CHRISTELIJK Dit jaar officieel contact met de Russische Kerk Boek 1 Kerkeraad van Ommen richt zich tot dc synode De Evangelische Christelijke Kerk wordt zelfstandig f Ook Romme is liet niet gelukt m 2 KANTTEKENING Centrale Commissie Wereldraad van Kerken Nog deze winter zal een officiële ontmoeting plaatsvinden van vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken met het patriar chaat van Moskou, zo deelde de president van het Dagelijks bestuur van de Wereldraad, dr. Fry, aan de Centrale Commissie van de Wereldraad (h^t hoofdbestuur) mede, die dezer dagen in Hongarije bijeenkomt. Zoals men weet, was tot op heden slechts sprake van informeel contact, door wederzijdse bezoeken, zoals onlangs nog door de anglicaanse aartsbisschop van York werd gebracht. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuid-Beijerland: E. M. Pannekoek te Ochten. Benoemd tot vikaris te Markelo: kand, R. Houtsma te Herbayum, die deze benoeming aanvaardde (verbeterd bericht). GEREF. KERKEN Beroepen te Vreeswijk: kand. C. G. Mak te Leeuwarden; te Terhaard: kand. G D. Hanemaayer te Amersfoort. Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd: B. Oosterhoff te Leimuiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg: Chr. van Dam te Barneveld, die bedankte voor Capelle aan den IJsseL Ook dr. Fry is in Moskou geweest en hij kon naar aanleiding van dat bezoek en van de onderhandelingen met aartsbisschop Nicolai vaststellen, dat het Moskouse patriarchaat bereid is over samenwerking in de Wereld raad nu ook officieel te praten. Aartsbisschop Nicolai behandelt na mens patriarch Alexei de contacten met het buitenland. De Wereldraad had vorig jaar reeds in een brief aan de patriarch op het onderhouden van contact aangedrongen.. De optimistische verwachting, dat in Hongarije al een officieuze waarne mer van de Russische Kerk aanwezig zou zijn is niet uitgekomen. VAN DE DAG Avonturen in Azië, door Alfred van sprang. uitgave «.V ueor. Zomer en Keunwgs Lngeversmij., Wageningen. Onze lezers hebben, dank zij de vele reportages van zyn hand in onze krant, Alfred van bprang leren ken- ken en waarderen als een groot ver slaggever. Hij heeft hen meegenomen naar vele verre landen. Hy heeft dat geaaan door onopgesmukt en eenvou dig te vertellen van het leven, zoals het daar geleefd wordt, van de kleine en niet minder van de grote dingen. Hij heeft hen keer op keer laten proeven van de typisch Aziatische sfeer in landen als Birma, Thailand, China, Japan en vooral ook Korea. Hoe vaak heeft ons niet uit de lezerskring de vraag bereikt: Komt er ook een boek van de belevenissen van Alfred van Sprang? Welnu, dat boek is er nu. Men vindt hier Van Sprang in zijn eigen prettige stijl, die onze lezers zo vertrouwd is gewor den. Dit is reportage op zijn best en zoals zijn verhalen onze lezers heb ben gepakt toen deze in onze krant verschenen, zo ook zullen ze er prijs op stellen, dit boek als een meer duurzaam bezit te hebben. Tot dit laatste is te meer aanlei ding, omdat het wel byzonder goed is uitgegeven, met een keur van voortreffelijke, door Van Sprang zelf gemaakte foto's Meer dan dit woord hebben onze lezers ter hartelijke aanbeveling zeker niet nodig; wij willen hun eer ook niet tè na komen. Aziatische kerken In het najaar van 1957 zal een conferentie in Pragat op Sumatra ge houden worden, waar vooral de ker ken van Azië zich over een nieuwe vorm van oecumenische samenwerking zullen beraden. De Aziatische kerken zijn namelijk van mening, dat de tijd gekomen is, dat zij zélf gemeenschappelijk verant woordelijkheid gaan nemen voor de kerstening van Azië. Men grijpt hier bij terug op de conferentie van Ban