Jlieuwe geihsctfeGTwtraiit Indonesië erkent aan Nederland de schulden niet meer r Alleen betalingen aan andere landen worden voldaan Tegenstrijdige adviezen maken formatie moeilijker dan ooit Ga nooit verder dan tot de heupen in zee Dulles is optimistisch over conferentie A ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand: 0.55 per week. PostrekeniDg 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Zevenendertigste jaargang No 10720 Vrees voor conflict Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden err Omstreken „StutvMttct Is tjfjfblmn myn hert ia legljcnspoet ZIE PAGINA 13 DE INDONESISCHE REGERING heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij heeft besloten de Indonesische schulden aan Nederland, neer gelegd in de overeenkomsten van de Ronde-Tafei-conferentie, niet meer te erkennen en niet verder te betalen. Een communiqué verklaart, dat Indonesië de schulden aan andere landen zal blijven erkennen, ondanks liet feit, dat deze schulden zouden zijn aangegaan „door de Nederlan ders tijdens de oorlogsperiode". De overeenkomsten der R.T.C. werden door Indonesië verbroken, nadat de Ne derlands-Indonesische conferentie te Ge- nève in februari was mislukt. De beslissing is genomen op de jongste zitting van het Indonesische kabinet en berust op het advies van de staatscommis sie. die tot taak had de gevolgen van de opzegging der overeenkomsten van de Ronde-Tafel-Conferentie te bestuderen. In welingelichte kringen zeide men. dat het kabinet blijkbaar is afgeweken van de oorspronkelijke aanbevelingen der com missie, die geadviseerd zou hebben de be taling van de schulden op een -„nieuwe basis" te hervatten. Officiële toelichting De Indonesische regering heeft de vol gende toelichting gegeven op haar besluit: 1. Het huidige saldo van de schulden bedraagt f 4081 miljoen, namelijk f 3661 miljoen aan Nederland en f 420 miljoen aan andere landen dan Nederland. 2. Van de schulden aan Nederland ten bedrage van f 3661 miljoen was f 661 mil joen uitgetrokken voor de ontwikkeling van Indonesië en f 3.000 miljoen voor de oorlog tegen de republiek Indonesië. 3. Wij zullen verantwoordelijk blijven voor de betaling van de schulden aan der de landen tot een bedrag van f 420 mil joen ondanks het feit. dat deze schulden werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogsperiode. 4. De betaling van deze schulden derde landen zal geschieden uit een r« vefonds, dat gevormd is voor het betalen inze schulden aan Nederland, voort komende uit het fonds voor ontwikkeling. Het saldo, dat wij nog aan Nederland moe ten betalen, is dus f 661 miljoen min f 420 miljoen is f 241 miljoen. 5. Dit bedrag van f 241 miljoen kan lindering worden gebracht van onze kening met Nederland, omdat Nederland oorlog tegen ons voerde, hetgeen eet drag van f3 000 miljoen vorderde". Dit is de letterlijke vertaling var :kst der toelichting, die de Indonesische regering op haar besluit heeft gegev Het werkelijke bedrag De schulden aan Nederland v vastgelegd in de R.T.C.-overeenkomsten. Deze hield het volgende in: Indonesië nam voor ongeveer 870 mil joen vooroorlogse sohulden van Nederland Voorts zou Indonesië voor ongei 675 miljoen boitaenlandee schulden I.C.A.. aan de V.S. voor geleverde 6 vernemen (namelijk schulden aan plusvoorraden. aan Canada, Australië dan nog 268 min. krachtens financiële monetaire akkoorden). In de derde plaats Indonesië al zijn interne schulden zelf dragen. In de vierde plaats schold Nederland alle andere schulden? ten be drage van 2 miljard kwijt. Geen teruggave Koerillen voor vredesverdrag De Sowjetunie wil niet over teruggave aan Japan van de twee grootste eilanden van de Koerillengroep praten, voordat ne diplomatieke betrekkingen tussen beide landen hersteld zijn en het vredes verdrag ter tafel komt. Wel heeft de Japanse delegatie, dit thans te Moskou confereert bereikt dat 114 Japanners, van wie 60 hun straf nog niet hebben uitgediend, vrijgelaten zul len worden. De overige Japanse krijgsgevangei