Corsostoet was twee kilometer lang Bloemen hunAvt LtliiS<Jiih, LOIjKAJNT 3 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Zestien prachtige praalwagens „Ik hen blijdat het rijdt zei ontwerper Kiersch HAD HET SCHONER GEKUND voor het bloemencorso? Vrijdag buien om kribbig van te worden. En gisteren alweer regen en onweer. En daar tussenin een zaterdag als een edelsteen. De ruiten in het dak van Rijnsburgs Flora-hallen schitterden zaterdagmorgen in de zonnegloed. In het kantoor van directeur drs. Hogewoning steeg met de barometer de stemming. „We hadden het niet beter kunnen wensen, mensen", zei de directeur. De hemel leek afgepoetst door de waterdampdotten, die er voor langs zeilden. Als een wolkencorso, dat zou meetrekken met het corso, dat diep daaronder tegen half twee de hoge haldeuren kwam uitrijden. Zestien praalwagens en achtentwintig luxe wagens. Een rijdende expositie van bloemsierkunst. Bijna even mooi als de stille tentoonstelling in de Burger zaal van het Leids Stadhuis. De ereprijs en eerste prijs in de groep praalwagens kwekers werd gewonnen door „Vlinder spel", een fantastisch arrange ment van Van der Berg Smit uit Noordwijkerhout voor de gezamenlijke kwekers van Noordwijkerhout en Voorhout. De levende „vlinder" heet Bet- sie van Noort. COMMISSARIS DER KONINGIN VOND CORSO PRACHTIG Hij zal binnenkort een werkbezoek aan het bloemendorp Rijnsburg brengen (Van verslaggevers) feit. dat burgemeester Höweler dit j zal aftreden, waarschijnlijk op 1 decem ber." De commissaris pufte een rook wolkje uit zijn sigaar en ging toen het onderhoud was afgelopen naar binnen on zich weer bij het theedrinkende gezel schap te voegen. "COMMISSARIS DER KONINGIN mrJ. Klaasesz was waarschijnlijk wel de meest aanzienlijke van alle corsokijkers. Hij stond heel onopval lend met burgemeester mr. P. N. Höweler, de wethouders T. Kralt en D C. van der Vijverde waarnemend wethouder K. Zandbergen en de kassier van de boerenleenbank, de heer S. Kralt, achter het muurtje van de boe renleenbank aan de Brouwerstraat in Rijnsburg. De commissaris keek ge ïnteresseerd naar de praalwagens en koutte ondertussen met de burge meester en de andere heren. Burgemeester Höweler was kennelijk in zijn schik met de belangstelling de hoge gast voor het Rijnsburgse c Hij riep naar Piet Zandbergen, die Lida Leeuwenburg het bruidspaar de dag vormde op de praalwagen va gezamenlijke kwekers van Rijnsburg: „Zeg jongen, zul je even je hoed afne- De commissaris van de Koningin hier." Mr. Klaasesz glimlachte. Hij groette vriendelijk, toen Piet gi zijn hoed afnam en Lida neeg. Hij bleef in het heerlijke zonnetje staan kijken tot de laatste wagen van het corso de hoek omgegaan. Toen ging hij met di burgemeester naar binnen om in he kantoor van de bank een kop thee t< drinken. Even later kwam hü. aan een vers opgestoken sigaar trekkend, in de hal om ons te vertellen hoe hü het corso had gevonden. „Ik vond het buiten gewoon mooi" en h(j hoefde niet eerst aan zijn sigaar te trekken, toen hü dat zei. ..Dit is het eerste corso, dat lk in mün huidige functie heb ge zien. Ik vond het werkelük buiten- „U hebt zeker op deze prachtige dag geen problemen als b.v. de Rijnsburgsi woningnood besproken?" „Nee." zei d< commissaris, „dat niet. Dat komt nog wel. als ik binnenkort een werkbezoek Rijnsburg kom brengen. Dan zulle de plaatselijke vraagstukken