Een vreemde ontmoeting in Zaandam Prof. Buma wil verder bouwen aan de Friese wetenschap Hatta dringt aan op achturige werkdag, maar de praktijk... VISSERIJGOLFJES Australische vrouw niet cluur wat kleren betreft NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Artist, sportsman en rekenwonder De zeer begaafde zoon mag van vader nog niet exposeren (Van een speciale verslaggever) STILLE STRAAT in Zaandam. Aan een eenvoudig huis een bordje: R. J. W. Ouwejan. Hier begint ons verhaal over een vreemde ont moeting. Het is moeilijk, in kort bestek te omlijnen, wie en wat de heer Ouwejan precies is. Indien we hem een kalligraaf, tekenaar, rekenwonder of sportsman noemen wel, dan doen we hem in alle gevallen toch enigs zins onrecht. „Het „waarom" zal u bij het verder lezen wel duidelijk wor den. Maarde heer Ouwejan heeft er geen bezwaar tegen, indien we ronduit schrijven, dat zijn 24-jarige zoon Remmet Ouwejan op een bepaald vlak begaafder is dan zijn vaderEn dat is waar we hebben het met eigen ogen geconstateerd, want wanneer men ziet wat deze jonge kunst schilder reeds op zestienjarige leeftijd maakte, is men geneigd te zeggen. „Nee, dat kan onmogelijk En toch: de bekende kunstverzamelaarr,FN n_ Bbrner uit Kopenhagen was zeer gelukkig j E verfpmno bi) eer. dat hij enkele stukken van Remmet kon kopen en tevens zeer ongelukkig, dan hij veel ndet koo kopen Voorts riep een bekend Nederlands criticus bij het aanschouwen van een der jeugdwerken van Remmet uit: „Ik wilde nemin° werkt- waar ht] dat ik zo'n lente kon schilderen!" Nooit van gehoord WAT ZEGT U? Nooit van Remmet Ouwejan gehoord? Neen natuurlijk niet. Want z|jn vader vindt het nog niet gewenst, dat h|j met z|jn werk naar bui ten treedt. „Eerst moet z|jn talent volle dig r|Jp zijn. H|j behoort uitstekend be slagen ten |js te komen!", aldus papa. Maar voordat we nader op de zoon ingaan, dienen we eerst het portret van de vader te tekenen. Het kleine huis daar in Zaandam zit tot aan de dakpannen vol met resultaten van een goed gerichte ver- zameldrift. (Hier géén „verzamelwoede"!) Er is een unieke schriftverzameling en verder vindt men hier een ivoor-collectie, tal van voortbrengselen der Balinese, Chi nese en Perzische kunst, vele schilderijen, etsen, prenten, tekeningen en wat al niet „Mijn vrouw, mijn zoon en ik leven midden in de kunstWe gaan nooit weg, want we hebben het veel te druk." zo vertrouwt de heer Ouwejan ons toe. Deze bezit de akten tekenen en kalli grafie m. o. Zijn oorkonden met minu tieus, middeleeuws aandoend miniatuur- werk, zijn ware juweeltjes van sierlijk heid en verfijnde kleurencombinaties. Zo ontwierp hij o.a. een oorkond? ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Juliana, een dankoorkonde voor de Zweedse regering (uit erkentelijkheid voor haar hulp aan Zeeland), alsmede een document, dat door het Nederland- Amerlka-Instituut aan Truman werd aan geboden. Temidden der kunstschatten wordt hier vaak getoverd met sierlijke krulletters, wegspringende bloemorna menten, bladgoud en nauwkeurige details Waarbij de heer Ouwejan zich vaak laat Inspireren door zijn verzameling half edelstenen en kwartsen, die kunnen fon kelen en fluoresceren vijf reken de en steeds harmonieuze kleurenweelde, ogen uit het hoof'3 het w machines controleert Och. de heer Ouwejan geurt daar niet mee; hij vertelt het zo terloops. In hui selijke kring mag het wol eens opgeval len zijn. dat een bekend rekenwonder, voor de radio-microfoon verschijnend, voor het berekenen van een astronomisch getal precies 59 seconden nodig had en vader slechts 29 toch lijft voor hem de kunst-belangrijker. („Maar ik gaf er geen show mee Daarvan slijten je hersens te veel"). Onze gastheer wenst onze aandacht voor iets anders te vragenZiexeens. hoe prachtig zo'n Japans medicijndoosje is afgewerkt En bekijkt u eens het nobele lijnenspel van dit Balinese houten beeld: De geboorte van de gedachte. En dan deze fraai gedreven bronzen kan uit een Oud-Indisch koningsgraf en dit bor duurwerk uit Oud-Chinese tempels De heer Ouwejan stalt het alles met lief de