Jlicumc £dtorf)c GTmtronl Egypte wijst internationaal toezicht op Suezkanaal al V Engeland op voet van kleine oorlog. Franse vloot paraat Onzekerheid over aanwijzing van kabinetsformateur Staking van of controle op de atoombomproeven Synthetische zijn reis koffieboon begint om de wereld VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58930 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen' Advertentie-afdeling: TeL 31441 Zevenendertigste jaargang No 10719 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantsfliticfi Is ghfbleoen "tnyn hert la tcgtjeospoct^ ,Onze meisjes zijn aardiger ZIE FAUNA 5 Gematigd optreden van Westen, maar... huis en later in het Hogerhuis was - fel als indertijd toen Hitier zijn politiek voerde. Premier Eden bestreed de rede nering van Nasser, dat het mogelijk zoi zijn de bouw van de dam bij Assoear uit de gelden van het Suezkanaal te ha len. Voorts legde hij de klemtoon erop, dat de wereld van rvu en „waarschijnlijk nog wel enige tijd" het industriële 1» West-Europa letterlijk afhangt de voortgezette vrije vaart door Suezkanaal. ring gisteren een resolutie aangenomen, in zij uiting gaf aan haar veront- •diging over de coup de force van Nasser en haar vastbeslotenheid uit spreekt om niet te buigen voor een vol dongen feit. De nationale vergadering vroeg de meest energieke maatregelen n en drong aan op geallieerde t lidariteit. Volgens officieuze berichten zou dr vijfde van de Franse vloottonnage OP 16 AUGUSTUS zal te Londen een grote internationale conferentie op ministerieel niveau worden gehouden, waartoe Groot-Brittannië aan 24 landen een uitnodiging heeft doen toekomen, ter bespreking van de kwestie van het Suezkanaal. Tot dit besluit zijn de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland gisteren ge komen na hun vijfdaagse conferentie te Londen. Zij hebben een com muniqué uitgegeven, dat in vijf punten is vervat. In punt 1 wondt het internationale ka rakter van het Suezkanaal beschreven, waarbij wordt vastgesteld, da', de Suez- kanaalmaatschappij steeds een internatio naal karakter heeft gehad zowel wat aandeelhouders, directeuren en personeel betreft als in haar verantwoordelijkheid ten aanzien van het onderhouden van het kanaal als internationale waterweg. In punt 2 erkennen de Grote Drie het soevereine recht van Egypte tot natio nalisatie, doch slechts indien de gena tionaliseerde eigendommen geen inter nationaal karakter hebben Zij wijzen erop, dat Egypte heeft erkend de natio nalisatie te willen gebruiken voor een binnenlands doel. Bovendien betreuren zij het ten zeerste, dat de Egyptische re gering de fundamentele menselijke rech ten heeft genegeerd door het personeel van de kanaalmaatschappij onder be dreiging van gevangenisstraf te dwin gen voor het nieuwe staatsbedrijf te werken. In punt 3 spreiken de regeringen hun mening uit, dat onder deze omstandig heden de vrijheid en veiligheid van het kanaal worden bedreigd. In punt 4 trekken zij de conclusie dat maatregelen moeten worden g om tot een internationaal stelsel men, waardoor de voortdurende vrije doorvaart in het Suezkanaal zal worden gegarandeerd. Dit stelsel zal de wette lijke Egyptische belangeji niet mogen In punt 5 wordt de conferentie, begin nende 16 augustus te Londen, voorge steld. Het zijn de ondertekenaars var het verdrag van 1888 en de landen dit deelnemen aan de Suezvaart. welke zijn uitgenodigd. Israël is niet uitgenodigd. Little tvar footing Koningin Elizabeth heeft, juist voordat zij zich naar de paardenrennen begaf, op Arundel Castle de koninklijke pro clamatie ondertekend, waardoor visten kunnen worden opgeroepen dienst met betrekking tot de crisi het Suezkanaal. Het aantal reservisten dat onder deze regeling valt. is niet be kend. Zij behoren alleen tot het ministe rie van oorlog. Luchtmacht en vloot zou den op voldoende sterkte ziin. De verloven van het personeel var enige R.A.F.