doeng, waar de wens van de Azia tische volken naar nauwere onderlinge samenwerking en naar eigen initiatief kenbaar gemaakt werd. Armeense kerk Vertegenwoordigers van de Armeen se orthodoxe kerk hebben zich uit gesproken voor aansluiting bij de Wereldraad. Deze zeer oude kerk (volgens de overlevering zou de apostel Thaddeus hier gepredikt hebben) heeft zich door de afgelegen ligging vrijwel zelfstandig ontwikkeld. De leer en de liturgie zijn echter in hoofdzaak die vai Orthodoxe kerk. Hoofd van de Armeense Kerk is de Katholikos van Etsjimiadzin, die de titel voert van „Dienaar van Jezus Christus, door diens genade Katholikos van alle Armeniërs en opperste patri arch der Heilige Apostolische Kerk van Christus en van de Heilige Stoel Etsjimiadzin in de Ararat". Etsjimiad zin ligt in het Sowjetrussische deel van Armenië. Constantinopel De oecumenische Patriarch van Con stantinopel (een titel die uit de 6e eeuw stamt, toen nog niet allerlei landskerken zich onafhankelijk Constantinopel gemaakt hadden) heeft zijn vertegenwoordiger bij de Wereld raad opgedragen zijn dank te betuigen voor de hulp. die de orthodoxe Chris tenen in en om Istimboel betoond is na de ernstige ongeregeldheden september 1955. Bijzonder werden zij gesterkt door de morele steun en de broederlijke gemeenschap, die ir materiële hulp tot uiting kwam. Benoemd tot onderwijzer aan de Vree- wij kschool te Rotterdam-Zuid: A Loch te Rotterdam; aan de Koningin Wilhelminaschool te Apeldoorn: J B. Smit te Hilversum: aan de geref. school te Oldebroek: C H. van den Hof te De Bilt; aan de school met den Bijbel Alblasserdam: J. Koster te Utrecht; a de chr. nat. school te Wanswerd-Sneek: W. de Jong te Hantiun; aan de herv. school te Beiien: H. A. J. Podt te Hel lend oom; aan de school met den Bijbel te Waardhuizen (gem. Almkerk): Schutte te Hasselt De prijsvraag van de AS VA De Algemene Studentenvereniging Amsterdam looft niet, zoals ons giste- gemeld werd, een prijs van f 50 en van 10 uit voor de beste car toons, die de noodsituatie van de stu dentenhuisvesting aan de bevolking op het hart binden, maar een hoofdprijs 50 voor de beste en 10 voor elke cartoon die gebruikt wordt, en dat kun- er meer zijn. Iedereen kan aan deze prijsvraag van de ASVA, Roeter- straat, Amsterdam, meedoen. Inmiddels vernamen wij nog, dat het voorkomt, dat de student des morgens mevrouw en mijnheer in de slaapkamer even storen moet, als hij tenminste gewassen op college wil verschijnen. Opvallend is nog een voorwaarde die hospita's bij het verhuren van kamers stellen, „Geen theologen" Melodie en woord der Ethersolven VRIJDAG 3 AUGUSTUS VARA 7.00 Nws; 7.10 de "jeugd!" VPRO r°UW deren, oaus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d kleuters; 10.40 Plano k quatre mains; 11.00 Amus muz: 11.40 V d Jeugd AVRO: 12.00 Volksmuz; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram: 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; ■13.20 Amus muz; 13.55 Beursber; 14.00 Pla- Puzzel KRUISWOORDRAADSEL PUZZEL No. 479 Horizontaal: 1 Edelgesteente, 4 te leurstellend. 6 bestaat, 8 zangnoot, 9 lidwoord. 10 uitroep. 12 knaagdiertje, 15 gem. in Noord-Brabant. 17 ik, 13 diepte meten. 21 landbouwgereedschap, 22 verlaagde toon. 23 ambtshalve. 25 afstandsmaat. 26 insekt, 27 prent. Vertikaal. 1 Deel van een schip. 2 drank. 3 verfrissing, 4 inhoudsmaat voor droge waren, 5 boom, 7 door redene ring trachten aan te tonen, 9 vreemde titel. 11 krijgsgod, 13 oppervlaktemaat, 14 pers. voorn, woord, 16 onmeetbaar getal. 19 uitheems dier. 20 broedplaats. 24 voorzetsel, 25 klas. OPLOSSING PUZZEL No. 478 Horizontaal: 1 Rietkolf. 