en tederheid voor ons uit. Want er ligt verband tussen deze zaken en zijn eigen werk Waarbij we ook denken aan de door hem gemaakte fijne zilverstiftteke ningen en de gevoelige penneschetsen van het door hem ontworpen boek „Zaens Skoon". Zoon zonder flodderdas ls een doodgewone sterveling. Dus geen fladderdas. En hij behoort tot die mensen, die week schijnen en toch beminnelijk zijn. maar die vast beraden hun eigen weg gaan. Zijn werk doet soms enigszins aan Raoul Henkes denken en beweegt zich ook In de richting van de helaas overleden Barneveldse meester Dick Ket. Remmet houdt van de symboliek. Indien n hoe hij een paar oude stoffige fli stukjes boomwortel in „gefilterd" kelder- licht plaatste (hij was toen nota bene nog jaar) wrijft men zich de Geen wonder dat een kunst- Na lang verblijf in Alphen 70ALS WIJ ONLANGS reeds berichtten is onze plaatsgenoot, prof. dr. W. J. Buma, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Lette ren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de Friese taal en letteren en in het Gotisch. Prof. Buma, die thans leraar is aan het Chr. lyceum te Alphen en bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, volgt in Groningen prof. dr. J. H. Brouwer op, die is benoemd tot wetenschappelijk directeur van de Fryske Akademy te Leeuwarden. De heer Buma ls op 19 oktober 1910 te van de examencommissie 1 's-Gravenhage geboren. Zijn Jeugdjaren bracht hij door ln Harldngen en Leeuwar den, in welke laaLsle stad hij de chr. h.b.s. doorliep en staatsexamen Latijn en Grieks A deed. Vervolgens studeerde hij aan de universiteit te Groningen Ger maanse taal en letteren en hij was daarna leraar Duits aan de Christelijke lycea te Arnhem (1936—1937), te Harderwijl (1936 1940) en te Alphen aan den Rijn (1937— 1956). Cum laude Nadat de heer Buma in 1949 op het proefschrift „Die Brokmer Rechtshand schriften" cum laude was gepromoveerd volgde hij ln oktober van dat jaar prof dT. G. Gosses op als bijzonder hoogleraar in de Friese taal en letteren aan de Rijks universiteit te Utrecht. Zijn oratie han delde over „Het Godsoordeel in de Oud- Friese literatuur". De nieuwbenoemde professor heeft verscheidene publikaties gedaan, waarvan enkele uitgaven zijn ge subsidieerd door de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek. De belangrijkste geschriften zijn een verhandeling over de „geestelijke lite ratuur in Oud-Friesland" en uitgaven van „Het tweede Rüstrlnger handschrift" en „Oudirlese huwelijkstoespraken", welke laatste pubïikatde dit jaar zal verschijnen Tevens schrijft prof. Buma geregeld bij dragen in „It Beaken". „De nieuwe taal gids". „De vrije Fries". „Museum", „Us Wurk" en ln „Paul und Braunes' Bei- trlige". Tijd De hoogleraar hoopt spdedig vol doende t(jd beschikbaar te krijgen om aan hetgeen reeds In bereikt op het gebied van de Friese wetenschap met de inzet van z(jn gehele persoon krach tig voort te bouwen. Op 1 november eindigt «Un leraarschap aan het Chr. lyceum te Alphen. Wat s|jn functie aan de Utrechtse universiteit betreft moet nog over de opvolging wdrden beslist. Prof. dr Buma heeft hoofdzakelijk we tenschappelijke aspiraties. Hij is lid van verscheidene wetenschappelijke genoot schappen, ïeemt het secretariaat l de onlangs Ingestelde akte Fries M O. (A slotte buiten deze sfeer notabel van de Nederlands Hervormde gemeente. Noodweer veroorzaakt overstromingen Het noodweer, dat gistermiddag om streeks half zes ook de Rijnstreek trof, heeft ook in onze gemeente veel ongerief veroorzaakt. In vergelijking met andei delen van het land. was men er hier tot toe vrij goed afgekomen, hoewel ook hier de veehouders zwaar tegen de wirn ter aanzien, daar de hooioogst onvoldoen- ran slechte kwaliteit is. Zoals het oorstaat zal van inmaak van gra6 weinig komen. Het weer van gisteren, zoals dat enkele uren geduurd heeft, was dan ook een zeer ernstige slag. De laag gelegen landerijen kwam blank te het bouwland, waar het graan begint te rijpen, werd getroffen door de hagel- Maar ook de bewoonde delen kregen op sommige punten veel wateroverlast. De