eens dig bekijken, ook al in verband mi De chauffeurs kregen een laatste v schuwing van adjudant Pot van de keersgroep Leiden der rijkspolitie. „Vijf entwintig meter afstand bewaren. Anders wordt de stoet te lang. „Mijnheer Kiersch zat met zijn vrouw op een tuinhekje. De hele stoet kwam langs. „Blij, dat het rijdt", zei mijnheer Kiersch. „Straks ever in Leiden kijken, hoe druk het daar ii en dan gaan wij naar huis. naar Amster dam. Slapen." ,,'t Wordt tijd", lachte me vrouw Kiersch. „ik ben vannacht niet naar bed geweest". Ze keek naar Cor der Berg Smit uit Noordwijkerhout. Cor bevochtigde met een pulversator de bloemen op de wagens, die hem voorbij reden. „De zon is nogal fel", zei hij. Rozen en dahlia's kunnen wat water best ge bruiken. Hij spoot verder. Maar hij spoot ook naar één van de praalwagenmeisj „Schei uit, Cor" riep ze. Maar ze lachte tegelijk. Die gekke Cor ook. Mevr. Kiersch keek ernaar door haar zonnebril. Toen stond ze op. „Ga je mee?" zei ze tegen haar man. Het laatst schommelden de twee bezemwagens de straat op. Twee trekkers, die vlug even met bloemen ren versierd en die als reservetrekkers moesten dienen. Lola 'De kop van het corso met de comitéwa gen was al lang niet meer te zien. Twee kilometer 1-ang was de stoet. Een paar honderd meter vooruit reed de geluids wagen. Er werd een plaatje gedraaid. „When Lola is dancing in the market place". Als Lola op de markt danst. Die Lola. Maar dan kwam Nico Hemmes van het kantoor van Flora weer voor de mi cro. „Over enkele ogenblikken is het cor so hier, dames en heren". Er zijn wagens bij van meer dan 4,5 meter breed. Meine Damen und Herren! Mesdames et messi eurs! Bleiben Sie bitte beiseite". Gek, maar heeft Nico één keer „La- dies and gentlemen" gezegd? Er waren toch genoeg Engelsen. Op de leuning van de Rünsburgerbrug bü de Stati onsweg in Leiden stond Ken Fennel! uit Londen. Met z\jn verlegen meisje Shirley Kitts. Ze waren uit Katwijk aan zee gekomen met de tram. „Ik vind het corso erg artistiek", zei Ken. „Wonderful", zei Shirley. Toen het corso kwam, zei Nico Hemmes met zün geweldige microstem „Meine Da- men und Herren" en „Mesdames et messieurs". Ken en Shirley verstonden er niets van. Maar we waren nog niet met 't corso in Leiden. De wagens reden nog in Rijns burg. Door de Burg. Meytooomstraat en de Kanaalstraat en de Brouwerstraat, waar achter het muurtje van de boeren- .eenbank in het zonnetje stonden burge meester Höweler met zijn hoge gast, de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, de wethouders Kralt en Van der Vijver, waarnemend webhouder K. Zand bergen en de kassier van de boerenleen bank, de heer S. Kralt. De wethouders Kralt en Van der Vijver, die daar de stoet hadden afgewacht, stapten snel in hun auto's om mee te rijden naar Leiden. Mevrouw van der Vijver ruimde de lin kerplaats op de achterbank voor haar man in. Mr. Klaasesz boog hoofs. Bur gemeester Höweler bleef zijn gast gezel schap houden. Een uur later zat hij op het bordes voor het Leidse stadhuis naast burgemeester Van Kinschot te wuiven, toen de auto van de heer Kralt daar voorbijreed. De commissaris was inmid dels vertrokken. Foto's van het Corso N. van der Horst Corsoprijzen Flamingo Wagen na wagen reed het dorp uit. Mo toragenten maakten ruim baan. Op praal wagen „Flora" glimlachte Jannie van der Gugten, vertegenwoordigster van de per