Gladiolen-wisselbeker gaat Noordwijk weer naar Toch heeft Gemeentewerken veel goeds kunnen presteren Mat maar knap orgelspel in avondmuziek in Pieterskerk Voedsel is schaars in Oost-Duitsland NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 19S6 Het afscheid van ir. Boogerd Ook ir. Driessen, voor-voor ganger, urns op de receptie aanwezig NADAT IR. BOOGERD gistermorgen in de foyer van de stadsgehoorzaal afscheid had genomen van het personeel van Gemeentewerken, volgde 's middags in de Burgerzaal van het stadhifis een officieel afscheid voor het gemeentebestuur, de hoofden van dienst, een aantal collega's van de gepensioneerde directeur en raadsleden. Ook was hier aanwezig de heer Driessen, oud-directeur van Gemeentewerken, die de negentig jaar al is gepasseerd en door de heer Boogerd in zijn danktoespraak als zijn „voor- voorganger" werd aangeduid. De heer F. Verstegen biedt hier namens het instituut van hoofden van dienst de heer Boogerd een geschenk aan. Hij noemde in een toespraak de scheidende ingenieur in gemeentedienst" een uitstekende directeur van gemeentewerken. Foto N. van der Horst De burgemeester, jhr. mr. Van Kin schot, gaf, na te hebben gezegd, dat er op deze middag ongetwijfeld ook wee moedige gevoelens waren, een schets van de levensloop en de werkzaamheden van de heer Boogerd. Toen hij hier kwam, werd hij al meteen geconfon- treerd met zaken van importantie, zo als de uitbreiding van de stad en het plan voor een centrale riolering. Voor de oorlog heeft de dienst zich ook reeds met de spoorwegplannen beziggehouden. Na de oorlog vroegen tal van proble men de aandacht. De stad was op ver schillende punten geschonden en er was grote behoefte aan straten, wonin gen, scholen en recreatiemogelijkheden. De oplossing van het overwegvraagstuk kreeg haar beslag. Vele bruggen volde den niet meer aan de eisen en er moe ten ook nieuwe komen voor het straat- en voor het waterverkeer. De heer Boo gerd heeft ook veel bemoeienis gehad met de gemeentelijke gebouwen. De burgemeester wees er ook op, dat de dienst van gemeentewerken met gebrek aan personeel te kam pen heeft gehad en nog met een te kort zit, waardoor de werkzaamhe den wel eens niet dat tempo konden en kunnen hebben, dat vereist is. Toch heeft de dienst veel goeds kun nen presteren. Hij heeft een onge kende activiteit moeten ontplooien en juist daarom was de burgemees ter de heer Boogerd des te meer dankbaar voor het feit, dat deze zich voor het werk heeft ingezet zoals h\j dat steeds met trouw en toewijding heeft gedaan. publieke belangstelling moet zelfs den gestimuleerd. Maar onder de schouwers bevinden zich wel de spreek woordelijke schoenmakers er :o schijnt de kritiek wel eens mis plaatst te zijn. Als men alles zou weten, de kritiek wellicht gerpatigder. heer Verstegen zei verder, dat de dienst van gemeentewerken onder meer kampen heeft gehad met een tekort personeel en aan materiaal. Wie oog heeft voor de wezenlijke situatie, zal moeten zeggen, dat de heer Boogerd uitstekend directeur is geweest, •k was aanwezig ir. J. de Jong uit Tilburg, die voorzitter is geweest van ie vereniging van directeuren van ge- neentewerken in Nederland, van welke vereniging de heer Boogerd indertijd se- :retaris was. Hij belichtte in zijn toe spraak speciaal-de positie van de- in genieur in gemeentedienst. Deze heefi speciale taak. maar hij vindt in zijn werk ook bijzondere voldoening, omdat hij als directeur van gemeentewerken als burger van zijn stad er meer in meeleeft. heer Boogerd sprak tenslotte een dankwoord. Hij zei daarin, dat de dienst gemeentewerken eigenlijk een ver lengstuk is van het gemeentebestuur. De heer Boogerd sprak zijn bewonde- uit voor het werk van de heer Jongeleen. Hij dankte ook het gemeen