Leiden geeft f 2 miljoen uit voor kraakinstallatie LUISTERT Langs aloude Rapenburg komen elektrische lantaarns Uien-centrale op de Leidse groenteveiling werkt goed De nieuwe directeur van Gemeentewerken te Leiden Student voor mishandeling van zijn hospita beboet NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 f Lange agenda in de raad Beroepstoneel gesubsidieerd met f 230 per voorstelling T^EN BONTE VERZAMELING ONDERWERPEN kreeg de Leidse raad gisteren te behandelen. Er was keus genoeg. Van bejaardenzorg tot een thermische kraakinstallatie en van de invoering van een huisvuil- ophaalbelasting tot onteigening van gronden. Verder een serie benoemin gen, het lenen van miljoenen guldens en nog zo het een en ander. Het belangrijkste voorstel, aanschaffing en bouw van een thermische installatie voor het kraken van raffinaderijgas, hetgeen neerkomt op investering van het lieve sommetje van meer dan twee miljoen gulden, was bijna on der de hamer doorgegaan, als niet één raadslid enkele vragen had gesteld. Dat eenzame raadslid was de heer Huurman (Prot.-Chr.). Hij had ont dekt, dat er een vijfjarig contract bestaat voor de levering van raffinaderijgas aan Leiden. Wat gebeurt er nu als die leve ring uitvalt? De B.P.M. zou ten slotte wel eens op de gedachte kunnen komen aller lei produkten van dit gas te gaan maken. Dan kan weliswaar ruwe olie als grond stof worden gebruikt, maar hoe duur wordt het gas dan? Is de voorgestelde in stallatie zonder meer geschikt voor aard gas en zal de atmosfeer niet worden be dorven? En tot slot informeerde de heer Huurman naar het economisch verant woorde van deze grote investering. „De hele gasaffaire is zodanig in be weging, dat we de ontwikkeling nauwe lijks kunnen bijhouden," zo begon wet houder Van der Kwaak zijn be antwoording. Vermoedelijk komt nog dit jaar de Nederlandse gasmaatschappij tot stand. De B.P.M. kraakt reeds zovele gas dat er een teveel ontstaat in Zuid-Hol land. Caltex begint al voor Utrecht te werken en nu gaat de Esso ook al een kraakinstallatie bouwen. Het gasdebiet in onze omgeving stijgt zeer snel. In 1946 werd nog maar 16 mil joen kubieke meter gas afgenomen, vorig jaar was dat al 41 miljoen en dit jaar zullen we de 44 miljoen halen. De uit- Welkom in de raad Voor de eerste maal sinds maan den zat burgemeester Van Kinschot gisteren weer de Leidse raad voor. Het oudste raadslid, mevrouw Braggaar—de Does. riep hem na mens de raadsleden een hartelijk welkom toe._ Zij hoopte, dat de bur gemeester nog lang de stad zou mo gen besturen en de raadsvergade ringen leiden. De burgemeester dankte voor de vele blijken van belangstelling,'" die zijn echtgenote en hij uit de raad hebben ontvan gen tijdens zijn ziekte. Ook sprak hij in het openbaar zijn dank uit jegens de heer Van Schaik, die hem op zo uitstekende wijze heeft ver vangen. noemde de raad tot directeur van de be- drijfstechndsche school de heer F. C Mabesoone uit Zaandam. Bij het openbaar lager onderwijs werden in vaste dienst benoemd mejuffrouw A. C. Kwestro er de heren M. Dubbeldeman en J. Redel, allen reeds in tijdelijke dienst werkzaam, alsmede de heer M. G. Trommelen, onder wijzer te Waddinxveen. Sportveld komsten van de nieuwe installatie zullen stellig voordeliger zijn. Kraakgas is niet zo aan prfjsschom- melingen onderhevig als steenkolen dat zijn. Aardgas zal op den duur ook wel naar Leiden komen. De installatie verspreidt geen onaangename reuk en de gashouders kunnen een voorraad bergen voor vier of vijf dagen, mocht de levering van kraakgas plotseling uitvallen. Na deze uiteenzetting had niemand meer behoefte aan een we derwoord, zodat de hamer viel over dit grootse project. Benoemingen Met 23 stemmen voor en 8 blanco be noemde de raad tot directeur van ge meentewerken ir. D. Y. Lem, thans adj.