistermiddag omstreeks kwart voor vier door de .sleepboten Maas Argus vlotgetrokken. Even na hoog water, tegen vier uur, maakte de Maas verbinding met het schip in tezamen met de Argus, die de Maas 'oorttrok, werd de onfortuinlijke kust- 'aarder van het strand gehaald. Geëscorteerd door beide vaartuigen •oer de Crescendo een uur later op eigen kracht de Nieuwe Waterweg op. Het schip heeft geen schade opgelopen. Opstand tegen nieuwe president Ecuador In Ecuador schijnt het militaire garni zoen van Porto Viejo in opstand gekomen te zijn tegen de huidige president, Velaco Ibarra. De opstand wordt geleid door de gouvernementscommandant, Arturo Davi- la, die via de radio de overige strijdkrach ten opriep zijn partij te kiezen. Kerp ti foorburg; a H. Kars Bilthoven en M. h de heren L. Evers I :e Rijswijk. Waterpolocompetitie Voor de zome competitie waterpolo van de KNZB de eerste klasse herenwedstrijd tusse Haarlem en Nereus (Zaandijk) met 8- door Haarlem gewonnen. DE 3ESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan nas suiker en melk naar smaaK toevoegen. f 2.55 Coffeine- elijk f2.90 en f 10.4! MAGGI NieuwVerrukkelijk MET STUKJES RUNDVLEES! Proef ze ZILVERZAKJES 68 CT VOOR j diepe borden Broers door de bliksem getroffen en overleden Twee zoons van een boer, die op het land werkten, zijn gistermiddag tijdens een kort onweer boven Drouwen bij Mus- selkanaal door de bliksem getroffen en op slag gedood. Boer Zwinderman vond zijn jongens, de twintigjarige Hendrik en de zestienjarige Lambertus. ontzield op het land liggen. De bliksem sloeg tevens in het trans formatorhuisje van Andijk, waardoor de vuurtoren niet meer functioneerde. Ter wijl een reparateur bezig was de schade te herstellen, sloeg de bliksem opnieuw in. De monteur kreeg geen letsel. Contactdagen Belgische en Nederlandse exporteurs Op 13 en 14 eeptc-mber 'zal onder auspi ciën van het BeIgieoh-Luxemburgs cen trum voor handelsbetrekkingen in Ne derland een ontmoeting plaats hebben van Belgische exporteurs uit verschillende branches en Nederlandse befamgihebben- De besprekingen op 13 september zul- n '6 middags in Den Haag plaats vinden ten kantore van het Verbond van de Ne derlandse groothandel. Na afloop ont vangt de Belgische handelsraad de deel nemers. Op 14 september worden de be sprekingen voortgezet te Utrecht op de Kon. Ned. jaarbeurs Tweede IJsselbrug komt buiten Kampen Minister Algera heert gisteren bij de opeming van de Kamper „Operatie H2O waar in Kampen de nieuwe (tweede) IJsselbrug komt, die het ver keer zal dragen, dat van de polder Oost- Flevoland naar het noorden gaat: I80C stroomopwaarts van de huidige iets bovenstrooms van het aan de linkerkant aanwezige haventje en twee honderd meter van de molen verwijderd. Het gezicht op het beroemde „water front" van Kampen blijft ongerept Dames-schaaktoernooi. De uitslagen an de partijen uit de tweede ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap Nederland voor' dames 1956, dat in Kampen wordt gespeeld, luiden: mevr. Heemskerkmevr. A. van der Veen- Baas: 0—1, mevr. C. P. Klijn-mej. mr P. C. de Klerck: 1—0, mevr. A. J. van Aelst-van Duynen Montijnmevr. C. Roodzajn.t-Glimmer.veen 01. De afgebroken partij uit de le ronde tussen mevr. C. Roodzant-Glimmerveen en mevr. C. P. Klijn Is gewonnen door mevr. C. Roodzant. „Kom uw beloften na PRESIDENT EISENHOWER heeft maarschalk Boelganin geantwoord op zijn boodschap van 6 juni, waarin Boelganin mededeelde dat de Sowjets hun troepensterkte verminderden en een beroep deed op Amerika om hetzelfde te doen. Eisenhower antwoordt, dat vermindering van troe pensterkte, door Rusland en Amerika in het eigen nationale belang gedaan, van minder belang is dan het instellen van een internationaal orgaan voor controle op de bewapening. Eisenhower toont zich diep teleurgesteld over de Russische weigering van deze controle. De vermindering van de troe pensterkte in West-Duitsland, waarom Rusland gevraagd heeft, wenst Eisenhower niet als een afzonderlijke kwestie te zien. Hij schrijft: „In dit verband moet ik zeggen, dat ik zeer geschokt ben door