Snel ingrijpen kan fatale soms verhinderen stap Wat is Indonesiërs woord voortaan waard? Douchen... Democraten in de strijd 5 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Vreemdelingenlegioen trekt reeds 125 jaar Alles ivat er over gezegd wordt is in feite reeds te veel (Van i speciale verslaggever) "DEGIMENTEN INFANTERIE, gestationeerd in Algerije, waarvoor de rekrutering uitsluitend plaatsvindt langs de weg der vrijwillige dienstneming en hernieuwde dienstneming door vreemdelingen van iedere nationaliteit, die ten minste de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt." Dat is de vage definitie die de bekende Franse encyclopedie Larousse geeft van het Vreemdelingenlegioen eigenlijk het Franse vreemdelingen legioen, want ook de Spanjaarden kennen een dergelijke instelling, die echter nooit zo op de fantasie heeft gewerkt. euw leven be ving van dit korps, dat nu al 125 jaar bestaat. En al even vaag is de opmer king van een ambtenaar van ons minis terie van buitenlandse zaken, die meent „Alles, wat er over gezegd wordt is teveel...." contract houden, „een nieu ginnenvol actie, energie en eer" zegt Larousse. Ook kunnen zij de Franse na- 'ionaliteit verkrijgen Het Legioen stelt geen vragen. Men kan een valse naam opgeven, men kan een verzonnen motief voor dienstneming invullen op het aanmeldingsformulier, maar van een ieder die zich aanmeldt lijk spijt krijgt van zijn onberaden stap, dus uitermate belangrijk. Dat kan te vaak gezegd worden! Maar ver der is ieder woord te veel Inderdaad: iedere romantisering van het Legioen is uit den boze. In fndo- China sneuvelden tienduizenden „Franse soldaten": het waren légionnairsZe sneuvelden in de hel van de jungle, in de vuiligheid, zonder avontuur en zonder lokmiddelen als schone vrouwen in Frankrijk zonder geld wordt aangetroffen is een zwerver en wordt op gepakt. Het alternatief, zo meent zo'n in lauw gedreven kind (want meer is het vaak niet, zeker niet in geestelijk op zicht), is het wervingsbureau van het Legioen. Iedere burger en iedere pclitie- gent weet het te vinden. Doch nog vóór Marseille bereikt is, lang nog voor het te t is, komt de spijt. En al ben je reeds Marseille beland, ja al staple je reeds Fort St. Nicolas binnen, dan nóg kun je terug. Maar wat weet je daarvan, als je de taal niet kent en een zwaargewapende schildwacht je in rad Frans toesnauwt vaar je heen gaat? Minderjarigheid speelt geen rol TI/TAAR h(j is toch nog minderjarig?" vraagt hier een wanhopige moeder uin de burgemeester. Ja, bjj ons. Maar in Frankrijk is een achttienjarige „mili- tairement majeur", meerderjarig in mili- zin. En daar zit nog logica in ook: Wie goed genoeg is, om zich voor het land te laten doodschieten, is ook goed genoeg alle rechten van de volwassen burger te hebben. Maar het betekent tevens, dat de in Fort St. Nicolas gezette tweede handtekening van een achttienjarige onherroepelijk is. Dat zij een weg ontsluit waar geen terug op mogelijk is, on danks het contract van „slechts" vijf jaar. Een weg, die leidt naar een onvoorstelbaar leven van harde discipline, een leven zon der moraal en alleen maar schone schijn. Het Stalinbeeld, dat een plaatsje had op het Karl Marxplein te Leipzig, is ver wijderd, zo hebben westelijke correspon denten geconstateerd. Fort St. Nicolas te Marseille voor de tweede keer hun handtekening hebben gezet, brengt een schip hen meestal spoedig naar de overzijde van de Middellandse Zee, naar Algerije, waar het legioen is gestationeerd. Tevoren is er dan altijd wel zo'n oude veteraan, die de avontuurlijke jongelui in de geheimen van „het vak" inleidt. Wat is dat 125-jarige legioen? Een ware hel? Een troep lieden zonder enige moraal? Een vergaarbak van internationaal ge boefte, aangevoerd door niet veel betere officieren? En hoe valt dat te rijmen met het dappere, hoogstens te heroïsch