- directeur van deze dienst. De burgemees ter had tevoren meegedeeld dat nummer 2 van de voordracht, ir. T. F. Bos. directeur van Openbare Werken te Nijmegen, was benoemd tot directeur Openbare Werken te Leeuwarden. Tot gemeentelijk commissaris bij de Leidsche Duinwatermaatschappij werd be noemd de heer J. G. J. Verhey van Wijk. waarna aangewezen werd als kandidaat, op wie in de aandeelhoudersvergadering voor de benoeming van commissaris bij deze N.V. de stemmen zullen worden uit gebracht, de heer A. van Dijk. fractie voorzitter van de K.V.P. Voorts be- „Budavari Te Deum" van Kodaly (V.A.R.A. 22.35 uur) De Hongaarse componist ZoltAn KodAly werd op 16 december 1882 te Kecskemét geboren en studeerde aan de Hogeschool voor Muziek te Boedapest. Hij promoveer, de op een proefschrift over het Hongaarse volkslied en was van 1906 tot 1940 leraar voor compositie aan genoemde hogeschool. Thans is hij voorzitter van de Kunstraad van de Academie voor Kunsten en Weten- schappen. Kort geleden heeft hij zich bty de regering beklaagd over het gebrek aan vrijheid by de Hongaarse componisten. Zijn grootste naam maakte KodAly door zijn volksliedverzamelingen (tezamen met zijn vriend Béla Bartóken de grote reli gieus-patriottische symfonie „Psalmus Hungaricus", een vrije bewerking van de SSste Psalm. Dit werk dirigeerde KodAly voor het eerst In 1926 en wel in Amster dam. Het BudavAri Te Deum, voor ge mengd koor, orkest en vier vocale solisten. werd in 1936 geschreven ter gelegenheid van een kerkelijk feest in Boedapest. In 1937 verscheen het in druk. Het is enlgs- 2ins verwant aan het Requiem van Verdi door de uiterlijke glans van de muzikale stijl. Slechts in enkele fragmenten („Vene- randum tuum verum" en „Fiat miseri- eordia") wordt een meer katholiek-litur gische toon aangeslagen. Een heel bijzon der effect is het slot by de woorden „In te Domine speravi, non confundar in aeter- num" (Op U, Heer, heb ik gehoopt, niet in eeuwigheid zal mijn vertrouwen ge schokt worden). Hier geeft de solosopraan heel hoog en heel ijl, tegen de achtergrond van de koorzang, als het ware iets van het oneindige en eeuwige. De uitvoering ge schiedt door De Stem des Volks te Am sterdam. het Utrechts Sted. Orkest en de solisten Mea Naberman, Annie Hermes. Wiebe Drayer en Anton Elderlng. Het geheel o.l.v. Antoon Krelage. Het college vroeg een krediet f 30.000 voor verbetering van de wasloka len in de kleedgebouwen op de drie bij- velden van de Leidse Hout en voor hel aanbrengen van installaties voor warm watervoorziening in deze gebouwen, als mede in de kleedgebouwen op de sport velden aan de Nachtegaallaan, de Zoeter- woudsesingel en de Boshui zerkade. De heer Questroo (Prot.-Chr.) vond dit een mooie gelegenheid licht aan te bren gen in het gebouw aan de Nachtegaallaan. De heer Van Weizen (C.P.N.) acht te het niet juist als op bezoek komende clubs voor warm water zouden moeten betalen. Volgens webh. Van pleegt de sportstichting reeds overleg met de Lichtfabrieken om voor het begin het nieuwe seizoen licht te hebben op het betrokken veld. Wat het warm water be treft, die f 1,20 voor twaalf man kan de ontvangende club best betalen. T oneelsubsidie Een heel voorzichtig debatje speelde zich af om het voorstel het beroepstoneel, dat Leiden bezoekt, te gaan subsidiërer met 230 per voorstelling. Mr. D r ij b e (V.V.D.) achtte dit een logische conse quentie van de door het rijk en de ge- meenten-van-vestigmg gevoerd^ subsidie politiek, maar hij vond het toch wel jam mer dat het toneel steeds meer gaat afhangen van de gratie van de overheid. Ook zag hij mogelijke gevaren opdoemen in de subsidieverdeling door de toneel coördinatie. Dan kan de neiging bestaan alleen bestaande gezelschappen te bevoor delen en nieuwe uit te sluiten. K. verzorgt 30 van de 45 voorstellingen. Maar K. en O. krijgt toch al subsidie? Waarom dan nog eens 230 per voorstel ling? De heer Drjjber had gezegd: „Sub sidie aan het toneel dient een sociaal doel, waaraan we natuurlijk mee moe ten werken". Dit vond de fractievoor zitter van de Prot-Chr. groep, mr. W oudst ra, juist onnatuurlijk, cn dat bleek de heer Drijber bij nader inzien wel met hem eens te kunnen zijn. Ook de heer Woudstra vond de afhankelijke positie van het toneel een zorgwekkend verschijnsel. De heer Van Weizen (C.P.N.) ont- ikkelde bezwaren tegen subsidieverle- ing per voorstelling, hoewel hij het voor stel op zichzelf wel een stap vooruit achtte. De heer Meester (P.v.d.A.) keerde zich tegen de opvatting van mr Woudstra, als deze. bedoeld mocht hebben :eggen dat het toneel van het publiek moet kunnen bestaan. Er zijn nu eenmaal cultuuruitingen, zei hij, die door de ge meenschap moeten worden gedragen. Vergelijking Subsidiëren van kunst levert voor mr Woudstra geen principiële bezwaren op, zo stelde wethouder Van Schaik vast Anders moest hij zich ook keren tegen de steeds groter wordende bedragen, die de gemeente aan de Lakenhal ten koste legt. Bij de bevolking bestaat een tekort culturele waardering. Als wij de kos ten uit de bezoekers moesten halen zou ten eerste het aantal voorstellingen dras tisch verminderen, en ten tweede kwamen dan alleen de beter draagkrachtlgen aan bod. Juist door subsidiëring via de toneel coördinatie wordt vorming van nieuwe gezelschappen niet geremd. De subsidie K. en O. wordt vrijwel geheel door het bureau opgesoupeerd, zodat van een doublure bij toneelsubsidie geen sprake is. In de repliek verweet mr. Woudstra de wethouder, dat deze zijn opmerking enigs zins belachelijk had gemaakt. Het was al leen zijn bedoeling geweest zijn bezorgd heid uit te spreken over de afhankelijke positie van het toneel. Meer niet. Waarna de heer Meester het debatje besloot met de opmerking weinig waardering te kun nen opbrengen voor dit „handenwringend staan achter de voordracht". Bloemrijke groet Rijnsburg heeft ook het stads bestuur van Leiden willen laten delen in zijn bloemenweelde, waar van het corso zaterdag zo bloem rijk heeft getuigd. Bij het begin van de vergadering lagen naast alle on derleggers voor de zetels van de leden prachtige boeketten rose an jers. En bij het betreden van de perstribune ontwaarden we ook al deze rosige groet uit de nabuur gemeente. Namens allen heeft de voorzitter hartelijk dank gebracht voor dit fraaie gebaar. Nog een subsidie speelde even in d< raad. namelijk het toekennen van 500 aan de stichting Rembrandt-herdenking het verlenen van een lening van 10.000 voor een half jaar. waardoor het mogelijk wordt in Leiden het nationaal Rembrandt- monument op te richten. De heer P t h e i n e had slechts boze woorden 1 de kritiek in de landelijke pers op dit plan. Hij wilde ook weten of er al een plaats voor het monument is bepaald. Dit zal, zo deelde de heer Van Schaik mee, worden uitgemaakt in overleg met de aan te wijzen kunstenaars. Spraakles Voor het aanbrengen van een geluids installatie in de raadzaal is 8.600 nodig. De heer De Hosson (K.V.P.) had het geld liever gebruikt om slecht sprekende raadsleden (waartoe hij zelf kennelijk niet gerekend wilde worden red. N.L.C.) spraakles te laten jiemen. Dit raadslid vond de akoestiek in de raadzaal hele maal niet slecht. En waarom is geen par ticulier Installateur ingeschakeld? Nie mand bleek zijn bezwaren te delen wethouder Jongeleen achtte de a bieding van de Lichtfabrieken zo vo delig. dat hij hierop we! moest ingaan. Ook de heer Langezaa-1 (PvdA.) doelde wel voor het uitdelen van lessen, maar nu aan bromfietsers. Hij bracht dit idee ter sprake bij het voorstel voor het inrichten van een verkeers-leslokaal in de voormalige volkskrednetbank in de Nieuwsteeg, waar ook een nieuwe vi keeratafe' zal komen. De heer D r ij b (V.V.D.) sloot zich hierbij aan, waarna heer De Hosson (K.V.P.) er zelfs verplichting aan wilde verbinden. 