7 mees. 8 pul. 10 er, 11 pa. 12 ia, 14 rein. 15 lei, 18 club. 18 en. 20 ha. 21 ar. 23 aar. 25 asem. 27 zot. 28 alp. Vertikaal: 1 Reu. 2 Em3 tee, 4 ker rie. 5 os. 6 flaneur. 8 plicht. 9 li. 11 pi, 13 albast. 17 la. 19 na. 22 re. 24 aap, 25 tal: 14.30 Voordr; 14.50 VARA: 16.00 Gram; 16.30 V 17.40 Gram; 18.< irk; 18.! kind; 17.00 Mu; Nws; 18.15 Act; 18. ikverenigingsnieuws;_ 10.00 lansgrocp. VPRO: 19.30 De t zijn grondgebied op vreed- js. VARA: 2100 Amus. »at op reis; 22.00 Lichte VPRO. ^22.40^ Vandaag. 1.15—24.00 Gra Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws OS-ber; 7.10 Gewijde muz: 7.30 Gram; 7 :en woord voor de dag; 8.00 Nws en wee er; 8.16 Gram; 9.00 V d zieken; 9.25 V uisvr: 9.35 Omr ork: 10.30 Morgendiem 11.00 Planorecital; 11.30 Lichte muz; 12. "ocaal ens en orgel; 12.30 Land- en tui leded; 12.35 Planoduo: 13.00 Nws; 13.15 Pi Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte mi 13.45 Gram; 14.10 Radio Philh ork en soli: ".15 Voordr; 15.35 Gevar muz. 16 00 Tut.. aatje: 16.15 Koor en sol; 17.00 Voordr; 17.20 Negro-spirituals: 17.40 Koersen; 17 45 18.00 Stemmen van Overzee; 18.15 18.25 Blaasens; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Regeringsuitz: Z. Exc. W F M Lampe; Het statuut in zijn werking; 19.20 Regerings uitz: Het emigratiepraatje van H A van Luyk; 19.30 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram 21.25 ..De roerige wereld, rep.; 21.35 Holland 'ival 1956: Strijkkwart; 22.10 K; ">1; 22.45 Avondoverdenking; 23.15-24.00 Gra Hij was veracht „Hij was veracht en wij heb ben Hem niet geacht!" zo schrijft Jesaja. Met het eerste stuk van deze profetie kunnen we het eens zijn: de Jezus van Nazareth die op aarde rondwandelde, die op een ezeltje naar Jeruzalem reed, als een ""N EEN WOORD VOOR VAN DAAG koning door het/'" volk vereerd, maar die later door datzelfde volk naar het schandhout werd verwezen neen, die Jezus was in de ogen van zijn tijdge noten een verachtelijke figuur! Maarwij hebben Hem niet geacht is dat niet wat over dreven? Staan er niet duizenden kerken in de wereld waar week week uit Zijn naam beleden wordt? En is het niet zo dat de ergste godloochenaar toch nog wel respect en waardering heeft voor die Jezus van Nazareth? O, hoe dwaas is dat alles! Hij is ver acht waarom? Omdat Hij „om onze overtredingen werd door boord en om onze ongerechtig heden werd verbrijzeld. Omdat Hij de straf droeg die ons de vrede aanbrengt!" En dat was voor de mens toen en is voor de mens nu een haast onverdraag lijke gedachte. Acht u Jezus? Alleen als u nu op dit ogenblik, uw overtredin gen, uw ongerechtigheden voor God wilt belijden, als u nu wilt aanvaarden dat Jezus van Naza reth ook voor u gestorven is aan dat verachte kr,uis, alleen dan De synodale oproep „Men houde zich liever met het belij denisvraagstuk bezig"" De kerkeraad der Hervormde Gemeente van Ommen heeft de onlangs door de Generale Synode uitgegeven Oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea aan een breedvoerige bespre king onderworpen Met eenparige stemmen heeft de kerkeraad besloten ter kennis van de Generale Synode te brengen dat de kerkeraad van Ommen het onjuist acht wanneer de synode in een kwestie, die niet alleen de kerk, maar geheel ons volk in de allergrootste beweging brengt, zelfstandig te werk gaat en niet vooraf het oordeel der kerk vraagt in haar grondvergaderingen. Hij acht het onjuist, dat de synode wel afgegaan op het oordeel van de Her vormde Raad voor de Zending, maar niet vooraf overleg heeft gepleegd met de kerken van Nieuw-Guinea, die zeer ver ontrust blijken te zijn over de Oproep. Hij acht het juist, dat de synode met Inachtneming van het boven opgemerkte tot bezinning