tebestuur, de commissie openbare wer en zijn medewerkers voor alle on dervonden steun. De heer Boogerd be trok in zijn toespraak ook zijn vrouw. Bekijks Namens het instituut van hoofden van dienst sprak de heer Verstegen. Het hebben van veel bekijks behoeft niet altijd onaangenaam te zijn, zei hij. De Liederen van Henri Duparc. (K.R.O. 20.40 uur) De Franse componist Henri Duparc (1848—1933) heeft zich eigenlijk alleen een grote naam verworven door zijn liederen, alhoewel hij er toch slechts 13-schreef. Zijn grote zelfkritiek bewaarde hem voor veelschrijverij en bovendien maakte een zenuwziekte in 1885 een einde aan zijn compositorische activiteit. Hij was de eerste waarlijk grote Franse liederencom- ponist. die zich lang verdiepte in het ge dicht alvorens hij ging componeren. Elk detail van de tekst is door Duparc mu zikaal opgevangen. Van de liederen die vanavond door de sopraan Christiana Castelli worden gezongen noemen we allereerst ..La vie antérieure" op tekst van Baudelaire. Het is een herinnering van de dichter aan de pracht wnarvn hij eens leefde: aan de overdekte zuilengan gen. de golven van de oplichtende zee en de kleuren der ondergaande zon. De naakte slaven die hem het hoofd koelden hadden slechts één wens: het smartelijk geheim te doorgronden, dat hem deed wegkwijnen. Het lied is van een mystieke en exotische sfeer. Verder „L'Invitation au voyage", eveneens op tekst van Baude laire. In twee coupletten geeft het lied het verlangen van de dichter weer om op reis te gaan. In het eerste couplet blijft het voorlopig bij een wens: de dichter en zijn geliefde komen niet van hun plaats. Het samen op reis gaan naar het vreemde land (waarmee Nederland be- doeld is) betekent voor de dichter het hoogtepunt van geluk. Het 2e couplet be gint mét een beschrijving van de la len in het vreemde land. Als de schepen op die kanalen de dichter hebben gehaald is de wens werkelijkheid geworden en komt er een majeurstemming in het lied- De quintessence is dan te leven en te sterven in het vreemde land. Vervolgens de klaagzang „Elégie" op tekst van mas Moore. Als bevroren vallen de tr als dauwduppels op het gras boven het hoofd van de overledene. Hoetoe! de dauw in stilte weent doet hij toch het groen boven zijn hoofd schitteren en onze nen, in het geheim vergoten, zullen de herinnering fris en groen in onze harten doen voortleven. burg. secretaris van de Armenraad, archi tecten, de heer J. C. J. Lambermont, voor zitter van de Leidse middenstandscentrale, mr. S. J. Fockema Andreae. secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, de heer P. Wisse, voorzitter van de vereniging van hoofden van openbare scholen, verschei dene leden van de gemeenteraad, de heren H. de Wilde en M. de Jong namens de stichting K. en O., afgevaardigden van de Leidse politie, de oud-commissaris van po litie, de heer R. J. Meijer, de garnizoens commandant, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, de heer W. A. Kosten, onder commandant van de brandweer, de heer Goeverneur van de B.B., een deputatie van de Leidse vereniging van industriëlen, alsmede van de Drie-Octobervereniging, de oud-directeur van de gemeentelijke ,rei- nigings- en ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, ir. F. Schalij, die indertijd nauw met ir. Boogerd heeft samenge werkt in verband met de uitvoering van de spoorwegplannen, ir. J. Thijsse, de op volger van de heer Schalij, aannemers en uitvoerders, de heer Kottelaar, directeur van de rijkswerkplaats aan de Oósterkerk- straat. mr. dr. S. Rozemond, oud-directeur van de dienst van sociale zaken, mr. J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, mr. Gor ter, voorzitter van de Raad van Arbeid, vertegenwoordigers van directies van be drijven in Leiden en