soneelsvereniging van veiling Flora, vriendelijk naar het publiek. Vandaag zit ze weer in het naargeestig kantoor van Flora. Zaterdag reed ze als een ko ningin in een staatsierijtuig vol vorste lijke gladiolen. Tienduizenden mensen ke ken naar haar. En ze glimlachte maar. In Rijnsburg glimlachte ze. En in Leiden speelde nog steeds een lach om haar mondhoeken. Als ze er later aan denkt ladht ze vast weer. De Coöperatieve boerenleen banken van Rijnsburg en Lei den wonnen met de door Van der Berg Smit te Noordwijker hout gearrangeerde praalwagen ,JIollands Glorie" de tweede prijs in de groep praalwagens bedrijven en de ereprijs voor de meest originele wagen van het corso. De „bemanning" werd gevormd door Bep Sehoneveld en Jan van Nieuwkoop van Rijnsburgse kantoor. C.H. LENS Co Achter „Flora" kwam de praalwa gen van de Ocgstgeester kwekers „Tuinfantasie" met zelfs een echt vü- vertje. Maar de Flamingo stond stok- styf. Die was opgezet. Dat zag je zo. Even fantastisch als „Tuinfantasie" was „Heksendans" van de buurtver eniging „Smidstraat", waarop de hek sen een pot vol kroten boven het „vuur" van rode gladiolen' hadden hangen. De Rijnsburgse snijbloemengrossiers e -expediteurs hadden met „Bloemen bren gen vreugde" een eerste'prijs gewonnen. Arrangeur Albert Ri-el had met deze praalwagen meer succes dan met de praal wagen, die hü voor bloemenexporteur Nic den Heüer maakte. „Keramiek". Voor „Keramiek" gaf de jury een derde prüs. Daarmee waren wij het niet eens. Vele toeschouwers evenmin. Maar één jury lid moet meer verstand hebben v bloemsierkunst dan tien toeschouwers. De praalwagen met de ereprijs en eerste prü« reed voorbü, „Rembrandt van Rijn", Daar de prijzenlüst zaterdag publiceerden, niet volledig as, volgt hier nog eens de gehele uit slag van het beoordelingswerk der Praalwagens kwekers: Ereprijs e ste prijs „Vlinderspel", praalwagen gezamenlijke kwekers van Noordwijker hout en Voorhout. Arrangement Van der Berg-Smit, Noordwijkerhout. Ie prijs „Tuinfantasie", praalwagen van de geza menlijke kwekers van Oegstgeest en om geving. Arrangement: C. Kriest, Leiden. 2de prijs „Kleurenharmonie", praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Noord- wijk. Arrangement: J. Christiaansi Noordwijk. 3de prijs „Bruidspaar van d dag", praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg. Arrangement: A. Paauw, Rijnsburg. 4de prijs „Oosterse Gondel", praalwagen van de gezamen lijke kwekers van Valkenburg en Kat wijk. Arrangement: L. Parlevliet, Kat- Personenwagens zonder reclame: Ere prijs en eerste prijs: Albert Paauw, Rijns- burg. Eigen arrangement. 1ste prijs J, Zwaan Oegsteest, Arrang, L. Parlevliet, Katwijk. 2de prijs W. van Egmond, Rjjns- burg. Arrang. C. de Koning, Rijnsburg. 3de prijs H. P. den Haan. bloemenexpor teur. Rijnsburg Arrang Van Driel, Apel doorn. 4de prijs C. D. van der Vijver, Rijnsburg. Arrang. C. de Koning, Rijns burg. Praalwagens bedreven: Ereprijs en :rste prijs: „Gladiolenpracht". Praalwa- :n van de Fa. Th. Vink, Boerenburger- weg, Noordwijk. Arrang. D. Schuyt, Haar lem en Albert Paauw, Rijnsburg. 1ste prijs „Bloemen brengen Vreugde". Praal wagen van de gezamenlijke snijblce: grossiers en exporteurs te Rijnsburg. Ar rang. Albert Riel, Leiden. 