-bases voor bommenwerpers zijn voor het komend weekeinde ingetrok ken. Het grondpersoneel heeft bevel ge kregen zich paraat te houden. Aan leger eenheden in. 'ropenui'trustiiïg verstrekt. Eenheden van het leger, de vloot en d« luchtmacht hebben bevel gekregen zich binnen schotsafstand van het Suezkanaal te begeven. Hiertoe behoren ten minste twee vliegdekschepen en een aantal Can- berra-bommenwerpers. Op Cyprus zijn scholen ontruimd om er troepen in te legeren. Eden noemde voor een juichend Lager huis deze stappen „Zekere voorzorgs maatregelen van militaire aard Enge land is hierdoor op „libtle war foosting oftewel „voet van kleine oorlog" geko men. De Britse minister van oorlog, An thony Head, zeide „De ernst van de pro clamatie staat gelijk met algemene mo bilisatie, maar wij maken werkelijk ge bruik van zeer grote bevoegdheden om heit zeer kleine bestanddeel, dat wij als noodzakelijk beschouwen te verkrijgen." Premier Eden en later de minister van buitenlandse zaken, Sehvyn Lloyd heb ben nadrukkelijk verklaard, dat Enge land nnet zal zwichten bij het verzet te gen de Egyptische overheersing van het Suezkanaal. De stemming in het Lager- Toulon gereed gemaakt worden voor het vertrek naar de Middellandse zee. Een slagschip van 35.000 ton twee vlieg kampschepen, torpedobootjagers en on derzeeërs zouden hiertoe behoren. Advies vertrek Zowel de Franse als de Britse regering hebben hun onderdanen in Egypte het advies gegeven dit land te verlaten. Na drukkelijk werd hieraan toegevoegd, dat dit geen bevel, maar een goedbedoelde raadgeving was. In ieder geval zou het goed zijn vrouwen en kinderen te eva- 'ee Britse koopvaardijschepen heb ben hun route gewijzigd en varen nu om Kaap de Goede Hoop naar hun bestem- ïing. Reeds is te Kairo officieel mede gedeeld, dat Egypte een uitnodiging voor een internationale conferentie, welke een internationaal beheer van het Suezkanaal tot stand wil brengen, niet zal aanvaarden. Het blad Al Ahram schrijft, dat in Sy- ië de arbeiders reeds gedreigd hebben de olie-installaties onklaar te zullen ma ken, indien het westen een aanval doet op Egypte. Het voorstel van Syrië om een spe ciale bijeenkomst van de Arabische sta ten te beleggen over de kwestie van het Suezkanaal is door Jordanië officieel gesteund. Over het algemeen wordt overigens in de tot de conferentie uitgenodigde landen (o.a. India, Japan, Australië en West- Duitsland) gunstig gereageerd op het voorstel van de Grote Drie. Het Britse ministerie van vervoer heeft bekendgemaakt, dat een aantal koopvaar dijschepen wordt gevorderd om het ver voer van leger- vloot- en luchtmachteen heden naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee. Israël wil kanaal en olieleiding bouwen De directeur-generaal van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat Israël de aanleg overweegt van een nieuw kanaal en een nieuwe buisleiding in verband met de mogelijke stopzetting van het verkeer via het Suezkanaal. Het kanaal zou lopen van de Israëlische haven Eiath aan de Roode Zee naar Haifa en de olie- buisleiding van Elath naar Haifa. Zoet water uit (zeer zoute) Dode Zee De regeirng van Israël heeft een con tract getekend voor de bouw van een in- stallat.e. die volgens de uitvinder. Alex ander Zarchin, zoet water kan vervaar digen uit het zoute water van de Dode Zee. De Dode Zee heef het zouste water ter wereld. Het reeds bekende principe van