omgeving, dr. Simon Thomas, wethouder van Oegstgeest, de heer J. Visser, directeur van de Leidse V.V.V., de heer J. A. Riedel, oud-wethou der van openbare werken te Leiden, de heer G. Steinbach. secretaris van de Leid se Jeugd-Actie, en verder vrienden en be kenden van de heer en mevrouw Boogerd. Mislukken is er niet bij! Telkens weer een handvol treffers mits u fotografeert met de „gemakkelijkste" rolhlm, die foto-amateurs voor teleur stellingen behoedt: Gevapan! Geschikt voor elke camera! rolfilm Telkens weer een hand vol treffers! Door regen slechts weinig mensen bij Annie Blankenstein-Offenberg EVROUW ANNIE BLANKENSTEIN-OFFENBERG heeft maandag avond in de Pieterskerk de avondmuziek gebracht voor een publiek stuurlui, van vijftig mensen. Wonderlijk was dat niet: de regen kletterde om half negen nog rustig door, en na de ervaringen van maandagmiddag brachten weinigen de moed op, zich nog eens verder te laten besproeien. Maar die weinigen hebben hun doorzettingsvermogen beloond gezien. Nu is het ook weer niet zo, dat dit con-tiek zeer aanvaardbare uitbuiting van de eert dadelijfc een hoogtepunt van dit zo-1 mogelijkheden van de tonale muziek, bo- vormen. Wanneer ons i ven dat van de even knappe maar soms het spel van mevrouwnèt banale Koetsier. De echtgenote van de vee woorden te karak- componist speelde hier met veel begrip we niet naar dichter- en toewijding. dadelijk De eindindruk van deze avondmuziek ;was dan ook vrijwel onverdeeld gunstig, op het j Gaarne spreken we de hoop uit, dat ten n Bach, j tijde van de volgende avondmuziek de het programma opende, vrijwel j maand auguani eindelijk zal hebben plaats merken, evenmin als op de gemaakt voor augustus, zodat de gar" M* gevraagd. Blankenstein in t zouden we niet naar lijke taal grijpen. Wél zouden w< zeggen: zeer vakkundig. Technisch valt bij voorbeeld preludium en de fug; Receptie Tijdens de hierna volgende afscheids- ïceptie hebben zeer vele enkele hon derden belangstellenden persoonlijk af scheid van ir. Boogerd genomen. Onder hen waren: de heer J. J. Jurrissen, direc teur van de N.Z.H.V.M., mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer J. Oostveen, voorzitter van de federatie van Leidse woningbouwvereni gingen, alsmede de heren Schoneveld en Van den Bos van het bestuur van deze federatie, tal van afgevaardigden van be sturen van woningbouw- en speeltuinver enigingen, vertegenwoordigers van schillende vakorganisaties, de heer Bicker Caarten namens de vereniging Oud-Lei den, mr. P. E. Briët, raadsman van de gemeente Leiden, de heer H. Hazelhoff. directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Leiden, mr. P. A. van Tooren- Ewout Joppensz in Vorden (Geld.) Van 23 juli tot 4 augustus heeft de Ewout Joppenszgroep uit Leiden in Vor den haar jaarlijkse kamp gehouden. Ook deze maal ging het in combinatie mi „Duinverkenners" uit Wassenaar, thema van dit kamp was ontleend aai bekende boek van Johan Fabricius: scheepsjongens van Bontekoe". De spelen en oefeningen werden dan ook voor het grootste deel uit de stijl van de „Oostinje- vaarders" gehouden. Er werd zelfs een volledige „zeeslag" met kapers geleverd. Zondag was er een druk-bezochte ouder dag. die een regenachtige week inluidde. Zodoende viel een groot gedeelte van het programma letterlijk in het water. Als goede daad hielpen de jongens bij het oog sten op een nabij gelegen koolzaadveld. Dit was voor de meesten bovendien nog een grote attractie. De kampen van Ewout Joppensz en Duinverkenners stonden on der leiding van de hoplieden A. Kalff ei C. R. F. Kalff Staatsexamen gymnasium Voor het staatsexamen gymnasium l zijn geslaagd mejuffrouw J. Lahr en d heer A. A. J. Sinner te Leiden, de heren C. Wolff en A. Evens te Leiderdorp B Silvius en R. Th. M. Lohman