standhou den bij Dien Bien Foe? En met de roman tische boeken en films, die iedere keer wéér de heldenmoed van het Legioen doen uitkomen? Met de verhalen van teleurgestelde mannen, van zelfverkozen eenzaamheid in de brandende hitte van de Noordafrikaanse woestijn, van schone, doch slechte vrouwen, die, zoals dat heet, nog wat kleur aan dit leven moeten geven? We weten het niet we waren er zelf niet bij. En we zullen het nooit goed weten. Men zwijgt als het graf te maken hebben, zwijgen óók. Het Vreemdelingenlegioen is potdicht. Dat ervaren eveneens zij, die er indirect mee te maken krijgen: buitenlandse consu laire ambtenaren en diplomaten, wie het Legioen een doorn in het oog is. Het wordt met enige bitterheid geuit: „Alles wat er over gezegd wordt i.« te veel >n wel degelijk de antecedenten na gegaan. En naar men zegt met een bij zonder grote accuratesse. Alleen men is niet erg kieskeurig. Gevaarlijke lieden, zoals agressieve moordenaars, wil men niet hebben. Zij zouden onrust kunnen stoken in de troep. Maar van politieke delinquenten is men niet vies. Getuige het feit dat de voertaal van het Legioen tegenwoordig Duits is' Huurlegers waren van de Middeleeuwen tot de Napoleontische tijd in heel Europa iets gewoons. Het volksleger kende men niet. En in alle tijden van zijn geschiede nis heeft Frankrijk, onder allerlei namen, de diensten van vreemdelingen aanvaard. Lodewijk XIV reserveerde zelfs sppciale regimenten voor buitenlanders. Ook na de Revolutie, tijdens het Directoire, het Consulaat en het Keizerrijk vochten sol daten uit alle landen van Europa ir de Franse legers. Wordt er geronseld TTET WAS in het begin van 1831, dat Louis Philippe, om het Regiment Hohenlohe te vervangen „en om de voetsporen te drukken van vroegere ba- aljons, regimenten of legioenen van •reemdelingen" een regiment lichte infanterie creëerde, dat „iedere" buiten lander kon opnemen. Larousse vertelt dan nog, dat het zeer beweeglijke regi menten zijn geworden, dat zi.i vaak grote moed hebben getoond en .zich een on vergetelijke roem hebben Maar veel méér geeft ook de Lari: over het Legioen, dat toch zc stof opleverde voor romans, films en v uk voor legendevorming. Zelfs exact informatiemedium als deze encyclo- ïdie laat het korps in een waas ïheihizinnigheid gehuld. Daar is bijvoorbeeld de legende ït ronselen. „We hadden wat vee! dronken en toen we weer bijkwaï n we al op weg naar een depot het Legioen", vertellen de onevenv tige jongetjes, die er met moeite ontkomen zijn, dank zij de bemiddeling een heel apparaat van diplomatieke insulaire ambtenaren, dat door dode lijk ongerust geworden ouders werd ge- Want iedere keer weer laten romantisch aangelegde, onevenwichtige jongelieden zich „strikken" voor het Legioen En als ze minderjarig zijn, worden zij onder werp van een nota-uitwisseling tussen buitenlandse regeringen die opening van zaken wensen en een Franse regering, welke die verzoeken met grote bemin nelijkheid, doch met even grote beslist heid, van de hand wijst. Zij heeft daartoe ook het volste recht, want het Franse leger is een binnen landse aangelegenheid, waarmee géén buitenlandse mogendheid iets heeft, ondanks de NAVO. En voor het Vreemdelingenlegioen geldt dit wellicht in'nog sterkere mate Frank rijk stelt aan hen, die zich vrijwillig aan bieden, geen enkele moeiüikheid in df weg. Zij kunnen, mits zij zich »rd. En buitenlandse zaken zegt: „Wij heb ben geen enkel bewijs van ronselen. De berichten hierover worden verspreid door onbetrouwbare elementen, die hier- vaak eigen stommiteit willen dekken." ir misschien wel misbruik wordt gemaakt van het feit, dat deze jongens aak geen Frans kennen en ze zich daar door laten overdonderen, is een andere kwestie. Maar dan moeten zij zich toch twéémaal laten overdonderen. De gang van zaken is namelijk, dat bij de meldingsdepots alleen een