oproept, maar ten enen male onjuist, wanneer de synode bjj voorbaat de resultaten aangeeft waartoe deze bezinning moet leiden. Dit komt hem voor een gevaarlijke anticipatie te zijn. Het doet de kerkeraad pijnlijk aan, dat de synode in de inleiding van de Oproep aanspoort tot het zoeken naar het licht van het Woord Gods, maar verder dit licht niet laat schijnen over het aai orde gestelde vraagstuk. De toepassing van het woord van onze Heiland: „Wie zijn leven zal verliezen om mijnentwil en om des Evangelies wil, die zal het be houden" (Mare. 8 35) komt de kerke- hebt gij achting voor Hem. Maar dan ookis er vrede voor u. Een vrede die alle verstand te boven gaat! In oktober komt Nieuw-Guinese synode bijeen ■1% tIEUW-GUINEA, na Groenland het -L grootste eiland ter wereld, ligt in de Grote Oceaan tussen Australië en Halma- heira, zo onderwijst ons de encyclopedie, en zij vertelt er enige wetens waardigheden bij, die wel leerzaam zijn, maar waardoor wij geen ant woord krijgen op de vraag, wat nu eigenlijk de Evangelische Chris telijke Kerk van Nieuw- Guinea is, hoe zij ont stond, kortom: waar men over praat als men het kerkelijk gesprek van de dag voert. Ds. J. Drost, predi kant bij de Nederlands sprekende Evangelische Christelijke gemeente te Hollandia, heeft ons voor zijn terugkeer naar zijn gemeente hij heeft zijn verlof in Ne derland doorgebracht, waar hij vroeger de Gereformeerde Kerken van De Lier en Ede heeft gediend iets te vertellen over de E.C.K. Voorop dient te wor den gesteld, dat God met elk land zijn eigen histo rie heeft, ook zijn eigen kerkhistorie. Daarom is het niet juist te probe ren parallellen aan te wijzen en overeenkom sten te willen ontdekken met Nederlandse verhou dingen. Daarom ook noemt de E.G.G. zich niet Hervormd of Gere- Geen vergelijking J formeerd (want de kerk heeft daar geen reforma tie ondergaan) of Protes tants (zij heeft geen pro- testatie ingediend, zoals onze geestelijke vaderen). Elke vergelijking moet wel mank gaan. Gewapend met deze be hoedzaamheid naderen we Nieuw-Guinea, waar vooral na de oorlog veel Nederlanders zich vestig den. De Christenen on der hen sloten zich al snel aaneen. Dat is eigen lijk vanzelf gekomen, of liever: dat is zo geleid. In Nieuw-Guinea. waar de problemen totaal an ders zijn dan in het oude land, kan men niet ge scheiden optrekken. Zo vormden zich allengs Nederlandssprekende evangelische gemeenten, die kerkeraden kozen en contact met elkaar opna men, zodat in september 1955 te Manokwari aan de Noordkust de Neder landssprekende gemeen ten in classis bijeenkwa men en daar spraken over hun gemeenschap pelijke belijdenis en over hun plaats onder de chris tenen van Nieuw-Guinea. INTUSSEN waren dank zij het zegenrijke zen dingswerk. ruim honderd jaar geleden door Ottow en Geisler begonnen, door de Utrechtsè Zen dingsvereniging voortge zet, en later door de Her vormde Kerk van Neder land overgenomen, bloei ende Papoea-gemeenten ontstaan. Vroeger wös het zo, dat het land ver deeld was in ressorten en dat in elk ressort een zendeling arbeidde en toezicht op de gemeenten hield. Dai zal nu anders worden. De ressorten blijven, de ressortszende ling ook, maar uitslui tend voor de zending. De gemeenten zijn zelfstan dig, vormen classes en een ressortsynode, waar in de ressortszendeling wel als adviseur zitting heeft, maar die zelfstan dig alle kerkelijke zaken behandelt. De classes en ressortsynodes bestaan al enkele jaren. In 1954 kwam een convent uit het hele land bijeen, de ,.proto-synode", die de zaken van kerkorde en belijdenis regeldede E.C.K. aanvaardt als be lijdenis het apostolicum, daarnaast Efeze 2:20 als het fundament