te Kat wijk. Voor het B-examen slaagden de heren G Dijkhuis, J. van Steyn en J. H. J Me- lenhorst te Leiden en M. G. J. M. Kort- nnann te Zoeterwoude. TSotarieel examen Onze stadgenoot, de heer Y. O. Don ders. is in Den Haag geslaagd vooi tweede gedeelte van het notarieel In tegenstelling tot de mededeling ii de corso-uitslagen van gisteren verzorgdi de heer J. van Iterson de wagen van di N.V. Motorhuis te Lelden. rop volgende Pastorale van dezelfde componist. De noten zijn er, de registra- vërantwoord,. zelfs de climax.Is niet helemaal afwezig. En toch klinkt het al lemaal wat aan de vlakke kant. Ons ver langen naar een opbouw van deze stuk ken, die boven registratie en tempokeus tgaat, wordt niet bevredigd. Maar we hebben respect voor de vinger- en pe daaltechniek, voor de heldere stemvoe- ing, kortom voor de vakkennis van deze bekwame organlste. In de zes figuraties van Johann Georg Walther, dtie volgden, v ielen de genoem de bezwaren grotendeels weg. Vooral nu de barokke pracht van de gespeelde Pas torale klinken deze stukjes wél erg sim pel. Wie ze speelt vn de oude trant, met matig romantisch register, heeft ze daarmee al alles gegeven wat ze toekomt. méér van probeert te maken, doet de 'muzikale gedachtenwereld van Wal ther geweld aan. Mevrouw Blankenstein heeft er met haar simpele interpretatie onze mening de enig juiste opvatting Twee modernen it meer enthousiasme had zij daaren tegen misschien aan de dag kunnen leg gen voor het preludium en de fuga in De: van Jan Koetsier, bij lange niet het slechtste werk uit het overigens door niet al te hoog gewaardeerde oeuvre deze tijd- en landgenoot. De fuga (naar haar opbouw eigenlijk een fughetta) digt in een climax, die het origineel vonden thema alle e?r aandoet. In deze uitvoering bleek daar niet Niettemin was ook hier het spel, hoewel dof, zeker verantwoord, goed met dit werk kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen. Het besluit van het concert nig opzicht bevredigend. Het werd ge vormd door de intrade, het koraal (koraal)fuga over psalm 33 van Adriaan Blankenstein, een in Leiden niet onbe kend organist, wiens composities buiten stad meer aandacht verdienen dan nu toe aan werd besteed. Persoon lijk stellen wij het van hem gespeeldi werk, met zijn knappe en toch ook artis- door vélen zal Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria. d. van J. Bekooij ei J. Matters: Ineke Philippine Catharina Maria. d. van J. H. Ruitenbeek en H. A. P. van der Geest; Gerrigje, d. van G. Bleijenberg en R. de Roode; Cornells Tjalldng, z. van T. Mantel en W. Benning; Gerardus Hermannus Oscar. z. van G. H. Kuipers en J. de Jong; Johanna, d. I. van der Tuijn en J. van der Ploeg; Jansje, d. van A. Duk en J. van Bogaard; Cornells Wilhelmina Maria van P. A. Lelieveld en M. T. M? Rossum; Ronald Volkert. z. van V. Nieboer en M. Klap; Gerardus Johannes Maria. z. van C. W. Driessen en M. J. A. Helversteijn; Johanna Gezina, d. van A. van der Meij en N. M. Wallenburg; Hen- drina Adnana Ida. d. van F. L. Oosten dorp en W. M. Boom: Petronella, d. J. P. Vos en G. A. van der Vlies; Eleonora Dorothea Maria. d. van L. Smits en T M. van Gennip; Robert Willem, z. vai C. van der Kraan en J. Houwaart; Corne- lis Gijsbertus. z. van C. van der Kraan ei J. Houwaart; Izaac Johannes, z. van J Azier en S. van den Bos; Johan Teunis Jan, b. van P. J. van Ewijk en G. E. G. Molhoek; Maria. d. van J. Kershof en M. Flanderhijn; Gijsbert. z. van G. Biesbroek en H. W. M. Stikkelorum. GEHUWD: P. B. Visser en S. Slootweg; C. Ravesteijn en J. C. Willebrand. OVERLEDEN: C. J. Boere. vrouw. 79 j.; E. Knijff. huivr. van F. Pison. 62 j.; J. Leemans, wed. van A. van der Zeeuw, 89 j. AGENDA VOOR LEIDEN Synagoge ongedempte Levendaal, 8 uur excursie vereniging „Oud-Leiden" (heren moeten voorzien zijn van hoofddeksel), Woensdag Pieterskerk. 