riolen konden het water met verzwelgen, zodat straten blank kwamen te staan: in woningen met lage dorpels stroomde het water onder de deur door. Kelders liepen onder, kortom velen zullen aan die enkele :esde augustus een minder aangename herinnering behouden. Er was ook bedrijfsschade: de tuinde- rijen van de firma Lemkes en eveneens weer van V. d. Meer kwamen gedeelte lijk onder water. In enkele gevallen werd assistentie van de brandweer ingeroepen om het water snel weg te zuigen. Dat men. van de ene plaats naar de andere trekkende, het nodig oordeelde de sirenes te laten loeien, waardoor alles een nog meer luguber karakter kreeg, konden velen met ons maar matig waarderen. Bevestiging en intrede van ds. M. S. Roos Ds M. S. Roos te Zwijndrecht. die het beroep van de Chr. Gereformeerde Kerk alhier heeft aangenomen, zal op woens dag 5 september door ds M Baan uit Dor drecht worden bevestigd. De volgende dag zal de predikant zijn intrede doen. Beide diensten beginnen 's avonds om half acht. kenner voor dit werk reeds duizend gul den bood! Maar het ma- n i e t de deur uit!! En dan dat doek met de avondnevel stemming in een straatje van Mechelen: een omfloerste straatlantaarn, een laat ste lichtschittering in hobbelklinkers, hul zen in verschillende pasteltinten, een stra lenkrans achter het stompe kerksilhouet. Ook hier ziet men weer een hang naa verfijning Remmet heeft voorts enkele paneeltjes beschilderd i de stijl der oude meesters met dezelfde lichtgloed, de zelfde liefde voor het detail en pure kleur Maar goed Remmet komt tijdens ons gesprek met zijn vader de kamer binnen, aan welks wanden ook zijn schilderijer hangen Doch hij praat over reclame- le"iters. Want zolang zijn tijd nog niet if gekomen, moet hij toch iets verdienen. De vader, die zich zeer veel opofferingen getroostte om de zoon wiens talent hij al vroeg vaststelde, een uitstekende oplei ding te geven, acht dit vooralsnog de beste oplossing. Vaak wordt er in dit milieu waar moeder meestal vol begrip aanhoort, gesproken over Rembrandt. Botticelli, Van den Velde enz En dan steekt Remmet zijn mening waarlijk niet onder stoelen of banken! Fenomenaal geheugen S\VERIGENS de soon kan met re- kenen, maar h() heeft wel een bijzon der geheugen Zo heeft hij eens bij wijze van experiment een hele reclameschutting met alle affiches en teksten (hij liep hier wel eens langs) thuis nauwkeurig ge aquarelleerd En er ontbrak niets Met dat al is er bij de familie Ouwejan in Zaandam wel wat te be leven Het gezinshoofd bezit bv nog een verzameling van honderdzestig schilderijen van de Zaan en een ex libris-collectie van dertigduizend stuks, terwijl hij voorts zegt: „Ik kan u best een maand bezig houden, wan neer ik u alles zou laten zien wat ik op schriftgebied heb". Veel is er bij kennissen opgeslagen, daar de ruimte werkelijk veel te ge ring is om het zelf te bergen. En de meest curieuze stukken worden extra goed opgeborgen. Inbrekers komen immers overal voor. (Van onze corr. in Australië, Leo 't Hart) f TIER ZIJN DE FEITELIJKE GEGEVENS omtrent de kleding van de Australl- :he vrouw en het meisje. Zij kopen per jaar gemiddeld een man- telcostuum of een mantel of v|jf japon- ietjes. Z|j bezitten drie tot vier paar ny- lun-kousen en hoogstens één paar van idere samenstelling. Z|j hebben thuis de us tussen twee tot vier hoedjes en kopen gemiddeld per jaar één bij. Er dragen drie vrouwen een nachtja- in tegen één een pyama, welke wijsheid evenals alle voorgaanden ontleen n een rapport der wol-afdeling van het •h landbouw-instltuut in Austra- KATWIJK Loop der bevolking Op 1 augustus bedroeg het aantal in woners der gemeente 26682, tegen 26659 op 1 juli. Door geboorte en vestiging ver meerderde het zielenaantal met resp 64 en 107, terwijl door overlijden en vertrek een vermindering optrad met resp. 5 en 143- KATWIJK AAN ZEE. „Oud Katwijk" trekt veel publiek De tentoonstelling „Oud Katwijk", die woensdag in het gebouw Irene aan de Voorstraat werd geopend, blijkt zich in een verheugende belangstelling, zowel van de zijde der badgasten al6 van de