de ontwikkeling sinds de conferentie van het vorige jaar In Genève. Daar spraken wij af, dat de vereniging van Duitsland een zaak was. die de vier. in Genève vertegenwoordigde landen gezamenlijk aanging en dat Duits land herenigd zou worden door middel van verkiezingen, in overeenstemming met het belang van het Duitse volk en •t dat van de Europese veiligheid." .Niet alleen is dat niet gebeurd, maar ik heb de verklaringen van uw kant ge hoord, die schijnen In te houden, dat uw egering de verdeling van Duitsland voor onbepaalde tijd wil handhaven. Hoe kun- wU opbouwend samenwerken als men niet kan afgaan op overeenkomsten, die op het hoogste niveau tot stand zUn ge- imcn na een grondige bestudering?" Eisenhower judcht het toe, dat de Sow- jc-tunie pogingen doet om het kwaad uit vroegere periode uit te wissen en hoopt, dat deze pogingen ook betrekking ;ullen hebben op de gevolgen van dat kwaad op internationaal terrein. Fietser onvoorzichtig motorrijder dood De 39-jarlge motorrijder j. v. d. Veen lit Haarlem is om het leven gekomen, nadat hij gisteren bij Franeker in bot sing kwam met een onvoorzichtig over stekende fietser. Zijn echtgenote, die op de duo meereed, kreeg een hersenschud- Op concours hippique in Rotterdam Van 29 augustus tot en met 2 september zal Rotterdam in het teken van de hippische sport staan. Op de manege aan de Kralingseweg zullen de beste ruiters uit België, Duitsland, Engeland. Frankrijk, Italië en Nederland hun prestaties tonen tijdens een internationaal concours hippique. Een spannende strijd wordt verwacht tussen de Olympische kampioen, de Duitser Hans Guenther Winkler en .de Italiaanse wereld kampioen Raimondo d'Inzeo. Voordat deze wedstrijden aan de orde komen, zijn er eeret nog de provincial! kampioenschappen van de landelijke rij' verenigingen uit Zuid-Holland en Noord brabant. Na het concours wordt op 6 september een grote fokveedag -eorgani- 6eerd. Op de eerste dag zal men strijden de Prix de la Jeunesse. de Prix d< Kralingen, de Prix du Circle Equestre de Rotterdam en de Prix des Junior». Trouwens de eerste twee dagen geheel voor de jeugd, hetgeen blijkt uit het programma voor de tweede dag. Dan len elkaar de Prix du Manége, de Prix Marais, de Kralingen en de Prix de la Navigation bestrijden. Op donderdag wordt tevens het nationale jeugdkam pioenschap ingezet. Op vrijdag worden de Prix de l'Ecole d'Equitation, de Prix des Amazones, de Prix du Port en de Prix de la Meuse Geen dierenmishandelingen op Olymp. ruiterspelen De officier van justitie te Stockholm heeft bekend gemaakt, dat hij de organi satoren van de Olympische ruiterspelen niet zal vervolgen wegens dierenmishan deling. Naar reeds vroeger is gemeld, heeft de Zweedse bond van dierenbe- herming te Stockholm een aanklacht gediend. De mishandeling zou zijn vo gekomen tijdens de Olympisch ru:tcrw._ ijden in de Zweedse hoofdstad, die in begin juni daar zijn gehouden en waarbij het Zweedse paard „Iller", dat één van d( benen had gebroken, moest worden dood geschoten. Bovendien zouden de hinder- issen te zwaar geweest zijn. De openbare aanklager heeft echter meegedeeld, dat de hindernissen niet te moeilijk waren, dat de ruiters normale middelen gebruikten om de paarden de hindernissen te krijgen en dat het Zweedse paard niet in goede conditie reden waarna op zaterdag de strijd volgt om de Grand Prix de la Ville Rotterdam, de Prix de Frans Bouman en de Prix du Rhin De Olympische kampioen Hans Guen ther Winkler i6 na de spelen te Stockholm niet meer in de ring geweest, omdat de blessure die hij daar opliep, nog niet ge heel genezen was. Men zal zich herinne ren, hoe de Duitse ruiter foutloos het parcours aflegde, hoewel hij een dijbeen- spier beschadigde bij een sprong. Raimon do d'Inzeo kreeg er de zilveren medaille, maar wist later in Aken het wereldkam pioenschap te veroveren, zonder daarin door Winkler te worden betwist. Winkler startte in Aken op advies van de dokter niet. In Rotterdam komen beide ruiters voor het eerst weer tegen elkaar uit. zo als ook tegen andere ruiters en amazones van wereldnaam. Naar