7.30 uur: Avondstilte (tot 8 uur) Langegracht, 8 uur: Openluchtsamen komst (uitgaande van verschillende ker ken). Apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door: apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammenschans- weg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8half 10): „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 8—10 uur): Ars Aemula Naturae (tot met 18 augustus). Overlast door regenval De geweldige stortbui, die zich gister middag boven een deel van ons land ont lastte. heeft ook in Leiden de nodige moeilijkheden veroorzaakt. De brandweer moest dan ook talrijke malen uitrukken om behulpzaam te zijn bij het wegpom pen van water uit ondergelopen huizen, kelders en straten. Onder het viaduct bij het station stond het hemelwater bijvoor beeld wel dertig centimeter hoog, waar door de trams in de richting Noordwijk Katwijk aanvankelijk vertraging onder vonden en bij de Langebrug kon het wa- :r ook al niet worden verwerkt. De G.G.D. moest eveneens enkele me len hulp verlenen. In het Plantsoen was 1 vrouw overspannen geraakt, omdat water in haar huis steeds hoger steeg op de Oude Singel brak een 22-jarige Amerikaanse student zijn linkerelleboog, hij haastig om niet al te nat te worden de straat overstak en zo in aanraking kwam met een passerende per sonenauto. De jongeman is naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht Leids kantongerecht Veroordeling maakte weinig indruk Voor het Leids kantongerecht moest gisteren een chauffeur uit Leiden ver schijnen, die rustig was blijven doorrij den, hoewel hij geen rijbewijs had en hiervoor al eens eerder was veroordeeld. ambtenaar vond, dat die vroegere ver oordeling blijkbaar weinig indruk heeft gemaakt. Hij eiste ƒ50 boete. De kanton rechter maakte er ƒ40 van, met terug- van de in beslag genomen auto. Hij verbond hieraan de waarschuwing, dat volgende maal de auto niet meer zal •den teruggegeven. Geen boter en bedorven vis (Speciale correspondentie.) ERLIJN. Kenmerkend voor de plan-economie in de Sowjetzone is, 1 dat zij nog nooit uit de moeilijkheden en schaarste is gekomen. Niets bleek in staat, de regelmatig terugkerende crisis in de voedselvoorziening te overwinnen of te vermijden. Met welhaast automatische stiptheid tre den de crises op tijdens de voorjaars- en zomermaanden. Er zijn geen re serves om een overgang naar de nieuwe oogst te waarborgen. Wanneer de oogst tengevolge van ongunstige weersomstandigheden, onjuiste „planning", politieke druk op de boeren, het falen van landbouw- en staatsbureaucratie bijzonder slecht is, heerst ogenblikkelijk nood. goed® BE Over enkele weken zal de voedsel schaarste die in de Sowjetzone var Duitsland thans al bestaat, in haar ge hele omvang blijken. De vetvoorzienini Is volkomen ontredderd. In de staatswin kels (H.O.) Is vrijwel seen boter te krij gen. Af en toe wordt plotseling een hoe veelheid geleverd. Dan staan de mer 's morgens al vroeg In de ril en de bi is direct uitverkocht. Boter is nog steeds „op de bon", een normale verbruikei krijgt driehonderd gram per persoon pei maand, zodat de staatswinkels moeten bij springen. Deze kannen dit echter a maanden niet meer. Bovendien kost eer kilo boter in deze staatswinkels twintig Oostmark, een prijs, die voor de gi meerderheid van de bevolking niet te talen is. Geen aardappelen De toestand op de aardappe-lmarkt is nog moeilijker. Het heeft al enorme moei te gekost dit voorjaar de benodagde poot- aardappelen bij elkaar te krijgen. Con sumptieaardappelen zijn haast nergens meer te koop. zodat de bevolking door meelprod-ukten (ook al schaans) zoal6 ma caroni, gries, gort en meel, aardappelen moet