naar de Sowjetunie zegt, duizend, komen zo is beloofd na herstel van de diploma tieke betrekkingen naar huls. De Russische minister van buitenland-1 se zaken heeft Japan toegezegd te zullen onderzoeken of het waar is dat nog 10.000 Japanners zich in de Sowjetunie bevin- STAKING IN ENGELAND LOOPT TEN EINDE De staking van 12.000 arbeiders van de „Briggs Motor Bodies" te Dagenham. een onderneming van de Fordfabrieken, is geëindigd. De staking begon de vorige week uit protest tegen het ontslag van 2000 arbeiders. Dit ontslag is inmiddels ingetrokken. Het ziet er naar uit dat ook spoedig een einde zal komen aan de sta king van 50.000 arbeiders van de ..British Motor Corporation". Acht min steun voor aardappel-exporteurs Het produktschap voor aardappelen zal acht miljoen gulden beschikbaar stellen voor kredieten aan aardappelexporteurs, die door de exportstop in moeilijkheden zijn geraakt. Deze beslissing is in een bui tengewone. niet-openbare vergadering ge- De belanghebbende exporteurs zijn in :n vergadering bijeen geweest, waar hun in grote trekken is medegedeeld onder irelke voorwaarden de kredieten worden •erstrekt. De exporteurs, die gelden wen en op te nemen, moeten een overeenkomst met het produktschap sluiten, waarin de voorwaarden nauwkeurig zijn omschre- Vliegtuigen zochten boven IJsselmeer Maar verdronken Zwitsers werden niet gevonden Het IJsselmeer, waarin, zoals dezer da gen gemeld werd, twee Zwitserse stu denten verdronken zijn, is op verzoek van de familie der slachtoffers met vliegtuigen afgezocht, tot nu toe evenwel zonder re sultaat. Bij het opsporingswerk waren een Cata- Wna vliegboot van de Marine, een Auster en een helikopter, beide van Aero Ypen- burg betrokken. Klachten in Hongaars parlement geuit In het Hongaarse parlement is gisteren geklaagd, dat minderjarigen nachtdienst in fabrieken moeten doen zonder een oriyk medisch onderzoek en dat ouders geïntimideerd z(jn, die voor hun kinderen op de staatsscholen godsdienst- rwijs wilden hebben, t was de eerste maal, dat in het parlement interpellaties toegelaten wer den, waarbij de ministers verplicht waren de vragen te beantwoorden. De vrijere politiek heeft reeds geleid tot een hele reeks 'klachten, uiteenlopende van de hoge leveringscontingenten voor de boe tot de grote achterstand in de beta- van de ouderdomspensioenen. verantwoordelijke minister ant woordde op de klacht van de nacht arbeid van minderjarigen, dat werk- ;rs voor hun tewerkstelling medisch gekeurd worden. Het parlement vond zijn antwoord onbevredigend en hij kreeg opdracht, met bewijsmateriaal terug te komen. Premier Andras Hegedüs antwoordde zelf op de beschuldiging over de discri minatie tegen godsdienstonderwijs. Hij gaf toe, dat deze „op een kleine schaal" bestond, maar zei toe. dat hierin ver betering zou komen. Van zijn kant stelde hij. dat sommige katholieke priesters ouders met excommunicatie bedreigen, indien zij hun kinderen voor godsdienst onderwijs op de staatsscholen niet laten inschrijven. Hegedüs betoogde, dat de betrekkingen tussen staat en kerk in Hongarije goed zijn. President Syrië exit De president van Syrië, Sjoekri Ko- watly, die op 18 augustus 1955 gekozen werd, zou ontslag genomen hebben we gens een intern geschil. OUDERDOMSPENSIOEN Formulieren zijn MAANDAG te verkrijgen Van maandag af zijn de formulie ren voor het aanvragen van het nieuwe ouderdomspensioen ver krijgbaar. Deze formulieren kunnen worden gehaald bij de raden van ar beid en bij alle postkantoren en post agentschappen. Bijna elke 65-jarige of oudere Neder lander komt op 1 januari a.s. voor dit nieuwe ouderdomspensioen in aanmer king, maar niet iedereen behoeft een aan vraagformulier in te zenden. Wie een; noodwetuitkering ontvangt en wie van de Sociale Verzekeringsbank (Rijksverzeke ringsbank) een invaliditeitsrente, een ouderdomsrente, een ongevallenrente of een V.O.V.