verwijdering van zout uit zeewatei door bevriezing zou verder zijn ontwik keld. Herter trekt zich voor Nixon terug Gouverneur Herter van de Amerikaan- staat Massachusetts zal zich niet be schikbaar stellen als republikeins kandi daat voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. „Ik heb my voor mijn uitgesproken en ijjn kan- in de haven van Portsmouth ligt de aan Egypte verkochte torpedo jager Al Quahar tussen de Britse torpedojager Vigo (links) en de mijnenveger Plover. „Het heeft niets te betekenen", zeide iemand van de Britse marine. „Er was nergens anders in de haven plaats voor onze schepen". Merkwaardig pWAALF boi elk en ter vvftie kwart miljoen liggen in Vlaardingen te wachten, of ze al dan met naar Egypte verscheept zullen worden. De enorme gevaarten zijn namel\jk be stemd voor het Suezkanaal en zouden heden naar Port-Said gaan. Gaat het transport nog door na de naasting van Nasser? De fabrikante, de firma P. J. Mol. weet het niet. De Franse Suezkanaalmaatschappg geeft geen uitsluitsel ondanks de dringende Drukke clagen voor de Koningin Van onze pairlementeredaetie) H.M. de Koningin heeft zich gisteren •er intensief met de kabinetsformatie bezig gehouden, 's-Middags raadpleegde ■p Hui6 ten Bosch achtereenvolgens de voorzitters van dé Eerste en Tweede Kamer, de heren mi\ J. A. Jonkman en L. G. Kortenhorst, de vöce-preeident de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., J. A. W. Burger, de fractievoorzitter de K.V.P. prof. mr. C. P. M. Romme, de fractievoorzitter van de A.R., prof. dr. Zijlstra, de fractievoorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus en de ■rnemend fractievoorzitter van de V.V D„ drs H. A. Korthals, 's Avonds ont ving H.M. de heren mr. J. R. H. van Schaifc, minister van staat en dr. W. Drees, demissionair minister-president. Uit het feit dat H.M. behoefte heeflt gehad aan een gesprek met laatstgenoem de politici zou men kunnen concluderen, dat de adviezen van de vijf fractievoor- alters ten aanzien van de vraag wie thans het beste met een formatieopdrach*. kan worden belast, nogal tegenstrijdig zijn. In dit verband was vooral opmerke lijk het langdurige onderhoud, dat dr. H.M. de Koningin heeft hedenmorgi j het Huis ten Bosch achtereenvolgens itvangen de vice-voorzitter van de Raad »n State, dr. A. A. L. Rutgers, de frac- evoorzitter van de P.v.d.A.. mr. J. A. W. urger en de fractievoorzitter van de .V.P., prof mr. C. P. M. Romme. Duitse t.v. in Nederland te ontvangen Bezitters van televisietoestellen in Nederland zullen van maandag af op een Westduits stafion kunnen afstemmen, eer de zender Steinkimmen in de provincie Oldenburg begint met proef- uitzendingen over kanaal twee. De zen- ;r Bremen staakt dan zijn uitzendingen. Speciaal het grensgebied kan een goede ïtvangsf. verwachten. De definitieve uitzendingen van Steinkimmen, dat een •mogen heeft van 100 km, beginnen september. telegrammen van de directie van de firma. Zo heeft de politieke daad tan Nasser ook nog voor Nederlandse bedrijven gevolgen. vriend Nixi didatuur zal ik bevorderen", zo verklaar de Herter gistei HU voegde er eebter aan toe, dat het iedere gedelegeerde van de republikein* iationale conventie vrystond hem zond» zijn toestemming kandidaat te stellen. Wereldraad van Kerken wil naar grotere sociale rechtvaardigheid De mensheid vreest voor het feitelijke of potentiële gevaar van proefne mingen met kernwapens. Wij dringen er bij de kerken op aan, op hun regeringen en de Ver. Naties een beroep te doen om over een akkoord betreffende de staking of beperking en controle op deze proeven te onder bandelen, teneinde aan zulk een gevaar een einde te