vervangen- Met de visvoorziening is het niet be ter gesteld. In de kustgebieden langs de Oostzee, in plaatsen zoals Rostock. Strateund en Wismar is vis niet alleen schaars, maar ztl wordt ook vaak door de bevolking geweigerd, omdat zij niet vers meer is. Dat komt. doordat van het n in de haven tot de verkoop in de winkels het bureaucratische distributie apparaat zoveel tijd nodig heeft, dat dan tengevolge van gebrek aan ijs en koelinstallaties de vis begint te stinken. De belangrijkste kenmerken van de lisis in de voedselvoorziening werden behandeld in een rapport van de voor zitster van de distrdetraad van Rostock, Anne Kl-einke. Fraiu Kleinke verklaart: „In het tweede en derde kwartaal zal sprake zijn van een reeks moeilijk heden in de voorziening van onze be volking en we! bij vet, vlees, aardappe- en en jam. Wij kunnen dit feit niet verheimelijken, maar wij moeten hier- openlrijk met de bevolking epre- Net als vroeger Frau Kleinke en met haar de partij- staatsfunctionarlssen maken zich terecht ernstige zorgen over hetgeen nensen in de Sowjetzone dan wél in de restaurants zou kunnen worden aangeboden. Frau Kleinke stelt De wekelijkse keuring in Haarlem Konijnenburg en Mark boekte met Flower Song groot succes Terwijl in het volgerookte restaurant van het Krélagehuis de gladiolen- liefhebbers en d$ belangstellenden maandagmiddag om half één zo onge veer op springen stonden van ongeduld; terwijl de keuringscommissie zo juist de beste rode, de beste witte, de beste oranje, de beste gele, de beste purperen en de beste rose gladiool had uitgezocht, zette men de dertien favorieten voor de wisselbeker en de titel „de beste gladiool van het jaar" opnieuw op een rijtje en sloeg men nogmaals aan het keuren. Het duurde een kwartier of daaromtrent. Toen had men, naarstig punten tellend, als was het de rekenkamer, uitgekiend, dat de gele Flower Song het hoogste aantal punten had verzameld en mocht de firma Konijnenburg Mark in de telefoon klimmen om het restant van de firma thuis op de hoogte te stellen van het feit, dat de wisselbeker van de Ned. Gladiolenvereniging een jaar op het kantoor te Noordwijk te kijk en te praal zal staan. De strijd zit er dus weer op. maar toch was het in de keuringszaal niet zo adem benemend vol als anders het geval was. Toen liep men, bij wijze van spreken, tot op borsthoogte door de favorieten, nu hadden de storm en het stuifzand wel een woordje meegesproken. Men mag zich nog verbazen, dat de gladiolenspecialisten kans hebben gezien na het noodweer, waarin vele gladiolen tegen de grond sloe gen, nog zulke kwaliteit te exposeren. Het was wel opmerkelijk dat men in het ro genre, waar men enkele jaren geleden o zo te zeggen de benen over brak, n slechts drie kanshebbers tentoonsteldi Sonja, Lovely Melody en Dr. Albert Ver- weij, welke laatste men eigenlijk n eens onder de rose kan rangschikken. Voor het diploma van de beste gele gla diool had men twëe kanspaarden ingezet: Bonanza en Flower Song, terwijl bij de oranje variëteiten helemaal geen gedrang heerste. Daar prijkte alleen de bekende primulinus Troef. Bij de gevlekte meer concurrentie. Daar stonden Devo tion. Ares. Ballerina. Pittoresque. Majoli Lustige Witwe en Silcherlied bij de smoky slechts één: Africa; bij de lila waren het Pandion. Presto en Lavender Giant; bij de zalmkleurige Gloriana en Victory Day; bij de donkerrode.geen enkele varië teit. Bij de roomkleurige slechts één: Green land; bij de witte La Paloma Bianca, Al bion. Antarctic en Wembley; bij de blau we Venus. Paramount, Gustav Mahler. La Grande Bleu. Night Song en Blue Con queror en bij de purperen Mabel Violet. John Masefield en Lincoln Day. Voor het diploma voor de beste rode variëteit van 1956 zagen we Life Flame. Scarlet Leader, Red