-uitkering krijgt, behoeft géén aanvraagformulier in te vullen. Al deze personen krijgen automatisch in januari s. hun nieuwe ouderdomspensioen. Alle andere gehuwde en ongehuwde annen, alsmede alle andere ongehuwde 1 gehuwd geweest zijnde vrouwen, die op 31 december a.s. 65 jaar of ouder zijn, meten wel een aanvraagformulier Invul- Geïnspireerd door het voorbeeld der ouderen, die uren lang met het dikste einde van hun hengel in de hand bij het water zitten te dromen, nemen de jongens ook een plaatsje op de havenhoofden in. Of zij echter het geduld opbrengen om uren aan de waterkant te zitten, valt te betwijfelen. Na zeven weken Geheime opdracht niet aannemelijk (Van onze parlementaire redacteur) Koningin Juliana heeft gisterochtend haar consultaties voortgezet. Na dat zij de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, en de heren mr. J. A. W. Burger en prof. mr. C. P. M. Romme, resp. voorzit ters van P.v.d.A.- ?n K.V.P.-fractie, op het paleis Huis ten Bosch had ont vangen, is er een merkwaardige stilte ingetreden. Men kan aannemen, dat bij deze personen nogmaals inlichtingen zijn ingewonnen over de advie zen die zij hebben uitgebracht. Dat H.M. de Koningin nog steeds geen (in)formateur heeft aangewezen, is een dui delijke aanwijzing dat de adviezen van de verschillende fracties zeer tegenstrijdig zijn geweest en dat het uiterst moeilijk is de impasse te doorbreken, waarin de pogingen tot kabinetsformatie zijn geraakt, na het mislukken van de heren Drees en Romme. De tegenstrijdigheid van deze adviezen ligt voor de hand. De K.V.P. en P.v.d.A., de twee grootmachten in de Nederlandse politiek, willen elkaar niet loslaten, maar kunnen het ook niet met elkaar eens wor den. En nu denken zij, evenals in 1952 aan de vakantiegangers in hoge mate ver velend. maar voor de boeren in oost- Nederland betekent het in sommige pe rn niet minder dan een ramp. De aan houdende buien en de felle winden heb- de rogge vrijwel volkomen neerge slagen en het oogsten wordt bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk Mistroostig staat een boer in het dorpje Lenthe, bij Dalfsen (Ov.) met iets dat nauwelijks de naam van hooi meer verdient, maar waarmede hij gedurende het winterseizoen zijn dieren zou mo voeden. Niet alleen in Overijssel, i ook elders in Nederland zijn grote delen van de hooioogst verloren gegaan. En zorg in een groep te zijn De Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen ad viseert bij het baden in zee de vol gende wenken in acht te nemen: Men begeve zich nimmer dieper ln zee dan tot heuphoogte. Vooral bij zeewind kunnen de golven het „trekken" van de zeebaders van de been werken. Baadt bij voorkeur op een bewaakt strandgedeelte, bij een zeebadinrichting of de strandposten van politie en red dingsbrigades. Volg de aanwijzingen van badpersoneel, politie of leden dre reddingsbrigade prompt op. De leden der brigades zijn te herkennen aan oranje kapjes. Gaat altijd gezamenlijk baden, nimmer alleen. Zorgt er voor een „ketting" te maken door eikaars polsen te grijpen, indien één uit de groep in moeilijkheden komt. Laat dan de langste persoon trach ten de drenkeling te pakken. Voor baders naar familie op 't strand, dit kan worden opgevat als een verzoek om hulp. Aan dachtverdeling kan een medemens hel leven doen kosten. Navo: IJsland kunnen wij met missen Kleurtjes kunnen gevaarlijk zijn Eeuwenoud beeldje uit Haarlem verdwenen Een Noord-Nederlands eikenhouten beeldje van de Stal van Bethlehem, da terend uit 1520 en ter waarde van onge veer duizend gulden, is verdwenen uit het bisschoppelijk paleis aan de Jansstraat te Haarlem. Een buitenlandse bezoeker be merkte donderdag de lege plek en i schuwde de concierge. De Amerikaanse luchtbasis op IJsland an nog gedurende anderhalf jaar door de Verenigde Staten bezet worden. Het formele verzoek van IJsland o Amerikaanse bezetting van de NAVO- basis op te heffen, is door de NAVO-raad afgewezen Het terugtrekken van de Amerikaanse strijdkrachten aldus de raad, zal ee slaan in de defensieketen en dit is ondanks de gewijzigde houding van de Sowjet- nie nog niet verantwoord. De