der Kerk, de Bijbel als het enige ge tuigenis van de openba ring Gods en als richt snoer voor haar leven en handelen en Jezus Chris tus als haar Hoofd en Heer, die haar regeert door zijn Woord en Geest. Het is duidelijk, dat de E.C.K. de kerk van het land is, de kerktaal is Maleis. De Nederlandsspreken de classis had een apar te blanken-kerk kunnen vormen. Zij heeft echter zich in belijdenis en kerk orde aangepast aan de besluiten van de Papoe- ase proto-synode en haar verlangen uitgesproken in het grote geheel van de E.C.K. een bescheiden plaats in te nemen; een bescheiden plaats, omdat de leden van de Neder landssprekende gemeen ten op Nieuw-Guinea nog minder een „blijvende stad" hebben dan de Pa poea's: door overplaat sing e.d. is de kerkelijke stand niet erg standvas tig, bescheiden ook, om dat zij hun plaats weten. In 1954 is te Seroei een theologische school ge sticht met in niet eerste jaar reeds 25 leerlingen. Docenten zijn ds. I. S. Kijne, die al tientallen jaren op Nieuw-Guinea werkzaam is en ds. J. P. Kabel. Dank zij de steun van de Leeuwarder syno de der Gereformeerde Kerken in Nederland zal ds- K. A. Schippers, ge ref. predikant te Ermelo binnenkort als derde do cent naar deze school 2"o is de allen omvatten de Evangelische Chris telijke Kerk i.o. ontstaan, I.o.: in oprichting. Want al komen de classes ge regeld samen en ook de jaarlijkse districtssynodes, zolang de Algemene Sy node nog niet bijeen is, functioneert de kerk nog niet geheel. In oktober a.s. zal de eerste Algemene Synode samenkomen. Dan vallen de lettertjes i.o. geheel weg. Dat zal de bekroning zijn van de wonderlijke ontwikkeling waarin de leiding Gods te zien is: van de zegenrijke zending der Hervormde Kerk naar de zelfstandig wording van de Nieuw- Guinese landskerk, die dan in eigen zaken gaat be slissen, zoals zij dat nu al meer gaat doen, en haar plaats temidden van het volk van Nieuw-Guinea gaat innemen Deze Kerk zal dus straks komen te staan ook voor de vragen die samenhangen met de toekomstige ontwikkeling van westelijk Nieuw-Gui- raad voor in strijd te zijn met eei zonde uitlegkunde. Hij acht de opmerking van de synode „Door de handhaving van ons bewind snoeren wij hen n.l. af van hun natuur lijke nabuurland Indonesië, waarrrx door historische banden verbonden zijn" niet in overeenstemming met de realiteit. Het zou kunnen zijn, dat de Papoea': Nieuw-Guinea er zelf heel anders denken. De kerkeraad vraagt zich af, de synode meent in déze kwestie tot bezinning te moeten oproepen, terwijl dit bijvoorbeeld in de kwestie-Ambon, v zover hem bekend, achterwege is bleven. Hy dringt er bjj de synode op liever dan kwesties als deze, vragen de orde te stellen, die het leven en welzijn der Kerk op het allernauwst raken, bijv. het belijdenisvraagstuk. De kerkeraad dringt er bij de synode op aan, alles in het werk te stellen, dat de al groter wordende kloof tussen synode en kerkvolk, die blijkt uit allerlei pro testacties, brochures enz., uit de weg geruimd worde. De kerkeraad bidt de synode licht wijsheid van boven toe in alle zaken, waarvoor zij zich thans gesteld ziet de toekomst gesteld zal zien, opdat door haar arbeid Gods eer vergroot en het heil der Kerk bevorderd worde. Strij d tegen liberale Joden in Israël (Van i medewerker) De archeoloog Nelson Glueck, die gedurende enige tijd voor het doen van opgravingen in Israël verblijft, heeft als een der leiders van de liberaal-Jcodse gemeenschap in Ame rika, het plan opgevat in het hart van de orthodoxe wijk van Jèruza- lem een synagoge te bouwen, waai de diensten volgens de liberale ritus zouden worden gehouden. In de meenteraad van Jeruzalem is daar