Fascination en Fire King en bij de oranjerode Poppy Day en Valencia. De beste Als beste rode werd verkoren Red Fas- lination van P. Visser. St. Pancras. als beste oranjerode Poppy Day van P. Vis- St. Pancras, als beste zalmkleurige Gloriana van H. J. Salman Zn.. Noord wijk. als beste rose Lovely Melody van K. Kooy, St Pancras. als beste oranje Troef van Bijvoet Co.. Overveen. als beste gele Flower Song van Konijnenburg Mark. Noordwijk. als beste roomkleu rige Greenland van Konijnenburg Mark. Noordwijk. als beste gevlekte Bal lerina en als beste witte Antarctic van dezelfde firma, als beste blauwe Para mount van P. Visser. St. Pancras. als beste donkerblauwe Blue Conqueror van H. J. Salman Zn.. Noordwijk. als beste purperen Mabel Violet van dezelfde firma, als beste lila Pandion. ook van de fa. Sal man en als beste smoky Africa van Ko- .nijnenburg Mark. Toen men dat achter de rug had. werden deze veertien nogmaals beoordeeld kwam Flower Song met 103% punt aar top en legde daarmee beslag op de wis selbeker. Op de tweede plaats in de strijd om de wisselbeker volgde Pandion n 101% punt, op de derde Antarctic met punten en op de vierde Lovely Melody met 98% punt. Voor het overige waren er nog heel wat nieuwe gladiolen, die we nu terloops zul len aanstippen in de hoop, dat we ze de volgende week nog eens kunnen bekijken. A. J Preijde, Breezand. bracht twee prima rose variëteiten, opvallend door de me staart, en van C. S. van Dobben de Bruin jr., Noordwijk. vonden we Sand- mans Bell. fris roserood met groot wit merk. opvallend. Een groep met bijzon dere gladiolen was er van P. Visser. St Pancras. Excellent was de rode Ardent, die o.i nog beter van bouw en nog feller kleur is dan Red Fascination; zeer apart was Feast, karmozijnkleurig met grijsachtig merk, en naast de typisch ge- nte Pegasus stond een nieuwe primuli- us onder de naam Apex, die wel een lisje van Atom schijnt. Tot de uitblinkers behoorden verder de blauwe Early Mist de apart blauwe Gal- Lady en de witte Virgo. Gebrs. Vink, Noordwijk. etaleerden nogmaals Dr. Al- bert Verweij, terwijl H. Tlbie, Tuitjen- horn, een nieuwe zaailing onder de naam Tibet naar voren bracht. Een kloeke gla diool, héél lichtrose met opvallend rood merkje. Van H. J. Salman Zn., Noord wijk, noteerden we de forse rose Tanta lus, de lila Mary Ann, een gladiool met een zware tak, de wat flauw getinte Pastel Beauty, de witte Cremona en tot slot de zalmkleurige reus Gloriana. K. Kooy, St. Pancras. liet de rose-achtlge Bridesmaid zien. Bijvoet Co., Overveen, de oranje Troef en van Konijnenburg Mark, Noordwijk, was er. zoals gebruikelijk, een uitvoerige groep. Wij noteerden hiervan de fris gekleurde Topolino, heldergeel met rood merk, de briljant getinte Tann- hauser, helder-oranjerood met wit merk, de schitterend rode Nirwana met een grote tak, de oranje Niels Gade, de rose Sheila en de witte, roodgevlekte d'Artagnan. Dahlia En dan was de eerste dahlia er ook weer: een fris oranje s.c. van P. Kleef, Haarlem, die een beste vorm had en ge dragen werd door sterke stengels. Ant. Ruyter, Venhuizen, bracht beste takken van de bekende liatris callulepis, terwijl Van Tubergen, Haarlem, de prachtige belegde broodje®, viegehakt en groen-teneohotels, zoaJs wij deze vroeger (dat wil zeggen ten tijde van de Hitier- oorlog en de jaren direct na de oorlog!) gewend waren. De partij houdt zich nn bezig met de vraag hoe men een goede visworst kan vervaardigen en de recepten voor jam e.d. kan wijzigen. Er bestaat klaarblijkelijk al een paniekstemming, want Frau Kleinke zei: ..Wat ik zei. heeft niet de bedoeling paniek te verwekken, maar een bewijs van de ernst van de toestand, waartegenover wij staan". Zij verzoekt afgevaardigden en medewerkers van alle overheidsorga