NAVO-raad heeft een beroep op IJsland gedaan de basis te handhaven. In de komende zes maanden zullen IJs land en de Verenigde Staten confereren over de handhaving van de basis. Kan daarbij geen overeenstemming worden bereikt, dan kan volgens het NAVO-vgr- drag de overeenkomst na twaalf maan den door elk der partijen worden opge- Motorrijder verongelukt In Veenendaal werd gisteren op het kruispunt KI. Katerstraat—Patrimonium laan de 21-jarige motorrijder Huuting uit Veenendaal aangereden door een per sonenauto. waaraan hij geen voorrang verleende. De man was op slag dood. De prijs van een visum voor Spanje is verlaagd van f 32.50 tot f 17.50. De geldig heidsduur is bepaald op drie maanden. lang een herziening van sen voor reumatiek, kan- vaststellen met welke de levensmiddelenwet ker en kinderverlamming chemische middelen deze voor. Om hierin wat niet toeneemt door de on- behandeld zijn. vaart te doen komen, heb- natuurlijke voeding. Evenals in ons land ben alle 46 vrouwelijke Men streeft ernaar de tracht men door voorlich- leden van de Duitse dagelijkse voedingsstof- ting de bevolking te u?ü- bondsdag een voorstel in- fen als brood, groenten, zen op het belang van gediend, waarin wordt het eten van vers fruit, aangedrongen op spoedi ge totstandkoming van nieuwe levensmiddelen wetten ter bescher ming van de consument Reeds is er een voor schrift, dat op sinaasap pelen duidelijk moet wor den aangegeven of zij chemisch gekleurd zijn Hoewel kleurenbaden en conserveringsmiddelen op aardappelen en vis zo mo- zlchzelf niet schadelijk oelijk geheel vrij te hou- zijn voor de gezondheid den van vreemde stoffen leer. hebben bekende geleerden Door toepassing van -pen slotte nog iets over tegen het gebruik toch chemiscl s middelen moge de citrusvruchten. Deze bezwaar gemaakt. Deze fiet brood oitter. het vleet worden alleen uit Spanje stoffen kunnen namelijk roder. de worst beter ts zonder kunstmatige bij- aevaarlijk worden indien snijden zijn, het is niet kleuring verzonden. De ze in aanraking komen bevorderlijk Voor d« overige exporterende lan- •net talloze andere chemi anlksgezondheld. den geven de vruchten raliën die de moderne ln 'ie nieuwe wet zaï graag de ..make-up" die mens met zijn voedlno bi) al deze produkten dul door de Duitse deskundi tot zich neemt. delijk moeten worden gen zo verfoeid wordt. bruin brood groenten. Behalve de in richtingen voor kinderen, ouden van dagen, jeugd herbergen e.d. ontvangen koks praktische wenken. speciaal voor de klanten die elke dag in restau rants eten en toch ook recht hebben op maaltij den. die aangepast zijn i de moderne voedings- (buiten deze partijen liefst uit Prot. Chr. kring), die de tegen stelling moet overbruggen. De K.V.P. deze moeilijke taak liefst een niet- leidende politieke figuur aanzoeken, ter wijl de socialisten juist wel een erkend politicus wensen te hebben. In politieke kringen neemt men aan dat men in C.H.- kringen niet ongenegen is deze moei lijke taak ter hand te nemen. In 1952 heeft dc heer Staf zijn pogingen ook met succes bekroond gezien. In het A.R.-kamp geeft men de voorkeur aan een socialis tische formateur, omdat het de socialis ten zijn geweest, die de formatiepoging de heer Romme hebben doen misluk ken. Het zal ongetwijfeld een vreemde figuur zijn als het regel gaat worden, dat ande re partijen de ruzie tussen de K.V.P. en P.v.d.A. gaan beslechten. Deze twee par tijen moeten eerst zelf maar eens precies weten wat zij willen. En als zij dat we- zullen zij zich daarnaar ook moeten gedragen. Zo zijn er verschillende opvat tingen over de vraag hoe de impasse doorbroken moet worden. Dit alles maakt de taak van Koningin Juliana bijzonder Gistermiddag heeft zij op het paleis Huis ten Bosch een aantal vrou Nederlandse ambassadeurs en gezanten ontvangen. Daarna begaf de Koningin zich naar het paleis Het Loo. Het heeft uiteraard bevreemding gewekt dat de middag en avond van gisteren zonder zichtbare formatieactiviteit zijn verlopen. In politieke kringen