voorlopig tract wordt getekend. Pas in het v> meicentrum Fort St Nicolas te Marseille wordt, na medische keuring en een gron dig onderzoek naar antecedenten (dat tier dagen duurt), het definitief contract ge- Steeds spoed betracht |~\IE 10 EAGEN zijn belangrijk, in die periode kunnen we nog doen", zegt buitenlandse zaken. „En bet is goed, dat ouders dit weten. Kom van een zoon bericht uit Marseilli wordt er direct gewaarschuwd, dan I; soms nog mogelijk, zo'n jongen vr krijgen. Heeft hij eenmaal voor de tweede maal zijn handtekening gezet waarop dan gewoonlijk direct transport naai Noord-Afrika volgt dan is het tc laat het Die tien dagen, waarin zoonlief gewoon- Apart van karakter - apart van smaak! MIX-BAAI! Door Douwe Egberts samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken. Een zeldzaam geurige, goed brandende tabak! U geniet van de fijne, zachte smaak van baai en het karakteristieke, pittige aroma van mixture. DOUWE EGBERTS Verontwaardigd hoofdartikel in een Zwitsers blad IN EEN hoofdartikel, getiteld „Wat is het woord van Indonesië waard schreef dc Journal de Genéve maandag, dat het eenzijdige besluit van Indonesië om zijn schulden aan Nederland niet langer te erkennen „in de financiële betrekkingen tussen de twee landen zwaar op het vertrouwen zal drukken". Het blad noemt dit het eindresultaat van de reeks mislukkingen, waarop de pogingen om een belangengemeenschap tussen Nederland en zijn voormalige kolonie te sluiten, zijn uitgelopen. ..Het is te vrezen, dat dót besluit na volging zal vinden en het symboliseert de heilloze geest, die zich meester maakt van de betrekk.mgen tussen industriële mogendheden en de landen, die hun hulp nodig blijven hebben, maar geen ver plichtingen ten aanzien van die mogend heden wensen na te komen", aldus het blad. dat dan een overzicht geeft Nederlands-Indonesische van de laatste zes Ji lememt tot afsohaff-.ng van de rondetafel- overeenkomsten. dat ..de betrekkingen tussen de republiek Indonesië en het ko ninkrijk der Nederlanden va gebaseerd zullen zijn op de internationale wetten, zoals dat met gewone betrekkin gen tussen twee soevereine staten het ge val i „Maar van tweeën een: ofwel het pas genomen besluit tot niet-erkenning de schulden is neet m overeenstemming met die tekst, en ab uno disee or (dit éne punt i6 beslissend voor al het andere) wat is dan het woord var inderhandelln- Indonesische parlement voortaan waard? Ofwel Indonesië beschouwt de eenzijdige annulering van een 6ohuld als over Schijn van fatsoen" komstig de nternationaie wetten' In I dat geval moet het er op rekenen. .schijn van fatsoen", zo gaat trouwen te ontmoeten bij de eventuele verstrekkers van kapitaal, tot wie zich zal wenden om zijn economische ontwikkeling te kunnen volbrengen", zo besluit de Journal de Genéve. In de officiële Indonesische toelichting op het besluit om de schulden van de overeenkomsten der Ronde-Tafel-Confe- rentie te schrappen, werd gesproken van een totaal bedrag van f 4081 miljoen. Hiervan zou een bedrag van f 420 mil jot,, verschuldigd aan derde -landen, worden betaald, terwijl het overige zou worden pas op voor Uw haar! Water - in het bijzonder „hard" water - laat altijd een dun laagje kalk achter. Nooit kunt U Uw haar zó goed afdrogen, V of deze kalkneerslag blijft Uw hoofd- huid als een onzichtbaar vlies bedek ken. Dat betekent: verstikking der porièn, een belemmering van de ge zonde stofwisseling, welke een levens belang is voor Uw haar. Pas dus op! Het kan U -Uw haar Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel, i Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol. dat uitsluitend voor Pantène wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Sc Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofd huid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heilzame werking beginnen. Uw hoofdhuid d: Uiks mee - en ho het vol! P ANTEN Eb niet duidelijk, hoe Indonesië aan deze hoge bedragen icwam. aange zien Indonesië slechts voor f 87Ö miljoen vooroorlogse schulden aan Nederland op zich nam en voorts f675 miljoen buiten landse schulden. Het blijkt thans, dat Indonesië hierbij zinspeelt op de in de R.T.C.