nen deze vraagstukken ernstig te „bestu deren" De mededelingen van deze functiona ris in Rostock betreffen niet alleen een plaatselijke toestand of de toestand in de kustgebieden van de Oostzee, waar bij men gelieve te bedenken, dat dit ge bied een typisch agrarisch overschot- gebied i6, zij mogen typisch worden ge noemd voor alle overige districten van de „Duitse democratische republiek". Kinderverlamming Uit de Staatscourant van gisteren blijkt, dat over de week van 22 tot en met 28 juli j.l. uit Alphen aan den Rijn. Hazerswoude en Noordwijkerhout tel kens één geval en uit Katwijk vier ge vallen van kinderverlamming zijn aan gegeven. F aillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken; A. LIeveret, h/o We<L J. Lleverst Goederenvervoer, Decnsestraat l&a, R'dam. cur jhr. mr. H. P v. Beresteyn; A G. Boekerteijn. groentehandel. Vlaard-.ngerdijk Zand-, Grind-, Puil Bochove; Fa. Ripperdastraat handel Noord-Nederland. 23. W&nsum, cur. mr. A. H. Smit. Gronin gen: J. G. Telkamp en eöhtg. J. M, C i Heijden, Marktveld 16, suikerwerken. M< Laan, veehandel, Grintweg 40, ur mr. W. J Meulen-kamp. Leeu- iburg. fabr. choc, en 24, Breda, 3. J. Reijnders. verzekeriinigslnsp.. Steyrrl-aan -1, Breda. cur. mr. L. J. M. v. d. Brink; G. J. Wit, exploi tant reclamebureau. Frobetstr. Hl*). Breda, cur. mr. J. A. J. v. d. Biesen; C. W. M. Cornellssen. huisschilder. Koestraat 101, Til burg, cur. mr. J. F. H. v. d. Heuvel; J. C. M. Gelten. landbouwer. Westenhoek C 83. Dmteloord. cur. mr. W. J. A. Braat, Roosen daal; P. D Dekker, autohandel, Steinstraat 40. Klundert. cur. mr. J. C v. Hasselt. Bergen op Zoom; H. F. Meeuwfe. Amstel- veenseiveg 39. A'dam. M. Weverling. A. Cuypstraat 142 nx, veren. fa. Noorwie. W. de Zwijgerlaan 333. cur. mej. mr. M. R. v. Opgeheven: A. F. Verwolf, koopman, Utrecht; N.V. Deroca. HJ. Ambacht. Vernietigd: J. en C. G. v. Doorn, Bun-nok, Th. C. M. Camp- Geëlndigd: M. v. Dijk. Hotel Zeelandla. Apeldoorn: H Speelman, assuradeur. Gieten; S. v. d. Veen, koopman, Vries. Wereldbank. In boekjaar per 30/6 netto-winst 29.2 (v. j. 24.7) min., inkom sten $63.9 mln„ uitgaven $34.7 min., com missie ad 14.7 min. verstrekt speciale reserve tot $77 min.; aan 20 landen 26 leningen verstrekt ad 396.1 min., totaal verstrekte leningen $2720 min.; 3 obliga tieleningen ad $22 min. uitgegeven, w.v. 1 in Nederland; totaal obligaties 850 min., aangesloten landen 58, met $9050 min. kapitaal. Elfduizend naar bloemen De tentoonstelling Bloemsienkunert. die vorige week in het stadhuis te Leiden is gehouden, is door elfduizend belangstel lenden bezocht. oranje Crocusmla tentoonstelde. Een ge- wasje, kennelijk nauw verwant aan Mont- bretia, met een schitterende oranje kleur en de bloempjes dichter op elkaar geplant dan Montbretia. De stengel buigt elegant over. Een gracieus snijbloemetje, wan neer de houdbaarheid op het water vol doende is. Extra beste lilium specison rubrum werd weer door Joh. W. Tijms, Assendelft, naar voren gebracht en H. de Leeuw, Sassenheim. besloot deze keuring met het bekende Kaapse bolgewas Acidanthera thyrsoides. De Leidse brandweer kwam gisteren handen tekort om de kelders, die onder water waren gelopen, weer watervrij te krijgen. In de kelder van het R.K. wees- en oude liedenhuis aan de Jacobsgracht wachtte de brandweer een verrassing. Daar waren namelijk grote hoeveelheden wasmiddelen in poedervorm opgeslagen. Het binnenstromende regen water werd daardoor al spoedig een prachtig wit sop. De „waspomp" ofwel de motorspuit kwam in werking en in een minimum van tijd was de Jacobsgracht over tientallen vierkante meters bedekt met een decimeter hoge schuimlaag. De buurt heeft dus een ongevraagde schoonmaakbeurt gehad. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3