neemt men niet dat er een geheime opdracht is gege' Wel opperde men vannacht de veronder stelling dat het wachten is op kend A.R. persoon, die momenteel in het buitenland vertoeft. Daarbij valt dan de naam van mr. J. Donner. de president van de Hoge Raad der Nederlanden, die momenteel in Scandinavië verblijft van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die in Zwitserland verblijft. Óf deze ge ruchten een kern van waarheid bevat ten zal overigens spoedig blijken. Renate Leonliardt bleef binnen Eerst int men drie jaar contributie De emissie van 35.000. welke de heer P. Visser, voorzitter der coöperatieve ber gingsvereniging Renate Leonhardt. op de aandeelhouders vergadering te Utrecht van 11 juni had aangekondigd, heeft niet het gewenste resultaat gehad. Slechts f 15 000 zijn In dc kassen der vereniging binnengevloeld. Om het tekort te dekken, nen nu de achterstallige contributie de 3000 leden-aandeelhouders over 1954, 1955, 1956 innen, ad 15,30 per 'id. Zodra dit is geschied, zal de expeditie naar de Haaksgronden beginnen. Op 11 juni heeft de heer Visser een dergelijki stellige toezegging gedaan en verklaard, dat de expeditie een week nadien kiezen Prins spreekt vanavond over Anjeractie Als regent van het Prins Bernhard Fonds zal de Prins zich vanavond om zeven uur via Hilversum I en om acht uur via Hilversum II. tot het Nederland se volk richten om het eindstadium var de grote nationale anjeractie, die wordt gehouden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan len. het Om ln aanmerking te komen pensioen moeten zij echter na hun 59-ste verjaardag gedurende 6 jaren (al dan niet onafgebroken) in Nederland, Suri name, de Nederlandse Antillen of Neder lands Nieuw-Guinea hebben gewoond. Voorts zijn er nog drie bijzondere groe- gehuwde vrouwen, die op 31 de cember a.s. 65 jaar zijn, die een aanvraag indienen. Hieronder worden dan begrepen: zij die duurzaam van haar man gescheiden zijn; zij wier man op 31 de cember a.s. 65 jaar of ouder is maar geen aanspraak kan maken op het ouderdoms pensioen: zij die als kostwinner zijn aan te merken, terwijl haar man op 31 de cember a.s. nog geen 65 jaar is. Er wordt op aangedrongen de ingevulde formulie ren zo spoedig mogelijk naar de raad van arbeid te zenden. De Sociale Verzekeringsbank heeft de tijd die haar nog van 1 januari scheidt, hard nodig om de zaken in orde te bren- HOEVEEL Een ieder die recht heeft op ouder domspensioen, krijgt dan in december of januari bericht hoeveel de uitkering in zijn of haar geval bedraagt. Een ongehuwde man of vrouw, of een an tafel en bed gescheiden vrouw zal 846 gulden per jaar ontvangen (70.50 gul den per maand); een echtpaar, waarvan één van beiden recht heeft op pensioen, krijgt 1404 gulden per jaar (117 gulden per maand); voor een gehuwde man of een gehuwde vrouw, die duurzaam ge scheiden leven, zonder van tafel en bed gescheiden te zijn, indien slechts één van beiden recht heeft op pensioen 846 gul den per jaar en 702 gulden per jaar (58.50 gulden per maand), indien deze man of vrouw beiden recht hebben op pensioen (zij moeten de uitkering van de gehuw den dan delen). Deze bedragen alle inclusiel de ver hogingen, die de regering reeds heeft toe gezegd zijn vastgesteld op grond van de berekening van een raad van arbeid. Engelse koningin kondigt de noodtoestand af Ru usland en Egypte hebben de uitnodiging om deel te nemen aan de in ternationale Suezkanaalconferentie welke in Lancaster House op 16 augustus begint nog niet aanvaard. Nasser verklaarde, dat de Grote Drie in Londen geen rekening hebben gehouden met de nationale rechten van Egypte. Radio-Moskou zei dat de Grote Drie de wettige Egyptische rechten weigeren te erkennen. Kroesjtsjef meende dat Rusland voorstander is van een oplossing door onderhandeling. Opvallend in dit verband is de com mentaar van radio-Belgrado, die de westelijke uitnodiging aanvaardbaar en realistisch noemde. Het antwoord van Rusland en Egypte op de uitno diging tot de conferentie werd