van de zijde van de orthodoxe Joden ernstig tegen geprotesteerd. Grote be- zwaren werden van die kant ge maakt tegen het houden van syna gogale diensten op zondag in plaats van de sabbat en het zeggen van de gebeden in het Engels en niet in et Hebreeuws. Ook hadden de erthodoxe Joden ernstige bedenkin gen, dat de gebeden zonder gedekt hoofd gezegd zouden worden. Aan vele van de bezwaren is men van liberaal-Joodse zijde tegemoet ge komen. Geen overeenstemming kon echter, worden bereikt over degenen die toegang tot de nieuwe synagoge zouden hebben. De liberale Joden wensten iedereen toe te laten ter wijl de orthodoxie slechts studenten toestemming wilde geven. Het opper rabbinaat van Israël, de hoogste re ligieus Joodse autoriteit in het land, is echter tussenbeide gekomen. Het heeft verklaard geen toestemming te zullen geven voor het houden van synagogale diensten op liberale grondslag. De motivering van opperrabbinaat was, dat „de tijd nog niet rijp is voor het houden van liberale diensten die in staat zijn onrust te zaaien onder mensen reeds al te zeer onder verdeling ge bukt gaan". Bij de justitie zal door de voor standers van een liberaal-Joodse ge meenschap in Israël tegen het opper rabbinaat een aanklacht worden in gediend. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv school te Werkendam: mejuffrouw J. Mol te Dordrecht; aan de Chr school te Alblasserdam-; mejuffrouw J. Sloen- drecht te Rotterdam; aan de chr. school te Emmercompascuum: mej. R. Fok- kema te Emmererfscheidenveen: aan de chr. school te Gaastmeer: mejuffrouw N de Jong te Heerenveen: aan de geref. school te Oldebroek: mejuffrouw W. Botma te Emmererfscheidenveen: aan de geref. school te Ruinerwold: mejuffrouw R Hummel te Tweede Exloërmond. :eland, BBC I :e, 330 12.01 Sportuitsl: 14.00 Recital; 14.30 Ll< 15.00 Tw.ntig vragen: 15.30 Ork con- sp; 17.00 V d kind; 17.55 weerbe 18.15 Sport; 18.30 Lichte mu; 19.00 Gevar progr; 19.30 Symf soliste: 21.00 Nws; 21.15 Causerieën; 21.45 s foolish things; 22.15 Kamermuz; 23.00 .and. 23.01 Light I 3.13 Koer overr; 23.53—24.00 Nws. Brussel 324 m. 11.45 Gram; 12.30 Weerber 12 34 Gram (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nws 13.15 Gram; 14.00 Porgy en Bess, oper (Om 16.00 Koersen); 16.30 Lichte muz: 17.0 Nws; 17.10 Lichte muz: 17.45 Gram; 18.00 Kamermuz; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 iz: 14.00 Gram: 15.00 Ork c 85. Het voeren van een commando had ook de laatste remmingen van de verloren jaren wegge nomen. Hij leefde voor zijn squadron en ver wachtte van al zijn mannen dat ze dit ook deden. Op elk ogenblik kon je die nonchalante gestalte met z'n zwaaiende manier van lopen overal zien opduiken als het bazige, onbetwiste hoofd van het gezin, dat altijd kwam kijken of de huishou ding wel goed liep. Het was zoals Stan Turmer met z'n vierkante kop tegen West zei: ..Benen of niet ik heb nog nooit zo'n stuk energie gezien als die knul!" De forse Turner was allesbehalve een rustige knul, want hij was een formidabele bierdrinker en had de neiging in gezelschap een pistool van zwaar kaliber af te schieten. De basiscomman dant had Douglas al eens geadviseerd: ..Zie dat je die vent kwijt raakt. Hij is veel te wild." Maar Bader begreep Turner; de man was eer uitstekend vlieger, moedig en vastberaden,er. hij blééf. Zelfs maakte Bader hem sectie-com mandant en hij bemerkte dat deze verantwoor delijkheid de wilde Canadees heel wat kalmer maakte. Leigh-Mallory had goed gezien toen hij Bader het commando over 242 Squadron gaf- Die Cana dezen leefden met een onbeheerste en vaak la waaiige energie, en ze stoorden zich alleen aan reglementen en orders