zij de der inwoners, te verheugen. Zo kon reeds zaterdag het duizendste entree biljet worden verkocht, een resultaat dat alle verwachtingen overtrof. Woensdag 8 augustus: hoog water 4.11 en 16.43, laag water 0.08 en 12.31 (spring vloed). HILLEGOM Rond de dahliashow Tijdens de grote dahliatentoonstelling, die van 7 tot en met 9 september in Hil- legom wordt gehouden, zullen in de de- monstratietuin Treslong grote collecties van de nieuwste en beste dahlia's als planten te zien zijn. De tuin. die gratis te bezichtigen is, herbergt nog vele an dere gewassen, zoals gladiolen en be- Conflict met Sukarno verscherpt zich „Indonesië veroorlooft ziek een cultus can zorgeloosheid", aldus heeft de Indo nesische vice-president Hatta. volgens Ass. Press in een persocsprek verklaard „Als wij het land willen opbouwenmoeten wij acht uur per dag werken", zei de hij De werkdag begint thans om half acht en eindigt om twee uur 's middags, doch in werkelijkheid zijn weinig kantoren om negen uur open en de meeste zijn tegen het middaguur leeg Verhoging der produktie is volgens Hat ta het beste middel om de economische crisis te bestrijden en hij wil voor de In dustrie drie ploegen van acht-uren in- Als twee leeuwen vechten, kunnen de schapen beter uit de weg blijven, heeft Hatta eens gezegd, en dit kan men toe passen op zijn driejarig conflict met Sukarno. Men noemt Hatta wel eens een constructief en Sukarno een emotioneei revolutionair. Hatta wenst economische opbouw. Sukarno voortzetting der revo lutie en vernietiging van de laatste sporen van het kolonialisme, waarbij hij zich toe spitst op de annexatie van Nederlands Nieuw-Guinea. Als Sukarno 25 augustus naar de Sowjet- unle vertrekt, zal Hatta het president schap waarnemen. Er is een beweging gaande om Hatta voorzitter van de grond wetgevende vergadering te maken, waar door hij politiek uitgeschakeld zal z|jn en geen anti-Snkarno-partij kan vormen Beide mannen hebben vroeger gestreefd naar de onafhankelijkheid van Indonesië Zij hebben samengewerkt met de Japan ners en op bevel van de Japanners de on afhankelijkheidsverklaring afgekondigd, maar thans gaan hun wegen uiteen. Men vraagt zich af met welke beloften Sukarno uit de Sowjetunie zal terug komen, maar tot nu toe heeft Indonesië geen zijde gesponnen van de overeenkom sten met communistische landen. Het heeft moeten toegeven, dat het vooralsnog op deze overeenkomsten verloren heeft. vraagt men zich af of de Russen en Chinezen de beloften van hulp niet aan politieke voorwaarden zouden verbinden zou na Sukarno's terugkeer de strijd n de twee „leeuwen" kunnen begin- waarbij de vier grote partijen, die geen van alle een volstrekte rrieei derheid behaalden, de schapen zouden zijn. Mont Blanc eist acht slachtoffers Acht bcklimmers van de Mont Blanc z|jn dit weekeinde om het leven gekomen Twee Parijzenaars stortten, aan elkaar vastgebonden, van een helling en vonden de dood. Vlak bij 1 hen vielen ook twee n van een rots op het hoge plateau. Eén overleed, de ander werd zwaar ge- Twee Duitsers kwamen na een val op hetzelfde plateau terecht; zij konden door reddingsploegen niet bereikt worden Met gebroken ledematen en half bevroren oesten zij de gehele nacht hulpeloos ijven liggen. Aan de noodikant van de Bionnassay- top is een Franse bëVggids met een met gezel neergestort. Zij werden niet gevon den, hoewel verscheidene reddingsploegen ?n helikopter de gehele omgeving af zochten. plotseling ingetreden vorst, na een ankelijke dooiperiode. heeft de Mont Blanc buitengewoon gevaarlijk gemaakt. Geen subsidieregeling voor schilderwerk Met het oog op de situatie op de arbeids markt heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten, de komende winter geen subsidie in de kosten van schilderwerk te verlenen. Zoals men weet. gold de laatste jaren een dergelijke „schll- dersregeling" ten einde de spreiding van de schilderwerkzaamheden over het hele jaar te stimuleren. Schatgravers geven het op De gebroeders Spaan uit Kortenhoef hebben het zoeken naar de schat, die volgens een oud document in hun Staten