2de prijs „Hol lands Glorie". Praalwagen van de Coöp. boerenleenbanken Rijnsburg en Leiden. Arrang. van der Berg Smit, Noordwijker hout. 3de prijs „Keramiek". Praalwagen van Nic. den Heyer. Bloemen-export, Rijnsburg en A. G. U. Keramiek N.V., Reuver. (L.). Arrang. Albert Riel, Leiden. Praalwagens verenigingen: Ereprijs en eerste prijs: ..Rembrandt v. Rijn". Praal- vagen van de buurtvereniging „Cen- rum", Rijnsburg. Arrang. G. v. d. Heiden. Leiden. 1ste prijs: „Surprise". Praalwagen van de buurtvereniging „Kanaalstraat" te Rijnsburg. Arrang. Scheenink, Amster dam. 2de prijs „Griekse Schoonheid", Praalwagen van de buurtver. „Sandt- laan", Rijnsburg. Arrang. Van Gurp, Breda. 3de prijs: „Damclub". Praalwagen van de damclub R.D.C. Rijnsburg. Arrang. A. Stok, Rotterdam. 4de prijs: „Burcht jvan Gezondheid". Praalwagen j gymnastiekver. DWS, Rijnsburg. Arrang. J. Kuiper, Aalsmeer. 5de prijs: „Heksen dans". Praalwagen van de buurver. „Smidstraat", Rijnsburg. Arrang. Van der Berg-Smit. 6de prijs: „Flora". Praalwagen Ivan de Personeelsver. van Veiling Flora, Rijnsburg. Arrang. A. Paauw, Rijnsburg Personenwagens met reclame: Ereprijs Timmers.leunde op het dunne kozün van]en eerste prijs: N.V. Het Motorhuis, Lei- zü'n wereldvenster. „Dag Joop", zei hij. den- Arrang. C. de Koning, Rijnsburg. „Ha, die Wi'm", riep Joop Hoogstraten van j""'? Makelaar.kantoor Den Haa"!- het kantoor van bakkerij Ravensbergen foordwuk en Rtinsburg.Arrang v. d. r-»„ Laak, Amsterdam. 2de prüs: Fa. Hogen- r*nini-m" hnrert »np dptt,s!doorn, Haarlemmerstraat, Leiden. Arrang. Centrum zetten de borst op toen Rem-|Hi Eradus. Leiden en N.V. Melkinrichting brandt langs kwam. Maar ze knikten ook Menken Wassenaar-Oegstgeest-Leiden. goedkeurend, toen de ereprijs v; groep praalwagens bedrijven in kwam, „Gladiolenpracht" van de firma Praalwagens trekken aan de Commissaris der Koningin (2e van links) voorbij. Geheel links de heer S. Kralt, kassier van de boerenleenbank te Rijnsburg, waar deze foto werd genomen. Rechts van mr. J. Klaasesz de heer K. Zandbergen en burgemeester P. N. Höweler. (Eigen foto) Th. Vink uit Noordwijk. Eigenlük keken ze voortdurend goedkeurend. De ene wa gen was mooier dan de ander, maar het was hun corso. „Right or wrong, my cor so". Maar veel „wrong" was er niet bij. „Ik vind het erg artistiek", zei Ken Fen- nell. Anderen beweerden: „Het bollen streekcorso is grotser, circusachtiger. Maar dit is fijner. Dit is voor kenners en fijnproevers." En zo was 'het ook. Het was een manifestatie van verfijnde Rijns burgse en ook van Noordwükse, Oegst- geester, Valkenburgse en Katwijkse bloe- menkweekkunst. Arrang. A. Paauw, Rijnsburg. 3de prijs: Café-Rest. „In den Vergulden Turk" en „Het Gulden Vlies". Leiden. Arrang. Fa. Hosman, Leiden en Hoedenmagazijn Van Weizen, Leiden. Arrang. H. Eradus, Leiden. 4de prijs: Fa. Beek en Zonen, Assurantie- bedrijf, Wassenaar. Arrang. J. van Iter- son, Oegstgeest en P. Leenen, Leiden, Arrang. J. v. d. Berg, Leiden. 5de prijs: D. J. C. Verhaar en Leidse Assur. Mij. Arrang. A. Paauw. Rijnsburg en Fa. Gebr. v. d. Ameele, Oegstgeest. Arrang. Buur man, Oegstgeest. C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Drukte drukteniet op middenstand Uitgezonderd In de café- en restau- rantbedrüven en in de bloemisteryen maar daarvoor was het dan ook corsodag heeft, de Leidse middenstand van de corsodrukte niet geprofiteerd. De win keliers van de Haarlemmerstraat, die hadden geprotesteerd tegen het niet op- m van hun straat in de