wanneer die nuttig waren en niet omdat het ..zo hoorde" of nu eenmaal in de voorschriften stond. Ze voelden dat Bader precies als zij was en zf konden het begrijpen wanneer zijn eigen uitbundigheid in conflict kwam met de discipline. Baders discipline was DAN BRICKHILL MAAR ZO! diep geworteld wanneer het er om ging de be velen op te volgen van hemzelf of van een an der. die hij respecteerde; maar in andere om standigheden was die discipline minder duidelijk. Dikwijls gaf hij zijn mensen een uitbrander, maar binnen vijf minuten waren ze dat verge en omdat ze wisten dat hij het óók al weer ••as vergeten. Hij had al uitgekeken naar toekomstige sectie- ommandanten en daarbij had hij vooral het >og op Hugh Tamblyn, met zijn vierkante kin /aste blik en nuchtere humor. De knappe Tam blyn wekte vertrouwen en hetzelfde gold van Noel stansfeld met z'n blond, krullend haar en aar- lige snuit, en van Laurie Cryderman, lang en enger, met een golvende haardos en een opge- vekte charme- Nog geen twee jaar tevoren was Cryderman Dand-leader geweest en hij was nu pas vier en twintig. Norrie Hart was een geheel ander type gedrongen, met een grimmig gezicht, uitermate adrem en met een merkwaardige afgebeten ma nier van praten Op de zijkant var zijn Hurrica ne had hij een pot de chambre geschilderd. waarin hakenkruisen vielen. John Latta was weer anders: hij sprak temerig en was een donkere, tengere jongeman, in wie zo nu en dan de kop pigheid van zijn Schotse voorouders boven kwam. Ben Brown was bijzonder knap, erg moedig en schoot miserabel. Neil Campbell was nog knap per. Bob Grassick was een massief gebouwde kerel, die door niets uit zijn evenwicht werd ge bracht. Geen van die Canadezen scheen vrees te ken nen zeker niet Willie McKnight, een kleine, twintigjarige knaap uit Calgary, met een paar felle ogen in zijn hoofd, die een dodelijk schut ter was en tijdens de strjjd in Frankrijk ver scheidene Duitse toestellen had neergehaald. Het was een taaie rakker, die al een D.F.C. had ver overd en een zwak had voor weemoedige muziek. Hij had een grote collectie gramophoonplaten, die hij uren achtereen in de mess afdraaide en hij was altijd hevig verontwaardigd wanneer Crydermann de fluwelen stem van Crossby met zijn minder gevoelig maar wel doordringend ge luid overstemde. Behalve Bader en de beide escadrille-comman danten was Denis Crowley-Milling de enige an dere Engelsman, een stevig gebouwde, blonde tweede luitenant, die er als zeventien uitzag, maar in werkelijkheid een en twintig was. Dan was er nog Roy Bush, een rustige Nieuwzeelan- der- Doch de verschillen in nationaliteit bemerk te men alleen maar aan het dialect; andere ver schillen bestonden er niet. want daarvoor waren ze te druk in de weer om als een team te 'rainen en al was er geen strijd in het vooruit zicht, onder de nieuwe commandant was het le ven interessant genoeg. (WORDT VERVOLGD) pEHEEL overeenkomstig onze ver wachtingen en voorspellingen is liet ook prof. Romme niet mogen ge lukken, een kabinet samen te stellen. Voor wie de politieke verhoudingen te onzent kent, is dit geen verrassing. Er spelen in de politiek ook een aan tal sentimenten mee. Een politicus pleegt iemand te zijn, die vooral ook datgene in het oog houdt wat hem van de andersgezinde politicus onder scheidt. Het is nu eenmaal niet ge makkelijk. met zulk een gezelschap overeenstemming te bereiken. Dit komt in de parlementaire spel regels tot uiting. Was dr. Drees in zijn formatie niet geslaagd, dan moest het wel voor de hand liggen, dat ook prof. Romme niet slagen zou. Uit deze over weging heeft men hier en daar zelfs vermoed, dat de heer Romme niet of nog nauwelijks