bijbel in een weiland zou zijn begraven, gestaakt. Uit een document van de r.k kerk in Kortenhoef is namelijk gebleken dat de kerk, die in het uit de zeventiende eeuw daterende document werd genoemd, eerst in 1808 werd gebouwd en in 1880 weer is afgebroken. k__ De nieuwe Canadese ambassade de Sophialaan in Den Haag begint vor krijgen. Ofschoon niet in de thans gang bare stijl opgetrokken, past het bouw werk zich bytonder goed aan bij de be bouwing van de omgeving son Plein 1S13. In september hoopt men de waardige aanuiinst in gebruik te kunnen nen LISSE Toerrit Solexclub De Solexolub „De Bloembollenstreek' al zaterdagmiddag om half drie eer oerrit maken naar Bloemendaal en Zand- 'oort. De start heeft plaats op het HBG- plein. De af te leggen afstand bedraagt ongeveer 70 km. '6 Avonds half z hoopt men weer terug te zijn. De foto'6, die tijdens de lustrummaal tijd werden genomen, zijn te bezichtigen bij het Solexstation, waar de heer Jo de Kooker eventuele bestellingen zal noti NOORDWIJK In een rietschelf van de heer Van Rhijn aan de Brongeesterweg brak door het spe len van kinderen met vuur brand uit. De schelf brandde uit, maar de brandweer wist een andere schelf te behouden. Casino een cabaretavond gehouden met het „Cabaret der onbekenden". Het pro- robatiek. zang, mu- erloting. Agenda Woensdag wordt in Noordwijk een con cours van standwerkers gehouden. Don derdag is er fortenbouw op het strand. Spreekbeurten Morgenavond om half acht spreekt ds. C. v. d. Bosch uit Bodegraven voor da plaatselijke afdeling van de Gerefor meerde Bond. Zondagmorgen om tien uur hoopt de heer P. v. d. Wetering uit Den Haag voor te gaan. NOORDW1JKERHOUT Burgerlijke Stand GEBOREN: Johanna Wühelmiina Maria, dr van C. T. M. van Haaster en W. M. Verbeij; Maria Anton ia, dr van G. van der Ploeg en A. van Opzeeland; Maria Kla- zina, dr. van H. A. Looijeetijii en E, van den Burg; Barnardus Petrus' Maria, zn van J. M. Pcnnings en M- P. Koot; Simone Petroncüa, dr. van M. J. Mooijekind en A. M. Mesman. ONDERTROUWD: M. A. van Eeden. i 24 jr en M. G. Nulkes, 20 jr. I GEHUWD: H. van de Wint, 24 jr en W. jWesseling, 20 Jr- OVERLEDEN: H. F. van Hees, 82 jr, [e.v. S. Roodbol; L. Gillesee, 34 jr, e.v. J. M. Remmerswaal. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Ignatius Maria, z. van J. Chr. Hendriks en H. J. van Ruijven; Petronella Johanna Maria, d. van C. J. van dor Hulst en C. J. E. van der Poel; te Den Haag Lykle, z. van M. Schepers en J. F. de Jong. Getrouwd: N. de Water en N. Sollie; P. Dillema te Rotterdam en J. Schipaan- Overleden: I. van Leeuwen, 83 j„ wed. van H. J. van Klaveren; W. van Weer den, 58 j., echtgen. van G. Westerceld. SASSENHEIM Geslaagd Mej. A- W. Walvaart alhier slaagdt Voldoende aanvoer voor de maandag De maandagmarkt hoefde weer niet over aanvoeren te klagen op de eerste dag van de nieuwe week: er verschenen twee trawlers en 25 kotters plus acht loggers. De kwaliteit van de vis liep echter nogal uiteen en daardoor varieerden ook de prijzen sterk Zo leverde bijvoorbeeld Kees Plug met zijn KW 81 een bijzonder mooie kwaliteit Noordschol, die dan ook tegen brandprijzen van de hand ging. De Haarlem was er inmiddels met 280 kisten haring. 490 schelvis, 550 makreel. 150 kool, 170 kabeljauw en gul, 300 kleine kisten haring en 15 stuks stijve kabeljauwen. Het schip was van 25 juli. Voorts was de Elle (van 26 juli) aan de markt met 300 schel vis. 420 makreel, 80 leng en kabeljauw, 200 kool, 25 wijting en 20 varia, alsmede 170 stuks stijve kabeljauwen. De KW 81 had 450 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 40 wijting. 