-overeenkomsten eveneens op zich genomen interne Indonesische schuld ad f2.5 miljard. Dit betrof schulden aan de Javasehe Bank, schatkistpapier, munt biljetten enz. Het komt dus hierop neer. dat Indonesië meent thans een bedrag van enige miljarden van Nederland te vorde ren hebben omdat deze interne schuld in de tijd van oorlog en revolutie is ontstaan. Nederland vraagt opheldering De Nederlandse zaakgelastigde te Dja karta. de heer H. Hagenaar heeft op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken opheldering gevraagd over de be richten, dat Indonesië besloten heeft zijn schulden aan Nederland niet te erkennen overhan- t afdeling, Deze laatste verwees naar de publikatie van de verklaring der Indonesische rege ring in de pers. Gisteren werd bekend ge maakt. dat de Nederlandse regering offi cieel op de hoogte zou worden gesteld. Het communistische blad Hari dringt erop aan. dat alle transfers Nederland zullen worden gestaakt „Rede bleef beneden parlementaire peil" (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer zal binnenkort de twaalf voorstellen tot Grondwetswijzi ging, die in de loop van dit jaar door de Staten-Generaal zijn behandeld, in tweede lezing goedkeuren. Zoals mocht worden verwacht bevat het voorlopig verslag van de Senaat over deze voorstellen geen bezwaren van doorslaggevende aard, al wordt wel hier en daar de vraag gesteld of het wel juist is deze wetsvoorstellen met een demissionair kabinet te behan delen. Een aantal senatoren kritiseert de wijze, waarop de minister van bin nenlandse zaken ad interim vorige maand de grondwetswijzigingen in de Tweede Kamer heeft verdedigd. Huns inziens is de rede. die deze bewindsman heeft gehouden naar aanleiding van de vraag, of het gewenst is. dat de nieuwe leden van belde Kamers gelijktijdig op treden, „wel verre beneden het gebruike lijke parlementaire peil gebleven". De heer Romme had prof. Van Oven ge vraagd of het niet meer aanbeveling verdiende, dat eerst de Tweede Kamo en daarna pas de Eerste Kamer zou wor den uitgebreid. De Tweedp Khmer zo dan al in september 150 leden kunne tellen: de 50 nieuwe leden zouden zich dan op de begrotingsbehandeling kunnen prepareren. Bij gelijktijdige uitbreiding van de Kamers zouden de nieuwe leden van de Tweede Kamer pas in oktobi (dus tijdens de begrotingsbehandeling) fitting kunnen emen De min binnenlandse zaken a i. antwoordde op de vraag van de heer Romme i dan zij het tot driemaal toe dat de regering die vraag ernstig zou gen. Het heeft een aantal senatoren, blijkens het voorlopig verslag, bevreemd, dat de regering haar standpunt ten aan zien van deze kwestie al niet lang gele den zou hebben bepaald en er nu blijk baar voor terugdienst een positief be scheid op de gestelde vraag te geven. Minister Algera opende H2O Inleiding tot grootse Kamper feestweken T>IJ DE OPENING van de mani- festatie H2 O te Kampen heeft minister Algera zich vanmiddag prij zend uitgelaten over de opbloei en de energie van Kampen. „Als Kampen zich opmaakt om voor eer deel van het nieuwe land in het IJssel- meer een centrum van verzorging te zijr op cultureel, maatschappelijk en econo misch gebied, dan hoop ik, daarbij ook denkend aan het nieuwe land, dat Kam pen daarin slaagt." De bewindsman sprak vervolgens ovei de wegverbindingen met de polder Oos telijk Flevoland en verwachtte, dat Lely stad een belangrijk knooppunt zou zijn Na voltooiing van de Markerwaard zal de stad met Amsterdam-noord worden bonden en na de drooglegging van Zuide lijk Flevoland met Amsterdam-; Nederland. Dan