1 laatste bleek natuurlijk niet te gaan, w; de burgemeester deelde mee dat Veilig Verkeer al met deze gedachte bezig is Een voorsbelletje voor het verpachten van wei- en teelland bracht de heer Huurman (Prot.-Chr.) is het geweer. Hij ging er niet mee akkoord voor een ccompli te worden gesteld. Zulke voorstellen moeten voor Ue aanvang van iw jaar worden gedaan. Wet houder J on g e 1 e e n wilde daar niet van horen, omdat de gemeente altijd over land moet kunnen beschikken, al was het alleen maar voor ruilobject. Verkeer Uit verkeerstechnisch oogpunt Juichte de heer Kortmann (K.V.P.) het voor stel tot onteigening van gronden aan Morsweg en Lopsenstraat wel toe. maar eigenlijk Is dit toch maar een half voor stel. verklaarde hij. De Lopsenstraat moet worden doorgetrokken tot de nieuwe ver binding met het station. Zolang het we belastingkantoor nog niet kan toch wel een voorlopige verbinding worden gemaakt? Zijn fractiegenoot A a 1- d e r s wilde weten of met de eigenaren van de percelen is gesproken, voordat over onteigening werd gerept. Wethouder Jongeleen achtte de uit monding van de Lopsenstraat op de Mors weg veel te smal, om aan deze 6traat alj verkeersader veel te hebben. Als de ge meente spoedig eigenaar kan worden de betrokken percelen kan een voorlopige verlenging worden overwogen. En wat dat praten met de eigenaren betreft, „dat gaat veel gemakkelijker met het ont- eigeningsbesluit achter de hand'" klaarde de wethouder onomwonden. Al leen de heer Aalders zei hardop delwijze niet elegant te vinden. Alleen de heer Van Weizen (C.P.N.) had iets in het midden te brengen bij het voorstel tot bevordering van eigen ningbezit. Hij vroeg of de gemeente geen taak had als stimulerende factor bij het tot stand komen van de voorgeschreven bemiddelende organen. Wethouder Jonge leen kon hierop geen positief antwoord Reinigingsrechten Om in aanmerking te komen verhoogde uitkering uit het gemeente fonds moet Leiden thans overgaan het invoeren van reinigingsrechten, wel twee kwartjes per maand voor emmer. De heer Zunderman (P.v.d.A) achtte het vreemd, dat de overheid de ene kant de belastingheffing eer liseert, en aan de andere kant een trekkelijk onbelangrijke plaatselijke be lasting wenst te zien ingevoerd. In de zelfde geest spraken de heren Woudstra en Hagens. maar men wilde zich dan toch wel noodgedwongen bij de belasting leggen. Wethouder Van der Kwaak had toen niet veel meer te verdedigen. Hij bepaalde zich ertoe te .wijzen op de gun stige incassoregeling, waardoor er maar weinig aan de strijkstok blijft hangen. Wel kwam er nog een heel emmerdebat uit de bus met de heer D e B r e e (K.V.P.), maar dat liep allemaal op niets uit. De heffing gaat in op 7 augustus. De t communistische raadsleden kregen tekening tegen te zijn. Bij de artikelsgewijze behandeling de verordening, werden enige kleine da ctie wijziging en op' verzoek van Woudstra aangebracht. Bejaarden Een subsidie van in totaal bijna f5.000 voor de diverse organisaties, die zich met bejaardenzorg bezig houden, had vele raadsleden in blijde stemming gebracht. Daarvan getuigden de woorden heren Piena, De Bree en Portheine. Ook wethouder Menken kon zich daarna in dit jubelend koor scharen, waarbij hij vooral waarderende woorden wijdde het damescomité, dat zich speciaal doel heeft gesteld ontspanning te schaffen aan mindervalide bejaarden. Het agendapunt verkeersregeling Haar lemmerstraat, dat in de vorige vergade ring was aangehouden, kwam wegens het late uur ook nu niet meer aan bod. Aan het slot van de vergadering herdacht wethouder Van Schaik, die om 5 uur de leiding van burgemeester Van Kinschot had overgenomen, de overleden stads archivaris mr. R. van Royen. De leden m enkele ogenblikken stilte in acht rest van de door ons gepubliceerde voorstellen is onder de hamer doorgegaan. Daarbij bevond zich het uiterst belang rijke voorstel tot verkoop van grond voor dc bouw van het winkelcentrum in Lei- den-zuidwest, bijna 2000 vierkante meter, voor de N.V. Nationaal Grondbezit f 130.000 betaalt. Dit tweede deel bouwplan omvat de bouw van 16 winkels met dagverblijven, 6 garages en 32 etage woningen. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte (tot Langegracht, 8 uur: Openluchtsamen komst (uitgaande van verschillende ker ken). Apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door: apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10): „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september1 Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Aemula Naturae (tot en met 18 augustus). Maastricht regionaal polio-centrum Maastricht krijgt als tiende stad in Ne derland een polio-centrum. Als resultaat van de besprekingen tussen de inspecteur van de volksgezondheid in Limburg, de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag en de directie van het ziekenhuis St. Annadal in Maastricht wordt in dit zie kenhuis een centrum ingericht, dat alle ziekenhuizen in Limburg zal bestrijken. De negen reeds functionerende centra zijn gevestigd in Amsterdam, Groningen, Enschede, Nijmegen, Tilburg, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht Radiostations op Ambon Enige Indonesische parlementsleden zullen bij de regering aandringen op op richting van radiostations op Ambon en Ternate „als tegenhanger van de propa ganda" der Nederlandse radiostations te Sorong en Biak. Na vier jaar wikken en wegen Hang naar romantiek moest wijken voor eisen van de realiteit T7ELEN MOGEN dan nog vakantie hebben, het college van B. en W. van Leiden was voor de vergadering van de Leidse raad van gisteren komen aandragen met een 40 punten tellende agenda, waaraan tot op de dag van de vergadering nog punten werden toegevoegd. Geen wonder, dat de tot het laatst bewaarde lekkere kluif van het verkeersvraagstuk in de Haarlemmerstraat opnieuw moest worden opgeborgen in de ijskast. Tegen zes uur hadden de leden wel hun bekomst van deze monster-agenda en konden zij terugzien op een middag, waarin bijzonder veel woorden zijn gewijd aan de „mooiste gracht van Europa", het Rapenburg. Met dit soort lantaarn zal het Rapenburg elektrisch worden verlicht. De realisten in de raad hebben het gisteren van de romantici gewonnen, en we moeten nu maar afwachten hoe de aanblik van deze mooie gracht zal zijn als het werk is voltooid. Foto N.'van der Horst de welstandscommissie heeft zich met de gekozen lantaarn akkoord verklaard. Men kan dit een avontuur vinden; dat mo we dan maar eens gaan beleven. Gasver lichting is uit de tijd. Een elektrisch peertje in een gaslantaarn betekent stap terug. Het hele karakter van gracht is toch gewijzigd door motorboot jes en auto's. Vier jaar hebben we dit plan gedaan. En uitgerekend dokter Kortmann, die altijd zo ijvert voor n licht, wil er nu niet aan. En dat bij een straat zonder trottoirs! Met het glas van de lantaarns kunnen desnoods nog wel proeven worden genomen. En wat de klachten betreft, in septem ber 1955 hebben enkele bewoners ge vraagd toch goed uit te kijken bij het vervangen der verlichting. Nu, dat doen Aangezien de heer Portheine stemming wenste, ging de voorzitter de mening de heren na. Tegen bleken te zijn de leden Portheine, Kortmann, mej. Noord- man, Drijber en De Bree. Het voorstel over te schakelen op elektrische lampen werd dus aanvaard met 27 tegen 5 stem- In volgend seizoen zal aanvoer de 10 miljoen kg ver overschrijden Midden 1955 gaf onze krant een uiteenzetting over de stichting van uien-centrale op het terrein van de Leidse groenteveiling. Het bestuur van deze instelling heeft destijds aarzelend en schoorvoetend de eerste stappen op het uien-pad gezet. Voorop gesteld werd dat er drie belangen gediend moesten worden, nl. van teler, handel en