80 makreel en 20 platvis plus 350 stijve, terwijl de KW 76 250 schelvis loste, 30 gul en kabeljauw en 30 makreel. De loggers en kotters voerden aan 7500 kilo tong en 1200 kisten schol plus 30 tarbot en 80 diversen. Dc grens over De regels kabeljauwen gingen naar Bel gië en brachten van de 96 tot de 112 op. terwijl de kleine 38 h f 55 deden er er voor de kisten van 76 tot f 90 kwam Voor de mooie Plug-schol kwam van 6( tot 70 en de tong bleef eveneens ge peperd: 5.80 tot ƒ6 voor de lappen er 4.80 voor de grootmiddeltongen. Klein- middel maakte 4,40 tot 4.10 en tweetjes deden 3,80. terwijl de slips voor 2,70 van de hand gingen. Binnenlandse prijzen De grove gullen deden voor de binnen landse handel van 28 tot 43 naar ge lang van de kwaliteit en de middengul ging voor ƒ20 tot 33. terwijl de torren 18 a 25 golden. Zwarte kool haalde 57 tot 73. grote gul en maat-kool haal den 28 a 20 met 12.50 tot 13 r de kleine gullenmaat. Grote schelvio Mi s 1 rieerde van 18 tot 35 en de middel deed reformeerde Bond. 16 tot 35 terwijl voor de pennen 11 tot 25 kwam en voor de braadjes van 10 tot 20 per kist. De wijting haalde 10 tot 15 en de schol twee deed 31 45 met 33 tot 22 voor de drieën. Kis ten haring 19 tot 25 en kleine kisten van 25 kilo 11 tot 13. terwijl voor de kistjes van 18 kilo van 9.30 tot 10 be- taard is. Lengen haalden 54 tot 69. Ma kreel is gehonoreerd met 13 tot 20 de kist. Bergen en Claesje Vandaag waren de Bergen en de Claesje aan de afslag: de Bergen (van 27 juli) met 900 kisten, waarvan 350 makreel. 350 ha ring en 110 schelvis met piepers. 50 ge stripte wijting, 30 dichte wilting. 10 varia, 350 kleine haring en 270 stuks stijve kabel jauwen. De Claesje vaart thuis met 873 kisten vis (28 juli), waarvan 700 haring, 20 schelvis en piepers, 35 makreel. 70 wij ting, 20 varia en 35 stuks stijve kabeljau- In e uit Binnengekomen: KW 51, 76. 105 26 1( 155. 108. 97. 17. 59. 69, 28, 81 P8 96 'l6: 58. 34. 72. 79. Vertrokken: KW 9. De oudste De oudste schepen zijn nu de Nestoi 25 juli, Abraham, 27 juli. Soerabaya, Dirk Marie, Cornelia Maria, KW 75, 28 juli, Cornelis Vrolijk. 30 juli, Beatrice. 31 juli, Wiron II, Mercator, Deining met Pietertje, 1 aug., Emma Wilmelmina, Onderneming II, Willy, 2 aug.. Klaas Wijker, Shamrock, 3 aug., Tzonne, Amsterdam, Vikingbank en Medan 4 augustus. VALKENBURG Donderdagavond om acht uur spi ds. C. v. d. Bosch uit Bodegraven in De Vries voor de afdeling van de Ge- Maar één hoedje per jaar ïië. Het bureau wilde nu eens precies "ijfers weten, hoe de gemiddelde Australi sche vrouw en het meisje zich kleedt, werd onder zesduizend 1 „quiz houden, welke overigens geen schokkende dingen heeft geopenbaard. Degene die zo'n beetje thuis is in he* Australische 'even. kan in het rapport slechts de be vestiging zien van de algemene indrux omtrent de kleding van de Australische vrouw, zoals hij iedere dag deze zelf kan zien Behalve dan wat betreft de nacht- opon-informatie. Dat de Australische vrouw en het meis je zich goed en smaakvol kleedt, valt edere dag te constateren. Eveneens kan men zien, dat zij in hei algemeen gesproken, zuinig op haar kle ding is Mogelijk ts er enige verwondering over •ie verklaring dat de ongehuwde vrouw '.-.éér geld voor kleding uitgeeft dan zij die haar echtgenoot voor de rekening kan U.ten opdraaien. Het hoedje Helaas bezit ik momenteel nog geen vergelijkingsmateriaal ten opzichte van •nze Nederlandse vrouwen in deze aan gelegenheid. doch ik vermoed dat haar Australische sexegenote het met haar noedjes er kaal afbrengt. Zij hebben zo als gezegd de beschikking over twee tot hoedjes en kopen er per Jaar hoog stens één bij Hierbij moet ik echter ver melden. dat men in Australië niet weet van een voorjaars-, zomer-, najaars- en winterhoedje, om van eventuele tussen- hoedjes niet te gewagen. Men zou hier met één hoedje kunnen volstaan (voor de wintertijd hoogstens r.og een vild- of velourhoed) doch daar mee is het definitief met de hoedjes-aan gelegenheid afgekpen. De Australische vrouw draagt slechts een hoed bij officiële gelegenheden en kerkgang. Mogelijk wekken de nylon-kousen de jaloersheid op bij de Nederlandse man nen zulks met betiekking tot de kosten, doch het klimaat ln Australië leent er zich nu eenmaal voor, dat de vrouwen <?en groot deel van het jaar het zonder die beenbedekking kan stellen, hetgeen een natuurlijke bezuinigingspost betekent. HAZERSWOVDE E.H.B.O. examens In de zaal van „Het Oude Raadhuis" is door de artsen F. de Stoppelaar uit Leidsoher.dam en Zijervëldt uit Leiden examen