route, heb- over het algemeen zelfs een daling moeten constateren in hun omzet, in vergeiyidng tot gewone zaterdagmidda- Vooral in het begin van de middag ging weinig om in deze straat. En ook later, toen het corso al was afgelopen, bleef het slapjes Maar dit verschijnsel alt zeker niet alleen te wyten aan het feit, dal de bloemenoptooht niet door Haarlemmerstraat trok. Want ln de eestraat, waar het corso wel voorbij /am. was de middenstand evenmin ln hoèrastemming over de omzetcijfers. Voor ;n tijdens het corso was er „geen kip n de zaak te zien", zoals één der zaken lieden zei an de toeloop erna was niet groot genoeg geweest om het in de om geslagen gat te dichten. Slechts één bloemenwinkeller was tevreden, maar nogmaals. daarvoor was het corsodag Het meeste voordeel hebben de café- en estaurantbedrijven van de corsodrukte getrokken. Vooral na het verlichte corso •onds herinnerde het beeld in som mige gelegenheden aan de drukte op hei oktoberfeest. De ACCU SERVICE in het BLOEMENCORSO /yC Onk Ook voor Auto- en Motoraccu's nummer één LEIDSE ACCU CENTRALE „ACIFIT" HOGE RIJNDIJK 165 ZOETERWOUDE Tel. (K 1710) - 24850 door geheel Europa Ook transporten door geheel Europa Overzeeverpakknng Verhuizingen FA. J. v. d. LUYT Cr ZONEN OEGSTGEEST Telefoon 22785 - 31785 LISSE Telefoon 3114 Ali en Gerry van der Mey, de „heksen" van de buurtvereniging „Smid straat" hebben het moeilijk gehad met hun feestneuzen. Op de vraag of ze werkelijk zo lelijk waren, riepen ze (vanzelfsprekend) veront waardigd „Nee". Lida Leeuwenburg en Piet Zandbergen vormden het jeugdige „Bruids paar van de dag" op de praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg. Arrangement A. Paauw. Lida en Piet hebben hun rol met zwier gespeeld. De buurtvereniging „Centrum", waarvoor als arrangeur optrad G. v. d. Heiden uit Leiden, kreeg voor „Rembrandt van Rijn" de ereprijs en eerste prijs in de rubriek praalwagens verenigingen. Voor Jannie Ravensbergen, Geertje van der Meij en Annie Ravens- bergen, die zelfs geen familie is van Jannie, was het een verrassing, dat hun wagen „Surprise" van buurtvereniging „Kanaalstraat" een eerste prijs won in de rubriek praalwagens verenigingen. De mooiste wagen van het corso, de luxe wagen van Albert Paauw uit Rijnsburg, versierd met zwartvleugelige libelles in een eigen arrangement. Tienduizenden Niemand kan bp benadering zeggen, hoeveel mensen het corso zaterdag heb ben gezien. Afgaand op de verklaringen corsodeelnemers, die ook de vorige i's naar Katwijk en Noordwijk heb ben meegemaakt, zou men zeggen, dat meer dan honderdduizend zijn ge weest. Maar politiefunctionarissen durf- zich niet aan een enigszins nauw keurige schatting wagen. Dat het er vele tienduizenden z(jn geweest, daaraan hoeft niemand te twijfelen. Zowel zaterdag middag als zaterdagavond heeft de N.Z.H.V.M. op de lijnen naar Katwijk en Noordwijk. ondanks de feestprogramma's in die plaatsen, enkele extra trams moe ten inleggen om de corsokijkers te kunnen aan- en afvoeren. Door een nog inten siever propaganda-actie kan het aantal toeschouwers volgend jaar ongetwijfeld nog aanmerkelijk worden opgevoerd. Het corso van volgend jaar zal als de heer Kiersch er althans weer de artistieke lei der van zal zijn aan de geschiedenis van Leiden worden gewijd. Dat is de be doeling van de heer Kiersch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3