zal PANTÈNE Het enige diepwerkende haarpreparaat. -faW«t|er ryQbehoefte bestaan aan een hoofd- WU1UC„ C3ladlvl én uei verkeersweS van Lelystad in oostelijke bS"Tjërdls"'w!i national":*^ der'ol'iT- richtln«- Kampen niet onberoerd ral velden in Noord-Sumatra. laten. Met de totstandkoming hiervan zul- len echter nog jaren gemoeid zijn. Prins Aschwin, de broer van prins De rijksoverheid heeft ten opzichte van Bermhard. is in de interne kliniek van het Kampen wel een taak, maar eigenlijk een stads- en academisch ziekenhuis te bijkomstige. De ontwikkeling moet in Utrecht gedurende enkele dagen ter ob- hoofdzaak worden gedragen door de ac- eervatie opgenomen. De prins woont in e!* van Kamp^r burgerij zelf. De Washington. Toch is het zo VOGELS KUNNEN GEEN VIOLET ZIEN den gezien en bij violet laten de meeste zelf een eenvoudige proefnemen d den onafhankelijk van de lichtintensi- onderzoekingen t dan ii dat oog kleurgevoelig. Dit vermogen om kleuren te zien, komt bij talrijke lagere dieren voor, zoals kreef ten, insecten en inktvissen, maar even eens bij vele gewervelde dieren. In dit opzicht is vooral de honingbij goed onderzocht en we hebben (héél lang geleden) dan ook al eens verteld dat het hijenoog ongevoelig is voor rood licht, maar daarentegen zeer goed ultra- violetlicht kan waarnemen, welke kleur 1 fungeerden, brillen opgezet tend blauw en violet lichi waarby bleek, dat de dieren het 1 lelijk lichthare ils het ware .-an de korte 1 bjj bijen dus :voeligheid bij dieren wil dus zeggen, dat zij dezelfde kleu- als wjj. Integendeel, (Je voor leurenband" kan allerlei met dit violette licht te beschijnen. Wor den door de hele ren graankorrels ge strooid, dan zullen de kippen uitsluitend de korrels pikken die builen de violette lichtkring liggen. Want de graankorrels die door het violette «licht beschenen rnhand bjj die gelang de •tel zyn te veronderstellen, dat in nachtelijke uren jagen, re kleuren zien dan de dagvogels, blijkt in de enkele gevallen die rzncht werden, ook inderdaad het n blauw licht goed onderscheden, zg zien blauwe kleuren zelfs beter wjj. Deze gevoeligheid voor blauw zal wel verband houden met het dat by zwakke avondbelichting n en blauw de helderste kleuren ken hebbei tiviteit manifestatie bewijst, dat die aanwezig is. Dat geeft hoop voor de toekomst, aldus minister Algera. EXAMEN FRANS M.O.-A Gestaagd voor het examen Frans MO-, mej. M. G Perry, Lyoux (Fr); W F der Lek. Wagend rtgeri NOTARIEEL EXAMEN Gestaagd voor tweede gedeelte notarieel examen: Y. O. Donders te Leiden er Knoop te Heusden. CINDS SENATOR Estes Kefauver uit Tennessee besloot, niet langer sfcre- rtaar de kandidatuur van de Demo cratische pairtij bij de komende presidents verkiezingen, rijn de kansen van Ad-lai Stevenson, de vroegere gouverneur van Illinois. sterk gestegen. Uit het feit. dat Kefauver zich ten gunste van Steven- uit de strijd heeft teruggetrokken, wordt opgemaakt, dat de Democratische partij belangrijke concessies aan Kefauver heeft gedaan. Zo bestaat de mogelijkheid, dat het partijbestuur Kefauver heeft toe gezegd, zijn kandidatuur in 1960 te zullen 'i. als Stevenson in november op- door Eisenhower verslagen wordt. Zoals men weet was Kefauver zowel In 1952 als dót jaar het „zwarte schaap" van de Democratische partij. Bij de voorver kiezingen werd deze strijdbare senator uit Tennessee op alle mogelij-ke manieren door de leiders van zijn eigen partij tegengewerkt, omdat hij niet naar hun pijpen wilde dansen. Bij genoemde oplos sing zouden Kefauver en de partijleiding elkaar dus halverwege tegemoet zijn ge komen. Voorts moet naet uitgesloten wor den geacht, dat Kefauver de toezegging heeft gekregen, dat hij als tegenkandidaat >r het vice-presidentschap zal worden Tgedragen. als beloning voor zijn terug treden ten gunste van Stevenson. JNTUSSEN WAS het reeds enige