alle waarschijn lijkheid zal prinses Irene in de jeugdwed strijden van het concours uitkomen. „Deze gevolgen vormen ook thans nog een qj-nstige belemmering om datgene te doen, wat wij beiden als nuttig hebben erkend. Aan deze toestand moet een einde komen," meent de Amerikaanse president. Hij belooft, Boelganin rechtstreeks of vla de Verenigde Naties op de hoogte te bren gen als de studie van de Amerikaanse lei ders tot uitbanning van het groeiende ge vaar van de kernwapens nieuwe moge lijkheden van internationale betekenis op levert. Eisenhower wijst er verder op, dat hij vroeger al aan Boelganin had voorgesteld, dat er na een vast te stellen datum nergens ter wereld meer splijtbaar materiaal zal worden gebruikt om de voorraden atoom bommen te vergroten. Op dit voorstel is nooit gereageerd. Weekstaat Ned. Bank Deviezenvoorraad nu vergroot Blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 6 augustus is de bankbiljetten- omloop reeds met f 95 min gedaald tot 4.045 min, een vrij gunstig teken, daar een naoorlogs hoogtepunt bereikt was van 4.140 min. Dit geld vloeide voorname lijk terug naar <}e handelsbanken, die haar tegoed met 51 min versterkten tot 533 min en 12 min aflosten van de voor schotten, waarvan 73 min resteert. Het Rijk verbeterde zijn tegoed van 29 min tot het nog zeer geringe bedrag van 8S min. Door grote belastingbetalingen ii verdere stijging te verwachten. De netto deviezenreserve nam met 42 min toe tot 1139 min. Geldmarkt iets ruimer, maar nog geen overvloed van daggeld op 1%%. Wissels in disconto stegen 3 min tot lil min. »De goudvoorraad bleef 3226 min. Hoger winkelomzet De omzetton van het midden- en klein bedrijf waren volgens het Economisch Instituut voor de Middenstand in juni hoger dan vorig jaar doordat juni een zaterdag meer telde dan in 1955 en door prijsstijgingen bij bepaalde branche», vooral in het slagersbedrijf. Ten opzichte van mei wisselde de stij ging van 3 pet voor brood en vlees tot 5 pet voor aardappels, groenten, fruit en melk en zuivel, ten dele doordat juni een zaterdag meer telde. In duurzame con sumptiemiddelen waren vrij belangrijke dalingen, schoeisel 25 pet, textiel 24, meubels 17, doch men kon een reactie verwachten op de hoge omzet in mei. In boeken vermeerderde de omzet 11 pet. Dranken daalde 6 pet, banket 7 pet, doch tabak steeg mede tengevolge van Vader dag 6 pet Indonesië benadeelt zichzelf De Britse Daily Telegraph schrijft, dat Indonesië thans het voorbeeld van Nasser volgt en dat zijn weigeirng om de schul den aan Nederland te erkennen een nieuwe slag voor het wederzijds vertrou wen betekent. Wat Kairo en Djakarta heden doen. zullen andere landen zeker mor gen doen. Het besluit van Indonesië zal ..rampspoedige" gevolgen hebben voor het land en het heeft de kansen ver speeld om van het buitenland in het bijzonder van Nederland het kapitaal te krijgen, dat nodig is voor verhoging van het levenspeil van zijn bevolking. New York herstelt Londen en Parijs dalen De New Yorkse effectenbeurs toonde gisteren een bescheiden verbetering na de grote daling van eergisteren. Irtter- nationale olies, staal en koper gingen voorop by de staging en middenbeura waren de favorieten een halve dollar tot twee dollars hoger. Een nadere beschou wing van het vraagstuk van het Suez- kanaal kalmeerde volgens de makelaars klaarblijkelijk de gemoederen en bracht koopjesjagers in de markt voor Gulf OIL Koninklijke, Bethlehem Steel, Young- stown. Anaconda, Kennecott, Chrysler en Aluminium Ltd. Het slot kwam enigszins onder het hoogste punt van de dag met hoofdfondscn 1 tot 3 dollars hoger. Staal-, auto- en chemische waarden waren vast. Te Londen daarentegen verloren do oliewaarden ongeveer anderhalf miljard gulden. British Petroleum, dat bijzonder gevoelig was, omdat het fonds de laatste weken een favoriet was geweest van Amerikaanse beleggers, boekte de groot ste daling van 13 shilling 9 pence tot 143 shilling 9 pence. Shell daalde even eens scherp. Burmah daalde, doch dit werd later geremd door voorzichtige ko pen. In verband met de vereffening der rekeningen waren