maken. Er moet een voorziening worden getroffen, waardoor zowel de gezondheid van de mensheid als de veiligheid van dc volkeren wordt verzekerd. Deze verklaring ls gisteravond door de bereikt. In gemeenschappen leden de Wereldraad van Kerken, die te Ga- lyatetoe in Hongarije bijeen ls. met al gemene stemmen goedgekeurd. In de verklaring wordt verder gezegd dat de mensen moeten streven naar een ..maat schappij, waarin allen met inachtneming van de behoeften en rechten van ande ren in vrijheid kunnen handelen. De kerken kunnen niet berusten ln de nrede kloof die op internationale scnaal de rijken en de armen scheidt. Zowel tus sen de volkeren onderling als op natio naal niveau moet sociale rechtvaardig heid worden nagestreefd. De kerker in landen met gunstiger economische en sociale toestanden hebben een bijzondere verantwoordelijkheid om door middel van daden hun verbondenheid met alle arme, ondfrdrukte en lijdende volkeren tot uitdrukking te brengen en er bij hun regeringen op aan te dringen, hun poli tiek te baseren op de erkenning van de rechtvaardigheid van dit beginsel." Ook wil de centrale commissie dat het verzoek om zelfbestuur en onafhankelijk heid van vele afhankelijke volken met begrip moet worden gesteund door de kerken binnen en buiten deze landen, opdat ddt doel op ordelijke wijze wordt vertegenwoordigd, moe ten de kerken de aanspraken op recht vaardigheid erkennen en op krachtige wijze een verzoenende en constructieve invloed uitoefenen. Prinses Irene wordt zondag zeventien jaar. (Foto M. C. Meyboom) Prinses Gracia verwacht in februari een baby Prins Rainier III van Monaco heeft gisteren voor de radio zijn onderdanen ervan in kennis gesteld, dat prinses Gra cia in februari een baby verwacht. De Monegasken toonden zich zeer verheugd. Indien het huis Grlmaldi, dat Monaco regeert, geen wettelijke erfopvolger hebben, wordt Monaco een deel Frankrijk, met de voor de inwoners aangename gevolgen als dienstplicht inkomstenbelasting. Opstandelingen hebben in dorpen zuiden en zuidoosten van Indonesiës grote garnizoenstad Bandoeng 142 huizen ge plunderd, één persoon vermoord en drie ontvoerd. In een gevecht nabij Tegal aan Java's noordkust zijn vier opstandelingen dood geschoten en vier soldaten gewond. Noodweer maakt vele slachtoffers Uit alle delen der wereld komen be richten over abnormale regens, storm en In Australië bestrijden militairen met duizenden burgers overstro mingen in het zuiden van Nieuw-Zuid- Wales. In noord-Victoria zijn drie mil joen schapen door het water geïsoleerd; n vreest voor oktober dit gebied niet kunnen bereiken. In het zicht van de haven van Sydney is gisteren de kust vaarder Birchgo in een zware storm ver gaan. Negen van de veertien opvarenden verdronken. De Bar-el-Gazalrivier in Frans Equa toriaal Afrika, die honderden jaren droog heeft gestaan, is weer een bruisende stroom geworden. Reeds in het voorjaar steeg het water in het Chadmeer en bij het begin van het regenseizoen werd de zandige dam tussen het meer en de oude rivier verbroken. De bedding van de ri vier is 1000 kilometer lang. ongeveer 300 kilometer staat thans vol wa'er. In Nogales (Mexico) zijn vijf personen, die onder een boom schuilden door de bliksem gedood. De wervelstorm Wanda heeft 10.000 mensen in Sjanghai dakloos gemaakt en tachtig procent van de groentenoogst vernield. Drie doden in verkeer Op d-e Amersfoortseweg in Apel doorn reed gisteren de 55-jarlge W. D. Avegaat uit Soest bij het passeren van een auto tegen een boom. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote, de 52-jarige me vrouw A. Avegaat-Diederik kreeg een schedelbasisfractuur en brak een arm en een been. Eveneens op de Amersfoortse weg in Apeldoorn botste de motorrijder J. Eindhoven uit Utrecht tegen een mili taire vrachtauto. Hij kreeg een schedel basisfractuur. Een derde schedelbasisfrac tuur als gevolg van een verkeersongeluk overkwam de 61-jarige wielrijdster J. Huisman, die eveneens in Apeldoorn door een militaire vrachtauto werd aan- In de nacht van woensdag op donderdag Voorts reed de 23-j vertegenwoordiger A. C. Meijer uit Deventer op de straatweg Holten- Deventer tegen een boom. Hij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. In het ziekenhuis van Bernkastel aan de Moezel in W.-Duitsland overleed gisteren de 22-jarige mejuffrouw E. Winkler uit Amsterdam, die de dag te voren door een Duitse fietser was aangereden en een schedelbasisfractuur had gekregen. Lijk van Crabb gevonden Dicht bij Portsmouth is gisteren een lijk aangespoeld, dat het stoffelijk overschot van de in april verdwenen kikvorsman Lionel Crabb zou kunnen zijn. De nieuwste tip voor Dw long; drink: Sb TIP-T0NIC TIP VAN BOOTZ Nieuive industrie in Zoetermeer Voor de halve prijs een drank die prima smaakt Chinezen gedood bij grens Birma Aan de Birmaans-Chinese grens ls het gisteren volgens Birmeense legerberich- ten tot een bloedig treffen gekomen. BU gevechten zouden een Chinese officier en negen soldaten gedood zUn. De Birmanen namen verscheidene communisten gevan gen en hadden zelf drie gewonden. Montgomery in Nederland Veldmaarschalk Montgomery arriveert 17 augustus met een Frans opleidings schip in Nijmegen, van welke stad hij ereburger is. Hij zal daar enkele in dustrieën bezichtigen en een bezoek bren gen aan de commissaris van de Koningin in Arnhem. Via Rotterdam keert hij dezelfde dag nog terug naar zijn stand plaats Parijs. Weerzien na 17 jaar scheiding konden worden opgevoed, gen. Hij schreef naar alle istanties en inderdaad Clotildedie STEEDS zoeke i rs en kinderen. Het kindertehuis die elkaar in de oorlogs- eerde uit het frontgebied konden jaren kwijt zijn geraakt, bij het binnentrekken der Thérèse elkaar. Zo nu en dan ho- Duitse troepen en ook 13 en 7 ren we eens van een ge- Becker zelf moest vluch- het lukkige hereniging. Zo ten. Pas na de oorlog kon log, de 79-jarige ge- (Van onze speciale verslaggever) UITGEREKEND IN DE WEEK waarin Haarlem zich in de (echte) koffie verdrinkt, doet de synthetische koffieboon zijn intrede. Deze gloed nieuwe boon is ook een geheel nieuwe verschijning in de koffiewereld en zal er wel het nodige stof doen opwaaien. De eerste synthetische koffie boon, van Nederlandse makelij en reeds omgeven door beschermende oc trooien, zal binnenkort van een nieuwe industriehal te Zoetermeer uit zijn zegetocht over de wereld beginnen. Daar rekenen de fabrikanten van de nieuwe industrie, de N.V. Bantoe in Den Haag, ten minste op. De wereldprimeur is hierin gelegen, dat dank zij een „geheim recept" de fabrikan- in geslaagd zijn de aroma van echte koffie in een boon te vangen, en via deze ln de kopjes te brengen. De originele boonvorm is gekozen om de smaak ten volle te kunnen behouden. Te oordelen naar de inhoud van de kopjes die de heer A. van Driel. directeur van de N.V. Bantoe ons te drinken gaf. zUn de fabrikanten uitstekend geslaagd in hun voornemen: de koffiedrinkende me nigte tegen nog niet de helft van de „echte" koffleprys een koffie te schenken die deze naam verdient. De heer Van Driel heeft, daarbij trouw terzijde gestaan door de bedrijfsleider de heer L Lobbe. zijn hele leven nog nooit zoveel koffie gelebberd als de laatste t* Recept i recept T~\E MAKERS EN „uitvinders" van de boon zijn ervan overtuigd, dat Ieder een die het aftreksel van hun