tijd duidelijk, dat Kefauver weinig kans maakte, op de part ij conventie in Chicago kandidaat van de Democratische partij worden uitgeroepen. Na de voorverkie zingen in Oalifomië kon Kefauver nog slechts een rol spelen in er klaar de strijd, die tussen Ste- L'it zicht venson en de gouverneur van de staat New York, Avereól Harriiman. uitgevochten moet worden. Kefauver heeft om welke rede nen dan ook de zijde van Stevenson gekozen en daarmede heeft hij deze in feite verzekerd van de steun van de meer derheid der Democratische partij, voor een hernieuwde poging, het Witte Huis ie bereiken. De uitslag van de voorver kiezingen m de staat Califomië was voor Stevenson, die de officiële steun van de partij geniet, van grote betekenis. Hij kreeg de kiezers op zijn hand in een staat, met een staatkundig typische bevolkings- struetiuur, de op een na grootste staat van de Unde met zowel een zeer groot kiezers corps, als een groot aantal kiesmannen. Hij won bijvail op het platteland en in de grote steden en niet t® vergeten onder de nege rbevolkmg T~\EZE SUCCESSEN hebben de indruk versterkt, dat Stevenson Jel eens da man kan zijn, die eenheid brengt in de thans nog verdeelde Democratische partij: verdeeld tussen de belangen van de ar beiders en die van de boeren en tussen het noorden en het zuiden in verband met de rassenkwestie op de openbare scholen. Harriman is veel minder gematigd dan Stevenson en kan er toe bijdragen, dat de verdeeldheid in de Democratische gele deren nog gTOter wordt. Zelfs wanneer hij de zo belangrijke steun van oud-presL dent Truman krijgt, is het nog zeer de vraag, of hij door de part ij conventie zal worden aangewezen. Mochten Stevensons en Harrimans aanhangers en de groepen, die daar tussen staan, niet tot overeen stemming kunnen komen, dan is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat een outsider met de eer gaat strijken. Intussen heeft Harriman te kennen ge geven, zich nooit te zullen terugtrekken. Verscheidene van Kefauvers afgevaardig den zouden hem hun steun hebben toege zegd. Het kan dus een interessante 6trijd worden. Kanongebulder in gouden garnizoen Staatssecretaris trad op als scherpschutter De staatssecretarts van oorlog, mr. F. Kranenburgis gistermiddag in Ede als kanonnier opgetreden. Toeschouwers, die dachten dat het een onschuldig grapje was, schrokken hevig, toen de staatssecre taris fn de hal van het Marnixcollege een daverende explosie veroorzaakte door de lont bij het zundgat van een nauwelijks twee decimeter lang kanonnetje te hou den. Mr Kranenburg bleek een scherpschut ter te zijn, want onmiddellijk na het afgaan van het schot, zwaaiden de deuren van de aula wijd open. Daarmee was een legertentoonetell-ing geopend, die een beeld geeft van de bewapening van ons vooroorlogee leger en tc-vens van het oorlogstuig, waarmee geallieer den en Duitsers tijdens de tweede wereld oorlog waren uitgerust Dit alles gebeurde ter gelegenheid van het gouden garndzoensfeest van Ede. dat tot en met zaterdag zal duren. Bij de opening hiervan bleek uit diverse toespraken, dat de verhouding tussen de burgerij en het jubilerende gar nizoen niets te wensen laat en zelfs zijn er volgens de staatssecretaris in deze ge meente geen wrijvingspunten over het behoud van natuurschoon Een wens tot blijvende samenwerking 1 onderlinge waardering zoals nu be staat, werd bezegeld met een echt kanonschot, afgevuurd uit een stuk urn veldgeschut. Dit if een tank. De naam is zelfs „Goliath". Tegenwoordig hebben tot! andere voorstellingen van een tank, die Goliath heet, maar vroeger was zo'n voertuigje een wonder van bruutheid. Tijdens de garnizoensfeesten in Ede bewonderden staatssecretaris Kranenburg en brigade-generaal b.d. G. A. Geel (rechts) het vehikeltje, waarmee men vroeger mijnenvelden opruimde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5