afgenomen voor het eenheids- diploma E.H.B.O. Het diploma werd be haald door de dames J. Slegtenhorstde Kooter, J. Hofland, T. Menken, G. Noor- dam, C. van Rijn, A. Madera, J. de Groot. R. de Groot, A. Hoogeveen, R. Meijker, G. Harkes-Rademaker, H. Raaphorst Boer, R. van Zuilen en C. Straathof en de heren H. Endeveld, H. Verdegaal, P. de Groot en A. Zandstra. Twee kandidaten werden afgewezen. De vereniging telt momenteel 31 ge diplomeerden. Niet zwemmen In verband met de kinderverlamming ls het verboden in de gemeente Hazerswoude Geslaagd De heer A. J. Huisman heeft in Den Haag bèt vakdiploma meubelstoffeerder behaald. LEIML1DEN Geld weg en terug Een inwoner van Leumuiden, de heer Van D., had maandag een geluk bij een ongeluk. Hij verloor zijn spaarbankboekje, in een bedrag van f 1900 aan bankpa- was opgeborgen. Dit bedrag had hij successievelijk van zijn boekje afgehaald, omdat hem grote transacties wachtten. Waar hij zijn kapitaal had verloren wist hij ndet. Voor alle zekerheid gaf hij van de vermissing kenni6 aan allo politie- bureau's in de omgeving. Nauwelijks waren deze ingelicht en werd door de politiemannen met argusogen uitgezien naar elk voorwerp, dat maar enigszins aan een welgevuld spaarbankboekje deed denken, of de rechtmatige eigenaar kon de verheugende mededeling doen, dat een eerlijke vinder hem het fortuin, dat was „aangewaaid", had terugbezorgd. Om de tennistitel in Seheveningen Voor de nationale tenniskampioen schappen, die volgende week op de M.E.T.S.-banen te Seheveningen worden gehouden, zijn de volgende speelsters en spelers „geplaatst". Dit houdt voor de enkelspelen in (zowel voor de dames als de heren) dat de eerste acht op deze officieuze Nederlandse tennisranglijst voor de eerste ronde zijn vrijgesteld. Heren enkelspel: 1 Van Dalsum, 2 Deh- nert, 3 Van Meegeren, 4 Goris, 5 Kara- moy, 6 Van Gasselt, 7 Van de Weg, 8 Kamer. Dames enkelspel: 1 mevr. J. Roos-van der Wal. 2 mevr P. van der Storm-Herm- sen. 3 mevr. J. Peters-Schmier, 4 mej. J. Wiennlse, 5 mevr. W. Thung-Waldhausen, 6 mevr. T. Rouwenhorst-Tekelenburg. 7 mej. J. MarinkeUe, 8 mej. F. Marinkelle. Heren dubbelspel: 1 Van Dalsum'Deh- nert. 2 Goris Karamoy. 3 Krijt/Van Mee geren, 4 Breukink/Van Gasselt. Dames dubbelspel: 1 mevr. Roos'Storm, mevr. Peters mevr. Scholten. 3 mej. Ferir mej Fikenscher, 4 mevr. Koopmans' mej. Muilemeyster. Gemengd dubbelspel: 1 mevr. Storm/ Dehnert, 2 mevr. Ferir Karamoy. 3 mevr. Peters/Goris, 4 mej Fikenscher/Tönjens. De wedstrijden beginnen maandag 14 augustus. Schermsters naar Engeland De Kon. Nederlandse Amateurs Schermbond heeft twee dames ingeschreven voor de inter- tionale wedstrijden op floret (elek- isch), die op 11 augustus te Londen worden gehouden om de Jubilee Bowl De beide nederlandse deelneemsters zijn mej. J. Sloos en mevr. T. Steensma van der Klauw. Honderd m|jl binnen 4 uur Ray Boo ty (Engeland) is vandaag de eerste renner geworden die de 100 mijl in minder dan vier uur afgelegd heeft. Hij won de af stand in 3:58:28. Waterpolocompetitie De uitslagen van de waterpolowedstrijden voor de zomer competitie van de K N.Z.B. (heren le kl. A) luiden: Robben 1—Dolfijn 1: 8—0; DJK 1Rotterdam 1: 11. Mjjl binnen 4 minuten Derek Ibbot- son, een 23-jarige Brit, heeft gisteren de mijl in een tijd van minder dan vier mi nuten gelopen, nl. in 3.59.4. Het wereldrecord voor de mijl van 3 58 staat op naam van John Landy van Australië. Ibbotson is de negende atleet, die de mijl binnen vier minuten aflegt, sinds de Brit Roger Bannister op 6 mei 1954 deze prestatie voor de eerste maal leverde. Lichte kleding In het rapport le«s ik, dat in Queens land de vrouwen en meisjes lichter kle ding dragen, dan de bewoonsters van Tasmanie of Victoria, waarmee echter niet alles op dit punt vermeld ls. Want in eerstgenoemde, warmste staat ^an Australië, bezitten de vrouwen drie- maal zoveel sportkleding als diie in het koude Tasanamë, welke laatstgenoemden over tweemaal zoveel wollen vesten etc. beschikken, doch over minder handschoe nen, dassen en hoeden. Het rapport vermeldt: „Hoe verder zui