vandaag verwacht. De overige landen heb ben officieus reeds de invitatie aangenomen. Reeds is te Londen verklaard, dat de voertalen op de conferentie Engels, Frans en Russisch zullen zijn. Amerikaanse vriendschap als de Ameri- De Amer. minister Dulles noemde het ontoelaatbaar, dat een grote internatio nale waterweg, die van levensbelang is voor de handel van tientallen landen, door een land voor „hoogst zelfzuchtige doeleinden" 'wordt geëxploiteerd. Kr Zondag: 3.51—19.24 20 23 uur. Vertrouwen „Wij geloven, dat deze conferentie zal mislukken. Ik geloof dat wij morele krachten zullen oproepen, die wel moe ten overwinnen". Dulles liet duidelijk uit komen. dat hij in Londen niet beloofd had mee te doen aan een Brits-Franse militaire actie als Egypte zou weigeren het internationaal toezicht over het ka naal te aanvaarden. Een onmiddellijke militaire actie zou in strijd geweest zijn met de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties en zou ongetwijfeld geleid hebben tot wijdverspreide vijandelijkheden, die de wereldvrede ln gevaar gebracht zouden hebben, meende Dulles. „Egypte moet verzekerd zijn van een fair en redelijk in komen uit het gebruik van het kanaal" in*het fondsTn te'l.idm" T"ï" hU °J> Hel '5 niet voldoende, dat de Egyptische regering alleen vertegen woordigd is in het orgaan voor interna tionaal toezicht op het kanaal. Dulles gewaarschuwd De rede, die de Franse minister Pineau in de Nationale Vergadering hield, was zeer fel. „Het zou geen zin hebben", zo zei hij, „als 450.000 Franse militairen in Noord-Afrika hun leven riskeren, wanneer toege laten wordt dat Nasser hun optreden in gevaar brengt". Daarom kan Frankrijk het gebaar van de Egyp tische dictator niet aanvaarden". Pineau geloofde dat de Amerikaanse re gering bij het begin van de crisis om het Suezkan&al de ernst van de toestand niet volledig beseft had Hij had daarom zijn collega Dulles gewezen op de gevaren voor het Atlantisch Pact en de Frans- WEERBE RICHT Wisselvallig Tot morgenavond verwacht De Bilt perioden met zonne schijn. maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen noord en west. Weinig verandering van tempera tuur (Opgemaakt te 11.15 u.) ZON EN MAAN zon van 5.10—20.25 uur. maar jur: maandag: zon van 5.11— üaan 5.1619.54. Op 6 augustus kanen in het geheel geen begrip zouden hebben voor het Franse standpunt. „De Egyptische dictator heelt tegen over ons zijn woord gebroken door toch Arabische nationalisten in zijn land op te leiden. Hij is niet te ver trouwen ook om de wijze waarop hij de nationalisatie heeft bekend ge maakt. Hij is geen meester over zijn daden en zijn zenuwen en hij sleept zijn land mee op de weg van fana tisme en vreemdelingenhaat. Dat blijkt wel uit de foto. waarop Nasser half hysterisch staat te lachen, terwijl hij in Alexandrië de naasting bekend „Engeland, noch Frankrijk heeft de ervaring van 1936 vergeten, toen bij de herbezetting van het Rijnland geen tegenmaatregelen werden genomen", zo ging Pienau verder. „Wij werden gevoerd naar de tweede wereldoorlog. Evenmin hebben onze twee landeri de moed vergeten waarmee Truman be sloot tot interventie van het Ameri kaanse leger in Korea, waardoor waarschijnlijk een conflict van we reldformaat werd vermeden." „Het grootste gedeelte van de Franse vloot is daarom in staat van paraatheid gebracht in de thuishaven Toulon. Alle verloven z(jn ingetrokken". De Franse premier. Mollet. waarschuw de de Arabische landen, dat zij de eerste slachtoffers zullen zijn van het dwaze ver langen van Nasser, om de Arabische we reld tegen het Westen in het gelid te bren gen. Mollet zei verder, dat kolonel Nasser nu wel kan denken, dat de steun van Rus land hem onschendbaar maakt, maar de tegenzetten van de Westelijke Grote Dri# bewijzen, dat hij zich vergist (Zie vervolg pag. 13). mi- Interessante beschouwingen de Suezkanaalkwestie van onzi litaire medewerker en van Londense correspondent vindt mei op pagina 13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1