veiling. De samenwerking van deze drie groe- en moest brengen een prima gesorteerd produkt dat met een U.C.B. (Uitvoer-Con- trole-Bureau) verklaring de grenzen kon passeren. Hoewel er nog vele vragen be stonden is men toch gestart en met de gunstigste resultaten is het seizoen be ëindigd. De uien konden worden geëxporteerd aar België, Brits West-Indië, Duitsland, Engeland, Jersey, Luxemburg en Zweden. Niet alleen dit stemde tot tevredenheid, ook de aanvoer, n.l. 5.552.880 kg., die de sorteermachine passeerde en via transportband in wagon of auto geladen werd. In het komende seizoen zal het Ir. D. Y. Lem Zoals men in het verslag van de gisle- :n gehouden vergadering van de ge meenteraad van Leiden kan lezen, is ir. D. Y. Lem als opvolger van ir. D. Boo- gerd benoemd tot directeur van gemeen tewerken te Leiden. De heer Lem werd in 1898 ie Amster dam geboren. Hij werd in 1923 benoemd tot buitengewoon opzichter bij de rijks waterstaat en een jaar later slaagde hij de 'technische hogeschool in Delft met voor het examen oiviel ingenieur. In kreeg hij een functie bij bouw. en woningtoezicht te Amsterdam en reeds- iaar later trad de heer Lem in het particuliere bedrijf, waar hij werd. be noemd tot assistent-chef van de tech nische dienst van Shell Nederland te Den Haag. In de Leidse gemeentedienst deed de heer Lem in 1931 zijn intrede, ais inge nieur eerste klasse bij gemeentewerken. Hij deed een uitvinding op het gebied van beweegbare bruggen. Na de bevrijding volgde zijn benoeming tot adjunct-direc- van gemeentewerken, als opvolger de heer Boogerd. die directeur was geworden. De heer Lem specialiseerde zich in eco nomie, planologie en statistiek. In 1951 bracht hij enige tijd door in Joegoslavië als adviseur en expert, op uitnodiging van de UNO. Hij gaf aan verschillende univer siteiten in dat land colleges over riole ringen riool watcr-zuiveringsinstari ati es, waterleidingen, waterdistributde, slacht huizen, vee- en vismarkten, zweminrich tingen en badhuizen, gemeentereiniging en luchtkartering. tal aanvoerders verdubbeld zijn aanvoer zal de 10.000.000 kg. ve schrijden. Moest men tot het vorige seizoen nog soms slecht gestaarte uien daar de bestaande staartmachines werk niet feilloos verrichten, voc aanstaande seizoen staat voor de sorteer machine een afstaartmachine ter beschik king die in staat is 7000 kg. per uur prima afgestaarte uien af te leveren. Voordien was dit vaak handwerk; een man werkte per uur ongeveer 150 kg. De machine werkt dus ongeveer 46 maal Obligatielening van Gemeente Leiden De gemeenteraad van Leiden, heeft gis- •ren onder meer besloten tot het uit schrijven van een 414 procent 30-jarige obligatielening tot een bedrag van 5 mil- gulden. De koers van uitgifte is 100 °nt. G.S. hebben op dit besluit nog dezelfde dag hun goedkeuring verleend. Pleegde Italiaanse, nu Nederlandse bigamie De 35-jarige Italiaanse Virgi.na Paolo Pre mi zou door haar huwelijk met Paulus de Ridder uit Den Haag bigamie hebben gepleegd, aldus de 43-jarige Giuseppe Viola uit Pavia, Italië. Zij zou hem namelijk in 1943, zonder te scheiden, hebben verlaten en twee jaar later m Hamburg met De Ridder zijn getrouwd. FAILLIS SEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken: J. M. Volders, groenten- Geleen, cur mr. H. W. M. Op den Camp; J. M. G. G. Bw Heseelbach. Havenkade 52. Soheventivgen. cur. mr. H. M. L. Wils. Den Haag; H H Val.k vertegenwoordiger. Mep- pelweg MG. Den Haag, cur. mr. J. L Ko ning; Impexa N V.. Bacbmanstnaat 50. Den Harag. cur. mr. R. A. Vos. Opgeheven; aan H. G. Nusmeyer. Park weg. Zwolle, beh venn. CV. H G Nus- meyer en Co.. def. 4 weken. cur. mr. J. F. Het ging weliswaar niet alleen om de vervanging van de gasverlichting van het Rapenburg door een elektrische dito, maar ook om elektrificering van de ver lichting van het Steenschuur en het Van der Werffpark, maar die laatste onderdelen van het plan bleken in het geheel geen stof tot spreken op te leve ren. Neen. veel liever wierp men met vereende krachten op het aloude Ra penburg, hetgeen uiteraard pleit voo liefde, die de raadsleden dit fraaie stukje Leiden toedragen. De meerderheid in de drie man sterke V.V.D.