synthetische koffieboon proeft, zonder terughouding zal uitroepen „Ik drink echte koffie". Wat de boon nu precies omvat en be vat, krUgt de bezoeker evenwel niet te horen. Wèl dat er niet met kleurstoffen, chemicaliën of aroma's gewerkt is. (Zie verder pag. 5) (Advert pensioneerde Franse mijn werker Nicolas Becker, die zijn zoon Nicolas jr verleden week na een scheiding van zeventien jaar te Richecourt-le Cha teau weerzag. Nicolas is nu 26, een forse boerenknecht. Hij was de derde van vijf kin deren die de oude baas in 1939 reeds is kwijtge raakt. Deze vijf kinderen waren by het uitbreken van de oorlog in een r.k kindertehuis, daar ze door de vader, die alleen stuk kw kinderen oude mt 7 waren geweest bü tbreken van de oor- worden gevonden. Het duurde langer eer het spoor van Nicolas was gevonden, maar ook die ls terecht Nu zijn nog twee kinde ren zoek. De dochter Odi- le, die 27 moet zyn en de oudste zoon Charles, die reeds 31 ls. In Richecourt-le Cha teau is een dag feest vreugde geweest, maar nu schrijft de oude man weer brieven, speurt en zoekt ien daar ook de 'n de hoop al z\jn kinde- op vijf na. De ren weer om zich verza- achtergebleven, niet thuis kinderen i Morgen in ons ZONDAGSBLAD JN gewijd aan het Wereldvrijgezellen- congres. dat deze week weer ln het Limburgse Grevenbicht is gehou den. Het ging daar op alle linies nogal bont toe. Een imposante foto van een Rotterdams havenbeeld beheerst de voorpagina. Bladpij 2 begint met een kort verhaal van Freek van der Meer: „De dingo, die niet vergat". Op dezelfde pagina kunt u ook lezen over het Friese „Skütsjesilen". een een watersport, waarvoor de boten vaak speciaal in stand worden ge houden. Op Blad Zij windt men een ar tikel over de Luchtwachtdienst, waar jonge vrouwen een uitstekend werk verrichten. Voorts is hier aandacht gewijd aan kinderspel en wat wij (als volwassenen) daar eigen lijk van begrijpen. ln het Museum van Oudheden te Amsterdam is een prachtig model te zien van de Tabernakel, en vele andere dingen uit de eerste Bijbel boeken gaan daar leven. Een boek van Abbé Pierre wordt eveneens onder de loep genomen op de pa gina Geestelijk leven. Het cultureel venster biedt weer interessante bijdragen voor hen. die belang stellen in de ver schillende kunstuitingen. Schilder kunst. literatuur en muziek von den ook ditmaal een plaats. een meesterlijke vervanger van de levens echte koffieboon. Wetende dat dertig pro cent van de wereldbevolking zich beperkt tot het nuttigen van surrogaat of plaats vervangende koffie, begonnen zij aan d« perfectionering van deze Nederlandse vinding Ofschoon het oorspronkelijke recept het uitgangspunt vormde, hebben de twee jaren van intensieve onderzo» kingen de boon-in-zijn-eerste-opzet niet onberoerd gelaten. Deze proefondervindelijke vervolma king van de boon heeft dan nu haar hoog tepunt bereikt en is thans waardig ge keurd op de internationale koffiemarkt t» verschijnen. Gepresenteerd als syntheti sche koffieboon, maar gegarandeerd als een volwaardige vervanger van het altijd nog dure natuurprodukt. De nieuwe machines die straks in de industriehal te Zoetermeer op volle toeren zullen gaan draaien, zijn van eigen maak sel, omdat een dergelijke apparatuur uiteraard nog niet voorhanden was. Het is de bedoeling de .abrikatie straks Jin bepaalde landen in licentie te geven. INDANTHREN DAMAST voor OvergordUnen 7.90 per m. BULTHUIS BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA Sr 5e sssa WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Opklaringen afgewisseld door buien, met kans op on weer. Matige wind uit weste lijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1