vele handelaren ge noopt andere fondsen te verkopen om hun olieverliezen te dekken, zodat goudwaar den en industriële fondsen gedrukt wer den. Britse regeringsobligaties waren stil en soms zwakker. Japanse verbeterden Iets. Industriëlen herstelden later. Int. Nickel was uit de gunst, doch Borax her stelde goed. Kaffers werden prijshoudend op lager peil, koperwaarden daalden on danks de stijging van de metalen. Shell sloot 10 lager op 144% shilling. Te P a r ij s waren aandelen Suezkanaal- mij. vaster met 69.770 slotnotering tegen maandag 67.000. daar India er in had toegestemd de Londense conferentie bij te wonen Ohewaarden daalden verder op vrees voor nationalisatie in Arabische landen. Over het geheel was de stemming door tegenstrijdige geruchten aarzelend. HANDEN DESINFECTEREN maar dan ook goed doen UNICUPA G-U DESINFECTERENDE ZEEP Verknj/biar In tpothntk ta dro/ltttrij Door overdracht van aandelen Particuliere deelname in K.L.M.-kapitaal (Van onze n»riomentsredactie) De demissionaire minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Burger over de juist heid van sommige persberichten, dat de regering besloten heeft de staatsdeelne ming in de K.L.M. te verzwakken. Er is een wijziging van de statuten van de K.L M. in het laatste stadium van voor bereiding, zo deelt de minister mee. De bedoeling is de deelneming van particu liere zijde in het kapitaal van de K.L.M. mogelijk te maken. Reeds bij de behande ling van de wet van 21 augustus 1950, waarbij de ministers van verkeer en wa terstaat en van financiën o.a. machtiging ontvingen tot een bepaald maximum in het kapitaal van de K.L.M. deel te nemen, heeft de regering zich bereid verklaard dit mogelijk zou zijn en de goede vorm daarvoor zou kunnen worden gevonden, de deelneming van particuliere zijde in het kapitaal van de K.L.M. te bevorderen, mede door de overdracht van een deel van de aandelen, die thans ln het bezit zijn van het Rijk. Hetgeen thans t.a.v. de deelneming ge schiedt, is, dat de K.L.M. aan het Rjjk tegen afgifte van aandelen de 15 miljoen teruggeeft, die de K.L.M. In 1950 had ont vangen, ten einde deel te nemen in het kapitaal van de Garuda Indonesian Air ways N.V., welke deelneming inmiddels is komen te vervallen. Eind vorig Jaar deelde de minister reeds mee, dat de regering het vraagstuk van het aantrekken van kapitaal door de K.L.M. van particuliere zijde ernstig on derzochten dat hij hoopte, dat spoedig een beslissing zou worden genomen. Op de vraag van de heer Burger, waar- ■n een dergelijke beslissing door een demissionair kabinet moest worden ge- •oordt minister Algera, dat het slechts een gevolg van toevallige omstan digheden is geweest, dat de eindbeslissing over de statutenwijziging op voorstel van de betrokken ministers is genomen enkele dagen nadat het kabinet demissionair was geworden. Zodra de statutenwijziging een dezer dagen haar beslag zal hebben ge kregen, zal de Inhoud ervan zo spoedig lOgelijk aan de Staten-Generaal worden leegedeeld. Toch is het zo EEN VOGEL ZONDEK VLEUGELS 707). Het ia niets bijzonders, di vogels het vlie gvermogen verloren heb ben en zich uitsluitend en alleen op hun poten voortbewegen, welke lede maten dan ook bijzonder krachtig ont wikkeld zijn. Deze hele kategorie van vogels is samencevat onder de naam loopvogels, di zy het dan gedeg» en. Daarom juist, is de apteryx buitengewoon merkwaardige vogel isleidende latjjn- 1 behoeft. ifeHkÉÉHHÉ laten leidei metingen heeft ote kip, bezit geen staart, ;ls. De huid is bedekt met afhangende veren, die het chaam omhullen gelijk een veren :ls. Veel model sehijnt er zo op hel irste gezicht niet in te zitten, althans :en model dat overeenkomst ver- ont met het specifieke vogellichaam, land zich om de Dat het toch werkelijk een vogel is, vant het dier is blijkt duidelijk wanneer de kiwi ge- ikkeld is. Gi< donker precies het aa> ligt, maar dan ogels vlak by de grond lees moet een sterke geur eevi ontwikkeld reukzin- we by dergelijke voor- •'ijk spreken. echter wèl eens spreken •rland van de kiwi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5