een ernstige gooi naar de formatie zou doen. Overigens heeft de heer Romme zelf van stonde aan gesteld, dat het hem in zijn poging wel degelijk ernst was. Die ernst kenmerkt ook het brede ontwerp, dat hij op papier heeft ge zet en dat een degelijk stuk werk schijnt te zijn geworden. jlJET IS intussen juist met de hou ding van de socialisten tegenover dit program wel vreemd gesteld. Aan vankelijk kon men in de socialistische pers lezen, dat Romme's program zo zeer als twee droppels water op dat van dr. Drees leek, dat het reeds daar om voor de socialisten uiterst moei lijk moest vallen, steun te geven aan de man, die Drees had laten vallen. Nu redeneert men van socialistische kant geheel andersom. Vermoedelijk begrepen hebbende, dat zuk een argu mentatie het toch niet „doet", leggen de socialisten thans de nadruk op. overigens veelal ongenoemde, geschil punten met het program-Drees. De tegenstelling tussen K.V.P. en P.v.d.A. schijnt nu groter dan ooit. Wij willen haar niet verkleinen. Maar uiteindelijk is dit in" het geheel van de parlementaire spelregels toch een stadium geweest, waar wij doorheen moesten. Om in de regels van het spel te blijven: het is nu éénéén. Zoals wij na het mislukken van dr. Drees schreven: eerst na het eveneens mis lukken van Romme zal mén werke lijk tot zaken kunnen komen. jy^AAR voor dit laatste wordt het nu dan toch werkelijk tijd. Een posi tief element is, dat de P.v-d.A. uit eindelijk niet gewild heeft zonder de K.V.P. en de K.V.P. niet zonder de P.v.d.A. Wellicht spelen daarin ook herinneringen door aan de jaren, waar- men gezamenlijk zo broederlijk op trok. Dat was nog onder de activiteit prof. Beel, die steeds een binden de schakel is geweest tussen rooms en rood, doch die sinds enige tijd om bekende redenen niet meer beschik baar is- Van enkele kanten wordt nu wel als mogelijk nieuw formateur Burger genoemd, die er vorig jaar inderdaad in geslaagd is een breuk te helen nadat de socialis tische Kamerleden de socialistische ministers in de steek hadden gelaten en die tengevolge daarvan wel aan prestige heeft gewonnen. Maar ditmaal is de breuk toch wel van ander karak ter dan in 1955 het geval was. Zeker evenzeer ligt voor de hand, it een man wordt aangewezen uit een derde milieu. De protestantse fracties komen daarvoor het meest in aanmerking, temeer omdat zij zich. behoudens begrijpelijke reserves, posi tief hebben gesteld, zowel tegenover de gedachten van dr. Drees als tegen over die van prof. Romme. Het is overigens geen functie, die men iemand mag toewensen. |^R ZIJN dan nog mogelijkheden ge noeg: een opdracht tot informatie, een opdracht tot formatie, een aan hankelijk geheime opdracht tot for matie. Zulk een formateur uit een derde milieu heeft nog meer mogelijkheden. Wanneer men aanneemt, dat hij zelf het minister-presidentschap niet am bieert, kan dit voor hem worden tot een object in de onderhandelingen. Wij verhelen ons intussen niet, dat hier juist voor een protestants formateur moeilijkheden liggen. Hij heeft ander zijds meer dan één van zijn voor gangers de factor mee, dat de tijd be gint te dringen. Men hoort langzamerhand ook met meer klem de wenselijkheid opperen zakenkabinet of van wat dan wel, tamelijk mysterieus, genoemd wordt een nationaal intermezzo kabinet. Wij nemen echter aan, dat de politici hiervoor niet bijster veel zullen gevoelen. Dit is hun eer toch werke lijk te na- Ook het feit intussen dat deze ge dachten, en met steeds meer nadruk, worden geopperd, zal voor de politici een stimulans zijn om ook zonder „zakenkabinet" nu toch werkelijk tot „zaken" te komen. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2