delijk je in Australië komt, te lichter de kleding wordt, waarmee wordt aangetoond dat het klimaat het is. hetwelk de vrou welijke garderobe beheerst. Om begrijpelijke redenen is de garde robe van de vrouwen in de „country" minder goed gevuld dan van de grotestad oewoonsters, hetgeen mede het leven „op het land" goedkoper maakt. Een punt ter overweging van de eml- De kosten In de „quiz" werd uitgevonden, dait mannen en vrouwen ln de leeftijd van 25 tot 34 jaar het meeste geld aan hun kleren besteden, waarmee zij vanai hun 15 jarige leeftijd een begin maken. Het laagtepunt in hun kledingbezit be reiken zij op 54 jarige leeftijd. Verder werd vastgesteld dat er slechts weinig verschil bestaat in uitgaven voor kleding L.nder arbeiders en beter gesitueerden. Eerstgenoemden hebben een klerenbezit van rond duizend gulden en de laatstge noemden van een derde méér aan de hand waarvan werd opgemerkt dat de gelijk waardigheid der bevolking in Australië naar de kleren kan worden vastgesteld. Hetgeen m.i. slechts één punt van. ver gelijking raakt, omdat woningen, auto's etc. allerminst daarbij aansluiten! Na al deze feitelijke gegevens, is er re den daaraan nog iets toe te voegen. Want na lezing van het voorgaande, zouden mijn lezers en lezeressen mogelijk een gevoel van onvoldaanheid over zich-1 zelf kunnen krijgen, omdat die Autrald- sche vrouw toch zo erg zuinig aan doet. Maar ondanks de kledingsoberheid waar van bedoeld rapport getuigt, staan de Australische vrouwen en meisjes bij onze immigranten toch al® duur bekend. Ik zag me niet gaarne de taak toegewezen hoeveel een vrouw aan kleedgeld uit mag geven ten einde het predikaat: zuinig, te verdienen, want het geld kan ook op ve lerlei andere manieren worden besteed. Zoals bijvoorbeeld aan „make up"; aan taxi's; in lunohrooms en milkshake bars. Niet spaarzaam De Australische vrouwen geven erg ge makkelijk haar geld uit. Waarmee ik maar zeggen wil, dat niet al te sterke conclu sies uit het rapport getrokken moeten Wanneer men bovendien rekening houdt met het feit, dat in Australië het aantal werkende-gehuwde vrouwen vrij groot is, dan is er ook alle reden zich af te vragen waar dan al het verdiende geld blijft, ook omdat de financiële reserves in de meeste Australische gezinnen varieert van nihil tot weinig en de bank-direoteuren alleen maar de immigranten prijzen vanwege hun spaarzaamheid en accurate betalin- Doch weet ge, in hun woningen treft men niet zo regelmatig een electrische wasmachine; bordenwasser of de duurste ijskast aan als in het Australische gezin. Maar dat is dan weer een heel ander onderwerp betreffende de Australische! vrouwen en meisges, terwijl het nu ging omtrent haar kleding-gewicht. Hetgeen cog niet zo slecht voor haar uitpakte! Hongarije benoemt nieuwe gezant in Den Haag De Hongaarse regering heeft nieuwe di plomatieke vertegenwoordigers in Den Haag, Moskou, Praag en Sofia benoemd. Ambassadeur in Moskou wordt Janos Bol- De zaakgelastigde in Den Haag. de heer S. L. Nagy, zou worden opgevolgd door de heer Joseph Karpati met de rang van ge zant. De Nederlandse regering heeft agré- ment aan deze benoeming verleend. President Syrië blijft De president van Syrië, Koewatly, heeft zijn verzoek om ontslag, dat hij donder-; dag had ingediend, gisteren ingetrokken onder druk van de politieke partijen en Syrische autoriteiten De niet-royeerbare certificaten Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel spreekt de wens uit, dat naamloze vennootschappen, die voor aten zi.in voor haar aandelen i niet-royeerbare certificaten te doen uit en en opneming in de prijscourant ragen, zich met dc vereniging in ver binding zullen stellen alvorens deze plan nen uit te werken. (Onlangs heeft de commissie-Hellema de lichtvaardige uitgifte van dergelijke certificaten afgekeurd en verklaard, dat behoudens enkele uitzonderingen de aan deelhouders medezeggenschap behoren te behhen. Zij heeft zestien voorwaarden voor de uitgifte opgesteld). Syrië en Jordanië vormen eenheid volledige

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4