-fractie drukte door de mond de heer Portheine ernstige veront rusting uit over de voorgenomen elektri ficering van de verlichting van het Ra- Naar Amerika ermee „Zelfs een Amerikaan heeft me gevraagd de gasverlichting van het Rapenburg toch alsjeblieft te spa ren", riep de heer Portheine uit bij zijn vurig pleidooi voor behoud van het antieke licht, waarvoor zijn gast helemaal uit de Verenigde Staten was overgekomen. „Als u mij het adres van die Amerikaan geeft, kunnen we pro beren hem die gaslantaarns te ver kopen. dan kan hij ze daar opstel len". luidde het weliswaar nuchtere, maar toch wel gevatte antwoord van wethouder Van der Kwaak op deze ontboezeming. penburg. Met ornamenten, aldus dit raadslid, moet aansluiting worden gezocht met de hier heersende sfeer van de oud heid. Is het eigenlijk wel noodzakelijk sterkere verlichting toe te passen en is serieus geprobeerd, of in de bestaande gaslantaarns elektrische lampen kunnen worden aangebracht? Met het voorbeeld het verknoeide Haagse Voorhout ogen gaat de fractie in meerderheid niet akkoord met het voorstel, verklaarde de heer Portheine beslist. In' de heer Kortmann (K.V.P.) vond Ij een opvolger, die het in alle opzlch- n met hem eens was. Al bij de begro tingsbehandeling had dit lid ervoor ge waarschuwd niet over te gaan tot uit breiding van de bestaande proefverlich- ting, dat vond hij esthetisch niet antwoord. We mogen, aldus de heer Kort- 1, het Rapenburg gelijk stellen het oude Delft, en daqr doet men zoiets ook niet. De voorgestelde verandering brengt verderf, zei hij, het Rembrandbieke licht gaat dan verdwijnen. In Noordwijk- Binnen meende hij lantaarns te hebben ontdekt, die wél aan het Rapenburg den passen. Indirect De eerste stem uit de hoek v.d.A., die van mej. Van Ni liet ook al geen enthousiaste klanken ho- De proeflantaarns vond zij meer geschikt voor een feestverlichting, „en het aantrekkelijke van een feestverlich ting is juist dat die niet permanent is." Zij keurde het melkwitte glas van de elektrische lantaarns af en voelde meer voor een indirecte verlichting, al kon zij ook geen wegen aangeven waardoor zo'n fenomeen kan worden bereikt. „Over smaak valt niet te twisten", zo deed de heer Van Weizen (C.P.N.) ook een duit in het zakje. Het Rapen burg is ouder dan de gaslantaarns, die ei zijn geplaatst, en hoe zouden de menin gen wel zijn geweest toen die dingen er kwamen? Met mej. Van Nienes was hij het eens dat wit licht op den duur niet zal voldoen. Klassieke schoonheid kon de heer Meester (P.v.d.A.) niet van de gas lantaarns afzien. De nu bestaande ver lichting is uiterst slecht en moet worden vervangen, vond hij. De fractievoorzitter van de V.V.D., de heer Hagens, het deze keer eens volledig met hem Over tien jaar zijn we allemaal aa nieuwe lantaarns gewend, orakelde dit raadslid. Klachten? De heer Van 'Dijk (K.V.P.) infor meerde of bij het college ooit klachten zijn binnengekomen over de drie proef lantaarns, die er al jaar en dag staan. Een humoristische noot bracht de heer Questroo (Prot.-Chr.) in het debat. Hij vond. dat de heer Portheine lang niet ver genoeg was gegaan. Er wordt ook een klinkerbestrating voorgesteld er klinkers horen er toch ook niet? Laten we dan gewoon ruilen met de keien uit de Hooigracht, dan krijgt die eindelijk ok eens een beurt. De heer Questroo gaf de leden een lesje in de ontwikkelingsgang der openbare verlichting en kwam tot de slotsom, dat de slanke elektrische lan taarnpaal het dichtst komt bij de eer ste. eveneens slanke lantaarnpaal van Karakter „Allemaal zijn we het erover eens dat wat moet gebeuren", aldus wethouder an der Kwaak bij de verdediging an het voorstel, „maar dan schijnen de wegen uiteen' te gaan". De eerste lan taarnpaal werd honderd jaar geleden op de Hoogstraat geplaatst. Voor heel Lei den had men er toen 600 nodig, alle van hetzelfde type. Evenals de raad wil het college het karakter van het Rapenburg zoveel mogelijk behouden, maar we moe ten toch wel oog hebben voor de reali teit. Twee deskundigen hebben advies uit gebracht over de te kiezen lantaarn, en „Oud-Leiden" bezocht synagoge Dart de avond-excursies van de zo ac tieve verendgimg „Oud-Leiden" bij de leden in de smaak vallen, werd ook gis teravond weer bewezen. De synagoge tot de laatste plaats bezet, terwijil de vele bijtgerplaatste stoelen nog bij lange na aan iedereen een ziitplaarts konden verschaffen. Zeer velen hebben staande de heer Cohen moeten beluisteren, die op boeiende en bijzonder vlotte wijze een en andier vertelde over de Joodse ge meente en de religieuze voorwerpen, welke zich dn deze synagoge bewinden. Het aantal vragen dat na afloop op de heer Cohen werd afgevuurd, was bijzon der groot. Hieruit bleek overduidelijk met welke intense aandacht er was ge luisterd naar zijn uiteenzetting. Namens het bestuur van „Oud-Leiden" sprak de secretaris, de heer Hennes, tot slot een dankwoord aan het adres van de gast heer-voorganger. Een bijzonder interes sante excursie, waaraan 170 leden deel name^ W36 hiermede ten einde. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: ^Icolaas, z v L A M van der Meel en A G Radius; Maria E. d v A in de Wiel en G Nievaart; Marionne H, v L A de Roy van Zuydewijn en M J d Geer; Hermanus P, z v H Valk en F J Verboon; Joseph P L M, z v LM van Berkel en H C Huigsloot; Kicolaas z v N Keijzer en A J Piket; Deliaantje J, A Kalshoven en J Vermeij; Renier E, H M van Delden en C J A Si mollis; Annetta M. d v J Zwemmer en J P van den Hoek; Hendrik P F. z v H van der Linden en H R van der Meer; Johannes C, z v J P van der Zwet en M E J van der Geest. Overleden: J A de Wilde, wed. van Nagrtegaal, 80 j; A Baan, man, 62 j; J F van Bemmelen, weduwnr, 96 j; D Wiers- mn, wed. van Nolet. 85 j; P Hoek. zoon Haagse politierechter Overeenkomstig de els veroordeelde de Haagse politierechter een student in de medicijnen uit Oegstgeest tot 25 boete of 10 dagen, wegens mishandeling van zijn hospita. De verdachte was op 10 april 1955 in huis bij de gezusters S., die met haar drieën een pension dreven. Deze dames waren zeer verstoord over de levenswijze van de student en zij zelden hem de huur op. Diezelfde avond kwam verdachte 10 april 1956 de woon kamer binnen. Na een kort voorafgaand gesprek had hij één van de zusters bij de keel gegrepen, maar toen de andere zus ters hadden geroepen dit niet te doen had hij haar ook direct weer losgelaten. La ter had hij gezegd „Ik mag uw zuster toch wel aaien" en had hij een aaitje gegeven. Ter zitting verklaarde het slachtoffer, de 65-jarlge G. L., dat zij enkele malen bij de dokter was geweest en dat deze kneuzingen had geconstateerd. De verd. merkte op dat in de verklaringen voor de politie stond dat er geen doktersbe handeling was geweest. Het slachtoffer vertelde voorts dat verd. wel meer on hebbelijk optrad. Hij had haar al eens tegen de muur aan gegooid, waarbij haar bril stuk was gegaan. „Om een uur of half vijf 's nachts werd het pas rustig. hebben een vreselijke tijd gehad", zuchtte ze. Haar verklaringen werden be- estigd door haar 46-jarige zuster B. L. Mr. F. de Koning bepleitte ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak, daar zijns inziens geen opzet was geweest om pijn te doen en waarschijnlijk ook geen pijn gedaan. De verdachte heeft plannen emigratie naar Amerika en een blanco strafregister is hiervoor vereist

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3